Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Bessemerrullen
2019-08-31
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
44km
Rullskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Tom Fahlén
Landsbro IF SK
1:40:16.601590
80.3p
2
H 21
Jonathan Hedbys
Nusnäs IF
1:42:05.612410
+1:48.10720
78.5p
3
H 21
Robert Brundin
Karlslunds IF SF
1:42:05.612430
+1:48.10740
78.5p
4
H 21
Fredrik Wallström
Naprapat Walle Skidklubb
1:42:05.612450
+1:48.10760
78.5p
5
H 21
Alfred Nilsson
Filipstads SF
1:42:05.612470
+1:48.10780
78.5p
6
H 21
Anders Böhlmark
XC Sthlm Ski Club
1:42:06.612520
+1:49.10830
78.5p
7
H 21
Fredrik Johansson
Västerås Skidklubb
1:42:12.613160
+1:55.11470
78.4p
8
H 21
Samuel Hahnsson
IK Stern
1:45:01.630090
+4:45.28400
75.9p
9
H 21
Marcus Look
XC Sthlm Ski Club
1:45:04.630310
+4:47.28620
75.8p
10
H 21
Magnus Graas
OK Linné
1:45:06.630530
+4:49.28840
75.8p
11
H 21
Mikael Sandgren
IFK Mora SK
1:45:39.633860
+5:22.32170
75.3p
12
H 21
Ronny Wedin
Pumpen SK
1:46:38.639790
+6:22.38100
74.5p
13
H 21
Fredrik Ström
Bålsta SK
1:46:58.641710
+6:41.40020
74.2p
14
H 21
Björn Melander
Timrå SOK
1:46:59.641860
+6:42.40170
74.2p
15
H 21
Göran Hammarson
Stockholms RK
1:47:00.641950
+6:43.40260
74.2p
16
H 21
Mattias Fritz
Karlslunds IF SF
1:47:01.642050
+6:44.40360
74.1p
17
H 21
Kennet Berglund
Bravur Sports Club
1:47:31.645010
+7:14.43320
73.7p
18
H 21
Ulf Jansson
Östervåla IF
1:47:35.645460
+7:18.43770
73.7p
19
H 21
Rasmus Helgesson
Ölands SK
1:47:56.647570
+7:39.45880
73.4p
20
H 21
Tobias Malm
Bålsta SK
1:48:08.648700
+7:51.47010
73.2p
21
H 21
Henrik Wallin
Brovallens IF
1:48:12.649120
+7:55.47430
73.2p
22
H 21
Oscar Askerlund
Hällbybrunns IF
1:48:16.649590
+8:00.47900
73.1p
23
H 21
Linus af Wåhlberg
Ölands SK
1:48:17.649640
+8:00.47950
73.1p
24
H 21
Fredrik Björck
IK Rex
1:48:18.649750
+8:01.48060
73.1p
25
H 21 Motion
Joachim Ronneback
Stockholm
1:48:35.651490
+8:19.49800
72.9p
26
H 21
Mikael Nilsson
Linköpings SK
1:48:47.652670
+8:30.50980
72.7p
27
H 21
Tomas Jelinek
Sundbybergs IK
1:49:58.659750
+9:41.58060
71.8p
28
H 21
Erik Hållström
Naprapat Walle Skidklubb
1:50:03.660230
+9:46.58540
71.7p
29
H 21
Daniel Edquist
Axa SC
1:51:37.669600
+11:20.67910
70.5p
30
H 21
Oskar Ekholm
Karlslunds IF SF
1:51:38.669730
+11:21.68040
70.5p
31
H 21
Joakim Carlsson
IK Stern
1:52:34.675360
+12:17.73670
69.8p
32
H 21
Magnus Haglund
Åkersberga SK
1:52:35.675440
+12:18.73750
69.8p
33
H 21
Magnus Dahlgren
Västerås Skidklubb
1:52:39.675830
+12:22.74140
69.7p
34
H 21
Martin Konkell
Enebybergs IF
1:52:50.676920
+12:33.75230
69.6p
35
H 21
Mikael Markstedt
Stockholms RK
1:52:52.677180
+12:35.75490
69.5p
36
H 21
Johan Furunäs
IFK Mariefred
1:53:03.678240
+12:46.76550
69.4p
37
H 21
Benjamin Lembke
Linköpings SK
1:53:11.679040
+12:54.77350
69.3p
38
H 21
Marcus Englund
IF Åland
1:53:35.681440
+13:18.79750
69.0p
39
