Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Gällivarepremiären Klassiskt
2019-11-23
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
15km
Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
H 21
Dario Cologna
Switzerland
35:18.211730
94.3p
2
H 21
Jens Burman
Åsarna IK
35:35.213400
+16.1570
93.6p
3
H 21
Daniel Rickardsson
Hudiksvalls IF
35:56.215570
+38.3740
92.6p
4
H 21
Björn Sandström
Piteå Elit SK
36:05.216400
+46.4570
92.2p
5
H 21
Filip Danielsson
SK Bore
36:24.218330
+1:06.6500
91.4p
6
H 21
Gabriel Thorn
SK Bore
36:25.218430
+1:07.6600
91.4p
7
H 21
Fredrik Jonsson
Hudiksvalls IF
36:28.218700
+1:09.6870
91.3p
8
H 21
Axel Ekström
IFK Mora SK
36:36.219510
+1:17.7680
90.9p
9
H 21
Max Novak
Offerdals SK
36:40.219970
+1:22.8140
90.7p
10
H 21
Marcus Ruus
Åsarna IK
36:49.220870
+1:31.9040
90.4p
11
H 21
Nils Persson
Östersunds SK
36:51.221070
+1:33.9240
90.3p
12
H 21
Alfred Buskqvist
IK Stern
36:52.221110
+1:33.9280
90.3p
13
H 21
Anton Persson
SK Bore
36:55.221410
+1:36.9580
90.1p
14
H 21
Dominik Bury
Poland
36:55.221450
+1:37.9620
90.1p
15
H 21
Fredrik Andersson
Sollefteå Skidor IF
36:56.221500
+1:37.9670
90.1p
16
H 21
Jonas Eriksson
IFK Mora SK
36:59.221840
+1:41.10010
90.0p
17
H 21
Oskar Svensson
Falun Borlänge SK
37:00.221950
+1:42.10120
89.9p
18
H 21
William Poromaa
Åsarna IK
37:00.221970
+1:42.10140
89.9p
19
H 21
Jonathan Engström
Borås SK
37:02.222120
+1:43.10290
89.8p
20
H 21
Marcus Fredriksson
Hudiksvalls IF
37:09.222800
+1:50.10970
89.6p
21
H 21
Jens Andersson
Kalix SK
37:09.222840
+1:51.11010
89.5p
22
H 21
Teodor Peterson
Sågmyra SK
37:13.223230
+1:55.11400
89.4p
23
H 21
Johannes Eklöf
IF Hallby SOK
37:22.224110
+2:03.12280
89.0p
24
H 21
Snorri Veidekke Einarsson
Island
37:23.224250
+2:05.12420
89.0p
25
H 21
Simon Lageson
Falun Borlänge SK
37:24.224320
+2:05.12490
88.9p
26
H 21
Gilberto Panisi
Falun Borlänge SK
37:28.224720
+2:09.12890
88.8p
27
H 21
Petter Engdahl
Falun Borlänge SK
37:31.225010
+2:12.13180
88.7p
28
H 21
Gustav Eriksson
IFK Mora SK
37:32.225130
+2:14.13300
88.6p
29
H 21
Oscar Kardin
Östersunds SK
37:35.225420
+2:16.13590
88.5p
30
H 21
Graham Nishikawa
Canada
37:38.225790
+2:20.13960
88.4p
31
H 21
Viktor Brännmark
Piteå Elit SK
37:41.226020
+2:22.14190
88.3p
32
H 21
Kamil Bury
Poland
37:51.227090
+2:33.15260
87.8p
33
H 21
Eric Rosjö
IFK Mora SK
37:53.227250
+2:35.15420
87.8p
34
H 20
Pål Jonsson
Strömnäs GIF
37:58.227740
+2:40.15910
87.6p
35
H 21
Rasmus Hörnfeldt
Östersunds SK
38:00.227920
+2:41.16090
87.5p
36
H 20
Eelis Murto
Gellivare Skidallians IK
38:07.228690
+2:49.16860
87.2p
37
H 21
Patrik Tallbom
