Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Andörjan
2019-02-17
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
40km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Hannes Boström
IFK Arvidsjaur SK
1:50:05.660400
81.1p
2
H 21
Martin Bergvall
Strömnäs GIF
1:52:30.674900
+2:25.14400
79.0p
3
H 21
Jonny Nilimaa
Axa SC
1:52:31.675000
+2:26.14500
79.0p
4
H 21
Mats Henriksson
I 19 IF
1:52:32.675100
+2:27.14600
78.9p
5
H 21
Erik Skott
Aapua IF
1:52:41.676000
+2:36.15500
78.8p
6
H 21
Johan Samuelsson
SK Järven
1:53:02.678100
+2:57.17600
78.5p
7
H 21
Tobias Nilsson
IFK Umeå
1:53:37.681600
+3:32.21100
78.0p
8
H 21
Bernt Niva
IFK Kiruna
1:53:38.681700
+3:33.21200
78.0p
9
H 21
Johannes Rautio
Vittangi SK
1:58:14.709300
+8:09.48800
74.4p
10
H 21
Henrik Blom
Rejlers IF
1:58:17.709600
+8:12.49100
74.4p
11
H 21
Mats Johansson
Vittangi SK
1:58:49.712800
+8:44.52300
74.0p
12
H 21
Lukas Skott
Aapua IF
1:58:55.713400
+8:50.52900
73.9p
13
H 21
Daniel Larsson
Överkalix IF
1:59:00.713900
+8:55.53400
73.8p
14
H 21
Marcus Nilsson
Studentidrott
1:59:04.714300
+8:59.53800
73.8p
15
H 21
Stig Lundmark
IFK Arvidsjaur SK
1:59:07.714600
+9:02.54100
73.8p
16
H 21
Joakim Ståhl
Järbo IF
2:00:38.723700
+10:33.63200
72.7p
17
H 21
Henrik Strand
Axa SC
2:00:47.724600
+10:42.64100
72.5p
18
H 21
Simon Sundberg
Skellefteå XC
2:01:33.729200
+11:28.68700
72.0p
19
H 21
Rasmus Wickbom
I 19 IF
2:02:01.732000
+11:56.71500
71.7p
20
H 21
Robert Boman
Strömnäs GIF
2:03:03.738200
+12:58.77700
71.0p
21
H 21
Olof Burström
SK Järven
2:03:07.738600
+13:02.78100
70.9p
22
H 21
Markus Ranner
Luleguttene
2:05:28.752700
+15:23.92200
69.4p
23
H/D 21 Motion
Simon Markström
Luleå Gjutarens IF
2:05:51.755000
+15:46.94500
69.1p
24
D 21
Nina Lintzén
OK Renen
2:06:34.759300
+16:29.98800
68.7p
25
D 21
Magdalena Pajala
Piteå Elit SK
2:06:35.759400
+16:30.98900
68.6p
26
H 21
Markus Lidman
Hemmingsmarks IF
2:06:38.759700
+16:33.99200
68.6p
27
H 21
Espen Trældal
Axa SC
2:06:58.761700
+16:53.101200
68.4p
28
H 21
Olle Berggren
Älvsby IF SK
2:07:05.762400
+17:00.101900
68.3p
29
H 21
Mikael Stenqvist
Sävast Ski Team IF
2:07:20.763900
+17:15.103400
68.2p
30
H 21
Jesper Matti
Bodens SK
2:08:16.769500
+18:11.109000
67.6p
31
H 21
Fredrik Mäki
Aapua IF
2:08:36.771500
+18:31.111000
67.4p
32
H 21
Kenneth Hagman
Svenska Marinvaror
2:09:15.775400
+19:10.114900
67.0p
33
H 21
Tomas Hedström
Fmv-Sport
2:09:58.779700
+19:53.119200
66.5p
34
H 21
Robin Olsson
Roslagsbro IF
2:10:08.780700
+20:03.120200
66.4p
35
H 21
Jan-olov Nilsson
