Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Nasaloppet
2019-03-23
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
46km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Hannes Boström
IFK Arvidsjaur SK
2:15:05.810400
79.7p
2
H 21
Jim Lundmark
Skellefteå XC
2:15:07.810600
+2.100
79.7p
3
H 21
Daniel Holmgren
IFK Umeå
2:15:08.810700
+3.200
79.6p
4
H 21
Tobias Åhman
1life IF
2:15:58.815700
+53.5200
79.0p
5
H 21
Jesper Lundqvist
Skellefteå XC
2:16:06.816500
+1:01.6000
78.9p
6
H 21
Tobias Thomson
Ttgu IF
2:16:19.817800
+1:14.7300
78.7p
7
H 21
Tommy Hedlund
Ttgu IF
2:16:32.819100
+1:27.8600
78.6p
8
H 21
Tobias Nilsson
IFK Umeå
2:19:11.835000
+4:06.24500
76.6p
9
H 40
Fredrik Öhrner
Skellefteå SK
2:20:36.843500
+5:31.33000
75.6p
10
H 21
Erik Viklund
Bondsjöhöjdens IK
2:20:52.845100
+5:47.34600
75.4p
11
H 21
Jesper Pettersson
Strömnäs GIF
2:21:40.849900
+6:35.39400
74.9p
12
H 40
Stig Lundmark
IFK Arvidsjaur SK
2:22:40.855900
+7:35.45400
74.2p
13
H 21
Henrik Fors
IK Studenterna
2:22:57.857600
+7:52.47100
74.0p
13
H 21
Johan Samuelsson
SK Järven
2:22:57.857600
+7:52.47100
74.0p
Seedningsgräns för led 1 i Vasaloppet: 2:25:00
15
H 40
Lars Persson
IFK Umeå
2:25:09.870800
+10:04.60300
72.5p
16
H 21
Albin Karlsson
Skellefteå SK
2:26:29.878800
+11:24.68300
71.7p
17
H 50
Jörgen Gustafsson
Skellefteå XC
2:27:57.887600
+12:52.77100
70.8p
18
H 21
Rikard Höög
IFK Umeå
2:28:37.891600
+13:32.81100
70.4p
19
H 40
Joakim Löf
Glommersträsk Lappträsk IF
2:29:26.896500
+14:21.86000
69.9p
20
H 40
Fredrik Jonsson
Skellefteå SK
2:30:44.904300
+15:39.93800
69.1p
21
H 50
Bengt-Peder Björn
Fredrika IK
2:32:09.912800
+17:04.102300
68.3p
22
H 60
Thomas Ottosson
Skellefteå SK
2:33:39.921800
+18:34.111300
67.4p
23
H 50
Peter Wikström
Skellefteå XC
2:34:00.923900
+18:55.113400
67.2p
24
H 50
Erik Oskarsson
Tavelsjö AIK
2:34:09.924800
+19:04.114300
67.1p
Seedningsgräns för led 2 i Vasaloppet: 2:35:00
25
H 40
Christer Larsson
Skellefteå SK
2:35:12.931100
+20:07.120600
66.6p
26
H 50
Johan Svensk
Team Esplanad
2:35:26.932500
+20:21.122000
66.4p
27
H 21
Martin Ottosson
Skellefteå SK
2:36:03.936200
+20:58.125700
66.1p
28
H 40
Robert Bergvall
Storfors SK
2:36:22.938100
+21:17.127600
65.9p
29
H 60
Lennart Jonsson
IFK Arvidsjaur SK
2:37:13.943200
+22:08.132700
65.5p
30
H 21
Johan Bellgran
Getryggens SK
2:37:30.944900
+22:25.134400
65.3p
31
H 21 Motion
Joel EDEBLOM
Team Esplanad
2:37:33.945200
+22:28.134700
65.3p
32
H 21
Olof Burström
SK Järven
2:37:55.947400
+22:50.136900
65.1p
33
H 21
Martin Bergvall
Strömnäs GIF
2:38:23.950200
+23:18.139700
64.9p
34
H 50
Håkan Holmgren
Bolidens SK
2:38:44.952300
+23:39.141800
64.7p
35
H 40
Patrik Rådström
Bike
2:39:01.954000
+23:56.143500
64.5p
35
H 50
Jörgen Norén
Malå IF
2:39:01.954000
+23:56.143500
64.5p
37
H 60
Rune Söderman
Jalles Tc Umeå
2:39:08.954700
+24:03.144200
64.5p
38
H 40
Karl-Magnus Sjöström
Bike
2:39:58.959700
+24:53.149200
64.1p
39
H 50
