Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Engelbrektsloppet
2019-02-10
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
H 50
60km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Magnus Graas
OK Linné
3:17:12.1183100
72.4p
2
Tommie Lindblom
Stockholms RK
3:17:40.1185900
+28.2700
72.2p
3
Jonas Albäck
Spånga
3:19:38.1197700
+2:26.14500
71.3p
4
Håkan Sandahl
Axa SC
3:19:40.1197900
+2:28.14700
71.3p
5
Sjur Jensen
Vattenfall IF Stockholm
3:19:40.1197900
+2:28.14700
71.3p
6
Peter Jellwert
Karlslunds IF SF
3:27:28.1244700
+10:16.61500
67.9p
7
Niklas Björklund
Norrbärke SK
3:27:47.1246600
+10:35.63400
67.8p
8
Lars Gustafsson
Stockholms RK
3:30:11.1261000
+12:59.77800
66.8p
9
Nicklas Enlund
Gamleby OK
3:33:49.1282800
+16:37.99600
65.4p
10
Göran Klinga
Pumpen SK
3:38:59.1313800
+21:47.130600
63.5p
11
Thomas Roos
IF Thor
3:40:54.1325300
+23:42.142100
62.8p
12
Anders Fryxell
Sundbybergs IK
3:42:10.1332900
+24:58.149700
62.3p
13
Patrik Johansson
Östansjö SK
3:43:08.1338700
+25:56.155500
62.0p
14
Staffan Juliusson
Karlslunds IF SF
3:47:19.1363800
+30:07.180600
60.6p
15
Mats Hellberg
Rehns BK
3:50:11.1381000
+32:59.197800
59.7p
16
Jan Granlund
Västerås Skidklubb
3:50:25.1382400
+33:13.199200
59.6p
17
Henrik Alsbäck
Västerås Skidklubb
3:50:39.1383800
+33:27.200600
59.5p
18
Kalle Widlert
Venjans AIK
3:52:35.1395400
+35:23.212200
58.9p
19
Jan Stridh
Skogsluffarnas OK
3:53:37.1401600
+36:25.218400
58.6p
20
Kenneth Pettersson
IFK Sala
3:54:10.1404900
+36:58.221700
58.4p
21
Pontus Rosberg
Ufk
3:54:52.1409100
+37:40.225900
58.2p
22
Marcus Markström
Åkersberga SK
3:54:56.1409500
+37:44.226300
58.2p
23
sören karlsson
Hästveda OK
3:54:59.1409800
+37:47.226600
58.2p
24
Morgan Hellström
Tunafors SK
3:56:05.1416400
+38:53.233200
57.9p
25
Björn Johansson
Östervåla IF
3:56:47.1420600
+39:35.237400
57.6p
26
Lars-Åke Åberg
IFK Hedemora SK
3:56:50.1420900
+39:38.237700
57.6p
27
Jörgen Andersson
Axa SC
3:57:04.1422300
+39:52.239100
57.6p
28
Reine Eklund
Västerås Skidklubb
3:58:58.1433700
+41:46.250500
57.0p
29
Anders Andersson
No Club
4:00:58.1445700
+43:46.262500
56.4p
30
Krister Jonsson
IFK Mariefred
4:01:06.1446500
+43:54.263300
56.4p
31
Jonas Höijer
Volvo IF
4:02:03.1452200
+44:51.269000
56.1p
32
Krister Sandström
Karlslunds IF SF
4:02:08.1452700
+44:56.269500
56.1p
33
Anders Carlsson
Sundbybergs IK
4:03:39.1461800
+46:27.278600
55.7p
34
Magnus Eklund
Sundbybergs IK
4:04:11.1465000
+46:59.281800
55.5p
35
Jarmo Rantakokko
Storvreta IK
4:06:19.1477800
+49:07.294600
54.9p
36
Magnus Dahlin
Turebergs IF
4:07:20.1483900
+50:08.300700
54.7p
37
Mika Ojala
Ut Kolmården
4:08:09.1488800
+50:57.305600
54.5p
38
Henrik Junno
1life IF
4:12:36.1515500
+55:24.332300
53.3p
39
Ronny Sandell
Heby Allmänna IF
4:13:52.1523100
+56:40.339900
53.0p
40
Patrik Ström
Bålsta SK
4:15:45.1534400
+58:33.351200
52.5p
41
Erik Svensson
Sisu Forshaga SK
4:16:42.1540100
+59:30.356900
52.3p
42
Bernt Welander
Ica-Handlarnas IF
4:18:03.1548200
+1:00:51.365000
51.9p
43
Jan Englundh
Fjärdhundra SK
4:18:15.1549400
+1:01:03.366200
51.9p
44
Fredrik Hammarqvist
Vendelsö IK
4:18:21.1550000
+1:01:09.366800
51.9p
45
Jonas Wahlberg
Väse IK
