Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Malmstråket
2020-02-08
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
43km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Hannes Boström
IFK Arvidsjaur SK
1:53:32.681100
82.6p
Seedningsgräns för led 0 i Vasaloppet: 2:00:00
2
H 21
Jim Lundmark
Skellefteå SK
2:01:08.726700
+7:36.45500
76.2p
3
H 50
Tommy Gustavsson
Hemmingsmarks IF
2:01:21.728000
+7:49.46800
76.0p
4
H 21
Martin Ottosson
Skellefteå SK
2:01:57.731600
+8:25.50400
75.6p
5
H 21
Jesper Lundqvist
Skellefteå SK
2:04:11.745000
+10:39.63800
73.9p
6
H 40
Markus Lidman
Hemmingsmarks IF
2:04:30.746900
+10:58.65700
73.6p
7
H 21
Erik Jonsson
Rossöns IF
2:06:06.756500
+12:34.75300
72.5p
8
H 21
Jonatan Lindqvist
Täfteå IK
2:07:11.763000
+13:39.81800
71.7p
9
H 40
Markus Lindfors
Skellefteå SK
2:08:34.771300
+15:02.90100
70.8p
Seedningsgräns för led 1 i Vasaloppet: 2:10:00
10
H 21
Olof Burström
SK Järven
2:10:29.782800
+16:57.101600
69.5p
11
H 21
Emil Carlsson
Slussfors IK
2:10:33.783200
+17:01.102000
69.5p
12
H 21
Johan Gädda
Vinn
2:10:34.783300
+17:02.102100
69.5p
13
H 21
Henrik Risberg
Svensby SK
2:11:13.787200
+17:41.106000
69.1p
14
H 21
Johan Bellgran
Getryggens SK
2:11:36.789500
+18:04.108300
68.8p
15
H 21
Albin Karlsson
Skellefteå SK
2:11:37.789600
+18:05.108400
68.8p
16
H 21
Rasmus SJÖLUND
Isk
2:13:17.799600
+19:45.118400
67.7p
17
H 21
Thomas Michaelsen
Oksskolten IL
2:13:18.799700
+19:46.118500
67.7p
17
H 60
Thomas Ottosson
Skellefteå SK
2:13:18.799700
+19:46.118500
67.7p
19
H 21
Peter Öbrand
Lycksele IF
2:13:20.799900
+19:48.118700
67.7p
20
H 21
Nils Lindberg
Umepolisens Skytte o IK
2:13:45.802400
+20:13.121200
67.5p
21
H 40
Jörgen Stenberg
Kågedalens SK
2:13:55.803400
+20:23.122200
67.4p
22
H 50
Jörgen Sehlstedt
Skellefteå XC
2:13:57.803600
+20:25.122400
67.3p
23
H 40
Fredrik Jonsson
Skellefteå SK
2:14:26.806500
+20:54.125300
67.0p
24
H 50
Mikael Lindmark
Skellefteå SK
2:16:40.819900
+23:08.138700
65.7p
25
H 50
Ulf Rudlund
Jukkasjärvi IF
2:16:41.820000
+23:09.138800
65.7p
26
H 21
Johan Söderberg
Skellefteå SK
2:16:59.821800
+23:27.140600
65.5p
27
H 40
Markus Rosenius
Burträsk SK
2:17:02.822100
+23:30.140900
65.5p
28
H 21
Christian Wallgren
Skellefteå SK
2:18:14.829300
+24:42.148100
64.8p
29
H 50
Jörgen Norén
Malå IF
2:18:38.831700
+25:06.150500
64.6p
30
H 21
Rikard Ingvarsson
Göteborgs Polismäns IF
2:18:45.832400
+25:13.151200
64.5p
31
H 50
Peter Wikström
Skellefteå XC
2:18:53.833200
+25:21.152000
64.5p
32
H 50
Bengt-Peder Björn
Fredrika IK
2:19:34.837300
+26:02.156100
64.1p
Seedningsgräns för led 2 i Vasaloppet: 2:20:00
33
H 21
Erik Granström
IFK Arvidsjaur SK
2:20:39.843800
+27:07.162600
63.5p
34
H 21
Marcus Lundmark
Skellefteå SK
2:21:47.850600
+28:15.169400