Svappavaara Aif
2:10:12.781100
+20:07.120600
66.4p
36
H 21
Mattias Nilsson
Luleguttene
2:10:15.781400
+20:10.120900
66.4p
37
H 21
Henrik Risberg
Svensby SK
2:11:34.789300
+21:29.128800
65.6p
38
H 21
Per-erik Ervasti
Högbo GIF
2:12:36.795500
+22:31.135000
65.0p
39
H 21
Hans Bäckström
Lulekamraterna
2:12:42.796100
+22:37.135600
65.0p
40
H 21
Jörgen Söderlund
Luleå Gjutarens IF
2:12:43.796200
+22:38.135700
64.9p
40
H 21
Peter Arvidsson
Jokkmokks SK
2:12:43.796200
+22:38.135700
64.9p
42
D 21
Emma Bergström
Kalix SK
2:12:44.796300
+22:39.135800
64.9p
43
H 21
Håkan Olsson
Aapua IF
2:12:49.796800
+22:44.136300
64.9p
44
H 21
Ulf Rudlund
Jukkasjärvi IF
2:13:08.798700
+23:03.138200
64.7p
45
H 21
Hans Bodin
Sävast Ski Team IF
2:13:24.800300
+23:19.139800
64.6p
46
H 21
Christer Köhler
Abisko Ioik
2:14:25.806400
+24:20.145900
64.0p
47
H 21
Joonas Lämsä
Motala Aif SK
2:15:27.812600
+25:22.152100
63.4p
48
H 21
Martin Larsson
Storfors SK
2:16:29.818800
+26:24.158300
62.9p
49
H 21
Roger Lundqvist
Råneå SK
2:16:33.819200
+26:28.158700
62.8p
50
H 21
Andreas Salmi
Jukkasjärvi IF
2:16:54.821300
+26:49.160800
62.6p
51
H 21
Lennart Jonsson
IFK Arvidsjaur SK
2:17:17.823600
+27:12.163100
62.4p
52
H 21
Robin Strålberg
Lkab FF
2:18:13.829200
+28:08.168700
61.9p
53
H 21
Gunnar Grahn
Lycksele IF
2:18:58.833700
+28:53.173200
61.6p
54
H 21
Mattias Jaako
Team Experience
2:19:07.834600
+29:02.174100
61.5p
55
H 21
Magnus Thorebäck
Jukkasjärvi IF
2:19:14.835300
+29:09.174800
61.4p
56
H 21
Henrik Johansson
Jukkasjärvi IF
2:19:57.839600
+29:52.179100
61.1p
57
H 21
Tomas Wennström
OK Vargen
2:20:01.840000
+29:56.179500
61.0p
58
H 21
Robin Berg
Lycksele IF
2:20:24.842300
+30:19.181800
60.8p
59
H 21
Olle Edström
Axa SC
2:22:00.851900
+31:55.191400
60.0p
60
H 21
Daniel Berggren
Jävre IF
2:22:04.852300
+31:59.191800
60.0p
61
H 21
Markus Palokangas
Alatornion Pirkat
2:23:01.858000
+32:56.197500
59.6p
62
H 21
Kenth ERIKSSON
IFK Arvidsjaur SK
2:23:13.859200
+33:08.198700
59.5p
63
H 21
Gunnar ÖLUND
Skellefteå XC
2:23:18.859700
+33:13.199200
59.4p
64
H 21
Hans Fjellborg
Jukkasjärvi IF
2:23:33.861200
+33:28.200700
59.3p
65
H/D 21 Motion
Simon Tornberg
Pajala IF
2:23:59.863800
+33:54.203300
59.1p
66
H 21
Johan Lindgren
Ufk
2:24:29.866800
+34:24.206300
58.9p
67
H 21
Johan Klippmark
Vattenfalls IF
2:24:57.869600
+34:52.209100
58.6p
68
H 21
Mats Nordin
Lulekamraterna
2:25:06.870500
+35:01.210000
58.6p
69
H 21
Jens Kärrman
Luleguttene
2:25:19.871800
+35:14.211300
58.5p
70
H 21
Emil Bengtsson Ranneberg
Stockholm
2:25:25.872400
