Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Tornedalsloppet
2019-03-30
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Klas Nilsson
Skellefteå XC
1:55:45.694400
84.3p
2
Viktor Mäenpää
Ski Team Mäenpää
1:55:47.694600
+2.100
84.3p
3
Niklas Henriksson
I 19 IF
1:55:52.695100
+7.600
84.2p
4
Isac Holmström
Ski Team Mäenpää
1:57:05.702400
+1:20.7900
83.1p
5
Tuomas Myllykoski
Jämin Jänne
1:57:48.706700
+2:03.12200
82.4p
6
Jonny Nilimaa
Axa SC
2:01:33.729200
+5:48.34700
79.2p
7
Erik Skott
Aapua IF
2:02:04.732300
+6:19.37800
78.8p
8
Tommy Hedlund
Ttgu IF
2:07:48.766700
+12:03.72200
74.3p
9
Fredrik Mäki
Aapua IF
2:08:08.768700
+12:23.74200
74.1p
10
Mats Johansson
Vittangi SK
2:08:23.770200
+12:38.75700
73.9p
11
Jesper Pettersson
Strömnäs GIF
2:11:53.791200
+16:08.96700
71.4p
12
Daniel Larsson
Gällivare Endurance
2:12:04.792300
+16:19.97800
71.3p
13
Markus Nilsson
Studentidrott
2:12:14.793300
+16:29.98800
71.2p
14
Henrik Strand
Axa SC
2:13:10.798900
+17:25.104400
70.6p
14
Lukas Skott
Aapua IF
2:13:10.798900
+17:25.104400
70.6p
16
Markus Ranner
Luleguttene
2:13:31.801000
+17:46.106500
70.3p
17
Mikael Wälivaara
Sattajärvi IF
2:14:04.804300
+18:19.109800
70.0p
18
Kauko Heinikoski
Oulun Hiihtoseura
2:15:30.812900
+19:45.118400
69.1p
19
Daniel Larsson
Överkalix IF
2:16:17.817600
+20:32.123100
68.6p
20
Markus Knutgård
Haparanda SKT
2:16:40.819900
+20:55.125400
68.3p
21
Espen Traldal
No Club
2:17:09.822800
+21:24.128300
68.0p
22
Tom West
IK Falken
2:18:07.828600
+22:22.134100
67.4p
23
Alexander Ahlvik
Ski Team Mäenpää
2:19:52.839100
+24:07.144600
66.4p
24
Anders Semberg
Svappavaara Aif
2:19:53.839200
+24:08.144700
66.4p
25
Jukka Vanhapiha
North Adventure
2:20:33.843200
+24:48.148700
66.0p
26
Johan Scott
Aapua IF
2:20:36.843500
+24:51.149000
66.0p
27
Tomas Hedström
Fmv-Sport
2:20:49.844800
+25:04.150300
65.9p
28
Henrik Blom
Rejlers IF
2:21:13.847200
+25:28.152700
65.6p
29
Mika Mörsäri
Kemi
2:21:39.849800
+25:54.155300
65.4p
30
Kari Lilleberg
No Club
2:21:45.850400
+26:00.155900
65.3p
31
Petter Töyrä
Pajala IF
2:22:08.852700
+26:23.158200
65.1p
32
Antti Härkönen
Alatornion Ahjo
2:23:08.858700
+27:23.164200
64.5p
33
Lennart Holmström
No Club
2:23:25.860400
+27:40.165900
64.4p
34
Carl-andré Esberg
No Club
2:23:39.861800
+27:54.167300
64.3p
35
Håkan Olsson
Aapua IF
2:23:50.862900
+28:05.168400
64.2p
36
Patrik Rådström
Bike
2:24:09.864800
+28:24.170300
64.0p
37
Jonas Majala
Axa SC
2:24:14.865300
+28:29.170800
63.9p
38
Kari Lapalainen
No Club
2:24:21.866000
+28:36.171500
63.9p
39
Pekka Eeronheimo
Vinn
2:24:21.866000
+28:36.171500
63.9p
40
Mattias Nilsson
Luleguttene
2:24:32.867100
+28:47.172600
63.8p
41
Tuomas Jaako
Vinn
2:24:43.868200
+28:58.173700
63.7p
42
Jörgen Söderlund
Luleå Gjutarens IF
2:26:14.877300
+30:29.182800
62.9p
43
Magnus Emanuelsson
IFK Kiruna
2:27:03.882200
+31:18.187700
62.4p
44
Seppo Koivisto
