Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Orsa Grönklitt Ski Marathon
2019-02-09
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
H 21
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Oscar Persson
SK Bore
1:46:33.639200
87.1p
2
Jens ERIKSSON
Dala-Floda IF
1:48:21.650000
+1:48.10700
85.2p
3
Adam Steen
Axa SC
1:50:21.662000
+3:48.22700
83.3p
4
Daniel Södersten
Orsa SK
1:50:34.663300
+4:01.24000
83.1p
5
Gabriel Höjlind
IFK Mora SK
1:50:45.664400
+4:12.25100
82.9p
6
Jonatan Engström
Borås SK
1:52:56.677500
+6:23.38200
80.9p
7
Johan Strid
Ockelbo SK
1:54:19.685800
+7:46.46500
79.7p
8
Filip Ragnarsson
Orsa SK
1:54:21.686000
+7:48.46700
79.6p
9
Klas Söderqvist
Älvdalens IF SK
1:54:45.688400
+8:12.49100
79.3p
10
Claes Steimert
Mälarö SOK
1:54:47.688600
+8:14.49300
79.3p
11
Fredrik Nylund
Älvdalens IF SK
1:55:08.690700
+8:35.51400
79.0p
12
Adam EKSTEDT
IF Ski Team Skåne
1:55:43.694200
+9:10.54900
78.5p
13
Atle Ager
Skeriol IF
2:01:23.728200
+14:50.88900
74.0p
14
Benjamin Lembke
Linköpings SK
2:01:35.729400
+15:02.90100
73.8p
15
Nick BERG
Orsa SK
2:02:13.733200
+15:40.93900
73.3p
16
Kristian Dahlström
Åmåls OK
2:02:39.735800
+16:06.96500
73.0p
17
Viktor Asking
IF Ski Team Skåne
2:02:55.737400
+16:22.98100
72.8p
18
Andreas Lundh
Halmstad OK / Ski Team Lundh
2:04:56.749500
+18:23.110200
71.4p
19
Johan Andersson
IK Stern
2:05:53.755200
+19:20.115900
70.7p
20
Alexander JOHANSSON
Älvdalens IF SK
2:06:02.756100
+19:29.116800
70.6p
21
John Andersson Gull
AB Karl Hedin IF
2:06:15.757400
+19:42.118100
70.5p
22
Erik Smedhs
IFK Mora SK
2:06:59.761800
+20:26.122500
70.0p
23
Albin Persson
Tranemo IF Skidklubb
2:07:49.766800
+21:16.127500
69.4p
24
Kasper Johansson
Karlslunds IF SF
2:09:30.776900
+22:57.137600
68.3p
25
Tomas Wiklund
IK Jarl Rättvik
2:09:50.778900
+23:17.139600
68.1p
26
Jonathan Persson
Domnarvets GOIF
2:10:22.782100
+23:49.142800
67.8p
27
Christoffer Grudd
IFK Mora SK
2:10:45.784400
+24:12.145100
67.5p
28
Erik Engström
Tunafors SK
2:10:49.784800
+24:16.145500
67.5p
29
Lars Ekman
Försvarets Sk
2:13:26.800500
+26:53.161200
65.9p
30
Gaetan Delhon
BROMMA
2:13:35.801400
+27:02.162100
65.8p
31
David Blecko
No Club
2:14:23.806200
+27:50.166900
65.3p
32
Erik Danielsson
Sveaskogs IF
2:14:45.808400
+28:12.169100
65.1p
33
Johan Falk
Domnarvets GOIF
2:15:06.810500
+28:33.171200
64.9p
34
Andreas Pettersson
Attunda OK
2:16:06.816500
+29:33.177200
64.3p
35
Jesper Marklund
Sundbybergs IK
2:16:13.817200
+29:40.177900
64.3p
36
Peter Rosenqvist
Stockholms RK
2:16:24.818300
+29:51.179000
64.2p
37
Johan Malgerud
Tunafors SK
2:18:38.831700
+32:05.192400
62.9p
38
John Blomberg
Stockholm
2:20:05.840400
+33:32.201100
62.2p
39
Jon Samuelsson
Bålsta SK
2:20:08.840700
+33:35.201400
62.1p
40
Petter Bäckebjörk
Kilafors SK
2:20:13.841200
+33:40.201900
62.1p
41
Sebastian Tengbom
Eksjö SOK