+35:20.211900
58.4p
71
H 21
Conny Lagerskog
IFK Arvidsjaur SK
2:25:49.874800
+35:44.214300
58.2p
72
H 21
Peter Andersson
IFK Arvidsjaur SK
2:26:05.876400
+36:00.215900
58.1p
73
H 21
Kenny Westerberg
Jukkasjärvi IF
2:26:09.876800
+36:04.216300
58.1p
74
H 21
Philip Östman
IFK Arvidsjaur SK
2:26:10.876900
+36:05.216400
58.1p
75
H 21
Henrik Henriksson
Jukkasjärvi IF
2:26:13.877200
+36:08.216700
58.1p
76
H 21
Nils Ola Sikku
Soppero Sameförening
2:26:57.881600
+36:52.221100
57.7p
77
H 21
Mattias Johnselius
Kalix SK
2:27:09.882800
+37:04.222300
57.6p
78
H 21
Anton Boman
Byske SK
2:27:55.887400
+37:50.226900
57.3p
79
H 21
Simon Mattsson
Aapua IF
2:27:59.887800
+37:54.227300
57.3p
80
H 21
Patrik Jonsson
Jokkmokks SK
2:28:12.889100
+38:07.228600
57.2p
81
H 21
Magnus Emanuelsson
IFK Kiruna
2:28:19.889800
+38:14.229300
57.1p
82
H 21
Lorens Hallnor
IFK Arvidsjaur SK
2:28:44.892300
+38:39.231800
56.9p
83
H/D 21 Motion
Fredrik Engström
OK Renen
2:29:27.896600
+39:22.236100
56.6p
84
H 21
Petter Nilsson
Axa SC
2:29:55.899400
+39:50.238900
56.4p
85
H 21
Kay Rung
Svensby SK
2:30:50.904900
+40:45.244400
56.0p
86
H/D 21 Motion
Samuel Jonsson
OK Renen
2:30:52.905100
+40:47.244600
56.0p
87
H/D 21 Motion
Krister Berglund
Sävast Ski Team IF
2:32:35.915400
+42:30.254900
55.3p
88
H/D 21 Motion
Stefan Södersten
Axa SC
2:32:43.916200
+42:38.255700
55.2p
89
D 21
Anna Lindgren
Råneå SK
2:33:57.923600
+43:52.263100
54.7p
90
H 21
Marko Hyrkäs
team tornedalen if
2:34:31.927000
+44:26.266500
54.5p
91
H 21
Niklas Vanhatalo
Luleå Gjutarens IF
2:34:45.928400
+44:40.267900
54.4p
92
H/D 21 Motion
Thomas Brännström
Piteå Elit SK
2:34:53.929200
+44:48.268700
54.4p
93
H 21
Zakarias Åström
Norrfjärdens IF
2:35:08.930700
+45:03.270200
54.3p
94
H 21
Ulf Johansson
No Club
2:35:21.932000
+45:16.271500
54.2p
95
H/D 21 Motion
Anders Palo
Korpilombolo GIF
2:35:30.932900
+45:25.272400
54.1p
96
H 21
Pekka Vanha
No Club
2:36:44.940300
+46:39.279800
53.6p
97
H 21
Mikael Mansikka
team tornedalen if
2:37:12.943100
+47:07.282600
53.4p
98
H/D 21 Motion
Hampus Frennemo
IFK Kiruna
2:37:13.943200
+47:08.282700
53.4p
99
H 21
Jakob Sandström
Överkalix IF
2:37:57.947600
+47:52.287100
53.2p
100
H 21
Bosse Björnfot
Kalix SK
2:38:16.949500
+48:11.289000
53.0p
101
H 21
David Björnström
Lkab FF
2:38:41.952000
+48:36.291500
52.9p
102
H 21
David Funck
Strömnäs GIF
2:39:46.958500
+49:41.298000
52.5p
103
D 21
Josefine Enesund Tuorema
IK Studenterna
2:39:49.958800
+49:44.298300
52.5p
104
H/D 21 Motion
Roland Törngren
Luleå Gjutarens IF
