Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Alliansloppet Open
2021-08-28
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
D 21 Motion
32km, Rullskidor, Masstart
1
Louise Hallander
SK Bore
1:45:22.632100
58.9p
2
Jessica Dahlgren
No Club
1:46:49.640800
+1:27.8600
58.1p
3
Anna Karlsson
träningskonsulten sports club
1:50:54.665300
+5:32.33100
56.0p
4
Camilla Wallin
XC Piteå
1:58:43.712200
+13:21.80000
52.3p
5
Hanna Aronsson
Trollhättans SOK
2:00:29.722800
+15:07.90600
51.5p
6
Cassandra Lust
No Club
2:13:28.800700
+28:06.168500
46.5p
7
Maria Fröling
IK Stern
2:29:50.898900
+44:28.266700
41.4p
D 21 Motion
48km, Rullskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Sandra Adriansson
Borgstena IF
2:15:00.809900
61.4p
2
Hanna Johansson
Ödeshögs SK
2:20:33.843200
+5:33.33200
58.7p
3
Sofia Ebermark
Göteborgs SK
2:20:34.843300
+5:34.33300
58.6p
4
Selma Henrysson
Ödeshögs SK
2:29:46.898500
+14:46.88500
54.5p
5
Jeanette Malm
Göteborgs SK
2:33:19.919800
+18:19.109800
53.1p
6
Sara Djurström
Ufk
2:45:17.991600
+30:17.181600
48.8p
7
Tina Wallenstrøm
Holte Ski
2:50:33.1023200
+35:33.213200
47.1p
8
Eleonor Öström
IK Stern
3:10:22.1142100
+55:22.332100
41.7p
9
Annacarin Olsson
OK Landehof
3:32:25.1274400
+1:17:25.464400
37.0p
10
Kristin Martinsson
OK Landehof
3:43:01.1338000
+1:28:01.528000
35.0p
H 21 Motion
48km, Rullskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Adam Blomberg
Göteborgs SK
2:00:51.725000
69.9p
2
Anders Sörensson
Team Swedemount SC
2:00:52.725100
+1
69.9p
3
Per Carlsson
IK Stern
2:00:54.725300
+3.200
69.9p
4
Jonas Häger
Ryda SK
2:00:54.725300
+3.200
69.9p
5
Sune Dandanell Jørgensen
København SK
2:00:59.725800
+8.700
69.8p
6
Ken Slättengren
Nybro Ski
2:01:00.725900
+9.800
69.8p
7
Ulf Angelsiöö
Storvreta IK
2:01:02.726100
+11.1000
69.8p
8
Erik Woxlin
IK Stern
2:01:02.726100
+11.1000
69.8p
9
Daniel Käller
IK Stern
2:02:12.733100
+1:21.8000
69.0p
10
Andreas Nyman
Broby GOIF
2:04:41.748000
+3:50.22900
67.4p
11
Martin Männer
Göteborgs SK
2:04:42.748100
+3:51.23000
67.4p
12
Andreas Bengtsson
Hestra IF
2:04:42.748100
+3:51.23000
67.4p
13
Tommy Würtz
Holte Ski
2:04:42.748100
+3:51.23000
67.4p
14
Anders Bergvall
IK Stern
2:04:45.748400
+3:54.23300
67.3p
15
Alfred Källsmyr
IK Fryken
2:04:46.748500
+3:55.23400
67.3p
16
Christian Hasselberg
Göteborgs SK
2:04:51.749000
+4:00.23900
67.3p
17
Jon Bugge
København SK
2:04:55.749400
+4:04.24300
67.2p
18
Kristian Hammer
Team Ragde Charge
2:05:01.750000
+4:10.24900
67.2p
19
John Harrysson
Göteborgs SK
2:05:17.751600
+4:26.26500