2:20:24.842300
+33:51.203000
62.0p
42
Klas Johansson
Tranemo IF Skidklubb
2:20:45.844400
+34:12.205100
61.8p
43
Robin Larsson
Ulricehamns IF
2:20:47.844600
+34:14.205300
61.8p
44
Jesper Frisk
XC STHLM Ski Club
2:20:51.845000
+34:18.205700
61.8p
45
Tobias Berg
Axa SC
2:21:06.846500
+34:33.207200
61.6p
46
Fridolf Östblom
Axa SC
2:21:15.847400
+34:42.208100
61.5p
47
Jens FILIPSSON
Sunne SLF
2:21:29.848800
+34:56.209500
61.4p
48
Karl Tiselius
Team Ormsalva AC
2:21:42.850100
+35:09.210800
61.3p
49
Max Bäckström
Karlslunds IF SF
2:22:20.853900
+35:47.214600
61.0p
50
Rasmus Westberg
SK Bore
2:22:28.854700
+35:55.215400
60.9p
51
Linus Karlsson Mood
Roslagsbro IF
2:23:44.862300
+37:11.223000
60.3p
52
Erik Kruukka
Vittangi SK
2:23:50.862900
+37:17.223600
60.2p
53
Anton Östblom
Axa SC
2:24:05.864400
+37:32.225100
60.1p
54
Philip Gottlieb
Djurgårdens IF AF
2:24:09.864800
+37:36.225500
60.1p
55
Pontus Buskas
Sköldinge IF
2:24:10.864900
+37:37.225600
60.1p
56
Joakim Reuterwall
Sätra IF
2:24:39.867800
+38:06.228500
59.8p
57
Stefan Ekström
Axa SC
2:25:02.870100
+38:29.230800
59.6p
58
Jonas Ekman Fischer
Kalmar
2:25:07.870600
+38:34.231300
59.6p
59
Marcus Trulsson
Härlövs IF
2:26:01.876000
+39:28.236700
59.2p
60
Erik Grinneby
Sätra IF
2:26:27.878600
+39:54.239300
59.0p
61
Robin Wessman
Sockertoppen IF
2:26:44.880300
+40:11.241000
58.8p
62
Alexander Stenhols-Lundemo
IK Jarl Rättvik
2:28:27.890600
+41:54.251300
58.0p
63
Charlie Elf
Axa SC
2:29:02.894100
+42:29.254800
57.7p
64
Erik Björklund
Bjursås IK
2:29:04.894300
+42:31.255000
57.7p
65
Tommy Hammarström
IK Jarl Rättvik
2:29:24.896300
+42:51.257000
57.6p
66
Mattias Göthberg
No Club
2:29:27.896600
+42:54.257300
57.6p
67
Henrik Lans
Orsa SK
2:29:31.897000
+42:58.257700
57.5p
68
Hampus Monlars
Orsa SK
2:29:39.897800
+43:06.258500
57.5p
69
David Jönsson
Stenungsunds OK
2:31:44.910300
+45:11.271000
56.5p
70
Pontus Nylander
SALTSJÖ-DUVNÄS
2:31:45.910400
+45:12.271100
56.5p
71
Simon Gustafsson
Hössna IF
2:32:59.917800
+46:26.278500
56.0p
72
Philip Stolt
Siljansnäs Skid Löparklubb
2:33:08.918700
+46:35.279400
55.9p
73
Jimmy Skogström
IFK Mora SK
2:33:39.921800
+47:06.282500
55.7p
74
Christoffer Mårhén
Svaide Roma SOK
2:34:22.926100
+47:49.286800
55.4p
75
Joakim Skärlén
Haninge SOK
2:35:20.931900
+48:47.292600
55.0p
76
Jan-Erik Isaksson
Hössna IF
2:38:10.948900
+51:37.309600
53.8p
77
Samuel Sandén
Axa SC
2:38:43.952200
+52:10.312900
53.6p
78
Petter Martinsson
Siljansnäs Skid & Löparklubb
2:39:11.955000
+52:38.315700
53.4p
79
Jonathan Ohlson
Ulricehamns IF
2:39:19.955800
+52:46.316500
53.4p
80
Emil Wiklundh
Axa SC
2:39:54.959300
+53:21.320000
53.2p
81
Fredric Hasselkrans
Brudpiga RK
2:40:08.960700
+53:35.321400
53.1p
82
Tobias Gustavsson
Ulricehamn
2:40:49.964800
+54:16.325500
52.8p
83
Mattias Bäckström
Vingåkers OK
2:41:26.968500
+54:53.329200
