Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
USM 2020 Sprint
2020-02-08
INFO
RESULTAT
KARTA
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
D 15
1km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
Final
1
Maja Axelsson
OK Landehof
2
Alva Svahn
Östersunds SK
3
Alva Nilsson
Bergeforsens SK
4
Linnea Björkman
IFK Mora SK
5
Nora Wallenius
Täfteå IK
6
Elsa Brandt
Domnarvets GOIF
7
Lina Lantto
Gällivare SK
8
Hanna Stenmark
Östersunds SK
9
Mira Göransson
Äspereds IF
10
Moa Birkebaek
Stora Tuna IK SK
11
Diana Söderberg
Kalix SK
12
Tindra Viksten
Östersunds SK
13
Sofia Pedersen
Järpens SK
14
Ellen Berglund
Skellefteå SK
15
Hanna Östberg
Domnarvets GOIF
16
Elsa Palmberg
Högbo GIF
17
Irma Burman
Alnö SK
18
Nelly Söderström
Malungs IF
19
Agnes Jansson Gripemo
IK Rex
20
Sofie Ettling
Finspångs SOK
21
Ebba Johansson
IF Ski Team Skåne
22
Saga Östling
Bergeforsens SK
23
Sofie Karlsson-holmer
IFK Mora SK
24
Astrid Karlstedt
Spikbodarnas IK
25
Emma Strand
Bergeforsens SK
26
Vera Vennberg
Sävast Ski Team IF
27
Alma Hedlund
Luleå Gjutarens IF
28
Philippa Lönnback
Storumans IK
29
Pipar Maja Gruvris
Siljansnäs Skid & Löparklubb
30
Louise Wallin
IFK Mora SK
31
Ebba Hennings
Östersunds SK
32
Ida Bervenstål
Granbergsdals IF
33
Alva Ersson
IFK Mora SK
34
Emelie Olsson
Åmåls OK
35
Lizzie Sonnefelt
Duveds IF
36
Filippa Bernsten
Spikbodarnas IK
37
Alva Thudeen
Sya SK
38
Nelly Mårtensson
Garphyttans IF
39
Klara Eriksson
Högbo GIF
40
Filippa Hägglund
Sollefteå Skidor IF
41
Moa Blomgren
Östersunds SK
42
Isabell Åberg
Luleå Gjutarens IF
43
Ida Ernstsson
Finspångs SOK
44
Anna Backlund
Högbo GIF
45
Ella Hyttinen
IFK Hedemora SK
46
Julia Byvall
Matfors SK
47
Tuva Åhlen
Vassunda IF
48
Felicia Westin
Sävast Ski Team IF
49
Frida Melin
Gimo IF SK
50
Lisa Östensson
Tranemo IF
51
Karin Emilsdotter
Domnarvets GOIF
52
Elsa Malmgren
Östersunds SK
53
Lovisa Isaksson
Luleå Gjutarens IF
54
Nova Johansson
Funäsdalens IF
55
Isabell Engberg
Stockviks SF
56
Agnes Hertz
IF Hallby SOK
57
Liv Persson
Sollefteå Skidor IF
58
Rebecka Rudholm
Skellefteå SK
59
Sanna Hörnell
Domnarvets GOIF
60
Agnes Åsberg
Boxholm-Ekeby SK
61
Tuva Appeltofft
Sundbybergs IK
62
Emeli Behr
Garphyttans IF
63
Saga Bergvin
Hägglunds Ski Team SK
64
Elin Bygg
Malungs IF
65
Moa Flodin
Alnö SK
66
Emma Antonsen
Sävast Ski Team IF
67
Ella Larsson
Luleå Gjutarens IF
68
Hanna Lindqvist
Spikbodarnas IK
69
Julia Hagelberg-nordahl
Falu IK
70
Hedvig Lindqvist
IK Rex
71
Klara Kastensson
Luleå Gjutarens IF
72
Elin Jonsson
Åsarna IK
73
Thea Hägg
Funäsdalens IF
74
Anna Granås
Hudiksvalls IF
75
Ida Karlsson
Boxholm-Ekeby SK
76
Alva Perbo
Vårby IK
Logga in för att slippa de här annonserna
D 16
1km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
Final
1
Elin Näslund
Vårby IK
2
Erika Lavén
Täby IS SK
3
Lina Rydén
IFK Mora SK
4
Hedda Samuelsson
Östersunds SK
5
Jonna Persson Kjellgren
Järpens SK
6
Evelina Crüsell
Skellefteå SK
7
Ida Garfvè
IFK Mora SK
8
Elvira Nilsson
Sollefteå Skidor IF
9
Maja Boberg
Duveds IF
10
Tova Andersson
Brovallens IF
11
Matilda Bandefur
Idre SK
12
Alva Isaksson
Sävast Ski Team IF
13
