Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Malmstråket
2019-02-09
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
OBS! Nyhet!
Visa ihopslagen resultatlista med seedningsgränser för Vasaloppet
D 21
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Åse Borgeryd
Strömnäs GIF
2:38:34.951300
61.9p
2
Ellen Scheidegger
Motala Aif SK
2:45:38.993700
+7:04.42300
58.9p
3
Linda Mikaelsdotter Sälldin
Strömnäs GIF
2:47:46.1006500
+9:12.55100
58.1p
4
Mia Jakobsson
Luleå Gjutarens IF
3:14:19.1165800
+35:45.214400
49.4p
5
Ida Lindberg
No Club
3:14:20.1165900
+35:46.214500
49.4p
6
Anna Marklund
Axa SC
3:15:05.1170400
+36:31.219000
49.2p
7
Sara Marklund
Axa SC
3:15:05.1170400
+36:31.219000
49.2p
8
Anna Mörk
Vreta Skid o Mk
3:21:15.1207400
+42:41.256000
47.6p
9
Andrea Rundqvist
Skellefteå SK
3:47:28.1364700
+1:08:54.413300
41.6p
10
Cecilia Karlsson
Malmbergets AIF
3:51:10.1386900
+1:12:36.435500
40.9p
11
Josefin Nilsson
Axa SC
4:20:47.1564600
+1:42:13.613200
36.0p
12
Caroline Loman
Skellefteå SK
5:38:37.2031600
+3:00:03.1080200
27.3p
D 40
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Susanne Pettersson
Skellefteå SK
2:49:36.1017500
57.4p
2
Anna-Lena Stenlund
Skellefteå SK
3:13:14.1159300
+23:38.141700
49.7p
3
Erika Lind
Skellefteå SK
3:17:55.1187400
+28:19.169800
48.4p
4
Stella Persson
Strömnäs GIF
3:54:42.1408100
+1:05:06.390500
40.3p
5
Susanne Loman
Skellefteå SK
5:53:26.2120500
+3:03:50.1102900
26.1p
6
Jeanette Stenlund
Skellefteå SK
5:55:11.2131000
+3:05:35.1113400
25.9p
D 50
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Eva Tjäder
Malå IF
3:21:08.1206700
47.6p
2
Sara Forsgren
IFK Arvidsjaur SK
3:25:59.1235800
+4:51.29000
46.4p
3
Annika Wasström
Bolidens SK
3:28:41.1252000
+7:33.45200
45.7p
4
Eva Bodin
Sävast Ski Team IF
4:04:13.1465200
+43:05.258400
38.6p
H 21
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Klas Nilsson
Skellefteå XC
2:01:06.726500
84.1p
2
Hannes Boström
IFK Arvidsjaur SK
2:03:18.739700
+2:12.13100
82.3p
3
Erik Skott
Aapua IF
2:09:29.776800
+8:23.50200
77.8p
4
Jacob Lindehag
Strömnäs GIF
2:09:33.777200
+8:27.50600
77.8p
5
Jesper Lundqvist
Skellefteå XC
2:10:06.780500
+9:00.53900
77.4p
6
Martin Ottosson
Skellefteå SK
2:10:44.784300
+9:38.57700
77.0p
7
Viktor Carlsson
Skellefteå XC
2:13:01.798000
+11:55.71400
75.5p
8
Erik Strandberg
Latikberg IK
2:16:06.816500
+15:00.89900
73.5p
9
Marcus Nilsson
Föreningen Studentidrott Luleå
2:16:23.818200
+15:17.91600
73.3p
10
Magnus Lindfors
IK Studenterna
2:16:52.821100
+15:46.94500
73.0p
11
Erik Eriksson
Gellivare Skidallians IK
2:17:35.825400
+16:29.98800
72.6p