2:39:50.958900
+49:45.298400
52.4p
105
H/D 21 Motion
Inge Axelsson
Axa SC
2:39:53.959200
+49:48.298700
52.4p
106
D 21
Camilla Eknor
Axa SC
2:41:04.966300
+50:59.305800
52.0p
107
H 21
Victor Forsberg
Norrfjärdens IF
2:41:23.968200
+51:18.307700
51.9p
108
H 21
Krister Rosendahl
Luleguttene
2:41:37.969600
+51:32.309100
51.8p
109
H/D 21 Motion
Olov Granström
Älvsby IF SK
2:43:50.982900
+53:45.322400
51.0p
110
H 21
Jan-Erik Grahn
Antnäs BK
2:43:54.983300
+53:49.322800
51.0p
111
H/D 21 Motion
Kristoffer Hendler
Sävast Ski Team IF
2:44:07.984600
+54:02.324100
50.9p
112
H/D 21 Motion
Marcus Lejon
Antnäs BK
2:44:09.984800
+54:04.324300
50.9p
113
H 21
Petter Larsson
Vittangi SK
2:44:25.986400
+54:20.325900
50.8p
114
H/D 21 Motion
Micke Jonsson
Stadium IF
2:44:38.987700
+54:33.327200
50.7p
115
H 21
Erik Risén
Kalix SK
2:44:54.989300
+54:49.328800
50.6p
116
H/D 21 Motion
Lars Oscarsson
Hortlax SK
2:46:37.999600
+56:32.339100
50.0p
117
H/D 21 Motion
Joel Rahme
Arlanda-Märsta SK
2:46:53.1001200
+56:48.340700
49.9p
118
H 21
Simon Tjärnberg
Axa SC
2:47:01.1002000
+56:56.341500
49.9p
119
H 21
Markus Lindström
Lulekamraterna
2:47:05.1002400
+57:00.341900
49.9p
120
H/D 21 Motion
Johan Nyström
Axa SC
2:47:10.1002900
+57:05.342400
49.9p
121
H 21
Håkan Petersson
I 19 IF
2:47:30.1004900
+57:25.344400
49.7p
122
H 21
Lars Berg
Strömnäs GIF
2:47:34.1005300
+57:29.344800
49.7p
123
H/D 21 Motion
Kenneth Nordmark
Sävast Ski Team IF
2:47:49.1006800
+57:44.346300
49.6p
124
H/D 21 Motion
Thomas Olsson
Axa SC
2:47:51.1007000
+57:46.346500
49.6p
125
H 21
Henrik Blom
Storöns IK
2:49:04.1014300
+58:59.353800
49.2p
126
H 21
Elias Landin
Jukkasjärvi IF
2:49:52.1019100
+59:47.358600
49.0p
127
H/D 21 Motion
Erik Anderson
Axa SC
2:49:59.1019800
+59:54.359300
48.9p
128
H 21
Per Nordlander
Arjeplogs SK
2:50:11.1021000
+1:00:06.360500
48.9p
129
H 21
Anton Johansson
Kalix SK
2:50:15.1021400
+1:00:10.360900
48.8p
130
H 21
Magnus Röjlind
Malmbergets AIF
2:51:13.1027200
+1:01:08.366700
48.5p
131
H 21
Simon Viklander
Axa SC
2:51:45.1030400
+1:01:40.369900
48.4p
132
H 21
Joakim Malmström
Axa SC
2:51:56.1031500
+1:01:51.371000
48.3p
133
H/D 21 Motion
Robert Andersson
Antnäs BK
2:52:59.1037800
+1:02:54.377300
48.0p
134
H 21
Jörgen Lindmark
Skellefteå XC
2:53:37.1041600
+1:03:32.381100
47.8p
135
H 21
Mathias Lyngmark
Gällivare Endurance
2:54:14.1045300
+1:04:09.384800
47.6p
136
H/D 21 Motion
Johan Hlin
Strömnäs GIF
2:54:25.1046400
+1:04:20.385900
47.5p
137
H 21
Victor Tjärnberg
Axa SC
2:54:31.1047000
+1:04:26.386500