H 21
Jacob Söderqvist
Pumpen SK
1:53:39.681870
+13:22.80180
69.0p
40
H 21
Patrik Lehtonen
IF Åland
1:53:56.683570
+13:39.81880
68.8p
41
H 21
Larz Andersson
Karlslunds IF SF
1:54:23.686250
+14:06.84560
68.4p
42
H 21
Jonas Albäck
Årsunda IF
1:54:29.686800
+14:12.85110
68.4p
43
H 21
Klas Carlsson
Storvreta IK
1:54:33.687220
+14:16.85530
68.3p
44
H 21
Richard Johansson
Bålsta SK
1:54:40.687930
+14:23.86240
68.2p
45
H 21
Lennart Romin
Naprapat Walle Skidklubb
1:55:14.691330
+14:57.89640
67.8p
46
H 21
Mikael Gelin
Bålsta SK
1:55:40.693990
+15:24.92300
67.5p
47
H 21
Rickard Molin
Naprapat Walle Skidklubb
1:56:04.696340
+15:47.94650
67.3p
48
H 21
Viktor Hansson
Brohyttans IF
1:56:11.697080
+15:54.95390
67.2p
49
H 21
Martin Höglund
Sundbybergs IK
1:56:12.697160
+15:55.95470
67.2p
50
H 21
Peter Gustafsson
XC Sthlm Ski Club
1:56:13.697220
+15:56.95530
67.2p
51
H 21
Daniel Jonsson
Pumpen SK
1:56:34.699390
+16:18.97700
66.9p
52
H 21
Tobias Hjelm
Västerås Skidklubb
1:56:41.700000
+16:24.98310
66.9p
53
H 21 Motion
Mats Lundh
Norrköping
1:56:55.701450
+16:38.99760
66.7p
54
H 21
Joakim Edvinsson
Myssjö-Ovikens IF
1:57:01.702080
+16:44.100390
66.6p
55
D 21
Olivia Hansson
Karlslunds IF SF
1:57:37.705680
+17:20.103990
66.2p
56
H 21
Martin Eriksson
Lima IF
1:57:40.705970
+17:23.104280
66.2p
57
H 21 Motion
Peter Eich
SG Oberammergau
1:59:16.715500
+18:59.113810
65.1p
58
H 21
Christer Bäckström
IK Aluminium
1:59:22.716190
+19:06.114500
65.1p
59
H 21
Mathias Söderberg
Vandrarringen Västerås
2:02:02.732170
+21:45.130480
63.4p
60
H 21
Stefan Johansson
Kils OK
2:02:05.732460
+21:48.130770
63.4p
61
H 21
Antonio Cicchetti
Västerås Skidklubb
2:02:35.735420
+22:18.133730
63.1p
62
H 21
Marcus Ekermo
Stockholms RK
2:03:12.739110
+22:55.137420
62.7p
63
H 21
Christoffer Nordqvist Åberg
Falun Borlänge SK
2:04:14.745310
+23:57.143620
62.1p
64
H 21
Lars Enarsson
Föllinge IK
2:04:56.749570
+24:39.147880
61.7p
65
H 21
Peter Rydberg
Axa SC
2:04:59.749840
+24:42.148150
61.6p
66
H 21
David Boija
Österfärnebo IF
2:06:29.758840
+26:12.157150
60.8p
67
H 21
Lars Nilsson
Naprapat Walle Skidklubb
2:06:56.761590
+26:40.159900
60.5p
68
D 21
Emma Ivarsson
Årsunda IF
2:08:23.770240
+28:06.168550
59.7p
69
H 21
Johan Eriksson
Rembo IK
2:09:34.777360
+29:17.175670
59.1p
70
H 21
Per-olof Persson
Norrbärke SK
2:09:40.777940
+29:23.176250
59.0p
71
H 21 Motion
Mikael Larsson
Gävle SK
2:09:45.778490
+29:29.176800
59.0p
72
H 21 Motion
Peter Åhlén
Skinnskatteberg
2:09:50.778910
+29:33.177220
59.0p
73
H 21
Sebastian Lembke
Ncc IF Stockholm
2:09:54.779330
+29:37.177640
58.9p
74
H 21
Ulf Uddbäck
Gävle SK
2:09:59.779840
+29:42.178150
58.9p
75
H 21 Motion
Patrik Andersson
Spirit IF
2:10:25.782490
+30:09.180800
58.6p
76
H 21 Motion
Johan Wanke
Kungsgårdens SK
2:13:22.800170
+33:05.198480
57.1p
77
H 21
Simon Jörgensen
Athletic Club Salt Lake
2:14:00.803980