Malin Oskarsson
IFK Mora SK
14
Ida Rosjö
IF Hallby SOK
15
Ella Turesson
Luleå Gjutarens IF
16
Molly Furunäs
IFK Grängesberg SK
17
Elsa Gustafsson
Täby IS SK
18
Clara Granljung
Kalix SK
19
Alva Dahlin
Bergeforsens SK
20
Maja Aronsson
Östersunds SK
21
Vilda Book
IFK Strömsund
22
Astrid Kolberg
Sunne SLF
23
Ebba Andersson
Stockviks SF
24
Elsa Carling
Falu IK
25
Wilma Karlsson
Östersunds SK
26
Nora Bråmer
IFK Mora SK
27
Wilma Lundqvist
Skellefteå SK
28
Ida Abrahamson
Äspereds IF
29
Tilde Josefsson
Täby IS SK
30
Kerstin Åberg
Tumba-mälarhöjden OK
31
Emma Bengtsson
Tranemo IF
32
Ella Burman
Skellefteå SK
33
Louise Jonsson
Alnö SK
34
Tuva Lundin
Alnö SK
35
Greta Perers
IFK Hedemora SK
36
Ylva Sandström
Stockviks SF
37
Greta Lind
Täby IS SK
38
Wilma Gustafsson
IFK Hedemora SK
39
Irma Östberg
Åsarna IK
40
Sara Henriksson
Tynderö IK
41
Emilia Johansson
Hägglunds Ski Team SK
42
Linnea Carlsson
Grava SK
43
Elin Morlind
Åsarna IK
44
Emilia Eriksson
Ulricehamns IF
45
Louise Hallander
Vreta Skid o Mk
46
Tilda Andersson
Åsarna IK
47
Frida Lundgren
Filipstads SF
48
Ida Öjerskog
OK Landehof
49
Signe Schagerström
Garphyttans IF
50
Brule Gundale
Täfteå IK
51
Tindra Wilhelmsson
Lidköpings VSK
52
Frida Eriksson
Åsarna IK
53
Amanda Johansson
Ulricehamns IF
54
Ebba Lindholm
Stockviks SF
55
Stina Lindholm
Stockviks SF
56
Wilma Åkebring
Matfors SK
57
Hanny Edström
Bondsjöhöjdens IK
H 15
1km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
Final
1
Jonathan Lindberg
IFK Mora SK
2
Hugo Nilsson
Hudiksvalls IF
3
Erik Bergström
Domnarvets GOIF
4
Tomas Holmgren
Matfors SK
5
Max Johansson
Östersunds SK
6
Axel Eriksson
Stora Tuna IK SK
7
Viking Olsson
Hägglunds Ski Team SK
8
David Palmgren
Bergeforsens SK
9
Jason Blomqvist
Matfors SK
10
Emil Sehlstedt
IFK Umeå
11
Alvin Noaksson
Ås IF
12
Oskar Höglund
Sollefteå Skidor IF
13
Nils Borin
Östersunds SK
14
Simon Nordlander
Stockviks SF
15
Ebbe Zachrisson
Östersunds SK
16
Linus Ytterbom
Bergeforsens SK
17
Elias Redman
Östersunds SK
18
Alexander Bjuredal
Sälens IF
19
Elias Bengtsson
Tynderö IK
20
Hampus Bergkvist
Matfors SK
21
Filip Enberg
Strömnäs GIF
22
Otto Timby
Täfteå IK
23
Hugo Granström
Funäsdalens IF
24
Edvin Elofsson
Boxholm-Ekeby SK
25
Axel Tingelöf
Sollefteå Skidor IF
26
Elias Malm
Täfteå IK
27
Gustav Eriksson
SK Bore
28
Theodor Eriksson
Skellefteå SK
29
Martin Höiby
OK Landehof
30
Anton Hedlöf
Sundbybergs IK
31
Melvin Törshagen
Granbergsdals IF
32
Alfons Ekhammer
Korsnäs IF SK
33
Måns Bergqvist
Garphyttans IF
34
Björn Rönnestrand
Ås IF
35
Olle Börjesson
Vreta Skid o Mk
36
Björn Östlund
Järpens SK
37
Ivar Törnblom
IFK Umeå
38
Melker Lindgren
Bygdsiljum SK
39
Hugo Nordlander
Stockviks SF
40
Jonathan Quick
Falköpings AIK SK
41
Mattias Larsson
Matfors SK
42
Philip Sundbom
Bergeforsens SK
43
Oskar Karlberg
Siljansnäs Skid & Löparklubb
44
Elias Thellsén
Vreta Skid o Mk
45
Hugo Fryxell
Täby IS SK
46
Helmer Jöhnemark
Stora Tuna IK SK
47
Erik Gustafsson
Täby IS SK
48
Alfred Derke
Sya SK
49
Axel Wernersson
IF Hallby SOK
50
Karl Bennet
Zinkgruvans IF
51
Carl Sternander
Vreta Skid o Mk
52
Love Däldehög
Hudiksvalls IF
53
