Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Bodenloppet
2020-02-08
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
H 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Oscar Persson
SK Bore
1:47:24.644300
84.3p
2
Erik Granström
Strömnäs GIF
1:50:31.663000
+3:07.18600
81.4p
3
Erik Skott
Aapua IF
1:50:31.663000
+3:07.18600
81.4p
4
Alexander Mathisen
Sellnäs IF
1:51:40.669900
+4:16.25500
80.3p
5
Gustav Nordström
Borås SK
1:53:38.681700
+6:14.37300
78.6p
6
Peter Johansson
Luleå Gjutarens IF
1:53:59.683800
+6:35.39400
78.3p
7
Mats Henriksson
I 19 IF
1:54:01.684000
+6:37.39600
78.3p
8
Martin Bergvall
Strömnäs GIF
1:54:44.688300
+7:20.43900
77.7p
9
Marcus Nilsson
XC Piteå
1:54:46.688500
+7:22.44100
77.7p
10
Lukas Skott
Aapua IF
1:56:53.701200
+9:29.56800
76.0p
11
Fredrik Mäki
Aapua IF
1:57:54.707300
+10:30.62900
75.2p
12
Martin Lundström
Bodens SK
1:58:42.712100
+11:18.67700
74.5p
13
Stig Lundmark
IFK Arvidsjaur SK
1:58:58.713700
+11:34.69300
74.3p
14
Stefan Messner
Sävast Ski Team IF
1:59:04.714300
+11:40.69900
74.3p
15
Martin Risen
Kalix SK
1:59:16.715500
+11:52.71100
74.1p
16
Daniel Larsson
Gällivare Endurance
1:59:19.715800
+11:55.71400
74.1p
17
Mikael Wälivaara
Sattajärvi IF
2:01:15.727400
+13:51.83000
72.6p
18
Tomas Törevall
Gällivare Endurance
2:01:38.729700
+14:14.85300
72.4p
19
Andreas Ehlis
Motala Aif SK
2:03:54.743300
+16:30.98900
70.8p
20
Anton Damlin
Norrvalla Ski Team
2:03:57.743600
+16:33.99200
70.7p
21
Herman Hjulfors
IK Falken
2:05:22.752100
+17:58.107700
69.8p
22
Markus Ranner
Luleguttene
2:05:53.755200
+18:29.110800
69.4p
23
Robert Bergvall
XC Piteå
2:07:05.762400
+19:41.118000
68.6p
24
Petter Alapää
Luleguttene
2:07:28.764700
+20:04.120300
68.4p
25
André Mattei
Sävast Ski Team IF
2:07:34.765300
+20:10.120900
68.3p
26
Marcus Karlsson
Kalix SK
2:08:44.772300
+21:20.127900
67.6p
27
Mattias Nilsson
Luleguttene
2:09:04.774300
+21:40.129900
67.4p
28
Joel Wahlberg
Kiruna
2:10:05.780400
+22:41.136000
66.8p
29
Göran Karlsson
Luleguttene
2:11:14.787300
+23:50.142900
66.1p
30
Per Rendahl
Bodens SK
2:12:09.792800
+24:45.148400
65.5p
31
Tomas Hedström
Fmv-Sport
2:12:28.794700
+25:04.150300
65.3p
32
Petter Kero
IFK Kiruna
2:13:34.801300
+26:10.156900
64.7p
33
Juho-matti Pekkala
No Club
2:13:51.803000
+26:27.158600
64.5p
34
Jörgen Söderlund
Luleå Gjutarens IF
2:14:04.804300
+26:40.159900
64.4p
35
Hans Bäckström
Lulekamraterna
2:14:44.808300
+27:20.163900
64.0p
36
David Holmgren
Bodens SK
2:16:59.821800
+29:35.177400
62.8p
37
Jonas Drugge
Lulekamraterna
2:17:04.822300
+29:40.177900
62.7p
38
Jerker Jakobsson
Luleå Gjutarens IF
2:17:11.823000
+29:47.178600
62.7p
39
Kenneth Hagman
Luleå Gjutarens IF
2:17:17.823600
+29:53.179200
62.6p
40
Petter Nilsson
Luleå
2:17:21.824000
+29:57.179600
62.6p
41
Ingvar Henriksson
Vittangi SK
2:18:12.829100
+30:48.184700
62.1p
42
Thomas Jonsson
XC Piteå
2:20:47.844600
+33:23.200200
60.8p
43
Roger Lundqvist
Råneå SK
2:21:03.846200
+33:39.201800
