Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Södra berget runt
2019-02-16
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
D 21
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Jessika Ericsson
Stockviks SF
2:28:05.888400
65.6p
2
Johanna Engström
Falun Borlänge SK
2:39:24.956300
+11:19.67800
60.0p
3
Matilda Dybäck
XC Sthlm Ski Club
2:44:59.989800
+16:54.101300
57.5p
4
Karin Sondell
Ulricehamns IF
2:48:33.1011200
+20:28.122700
56.1p
5
Jenny Kling
Selånger SOK
2:50:54.1025300
+22:49.136800
55.2p
6
Jessica Sundin
Sundbybergs IK
3:11:53.1151200
+43:48.262700
48.1p
7
Malin Kumlin
Stockholm City Triathlon
3:12:58.1157700
+44:53.269200
47.8p
8
Matilda Jarl
Zinkgruvans IF
3:14:45.1168400
+46:40.279900
47.3p
9
Emma Andersson
Nordic Military Training
3:22:48.1216700
+54:43.328200
45.2p
10
Sara Holmgren
Nacka
3:25:41.1234000
+57:36.345500
44.4p
11
Ulrika Johansson
Skottsund
3:35:08.1290700
+1:07:03.402200
42.2p
12
Emma Henning
Bergeforsens SK
3:37:17.1303600
+1:09:12.415100
41.7p
13
Wilma Jardler
Garphyttans IF
3:40:30.1322900
+1:12:25.434400
41.0p
14
Sofia Håkansson
Axa SC
3:52:36.1395500
+1:24:31.507000
38.6p
15
Carin Wenner
Sundsvall
4:06:04.1476300
+1:37:59.587800
36.2p
16
Maria Larsson
Alnö Race Team
4:06:08.1476700
+1:38:03.588200
36.2p
17
Katarina Rosberg
IFK Mora SK
4:14:38.1527700
+1:46:33.639200
34.9p
18
Lina Voulethe
Axa SC
4:34:44.1648300
+2:06:39.759800
32.0p
H 21
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Anders Svanebo
Stockviks SF
2:00:27.722600
85.0p
2
Henrik Dahlén
Tynderö IK
2:09:16.775500
+8:49.52800
77.7p
3
Thommy Larsson
Team ROG
2:09:17.775600
+8:50.52900
77.7p
4
Samuel Carlsson
Sundbybergs IK
2:09:41.778000
+9:14.55300
77.4p
5
Daniel Persson
Sollefteå Skidor IF
2:10:14.781300
+9:47.58600
77.0p
6
Martin Larsson
Hudiksvalls IF
2:11:52.791100
+11:25.68400
75.8p
7
Daniel Granberg
Mellansel IF
2:13:09.798800
+12:42.76100
74.8p
8
Martin Lundgren
Stockviks SF
2:15:31.813000
+15:04.90300
73.2p
9
Linus af Wåhlberg
Ölands SK
2:18:42.832100
+18:15.109400
71.1p
10
André Ekedahl
Axa SC
2:21:03.846200
+20:36.123500
69.6p
11
Marcus Molander
Sundsvalls OK
2:23:02.858100
+22:35.135400
68.5p
12
Magnus Grill
Falun Borlänge SK
2:24:06.864500
+23:39.141800
67.8p
13
Martin Birgersson Sund
Birsta SK
2:24:23.866200
+23:56.143500
67.7p
14
Mats Mattes
Edsbyns SK
2:25:16.871500
+24:49.148800
67.2p
15
Tommy Davidsson
Hudiksvall
2:25:30.872900
+25:03.150200
67.0p
16
Stellan Lindgren
Stockholms RK
2:26:20.877900
+25:53.155200
66.6p
17
Linus Jansson
Häverödals SK
2:29:15.895400
+28:48.172700
65.0p
18
Andreas Haeggström
Hällesällskapets Sportklubb
2:29:16.895500
+28:49.172800
65.0p
19
Lars Lundberg
Stockviks SF
2:31:30.908900
+31:03.186200
63.8p
20
John Blomberg
XC Sthlm Ski Club
2:31:40.909900
+31:13.187200
63.7p
21
Erik Svensk
Hudiksvalls IF
2:32:48.916700
+32:21.194000
63.1p
22
Per-Anders Axlund
Hudiksvalls IF
2:33:25.920400
+32:58.197700
