Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Kronanloppet
2020-01-11
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Niklas Niska
Pajala IF
1:42:18.613700
83.7p
2
Jesper Pettersson
XC Piteå
1:44:42.628100
+2:24.14300
81.3p
3
Martin Bergvall
Strömnäs GIF
1:44:43.628200
+2:25.14400
81.3p
4
Gustav Nordström
Borås SK
1:44:44.628300
+2:26.14500
81.3p
5
Erik Granström
Strömnäs GIF
1:45:19.631800
+3:01.18000
80.7p
6
Erik Skott
Aapua IF
1:46:46.640500
+4:28.26700
79.4p
7
Alexander Mathisen
Sellnäs IF
1:47:16.643500
+4:58.29700
78.9p
8
Elias Andersson
Sunderby SK
1:47:56.647500
+5:38.33700
78.3p
8
Andreas Karlsson
Kalix SK
1:47:56.647500
+5:38.33700
78.3p
10
Mats Henriksson
I 19 IF
1:48:16.649500
+5:58.35700
78.0p
10
Henrik Strand
Axa SC
1:48:16.649500
+5:58.35700
78.0p
12
Fredrik Mäki
Aapua IF
1:49:12.655100
+6:54.41300
77.2p
13
Peter Johansson
Luleå Gjutarens IF
1:51:36.669500
+9:18.55700
75.2p
14
Thomas Hollberg
I 19 IF
1:51:55.671400
+9:37.57600
74.9p
15
Johannes Rautio
Vittangi SK
1:52:28.674700
+10:10.60900
74.5p
16
Erik Jansson Palmer
IFK Kiruna
1:52:43.676200
+10:25.62400
74.3p
17
Daniel Karlström
Jokkmokks SK
1:52:46.676500
+10:28.62700
74.2p
18
Mats Riekkola
Luleå Gjutarens IF
1:53:06.678500
+10:48.64700
74.0p
19
Lukas Skott
Aapua IF
1:53:22.680100
+11:04.66300
73.7p
20
Erik Oskarsson
Sorsele SK
1:54:07.684600
+11:49.70800
73.2p
21
Martin Risen
Kalix SK
1:55:06.690500
+12:48.76700
72.4p
22
Jonas Persson
Ersnäs IF
1:55:59.695800
+13:41.82000
71.7p
23
Marcus Nilsson
XC Piteå
1:56:47.700600
+14:29.86800
71.1p
24
Petter Johansson
Sävast Ski Team IF
1:57:35.705400
+15:17.91600
70.6p
25
Joakim Ståhl
Järbo IF
1:57:59.707800
+15:41.94000
70.3p
26
Marcus Karlsson
Kalix SK
1:58:27.710600
+16:09.96800
69.9p
27
Markus Lidman
Hemmingsmarks IF
1:58:50.712900
+16:32.99100
69.7p
28
André Mattei
Sävast Ski Team IF
2:01:15.727400
+18:57.113600
68.0p
29
Joonas Lämsä
Motala Aif SK
2:01:25.728400
+19:07.114600
67.9p
30
Andreas Ehlis
Motala Aif SK
2:01:42.730100
+19:24.116300
67.7p
31
Mattias Nilsson
Luleguttene
2:01:57.731600
+19:39.117800
67.5p
32
Markus Ranner
Luleguttene
2:03:06.738500
+20:48.124700
66.8p
33
Robin Olsson
Roslagsbro IF
2:03:07.738600
+20:49.124800
66.8p
34
Alexander Ahlvik
Ski Team Mäenpää
2:03:10.738900
+20:52.125100
66.7p
35
Mattias Älgamo
Aapua IF
2:04:03.744200
+21:45.130400
66.2p
36
Mats Hedström
Luleguttene
2:04:12.745100
+21:54.131300
66.1p
37
Anders Karlsson
Överkalix IF
2:04:16.745500
+21:58.131700
66.0p
38
Erik Lampa
Narken IF
2:04:53.749200
+22:35.135400
65.6p
39
Christer Köhler
Abisko Ioik
2:06:31.759000
+24:13.145200
64.6p
40
Máté Kerényi
IFK Lidingö SOK
2:06:37.759600
+24:19.145800
64.6p
41
Jerker Jakobsson
Luleå Gjutarens IF
2:07:29.764800
+25:11.151000
64.0p
42
Peter Fredriksson
Luleå Gjutarens IF
2:07:38.765700
+25:20.151900
64.0p
43
Valter Eriksson
Luleå Gjutarens IF
2:07:58.767700
+25:40.153900
63.8p
43
Piotr Sitarz
OK Renen
2:07:58.767700
+25:40.153900
63.8p
45
Kenneth Hagman
Luleå Gjutarens IF
2:08:05.768400