60.6p
44
Ville Lumila
Rovaniemi
2:22:45.856400
+35:21.212000
59.8p
45
Klas Lundkvist
Ersnäs IF
2:22:47.856600
+35:23.212200
59.8p
46
Sami Lapinniemi
Muonio Ski College
2:22:55.857400
+35:31.213000
59.7p
47
Mattias Wikman
Brändöns IF
2:23:01.858000
+35:37.213600
59.7p
48
Nils Bertil Heikka
No Club
2:24:41.868000
+37:17.223600
58.9p
49
Lars-Ola Marakatt
Jukkasjärvi IF
2:24:49.868800
+37:25.224400
58.8p
50
Jonas Majala
Axa SC
2:25:05.870400
+37:41.226000
58.7p
51
Vicktor Hjulfors
Kållby Ski-Team- Finland
2:25:20.871900
+37:56.227500
58.6p
52
Mattias Jaako
Team Experience
2:26:27.878600
+39:03.234200
58.0p
53
Peter Andersson
IFK Arvidsjaur SK
2:26:32.879100
+39:08.234700
58.0p
54
Johan Halfvarsson
No Club
2:26:40.879900
+39:16.235500
57.9p
55
Jens Kärrman
Luleguttene
2:26:54.881300
+39:30.236900
57.8p
56
Simon Rönnqvist
Kalix SK
2:27:10.882900
+39:46.238500
57.7p
57
Simon Vestin
Sävast Ski Team IF
2:27:32.885100
+40:08.240700
57.5p
58
Zakarias Åström
Norrfjärdens IF
2:28:28.890700
+41:04.246300
57.1p
59
Johan Mäki
IFK Kiruna
2:29:01.894000
+41:37.249600
56.9p
60
Pauli Ranta
Muonion Kiri
2:29:13.895200
+41:49.250800
56.8p
61
Jon Boman
Luleå Atletklubb
2:29:41.898000
+42:17.253600
56.6p
62
Erik Lundqvist
Sellnäs IF
2:30:01.900000
+42:37.255600
56.4p
63
Marko Hyrkäs
Team Tornedalen
2:30:08.900700
+42:44.256300
56.4p
64
Mats Långström
XC Piteå
2:30:11.901000
+42:47.256600
56.4p
65
Anders Paganus
Malmbergets AIF
2:31:17.907600
+43:53.263200
55.9p
66
Erik Rönnqvist
Kalix SK
2:32:09.912800
+44:45.268400
55.5p
67
Andreas Engvall
Bodens SK
2:33:05.918400
+45:41.274000
55.1p
68
Johannes Ahola
Arctic Triathlon Club
2:33:18.919700
+45:54.275300
55.0p
69
Oscar Paulsson
Luleå
2:34:03.924200
+46:39.279800
54.7p
70
Daniel Jonsson
Bodens SK
2:34:42.928100
+47:18.283700
54.4p
71
Simon Vikman
OK Terjärv
2:35:38.933700
+48:14.289300
54.1p
72
Håkan Petersson
I 19 IF
2:36:33.939200
+49:09.294800
53.7p
73
Nils Laestadius
I 19 IF
2:39:07.954600
+51:43.310200
52.7p
74
Johan Lindgren
Ufk
2:39:24.956300
+52:00.311900
52.6p
75
Anders Rönnbäck
Luleå Gjutarens IF
2:39:36.957500
+52:12.313100
52.5p
76
Rickard Larsson
XC Piteå
2:40:16.961500
+52:52.317100
52.3p
77
Marcus Eriksson
IFK Arvidsjaur SK
2:40:26.962500
+53:02.318100
52.2p
78
Reijo Huhtinen
Lkab FF
2:41:09.966800
+53:45.322400
51.9p
79
Magnus Edin
Sjulsmark SK
2:41:39.969800
+54:15.325400
51.8p
80
Antti Piiparinen
IRMV
2:42:01.972000
+54:37.327600
51.6p
81
Jerry Bergman
Bodens SK
2:42:16.973500
+54:52.329100
51.5p
82
Victor Forsberg
XC Piteå
2:42:34.975300
+55:10.330900
51.4p
83
Linus Johnsson
Luleå
2:42:55.977400
+55:31.333000
51.3p
84
Kenrick Pettersson
Vidsels IK
2:46:23.998200
+58:59.353800
50.1p
85
Freddie Rosenberg
Luleå
2:46:57.1001600
+59:33.357200
49.9p
86
Fredrik Thingvall
Vittangi SK
2:47:35.1005400
+1:00:11.361000
49.7p
87
Oskar Abrahamsson
XC Piteå
2:47:40.1005900
+1:00:16.361500
49.6p
88
Bengt Larsson
Sattajärvi IF
2:48:47.1012600
+1:01:23.368200