Kenth ERIKSSON
IFK Arvidsjaur SK
2:40:45.964400
+25:40.153900
63.7p
40
H 60
Bo Olofsson
Skellefteå XC
2:40:57.965600
+25:52.155100
63.6p
41
H 50
Nils-Arvid Olofsson
Malmö FK
2:41:08.966700
+26:03.156200
63.5p
42
H 50
Ola Backman
Skellefteå XC
2:42:06.972500
+27:01.162000
63.0p
43
H 60
Conny Lagerskog
IFK Arvidsjaur SK
2:42:21.974000
+27:16.163500
62.9p
44
H 50
Peter Andersson
IFK Arvidsjaur SK
2:42:35.975400
+27:30.164900
62.8p
45
H 40
Jörgen Stenberg
Kågedalens SK
2:42:50.976900
+27:45.166400
62.6p
46
D 21
Åse Borgeryd
XC Piteå
2:43:25.980400
+28:20.169900
62.4p
Seedningsgräns för led 3 i Vasaloppet: 2:45:00
47
H 40
Petter Lundberg
Ttgu IF
2:45:31.993000
+30:26.182500
61.4p
48
D 21
Lia Arvidsson
IFK Umeå
2:46:03.996200
+30:58.185700
61.1p
49
H 50
Mikael Norberg
SK Järven
2:47:30.1004900
+32:25.194400
60.5p
50
H 50
Kenneth Lindén
Skellefteå XC
2:48:20.1009900
+33:15.199400
60.1p
51
H 21
Niklas Graning
Umara SC
2:49:58.1019700
+34:53.209200
59.4p
52
H 21 Motion
Erik Olofsson
Team Esplanad
2:50:42.1024100
+35:37.213600
59.1p
53
H 21
Christian Wallgren
Skellefteå XC
2:51:17.1027600
+36:12.217100
58.8p
54
H 21
Magnus Marklund
Kågedalens SK
2:51:23.1028200
+36:18.217700
58.8p
55
H 21
Nils Lindberg
Umepolisens Skytte o IK
2:52:36.1035500
+37:31.225000
58.3p
56
H 21 Motion
John Brodin
Caverion Skiteam
2:52:38.1035700
+37:33.225200
58.3p
57
H 40
Tord Nilsson
Skellefteå XC
2:53:15.1039400
+38:10.228900
58.0p
58
H 60
Sverker Moritz
Team Esplanad
2:53:16.1039500
+38:11.229000
58.0p
59
H 21 Motion
Pär Göting
Bolidens SK
2:53:32.1041100
+38:27.230600
57.9p
60
D 40
Susan Pettersson
Skellefteå XC
2:54:05.1044400
+39:00.233900
57.7p
Seedningsgräns för led 4 i Vasaloppet: 2:55:00
61
H 50
Jonas Arkmo
Team Esplanad
2:56:06.1056500
+41:01.246000
56.8p
62
H 40
Mikael Johansson
Glommersträsk Lappträsk IF
2:56:26.1058500
+41:21.248000
56.7p
63
H 40
Marcus Eriksson
IFK Arvidsjaur SK
2:57:05.1062400
+42:00.251900
56.5p
64
H 50
Alar Just
Team TT
2:57:18.1063700
+42:13.253200
56.4p
65
H 50
Hans Persson
Team Esplanad
2:57:54.1067300
+42:49.256800
56.1p
66
H 40
Jon Brännström
Fredrika IK
2:59:51.1079000
+44:46.268500
55.4p
67
H 60
Åke Johansson
Jalles Tc Umeå
3:01:19.1087800
+46:14.277300
54.8p
68
H 50
Martin Lundberg
Fredrika IK
3:02:22.1094100
+47:17.283600
54.5p
69
H 21
Joel Brännström
Kågedalens SK
3:03:08.1098700
+48:03.288200
54.2p
70
H 50
Per Degerman
Skellefteå SK
3:03:17.1099600
+48:12.289100
54.1p
71
H 21 Motion
Rasmus Nilsson
Umeå
3:04:37.1107600
+49:32.297100
53.6p
Seedningsgräns för led 5 i Vasaloppet: 3:05:00
72
H 21 Motion
Robin Nyström
Bolidens SK
3:05:23.1112200
+50:18.301700
53.4p
73
H 40
Lorens Hallnor
IFK Arvidsjaur SK
3:05:59.1115800
+50:54.305300
53.2p
74
H 21 Motion
Robert Sandström
Caverion Skiteam
3:06:39.1119800
+51:34.309300
52.9p
75
D 21
Sara Sandström
IFK Umeå
3:07:01.1122000
+51:56.311500
52.8p
76
D 40
Boel Sandström
Skellefteå XC
3:07:06.1122500