67.0p
20
Daniel Johansson
Kungsäters IF
2:05:18.751700
+4:27.26600
67.0p
21
Niklas Olofsson
Trollhättans SOK
2:05:54.755300
+5:03.30200
66.6p
22
Niclas Nilsson
Göteborgs SK
2:07:27.764600
+6:36.39500
65.7p
23
Magnus Haglund
Åkersberga SK
2:07:30.764900
+6:39.39800
65.6p
24
Terje Engen
Skiptvet IL
2:07:30.764900
+6:39.39800
65.6p
25
Michael Johansson
IK Stern
2:07:48.766700
+6:57.41600
65.5p
26
Andreas Ireholm
Volvo IF
2:07:57.767600
+7:06.42500
65.4p
27
Linus Wallden
SK Graal
2:08:05.768400
+7:14.43300
65.3p
28
Jörgen Sörqvist
Göteborgs SK
2:08:06.768500
+7:15.43400
65.3p
29
Magnus Dahlgren
Västerås Skidklubb
2:08:07.768600
+7:16.43500
65.3p
30
Viktor Johansson
Axa SC
2:08:20.769900
+7:29.44800
65.2p
31
Martin Danklint
Tranemo IF
2:08:38.771700
+7:47.46600
65.0p
32
Morten Christensen
No Club
2:10:48.784700
+9:57.59600
63.7p
33
Stefan Larsson
Serneke IF
2:11:16.787500
+10:25.62400
63.5p
34
Per Sandström
Eds SK
2:11:23.788200
+10:32.63100
63.4p
35
Gustav Johnsson
XC Sthlm Ski Club
2:11:24.788300
+10:33.63200
63.4p
36
Mikael Munther
No Club
2:11:28.788700
+10:37.63600
63.4p
37
Stefan Virtanen
Nässjö SF
2:11:43.790200
+10:52.65100
63.2p
38
Simon Nyreröd
Kristinehamns OK
2:11:49.790800
+10:58.65700
63.2p
39
Ulrik Karlsson
Motala Aif SK
2:11:53.791200
+11:02.66100
63.1p
40
Johan Ohlsson DÄ
Bålsta SK
2:11:57.791600
+11:06.66500
63.1p
41
David Bergkvist
SK Bore
2:11:58.791700
+11:07.66600
63.1p
42
Per-Anders Gustafsson
Borås GIF
2:11:58.791700
+11:07.66600
63.1p
43
Anders Carlsson
Istrums SK
2:11:59.791800
+11:08.66700
63.1p
44
Glädje Erik Olsson
IFK Mora SK
2:12:10.792900
+11:19.67800
63.0p
45
Christoffer Lomberg
Broby GOIF
2:12:18.793700
+11:27.68600
62.9p
46
Markus Qvarnström
IK Hakarpspojkarna
2:12:39.795800
+11:48.70700
62.7p
47
Fredrik Wessberg
OK Landehof
2:13:00.797900
+12:09.72800
62.5p
48
Johan Hellstrand
No Club
2:13:19.799800
+12:28.74700
62.3p
49
Henrik Wassman
Hössna IF
2:14:09.804800
+13:18.79700
61.9p
50
Magnus Berg
Axa SC
2:14:33.807200
+13:42.82100
61.7p
51
Marcus Ekermo
No Club
2:15:08.810700
+14:17.85600
61.4p
52
Ståle Hansen
Stovnerkameratene
2:15:30.812900
+14:39.87800
61.2p
52
Mattias Linell
IK Stern
2:15:30.812900
+14:39.87800
61.2p
54
Jesper Viktor
IK Stern
2:15:34.813300
+14:43.88200
61.1p
55
Marcus Andersson
Hermansby IF
2:15:42.814100
+14:51.89000
61.1p
56
Mikael Erlandsson
Magra IS
2:16:05.816400
+15:14.91300
60.9p
57
Krister Kvist
IFK Helsingborg
2:16:09.816800
+15:18.91700
60.8p
58
Antonio Cicchetti
Västerås Skidklubb
2:16:11.817000
+15:20.91900
60.8p
59