62.8p
23
Jörgen Wedin
Vårby IK
2:33:32.921100
+33:05.198400
62.8p
24
Rasmus Helgesson
Ölands SK
2:34:13.925200
+33:46.202500
62.4p
25
Erik Styf
Junsele IF
2:34:40.927900
+34:13.205200
62.2p
26
Pär Larsson
Hybo AIK
2:35:30.932900
+35:03.210200
61.8p
27
Fredrik Nordlander
Stockviks SF
2:36:33.939200
+36:06.216500
61.3p
28
Tobias Spångberg
Högsjö GF
2:38:07.948600
+37:40.225900
60.6p
29
Per Olof Sjödin
Alnö Race Team
2:39:41.958000
+39:14.235300
59.9p
30
Lars-Åke Axlund
Hudiksvalls IF
2:41:19.967800
+40:52.245100
59.1p
31
Fabian Hemström Angur
Axa SC
2:42:11.973000
+41:44.250300
58.7p
32
Christer Bäckström
IK Aluminium
2:43:13.979200
+42:46.256500
58.3p
33
Andreas Svensson
Bondsjöhöjdens IK
2:43:17.979600
+42:50.256900
58.3p
34
Max Halvarsson
Axa SC
2:43:20.979900
+42:53.257200
58.2p
35
Olle Back
Skellefteå Rodelsällskap
2:43:40.981900
+43:13.259200
58.1p
36
Anton Engqvist
Selånger SOK
2:43:58.983700
+43:31.261000
58.0p
37
Erik Ledström
Sundsvall
2:44:22.986100
+43:55.263400
57.8p
38
Tony Svensson
Stöde IF
2:44:49.988800
+44:22.266100
57.6p
39
Staffan Palopää
Arjeplogs SK
2:45:35.993400
+45:08.270700
57.3p
40
Nicklas Myhrgren
Team ROG
2:45:38.993700
+45:11.271000
57.3p
41
Tomas Decker
Hotagens SC
2:46:20.997900
+45:53.275200
57.0p
42
Peeter Kiviloog
Yuppie Ski Club
2:47:26.1004500
+46:59.281800
56.5p
43
Markus Eriksson
Sundsvall
2:49:03.1014200
+48:36.291500
55.9p
44
Kenneth Norman
Axa SC
2:51:09.1026800
+50:42.304100
55.1p
45
Henrik Holmström
Gräftåvallens SK
2:53:57.1043600
+53:30.320900
54.0p
46
Stefan Lind
Sundsvall
2:53:59.1043800
+53:32.321100
54.0p
47
Rolf Söderholm
Sundsvall
2:54:05.1044400
+53:38.321700
54.0p
48
Torbjörn Westerlund
Nordingrå SK
2:55:28.1052700
+55:01.330000
53.5p
49
Jimmy Jansson
Storvreta IK
2:56:07.1056600
+55:40.333900
53.2p
50
Peter Högström
Brännans IF
2:57:54.1067300
+57:27.344600
52.6p
51
Mattias Decker
Hotagens SC
2:59:35.1077400
+59:08.354700
52.0p
52
Mattias Näslund
Örgryte
3:01:02.1086100
+1:00:35.363400
51.5p
53
Gabriel Lundgren Magnusson
Hällesällskapets Sportklubb
3:01:24.1088300
+1:00:57.365600
51.4p
54
Marco Binfaré
Sundsvall
3:02:02.1092100
+1:01:35.369400
51.2p
55
Christoffet Lundqvist
Åshammars IK
3:03:46.1102500
+1:03:19.379800
50.6p
56
Jan Ersson
Jättendals IF
3:04:06.1104500
+1:03:39.381800
50.5p
57
Mattias Mårtensson
Järvsö IF
3:07:08.1122700
+1:06:41.400000
49.6p
58
Erik Hallert
Yuppie Ski Club
3:07:27.1124600
+1:07:00.401900
49.5p
59
Fredrik Pontén
Selånger SOK
3:08:29.1130800
+1:08:02.408100
49.2p
60
Viktor Wiklander
Sundsvall
3:11:09.1146800
+1:10:42.424100
48.4p
61
Kristoffer Hoffsten
Sundsvall
3:11:55.1151400
+1:11:28.428700
48.1p
62
Stefan Andersson
Sundsvall
3:12:11.1153000
+1:11:44.430300
48.1p
63
Leif Selling
Bondsjöhöjdens IK
3:13:53.1163200
+1:13:26.440500
47.6p
64
Henrik Forsberg
Ljustorps IF
3:14:15.1165400
+1:13:48.442700
47.5p
65
Johan Brändström
Ufk
3:14:40.1167900
+1:14:13.445200
47.3p
