Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Umeloppet
2020-02-02
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21 Motion
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Nicklas Strömberg
Axa SC
1:56:21.698000
74.8p
2
Ulf Häggblad
IK Studenterna
1:59:35.717400
+3:14.19300
72.1p
3
Johan Bellgran
Skellefteå XC
2:01:19.727800
+4:58.29700
70.7p
4
Henning Sandström
IK Studenterna
2:02:27.734600
+6:06.36500
69.8p
5
Markus Rosenius
Burträsk SK
2:06:14.757300
+9:53.59200
67.0p
6
Johan Jakobsson
Röbäcks SK
2:08:16.769500
+11:55.71400
65.6p
7
Fredrik Fransson
Fredrika IK
2:15:00.809900
+18:39.111800
61.4p
8
Robert Sandström
Axa SC
2:19:21.836000
+23:00.137900
58.9p
9
Rasmus Nilsson
No Club
2:19:23.836200
+23:02.138100
58.9p
10
Henrik Långberg
Iksu Längd Skidor
2:22:33.855200
+26:12.157100
57.2p
11
Patrik Stenlund
Lycksele IF
2:22:58.857700
+26:37.159600
57.0p
12
Erik Isberg
Axa SC
2:24:11.865000
+27:50.166900
56.4p
13
Christoffer Routledge
Axa SC
2:27:48.886700
+31:27.188600
54.6p
14
Jesper LARSSON
Överboda SK
2:28:12.889100
+31:51.191000
54.4p
15
Gustav Eriksson
Lögdeå SK
2:28:13.889200
+31:52.191100
54.4p
16
Johan Örberg
Umara SC
2:28:44.892300
+32:23.194200
54.2p
17
Kenny Jakobsson
Axa SC
2:29:36.897500
+33:15.199400
53.8p
18
Anders Gustavsson
Norrfors IK
2:29:54.899300
+33:33.201200
53.7p
19
Torbjörn Larsson
Axa SC
2:30:09.900800
+33:48.202700
53.5p
20
Ulf Jacobsson
Överboda SK
2:33:32.921100
+37:11.223000
52.1p
21
Östen Strömgrem
Husums IF SK
2:33:37.921600
+37:16.223500
52.0p
22
Daniel Ekdahl
Överboda SK
2:33:38.921700
+37:17.223600
52.0p
23
Birger Svensson
Kubbe-norrflärke IF
2:33:39.921800
+37:18.223700
52.0p
24
Hans Persson
Team Esplanad
2:33:56.923500
+37:35.225400
51.9p
25
Jörgen Domeij
Hägglunds Ski Team SK
2:34:24.926300
+38:03.228200
51.7p
26
Urban Lundström
Stöcke Ts Järnet
2:35:53.935200
+39:32.237100
51.1p
27
Stefan Jonsson
Team Esplanad
2:36:02.936100
+39:41.238000
51.0p
28
Patrik Gustafsson
IFK Umeå
2:36:06.936500
+39:45.238400
51.0p
29
Bengt Strömqvist
Rödåbygdens IK
2:38:28.950700
+42:07.252600
50.0p
30
Hans Olofsson
Rödåbygdens IK
2:38:29.950800
+42:08.252700
50.0p
31
Jonas Forsberg
Håknäs IF
2:38:33.951200
+42:12.253100
50.0p
32
Dennis Boström
Axa SC
2:39:26.956500
+43:05.258400
49.7p
33
Edvin ANDERSSON
Axa SC
2:40:50.964900
+44:29.266800
49.1p
34
Fredrik HÖRNFELDT
Hägglunds Ski Team SK
2:40:53.965200
+44:32.267100
49.1p
35
Christian Ståhlberg
Skellefteå XC
2:41:05.966400
+44:44.268300
49.0p
36
Rojne Eklund
Burträsk SK
2:41:39.969800
+45:18.271700
48.8p
37
Mikael Grönberg
Burträsk SK
2:42:15.973400
+45:54.275300
48.6p
38
Sven Stigenlöv
Högåkers OK
2:45:17.991600
+48:56.293500
47.5p
39
Christoffer Widmark
IFK Umeå
2:45:34.993300
+49:13.295200
47.4p
40
Anders Ringsell
Axa SC
2:47:03.1002200
+50:42.304100
46.9p