52.6p
84
Thomas Eriksson
Upplands-Ekeby IF
2:42:19.973800
+55:46.334500
52.2p
85
Wilhelm Gustafsson
Axa SC
2:42:45.976400
+56:12.337100
52.1p
86
Adam Erlandsson
Saltsjö Boo
2:43:37.981600
+57:04.342300
51.8p
87
Jens Knutsson
Axa SC
2:44:02.984100
+57:29.344800
51.6p
88
Christoffer Lundström
Axa SC
2:46:05.996400
+59:32.357100
50.9p
89
Marcus Jansson
Upplands-Ekeby IF
2:46:49.1000800
+1:00:16.361500
50.6p
90
Martin Östlund
Adsum Ski Team
2:47:10.1002900
+1:00:37.363600
50.5p
91
Linus Ehrenstråhle
No Club
2:47:26.1004500
+1:00:53.365200
50.4p
92
Kristófer Magnússon
Täby
2:48:26.1010500
+1:01:53.371200
50.0p
93
Oscar Östling
IFK Mockfjärd
2:49:37.1017600
+1:03:04.378300
49.6p
94
Albert Bäckebjörk
Kilafors SK
2:50:13.1021200
+1:03:40.381900
49.4p
95
Tomas Hultgren
KFUM IA Ludvika
2:50:32.1023100
+1:03:59.383800
49.3p
96
Markus Keränen
Kilafors SK
2:51:06.1026500
+1:04:33.387200
49.1p
97
Clas Andersson
Älvdalens IF SK
2:53:05.1038400
+1:06:32.399100
48.5p
98
Gustaf Blecko
No Club
2:53:22.1040100
+1:06:49.400800
48.4p
99
Henrik Björklund
Länsförsäkringar IF
2:53:47.1042600
+1:07:14.403300
48.3p
100
Johan Engström
Tunafors SK
2:55:02.1050100
+1:08:29.410800
47.9p
101
Erik Åkesson
ABB IF Ludvika
2:55:29.1052800
+1:08:56.413500
47.7p
102
Magnus Mertzig
Axa SC
2:55:43.1054200
+1:09:10.414900
47.7p
103
David Berg
Axa SC
2:55:58.1055700
+1:09:25.416400
47.6p
104
Gustav Wiklundh
Axa SC
2:56:01.1056000
+1:09:28.416700
47.6p
105
Philip Grund
Ufk
2:58:11.1069000
+1:11:38.429700
46.9p
106
Olov Sacrédeus
Uppsala
2:58:58.1073700
+1:12:25.434400
46.7p
107
Tommie Roukus Löf
Ufk
3:01:48.1090700
+1:15:15.451400
45.8p
108
Joel Blomqvist
Siljansnäs Skid & Löparklubb
3:02:55.1097400
+1:16:22.458100
45.5p
109
Gustav Stenbom
IFK Mora SK
3:07:04.1122300
+1:20:31.483000
44.4p
110
Nicklas Landgren
Åre Längdskidklubb
3:09:41.1138000
+1:23:08.498700
43.7p
111
Magnus Strand
OK Landehof
3:10:56.1145500
+1:24:23.506200
43.3p
112
Niklas Thoren
Göteborgs SK
3:12:03.1152200
+1:25:30.512900
43.1p
113
Måns Persson
Hvetlanda SK
3:13:33.1161200
+1:27:00.521900
42.7p
114
Daniel Jacobsén
Axa SC
3:13:42.1162100
+1:27:09.522800
42.6p
115
Fredrik Marklund
Nacka Värmdö SK
3:13:47.1162600
+1:27:14.523300
42.6p
116
Magnus Töndevold
Nacka Värmdö SK
3:14:06.1164500
+1:27:33.525200
42.5p
117
Erik Lindberg
SK Bore
3:15:10.1170900
+1:28:37.531600
42.3p
118
Martin Skärlén
Haninge SOK
3:15:18.1171700
+1:28:45.532400
42.2p
119
Sebastian Frisk
STOCKHOLM
3:20:30.1202900
+1:33:57.563600
41.0p
120
Anton H Paulson
No Club
3:23:41.1222000
+1:37:08.582700
40.3p
121
Wiktor Eriksson
Axa SC
3:28:26.1250500
+1:41:53.611200
39.3p
122
Johan Andersson
Falun Borlänge SK
3:40:54.1325300
+1:54:21.686000
36.8p
123
Lars Dahlin
Axa SC
3:58:50.1432900
+2:12:17.793600
33.7p
124
Niclas Colliander
Axa SC
4:12:42.1516100
+2:26:09.876800
31.7p