+25:47.154600
63.7p
46
Magnus Oja
IFK Kiruna
2:08:18.769700
+26:00.155900
63.6p
47
Robin Strålberg
Kiruna
2:08:33.771200
+26:15.157400
63.4p
48
Per Ögren
Bergnäsets AIK
2:09:02.774100
+26:44.160300
63.1p
49
Erik Granström
IFK Arvidsjaur SK
2:09:06.774500
+26:48.160700
63.1p
50
Johan Nylund
IK Falken
2:09:29.776800
+27:11.163000
62.9p
51
William Westerlund
Byske SK
2:10:35.783400
+28:17.169600
62.2p
52
Jonas Drugge
Lulekamraterna
2:11:00.785900
+28:42.172100
62.0p
52
L-O Nilsson
Luleå Hockey
2:11:00.785900
+28:42.172100
62.0p
54
Tomas Hedström
Fmv-Sport
2:11:08.786700
+28:50.172900
61.9p
55
Anton Boman
Byske SK
2:13:34.801300
+31:16.187500
60.6p
56
Mattias Jaako
Team Experience
2:14:16.805500
+31:58.191700
60.2p
57
Kay Rung
XC Piteå
2:14:45.808400
+32:27.194600
60.0p
58
Bernt Borgmästars
IK Falken
2:15:04.810300
+32:46.196500
59.8p
59
Marcus Burström
Byske SK
2:15:27.812600
+33:09.198800
59.6p
60
Johan Persson
Bodens SK
2:17:32.825100
+35:14.211300
58.6p
61
Hans Tuoremaa
Kiruna X-country IF
2:17:43.826200
+35:25.212400
58.5p
62
Leif Juntti
Bergnäsets AIK
2:17:48.826700
+35:30.212900
58.4p
63
Johan Ekman
XC Piteå
2:17:52.827100
+35:34.213300
58.4p
63
Olle Nilsson
Luleå Gjutarens IF
2:17:52.827100
+35:34.213300
58.4p
65
Mattias Ek
Luleå
2:17:55.827400
+35:37.213600
58.4p
66
Marko Hyrkäs
team tornedalen if
2:18:30.830900
+36:12.217100
58.1p
67
Marcus Lenndin
Umeå
2:18:39.831800
+36:21.218000
58.0p
68
Adrian Johansson
Hägglunds Ski Team SK
2:19:23.836200
+37:05.222400
57.7p
68
Björn Andersson
Axa SC
2:19:23.836200
+37:05.222400
57.7p
70
Jakob Sandström
Överkalix IF
2:19:28.836700
+37:10.222900
57.6p
71
Erik Risén
Kalix SK
2:21:08.846700
+38:50.232900
56.8p
71
Jon Kero
IFK Tärendö
2:21:08.846700
+38:50.232900
56.8p
73
Emil Risberg
Axa SC
2:21:40.849900
+39:22.236100
56.6p
74
Roger Nilsson
Byske SK
2:23:04.858300
+40:46.244500
55.9p
75
Andreas Engvall
Bodens SK
2:23:18.859700
+41:00.245900
55.8p
76
David Bellqvist
Sävast Ski Team IF
2:23:19.859800
+41:01.246000
55.8p
77
Peter Hietala
Övertorneå IF
2:23:44.862300
+41:26.248500
55.6p
78
Victor Tjärnberg
Luleå
2:24:22.866100
+42:04.252300
55.3p
79
Simon Tjärnberg
Luleå
2:24:24.866300
+42:06.252500
55.3p
80
Per Enberg
Lulekamraterna
2:25:49.874800
+43:31.261000
54.7p
81
Erik Lundqvist
Sellnäs IF
2:26:23.878200
+44:05.264400
54.5p
82
Marko Roininen
Lulekamraterna
2:26:42.880100
+44:24.266300
54.3p
83
Petter Larsson
Vittangi SK
2:27:07.882600
+44:49.268800
54.1p
84
Johan Lundberg
Piteå Elit SK
2:27:44.886300
+45:26.272500
53.9p
85
Johan Ljungberg
Luleå
2:28:33.891200
+46:15.277400
53.5p
86
Mikael Filipp
Team Tornedalen
2:29:28.896700
+47:10.282900
53.2p
87
Kurt Nilsson
Gällivare SK
2:29:48.898700
+47:30.284900
53.0p
88
Simon Risberg
XC Piteå
2:30:26.902500
+48:08.288700
52.8p
89
Johan Nyström
Luleå
2:31:08.906700
+48:50.292900
52.5p
90
Magnus Töyrä
Atea Iff
2:31:12.907100
+48:54.293300
52.5p
91
Marcus Lejon
Antnäs BK
2:31:52.911100
+49:34.297300
52.2p
92
Mats Jonsson
Obbola IK
2:33:38.921700
+51:20.307900
51.5p
93