62.9p
35
H 21
Jacob Fürstenhoff
Skellefteå SK
2:21:53.851200
+28:21.170000
62.8p
36
H 50
Håkan Holmgren
Bolidens SK
2:22:18.853700
+28:46.172500
62.6p
37
H 21
Anders Eriksson
Antnäs BK
2:23:29.860800
+29:57.179600
62.0p
38
H 50
Robin Olofsson
SK Järven
2:23:53.863200
+30:21.182000
61.8p
39
H 60
Bo Olofsson
Skellefteå XC
2:25:06.870500
+31:34.189300
61.2p
40
H 50
Roine Åström
Ttgu IF
2:25:21.872000
+31:49.190800
61.0p
41
H 21 Motion
Roland Edlund
Umedalens IF
2:25:34.873300
+32:02.192100
60.9p
42
H 50
Jonny Holmbom
Lycksele IF
2:25:56.875500
+32:24.194300
60.7p
43
H 21 Motion
Joakim Frederiksen
Jävre IF
2:26:28.878700
+32:56.197500
60.5p
44
H 50
Gunnar ÖLUND
Skellefteå XC
2:26:47.880600
+33:15.199400
60.3p
45
H 21
Andreas Karlsson
Umara SC
2:27:16.883500
+33:44.202300
60.1p
46
H 21 Motion
Tobias Johansson-ljung
Umeå
2:28:01.888000
+34:29.206800
59.7p
47
H 21
Aleksander Larsson
Axa SC
2:28:25.890400
+34:53.209200
59.5p
47
H 21 Motion
Simon Johansson
Umeå
2:28:25.890400
+34:53.209200
59.5p
49
D 40
Susanne Pettersson
Skellefteå SK
2:28:35.891400
+35:03.210200
59.5p
50
H 50
Niklas Mannberg
Skellefteå SK
2:28:55.893400
+35:23.212200
59.3p
51
H 21 Motion
Viktor Carlsson
Skellefteå SK
2:28:57.893600
+35:25.212400
59.3p
52
H 60
Conny Lagerskog
IFK Arvidsjaur SK
2:29:25.896400
+35:53.215200
59.1p
Seedningsgräns för led 3 i Vasaloppet: 2:30:00
53
H 21
Anton Boman
Byske SK
2:30:21.902000
+36:49.220800
58.6p
54
H 40
Marcus Burström
Byske SK
2:31:30.908900
+37:58.227700
58.1p
55
H 40
Fredrik Wikberg
Skellefteå SK
2:31:59.911800
+38:27.230600
57.9p
56
D 21
Josefine Enesund Tuorema
I 19 IF
2:32:06.912500
+38:34.231300
57.8p
57
H 21
Simon Johansson
Vännäs SK
2:32:18.913700
+38:46.232500
57.7p
58
H 40
Tord Mörk
Vreta Skid o Mk
2:32:20.913900
+38:48.232700
57.7p
58
H 21 Motion
Robert Sandström
Axa SC
2:32:20.913900
+38:48.232700
57.7p
60
H 60
Per-Erik Höglund
Skellefteå XC
2:32:47.916600
+39:15.235400
57.5p
61
H 50
Jörgen Strinnholm
Fredrika IK
2:32:54.917300
+39:22.236100
57.5p
62
H 50
Åke Wilhelmsson
Strycksele IF
2:32:55.917400
+39:23.236200
57.5p
63
H 40
Johan Ekman
XC Piteå
2:33:09.918800
+39:37.237600
57.4p
64
H 50
Jan Karlsson
Norsjö SK
2:33:11.919000
+39:39.237800
57.3p
65
H 50
Lars Källströmer
Skellefteå XC
2:33:12.919100
+39:40.237900
57.3p
66
H 21 Motion
John Brodin
Axa SC
2:33:21.920000
+39:49.238800
57.3p
67
H 21
Simon Larsson
Skellefteå SK
2:34:32.927100
+41:00.245900
56.8p
68
H 40
Krister Berglund
Sävast Ski Team IF
2:36:58.941700
+43:26.260500
55.7p
69
H 50
Hans-Erik Pekula
Svensby SK
2:37:26.944500
+43:54.263300
55.5p
70
H 50
Roger Nilsson
Byske SK
2:37:27.944600
+43:55.263400
55.5p
71
H 50
Per Degerman
Skellefteå SK
2:37:35.945400
+44:03.264200
55.5p
72
H 50
Martin Larsson