Helmer Nordvall
Matfors SK
54
Viktor Westman
Bondsjöhöjdens IK
55
Olle Långberg
Hudiksvalls IF
56
Tim Lundberg
Luleå Gjutarens IF
57
Knut Saitton
Vårby IK
58
Jesper Schouten
Vreta Skid o Mk
59
Anton Sternander
Vreta Skid o Mk
60
Axel Eriksson
Myssjö-Ovikens IF
61
Allan Wahlström
Bålsta SK
62
Melker Hultdin
IFK Umeå
63
Nils Engberg
Bondsjöhöjdens IK
64
Nils Blomberg
Rehns BK
65
Eddie Tornberg
IFK Kiruna
66
Nils Johansson
Sävast Ski Team IF
67
Lukas Granberg
Hemmingsmarks IF
68
Erik Callmer
Björnstorps IF
69
Nilas Johansson
Bondsjöhöjdens IK
70
Jakob Gunnare
IFK Kiruna
H 16
1km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
Final
1
Bosse Lövgren
Falu IK
2
Johan Borg
Hudiksvalls IF
3
Hugo Ström
Dala-Järna IK
4
Viktor Norberg
Falu IK
5
Emil Porret
Matfors SK
6
Alfons Wedin
Garphyttans IF
7
Oscar Säfström Niemi
Kalix SK
8
Elias Danielsson
Högbo GIF
9
Hjalmar Oskarsson
Ås IF
10
Carl Gustafsson
Vårby IK
11
Isak Andersson Lind
IFK Umeå
12
Anton Grahn
IF Hallby SOK
13
Erik Franzén
Duveds IF
14
Eskil Peterson
Borås GIF
15
Arvid Norberg
Hudiksvalls IF
16
Gabriel Norder
IF Rigor
17
Pelle Boberg
Duveds IF
18
Sebastian Svahn
IFK Mora SK
19
Simon Claesson
Ulricehamns IF
20
Edwin Nordmark
Täfteå IK
21
Arvid Törnblom
IFK Umeå
22
Rikard Sjödin
Matfors SK
23
Edvin Schön
Storvreta IK
24
Linus Antonsen
Sävast Ski Team IF
25
Markus Juntikka
Bondsjöhöjdens IK
26
Wilhelm Sterner
Täby IS SK
27
Joel Nilsson
IFK Umeå
28
Jacob Carlsson
Stora Tuna IK SK
29
Axel Mäkinen
Högbo GIF
30
Jonathan Hedberg
Sunne SLF
31
Edvin Högman
Ulricehamns IF
32
Ruben Tholander
Sundbybergs IK
33
Elias Jannok
Gällivare SK
34
Gustav Berggren
Skellefteå SK
35
Martin Lundholm
Luleå Gjutarens IF
36
Melker Hendén
Ulricehamns IF
37
Nils Olsson
Göteborgs SK
38
Axel Arnesson
Ås IF
39
Leo Eriksson
Östersunds SK
40
Esbjörn Montelius
Falu IK
41
Karl Kylborn
Almby IK
42
Marcus Nilsson
Hägglunds Ski Team SK
43
Axel Gunneriusson
Östersunds SK
44
Melker Åkerström
IFK Skövde SK
45
Filip Sundin
Grava SK
46
Axel Palm
Falu IK
47
Axel Sandberg
OK Landehof
48
Filip Berglund
Ulricehamns IF
49
Valter Ljungdahl
Matfors SK
50
Nikolaj Riekkola
Luleå Gjutarens IF
51
Elof Karlsson
IFK Umeå
52
Wiliam Björklin
Högbo GIF
53
Elliot Åkesson
IF Hallby SOK
54
Melwin Bång
Östersunds SK
55
Axel Svensson
Sundbybergs IK
56
Efraim Wiksten Melander
Matfors SK
57
Axel Broms
FK Friskus Varberg
58
Arvid Jonsson
IFK Umeå
59
Ludvig Millestu
Utrikes SK
60
Arvid Welin
Ersnäs IF
61
Elias Lantto
IFK Umeå
62
Adam Dahlgren
Ulricehamns IF
63
Oskar Jäderblom
Fjärdhundra SK
64
Linus Grundström
Täfteå IK
65
Gabriel Claesson
IF Hallby SOK
66
Ceasar Helmersson-kareld
Kvarnsvedens GOIF SK
67
Erik Sundberg
Vårby IK
68
Lukas Ejvinsson
Matfors SK
69
Hampus Widebo
IFK Umeå
70
Lukas Walther
Matfors SK
71
Leo Karlöf
Täby IS SK
72
Viggo Stein
Ås IF
73
Jon Hansson
Falu IK
74
Axel Rustas
Storvreta IK
75
Sune Ögren
Jukkasjärvi IF
76
Alexander Macdonald-larsson
Garphyttans IF
77
Sixten Bihl
Grava SK
78
Sebastian Lidström
Tynderö IK
79
Anton Larsson
OK Landehof
80
Anton Andersson
Falu IK
81
Isak Bodin
Sollefteå Skidor IF
82
Johan Lindén
Matfors SK