+52:01.312000
52.8p
77
H 40
Lars Sundström
Skellefteå SK
3:09:31.1137000
+54:26.326500
52.0p
78
H 40
Samuel Backteman
Skellefteå SK
3:09:49.1138800
+54:44.328300
51.9p
79
H 40
Jörgen Lindmark
Skellefteå XC
3:11:37.1149600
+56:32.339100
51.3p
80
D 21 Motion
Jessica EDLUND
Umedalens IF
3:12:25.1154400
+57:20.343900
51.0p
81
H 21 Motion
Roland Edlund
Umedalens IF
3:12:35.1155400
+57:30.344900
51.0p
82
H 50
Martin Larsson
Skellefteå SK
3:14:02.1164100
+58:57.353600
50.5p
Seedningsgräns för led 6 i Vasaloppet: 3:15:00
83
D 21
Gisela Bjursell
Norsjö SK
3:15:03.1170200
+59:58.359700
50.2p
84
H 50
Matz Zingmark
Team Esplanad
3:15:51.1175000
+1:00:46.364500
49.9p
85
H 60
Martin Nilsson
Glommersträsk Lappträsk IF
3:16:36.1179500
+1:01:31.369000
49.7p
86
H 60
Leif Stening
Jalles Tc Umeå
3:16:40.1179900
+1:01:35.369400
49.7p
87
H 21 Motion
Adam Linder
Malå IF
3:17:29.1184800
+1:02:24.374300
49.5p
88
D 50
Eva Tjäder
Malå IF
3:20:42.1204100
+1:05:37.393600
48.5p
89
H 21 Motion
Örjan Stenman
SK Järven
3:21:19.1207800
+1:06:14.397300
48.3p
90
H 21 Motion
Johan Wikner
Håknäs IF
3:21:59.1211800
+1:06:54.401300
48.1p
91
D 40
Erika Lind
Skellefteå SK
3:22:03.1212200
+1:06:58.401700
48.1p
92
H 40
Lars Källströmer
Skellefteå XC
3:22:09.1212800
+1:07:04.402300
48.1p
93
H 21 Motion
Joakim Karlsson
Bolidens SK
3:23:08.1218700
+1:08:03.408200
47.8p
94
H 40
Stellan Malm
Norsjö SK
3:24:59.1229800
+1:09:54.419300
47.3p
95
H 40
Robert Nygren
Norsjö SK
3:25:01.1230000
+1:09:56.419500
47.3p
95
H 60
Bengt-Ove Berglund
IFK Umeå
3:25:01.1230000
+1:09:56.419500
47.3p
97
H 60
Jan-Ole Österback
Lidingö SLK
3:26:19.1237800
+1:11:14.427300
46.9p
98
D 21 Motion
Sara Rundqvist
Piteå Elit SK
3:28:21.1250000
+1:13:16.439500
46.4p
99
H 21 Motion
Karsten Meier
No Club
3:29:56.1259500
+1:14:51.449000
46.0p
Seedningsgräns för led 7 i Vasaloppet: 3:30:00
100
H 21 Motion
Robert Nilson
Glommersträsk Lappträsk IF
3:32:31.1275000
+1:17:26.464500
45.3p
101
H 40
Stefan Andersson
Storklintens Alpina
3:39:05.1314400
+1:24:00.503900
43.7p
102
H 21 Motion
Patrik Nilsson
Caverion Skiteam
3:40:06.1320500
+1:25:01.510000
43.5p
103
H 21 Motion
Mattias Nyberg
Skellefteå SK
3:43:33.1341200
+1:28:28.530700
42.7p
Seedningsgräns för led 8 i Vasaloppet: 3:45:00
104
H 40
Robert Olofsson
Storklintens Alpina
3:48:25.1370400
+1:33:20.559900
41.6p
105
H 21 Motion
Selcuk Sakar
Skellefteå SK
3:58:05.1428400
+1:43:00.617900
39.7p
106
H 21 Motion
Mats Holmqvist
Kågedalens SK
3:58:06.1428500
+1:43:01.618000
39.7p
Seedningsgräns för led 9 i Vasaloppet: 4:00:00
107
H 21 Motion
Andi Forrest
Norsjö SK
4:03:21.1460000
+1:48:16.649500
38.7p
108
H 21 Motion
Christer Burvall
Bolidens SK
4:09:53.1499200
+1:54:48.688700
37.5p
109
H 50
Jonny Abrahamsson
Bolidens SK
23:59:58.8639700
110
D 21 Motion
Karolina Draumann
Piteå Elit SK
23:59:59.8639800
110
H 21
Johan Forslund
Norsjö SK
23:59:59.8639800
110
H 40
Fredrik Ragnarsson
Jalles Tc Umeå
