Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Billingen Roller Ski Distans
2019-09-15
Deltävling i
Västsvenska Rullskidcupen 2019
<<< Rollsborundan
Göteborgs Rullskidsfestival >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
45km
Rullskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Marcus Johansson
Ulricehamns IF
1:47:40.645950
85.3p
2
H 21
Alfred Buskqvist
IK Stern
1:47:41.646020
+0
85.3p
3
H 21
Andreas Svensson
Ulricehamns IF
1:47:48.646730
+7.680
85.2p
4
H 40
Dan Moberg
IFK Skövde SK
1:49:17.655630
+1:36.9580
83.7p
5
H 21
Fredrik Ousbäck
IFK Skövde SK
1:49:40.657900
+1:59.11850
83.4p
6
H 21
Markus Jönsson
Tranemo IF
1:49:40.657930
+1:59.11880
83.4p
6
H 21
Johannes Eklöf
IF Hallby SOK
1:49:40.657930
+1:59.11880
83.4p
8
H 21
Simon Magnusson
OK Stigen
1:49:40.657950
+2:00.11900
83.4p
9
H 40
Tobias Westman
Göteborgs SK
1:51:09.666880
+3:29.20830
82.0p
10
H 21
Lasse Ericsson
Nybro Ski
1:51:15.667470
+3:35.21420
81.9p
11
H 21
Robert Brundin
Karlslunds IF SF
1:53:12.679120
+5:31.33070
80.1p
12
H 35
Johan Kanto
Göteborgs SK
1:53:50.682950
+6:10.36900
79.5p
13
H 21
Marcus Ullman
OK Alehof
1:54:07.684690
+6:27.38640
79.3p
14
H 21
Simon Grenlöv
Äspereds IF
1:54:15.685420
+6:34.39370
79.2p
15
H 45
Magnus Hamp
IK Stern
1:54:41.688050
+7:01.42000
78.8p
16
H 40
Mattias Carlzon
Ulricehamns IF
1:54:58.689790
+7:18.43740
78.5p
17
H 40
Erik Wilhemsson
Lidköpings VSK
1:55:14.691380
+7:34.45330
78.3p
18
H 50
Mikael Magnusson
Nybro Ski
1:55:50.694970
+8:10.48920
77.8p
19
H 50
Kennet Berglund
Bravur Sports Club
1:56:28.698700
+8:47.52650
77.3p
20
H 50
Tomas Jelinek
Sundbybergs IK
1:56:28.698790
+8:48.52740
77.3p
21
H 55
Adam Blomberg
Göteborgs SK
1:56:33.699280
+8:53.53230
77.2p
22
H 21
Viktor Asking
IF Ski Team Skåne
1:56:34.699310
+8:53.53260
77.2p
23
H 21
Jakob Mörhed
Vaggeryds SOK
1:56:39.699890
+8:59.53840
77.1p
24
H 21
Daniel Cornelius
Karlslunds IF SF
1:56:40.699970
+9:00.53920
77.1p
25
H 45
Anders Carlson
Göteborgs SK
1:57:03.702250
+9:23.56200
76.8p
26
H 21
Sebastian Backlund
IK Stern
1:57:21.704090
+9:41.58040
76.6p
27
H 21
Isak Nilsson
Gnosjö FK
1:57:30.704980
+9:50.58930
76.4p
Seedningsgräns för led 1 i Vasaloppet: 1:58:00
28
H 21
Samuel Hahnsson
IK Stern
1:58:44.712330
+11:03.66280
75.5p
29
H 45
Kaj Nironen
träningskonsulten sports club
1:59:02.714150
+11:22.68100
75.2p
30
H 45
Thomas Wollentz
Halmstads Skidklubb
1:59:16.715500
+11:35.69450
75.0p
31
H 35
Daniel Netz
Göteborgs SK
1:59:19.715860
+11:39.69810
75.0p
32
H 50
Göran Hammarson
Stockholms RK
1:59:28.716720
+11:47.70670
74.9p
33
H 45
Daniel Edquist
Axa SC
1:59:29.716800
+11:48.70750
74.9p
34
H 45
Larz Andersson
Karlslunds IF SF
1:59:32.717120
+11:51.71070
74.8p
35
H 35
Johan Wahlberg
Stockholms RK
1:59:34.717330
+11:53.71280
74.8p
36
H 40
Mattias Fritz
Karlslunds IF SF
1:59:45.718430
+12:04.72380
74.7p
37
H 21
Erik Sjöberg
Eksjö SOK
1:59:54.719330
+12:13.73280
74.6p
38
H 50