47.5p
138
H 21
Alexander Harald
Skellefteå SK
2:54:40.1047900
+1:04:35.387400
47.5p
139
H/D 21 Motion
Bert Krekula
Sunderby SK
2:54:45.1048400
+1:04:40.387900
47.4p
140
D 21
Johanna Lundkvist
Kalix SK
2:55:25.1052400
+1:05:20.391900
47.2p
141
H/D 21 Motion
Urban Fägnell
Ccc1000
2:56:51.1061000
+1:06:46.400500
46.8p
142
H 21
Mikael Filipp
team tornedalen if
2:57:41.1066000
+1:07:36.405500
46.5p
143
H 21
Daniel Emriksson
Vittangi SK
2:58:00.1067900
+1:07:55.407400
46.5p
144
H/D 21 Motion
Lennart Krekula
IFK Kiruna
2:59:03.1074200
+1:08:58.413700
46.2p
145
H/D 21 Motion
Jeanette Nilsson
Luleå Gjutarens IF
2:59:49.1078800
+1:09:44.418300
45.9p
146
H 21
David Bergh
No Club
3:01:10.1086900
+1:11:05.426400
45.6p
147
H/D 21 Motion
Nina Olovsson
Axa SC
3:01:15.1087400
+1:11:10.426900
45.5p
148
H 21
Oskar Gren
Pajala IF
3:01:22.1088100
+1:11:17.427600
45.5p
149
H 21
Johan Aldrin
Hemmingsmarks IF
3:02:03.1092200
+1:11:58.431700
45.3p
150
H 21
Kent Tuoremaa
Sävast Ski Team IF
3:02:05.1092400
+1:12:00.431900
45.3p
151
H 21
Nils Nyberg
Lulekamraterna
3:03:02.1098100
+1:12:57.437600
45.0p
152
H/D 21 Motion
Gunell Herbert
IK Studenterna
3:03:04.1098300
+1:12:59.437800
45.0p
153
H/D 21 Motion
Josefine Spett
No Club
3:03:05.1098400
+1:13:00.437900
45.0p
154
H 21
Mattias Kenttä
Axa SC
3:03:38.1101700
+1:13:33.441200
44.9p
155
H/D 21 Motion
Jan Therell
No Club
3:04:59.1109800
+1:14:54.449300
44.5p
156
H 21
Oscar Edgert-nilsson
Luleå Gjutarens IF
3:05:02.1110100
+1:14:57.449600
44.5p
157
H 21
Karl Henrik Jakobsson
Jokkmokks SK
3:05:22.1112100
+1:15:17.451600
44.4p
158
D 21
Maria Tuomi
Malå IF
3:06:33.1119200
+1:16:28.458700
44.1p
159
D 21
Monica Nutti Blind
Soppero Sameförening
3:07:01.1122000
+1:16:56.461500
44.0p
160
D 21
Carina Nutti Sikku
Soppero Sameförening
3:07:02.1122100
+1:16:57.461600
44.0p
161
H 21
Oskar Abrahamsson
XC Piteå
3:07:08.1122700
+1:17:03.462200
43.9p
162
H 21
David Hman
Antnäs BK
3:07:13.1123200
+1:17:08.462700
43.9p
163
H 21
Josef Esberg
Sunderby SK
3:07:21.1124000
+1:17:16.463500
43.9p
164
H 21
Magnus Tjärnberg
Luleå
3:07:23.1124200
+1:17:18.463700
43.9p
165
H/D 21 Motion
Marina Dahl
Skellefteå SK
3:07:32.1125100
+1:17:27.464600
43.8p
166
H 21
Joel Karlsson
Avans SK
3:08:11.1129000
+1:18:06.468500
43.7p
167
H 21
Lars Nyström
Storfors SK
3:08:13.1129200
+1:18:08.468700
43.7p
168
H/D 21 Motion
Matti Olof
Soppero Sameförening
3:08:21.1130000
+1:18:16.469500
43.6p
169
H 21
Viktor Rönnbäck
Luleå
3:08:42.1132100
+1:18:37.471600
43.5p
170
H 21
Simon Festin
Bodens SK