Niklas Korall
Motala Aif SK
2:16:14.817300
+15:23.92200
60.8p
60
Otto Strandvig
Holte Ski
2:16:18.817700
+15:27.92600
60.8p
61
Per Iver Nordset
If bedriftidrettslag
2:16:23.818200
+15:32.93100
60.7p
62
Richard Johansson
Styrsö Tången
2:16:24.818300
+15:33.93200
60.7p
63
Arne Gunnar Ellevold
BTK Dalen
2:16:32.819100
+15:41.94000
60.6p
64
Jens Nørby Winther
København SK
2:16:34.819300
+15:43.94200
60.6p
65
Jonas Edqvist
Högsäters SK
2:16:41.820000
+15:50.94900
60.6p
66
Emil Sjöstad
Ck Wänershof
2:16:51.821000
+16:00.95900
60.5p
67
Dan Efraimsson
Malungs IF
2:17:02.822100
+16:11.97000
60.4p
68
Jonas Pettersson
Lidköpings VSK
2:17:21.824000
+16:30.98900
60.2p
69
Per Andersson
Trollhättans SOK
2:17:31.825000
+16:40.99900
60.1p
70
Sune Elmose
No Club
2:18:02.828100
+17:11.103000
59.9p
71
André Olofsson
3City Triathlon
2:18:04.828300
+17:13.103200
59.9p
72
Niklas Lagersson
København SK
2:18:08.828700
+17:17.103600
59.8p
73
Joakim Lilja
Trollhättans SOK
2:18:09.828800
+17:18.103700
59.8p
74
Robin Erneby
Västerås Skidklubb
2:18:10.828900
+17:19.103800
59.8p
75
Morgan Rundström
No Club
2:18:31.831000
+17:40.105900
59.6p
76
Christian Gunni Pedersen
Holte Ski
2:18:33.831200
+17:42.106100
59.6p
77
Holger Weiss
SC Kelkheim
2:18:40.831900
+17:49.106800
59.6p
78
Edvin Hagberg
Turebergs IF
2:18:55.833400
+18:04.108300
59.4p
79
Fredrik Almqvist
Skogsbygdens IF
2:18:57.833600
+18:06.108500
59.4p
79
Pär Sevén
Axa SC
2:18:57.833600
+18:06.108500
59.4p
81
Niklas Israelsson
Lerums SOK
2:18:58.833700
+18:07.108600
59.4p
82
Marcus Lidholm
Borås SK
2:19:01.834000
+18:10.108900
59.4p
82
Måns Widemark
IF Hagen SK
2:19:01.834000
+18:10.108900
59.4p
84
Jonathan Ahlén
No Club
2:19:37.837600
+18:46.112500
59.1p
85
Stefan Böregård
Krogsereds IK
2:20:33.843200
+19:42.118100
58.7p
86
Gustav Windell
Axa SC
2:20:35.843400
+19:44.118300
58.6p
87
Jonas Järvstedt
IF Ski Team Skåne
2:20:40.843900
+19:49.118800
58.6p
87
John Heerfordt
Linköpings SK
2:20:40.843900
+19:49.118800
58.6p
89
Niklas Skoog
Göteborg/Majorna OK
2:20:59.845800
+20:08.120700
58.4p
90
Kristoffer Karlsson
Nässjö SF
2:21:32.849100
+20:41.124000
58.2p
91
Mattias Jaurinder
Axa SC
2:21:59.851800
+21:08.126700
58.0p
92
Fredrik Tyrberg
Axa SC
2:22:34.855300
+21:43.130200
57.7p
93
Christer Olsson
Idefjordens SK
2:23:30.860900
+22:39.135800
57.3p
94
Daniel Palerbro
IFK Helsingborg
2:23:55.863400
+23:04.138300
57.1p
95
Mark Obers
Hästveda OK
2:24:16.865500
+23:25.140400
56.9p
96
Ola Backlund
Saltsjöbadens Rollerski Club
2:24:35.867400
+23:44.142300
56.8p
97