41
Gunell Herbert
IK Studenterna
2:49:00.1013900
+52:39.315800
46.2p
42
Jonatan Fritjofsson
Axa SC
2:50:04.1020300
+53:43.322200
45.9p
43
Per Åke Domeij
Molidens IK
2:50:06.1020500
+53:45.322400
45.8p
44
Anton Myhrman
Axa SC
2:50:27.1022600
+54:06.324500
45.7p
45
Albin Gerhardsson
IFK Umeå
2:51:21.1028000
+55:00.329900
45.4p
46
Karl Johan Krekula
IFK Tärendö
2:51:26.1028500
+55:05.330400
45.4p
47
Kenny RÖNNHOLM
Lycksele IF
2:51:31.1029000
+55:10.330900
45.4p
48
Anton Eliasson
7-Mila SK
2:52:07.1032600
+55:46.334500
45.2p
49
Mårten Eriksson
Umedalens IF
2:54:05.1044400
+57:44.346300
44.6p
50
Niklas TJÄRNBERG
Axa SC
2:55:21.1052000
+59:00.353900
44.2p
51
Albin Pettersson
Axa SC
2:56:19.1057800
+59:58.359700
43.9p
52
Carl Lundgren
Junsele IF
2:57:20.1063900
+1:00:59.365800
43.6p
53
Oscar Blommegård
FK Friskus Varberg
3:00:06.1080500
+1:03:45.382400
42.8p
54
Andreas Nordenström
IFK Umeå
3:00:45.1084400
+1:04:24.386300
42.6p
55
Christopher Medevik
Hudiksvalls IF
3:01:15.1087400
+1:04:54.389300
42.4p
56
Mikael Ödling
Axa SC
3:01:23.1088200
+1:05:02.390100
42.4p
57
Leif Eriksson
IFK Rundvik
3:03:13.1099200
+1:06:52.401100
41.9p
58
Oscar Berntsson
IFK Åkullsjön
3:04:39.1107800
+1:08:18.409700
41.5p
59
Niklas Vallin
IFK Umeå
3:05:33.1113200
+1:09:12.415100
41.2p
60
Erik Edin
Duveds IF
3:06:43.1120200
+1:10:22.422100
40.9p
61
Stefan Vesterberg
Stockholms RK
3:07:27.1124600
+1:11:06.426500
40.7p
62
Per Lundström
Axa SC
3:09:57.1139600
+1:13:36.441500
40.1p
63
Adam Wallgren
IK Studenterna
3:10:38.1143700
+1:14:17.445600
39.9p
64
Roger NYSTRÖM
Kubbe-norrflärke IF
3:11:40.1149900
+1:15:19.451800
39.7p
65
Daniel Olofsson
Molidens IK
3:13:38.1161700
+1:17:17.463600
39.2p
66
Balder BERGSTRÖM
Täfteå IK
3:14:18.1165700
+1:17:57.467600
39.0p
67
Josef KARLSSON
Umeå
3:15:26.1172500
+1:19:05.474400
38.8p
68
Jonas Näslund
Hägglunds Ski Team SK
3:16:15.1177400
+1:19:54.479300
38.6p
69
Gunnar Tiger
Jalles Tc Umeå
3:18:47.1192600
+1:22:26.494500
38.0p
70
Oskar Andersson
IF Ski Team Skåne
3:22:01.1212000
+1:25:40.513900
37.3p
71
Richard Mella
IFK Hällnäs
3:24:35.1227400
+1:28:14.529300
36.7p
72
Alexander Westerlund
Ljustorps IF
3:33:02.1278100
+1:36:41.580000
35.0p
73
Arvid Nilsson
IFK Umeå
3:36:05.1296400
+1:39:44.598300
34.4p
74
Eric Wiklund
Axa SC
3:36:38.1299700
+1:40:17.601600
34.3p
75
Pär Wennberg
Ttgu IF
3:47:17.1363600
+1:50:56.665500
32.5p
76
Peter Englund
Ttgu IF
3:47:18.1363700
+1:50:57.665600
32.5p
77
Jimmy Andersson
IF Ski Team Skåne
3:51:43.1390200
+1:55:22.692100
31.7p
78
Stuart Kearney
Irland
3:51:50.1390900
+1:55:29.692800
31.7p
79
Albin Wisselgren
IFK Umeå
4:12:10.1512900
+2:15:49.814800
28.8p
-
Christian Wallgren
Skellefteå SK
23:59:58.8639700
-
Simon Bleasdale
Storbritannien
23:59:58.8639700
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)