Jonas Häger
Ryda SK
2:00:28.722720
+12:47.76670
74.1p
39
H 50
David Jönsson
IK Hakarpspojkarna
2:00:55.725410
+13:14.79360
73.8p
40
H 50
Jonas Blom
IFK Skövde SK
2:02:13.733220
+14:32.87170
72.8p
41
H 35
Fredrik Jansberger
Lidköpings VSK
2:02:14.733360
+14:34.87310
72.8p
42
H 40
Mattias Qvarnström
Lekeryd-Svarttorps SK
2:02:25.734430
+14:44.88380
72.7p
43
H 40
Joakim Carlsson
IK Stern
2:02:56.737550
+15:16.91500
72.3p
44
H 21
Daniel Härström
IFK Skövde SK
2:03:36.741510
+15:55.95460
71.8p
45
H 45
Mats Lundh
Axa SC
2:03:55.743450
+16:15.97400
71.6p
46
H 50
Niclas Hansson
Burseryds IF
2:03:58.743770
+16:18.97720
71.5p
47
H 21
Fredrik Nilsson
Nybro Ski
2:04:09.744890
+16:29.98840
71.4p
48
H 50
Niclas Andersson
SK Ringen
2:04:21.746010
+16:40.99960
71.3p
49
H 45
Anders Magnusson
IK Stern
2:04:46.748550
+17:06.102500
71.0p
50
H 45
Tomas Helldén
IFK Skövde SK
2:04:57.749650
+17:17.103600
70.8p
51
H 50
Anders Bergvall
IK Stern
2:05:10.750930
+17:29.104880
70.7p
52
H 21
Mats Risberg
IF Ski Team Skåne
2:05:56.755510
+18:15.109460
70.2p
53
H 21
Linus af Wåhlberg
Ölands SK
2:07:11.763080
+19:31.117030
69.3p
Seedningsgräns för led 2 i Vasaloppet: 2:08:00
54
H 40
David Ranfalk
IK Stern
2:08:24.770300
+20:43.124250
68.5p
55
H 50
Jörgen Sörqvist
Göteborgs SK
2:08:40.771910
+20:59.125860
68.4p
56
H 45
Ambjörn Lannergård
Lidköpings VSK
2:09:06.774510
+21:25.128460
68.1p
57
H 21
Jonatan Viker
IK Stern
2:09:24.776340
+21:43.130290
67.9p
58
D 21
Olivia Hansson
Karlslunds IF SF
2:09:25.776490
+21:45.130440
67.9p
59
H 50
Magnus Öberg Bernhed
Göteborgs SK
2:10:40.783900
+22:59.137850
67.1p
60
D 21
Julia Angelsiöö
Storvreta IK
2:10:49.784890
+23:09.138840
67.0p
61
H 45
Jörgen Kanto
Karlslunds IF SF
2:11:56.791580
+24:16.145530
66.3p
62
H 40
Peter Håkansson
ASK Växjö
2:12:29.794830
+24:48.148780
66.0p
63
H 40
Johan Sundlöf
IF Hagen SK
2:14:02.804190
+26:22.158140
65.0p
64
H 50
Roger Johansson
OK Vargen
2:14:41.808010
+27:00.161960
64.7p
65
H 40
Emil Östlin
IK Hakarpspojkarna
2:14:42.808110
+27:01.162060
64.7p
66
H 45
Ulrik Karlsson
Motala Aif SK
2:16:51.821070
+29:11.175020
63.4p
Seedningsgräns för led 3 i Vasaloppet: 2:18:00
67
D 21
Erika Karlsson
Nybro Ski
2:19:08.834780
+31:28.188730
62.2p
68
H 21
Carl Alm
Axa SC
2:19:36.837570
+31:56.191520
61.9p
69
H 45
Jan-Eric Karlsson
Timmersdala Motion
2:23:26.860550
+35:46.214500
60.0p
Seedningsgräns för led 4 i Vasaloppet: 2:28:00
70
H 21
John Sterner
XC Sthlm Ski Club
2:30:40.903920
+42:59.257870
56.6p
71
D 21
Louise Wanemark
Apladalens Lk
2:35:12.931130
+47:31.285080
54.6p
Seedningsgräns för led 5 i Vasaloppet: 2:38:00
72
H 55
Hans Olsson
IK Nocout.se
2:39:18.955760
+51:38.309710
53.0p
73
D 40
Sara Brantvall
IF Ski Team Skåne
2:40:19.961800
+52:38.315750
52.6p
74
H 35
Mattias Skoog
Borgstena IF
2:40:23.962220
+52:42.316170
52.6p
75
H 55
Henrik Dellborg
IK Stern
2:42:17.973690
+54:37.327640
51.8p
76
D 40
Anna-karin Jonsson