Skellefteå SK
2:38:28.950700
+44:56.269500
55.1p
73
H 60
Hans Göran Vesterlund
Skellefteå XC
2:39:04.954300
+45:32.273100
54.9p
74
H 21 Motion
Elias Karlsson
Lycksele
2:39:58.959700
+46:26.278500
54.5p
Seedningsgräns för led 4 i Vasaloppet: 2:40:00
75
H 21
Robin Fahlesson
Burträsk SK
2:40:32.963100
+47:00.281900
54.3p
76
H 40
Fredrik Ekenstedt
Skellefteå SK
2:40:34.963300
+47:02.282100
54.3p
77
H 40
Tomas Hansson-Mild
Jalles Tc Umeå
2:40:38.963700
+47:06.282500
54.2p
78
D 50
Agneta Lantto-Forsgren
Skellefteå SK
2:40:51.965000
+47:19.283800
54.1p
79
H 60
Östen Pekkari
IFK Kiruna
2:41:34.969300
+48:02.288100
53.9p
80
D 21
Evelina Fahlesson
Burträsk SK
2:42:18.973700
+48:46.292500
53.6p
81
H 50
Kent Tuoremaa
Sävast Ski Team IF
2:42:35.975400
+49:03.294200
53.5p
82
H 40
Linus Netshagen
Skellefteå SK
2:42:41.976000
+49:09.294800
53.4p
83
H 40
Andreas Björk
Skellefteå SK
2:42:42.976100
+49:10.294900
53.4p
84
H 40
Tomas Gädda
Vinn
2:43:06.978500
+49:34.297300
53.3p
85
H 40
Daniel Kempe
Skellefteå SK
2:43:21.980000
+49:49.298800
53.2p
86
H 21 Motion
Simon Andersson
Öre-Långsele IF
2:43:36.981500
+50:04.300300
53.1p
87
H 50
Mats Gustafsson
Skellefteå XC
2:43:54.983300
+50:22.302100
53.0p
88
H 21
Mattias Rönnbäck
Luleå Gjutarens IF
2:44:16.985500
+50:44.304300
52.8p
89
H 50
Åke Strandberg
Skellefteå SK
2:44:49.988800
+51:17.307600
52.6p
90
H 50
Martin Lundberg
Fredrika IK
2:45:20.991900
+51:48.310700
52.4p
91
H 21 Motion
Robin Nyström
Skellefteå SK
2:45:28.992700
+51:56.311500
52.4p
92
H 50
Patrik Gustafsson
IFK Umeå
2:45:34.993300
+52:02.312100
52.3p
93
H 40
Simon Risberg
Skellefteå XC
2:45:42.994100
+52:10.312900
52.3p
94
H 50
Per Käller
Byske SK
2:47:05.1002400
+53:33.321200
51.8p
95
H 40
Lars Sundström
Skellefteå SK
2:47:50.1006900
+54:18.325700
51.5p
96
H 50
Lars Samuelsson
Husums IF SK
2:48:03.1008200
+54:31.327000
51.4p
97
H 50
Morten Hammer
Stormfjell IL
2:48:27.1010600
+54:55.329400
51.3p
98
H 21 Motion
Anders Lindberg
Skellefteå SK
2:48:33.1011200
+55:01.330000
51.3p
99
H 21 Motion
Christian Ståhlberg
Skellefteå SK
2:48:46.1012500
+55:14.331300
51.2p
100
H 21
Anton Nylund
Axa SC
2:48:59.1013800
+55:27.332600
51.1p
101
H 40
Benny Hedlund
Byske SK
2:49:37.1017600
+56:05.336400
50.9p
101
H 50
Per-erik Grahn
7-Mila SK
2:49:37.1017600
+56:05.336400
50.9p
103
H 60
Rune Karlsen
Stormfjell IL
2:49:38.1017700
+56:06.336500
50.9p
Seedningsgräns för led 5 i Vasaloppet: 2:50:00
104
H 40
Andreas Lundbäck
Skellefteå XC
2:50:17.1021600
+56:45.340400
50.7p
105
H 50
Lars Dahlen
Skellefteå XC
2:50:41.1024000
+57:09.342800
50.5p
106
H 21 Motion
Patrik Norlund
Burträsk SK
2:50:48.1024700
+57:16.343500
50.5p
107
H 21
Christoffer Widmark
IK Stern
2:51:02.1026100
+57:30.344900
50.4p
108
H 21
