Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Bessemerloppet
2019-02-17
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
H 21
52km, Längdskidor
1
Anton Karlsson
Östersund
2:09:47.778600
87.3p
2
Rikard Tynell
Falun
2:10:21.782000
+34.3300
86.8p
3
Jimmie Johnsson
Falun
2:11:08.786700
+1:21.8000
86.1p
4
Jonatan Steen
Team Ormsalva AC
2:14:37.807600
+4:50.28900
83.3p
5
Linus Larsson
Karlslunds IF SF
2:15:34.813300
+5:47.34600
82.6p
6
Jonathan Hedbys
Nusnäs IF
2:16:15.817400
+6:28.38700
82.1p
7
Mikael Sandgren Krång
IFK Mora SK
2:16:29.818800
+6:42.40100
81.9p
8
Adam Steen
Axa SC
2:17:21.824000
+7:34.45300
81.3p
9
Magnus Hedlund
Granbergsdals IF
2:18:29.830800
+8:42.52100
80.4p
10
Johan Strid
Ockelbo SK
2:18:33.831200
+8:46.52500
80.4p
10
Kristian Ek
XC STHLM Ski Club
2:18:33.831200
+8:46.52500
80.4p
12
Claes Steimert
Mälarö SOK
2:19:13.835200
+9:26.56500
79.9p
13
Ronny Wedin
Team Pumpen SK
2:19:14.835300
+9:27.56600
79.9p
14
Anders Boström
XC STHLM Ski Club
2:19:18.835700
+9:31.57000
79.9p
15
Fredrik Wallström
Naprapat Walle SK
2:21:37.849600
+11:50.70900
78.2p
16
Elis Weslien
Nybro Skidklubb
2:23:21.860000
+13:34.81300
77.1p
17
Jacob Söderqvist
Team Pumpen SK
2:23:43.862200
+13:56.83500
76.8p
18
Patrik Lind
Tunafors SK
2:25:01.870000
+15:14.91300
76.0p
19
Carl Henrik Niper
IKJ Haninge
2:25:16.871500
+15:29.92800
75.8p
20
Pontus Karlsson
Turebergs IF
2:25:22.872100
+15:35.93400
75.8p
21
Isak Nilsson
Gnosjö FK
2:25:43.874200
+15:56.95500
75.5p
22
Oskar Ekholm
Karlslunds IF SF
2:25:55.875400
+16:08.96700
75.4p
23
Andreas Berthagen
Storvreta IK
2:26:27.878600
+16:40.99900
75.1p
24
Filip Kyrö
Högbo GIF
2:27:00.881900
+17:13.103200
74.7p
25
Jimmy Axelsson
Karlslunds IF SF
2:27:09.882800
+17:22.104100
74.6p
26
Marcus Look
Umara SC
2:27:48.886700
+18:01.108000
74.2p
27
Stefan Ekman
Strömsbergs IF
2:28:00.887900
+18:13.109200
74.1p
28
David Holm
Turebergs IF
2:28:03.888200
+18:16.109500
74.1p
29
Anton Bäckman
Karlslunds IF SF
2:28:39.891800
+18:52.113100
73.7p
30
Fredrik Björk
IK Rex
2:28:41.892000
+18:54.113300
73.7p
30
Johan Klinga
Team Pumpen SK
2:28:41.892000
+18:54.113300
73.7p
32
Björn Wennblom
XC STHLM Ski Club
2:29:20.895900
+19:33.117200
73.3p
33
Erik Hållström
Naprapat Walle SK
2:30:00.899900
+20:13.121200
72.9p
34
Kristian Tufvesson
IK Rex
2:30:23.902200
+20:36.123500
72.7p
35
Björn Jingfors
Axa SC
2:31:08.906700
+21:21.128000
72.2p
36
Björn Melander
Timrå SOK
2:31:31.909000
+21:44.130300
72.0p
37
Marcus Sjöberg
Broby GoIF
2:31:33.909200
+21:46.130500
72.0p
38
Robin Gerum
Serneke IF
2:31:53.911200
+22:06.132500
71.8p
39
Martin Alvengren
Umara SC
2:32:04.912300
+22:17.133600
71.7p
40
Jonas Albäck
Årsunda IF
2:32:30.914900
+22:43.136200
71.4p
41
Kristian Dahlström
Åmåls OK
2:33:01.918000
+23:14.139300
71.2p
42
Alexander Gingsjö
Axa SC
2:33:09.918800
+23:22.140100
71.1p
43
Magnus Nygren
Väsby SK
2:33:47.922600
+24:00.143900
70.7p
44