Robin Gunnarsson
IK Hakarpspojkarna
2:25:10.870900
+24:19.145800
56.5p
98
Henrik Eric Rönnmark
Ulricehamns IF
2:25:20.871900
+24:29.146800
56.4p
99
Fredrik Andersson
MSCK
2:25:28.872700
+24:37.147600
56.4p
100
Staffan Henriksson
Lidköpings VSK
2:25:43.874200
+24:52.149100
56.3p
101
Oskar Udd
OK Kroppefjäll
2:25:52.875100
+25:01.150000
56.2p
102
Lasse Skudal
Moss SK
2:26:00.875900
+25:09.150800
56.2p
103
Gunnar Nylander
Åsarna IK
2:26:02.876100
+25:11.151000
56.1p
104
Magnus Carlander
Fristad GOIF
2:26:05.876400
+25:14.151300
56.1p
105
Mikkel Laursen
København SK
2:26:11.877000
+25:20.151900
56.1p
106
Henrik Hammelsø
KS
2:26:15.877400
+25:24.152300
56.0p
107
Joakim Bylander Fkfinn
FK Finn
2:26:33.879200
+25:42.154100
55.9p
108
Magnus Gildevall
IK Stern
2:26:34.879300
+25:43.154200
55.9p
109
Markus Boltorp
No Club
2:26:35.879400
+25:44.154300
55.9p
110
Morten Wildt
Holte Ski
2:26:36.879500
+25:45.154400
55.9p
111
Kjell Johnsen
Tromsö
2:26:46.880500
+25:55.155400
55.8p
111
Peter Johansson
IK Stern
2:26:46.880500
+25:55.155400
55.8p
113
Alex Gerdes
Herrljunga Skid o OL
2:26:53.881200
+26:02.156100
55.8p
114
Martin Christensen
København SK
2:26:54.881300
+26:03.156200
55.8p
115
Peter Eich
SG Oberammergau
2:27:01.882000
+26:10.156900
55.7p
116
Mikael Simon
FK Finn
2:27:06.882500
+26:15.157400
55.7p
117
Lars-Göran Järelöv
IK Stern
2:27:12.883100
+26:21.158000
55.6p
118
Niclas Ojala
IF Hallby SOK
2:27:17.883600
+26:26.158500
55.6p
119
Erik Lundberg
IK Hakarpspojkarna
2:27:21.884000
+26:30.158900
55.6p
120
Patrik Gustafsson
Gkn Aerospace FF
2:27:40.885900
+26:49.160800
55.4p
121
Martin Linde
Mölndal Outdoor IF
2:27:52.887100
+27:01.162000
55.3p
122
Andreas Hult
Grava SK
2:28:32.891100
+27:41.166000
55.1p
123
Adam Danielewicz
IK Stern
2:28:50.892900
+27:59.167800
54.9p
124
Håkan Camper
IF Ski Team Skåne
2:29:00.893900
+28:09.168800
54.9p
125
Christian Kleihs
IK Trenne
2:29:01.894000
+28:10.168900
54.9p
126
Kristoffer Andersson
IF Ski Team Skåne
2:29:04.894300
+28:13.169200
54.8p
127
Anders Holmqvist
Combitech
2:29:36.897500
+28:45.172400
54.6p
128
Thomas Holmquist
Combitech
2:29:46.898500
+28:55.173400
54.5p
129
Mikko Salomäki
Snö & Tö Skidklubb
2:30:18.901700
+29:27.176600
54.3p
130
Peter Johannessen
Lysekils Skid o Löpareklubb
2:30:29.902800
+29:38.177700
54.3p
131
Daniel Erlingfors
Black Valley Badgers
2:30:49.904800
+29:58.179700
54.1p
132
Thrane Mogens
Holte Ski
2:32:48.916700
+31:57.191600
53.3p
133
Emil Rydh
Sockertoppen IF
2:33:19.919800
+32:28.194700
53.1p
134
Oskar Boberg