Östersunds SK
38:15.229490
+2:57.17660
86.9p
38
H 21
Gustaf Berglund
IFK Mora SK
38:16.229540
+2:58.17710
86.9p
39
H 21
Anton Elvseth
Offerdals SK
38:16.229550
+2:58.17720
86.9p
40
H 21
Konrad Mattsson Myhr
Åsarna IK
38:16.229580
+2:58.17750
86.9p
41
H 21
Leo Johansson
Falun Borlänge SK
38:17.229600
+2:58.17770
86.9p
42
H 21
Johan Herbert
IFK Mora SK
38:17.229620
+2:58.17790
86.9p
43
H 21
Andreas Svensson
Ulricehamns IF
38:18.229720
+2:59.17890
86.8p
44
H 20
Georg Ersson
IF Strategen
38:18.229770
+3:00.17940
86.8p
45
H 21
Brian Mckeever
Canada
38:21.230030
+3:03.18200
86.7p
46
H 21
Adam Persson
Östersunds SK
38:24.230390
+3:06.18560
86.6p
47
H 21
Lucas Lennartsson
Garphyttans IF
38:25.230410
+3:06.18580
86.6p
48
H 21
Mateusz Chowaniak
Poland
38:28.230740
+3:10.18910
86.4p
49
H 21
Jincai Shang
China
38:31.231030
+3:13.19200
86.3p
50
H 21
Simeon Deyanov
Trillevallens Sportklubb
38:35.231430
+3:17.19600
86.2p
51
H 21
Carl Olander
IK Stern
38:36.231540
+3:18.19710
86.1p
52
H 21
Axel Jutterström
IFK Mora SK
38:38.231700
+3:19.19870
86.1p
53
H 21
Mateusz Haratyk
Poland
38:39.231890
+3:21.20060
86.0p
54
H 21
Markus Johansson
Zinkgruvans IF
38:40.231930
+3:22.20100
86.0p
55
H 20
Jonathan Edman
IFK Umeå
38:40.231950
+3:22.20120
86.0p
56
H 21
Arvid Jonsson
Trillevallens Sportklubb
39:02.234140
+3:44.22310
85.2p
57
H 20
Albin Åström
Bodens SK
39:04.234300
+3:45.22470
85.1p
58
H 21
Maciej Starega
Poland
39:06.234550
+3:48.22720
85.0p
59
H 21
Gustav Rotvold
Åsarna IK
39:20.235950
+4:02.24120
84.5p
60
H 20
Erik Granström
Strömnäs GIF
39:28.236710
+4:09.24880
84.2p
61
H 20
William Schultz
IFK Umeå
39:31.237030
+4:13.25200
84.1p
62
H 21
Olof Roos
Östersunds SK
39:33.237210
+4:14.25380
84.0p
63
H 21
Martin Herbert
IFK Mora SK
39:39.237840
+4:21.26010
83.8p
64
H 21
John Leander
Åsarna IK
39:45.238480
+4:27.26650
83.6p
65
H 21
Gustav Aflodal
Offerdals SK
39:49.238870
+4:31.27040
83.5p
66
H 21
Michal Skowron
Poland
39:50.238930
+4:32.27100
83.4p
67
H 21
Mingliang Zhu
China
39:52.239150
+4:34.27320
83.4p
68
H 21
Felix Selin
IFK Kiruna
39:55.239420
+4:36.27590
83.3p
69
H 21
Qinghai Sun
China
39:58.239790
+4:40.27960
83.1p
70
H 20
Dawid Damian
Poland
40:08.240730
+4:50.28900
82.8p
71
H 21
Gabriel Höjlind
IFK Mora SK
40:16.241510
+4:57.29680
82.5p
72
H 20
Jesper Lindberg
Gellivare Skidallians IK
40:17.241650
+4:59.29820
82.5p
73
H 20
Hannes Mickelsson
Gellivare Skidallians IK
40:25.242450
+5:07.30620
82.2p
74
H 21
Kacper Antolec
Poland
40:26.242520
+5:07.30690
82.2p
75
H 20
Theo Mattei
Sävast Ski Team IF
40:28.242740
+5:10.30910
82.1p
76
H 21
Achbadrakh BATMUNKH