3:09:20.1135900
+1:19:15.475400
43.4p
171
H/D 21 Motion
Anssi Korkala
Kalix SK
3:09:28.1136700
+1:19:23.476200
43.3p
172
H 21
Johan Andersson
Axa SC
3:10:00.1139900
+1:19:55.479400
43.2p
173
H/D 21 Motion
Matilda SA Niemi
Gällivare Kommun
3:10:45.1144400
+1:20:40.483900
43.0p
174
H/D 21 Motion
Björn Jonsson
Sunderby SK
3:11:23.1148200
+1:21:18.487700
42.9p
174
H/D 21 Motion
Lars Sandström
Axa SC
3:11:23.1148200
+1:21:18.487700
42.9p
176
H/D 21 Motion
Niclas Sieppi
Seb IF
3:11:45.1150400
+1:21:40.489900
42.8p
177
H/D 21 Motion
Mikael Edström
Strömnäs GIF
3:11:50.1150900
+1:21:45.490400
42.7p
178
H 21
BO Hedemalm
OK Renen
3:11:54.1151300
+1:21:49.490800
42.7p
179
H 21
Måns Eriksson
Ronneby OK
3:11:55.1151400
+1:21:50.490900
42.7p
180
H/D 21 Motion
Mikael Storeide
Telia IoFF
3:12:45.1156400
+1:22:40.495900
42.5p
181
D 21
Cecilia Karlsson
Malmbergets AIF
3:13:07.1158600
+1:23:02.498100
42.4p
182
H/D 21 Motion
Anders Forsling
LF Norrbotten
3:13:27.1160600
+1:23:22.500100
42.3p
183
H/D 21 Motion
Muaz Alzouhy
Luleå
3:14:51.1169000
+1:24:46.508500
42.0p
184
H/D 21 Motion
Rickard Jonsson
IF Berguven
3:17:12.1183100
+1:27:07.522600
41.5p
184
H/D 21 Motion
David Jonsson
Norrfjärdens IF
3:17:12.1183100
+1:27:07.522600
41.5p
186
H 21
Björn Lundsten
Sävast Ski Team IF
3:19:38.1197700
+1:29:33.537200
40.9p
187
H 21
Gustav Svensson
Studentidrott
3:21:06.1206500
+1:31:01.546000
40.6p
188
H/D 21 Motion
Simon Hällström
Axa SC
3:23:14.1219300
+1:33:09.558800
40.1p
189
H 21
Lennart Jakobsson
Jokkmokks SK
3:24:38.1227700
+1:34:33.567200
39.8p
190
H/D 21 Motion
Veronica Lundkvist
Piteå Elit SK
3:25:04.1230300
+1:34:59.569800
39.7p
191
H/D 21 Motion
Andreas Sundström
Sunderby SK
3:25:52.1235100
+1:35:47.574600
39.5p
192
H/D 21 Motion
Ekaterina Osipova
Luleå Gjutarens IF
3:26:32.1239100
+1:36:27.578600
39.4p
193
D 21
Stella Persson
Strömnäs GIF
3:26:43.1240200
+1:36:38.579700
39.4p
194
H/D 21 Motion
Lars-Erik Karlsson
Älvsby IF SK
3:26:57.1241600
+1:36:52.581100
39.3p
195
H/D 21 Motion
Tommy Bergström
Bodens SK
3:27:53.1247200
+1:37:48.586700
39.1p
196
H 21
Joachim Berggren
Svensby SK
3:28:03.1248200
+1:37:58.587700
39.1p
197
H/D 21 Motion
Linda-maria Krekula
Axa SC
3:28:41.1252000
+1:38:36.591500
38.9p
198
H/D 21 Motion
Gunilla Granström
Älvsby IF SK
3:30:03.1260200
+1:39:58.599700
38.7p
199
H/D 21 Motion
Erik Vallin
Trafikverkets FF
3:30:04.1260300
+1:39:59.599800
38.7p
200
H/D 21 Motion
Eva Bodin
Sävast Ski Team IF
3:30:19.1261800
+1:40:14.601300
38.6p
Logga in för att slippa de här annonserna