IF Hallby SOK
2:33:20.919900
+32:29.194800
53.1p
135
Marc leppla
No Club
2:34:01.924000
+33:10.198900
52.8p
136
Pontus Parsmo
XC Sthlm Ski Club
2:35:23.932200
+34:32.207100
52.3p
137
Jesper Runebrant
Hestra IF
2:36:12.937100
+35:21.212000
52.0p
138
Gunnar Westerberg
Axa SC
2:36:15.937400
+35:24.212300
52.0p
139
Nicklas Bergkvist
Dala XC Ski Team
2:36:20.937900
+35:29.212800
52.0p
140
Victor Palmcrantz
Axa SC
2:36:21.938000
+35:30.212900
51.9p
141
Hans Abildgaard
Kolding
2:36:23.938200
+35:32.213100
51.9p
142
Martin Brodd
Herrljunga Skid o OL
2:36:33.939200
+35:42.214100
51.9p
143
Björn Lindblad
Bankeryds Skid o Mk
2:36:35.939400
+35:44.214300
51.9p
144
David Ranfalk
IK Stern
2:37:01.942000
+36:10.216900
51.7p
145
Anders Green
Tunafors SK
2:37:02.942100
+36:11.217000
51.7p
146
Manfred Jöckel
No Club
2:37:32.945100
+36:41.220000
51.5p
147
Anders Färjhage
Trollhättans SOK
2:37:33.945200
+36:42.220100
51.5p
148
Tobias Larsson
No Club
2:37:37.945600
+36:46.220500
51.5p
149
Sören Skålberg
Göteborgs SK
2:37:47.946600
+36:56.221500
51.4p
150
Jan Osvald Soovik
Göteborgs SK
2:37:48.946700
+36:57.221600
51.4p
151
Simon Douglas
XC Sthlm Ski Club
2:38:17.949600
+37:26.224500
51.2p
152
Arne Nåbo
Trollhättans SOK
2:38:25.950400
+37:34.225300
51.2p
153
Göran Bergsten
SOK
2:38:29.950800
+37:38.225700
51.2p
154
Stefan Johansson
Donsö
2:38:41.952000
+37:50.226900
51.1p
155
Martin Hansen
Hmif
2:39:03.954200
+38:12.229100
51.0p
156
Dan Andersson
Eds SK
2:39:07.954600
+38:16.229500
50.9p
157
Martin Källgård
Telia IoFF
2:39:10.954900
+38:19.229800
50.9p
158
Tom Samuelsson
Göteborgs Polismäns IF
2:39:18.955700
+38:27.230600
50.9p
159
Fredrik Zakariasson
Fristorp
2:40:02.960100
+39:11.235000
50.6p
160
Christer Zakariasson
3City Triathlon
2:40:03.960200
+39:12.235100
50.6p
161
Jesper Tingstedt
Lönsboda SK
2:40:05.960400
+39:14.235300
50.6p
162
Jonas Sindler
PE Teknik & Arkitektur
2:41:04.966300
+40:13.241200
50.2p
163
Per Broholm
IF Hagen SK
2:41:18.967700
+40:27.242600
50.2p
164
Onni Kari-koskinen
No Club
2:41:22.968100
+40:31.243000
50.1p
165
Mikael Törmänen
Mölndal Outdoor IF
2:41:35.969400
+40:44.244300
50.1p
166
Sebastian Hofvander
Halmstads Skidklubb
2:41:52.971100
+41:01.246000
50.0p
167
Fredrik Nilsson
IF Ski Team Skåne
2:42:19.973800
+41:28.248700
49.8p
168
Sigvid Andersson
Grava SK
2:42:35.975400
+41:44.250300
49.7p
169
Tobias Bernlo
Högsäters SK
2:44:28.986700
+43:37.261600
49.1p
170
Erik Bengtsson
Linköpings SK
2:44:49.988800
+43:58.263700
49.0p
171
Björn Sjökvist
OK Kullingshof
2:45:23.992200