Borås SK
2:42:18.973730
+54:37.327680
51.8p
77
H 21
Arvid Persson
IF 30k.se
2:43:44.982360
+56:04.336310
51.3p
Seedningsgräns för led 6 i Vasaloppet: 2:48:00
78
D 40
Helena S Sandahl
IK Hakarpspojkarna
2:48:56.1013550
+1:01:16.367500
49.5p
79
D 50
Ingemo Ilander
IK Stern
2:49:33.1017250
+1:01:53.371200
49.3p
Seedningsgräns för led 7 i Vasaloppet: 2:58:00
80
D 50
Clary Cameras
IK Stern
3:16:56.1181500
+1:29:15.535450
41.5p
Seedningsgräns för led 9 i Vasaloppet: 3:28:00
81
H 21
Oscar Persson
SK Bore
23:59:59.8639800
81
H 21
Johannes Andersson
IF Ski Team Skåne
23:59:59.8639800
81
H 21
Axel Bergsten
IFK Skövde SK
23:59:59.8639800
81
H 21
Henrik Alm
Gnosjö FK
23:59:59.8639800
81
H 21
Marcus Johansson
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
81
H 21
Rickard Bergengren
IF Ski Team Skåne
23:59:59.8639800
81
H 21
Emil Folkesson
Nybro Ski
23:59:59.8639800
81
H 21
Tommy Bylund
Göteborgs SK
23:59:59.8639800
81
D 21
Lovisa Modig
SK Bore
23:59:59.8639800
81
H 35
Johan Englund
OK Stigen
23:59:59.8639800
81
H 40
Viktor Fritzon
Ulricehamns IF
23:59:59.8639800
81
H 45
Stefan Sandahl
IK Hakarpspojkarna
23:59:59.8639800
81
H 45
Claes Olsson
Göteborgs SK
23:59:59.8639800
81
D 50
Helena Eberil
IK Stern
23:59:59.8639800
30km
Rullskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 20
Ludvig Berg
Granbergsdals IF
1:23:28.500760
76.6p
2
H 20
Harald Ekenberg
IK Stern
1:23:28.500770
+0
76.6p
3
H 20
Hugo Sjögren
Tranemo IF
1:23:34.501390
+6.530
76.5p
4
H 20
Erik Fransson
Borås SK
1:23:36.501560
+8.700
76.5p
5
H 20
Harald Östensen
IFK Skövde SK
1:23:38.501750
+9.890
76.4p
6
H 20
Mårten Gedda
IK Stern
1:23:40.501930
+11.1070
76.4p
7
H 20
Albin Augustsson
Källbottens IK
1:23:40.501980
+12.1120
76.4p
8
H 20
Alexander Jonsson
IF Hallby SOK
1:23:44.502310
+15.1450
76.3p
9
H 20
Leo Rodin
Uddevalla IS
1:23:46.502540
+17.1680
76.3p
10
H 20
Olle Andersson
Tidaholm SOK Sisu
1:23:47.502630
+18.1770
76.3p
11
H 60
Kurt Andersson
Sätra IF
1:24:28.506750
+59.5890
75.5p
12
H 20
Herman Swärd
Tidaholm SOK Sisu
1:24:33.507220
+1:04.6360
75.4p
13
H 70
Leif Eklund
IFK Skövde SK
1:24:46.508510
+1:17.7650
75.2p
14
H 20
Jonathan Nahlen
Domnarvets GOIF
1:25:14.511360
+1:46.10500
74.6p
15
H 20
Hjalmar Gedda
OK Landehof
1:28:31.531030
+5:02.30170
71.2p
16
D 20
Ella Selmosson
Lidköpings VSK
1:28:38.531790
+5:10.30930
71.1p
17
H 65
Peter Eich
SG Oberammergau
1:30:11.541010
+6:42.40150
69.6p
18
H 20
Karl-filip Köld
Medåkers IF
1:30:22.542110
+6:53.41250
69.4p
19
H 60
Anders Buskqvist
IK Stern
1:31:45.550470
+8:17.49610
68.1p
20
H 20
Max Andersson
Domnarvets GOIF
1:31:58.551720
+8:29.50860
67.9p
21
H 65
Kent Tigerberg
Lidköpings VSK
1:32:13.553280
+8:45.52420
67.7p
22
H 20
David Musslinder
Falköpings AIK SK
1:33:58.563790
+10:30.62930
66.2p
23
H 60
Anders Rudolfsson
Sundbybergs IK
1:34:09.564850
+10:40.63990
66.0p
24
H 20
Ludvig Anderberg
IFK Skövde SK
1:35:14.571380
+11:46.70520