Håkan Sandahl
Axa SC
2:33:48.922700
+24:01.144000
70.7p
45
Niklas Henriksson
Bålsta SK
2:33:55.923400
+24:08.144700
70.6p
46
Sjur Jensen
Vattenfalls IF Stockholm
2:33:59.923800
+24:12.145100
70.6p
47
Albin Bergkvist
Bjursås IK
2:34:10.924900
+24:23.146200
70.5p
48
Carl-August Westberg
Sundborns GoIF
2:34:20.925900
+24:33.147200
70.4p
49
Jan Troeng
OK Linné
2:34:48.928700
+25:01.150000
70.2p
50
Mattias Forsberg
Turebergs IF
2:35:22.932100
+25:35.153400
69.8p
51
Anders Holmer
Stockholms RK
2:35:32.933100
+25:45.154400
69.8p
52
Patrik Wejnermark
Östervåla IF
2:37:33.945200
+27:46.166500
68.7p
53
Carl Johan Herbst
Åf Skidklubb
2:37:37.945600
+27:50.166900
68.6p
54
Oskar Nordlander
XC STHLM Ski Club
2:37:41.946000
+27:54.167300
68.6p
55
Martin Konkell
Enebybergs IF
2:38:08.948700
+28:21.170000
68.4p
56
Lukas Berglund
XC STHLM Ski Club
2:38:19.949800
+28:32.171100
68.3p
57
Michael Eklöf
Tunafors SK
2:39:00.953900
+29:13.175200
67.9p
58
Johan Selander
Öregrunds IK
2:40:25.962400
+30:38.183700
67.2p
59
Erik Engström
Tunafors SK
2:40:38.963700
+30:51.185000
67.1p
60
Erik Geijer
XC Sthlm Ski Club
2:41:02.966100
+31:15.187400
66.9p
61
Roberth Fälth
Vasaloppsklubben i Hedemora
2:41:54.971300
+32:07.192600
66.5p
62
Per Hård af Segerstad
Västerås Skidklubb
2:42:04.972300
+32:17.193600
66.4p
63
Romain Balieu
Stockholms RK
2:42:08.972700
+32:21.194000
66.3p
64
Björn Kaijser
Axa SC
2:42:09.972800
+32:22.194100
66.3p
65
Andreas Karlsson
OK Kolmården
2:42:18.973700
+32:31.195000
66.3p
66
Simon Teike
Forsa OK
2:42:25.974400
+32:38.195700
66.2p
67
Ludvig Åkerhielm
Sealine AK
2:42:51.977000
+33:04.198300
66.0p
68
Richard Johansson
Bålsta SK
2:42:56.977500
+33:09.198800
66.0p
69
Robin Carlborg
Västberga PF
2:43:22.980100
+33:35.201400
65.7p
70
Adrian Dahlström
Åmåls OK
2:44:26.986500
+34:39.207800
65.2p
71
Joakim Larsson
Brottby SK
2:44:48.988700
+35:01.210000
65.1p
72
Andreas Nyman
Broby GoIF
2:45:08.990700
+35:21.212000
64.9p
73
Erik Dahlqvist
Storviks IF
2:45:19.991800
+35:32.213100
64.8p
74
Tomas Stenström
OK Linné
2:45:50.994900
+36:03.216200
64.6p
75
Daniel Kolm
XC STHLM Ski Club
2:46:35.999400
+36:48.220700
64.2p
76
Erik Mild
Ugglan IK
2:46:50.1000900
+37:03.222200
64.1p
77
Kalle Torlén
Axa SC
2:47:09.1002800
+37:22.224100
64.0p
78
Anders Eriksson
Axa SC
2:47:23.1004200
+37:36.225500
63.9p
79
Daniel Westlund
Naprapat Walle SK
2:47:25.1004400
+37:38.225700
63.8p
80
Martin Söderström
IK Rex
2:47:49.1006800
+38:02.228100
63.7p
81
Jonas Eriksson
Östersunds SK
2:48:14.1009300
+38:27.230600
63.5p
82
Johan Thalin
Östervåla IF
2:48:49.1012800
+39:02.234100
63.2p
83
Thomas Brunkert
Hällbybrunns IF
2:49:06.1014500
+39:19.235800
63.1p
84
Viktor Medén
Axa SC
2:49:11.1015000
+39:24.236300
63.0p
85
Joakim Florentinsson
Axa SC
2:49:17.1015600
+39:30.236900
63.0p
86
Fredrik Helander
Turebergs IF
2:49:27.1016600
+39:40.237900
62.9p
87
Elon Strömbäck
Athletic Club Salt Lake