Roger Berggren
Axa SC
2:34:19.925800
+52:01.312000
51.2p
94
Fredrik Thingvall
Vittangi SK
2:34:37.927600
+52:19.313800
51.1p
95
Zakarias Åström
Norrfjärdens IF
2:35:00.929900
+52:42.316100
51.0p
96
Anders Forsling
Luleå
2:35:39.933800
+53:21.320000
50.7p
97
Carl Holmgren
Stockholm
2:35:59.935800
+53:41.322000
50.6p
98
Peter Wikström
Luleå
2:36:25.938400
+54:07.324600
50.4p
99
Jan-Erik Grahn
Antnäs BK
2:37:32.945100
+55:14.331300
50.0p
100
Kjell Granström
Råneå SK
2:37:44.946300
+55:26.332500
50.0p
101
Marcus Friman
Axa SC
2:38:47.952600
+56:29.338800
49.6p
102
Björn Wanståhl
Övertorneå IF
2:38:54.953300
+56:36.339500
49.5p
103
Ola Bergstedt
Luleå
2:39:39.957800
+57:21.344000
49.3p
104
Jörgen Paulsson
Gammelstads IF
2:40:20.961900
+58:02.348100
49.0p
105
Viktor Rönnbäck
Sunderby SK
2:43:08.978700
+1:00:50.364900
48.1p
106
Victor Forsberg
XC Piteå
2:45:13.991200
+1:02:55.377400
47.4p
107
Linus Johnsson
Luleå
2:46:33.999200
+1:04:15.385400
47.0p
108
Erik Wasberg
Wsp IF
2:47:49.1006800
+1:05:31.393000
46.6p
109
Göran Adolfsson
Kiruna
2:47:55.1007400
+1:05:37.393600
46.5p
110
Mattias Kenttä
No Club
2:48:54.1013300
+1:06:36.399500
46.2p
111
Alexander Rönnbäck
Luleå Gjutarens IF
2:49:23.1016200
+1:07:05.402400
46.1p
112
Johan Stig Bertil Eriksson
No Club
2:49:26.1016500
+1:07:08.402700
46.1p
113
Görgen Segerlund
Kukkola IF
2:50:26.1022500
+1:08:08.408700
45.7p
114
Martin Sandelund
Bodens SK
2:52:03.1032200
+1:09:45.418400
45.3p
115
Per-erik Vikström
Haparanda
2:53:38.1041700
+1:11:20.427900
44.8p
116
Mikael Storeide
Telia IoFF
2:55:21.1052000
+1:13:03.438200
44.3p
117
Magnus Edin
Sjulsmark SK
2:55:59.1055800
+1:13:41.442000
44.1p
118
Magnus Tjärnberg
Luleå
2:56:28.1058700
+1:14:10.444900
44.0p
119
Lars Clausén
Luleå
2:59:10.1074900
+1:16:52.461100
43.2p
120
Andreas Sundström
Ssk
3:00:28.1082700
+1:18:10.468900
42.9p
121
Niklas Grip
Lulekamraterna
3:03:21.1100000
+1:21:03.486200
42.1p
122
Erik Österberg
Örnsköldsvik
3:04:38.1107700
+1:22:20.493900
41.8p
123
Jonas Isaksson
Kappa Kraftliner KK
3:05:17.1111600
+1:22:59.497800
41.6p
124
Simon Risén
Axa SC
3:10:20.1141900
+1:28:02.528100
40.4p
125
Ludvig Jönsson
Luleå
3:14:15.1165400
+1:31:57.551600
39.5p
126
Kristoffer Kjellgren
Luleå
3:17:01.1182000
+1:34:43.568200
38.9p
127
Åke Mattsson
Luleå
3:34:05.1284400
+1:51:47.670600
35.4p
-
Tomas Törevall
Gällivare Endurance
23:59:58.8639700
-
Petter Nilsson
Luleå
23:59:58.8639700
-
Daniel Larsson
Överkalix IF
23:59:58.8639700
-
Håkan Petersson
I 19 IF
23:59:58.8639700
-
Joakim Malmström
Axa SC
23:59:58.8639700
-
Hans-Erik Pekula
Svensby SK
23:59:58.8639700
-
Göran Kihlanki
Studentidrott
23:59:58.8639700
-
Thomas Regemalm
No Club
23:59:58.8639700
-
Emil Larsson
Västberga PF
23:59:59.8639800
-
Simen Romsdal
Tverrelvdalen IL
23:59:59.8639800
-
Antti Härkönen
Alatornion Ahjo
23:59:59.8639800
-
Jan-olov Nilsson
Svappavaara Aif
23:59:59.8639800
-
Anderas Salmi
Jukkasjärvi IF
23:59:59.8639800
-
Olle Berggren
Älvsby IF SK
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)