49.3p
89
William Bäckström
Kalix SK
2:50:35.1023400
+1:03:11.379000
48.7p
90
Greger Stubbfält
Piteå Elit SK
2:51:21.1028000
+1:03:57.383600
48.4p
91
Christoffer Helmvall
Bodens SK
2:52:13.1033200
+1:04:49.388800
48.1p
92
Jonathan Andersson
Piteå Elit SK
2:52:28.1034700
+1:05:04.390300
48.1p
93
Markus Heikkilä
Muonion Kiri
2:52:52.1037100
+1:05:28.392700
47.9p
94
Riku Närhi
No Club
2:53:12.1039100
+1:05:48.394700
47.8p
95
Antero Möllän
No Club
2:53:15.1039400
+1:05:51.395000
47.8p
96
Niklas Grip
Lulekamraterna
2:53:31.1041000
+1:06:07.396600
47.7p
97
Magnus Töyrä
Luleå
2:54:13.1045200
+1:06:49.400800
47.5p
98
Lennart Krekula
IFK Kiruna
2:57:47.1066600
+1:10:23.422200
46.4p
99
Joel Karlsson
Avans SK
3:02:58.1097700
+1:15:34.453300
44.9p
100
Robert Lindgren
Råneå SK
3:02:59.1097800
+1:15:35.453400
44.9p
101
Thomas Folkesson
No Club
3:03:40.1101900
+1:16:16.457500
44.7p
102
Fredrik Mark
Piteå Elit SK
3:04:54.1109300
+1:17:30.464900
44.4p
103
Zune Näsholm
Studentidrott
3:08:39.1131800
+1:21:15.487400
43.4p
104
Matti Olof
Soppero Sameförening
3:08:39.1131800
+1:21:15.487400
43.4p
105
Oscar Palmqvist
Luleå
3:08:50.1132900
+1:21:26.488500
43.4p
106
Kristoffer Kjellgren
Luleå
3:09:15.1135400
+1:21:51.491000
43.3p
107
Tobias Wärja
Piteå Elit SK
3:10:05.1140400
+1:22:41.496000
43.0p
108
Kristoffer Kangas
Kiruna
3:10:51.1145000
+1:23:27.500600
42.9p
109
Jan-Erik Kemi
IFK Kiruna
3:12:04.1152300
+1:24:40.507900
42.5p
110
Arne Arnsen
Bodö
3:14:42.1168100
+1:27:18.523700
41.9p
111
Erik Vallin
Trafikverkets FF
3:14:57.1169600
+1:27:33.525200
41.8p
112
Torbjörn Nilsson
Bodens SK
3:15:09.1170800
+1:27:45.526400
41.8p
113
Lars Clausén
Luleå
3:16:22.1178100
+1:28:58.533700
41.5p
114
Simen Romsdal
No Club
3:19:25.1196400
+1:32:01.552000
40.8p
115
David Åhlin
Umara SC
3:21:18.1207700
+1:33:54.563300
40.4p
116
Rimmi Lindgren
Napapiirin Kuljetus OY
3:23:18.1219700
+1:35:54.575300
39.9p
117
Toni Seppanen
No Club
3:30:32.1263100
+1:43:08.618700
38.4p
118
Tobias Sundberg
Bodens SK
3:35:04.1290300
+1:47:40.645900
37.5p
-
Henrik Olsson
Luleå
23:59:58.8639700
-
Oskar Lundqvist
Sellnäs IF
23:59:58.8639700
-
Roger Löf
Lulekamraterna
23:59:58.8639700
-
Muaz Alzouby
Föreningen Studentidrott Luleå
23:59:58.8639700
-
Ulf Hollsten
Göteborgs Polismäns IF
23:59:58.8639700
-
Matts Lindgren
OK Vargen
23:59:58.8639700
-
Patrik Stenberg
Luleå
23:59:58.8639700
-
Sven Eliasson
Karesuando Fyrklövern
23:59:58.8639700
-
Tommy Bergström
Bodens SK
23:59:58.8639700
-
Ulf Nilsson
Sveaskogs IF
23:59:58.8639700
-
Robert Alanko
Bodens SK
23:59:58.8639700
-
Marko Roininen
Lulekamraterna
23:59:59.8639800
-
Kristian Poromaa
Jukkasjärvi IF
23:59:59.8639800
-
Martin Sandelund
Axa SC
23:59:59.8639800
-
Alexander Dahlberg
No Club
23:59:59.8639800
-
Matti Lukkari
Sokamon Jymy
23:59:59.8639800
-
Lars Nylund
No Club
23:59:59.8639800
-
Teemu Vuorma
Finjvel SK
23:59:59.8639800
-
? ?
No Club
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)