Mongolia
40:31.243040
+5:13.31210
82.0p
77
H 20
Petter Johansson
Sävast Ski Team IF
40:34.243340
+5:16.31510
81.9p
78
H 20
Viktor Majbäck
Jukkasjärvi IF
40:35.243450
+5:17.31620
81.9p
79
H 21
Andreas Karlsson
Kalix SK
40:37.243600
+5:18.31770
81.8p
80
H 20
Jens Junes
IFK Umeå
40:40.243970
+5:22.32140
81.7p
81
H 21
Anton Laine
Kalix SK
40:44.244330
+5:26.32500
81.6p
82
H 21
Indulis Bikse
Latvia
40:49.244890
+5:31.33060
81.4p
83
H 21
Karl Hjalmarsson
IK Stern
40:53.245200
+5:34.33370
81.3p
84
H 20
Emil Simu
Luleå Gjutarens IF
41:00.245990
+5:42.34160
81.0p
85
H 21
Simon Jonsson
IF Hallby SOK
41:11.247010
+5:52.35180
80.7p
86
H 20
Filip Öberg
Kalix SK
41:48.250720
+6:29.38890
79.5p
87
H 20
Henri Murto
Gellivare Skidallians IK
41:55.251490
+6:37.39660
79.2p
88
H 21
Oscar Lindell
Stockviks SF
42:11.253020
+6:52.41190
78.7p
89
H 20
Zolbayar Otgonlkhagva
Mongolia
42:39.255860
+7:21.44030
77.8p
90
H 20
David Lantto
Gellivare Skidallians IK
42:54.257310
+7:35.45480
77.4p
91
H 20
Jacob Lindehag
Strömnäs GIF
42:56.257590
+7:38.45760
77.3p
92
H 20
Simon Markström
Luleå Gjutarens IF
43:16.259580
+7:58.47750
76.7p
93
H 21
Emil Winsa
Gellivare Skidallians IK
44:01.264030
+8:43.52200
75.4p
94
H 20
Ludvig Fredriksson
Strömnäs GIF
44:34.267300
+9:15.55470
74.5p
95
H 20
Viktor Wiig
IF Strategen
44:39.267870
+9:21.56040
74.3p
96
H 20
Ruben Nyberg
Gellivare Skidallians IK
44:42.268100
+9:23.56270
74.3p
97
H 20
Tobias Snell
Luleå Gjutarens IF
45:11.271030
+9:53.59200
73.4p
98
H 20
Hampus Björck
IFK Umeå
45:18.271760
+10:00.59930
73.2p
99
H 21
Munkhgerel Dashdondog
Mongolia
45:55.275450
+10:37.63620
72.2p
100
H 20
Gabriel Miernik
Gellivare Skidallians IK
46:56.281550
+11:38.69720
70.7p
101
H 20
Alexi Pirttikoski
Kalix SK
47:01.282080
+11:43.70250
70.5p
102
H 20
Walter Helldén
Sundbybergs IK
47:18.283780
+12:00.71950
70.1p
103
H 20
Linus Nilsson
IFK Umeå
47:55.287440
+12:37.75610
69.2p
104
H 20
Khongor Tuv Batsukh
Mongolia
47:58.287740
+12:40.75910
69.1p
105
H 20
Edvin Olsson
Jukkasjärvi IF
53:16.319560
+17:58.107730
62.2p
106
H 20
Jon Trägårdh
IFK Umeå
53:51.323050
+18:33.111220
61.5p
107
H 21
Cesar Baena
Venezuela
57:46.346500
+22:27.134670
57.3p
108
H 20
Simon Åstot
IFK Umeå
23:59:58.8639700
108
H 21
Jonatan Lindqvist
Vinn
23:59:58.8639700
108
H 21
Kasper Lonnback
Vinn
23:59:58.8639700
108
H 21
Jonatan Engdahl
Falun Borlänge SK
23:59:58.8639700
108
H 21
Albin Johansson
Orsa SK
23:59:58.8639700
108
H 21
Johannes Engdahl
Falun Borlänge SK
23:59:58.8639700
114
H 21
Dagur Benediktsson
Island
23:59:59.8639800
114
H 21
Oscar Persson
SK Bore
23:59:59.8639800