66
Mikael Wallén
Axa SC
3:16:13.1177200
+1:15:46.454500
46.9p
67
Pär Jonsson
Sundsvall
3:16:14.1177300
+1:15:47.454600
46.9p
68
Aleksei Landychev
Brännans IF
3:16:58.1181700
+1:16:31.459000
46.7p
69
Nils Nilses
Sundsvall
3:17:23.1184200
+1:16:56.461500
46.6p
70
Nicklas Rudehov
Umara SC
3:18:59.1193800
+1:18:32.471100
46.2p
71
Jon Sellén
IF Hudik Alpint
3:19:09.1194800
+1:18:42.472100
46.1p
72
David Hammarlund
Axa SC
3:19:11.1195000
+1:18:44.472300
46.1p
73
Christer Zackrisson
Alnö SK
3:20:29.1202800
+1:20:02.480100
45.8p
74
Pär Duwe
Sundsvall
3:20:53.1205200
+1:20:26.482500
45.7p
75
Tomas Wiklund
Gräftåvallens SK
3:21:19.1207800
+1:20:52.485100
45.5p
76
Simon Wounder
Alnö Race Team
3:21:20.1207900
+1:20:53.485200
45.5p
77
Henrik Saarela
Sundsvall
3:23:56.1223500
+1:23:29.500800
44.9p
78
Pontus Gunnarsson
Skövde
3:25:42.1234100
+1:25:15.511400
44.4p
79
Peter Engblom
Ncc
3:26:18.1237700
+1:25:51.515000
44.3p
80
Erik Forsström
Sundsvall
3:28:38.1251700
+1:28:11.529000
43.7p
81
Jonas Grönlund
Sundsvall
3:32:45.1276400
+1:32:18.553700
42.7p
82
Oskar Törnblom Nord
Stockholm Polisidrottsförening
3:34:08.1284700
+1:33:41.562000
42.4p
83
Patrik Ruthberg
Axa SC
3:34:34.1287300
+1:34:07.564600
42.3p
84
Mattias Hansson
Sundsvall
3:35:11.1291000
+1:34:44.568300
42.2p
85
Viktor Hammar
Sundsvall
3:35:34.1293300
+1:35:07.570600
42.1p
86
Jonas Ljungh
Team B3it
3:35:44.1294300
+1:35:17.571600
42.1p
87
Per Rosén
Söderhamns SK
3:40:54.1325300
+1:40:27.602600
40.9p
88
John Kallin
Sundsvall
3:41:37.1329600
+1:41:10.606900
40.8p
89
Henning Qvist
Sundsvall
3:43:27.1340600
+1:43:00.617900
40.4p
90
Robert Persson
Gottne IF
3:45:05.1350400
+1:44:38.627700
40.1p
91
Filip Modig
Hudiksvalls IF
3:46:33.1359200
+1:46:06.636500
39.8p
92
Sören Persson
Stöde IF
3:48:28.1370700
+1:48:01.648000
39.4p
93
Konrad Stavring
Sundsvall
3:50:42.1384100
+1:50:15.661400
39.0p
94
Gustav Roslund
Sundsvall
3:51:27.1388600
+1:51:00.665900
38.8p
95
Olof Robsarve
Visborgs OK
3:51:36.1389500
+1:51:09.666800
38.8p
96
Roger Lund
Kramfors Alliansen
3:52:09.1392800
+1:51:42.670100
38.7p
97
Jon Larsson
Stockholms Landstings IF
3:52:23.1394200
+1:51:56.671500
38.6p
98
Erik Berglund
Axa SC
3:52:48.1396700
+1:52:21.674000
38.6p
99
Martin Lindblad
Upplands-Ekeby IF
3:57:17.1423600
+1:56:50.700900
37.7p
100
Per-Erik Decker
Hotagens SC
3:59:24.1436300
+1:58:57.713600
37.4p
101
Göran Persson
Bjuråkers GOIF
4:11:38.1509700
+2:11:11.787000
35.3p
102
Torbjörn Westerlund
Axa SC
4:14:39.1527800
+2:14:12.805100
34.9p
103
Magnus Sneen
Bergeforsens SK
4:25:08.1590700
+2:24:41.868000
33.3p
104
Alexander Schenk
Luxembourg
4:27:39.1605800
+2:27:12.883100
33.0p
105
Tobias Karlehag
Stockholm
4:33:35.1641400
+2:33:08.918700
32.2p
106
Joakim Ekström Tessert
Stockholm
4:34:44.1648300
+2:34:17.925600
32.0p
107
Reza Moossavi
Stockholm
5:43:43.2062200
+3:43:16.1339500
25.1p
Logga in för att slippa de här annonserna
D 21