+33:43.202290
56.8p
78
H 21
Fredrik Andersson
Hammarby IF SF
2:14:12.805140
+33:55.203450
56.7p
79
H 21 Motion
Joakim Wicksell
Heby Allmänna IF
2:14:31.807030
+34:14.205340
56.6p
80
H 21
Morgan Persson Gelius
Ulriksbergs IK
2:14:45.808430
+34:28.206740
56.5p
81
H 21
Fredrik Lundell
Norrbärke SK
2:14:51.809030
+34:34.207340
56.4p
82
H 21 Motion
Martin Elmvall
Högbo GIF
2:14:56.809520
+34:39.207830
56.4p
83
H 21 Motion
Johannes Lindelöf
Högbo GIF
2:15:06.810500
+34:49.208810
56.3p
84
H 21
Jonas Andersson
Hybo AIK
2:15:15.811480
+34:58.209790
56.2p
85
H 21 Motion
Julius Hållstedt
Solna
2:15:20.811970
+35:03.210280
56.2p
86
H 21 Motion
Erik Lundberg
Solna
2:16:01.816000
+35:44.214310
55.8p
87
H 21
Mattias Linell
IK Stern
2:16:07.816620
+35:50.214930
55.8p
88
H 21 Motion
Thobias Tallskog
Rotebro IS
2:16:38.819740
+36:21.218050
55.6p
89
H 21 Motion
Niklas Vahlstrand
Stockholm
2:17:35.825450
+37:18.223760
55.1p
90
H 21
Per Åkerlund
Tunafors SK
2:18:13.829270
+37:56.227580
54.8p
91
H 21 Motion
Jan Ersson
Nordanstig
2:19:51.839010
+39:34.237320
54.1p
92
H 21 Motion
Tobias Söderkvist
Nacka
2:20:39.843810
+40:22.242120
53.7p
93
H 21 Motion
Peter Jäderström
Ufk
2:21:13.847230
+40:56.245540
53.5p
94
H 21
Andreas Hiller
Axa SC
2:21:30.848990
+41:14.247300
53.4p
95
H 21 Motion
Robert Nilsson
SWE
2:21:42.850100
+41:25.248410
53.3p
96
H 21
Jörgen Hartikainen
Jumkils IF
2:22:04.852360
+41:47.250670
53.1p
97
H 21 Motion
Anders Rönnlund
Järbo IF
2:22:49.856860
+42:32.255170
52.8p
98
H 21
David Aguilar
Jumkils IF
2:23:46.862500
+43:29.260810
52.4p
99
H 21 Motion
Patrik Hallman
Haninge
2:25:17.871610
+45:00.269920
51.8p
100
H 21 Motion
Örjan Stenflo
Storumans IK
2:25:52.875130
+45:35.273440
51.5p
101
H 21 Motion
Jonas Annergård
Nacka
2:27:01.882030
+46:44.280340
51.1p
102
H 21 Motion
Tommy Elomaa
Åf SK
2:29:33.897270
+49:16.295580
50.1p
103
H 21 Motion
Magnus Träff
Ufk
2:31:57.911630
+51:40.309940
49.2p
104
H 21
Patrik Käll
IK Rex
2:34:15.925480
+53:58.323790
48.3p
105
H 21 Motion
Johan Melin
Gävle
2:36:36.939590
+56:20.337900
47.5p
106
H 21 Motion
Anders Holmberg
Uppsala
2:37:02.942170
+56:45.340480
47.4p
107
H 21 Motion
Daniel Stenflo
Storumans IK
2:37:44.946320
+57:27.344630
47.1p
108
H 21 Motion
Stefan Åhlén
Skinnskatteberg
2:38:26.950570
+58:09.348880
46.9p
109
H 21 Motion
Stefan Djurström
Ufk
2:38:41.952010
+58:24.350320
46.8p
110
D 21 Motion
Sara Djurström
Ufk
2:38:41.952040
+58:24.350350
46.8p
111
H 21 Motion
David Jacobson
Rävdun SK
2:45:40.993970
+1:05:23.392280
44.6p
112
H 21 Motion
Kent Berglund
Ski Masters club XC
2:47:28.1004730
+1:07:11.403040
44.1p
113
H 21 Motion
Magnus Jonsson
Axa SC
2:48:40.1011900
+1:08:23.410210
43.7p
114
D 21
Catharina Söderström
Axa SC
2:49:09.1014880
+1:08:52.413190
43.6p
115
H 21 Motion
Max Lindstedt
Österåker
2:50:01.1020090
+1:09:45.418400
43.3p
116
H 21 Motion
Lars Lindelöf