Arvid Pettersson
Arvidsjaur
2:51:48.1030700
+58:16.349500
50.1p
109
H 21 Motion
Nils Holmlund
Skellefteå SK
2:52:08.1032700
+58:36.351500
50.0p
110
H 40
Fredrik Jakobsson
No Club
2:52:23.1034200
+58:51.353000
49.9p
111
H 50
Edgar Karlsson
Skellefteå SK
2:53:08.1038700
+59:36.357500
49.7p
112
D 40
Jenny Bergkvist
Norsjö SK
2:53:10.1038900
+59:38.357700
49.7p
113
D 21
Mia Jakobsson
Luleå Gjutarens IF
2:54:09.1044800
+1:00:37.363600
49.4p
114
H 21 Motion
Linus Westin
Skellefteå SK
2:54:12.1045100
+1:00:40.363900
49.3p
115
H 21
Joakim Johansson
Sävar IK
2:54:32.1047100
+1:01:00.365900
49.2p
116
H 21 Motion
Christer Åhlund
Skellefteå SK
2:54:49.1048800
+1:01:17.367600
49.1p
117
H 21
Joakim Burström
SK Järven
2:54:52.1049100
+1:01:20.367900
49.1p
118
H 40
Samuel Backteman
Skellefteå SK
2:55:30.1052900
+1:01:58.371700
48.9p
119
D 40
Helena Törnelius
Jumkils IF
2:55:42.1054100
+1:02:10.372900
48.9p
120
D 21 Motion
Nathalie Karlsson
Umeå
2:56:28.1058700
+1:02:56.377500
48.6p
121
H 50
Jan-Erik Grahn
Antnäs BK
2:56:43.1060200
+1:03:11.379000
48.5p
122
H 21 Motion
Christian JOHANSSON
Lycksele IF
2:57:09.1062800
+1:03:37.381600
48.4p
123
D 21
Anna Marklund
Axa SC
2:58:14.1069300
+1:04:42.388100
48.1p
124
H 21 Motion
William Henriksson
Umeå
2:58:56.1073500
+1:05:24.392300
47.8p
125
D 40
Erika Lind
Skellefteå SK
2:59:28.1076700
+1:05:56.395500
47.7p
Seedningsgräns för led 6 i Vasaloppet: 3:00:00
126
H 21 Motion
Per Normark
Skellefteå SK
3:00:06.1080500
+1:06:34.399300
47.5p
127
H 21 Motion
Petter Gustafsson
Skellefteå SK
3:00:08.1080700
+1:06:36.399500
47.5p
128
H 21 Motion
Peter Andersson
Stockholm
3:00:10.1080900
+1:06:38.399700
47.5p
129
H 21 Motion
Jimmie Bengtsson
Storumans IK
3:00:20.1081900
+1:06:48.400700
47.4p
130
H 40
Fredrik Sundström
SK Järven
3:01:15.1087400
+1:07:43.406200
47.1p
131
D 40
Anna-Lena Stenlund
Skellefteå SK
3:01:27.1088600
+1:07:55.407400
47.1p
132
H 50
Peter Jonsson
Skellefteå SK
3:01:36.1089500
+1:08:04.408300
47.0p
133
H 21 Motion
Joel Steinwall
Bolidens SK
3:01:56.1091500
+1:08:24.410300
46.9p
134
H 21 Motion
Fredrik Hägglund
Umeå
3:02:13.1093200
+1:08:41.412000
46.8p
135
H 50
Kenneth Nordmark
Sävast Ski Team IF
3:02:16.1093500
+1:08:44.412300
46.8p
136
H 21 Motion
Rune Eklund
Burträsk SK
3:02:20.1093900
+1:08:48.412700
46.8p
137
H 21 Motion
Erik Elveros
Stockholm
3:02:29.1094800
+1:08:57.413600
46.8p
138
H 21 Motion
Urban Johansson
Skellefteå SK
3:02:40.1095900
+1:09:08.414700
46.7p
139
H 21
Robert Frederiksen
IK Stern
3:02:43.1096200
+1:09:11.415000
46.7p
139
H 21
Stefan Andersson
Axa SC
3:02:43.1096200
+1:09:11.415000
46.7p
141
D 21
Sanna Ekman
Axa SC
3:02:44.1096300
+1:09:12.415100
46.7p
142
H 21 Motion
Jimmy Lundmark
Bergsbyns SK
3:03:33.1101200
+1:10:01.420000