12
Martin Åkerlund
Kågedalens SK
2:20:36.843500
+19:30.116900
70.8p
13
Olov Molin
Östersunds SK
2:20:58.845700
+19:52.119100
70.6p
14
Jim Lundmark
Skellefteå XC
2:23:09.858800
+22:03.132200
69.4p
15
Håkan Olsson
Aapua IF
2:23:12.859100
+22:06.132500
69.4p
16
Albin Karlsson
Skellefteå SK
2:23:20.859900
+22:14.133300
69.3p
17
Daniel Haarala
Överkalix IF
2:26:05.876400
+24:59.149800
67.8p
18
Olof Stenlund
Team Esplanad
2:28:45.892400
+27:39.165800
66.5p
19
Olle Berggren
Älvsby IF SK
2:29:19.895800
+28:13.169200
66.2p
20
Fredrik Borg
No Club
2:29:19.895800
+28:13.169200
66.2p
21
Johan Söderberg
Skellefteå SK
2:31:06.906500
+30:00.179900
65.3p
22
Johannes Viklund
Skellefteå XC
2:32:18.913700
+31:12.187100
64.7p
23
Joonas Lämsä
Motala Aif SK
2:33:40.921900
+32:34.195300
64.1p
24
Magnus Marklund
Kågedalens SK
2:33:44.922300
+32:38.195700
64.1p
25
Peter Öbrand
Lycksele IF
2:36:27.938600
+35:21.212000
62.8p
26
Anders Eriksson
Antnäs BK
2:36:55.941400
+35:49.214800
62.6p
27
Göran Olsson
Team Experience
2:38:22.950100
+37:16.223500
62.0p
28
Mattias Jaako
Team Experience
2:38:22.950100
+37:16.223500
62.0p
29
Emil ISAKSSON
Lycksele IF
2:38:36.951500
+37:30.224900
61.9p
30
Stefan Hertil
Stöcke Ts Järnet
2:39:04.954300
+37:58.227700
61.7p
31
Fredrik Söderberg
IF Berguven
2:46:13.997200
+45:07.270600
58.7p
32
Daniel Israelsson
XC Piteå
2:51:31.1029000
+50:25.302400
56.7p
33
Oscar Lindfors
Umara SC
2:52:17.1033600
+51:11.307000
56.4p
34
Jonas Nyström
Skellefteå XC
2:54:18.1045700
+53:12.319100
55.7p
35
Erik Granström
IFK Arvidsjaur SK
2:56:07.1056600
+55:01.330000
55.1p
36
Filip Lundström
Skellefteå SK
3:00:10.1080900
+59:04.354300
53.7p
37
Andreas Brink
Försvarets Sk
3:01:02.1086100
+59:56.359500
53.4p
38
Dennis Larsson
Axa SC
3:01:34.1089300
+1:00:28.362700
53.2p
39
Victor Forsberg
Norrfjärdens IF
3:06:42.1120100
+1:05:36.393500
51.6p
40
Zakarias Åström
Norrfjärdens IF
3:08:13.1129200
+1:07:07.402600
51.2p
41
Anton Israelsson
Norrfors IK
3:10:54.1145300
+1:09:48.418700
50.4p
42
Mikael Eriksson
IFK Kiruna
3:11:27.1148600
+1:10:21.422000
50.2p
43
Markus Grahn
Luleå Gjutarens IF
3:11:28.1148700
+1:10:22.422100
50.2p
44
Mattias Rönnbäck
Luleå
3:13:34.1161300
+1:12:28.434700
49.6p
45
David Andersson
Skellefteå SK
3:14:07.1164600
+1:13:01.438000
49.5p
46
Robert Frederiksen
IK Stern
3:15:13.1171200
+1:14:07.444600
49.2p
47
Daniel Kempe
Skellefteå SK
3:16:28.1178700
+1:15:22.452100
48.8p
48
Marcus Isaksson
Skellefteå SK
3:20:02.1200100
+1:18:56.473500
47.9p
49
Oscar Lindgren
Skellefteå SK
3:25:10.1230900
+1:24:04.504300
46.6p
50
Viktor Berggren
Hemmingsmarks IF