+44:32.267100
48.8p
172
Roger Wallström
IFK Helsingborg
2:46:12.997100
+45:21.272000
48.5p
173
Oliver Olofsson
Lysekils Skid o Löpareklubb
2:47:06.1002500
+46:15.277400
48.2p
174
Jim Törnfeldt
Msok
2:47:43.1006200
+46:52.281100
48.0p
175
Martin Synneby
OK Alehof
2:48:25.1010400
+47:34.285300
47.8p
176
Peter Jörgensen
København SK
2:48:54.1013300
+48:03.288200
47.6p
177
Jörgen Johansson
Trollhättans SOK
2:48:57.1013600
+48:06.288500
47.6p
178
Mathias Pusa Persson
Ibm-Klubben
2:48:58.1013700
+48:07.288600
47.6p
179
Anders Hultgren
Axa SC
2:49:17.1015600
+48:26.290500
47.5p
180
Aleksander Leesment
IF Hallby SOK
2:49:31.1017000
+48:40.291900
47.4p
181
Niklas Ahlström
IK Stern
2:49:44.1018300
+48:53.293200
47.4p
182
Magnus Källgård Videll
Axa SC
2:50:01.1020000
+49:10.294900
47.3p
183
Simon Simonsson
IK Stern
2:50:33.1023200
+49:42.298100
47.1p
Logga in för att slippa de här annonserna
184
Andreas Holm
Munkedals SOK
2:50:47.1024600
+49:56.299500
47.0p
185
Stefan Djurström
Ufk
2:51:32.1029100
+50:41.304000
46.8p
186
Bengt Zetterberg
Högsäters SK
2:52:51.1037000
+52:00.311900
46.4p
187
Oskar Lundgren
Axa SC
2:54:19.1045800
+53:28.320700
46.0p
188
Lars-peter Ekenhard
Göteborgs SK
2:55:30.1052900
+54:39.327800
45.6p
189
Thomas Lindgren
Älvsjö
2:56:25.1058400
+55:34.333300
45.4p
190
Jonas Jiborn
Axa SC
2:58:29.1070800
+57:38.345700
44.8p
190
Magnus Silfver
IF Ski Team Skåne
2:58:29.1070800
+57:38.345700
44.8p
192
Ole Jørgensen
Holte Ski
2:59:31.1077000
+58:40.351900
44.5p
193
Gert Olsen
No Club
3:01:38.1089700
+1:00:47.364600
43.9p
194
Johan Bayer
København SK
3:03:15.1099400
+1:02:24.374300
43.5p
195
Dan Sjölander
IK Stern
3:03:32.1101100
+1:02:41.376000
43.4p
196
Niklas Andersson
Hermansby IF
3:03:37.1101600
+1:02:46.376500
43.4p
197
Niklas Jansson
IK Stern
3:04:01.1104000
+1:03:10.378900
43.3p
198
Thomas Jönsson
IF Ski Team Skåne
3:05:04.1110300
+1:04:13.385200
43.0p
199
Lars Delin
Axa SC
3:05:08.1110700
+1:04:17.385600
43.0p
200
Stefan Mellgren
Uddevalla SK
3:07:24.1124300
+1:06:33.399200
42.4p
201
Oscar Reuterwall
Fossum I.F
3:08:53.1133200
+1:08:02.408100
42.1p
202
Ulf Gyllensten
Simlångsdalens IF
3:13:56.1163500
+1:13:05.438400
40.8p
203
Tor Mellbye
No Club
3:19:43.1198200
+1:18:52.473100
39.5p
204
Dan Nordqvist
Linköpings SK
3:21:12.1207100
+1:20:21.482000
39.2p
205
Patrik Edinge
Nyköpings OK
3:21:18.1207700
+1:20:27.482600
39.2p
206
Daniel Nelson
Friskis och Svettis
3:22:09.1212800
+1:21:18.487700
39.0p
207
Oscar Eriksson Ekdahl
Trollhättans SOK
3:32:42.1276100
+1:31:51.551000
36.9p