46.5p
143
H 21 Motion
Thomas Lundgren
No Club
3:03:59.1103800
+1:10:27.422600
46.3p
144
H 21 Motion
Lars Spett
Luleå Gjutarens IF
3:04:28.1106700
+1:10:56.425500
46.2p
145
H 60
Sture Sundberg
Skellefteå XC
3:05:18.1111700
+1:11:46.430500
46.0p
146
H 40
Niclas Sieppi
Springtime
3:05:21.1112000
+1:11:49.430800
45.9p
147
H 21
Viktor Berggren
Hemmingsmarks IF
3:05:37.1113600
+1:12:05.432400
45.9p
148
H 21 Motion
David Wikberg
Hemmingsmarks IF
3:05:53.1115200
+1:12:21.434000
45.8p
149
H 21 Motion
Jörgen Westerlund
Hemmingsmarks IF
3:06:18.1117700
+1:12:46.436500
45.7p
150
H 50
Jörgen Lindmark
Skellefteå XC
3:07:04.1122300
+1:13:32.441100
45.5p
151
D 21 Motion
Anja Häggström
Axa SC
3:07:31.1125000
+1:13:59.443800
45.3p
152
H 21
Daniel KLÄTTESJÖ
Axa SC
3:08:15.1129400
+1:14:43.448200
45.1p
152
H 21 Motion
John LIA
Umeå
3:08:15.1129400
+1:14:43.448200
45.1p
154
H 21 Motion
David Wikström
Burträsk SK
3:08:35.1131400
+1:15:03.450200
45.0p
155
H 21 Motion
Peter Andersson
Skellefteå SK
3:08:45.1132400
+1:15:13.451200
45.0p
156
D 50
Sara Forsgren
IFK Arvidsjaur SK
3:08:47.1132600
+1:15:15.451400
45.0p
157
H 21
Johan Burström
Kågedalens SK
3:08:52.1133100
+1:15:20.451900
45.0p
158
H 21 Motion
Karl Frykholm
No Club
3:09:37.1137600
+1:16:05.456400
44.8p
159
H 21 Motion
Albin Wärnelius
Umeå
3:09:39.1137800
+1:16:07.456600
44.7p
160
H 21
Mikael Björk
Skellefteå SK
3:09:43.1138200
+1:16:11.457000
44.7p
161
H 21
Marcus Isaksson
Skellefteå SK
3:10:18.1141700
+1:16:46.460500
44.6p
162
D 60
Eva Tjäder
Malå IF
3:11:01.1146000
+1:17:29.464800
44.4p
163
H 21 Motion
Peter Ljungkvist
Telia IoFF
3:11:30.1148900
+1:17:58.467700
44.3p
164
H 21 Motion
Nicklas Lundmark
Skellefteå SK
3:11:45.1150400
+1:18:13.469200
44.2p
165
H 21 Motion
Anton Israelsson
Lycksele
3:12:01.1152000
+1:18:29.470800
44.1p
166
D 21 Motion
Sara Grönlund
Vilhelmina IK
3:12:03.1152200
+1:18:31.471000
44.1p
167
H 50
Björn Genborg
Varuträsk IF
3:12:31.1155000
+1:18:59.473800
44.0p
168
H 50
Ulrik Abelson
Åtvidabergs IF
3:13:40.1161900
+1:20:08.480700
43.7p
169
H 21 Motion
Mikael Karlsson
Skellefteå SK
3:14:01.1164000
+1:20:29.482800
43.6p
170
H 40
Mikael Edström
XC Piteå
3:14:08.1164700
+1:20:36.483500
43.6p
171
H 21
Daniel Lexås
Lahnajärvi SIF
3:14:15.1165400
+1:20:43.484200
43.5p
172
H 21 Motion
Jonas Liden
Norsjö SK
3:14:20.1165900
+1:20:48.484700
43.5p
173
D 21
Jenny LINDGREN
Axa SC
3:14:39.1167800
+1:21:07.486600
43.4p
174
D 50
Åsa Andersson
Skellefteå SK
3:14:58.1169700
+1:21:26.488500
43.4p
Seedningsgräns för led 7 i Vasaloppet: 3:15:00
175
H 21 Motion
Simon Hellström
Jävre IF
3:15:21.1172000
+1:21:49.490800
43.3p
176
H 21 Motion
Mikael Normark
Skellefteå SK
3:16:21.1178000
+1:22:49.496800
43.0p
177
H 21 Motion
Joakim Brännström