Högbo GIF
2:54:33.1047200
+1:14:16.445510
42.1p
117
H 21
Patrik Berglund
XC Sthlm Ski Club
3:03:50.1102920
+1:23:33.501230
39.7p
118
H 21 Motion
Jonas Nilsson
Gävle
3:17:16.1183590
+1:37:00.581900
36.7p
119
D 21
Annika Löfström
Årsunda IF
23:59:58.8639700
119
D 21
Sofia Eriksson
Högbo GIF
23:59:58.8639700
119
H 21
Pontus Tillenius
Vattholma IF
23:59:58.8639700
119
D 21 Motion
Linnéa Djurström
Ufk
23:59:58.8639700
123
D 21
Linda Forsström
Stockholms RK
23:59:59.8639800
123
H 21
Daniel Ehn
Pumpen SK
23:59:59.8639800
123
H 21
Hans Andersson
Jäderfors SK
23:59:59.8639800
123
H 21
Jonas Wessel
Axa SC
23:59:59.8639800
123
H 21 Motion
Ola Andersson
Falun
23:59:59.8639800
123
H 21 Motion
Mikael Hautaluoma
Sollentuna
23:59:59.8639800
26km
Rullskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 20
Emil Danielsson
Högbo GIF
59:36.357570
72.4p
2
H 20
Elias Danielsson
Högbo GIF
1:01:16.367590
+1:40.9920
70.4p
3
H 20
Kalle Georgsson
Högbo GIF
1:04:22.386100
+4:45.28430
67.0p
4
H 20
Erik Nord
Storvreta IK
1:04:24.386340
+4:47.28670
67.0p
5
D 20
Saga Fältenhag
Högbo GIF
1:05:00.389930
+5:23.32260
66.4p
6
H 20
Anton Mäkinen
Högbo GIF
1:05:41.394030
+6:04.36360
65.7p
7
H 20
Malte Johansson
Högbo GIF
1:09:12.415150
+9:35.57480
62.4p
8
D 20
Ella Georgsson
Högbo GIF
1:10:16.421550
+10:39.63880
61.4p
9
D 20
Elsa Wallin
Högbo GIF
1:10:16.421590
+10:40.63920
61.4p
10
D 20
Olivia Lavén
Täby IS SK
1:12:51.437030
+13:14.79360
59.2p
11
D 21 Motion
Charlotte Andersson
Pumpen SK
1:14:09.444820
+14:32.87150
58.2p
12
D 20
Hannah Forsman
Högbo GIF
1:21:13.487270
+21:37.129600
53.1p
13
H 21 Motion
Erik Malmström
Västerås
1:29:08.534700
+29:31.177030
48.4p
14
H 21 Motion
Kjell Gustafsson
Falun
1:34:59.569820
+35:22.212150
45.4p
15
H 21 Motion
Leif Anundi
Stockholms RK
1:37:17.583650
+37:40.225980
44.4p
16
D 21 Motion
Ann-sofi Åhn
Solna
1:42:36.615530
+42:59.257860
42.1p
17
H 21 Motion
Michal Wiaderny
Falun
1:47:52.647110
+48:15.289440
40.0p
18
D 21 Motion
Ingrid Castillo
Uppsala
1:48:10.648970
+48:34.291300
39.9p
19
H 21 Motion
Fahed Sulaiman
Falun
1:48:50.652990
+49:14.295320
39.6p
20
D 20
Louise Lindström
Högbo GIF
23:59:59.8639800
20
D 20
Moa Backlund
Högbo GIF
23:59:59.8639800
20
D 20
Josefin Lindström
Högbo GIF
23:59:59.8639800
20
D 21 Motion
Anna Wahlbeck
Bollnäs SK
23:59:59.8639800
6km
Rullskidor, Klassisk stil, Masstart
1
D 16
Erika Lavén
Täby IS SK
17:18.103740
2
D 14
Elsa Palmberg
Högbo GIF
18:33.111280
+1:15.7440
3
D 16
Emmi Nyberg
Storvreta IK
18:34.111340
+1:16.7500
4
H 16
Ceasar Helmersson-kareld
Kvarnsvedens GOIF SK
19:53.119290
+2:35.15450
5
D 16
Wilma Rune
Valbo Aif
21:00.125910
+3:41.22070
6
H 14
Andreas Ersson
Jättendals IF
21:44.130350
+4:26.26510
7
H 14
Gustav Mattsson
Valbo Aif
24:23.146230
+7:04.42390
8
D 14
Leia Ugarph Nordström
Näsvikens IK
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)