Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
NSD Classic
2019-04-06
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
47km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Klas Nilsson
Skellefteå XC
2:02:49.736800
90.1p
2
Viktor Mäenpää
Ski Team Mäenpää
2:02:50.736900
+1
90.1p
3
Niklas Henriksson
I 19 IF
2:02:55.737400
+6.500
90.0p
4
Johan Häggström
Piteå Elit SK
2:02:56.737500
+7.600
90.0p
5
Johannes Eklöf
IF Hallby SOK
2:06:03.756200
+3:14.19300
86.9p
6
Gustav Nordström
Borås SK
2:06:10.756900
+3:21.20000
86.8p
7
Jonny Nilimaa
Axa SC
2:06:14.757300
+3:25.20400
86.8p
8
Elias Andersson
Sunderby SK
2:09:00.773900
+6:11.37000
84.3p
9
Jens Andersson
Kalix SK
2:09:21.776000
+6:32.39100
84.0p
10
Erik Silfver
IFK Umeå
2:09:23.776200
+6:34.39300
83.9p
11
Jesper Lindberg
Gellivare Skidallians IK
2:10:29.782800
+7:40.45900
83.0p
12
Anton Laine
Kalix SK
2:11:39.789800
+8:50.52900
82.0p
13
Hannes Mickelsson
Gellivare Skidallians IK
2:11:50.790900
+9:01.54000
81.9p
14
Eelis Murto
Gellivare Skidallians IK
2:13:37.801600
+10:48.64700
80.4p
15
Viktor Majbäck
Jukkasjärvi IF
2:14:12.805100
+11:23.68200
80.0p
16
Victor Svensson
Gellivare Skidallians IK
2:14:40.807900
+11:51.71000
79.6p
17
Andreas Karlsson
Kalix SK
2:14:55.809400
+12:06.72500
79.4p
18
Felix Selin
IFK Kiruna
2:15:05.810400
+12:16.73500
79.3p
19
Markus Lundholm
OK Renen
2:15:12.811100
+12:23.74200
79.2p
20
Henrik Strand
Axa SC
2:16:26.818500
+13:37.81600
78.2p
21
Rasmus Wickbom
I 19 IF
2:17:07.822600
+14:18.85700
77.7p
22
Stefan Messner
Sävast Ski Team IF
2:17:08.822700
+14:19.85800
77.7p
23
Daniel Larsson
Gällivare Endurance
2:17:11.823000
+14:22.86100
77.7p
24
Thomas Svensson
Gammelstads IF
2:17:18.823700
+14:29.86800
77.6p
25
Anders Strid
Gellivare Skidallians IK
2:19:58.839700
+17:09.102800
75.6p
26
Ruben Nyberg
Gellivare Skidallians IK
2:20:47.844600
+17:58.107700
75.1p
27
Tomas Törevall
Gällivare Endurance
2:20:53.845200
+18:04.108300
75.0p
28
Johan Karlsson
Överkalix IF
2:20:58.845700
+18:09.108800
74.9p
29
Truls Lindholm
IFK Kiruna
2:21:15.847400
+18:26.110500
74.8p
30
Martin Norberg
team tornedalen if
2:22:33.855200
+19:44.118300
73.9p
31
Anders Semberg
Svappavaara Aif
2:22:42.856100
+19:53.119200
73.8p
32
Marcus Nilsson
Föreningen Studentidrott Luleå
2:23:29.860800
+20:40.123900
73.2p
33
Petter Alapää
Luleguttene
2:26:20.877900
+23:31.141000
71.4p
34
Espen Trældal
Axa SC
2:26:47.880600
+23:58.143700
71.1p
35
Per Lenndin
Strömnäs GIF
2:27:47.886600
+24:58.149700
70.5p
36
Mattias Nilsson
Luleguttene
2:29:13.895200
+26:24.158300
69.6p
37
Ulf Rudlund
Jukkasjärvi IF
2:30:27.902600
+27:38.165700
68.9p
38
Mikael Stenqvist
Sävast Ski Team IF
2:31:29.908800
+28:40.171900
68.3p
39
Hans Backström
Lulekamraterna
2:31:50.910900
+29:01.174000
68.1p
40
Lennart Jonsson
IFK Arvidsjaur SK
2:32:36.915500
+29:47.178600
67.7p
41
Hannes Boström
IFK Arvidsjaur SK
2:32:41.916000
+29:52.179100
67.6p
42
Petter Bjerke
Föreningen IKJ Haninge
2:33:31.921000
+30:42.184100
67.2p
43
Peter Isaksson
Jukkasjärvi IF
2:34:40.927900
+31:51.191000
66.5p
44
Johan Bellgran
Skellefteå XC
2:34:51.929000
+32:02.192100
66.4p
45
Magnus Lindmark
Kiruna
2:36:45.940400
+33:56.203500
65.4p
46
Fredrik Söderlind
IFK Kiruna
2:39:00.953900
+36:11.217000
64.2p
47
Gabriel Miernik
Malmbergets AIF
2:39:35.957400
+36:46.220500
63.9p
48
Fredrik Ludvigsson
Jukkasjärvi IF
2:40:08.960700
+37:19.223800
63.7p
49
Håkan Olsson
Aapua IF
2:41:02.966100
+38:13.229200
63.2p
50
Daniel Granlund
Luleguttene
2:41:41.970000
+38:52.233100
62.9p
51
Johan Lasu
Vittangi SK
2:43:01.978000
+40:12.241100
62.2p
52
Kenneth Lindén
Skellefteå XC
2:44:57.989600
+42:08.252700
61.3p
53
Erik Kruukka
Vittangi SK
2:46:32.999100
+43:43.262200
60.6p
54
Per Ernström
Stockholms RK
2:46:51.1001000
+44:02.264100
60.5p
55
Roger Johansson
OK Vargen
2:48:16.1009500
+45:27.272600
59.8p
56
Petter Larsson
Vittangi SK
2:48:49.1012800
+46:00.275900
59.6p
57
Urban Jonsson
Jokkmokks SK
2:48:58.1013700
+46:09.276800
59.5p
58
Jerker Jakobsson
Luleå
2:49:40.1017900
+46:51.281000
59.2p
59
Zakarias Åström
Norrfjärdens IF
2:53:27.1040600
+50:38.303700
57.6p
60
Ingvar Henriksson
Vittangi SK
2:56:22.1058100
+53:33.321200
56.5p
61
Torbjörn Nilsson Alatalo
Domnarvets GOIF
3:03:45.1102400
+1:00:56.365500
53.7p
62
Fredrik Henriksson
Vittangi SK
3:09:06.1134500
+1:06:17.397600
51.9p
63
Per Engstad
Hällbybrunns IF
3:12:43.1156200
+1:09:54.419300
50.7p
64
Victor Forsberg
Norrfjärdens IF
3:13:05.1158400
+1:10:16.421500
50.6p
65
Lennart Jakobsson
Jokkmokks SK
3:27:45.1246400
+1:24:56.509500
46.3p
-
Johan Brännström
Skellefteå SK
23:59:59.8639800
-
Hampus Frennemo
IFK Kiruna
23:59:59.8639800
-
Gustav Johansson
Gellivare Skidallians IK
23:59:59.8639800
-
Anton Murto
Gellivare Skidallians IK
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)