Skellefteå SK
3:17:40.1185900
+1:24:08.504700
42.7p
178
H 21 Motion
Jan Lundgren
Kiruna
3:18:03.1188200
+1:24:31.507000
42.6p
179
D 60
Marina Dahl
Skellefteå SK
3:18:14.1189300
+1:24:42.508100
42.5p
180
D 21 Motion
Anette Lundgren
Kiruna
3:18:41.1192000
+1:25:09.510800
42.4p
181
D 21 Motion
Josefine Spett
Luleå
3:18:57.1193600
+1:25:25.512400
42.4p
182
D 21 Motion
Kerstin Nyström
Skellefteå SK
3:19:11.1195000
+1:25:39.513800
42.3p
182
H 21 Motion
David Nyström
Skellefteå SK
3:19:11.1195000
+1:25:39.513800
42.3p
184
H 21 Motion
William From
Skellefteå SK
3:19:20.1195900
+1:25:48.514700
42.3p
185
H 21 Motion
Sören Lundberg
Skellefteå SK
3:20:31.1203000
+1:26:59.521800
42.0p
186
H 21 Motion
Linus Rauhala
Skellefteå SK
3:20:40.1203900
+1:27:08.522700
42.0p
187
H 21 Motion
Mattias Wallgren
Umeå
3:20:43.1204200
+1:27:11.523000
42.0p
188
H 21 Motion
Magnus Pettersson
Skellefteå SK
3:20:56.1205500
+1:27:24.524300
41.9p
189
H 21 Motion
Albin HÄLLGREN
Skellefteå SK
3:21:16.1207500
+1:27:44.526300
41.8p
190
H 21 Motion
Marcus From
Skellefteå SK
3:22:10.1212900
+1:28:38.531700
41.6p
191
H 21 Motion
Mats Ekevad
Skellefteå SK
3:22:17.1213600
+1:28:45.532400
41.6p
191
H 21 Motion
Olof Broman
Skellefteå SK
3:22:17.1213600
+1:28:45.532400
41.6p
193
H 21 Motion
Patrik Nilsson
Umeå
3:23:43.1222200
+1:30:11.541000
41.3p
194
H 40
Robert Olofsson
Skellefteå SK
3:24:13.1225200
+1:30:41.544000
41.1p
195
H 21 Motion
Erik Hammarberg
No Club
3:25:07.1230600
+1:31:35.549400
40.9p
196
D 21
Linn Åström
Axa SC
3:27:45.1246400
+1:34:13.565200
40.3p
197
D 50
Marina Assarsson
Axa SC
3:28:07.1248600
+1:34:35.567400
40.3p
198
H 21 Motion
Lars-Åke Grahn
Dikanäs IF
3:28:54.1253300
+1:35:22.572100
40.1p
199
D 21 Motion
Jessica Burlin
Stockholm
3:29:31.1257000
+1:35:59.575800
40.0p
200
H 21 Motion
Per Viklund
Skellefteå SK
3:29:32.1257100
+1:36:00.575900
40.0p
Logga in för att slippa de här annonserna
201
D 50
Gunilla Westerlund
Byske SK
3:29:56.1259500
+1:36:24.578300
39.9p
Seedningsgräns för led 8 i Vasaloppet: 3:30:00
202
D 21
Frida Bylander
IK Studenterna
3:30:10.1260900
+1:36:38.579700
39.8p
203
H 21 Motion
Markus Nilsson
Skellefteå SK
3:30:13.1261200
+1:36:41.580000
39.8p
204
H 21 Motion
Mattias Lijedahl
Hägglunds Ski Team SK
3:30:17.1261600
+1:36:45.580400
39.8p
205
D 21 Motion
Maria HELLGREN
Skellefteå SK
3:30:33.1263200
+1:37:01.582000
39.7p
206
D 21 Motion
Jeanette Karlsson
Skellefteå SK
3:31:00.1265900
+1:37:28.584700
39.6p
207
H 21 Motion
BO Rehnberg
Kågedalens SK
3:31:01.1266000
+1:37:29.584800
39.6p
208
H 21 Motion
Hans Petter Andersson
No Club
3:35:20.1291900
+1:41:48.610700
38.8p
209
H 50
Patric Smedh
SK Järven
3:35:52.1295100
+1:42:20.613900
38.6p
210
D 21 Motion
Johanna Normark
Skellefteå SK