201
H/D 21 Motion
Johan Pettersson
No Club
3:31:55.1271400
+1:41:50.610900
38.3p
202
H 21
Brynolf Björnfot
Kalix SK
3:32:16.1273500
+1:42:11.613000
38.2p
203
H/D 21 Motion
Göran Kihlanki
Cis
3:32:40.1275900
+1:42:35.615400
38.1p
204
H/D 21 Motion
Jens Pohjanen
Sävast Ski Team IF
3:34:22.1286100
+1:44:17.625600
37.8p
205
H/D 21 Motion
Malin Vikström
Axa SC
3:35:40.1293900
+1:45:35.633400
37.6p
206
H/D 21 Motion
Lovisa Axelsson
Axa SC
3:37:09.1302800
+1:47:04.642300
37.3p
207
H 21
David Nilsson
Överkalix IF
3:37:12.1303100
+1:47:07.642600
37.3p
208
H/D 21 Motion
Tor Strålberg
Kiruna
3:37:15.1303400
+1:47:10.642900
37.3p
209
H/D 21 Motion
Monica Spett
No Club
3:39:23.1316200
+1:49:18.655700
36.9p
210
H/D 21 Motion
Anna-Carin Mattsson
Aapua IF
3:39:34.1317300
+1:49:29.656800
36.8p
211
H/D 21 Motion
Sara Rosander
Antnäs BK
3:43:23.1340200
+1:53:18.679700
36.1p
212
H/D 21 Motion
Linda Rosander
Antnäs BK
3:44:18.1345700
+1:54:13.685200
36.0p
213
H/D 21 Motion
Johan Eriksson
Hortlax SK
3:45:57.1355600
+1:55:52.695100
35.7p
214
H/D 21 Motion
Emil Johansson
No Club
3:46:04.1356300
+1:55:59.695800
35.7p
215
H/D 21 Motion
Johanna Krekula
Luleå Gjutarens IF
3:48:40.1371900
+1:58:35.711400
35.2p
216
H 21
Dick Olovsson
Axa SC
3:50:30.1382900
+2:00:25.722400
34.9p
217
H/D 21 Motion
Åke Mattsson
Telia IoFF
3:51:21.1388000
+2:01:16.727500
34.8p
218
D 21
Marika Lindberg
Öjebyns IF
3:51:25.1388400
+2:01:20.727900
34.8p
219
H/D 21 Motion
Jessica Segerlund
Avans SK
3:51:36.1389500
+2:01:31.729000
34.8p
220
H 21
Olof Lindberg
Öjebyns IF
3:54:50.1408900
+2:04:45.748400
34.2p
221
H/D 21 Motion
Lars Lundström
Vittangi SK
3:55:04.1410300
+2:04:59.749800
34.2p
222
H/D 21 Motion
Maud Lindmark
Vittangi SK
3:55:05.1410400
+2:05:00.749900
34.2p
223
D 21
Linda Drugge
IFK Kiruna
4:02:14.1453300
+2:12:09.792800
33.1p
224
H 21
Emil Persson
Överkalix IF
4:05:01.1470000
+2:14:56.809500
32.7p
225
H/D 21 Motion
Henrik Bylund
Sävast Ski Team IF
4:12:51.1517000
+2:22:46.856500
31.6p
226
H/D 21 Motion
Martina Thoms
Axa SC
4:16:26.1538500
+2:26:21.878000
31.1p
227
D 21
Helena Lundkvist
Avans SK
4:28:53.1613200
+2:38:48.952700
29.6p
228
H 21
Anders Nystedt
Avans SK
4:28:55.1613400
+2:38:50.952900
29.6p
20km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21 Motion
Elias Hortlund
Älvsby IF SK
1:07:00.401900
68.1p
2
H 21 Motion
Thomas Johansson
OK Renen
1:07:09.402800
+9.800
68.0p
3
H 21 Motion
Tobias Snell
Luleå Gjutarens IF
1:08:13.409200
+1:13.7200
66.9p
4
H 21 Motion
Kalle Tuuri
Älvsby IF SK
1:10:13.421200