21km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Sandra Berglund
Bergeforsens SK
1:20:09.480800
64.9p
2
Sophie Pettersson Dahl
Tynderö IK
1:24:29.506800
+4:20.25900
61.6p
3
Märta Skoglund
Lucksta IF
1:24:35.507400
+4:26.26500
61.5p
4
Elin Berg
Sundsvallsklassikerns Ambassadörer
1:28:16.529500
+8:07.48600
59.0p
5
Ann Braneby
Sundsvall
1:35:49.574800
+15:40.93900
54.3p
6
Catharina Ehlton
Sundsvall
1:36:33.579200
+16:24.98300
53.9p
7
Monika Wounder
Alnö SK
1:41:14.607300
+21:05.126400
51.4p
8
Irene Larsson
Matfors SK
1:42:34.615300
+22:25.134400
50.7p
9
Anna Bendz
Sundsvall
1:46:47.640600
+26:38.159700
48.7p
10
Linnéa Nordbäck
Sundsvall
1:47:54.647300
+27:45.166400
48.2p
11
Annelie Nilsson
Alnö SK
1:49:21.656000
+29:12.175100
47.6p
12
Emelie Johansson
Sundsvall
1:49:49.658800
+29:40.177900
47.4p
13
Linnea Moxén Persson
Sundsvall
1:55:26.692500
+35:17.211600
45.1p
14
Johanna Tott
Sundsvall
1:57:23.704200
+37:14.223300
44.3p
15
Matilda Hallberg
Sundsvall
2:03:46.742500
+43:37.261600
42.1p
16
Hilda Löfquist
Sundsvall
2:07:25.764400
+47:16.283500
40.9p
17
Kristina Jönsson
Sundsvall
2:07:55.767400
+47:46.286500
40.7p
18
Marika Lindblom
Sundsvallsklassikerns Ambassadörer
2:23:54.863300
+1:03:45.382400
36.2p
19
Marina Hellberg
Sundsvall
2:33:49.922800
+1:13:40.441900
33.8p
20
Denise Devall
Sundsvall
2:49:39.1017800
+1:29:30.536900
30.7p
H 21
21km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Marcus Strömsten
Bondsjöhöjdens IK
1:09:59.419800
74.4p
2
Peter Frederiksen
Sundsvall
1:10:54.425300
+55.5400
73.4p
3
Vladimir Smirnov
Team ROG
1:11:19.427800
+1:20.7900
73.0p
4
Tobias Berg
Axa SC
1:15:31.453000
+5:32.33100
68.9p
5
Stefan Zell
Team ROG
1:15:33.453200
+5:34.33300
68.9p
6
Helmut Kerschbaumer
Alnö Race Team
1:20:00.479900
+10:01.60000
65.1p
7
Tomas Edström
Alnö SK
1:24:27.506600
+14:28.86700
61.6p
8
Joakim Jönsson
Bergeforsens SK
1:24:51.509000
+14:52.89100
61.3p
9
Peter Norberg
Team ROG
1:25:18.511700
+15:19.91800
61.0p
10
Carl Martinez
Team ROG
1:26:38.519700
+16:39.99800
60.1p
11
Per Stenvall
Timrå SOK
1:27:51.527000
+17:52.107100
59.3p
12
Jakob Viklander
Sundsvall
1:30:08.540700
+20:09.120800
57.8p
13
Mathias Nordvi
Sundsvall
1:31:23.548200
+21:24.128300
57.0p
14
Fredrik Rasteby
Sundsvall
1:31:50.550900
+21:51.131000
56.7p
15
Stefan Lundström
Vigge
1:33:35.561400
+23:36.141500
55.6p
16
Mattias Larsson
Matfors SK
1:35:18.571700
+25:19.151800
54.6p
17
Sven Ahnborg
Hässleby SOK
1:35:32.573100
+25:33.153200
54.5p
18
Jan Eriksson
Team ROG
1:36:35.579400
+26:36.159500
53.9p
19
Johan Styf
Junsele IF
1:36:39.579800
+26:40.159900
53.9p
20
Daniel Styf
Junsele IF
1:36:40.579900
+26:41.160000
53.8p
21
Viktor Westman
Bondsjöhöjdens IK
1:37:15.583400
+27:16.163500
53.5p
22
Martin Vestman
Bondsjöhöjdens IK
1:37:16.583500
+27:17.163600
53.5p
23
Stefan Olsson
N/A
1:38:00.587900
+28:01.168000
53.1p
24
Tobias Westrin
IK Aluminium
1:39:21.596000
+29:22.176100
52.4p
25