3:36:25.1298400
+1:42:53.617200
38.5p
211
H 50
Brynolf Björnfot
Kalix SK
3:38:18.1309700
+1:44:46.628500
38.2p
212
D 21 Motion
Eva Hases
Skellefteå SK
3:38:55.1313400
+1:45:23.632200
38.0p
213
D 21 Motion
Monica Spett
Luleå
3:39:40.1317900
+1:46:08.636700
37.9p
214
H 21 Motion
Lars Lundström
Kiruna
3:40:35.1323400
+1:47:03.642200
37.7p
215
D 21 Motion
Viktoria Tjärnlund
Sorsele SK
3:41:20.1327900
+1:47:48.646700
37.6p
215
D 21 Motion
Karolina Hugosson
Sorsele SK
3:41:20.1327900
+1:47:48.646700
37.6p
217
H 60
Bo Axel Lerner
Skellefteå XC
3:42:16.1333500
+1:48:44.652300
37.4p
218
H 21 Motion
John Fjellner
Axa SC
3:43:34.1341300
+1:50:02.660100
37.2p
219
D 21 Motion
Émilie Fjellner
Axa SC
3:43:35.1341400
+1:50:03.660200
37.2p
220
H 50
Olle Backman
Röbäcks SK
3:44:45.1348400
+1:51:13.667200
36.9p
Seedningsgräns för led 9 i Vasaloppet: 3:45:00
221
H 21 Motion
Lars Forsell
Martinsons
3:46:24.1358300
+1:52:52.677100
36.6p
222
H 21 Motion
Oliver Grela
Stockholm
3:46:51.1361000
+1:53:19.679800
36.6p
223
H 21 Motion
Rickard Henriksson
Umeå
3:51:00.1385900
+1:57:28.704700
35.8p
224
D 50
Ulla Aretorn
Flarkens IK
3:53:42.1402100
+2:00:10.720900
35.4p
225
D 50
Astrid Nyström
Bolidens SK
3:54:06.1404500
+2:00:34.723300
35.3p
226
D 40
Anna Skoglund
Bygdsiljum SK
3:54:11.1405000
+2:00:39.723800
35.3p
227
D 21 Motion
Kathrin Lindfors
Skellefteå SK
3:57:52.1427100
+2:04:20.745900
34.7p
228
H 21 Motion
Christer Burvall
Bolidens SK
3:58:39.1431800
+2:05:07.750600
34.5p
229
D 21 Motion
Linda JOHANSSON
Skellefteå SK
3:59:02.1434100
+2:05:30.752900
34.5p
230
D 21 Motion
Elin Vestin
Skellefteå SK
4:01:44.1450300
+2:08:12.769100
34.1p
231
D 21 Motion
Frida Berg
Skellefteå SK
4:01:52.1451100
+2:08:20.769900
34.0p
232
D 21 Motion
Gabrilla Lundmark
Bergsbyns SK
4:06:16.1477500
+2:12:44.796300
33.4p
233
H 21 Motion
Edward Nehlbäck
Uppsala
4:07:20.1483900
+2:13:48.802700
33.2p
234
D 21 Motion
Moa Mellberg
Linköping
4:12:29.1514800
+2:18:57.833600
32.5p
234
H 21 Motion
Jim Bjärnered
Linköping
4:12:29.1514800
+2:18:57.833600
32.5p
236
H 21 Motion
Per HELLGREN
Skellefteå SK
4:14:27.1526600
+2:20:55.845400
32.2p
237
D 21 Motion
Maria Larsson
No Club
4:30:01.1620000
+2:36:29.938800
30.2p
238
H 21
Marcus Fahlgren
Skellefteå SK
23:59:58.8639700
238
H 21
Anton Cederberg
Lycksele IF
23:59:58.8639700
238
D 21 Motion
Elin Berg
Sundbybergs IK
23:59:58.8639700
241
H 21
Adam Pettersson
Skogis IF
23:59:59.8639800
241
H 21
Göran Olsson
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800
241
D 21 Motion
Sofie Lundgren
Skellefteå SK
23:59:59.8639800
241
D 21 Motion
Sandra Lundgren
Skellefteå SK
23:59:59.8639800
241
D 21 Motion
Cecilia Gren
Ucif
23:59:59.8639800
241
D 21 Motion
Lina Nilsson
Bodens SK
23:59:59.8639800