2:50:02.1020100
+40:15.241400
62.7p
87
Bujar Bunjaku
XC STHLM Ski Club
2:50:02.1020100
+40:15.241400
62.7p
89
Daniel Frehde
Karlslunds IF SF
2:50:13.1021200
+40:26.242500
62.6p
90
Elias Kayal
Axa SC
2:50:14.1021300
+40:27.242600
62.6p
91
Linus Karlsson Mood
Roslagsbro IF
2:50:15.1021400
+40:28.242700
62.6p
92
Oskar Johnels
Bålsta SK
2:50:17.1021600
+40:30.242900
62.6p
92
Rickard Uske
Bålsta SK
2:50:17.1021600
+40:30.242900
62.6p
94
Jonas Holmgren
Hudiksvalls IF
2:50:38.1023700
+40:51.245000
62.4p
95
Erik Westberg
Vallsta SK
2:50:43.1024200
+40:56.245500
62.4p
96
Johan Gustafsson
Häverödals SK
2:51:06.1026500
+41:19.247800
62.2p
97
Mikael Norrestam
Östervåla IF
2:51:25.1028400
+41:38.249700
62.1p
98
Simon Bjurèn
Sågmyra SK
2:51:28.1028700
+41:41.250000
62.1p
99
Claes Törnsten
Yuppie Ski Club
2:51:49.1030800
+42:02.252100
61.9p
100
Fredrik Alderman
Nacka Värmdö SK
2:52:04.1032300
+42:17.253600
61.8p
101
Niklas Wenngren
Östervåla IF
2:52:55.1037400
+43:08.258700
61.4p
102
Alexander Sundin
Sundbybergs IK
2:53:42.1042100
+43:55.263400
61.1p
103
Joel Kröjs
Åf Skidklubb
2:53:50.1042900
+44:03.264200
61.0p
104
Jimmy Planting-Bergloo
Umara SC
2:53:58.1043700
+44:11.265000
61.0p
105
Marcus Ekermo
Stockholms RK
2:54:23.1046200
+44:36.267500
60.8p
106
Pontus Axelsson
Axa SC
2:54:24.1046300
+44:37.267600
60.8p
106
Gustav Eklund
IBM-Klubben
2:54:24.1046300
+44:37.267600
60.8p
108
Olof Höglin
Gävle SK
2:54:25.1046400
+44:38.267700
60.8p
109
André Andersson
IFK Grängesberg SK
2:54:38.1047700
+44:51.269000
60.7p
110
Oskar Demby
Gävlepolisens IF
2:56:42.1060100
+46:55.281400
59.9p
111
Henrik Ling
Tärnsjö IF
2:56:48.1060700
+47:01.282000
59.8p
112
Axel Alness Borg
Loos IF
2:56:55.1061400
+47:08.282700
59.8p
113
Peter Alzen
Axa SC
2:57:49.1066800
+48:02.288100
59.4p
114
John Sterner
XC STHLM Ski Club
2:57:56.1067500
+48:09.288800
59.4p
115
Henrik Hagström
Ufk
2:58:00.1067900
+48:13.289200
59.4p
116
Eric Johansson
Östervåla IF
2:58:27.1070600
+48:40.291900
59.2p
117
Christian Brink
Gävle SK
2:58:29.1070800
+48:42.292100
59.2p
118
Wilhelm Lönnies
Gimo IF SK
2:58:31.1071000
+48:44.292300
59.2p
119
Daniel Persson
Accenture IF
2:58:32.1071100
+48:45.292400
59.2p
120
Jon Åkesson
Forsa OK
2:58:35.1071400
+48:48.292700
59.1p
121
Gustaf Tegell
Axa SC
2:58:40.1071900
+48:53.293200
59.1p
122
Ronnie Branteström
IK Rex
2:58:57.1073600
+49:10.294900
59.0p
123
Roger Lindqvist
XC STHLM Ski Club
2:59:04.1074300
+49:17.295600
58.9p
124
Staffan Herbst
Axa SC
2:59:08.1074700
+49:21.296000
58.9p
125
Nicklas Gustafsson
Axa SC
2:59:13.1075200
+49:26.296500
58.9p
126
Tomek Jansson
XC STHLM Ski Club
2:59:36.1077500
+49:49.298800
58.7p
127
Daniel Pettersson
Tunafors SK
3:00:18.1081700
+50:31.303000
58.5p
128
Anders Edberg
Ufk
3:00:29.1082800
+50:42.304100
58.4p
129
Patrik Lindqvist
AnnaEmil Sportklubb
3:00:34.1083300
+50:47.304600
58.4p
130
Andreas Tollerup
Carnegie IF
3:01:06.1086500