3:47:34.1365300
+1:46:28.638700
41.6p
51
Henrik Renberg
Skellefteå XC
3:59:21.1436000
+1:58:15.709400
39.4p
Logga in för att slippa de här annonserna
H 40
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Stig Lundmark
IFK Arvidsjaur SK
2:16:28.818700
73.3p
2
Patrik Jonsson
Norum-Djäkneboda SK
2:20:59.845800
+4:31.27000
70.6p
3
Marcus Lindfors
Skellefteå XC
2:21:10.846900
+4:42.28100
70.5p
4
Markus Lidman
Hemmingsmarks IF
2:21:37.849600
+5:09.30800
70.3p
5
Jörgen Söderlund
Luleå Gjutarens IF
2:29:19.895800
+12:51.77000
66.2p
6
Peter Gustavsson
Malå IF
2:31:58.911700
+15:30.92900
64.9p
7
Kenneth Hagman
Svenska Marinvaror
2:32:37.915600
+16:09.96800
64.6p
8
Fredrik Jonsson
Skellefteå XC
2:34:35.927400
+18:07.108600
63.7p
9
Jörgen Stenberg
Kågedalens SK
2:43:13.979200
+26:45.160400
59.9p
10
Johan Ekman
Piteå Elit SK
2:44:40.987900
+28:12.169100
59.3p
11
Bosse Häll
Arjeplogs SK
2:45:52.995100
+29:24.176300
58.8p
12
Stefan Vikström
Skellefteå SK
2:51:14.1027300
+34:46.208500
56.8p
13
Lars Källströmer
Skellefteå XC
2:55:45.1054400
+39:17.235600
55.2p
14
Tord Nilsson
Skellefteå XC
2:56:27.1058600
+39:59.239800
54.9p
15
Lars Sundström
Skellefteå SK
3:00:05.1080400
+43:37.261600
53.7p
16
Krister Berglund
Sävast Ski Team IF
3:05:29.1112800
+49:01.294000
52.0p
17
Samuel Backteman
Skellefteå SK
3:07:43.1126200
+51:15.307400
51.3p
18
Pär Göting
Bolidens SK
3:07:43.1126200
+51:15.307400
51.3p
19
Tord Mörk
Vreta Skid o Mk
3:08:51.1133000
+52:23.314200
51.0p
20
Benny Hedlund
Byske SK
3:11:11.1147000
+54:43.328200
50.3p
21
Marcus Lejon
Antnäs BK
3:19:45.1198400
+1:03:17.379600
47.9p
22
Antti Äystö
Skellefteå XC
3:26:32.1239100
+1:10:04.420300
46.2p
23
Jens Vikström
Skellefteå XC
3:27:12.1243100
+1:10:44.424300
46.1p
24
Robert Olofsson
Skellefteå SK
4:38:49.1672800
+2:22:21.854000
33.5p
H 50
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Jörgen Gustafsson
Skellefteå XC
2:17:31.825000
72.7p
2
Göran Karlsson
Luleguttene
2:31:32.909100
+14:01.84000
65.1p
3
Tomas Hedström
Fmv-Sport
2:35:18.931700
+17:47.106600
63.3p
4
Jörgen Norén
Malå IF
2:36:29.938800
+18:58.113700
62.8p
5
Robin Olofsson
SK Järven
2:37:26.944500
+19:55.119400
62.4p
6
Jonny Holmbom
Lycksele IF
2:41:46.970500
+24:15.145400
60.5p
7
Hans Fjellborg
Jukkasjärvi IF
2:42:19.973800
+24:48.148700
60.3p
8
Håkan Holmgren
Bolidens SK
2:42:48.976700
+25:17.151600
60.1p
9
Hans Bodin
Sävast Ski Team IF
2:47:09.1002800
+29:38.177700
58.3p
10
Martin Lundberg
Fredrika IK
2:47:13.1003200
+29:42.178100
58.3p
11
Per-erik Grahn
7-Mila SK
2:52:39.1035800
+35:08.210700
56.3p
12
Martin Larsson