241
D 21 Motion
Sara Bergström
IK Stern
23:59:59.8639800
241
H 21 Motion
Richard Jakobsson
Lycksele
23:59:59.8639800
241
H 21 Motion
Tomas Jacobsson
Lycksele
23:59:59.8639800
241
H 21 Motion
Jonatan Pantzare
Umeå
23:59:59.8639800
21km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
D 21
Gisela Bjursell
Norsjö SK
1:16:09.456800
61.5p
2
H 21 Motion
Lars Lind
Innerviks SK
1:24:26.506500
+8:17.49600
55.5p
3
H 21 Motion
Jerker Johansson
Skellefteå SK
1:26:34.519300
+10:25.62400
54.1p
4
H 21 Motion
Mats Olofsson
Skellefteå SK
1:26:48.520700
+10:39.63800
53.9p
5
D 21
Agnes Roslund
Malå IF
1:28:48.532700
+12:39.75800
52.7p
6
H 21 Motion
Olof Pilblad
IK Stern
1:34:17.565600
+18:08.108700
49.7p
7
H 21 Motion
Per Pägg
IK Stern
1:34:18.565700
+18:09.108800
49.7p
8
H 21 Motion
David Lindfors
Lier IL
1:36:41.580000
+20:32.123100
48.4p
9
H 21 Motion
Mathias Björkén
Umeå
1:37:43.586200
+21:34.129300
47.9p
10
H 21 Motion
Nils Boman
Varuträsk IF
1:38:30.590900
+22:21.134000
47.5p
11
H 21 Motion
Viktor Gustafsson
Skellefteå SK
1:38:45.592400
+22:36.135500
47.4p
12
H 21 Motion
Richard Jonsson
Skellefteå SK
1:39:05.594400
+22:56.137500
47.3p
13
H 21 Motion
Thomas Ljungblad
Kågedalens SK
1:41:04.606300
+24:55.149400
46.3p
14
D 21
Angela Nilsson
XC Piteå
1:41:42.610100
+25:33.153200
46.0p
15
H 21 Motion
Erik Nilsson
Luleå Gjutarens IF
1:46:33.639200
+30:24.182300
43.9p
15
H 21 Motion
Andreas Nilsson
Luleå Gjutarens IF
1:46:33.639200
+30:24.182300
43.9p
17
D 21 Motion
Anna Kurkkio
Skellefteå SK
1:46:58.641700
+30:49.184800
43.8p
18
D 21 Motion
Sara Persson
Ucif
1:47:58.647700
+31:49.190800
43.4p
19
D 21 Motion
Berit Warg
Ucif
1:58:58.713700
+42:49.256800
39.4p
20
D 21 Motion
Crampelle Cecilia
Skellefteå SK
2:02:28.734700
+46:19.277800
38.2p
21
D 21 Motion
Lenita Hellman
Skellefteå SK
2:06:00.755900
+49:51.299000
37.2p
22
H 21 Motion
Adrian Widmark
Umeå OK
2:06:58.761700
+50:49.304800
36.9p
23
D 21 Motion
Mona Norberg
SK Järven
2:07:38.765700
+51:29.308800
36.7p
24
D 21 Motion
Charlotte Odenberger
Bolidens SK
2:17:20.823900
+1:01:11.367000
34.1p
25
D 21 Motion
Ingela Henriksson
Skellefteå SK
2:28:54.893300
+1:12:45.436400
31.4p
26
H 21 Motion
Robert Widmark
Umeå OK
2:45:27.992600
+1:29:18.535700
28.3p
27
D 21 Motion
Christina Wikström
Skellefteå SK
3:27:04.1242300
+2:10:55.785400
22.6p
Logga in för att slippa de här annonserna
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
D 21
Lisa Eriksson
Skellefteå SK
23:59:58.8639700
2
H 21
Björn Eriksson
IK Stern
23:59:59.8639800
2
H 21
Lotta Eriksson
IK Stern
23:59:59.8639800
2
H 21
Mattias Jaako
IK Stern
23:59:59.8639800
2
H 21
Lina Nilsson
IK Stern
23:59:59.8639800
2
H 21
Göran Olsson
IK Stern
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)