+51:19.307800
58.2p
131
Fredrik Olsson
Åmots SK
3:01:12.1087100
+51:25.308400
58.1p
132
Viktor Gingsjö
Söders SOL Tyresö
3:01:22.1088100
+51:35.309400
58.1p
133
Lars Pettersson
OK Linné
3:01:32.1089100
+51:45.310400
58.0p
134
Linus Mattsson
Rehns BK
3:01:46.1090500
+51:59.311800
57.9p
135
Björn Hübinette
Bälinge IF
3:03:05.1098400
+53:18.319700
57.4p
136
Björn Gustafsson
Peab IF
3:03:06.1098500
+53:19.319800
57.4p
137
Olof Widenfalk
Ufk
3:03:12.1099100
+53:25.320400
57.4p
138
Johan Valinder
Turebergs IF
3:03:49.1102800
+54:02.324100
57.2p
139
Andreas Jilvero
Navåsens FK
3:05:47.1114600
+56:00.335900
56.4p
140
Patrik Käll
IK Rex
3:06:41.1120000
+56:54.341300
56.1p
141
Fredrik Andersson
Wattholma IF
3:07:07.1122600
+57:20.343900
56.0p
142
Andreas Gröning
IFK Mora SK
3:07:12.1123100
+57:25.344400
55.9p
143
Gustav Svensson
Axa SC
3:07:49.1126800
+58:02.348100
55.7p
144
Emil Larsson
Högbo GIF
3:08:12.1129100
+58:25.350400
55.6p
145
Jacob Rudhe
Västerås Skidklubb
3:09:26.1136500
+59:39.357800
55.2p
146
David Olsson
Österfärnebo IF
3:09:30.1136900
+59:43.358200
55.2p
147
Johannes Hörner
Åf Skidklubb
3:09:33.1137200
+59:46.358500
55.1p
148
Johan Månflod
Ufk
3:09:43.1138200
+59:56.359500
55.1p
149
Niklas Karlsson
Knutby IF
3:10:16.1141500
+1:00:29.362800
54.9p
150
Johan Sandberg
Axa SC
3:10:34.1143300
+1:00:47.364600
54.8p
151
Pär Tjärnberg
Mälarö SOK
3:11:05.1146400
+1:01:18.367700
54.6p
152
Kim Engqvist
Axa SC
3:11:07.1146600
+1:01:20.367900
54.6p
152
Marcus Johansson
IF Hagen SK
3:11:07.1146600
+1:01:20.367900
54.6p
154
Oskar Svensson
Axa SC
3:11:28.1148700
+1:01:41.370000
54.5p
155
Bo Gustavsson
Karlslunds IF SF
3:11:32.1149100
+1:01:45.370400
54.5p
156
Johan Alfredsson
Karlslunds IF SF
3:11:47.1150600
+1:02:00.371900
54.4p
157
Alexander Hed
Accenture IF
3:11:56.1151500
+1:02:09.372800
54.3p
158
Johan Helmerskog
Ufk
3:12:54.1157300
+1:03:07.378600
54.0p
159
David Anker
Axa SC
3:12:57.1157600
+1:03:10.378900
54.0p
160
Adam Hultman
Axa SC
3:13:17.1159600
+1:03:30.380900
53.9p
161
Aleksander Larsson
Axa SC
3:13:46.1162500
+1:03:59.383800
53.7p
162
Henric Wangel
Nacka Värmdö SK
3:14:34.1167300
+1:04:47.388600
53.5p
163
Simon Westergren
Axa SC
3:16:14.1177300
+1:06:27.398600
53.0p
164
Niklas Norrby
Kungsgårdens SK
3:17:01.1182000
+1:07:14.403300
52.7p
165
Nicklas Winestedt
Järbo IF
3:18:10.1188900
+1:08:23.410200
52.4p
166
Niclas Gregoriusson
Axa SC
3:18:47.1192600
+1:09:00.413900
52.2p
167
David Erixell
Yuppie Ski Club
3:19:06.1194500
+1:09:19.415800
52.1p
168
Stefan Liljestedt
Nynäshamns IF SK
3:19:29.1196800
+1:09:42.418100
52.0p
169
Matthias Eriksson
Östervåla IF
3:19:32.1197100
+1:09:45.418400
51.9p
170
Per Boss
Ekshärads SF
3:19:56.1199500
+1:10:09.420800
51.8p
171
Glenn Källström
Roslagsbro IF
3:20:04.1200300
+1:10:17.421600
51.8p
172
Benjamin Rubin
Yuppie Ski Club
3:20:19.1201800
+1:10:32.423100
51.7p
173
Linus Wollentz
No Club
3:22:10.1212900