Lohko
2:27:25.884400
+31:40.189900
62.3p
45
Ulf Rudlund
Jukkasjärvi IF
2:28:01.888000
+32:16.193500
62.0p
46
Simon Lindgren
Kalix SK
2:28:25.890400
+32:40.195900
61.7p
47
Miko Palosaari
Alatornion Ahjo
2:28:44.892300
+32:59.197800
61.6p
48
Hans Tuoremaa
Kiruna X-country IF
2:30:38.903700
+34:53.209200
60.6p
49
Göran Olsson
Team Experience
2:30:42.904100
+34:57.209600
60.6p
50
Erik Lampa
Narken IF
2:30:43.904200
+34:58.209700
60.6p
51
Jorma Rotonen
Posion Pyrintö
2:31:00.905900
+35:15.211400
60.5p
52
Jens Kärrman
Luleguttene
2:31:49.910800
+36:04.216300
60.1p
53
Hans Bäckström
Lulekamraterna
2:32:13.913200
+36:28.218700
59.9p
54
Jouni Suopanki
Alatornion Ahjo
2:32:55.917400
+37:10.222900
59.6p
55
Mattias Jaako
Team Experience
2:33:32.921100
+37:47.226600
59.3p
56
Samuel Mukkavaara
Aavasaksan Kisa
2:33:40.921900
+37:55.227400
59.2p
57
Mikael Norberg
Aavasaksan Kisa
2:34:20.925900
+38:35.231400
58.9p
58
Klas Lundkvist
Ersnäs IF
2:34:58.929700
+39:13.235200
58.6p
59
Bernt Borgmästars
IK Falken
2:35:57.935600
+40:12.241100
58.2p
60
Petter Nilsson
Axa SC
2:36:54.941300
+41:09.246800
57.7p
61
Johan Klippmark
Vattenfalls IF
2:36:58.941700
+41:13.247200
57.7p
62
Jonas Wahlberg
IF Brahe
2:38:45.952400
+43:00.257900
56.9p
63
Mattias Johnselius
Kalix SK
2:39:06.954500
+43:21.260000
56.8p
64
Tore Orädd
Vidsels IK
2:39:16.955500
+43:31.261000
56.7p
65
Ville Borgmästars
IK Falken
2:39:34.957300
+43:49.262800
56.6p
66
Mikko Toratti
Kempeleen Kiri
2:41:25.968400
+45:40.273900
55.8p
67
Håkan Petersson
I 19 IF
2:41:38.969700
+45:53.275200
55.7p
68
Joel Medelid
Pajala IF
2:42:57.977600
+47:12.283100
55.2p
69
Jan Fjordell
Saitta IK
2:45:30.992900
+49:45.298400
54.2p
70
Peter Niemi
IFK Kiruna
2:45:31.993000
+49:46.298500
54.2p
71
Väinö Pääkkölä
Sieppijärven Sisu
2:47:35.1005400
+51:50.310900
53.4p
72
Bosse Björnfot
Kalix SK
2:47:50.1006900
+52:05.312400
53.3p
73
Mikko Kaikkonen
Team Jykerö
2:48:37.1011600
+52:52.317100
53.0p
74
Mikael Mansikka
Aavasaksan Kisa
2:49:17.1015600
+53:32.321100
52.7p
75
Hans Johansson
Kiruna X-country IF
2:50:05.1020400
+54:20.325900
52.4p
76
Martin Mella
Risets Raketer
2:54:03.1044200
+58:18.349700
51.0p
77
Sven-johan Hietala
IFK Umeå
2:55:22.1052100
+59:37.357600
50.6p
78
Kent Tuoremaa
Sävast Ski Team IF
2:57:38.1065700
+1:01:53.371200
49.8p
79
Victor Forsberg
Norrfjärdens IF
2:57:49.1066800
+1:02:04.372300
49.8p
80
Jerker Jakobsson
Luleå Gjutarens IF
2:58:23.1070200
+1:02:38.375700
49.6p
81
Lars Kuttainen
Svaide-Roma SOK
3:11:59.1151800
+1:16:14.457300
45.5p
82
Antti Erkheikki
Kuivakangas SK
3:18:23.1190200
+1:22:38.495700
43.8p
83
Rolf Oja
Lkab FF
3:18:50.1192900
+1:23:05.498400
43.7p
84
Tapio Grönholm
Alatornion Ahjo
3:25:32.1233100
+1:29:47.538600
42.1p
85
Lars Nylund
Korpilombolo GIF
3:25:56.1235500
+1:30:11.541000
42.0p
86
Brynolf Björnfot
Kalix SK
3:42:44.1336300
+1:46:59.641800
38.4p