Logga in för att slippa de här annonserna
10km
Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
D 21
Frida Karlsson
Sollefteå Skidor IF
26:10.156920
85.6p
2
D 21
Jonna Sundling
Piteå Elit SK
26:50.160920
+40.3900
83.8p
3
D 21
Charlotte Kalla
Piteå Elit SK
26:52.161170
+42.4150
83.7p
4
D 21
Elina Rönnlund
IFK Umeå
27:03.162210
+52.5190
83.2p
5
D 21
Nadine Faehndrich
Switzerland
27:32.165140
+1:22.8120
81.9p
6
D 21
Emma Ribom
Piteå Elit SK
27:44.166390
+1:34.9370
81.4p
7
D 21
Evelina Settlin
Hudiksvalls IF
28:03.168260
+1:53.11240
80.6p
8
D 21
Johanna Hagström
Ulricehamns IF
28:05.168400
+1:54.11380
80.6p
9
D 21
Moa Olsson
Falun Borlänge SK
28:09.168880
+1:59.11860
80.4p
10
D 20
Izabela Marcisz
Poland
28:09.168890
+1:59.11870
80.4p
11
D 21
Lisa Vinsa
Piteå Elit SK
28:19.169840
+2:09.12820
80.0p
12
D 20
Tove Eriksson
Stockviks SF
28:27.170600
+2:16.13580
79.7p
13
D 20
Patricija Eiduka
Latvia
28:33.171200
+2:22.14180
79.4p
14
D 21
Rebecca Öhrn
IFK Umeå
28:33.171270
+2:23.14250
79.4p
15
D 21
Xin Li
China
28:36.171570
+2:26.14550
79.3p
16
D 21
Lovisa Modig
SK Bore
28:47.172690
+2:37.15670
78.8p
17
D 21
Maria Nordström
Borås SK
28:49.172810
+2:38.15790
78.8p
18
D 21
Alicia Persson
Stockviks SF
28:50.172920
+2:40.15900
78.7p
19
D 21
Sofia Henriksson
Piteå Elit SK
29:00.173980
+2:50.16960
78.3p
20
D 20
Tilde Bångman
Offerdals SK
29:09.174860
+2:59.17840
78.0p
21
D 21
Chunxue Chi
China
29:25.176420
+3:15.19400
77.4p
22
D 21
Emma Wikén
Åsarna IK
29:26.176590
+3:16.19570
77.3p
23
D 21
Moa Molander Kristiansen
Falun Borlänge SK
29:27.176620
+3:17.19600
77.3p
24
D 20
Ida Lundgren
IFK Umeå
29:38.177710
+3:27.20690
76.9p
25
D 21
Maria Jonasson
SK Bore
29:38.177780
+3:28.20760
76.9p
26
D 21
Jennie Öberg
Kalix SK
29:39.177850
+3:29.20830
76.8p
27
D 21
Stine.lise Truu
Trillevallens Sportklubb
29:41.178050
+3:31.21030
76.8p
28
D 21
Frida Hallquist
Åsarna IK
29:45.178460
+3:35.21440
76.6p
29
D 20
Magdalena Kobielusz
Poland
30:13.181250
+4:03.24230
75.6p
30
D 21
Frida Erkers
IFK Mora SK
30:15.181450
+4:05.24430
75.5p
31
D 21
Evelina Niemi
Kalix SK
30:16.181500
+4:05.24480
75.5p
32
D 20
Maja-Lina Sande
Gellivare Skidallians IK
30:18.181790
+4:08.24770
75.4p
33
D 20
Lisa Eriksson
Strömnäs GIF
30:21.182080
+4:11.25060
75.3p
34
D 20
Moa Majbäck
Jukkasjärvi IF
30:24.182340
+4:14.25320
75.2p
35
D 20
Elin Henriksson
Skellefteå SK
30:45.184450
+4:35.27430
74.4p
36
D 20
Lisa Ingesson
Strömnäs GIF
31:03.186280
+4:53.29260
73.8p
37
D 21
Lisa K Svensson
Åsarna IK
31:04.186390
+4:54.29370
73.8p
38
D 21
Ebba Stenman
Älvsby IF SK
31:08.186710
+4:57.29690
73.6p
39