Skellefteå SK
3:00:22.1082100
+42:51.257000
53.6p
13
Mats Gustafsson
Skellefteå XC
3:01:28.1088700
+43:57.263600
53.3p
14
Tomas Persson
Norsjö SK
3:04:52.1109100
+47:21.284000
52.2p
15
Krister Rosendahl
Luleguttene
3:09:00.1133900
+51:29.308800
50.9p
16
Knut Rønnåbakk
Stormfjell IL
3:10:16.1141500
+52:45.316400
50.6p
17
Åke Strandberg
Skellefteå SK
3:11:06.1146500
+53:35.321400
50.3p
18
Jan-Erik Grahn
Antnäs BK
3:12:26.1154500
+54:55.329400
49.9p
19
Peter Jonsson
Skellefteå XC
3:16:47.1180600
+59:16.355500
48.7p
20
Mikael Jonsson
Bodens SK
3:36:00.1295900
+1:18:29.470800
44.0p
21
Mikael Lindskog
Skellefteå SK
3:50:21.1382000
+1:32:50.556900
41.1p
H 60
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Thomas Ottosson
Skellefteå SK
2:30:04.900300
65.8p
2
Hans Göran Vesterlund
Skellefteå XC
2:52:22.1034100
+22:18.133700
56.4p
3
Rickard Larsson
Strömnäs GIF
3:17:36.1185500
+47:32.285100
48.5p
4
Sture Sundberg
Skellefteå XC
3:17:40.1185900
+47:36.285500
48.5p
5
Hans-Henrik Holmvik
Norge
3:34:48.1288700
+1:04:44.388300
44.3p
6
Johan Zetterlund
Gräftåvallens SK
3:37:36.1305500
+1:07:32.405100
43.7p
7
Ulf Karlsson
Skellefteå SK
4:34:50.1648900
+2:04:46.748500
34.0p
D 21
21km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Magdalena Pajala
Piteå Elit SK
1:13:47.442600
67.7p
2
Olivia Alm
Strömnäs GIF
1:13:47.442600
67.7p
3
Agneta Lantto-Forsgren
Skellefteå SK
1:23:28.500700
+9:41.58000
59.9p
4
Erika Danielsson
Piteå Elit SK
1:44:55.629400
+31:08.186700
47.6p
5
Maria Karlsson
Piteå Elit SK
1:46:48.640700
+33:01.198000
46.8p
6
Eva Leffler
OK Renen
2:04:59.749800
+51:12.307100
40.0p
D 21 Motion
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Helena Törneius
Heby Allmänna IF
3:12:54.1157300
49.8p
2
Pia Holmgren
Bolidens SK
3:25:34.1233300
+12:40.75900
46.5p
3
Lina Nilsson
Bodens SK
3:29:26.1256500
+16:32.99100
45.5p
4
Sara Rundqvist
Piteå Elit SK
3:33:24.1280300
+20:30.122900
44.6p
5
Josefine Spett
Umeå
3:39:29.1316800
+26:35.159400
43.3p
6
Veronica Lundkvist
Piteå Elit SK
3:58:11.1429000
+45:17.271600
39.6p
7
Ulrika Ekman
Piteå Elit SK
4:34:23.1646200
+1:21:29.488800
34.1p
8
Cathrine Johansson
Skellefteå SK
4:34:25.1646400
+1:21:31.489000
34.1p
9
Karine Glapiak
Stockholm
5:01:07.1806600
+1:48:13.649200
30.9p
H 21 Motion
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Kristofer Lundqvist
Bolidens SK
2:43:08.978700
59.9p
2
Olle Edström
Luleå
2:45:04.990300
+1:56.11500
59.2p
3
Johan Bellgran
Getryggens SK
2:46:36.999500
+3:28.20700
58.6p
4
Petter Wangby
Skellefteå SK
2:47:49.1006800
+4:41.28000
58.1p
5
Markus Rosenius
Burträsk SK
2:48:22.1010100