23:59:59.8639800
110
H 50
Mikeal Norberg
SK Järven
23:59:59.8639800
110
H 60
Leif Hedman
SK Järven
23:59:59.8639800
110
H 21 Motion
Markus Isaksson
Bolidens SK
23:59:59.8639800
110
H 21 Motion
Edwin Malm
Bolidens SK
23:59:59.8639800
110
H 21 Motion
Robin Fahlesson
Bolidens SK
23:59:59.8639800
110
H 21 Motion
Patric Smedh
Bolidens SK
23:59:59.8639800
110
H 21 Motion
Ivan Åhman
Skellefteå SK
23:59:59.8639800
Logga in för att slippa de här annonserna
14km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H/D 21
Leopold Hallnor
IFK Arvidsjaur SK
46:29.278800
68.6p
2
H/D 21
Vilgot Stenman
SK Järven
53:25.320400
+6:56.41500
59.7p
3
H/D 21
Leia Bjursell
Norsjö SK
54:54.329300
+8:25.50400
58.1p
4
H/D 21
Ronja Bjursell
Norsjö SK
55:11.331000
+8:42.52100
57.8p
5
H/D 21
Mikael Lundqvist
SK Järven
56:00.335900
+9:31.57000
57.0p
6
H/D 21
Marita Wikner
Håknäs IF
59:58.359700
+13:29.80800
53.2p
7
H/D 21
Hanna Lundqvist
SK Järven
1:00:12.361100
+13:43.82200
53.0p
8
H/D 21
Christoffer Lindberg
No Club
1:07:06.402500
+20:37.123600
47.6p
9
H/D 21
Axel Burman
Bolidens SK
1:08:51.413000
+22:22.134100
46.3p
10
H/D 21
Thomas Ljungblad
Skellefteå SK
1:10:25.422400
+23:56.143500
45.3p
11
H/D 21
Tage Norén
Glommersträsk Lappträsk IF
1:12:47.436600
+26:18.157700
43.8p
12
H/D 21
Signe Stenman
SK Järven
1:13:33.441200
+27:04.162300
43.4p
13
H/D 21
Julia Sjöström
SK Järven
1:17:08.462700
+30:39.183800
41.4p
14
H/D 21
Lars Sjöström
SK Järven
1:17:09.462800
+30:40.183900
41.4p
15
H/D 21
Rickard Mäki
Bolidens SK
1:17:42.466100
+31:13.187200
41.1p
16
H/D 21
Anette Renberg
SK Järven
1:17:55.467400
+31:26.188500
40.9p
17
H/D 21
Camilla Årebäck
Bolidens SK
1:17:56.467500
+31:27.188600
40.9p
18
H/D 21
Morgan Norsten
Bolidens SK
1:20:10.480900
+33:41.202000
39.8p
19
H/D 21
Alice Jansson Lindblom
No Club
1:22:36.495500
+36:07.216600
38.6p
20
H/D 21
Bengt Lindblom
No Club
1:22:38.495700
+36:09.216800
38.6p
21
H/D 21
Signar Norberg
SK Järven
1:23:52.503100
+37:23.224200
38.0p
22
H/D 21
Mona Norberg
SK Järven
1:23:53.503200
+37:24.224300
38.0p
23
H/D 21
Linnea Årebäck
Bolidens SK
1:26:48.520700
+40:19.241800
36.8p
24
H/D 21
Asta Persson
Bolidens SK
1:27:20.523900
+40:51.245000
36.5p
25
H/D 21
Felicia Lundström
Skellefteå SK
1:29:32.537100
+43:03.258200
35.6p
25
H/D 21
Greger Lundström
Skellefteå SK
1:29:32.537100
+43:03.258200
35.6p
27
H/D 21
Håkan Enkvist
SK Järven
1:31:29.548800
+45:00.269900
34.9p
28
H/D 21
Kurt-Göran Karlsson
SK Järven
1:31:30.548900
+45:01.270000
34.9p
29
H/D 21
Annika Wasström
Bolidens SK
1:31:32.549100
+45:03.270200
34.9p
30
H/D 21
Lisa Stenman
SK Järven
1:43:44.622300
+57:15.343400
30.8p
31
H/D 21
Lars Peder Stenman
SK Järven
1:43:49.622800
+57:20.343900
30.7p
32
H/D 21
Susanne Norén
Glommersträsk Lappträsk IF
1:48:15.649400
+1:01:46.370500
29.5p
33
H/D 21
Emelie Stenlund
Skellefteå SK
1:51:42.670100
+1:05:13.391200
28.6p
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)