D 21
Helena Lundkvist
Kalix SK
31:09.186820
+4:59.29800
73.6p
40
D 20
Karolina Kukuczka
Poland
31:14.187320
+5:04.30300
73.4p
41
D 21
Emma Ivarsson
Årsunda IF
31:18.187770
+5:08.30750
73.3p
42
D 20
Maria Novak
Offerdals SK
31:19.187820
+5:09.30800
73.3p
43
D 20
Elin Andersson
Stuguns SOK Gjurd
31:20.187900
+5:09.30880
73.2p
44
D 20
Wilma Riekkola
Sävast Ski Team IF
31:24.188370
+5:14.31350
73.1p
45
D 20
Svea Holmbom
Sävast Ski Team IF
31:36.189510
+5:25.32490
72.7p
46
D 20
Julia Albertsson
Stuguns SOK Gjurd
31:49.190820
+5:39.33800
72.3p
47
D 20
Therese Patomella
Gellivare Skidallians IK
32:08.192710
+5:57.35690
71.6p
48
D 20
Magdalena Nilsson
IFK Umeå
32:10.192930
+6:00.35910
71.6p
49
D 21
Ingrid Hallquist
Åsarna IK
32:25.194480
+6:15.37460
71.1p
50
D 20
Sofia Lundkvist
Kalix SK
32:26.194540
+6:16.37520
71.0p
51
D 20
Alice Hellström
Stockviks SF
32:35.195460
+6:25.38440
70.7p
52
D 20
Moa Nilsson
Sävast Ski Team IF
32:39.195810
+6:28.38790
70.6p
53
D 21
Maria Olofsson
Kalix SK
32:39.195880
+6:29.38860
70.6p
54
D 20
Emilia Riekkola
Sävast Ski Team IF
33:04.198350
+6:54.41330
69.8p
55
D 21
Märtha Lindmark
IFK Kiruna
33:14.199320
+7:04.42300
69.5p
56
D 21
Chun MA
China
33:25.200440
+7:15.43420
69.2p
57
D 20
Saga Nilsson
Skellefteå SK
33:27.200680
+7:17.43660
69.1p
58
D 20
Elsa Holmbom
Sävast Ski Team IF
33:39.201820
+7:29.44800
68.8p
59
D 20
Ellinor Jakobsson
Gellivare Skidallians IK
34:20.205930
+8:10.48910
67.6p
60
D 20
Sara Brännström
Luleå Gjutarens IF
34:32.207110
+8:21.50090
67.2p
61
D 20
Nelly Stenman
Älvsby IF SK
34:42.208100
+8:31.51080
66.9p
62
D 20
Moa Pettersson-waara
Antnäs BK
34:55.209420
+8:44.52400
66.6p
63
D 21
Enkhtuul Ariunsanaa
Mongolia
35:09.210820
+8:58.53800
66.2p
64
D 20
Elsa Larsson
Gellivare Skidallians IK
35:21.212020
+9:10.55000
65.8p
65
D 20
Sanna Nordholme
Strömnäs GIF
36:10.216950
+10:00.59930
64.5p
66
D 20
Urangoo Dulamsuren
Mongolia
36:24.218350
+10:14.61330
64.1p
67
D 20
Nomin-erdene Barsnyam
Mongolia
36:41.220060
+10:31.63040
63.7p
68
D 20
Evelina Nilsson
IFK Umeå
37:48.226770
+11:38.69750
62.0p
69
D 20
Alice Vretblom
IFK Umeå
39:05.234440
+12:55.77420
60.2p
70
D 20
Byambanordog Munkhnyam
Mongolia
39:40.237970
+13:30.80950
59.4p
71
D 20
Eliza Rucka
Poland
23:59:58.8639700
72
D 20
Hanna Lundberg
Luleå Gjutarens IF
23:59:59.8639800
72
D 21
Emma Gustafsson
Bodens SK
23:59:59.8639800
72
D 21
Alba Puigdefabregas
Spain
23:59:59.8639800
72
D 21
Moa Larsson
Falun Borlänge SK
23:59:59.8639800
72
D 21
Justyna Kowalczyk
Poland
23:59:59.8639800
72
D 21
Anna Dyvik
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)