65.1p
25
D 20
Maja Heikki
Sälens IF
1:35:16.571540
+11:47.70680
65.1p
26
H 70
Arvo Teppola
IK Hakarpspojkarna
1:35:34.573360
+12:06.72500
64.8p
27
H 65
Bo Tigerberg
Lidköpings VSK
1:35:53.575210
+12:24.74350
64.6p
28
H 20
Jonathan Bergman
Fagersta Södra IK
1:37:11.583040
+13:42.82180
63.5p
29
D 20
Maja Eriksson
Filipstads SF
1:37:16.583590
+13:48.82730
63.4p
30
D 20
Amanda Norrby Rydin
Tranemo IF
1:39:10.594980
+15:42.94120
62.0p
31
H 75
Bertil Persson
Göteborgs SK
1:42:30.614910
+19:01.114050
59.6p
32
D 20
Tuva Persson
Borås SK
1:43:22.620170
+19:54.119310
59.0p
33
D 20
Linda-louise Köld
Medåkers IF
1:47:22.644110
+23:53.143250
56.3p
34
D 20
Felicia Norrby Rydin
Tranemo IF
1:47:28.644720
+23:59.143860
56.3p
35
H 21 Motion
Daniel Rånge
Mariestads FK
1:48:46.652500
+25:17.151640
55.5p
36
D 20
Olivia Ednarsson
Brandsbols SK
1:49:07.654660
+25:39.153800
55.3p
37
D 20
Lina Björk
IFK Skövde SK
1:50:05.660400
+26:36.159540
54.7p
38
D 21 Motion
Anna Karlsson
träningskonsulten sports club
1:52:10.672900
+28:41.172040
53.5p
39
D 60
Eleonor Öström
IK Stern
1:56:50.700970
+33:22.200110
51.0p
40
D 60
Agneta Öster
Uddevalla IS
2:08:21.770050
+44:52.269190
45.7p
41
H 75
Kjell Carlgren
OK Alehof
2:37:38.945700
+1:14:09.444840
36.2p
42
D 21 Motion
Tanja Renfors
träningskonsulten sports club
2:56:44.1060390
+1:33:16.559530
31.9p
43
H 60
Jan Johansson
Uddevalla IS
23:59:58.8639700
44
H 20
Markus Almgren
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
44
H 20
Malte Jutterdal
Vreta Skid o Mk
23:59:59.8639800
44
H 20
Nils Sjöberg
OK Landehof
23:59:59.8639800
44
H 60
Sören Skålberg
Göteborgs SK
23:59:59.8639800
44
H 60
Peter Saarikoski
Väsby SK
23:59:59.8639800
44
H 21 Motion
Rolf Nilsson
Märsta
23:59:59.8639800
18km
Rullskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 16
Anton Grahn
IF Hallby SOK
46:49.280810
2
H 16
Elliot Åkesson
IF Hallby SOK
47:53.287200
+1:03.6290
3
H 16
Hugo Nilsson
Hudiksvalls IF
49:04.294340
+2:15.13430
4
H 16
Nils Olsson
Göteborgs SK
49:26.296540
+2:37.15630
5
H 16
Melker Åkerström
IFK Skövde SK
52:04.312350
+5:15.31440
6
H 16
Martin Höiby
OK Landehof
53:12.319110
+6:23.38200
7
H 16
Edvin Högman
Ulricehamns IF
53:57.323600
+7:07.42690
8
D 16
Ebba Johansson
IF Ski Team Skåne
55:10.330930
+8:21.50020
9
D 16
Lina Rydén
IFK Mora SK
55:10.330990
+8:21.50080
10
H 16
Axel Sandberg
OK Landehof
55:12.331190
+8:23.50280
11
H 14
Carl Björk
IFK Skövde SK
57:39.345840
+10:50.64930
12
D 14
Ellen Berg
Granbergsdals IF
59:44.358330
+12:55.77420
13
D 16
Ida Rosjö
IF Hallby SOK
1:01:37.369640
+14:48.88730
14
D 14
Ellen Olsson
Garphyttans IF
1:02:13.373240
+15:24.92330
15
D 14
Kajsa Ekenberg
IK Stern
1:03:50.382980
+17:01.102070
16
D 14
Matilda Grahn
IF Hallby SOK
1:08:22.410150
+21:33.129240
17
D 14
Beata Åkerström
IFK Skövde SK
1:10:47.424670
+23:58.143760
18
H 16
Oskar Ericsson
Ronneby OK
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)