+3:13.19200
65.0p
5
H 21 Motion
Peter Fredriksson
Kalix SK
1:11:18.427700
+4:18.25700
64.0p
6
D 21 Motion
Elsa Larsson
Sävast Ski Team IF
1:17:45.466400
+10:45.64400
58.7p
7
D 21 Motion
Anna Rimpi
Jokkmokks SK
1:18:09.468800
+11:09.66800
58.4p
8
D 21 Motion
Cornelia Nilsson
Strömnäs GIF
1:24:17.505600
+17:17.103600
54.2p
9
D 21 Motion
Liv Larsson
Svensby SK
1:25:23.512200
+18:23.110200
53.5p
10
H 21 Motion
Ola Eriksson
No Club
1:26:46.520500
+19:46.118500
52.6p
11
D 21 Motion
Gisela Bjursell
Norsjö SK
1:30:15.541400
+23:15.139400
50.6p
12
H 21 Motion
Jerry Bergman
Bodens SK
1:33:05.558400
+26:05.156400
49.0p
12
D 21 Motion
Emilia Bergman
Bodens SK
1:33:05.558400
+26:05.156400
49.0p
14
H 21 Motion
Lorentz Eriksson
Svensby SK
1:41:20.607900
+34:20.205900
45.1p
15
D 21 Motion
Johanna Elenius
No Club
1:42:26.614500
+35:26.212500
44.6p
16
D 21 Motion
Emma Nyström
No Club
1:42:49.616800
+35:49.214800
44.4p
17
D 21 Motion
Emma Gustafsson
Hemmingsmarks IF
1:45:58.635700
+38:58.233700
43.1p
18
D 21 Motion
Gunilla Bodin
Sunderby SK
1:57:01.702000
+50:01.300000
39.0p
19
D 21 Motion
Katarina Eriksson
Sjulsmark SK
2:05:45.754400
+58:45.352400
36.3p
20
D 21 Motion
Jenny Sundström
Kågedalens SK
2:14:53.809200
+1:07:53.407200
33.8p
21
D 21 Motion
Maria Therese Bygdin
Kåge
2:14:54.809300
+1:07:54.407300
33.8p
10km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 10 Motion
Tim Lundberg
Luleå Gjutarens IF
38:19.229800
2
D 10 Motion
Lisa Larsson
Älvsby IF SK
40:33.243200
+2:14.13300
3
D 10 Motion
Agnes Orädd
Älvsby IF SK
40:35.243400
+2:16.13500
4
D 10 Motion
Hilda Olovsson
Älvsby IF SK
40:55.245400
+2:36.15500
5
D 10 Motion
Elly Margret Sikku
Soppero Sameförening
41:28.248700
+3:09.18800
6
H 10 Motion
Ivar Labba
Älvsby IF SK
42:52.257100
+4:33.27200
7
H 10 Motion
Sture Lundström
Älvsby IF SK
51:00.305900
+12:41.76000
8
H 10 Motion
Niklas Gustafsson
Hemmingsmarks IF
51:33.309200
+13:14.79300
9
H 10 Motion
Martin Larsson
Älvsby IF SK
55:39.333800
+17:20.103900
10
H 10 Motion
Viktor Blomquist
Älvsby IF SK
55:40.333900
+17:21.104000
11
H 10 Motion
Erik Hägglöv
No Club
1:12:36.435500
+34:17.205600
12
D 21
Johanna Nilsson
No Club
1:17:07.462600
+38:48.232700
28.0p
13
D 21
Alida Hällgren
No Club
1:17:53.467200
+39:34.237300
27.7p
14
H 21
Jakob Gyllenbåga
No Club
1:29:10.534900
+50:51.305000
24.2p
15
H 21
Oskar Gyllenbåga
No Club
1:36:59.581800
+58:40.351900
22.3p
16
H 21
Urban Landström
No Club
2:13:48.802700
+1:35:29.572800
16.2p
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)