Leif Wiklund
Sundsvall
1:39:22.596100
+29:23.176200
52.4p
26
Mathias Sahlander
Koneo
1:39:32.597100
+29:33.177200
52.3p
27
Björn Dahlberg
Sundsvall
1:40:20.601900
+30:21.182000
51.9p
28
Joakim Hellgren
Sundsvall
1:40:42.604100
+30:43.184200
51.7p
29
Viktor Schmidt
Sundsvall
1:41:41.610000
+31:42.190100
51.2p
30
Michal Herink
Pwc Bil
1:43:12.619100
+33:13.199200
50.4p
31
Niklas Boström
Sundsvall
1:44:28.626700
+34:29.206800
49.8p
32
Arvid Lindberg
Alnö SK
1:44:39.627800
+34:40.207900
49.7p
33
Mikael Lindberg
Alnö SK
1:44:39.627800
+34:40.207900
49.7p
34
Larry Filin
Sundsvall
1:48:12.649100
+38:13.229200
48.1p
35
Ashley Tott
Sundsvall
1:50:10.660900
+40:11.241000
47.2p
36
Tomas Wikner
Sundsvall
1:58:42.712100
+48:43.292200
43.9p
37
BO Westerlind
Sundsvall
1:58:58.713700
+48:59.293800
43.8p
D 21 Motion
10km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Isabell Engberg
Stockviks SF
42:47.256600
45.0p
2
Veronika Jansson
Sundsvall
46:45.280400
+3:58.23700
41.2p
3
Malin Edberg
Sundsvall
56:31.339000
+13:44.82300
34.0p
4
Emma Mattisson
Sundsvall
58:53.353200
+16:06.96500
32.7p
5
Eva Fischerström
Bergom SK
1:05:30.392900
+22:43.136200
29.4p
6
Cataarina Fischerström
Bergom SK
1:06:00.395900
+23:13.139200
29.2p
7
Anna Widman
Sundsvalls OK
1:15:00.449900
+32:13.193200
25.7p
H 21 Motion
10km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Oskar Vikström
Stockviks SF
32:09.192800
59.8p
2
Hugo Nordlander
Stockviks SF
33:23.200200
+1:14.7300
57.6p
3
Jonne Liukkonen
Stockviks SF
33:27.200600
+1:18.7700
57.5p
4
Simon Nordlander
Stockviks SF
33:29.200800
+1:20.7900
57.5p
5
Isak Engberg
Stockviks SF
42:56.257500
+10:47.64600
44.8p
6
Albin Tuvesson
Stockviks SF
43:26.260500
+11:17.67600
44.3p
7
Erik Westbom
Bergom SK
49:44.298300
+17:35.105400
38.7p
8
Patrik Jonasson
Sundsvall
56:46.340500
+24:37.147600
33.9p
9
Christer Andersson
Njurunda SK
1:02:28.374700
+30:19.181800
30.8p
10
Erik Hansson
Sundsvalls OK
1:08:14.409300
+36:05.216400
28.2p
11
Håkan Jacobsson
Trafikverket FF
2:00:58.725700
+1:28:49.532800
15.9p
D 21 Motion
5km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Julia Nordlander
Stockviks SF
18:16.109500
49.0p
2
Ebba Lindholm
Stockviks SF
18:25.110400
+9.800
48.6p
3
Stina Lindholm
Stockviks SF
19:18.115700
+1:02.6100
46.3p
4
Julia Ågren
Sundsvall
25:16.151500
+7:00.41900
35.4p
H 21 Motion
5km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Elis Liukkonen
Stockviks SF
16:11.97000
55.3p
2
Håkan Ahlinder
Guldus
17:34.105300
+1:23.8200
50.9p
3
William Forslund
Stockviks SF
17:48.106700
+1:37.9600
50.2p
4
Jonas Ågren
Sundsvall
20:38.123700
+4:27.26600
43.3p
5
Alexander Dufva
Stockviks SF
23:15.139400
+7:04.42300
38.5p
6
Herman Eliasson
Lucksta IF
24:54.149300
+8:43.52200
35.9p
7
Harald Nordvi
Sundsvall
36:24.218300
+20:13.121200
24.6p
8
Olof Svensk
Hudiksvalls IF
36:25.218400
+20:14.121300
24.6p
9
Sixten Nordvi
Sundsvall
36:37.219600
+20:26.122500
24.4p