+1:12:23.434200
51.2p
174
Johnny Nilsson
Gävle SK
3:23:23.1220200
+1:13:36.441500
50.8p
175
Jonas Larsson
Hedesunda IF
3:23:53.1223200
+1:14:06.444500
50.7p
176
Patrik Berglund
IFK Mora SK
3:26:44.1240300
+1:16:57.461600
49.9p
177
Pontus Kylander
Axa SC
3:27:55.1247400
+1:18:08.468700
49.5p
178
John Hagfält
Roslagsbro IF
3:28:51.1253000
+1:19:04.474300
49.3p
179
Andreas Sivelöv Stensåsen
Föreningen IKJ Haninge
3:32:51.1277000
+1:23:04.498300
48.2p
180
Anders Bremmer
Yuppie Ski Club
3:33:07.1278600
+1:23:20.499900
48.1p
181
Emil Mårtensson
Axa SC
3:33:23.1280200
+1:23:36.501500
48.1p
182
Mats Patrik Jansson
Axa SC
3:35:20.1291900
+1:25:33.513200
47.6p
183
Jerry Bolin
Morgongåva SK
3:36:13.1297200
+1:26:26.518500
47.4p
184
Anton Nylund
Axa SC
3:39:59.1319800
+1:30:12.541100
46.4p
185
Johan Simm Lindbäck
Ufk
3:41:34.1329300
+1:31:47.550600
46.1p
186
Jesper Norling
Axa SC
3:42:47.1336600
+1:33:00.557900
45.8p
187
Per Wettergren
Vattenfalls IF Stockholm
3:45:36.1353500
+1:35:49.574800
45.1p
187
Peter Källgren
Axa SC
3:45:36.1353500
+1:35:49.574800
45.1p
189
David Hector
Axa SC
3:45:52.1355100
+1:36:05.576400
45.1p
190
Nicklas Tingström
Axa SC
3:48:50.1372900
+1:39:03.594200
44.4p
191
Mattias Ljungberg
Bräcke SK
3:49:17.1375600
+1:39:30.596900
44.3p
192
Johan Ångman
Morgongåva SK
3:49:44.1378300
+1:39:57.599600
44.2p
193
Tobias Persson
Axa SC
3:55:54.1415300
+1:46:07.636600
42.9p
194
Petter Pehrson
Axa SC
3:56:59.1421800
+1:47:12.643100
42.7p
195
Nils Forsberg
Jalles Tc Umeå
3:57:26.1424500
+1:47:39.645800
42.6p
196
Pelle Mattsson
IK Rex
3:59:54.1439300
+1:50:07.660600
42.1p
197
Johan Sund
Axa SC
4:02:58.1457700
+1:53:11.679000
41.5p
198
Daniel Kjellsson
Täby IS SK
4:08:01.1488000
+1:58:14.709300
40.5p
199
Marcus Johansson
Storviks IF
4:08:44.1492300
+1:58:57.713600
40.4p
200
Rasmus Viktorsson
No Club
4:10:19.1501800
+2:00:32.723100
40.1p
Logga in för att slippa de här annonserna
201
Niklas Jonsson
Broby GoIF
4:13:37.1521600
+2:03:50.742900
39.5p
202
Markus Nordén
Axa SC
4:14:35.1527400
+2:04:48.748700
39.4p
203
Love Altin
Axa SC
4:29:49.1618800
+2:20:02.840100
36.9p
204
Magnus Elletoft
Axa SC
4:52:39.1755800
+2:42:52.977100
33.7p
-
Johan Strand
Axa SC
23:59:58.8639700
-
Richard Toss
IFK Mora SK
23:59:58.8639700
-
Andreas Sandgren
Hofors AIF Skid och Cykelklubb
23:59:58.8639700
-
Lucas Enmarc
Axa SC
23:59:58.8639700
-
Tomas Franzen
Axa SC
23:59:58.8639700
-
Martin Andersson
IK Rex
23:59:59.8639800
-
Tobias Malm
Bålsta SK
23:59:59.8639800
-
Mattias Slothus
Axa SC
23:59:59.8639800
-
Robin Erneby
Västerås Skidklubb
23:59:59.8639800
-
Daniel Bergsten
Forsa OK
23:59:59.8639800
-
Benjamin Lembke
Linköpings SK
23:59:59.8639800
-
Gustav Westin
Karlslunds IF SF
23:59:59.8639800
-
Simon Jörgensen
Athletic Club Salt Lake
23:59:59.8639800
-
Markus Ryyti
OK Vallonerna
23:59:59.8639800
-
Johan Nordling
Högbo GIF
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)