4:19:52.1559100
+1:02:40.375900
51.5p
46
Pontus Ström
AB Karl Hedin IF
4:20:02.1560100
+1:02:50.376900
51.5p
47
Per Zetterberg
Järfälla SK
4:23:04.1578300
+1:05:52.395100
50.8p
48
Björn Göthlin
Östansjö SK
4:26:41.1600000
+1:09:29.416800
49.9p
49
Ulf Johansson
Ärla IF
4:27:11.1603000
+1:09:59.419800
49.8p
50
Henrik Paulsson
Filipstads SF
4:27:19.1603800
+1:10:07.420600
49.8p
51
Nils Hillert
IFK Lidingö SOK
4:27:59.1607800
+1:10:47.424600
49.7p
52
André Pforte
TSG Schkeuditz
4:29:03.1614200
+1:11:51.431000
49.4p
53
Johan Jansson
Hägersta GF
4:32:49.1636800
+1:15:37.453600
48.6p
54
Lars Eriksson
Axa SC
4:34:38.1647700
+1:17:26.464500
48.2p
55
Peter Dahlberg
Peab Bedriftsidrettslag
4:35:11.1651000
+1:17:59.467800
48.1p
56
Jonas Svensson
Gimo IF SK
4:37:48.1666700
+1:20:36.483500
47.6p
57
Thomas Dahlin
Försvarets Sk
4:41:42.1690100
+1:24:30.506900
46.8p
58
Jens Andersson
Filipstads SF
4:44:41.1708000
+1:27:29.524800
46.2p
59
Anders Glämsta
Västerås Skidklubb
4:45:11.1711000
+1:27:59.527800
46.1p
60
Robert Jonsson
Järfälla SK
4:45:41.1714000
+1:28:29.530800
46.0p
61
Mikael Klimscha
Norabygdens SK
4:46:21.1718000
+1:29:09.534800
45.9p
62
Lars Lundeborg
Turebergs IF
4:47:48.1726700
+1:30:36.543500
45.6p
63
Niclas Bjällhage
Tunafors SK
4:48:40.1731900
+1:31:28.548700
45.5p
64
Johan Lindgren
Bålsta SK
4:49:51.1739000
+1:32:39.555800
45.3p
65
Per Videhult
Västerås Skidklubb
4:51:24.1748300
+1:34:12.565100
45.0p
66
Niklas Lindskog
Vassunda IF
4:54:46.1768500
+1:37:34.585300
44.4p
67
Johan Frankelius
Ufk
4:58:22.1790100
+1:41:10.606900
43.8p
68
Kenth Pettersson
Karbennings GOIF
4:59:32.1797100
+1:42:20.613900
43.6p
69
Ulf Orrvik
Axa SC
5:01:15.1807400
+1:44:03.624200
43.3p
70
Joakim Näs
Gillberga SK
5:26:14.1957300
+2:09:02.774100
39.5p
71
RICARD WEILID
Älvsjö
5:49:44.2098300
+2:32:32.915100
36.4p
72
Dan Jespersen
Port Erin
5:56:33.2139200
+2:39:21.956000
35.6p
73
Thomas Löveneke
Umara SC
6:07:09.2202800
+2:49:57.1019600
34.5p
74
Andreas Jansson
Storvreta IK
6:08:36.2211500
+2:51:24.1028300
34.3p
75
Jonas Wahlström
Trosabygdens OK
6:14:07.2244600
+2:56:55.1061400
33.8p
76
Thomas Petersson
Surahammars SOK
6:17:22.2264100
+3:00:10.1080900
33.4p
77
Stefan Strömberg
Axa SC
6:30:18.2341700
+3:13:06.1158500
32.2p
78
Joakim Ahrling
Visborgs OK
7:24:50.2668900
+4:07:38.1485700
27.8p
-
Olof Widenfalk
Ufk
23:59:58.8639700
-
Tomas Almqvist
Sälens IF
23:59:58.8639700
-
Kennet Berglund
Bravur Sports Club
23:59:58.8639700
-
Peter Lingmerth
Axa SC
23:59:58.8639700
-
Johan Furunäs
IFK Mariefred
23:59:59.8639800
-
Anders Westerlund
Axa SC
23:59:59.8639800
-
Rickard Elvin
Karlslunds IF SF
23:59:59.8639800
-
Kolbjörn Kjören
Täby IS SK
23:59:59.8639800
-
Johan Amneus
Värmdö
23:59:59.8639800
-
Jonas Lundborg
Sundbybergs IK
23:59:59.8639800
-
Mårten Vinterbäck
Storvreta IK
23:59:59.8639800
-
Jari Toivanen
Västerås Skidklubb
23:59:59.8639800
-
Patrick Hansson
Kumla
23:59:59.8639800
-
Christer Litzell
Axa SC
23:59:59.8639800
-
Fredrik Sandgren
Ufk
23:59:59.8639800
-
Jan Östlund
IFK Sala
23:59:59.8639800
-
Stefan Karlqvist
Axa SC
23:59:59.8639800
-
Stefan Johansson
IFK Sala
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)