+5:14.31300
57.9p
6
Thomas Jonsson
Piteå Elit SK
2:51:13.1027200
+8:05.48400
56.8p
7
Christer Larsson
Skellefteå SK
2:51:33.1029200
+8:25.50400
56.7p
8
Christer Nyman
Stockholm
2:53:05.1038400
+9:57.59600
56.1p
9
Thomas Brännström
Piteå Elit SK
2:53:16.1039500
+10:08.60700
56.1p
10
Jan Karlsson
Norsjö SK
2:55:45.1054400
+12:37.75600
55.2p
11
Erik Marklund
Umeå
2:59:39.1077800
+16:31.99000
53.9p
12
Adam Persson
Åsele IK
3:00:01.1080000
+16:53.101200
53.7p
13
Simon Lundström
Umeå
3:00:09.1080800
+17:01.102000
53.7p
14
Anders Borgeryd
XC Piteå
3:00:47.1084600
+17:39.105800
53.5p
15
Simon Andersson
Öre-Långsele IF
3:05:02.1110100
+21:54.131300
52.1p
16
Fredrik Karlsson
Umeå
3:08:53.1133200
+25:45.154400
51.0p
17
Åke Wilhelmsson
Strycksele IF
3:09:15.1135400
+26:07.156600
50.9p
18
Joakim Frederiksen
Piteå Elit SK
3:09:42.1138100
+26:34.159300
50.7p
19
Rolf Jakobsson
Vattenfalls IF
3:09:44.1138300
+26:36.159500
50.7p
20
Björn Brännström
Skellefteå SK
3:15:06.1170500
+31:58.191700
49.2p
21
David Bellqvist
Bodens SK
3:18:36.1191500
+35:28.212700
48.3p
22
Alexander Lundqvist
Skellefteå SK
3:19:27.1196600
+36:19.217800
48.0p
23
Mats Långström
Piteå Elit SK
3:19:54.1199300
+36:46.220500
47.9p
24
Jonas Lundström
Skellefteå SK
3:19:56.1199500
+36:48.220700
47.9p
25
Urban Johansson
Skellefteå SK
3:20:01.1200000
+36:53.221200
47.9p
26
Thomas Lindgren
Elsäker
3:20:15.1201400
+37:07.222600
47.8p
27
Mats Olofsson
Skellefteå SK
3:21:56.1211500
+38:48.232700
47.4p
28
David Viklund
Skellefteå SK
3:24:31.1227000
+41:23.248200
46.7p
29
Petter Gustafsson
Skellefteå SK
3:24:49.1228800
+41:41.250000
46.7p
30
Peter Andersson
Stockholm
3:24:52.1229100
+41:44.250300
46.6p
31
Erik Elveros
Stockholm
3:25:12.1231100
+42:04.252300
46.6p
32
Martin Brusewitz
Luleå
3:25:24.1232300
+42:16.253500
46.5p
33
Olov Martinsson
Bygdsiljum SK
3:27:19.1243800
+44:11.265000
46.0p
34
Rune Eklund
Burträsk SK
3:27:35.1245400
+44:27.266600
46.0p
35
Anders Hedin
Gävle
3:28:18.1249700
+45:10.270900
45.8p
36
Johan Berggren
Axa SC
3:31:18.1267700
+48:10.288900
45.1p
37
Xavier Dreux
Stockholm
3:35:29.1292800
+52:21.314000
44.2p
38
David Åberg
Stockholm
3:37:41.1306000
+54:33.327200
43.7p
39
Niclas Jaråker
Falu IK
3:39:19.1315800
+56:11.337000
43.3p
40
Lars Spett
Luleå
3:39:29.1316800
+56:21.338000
43.3p
41
Anders Forsling
Luleå
3:44:44.1348300
+1:01:36.369500
42.2p
42
Ulf Lundström
Skellefteå SK
3:47:01.1362000
+1:03:53.383200
41.7p
43
Per Normark
Skellefteå SK
3:55:21.1412000
+1:12:13.433200
40.1p
44
Matthew Youngman
Skellefteå SK
3:58:36.1431500
+1:15:28.452700
39.6p
45
Krister Gustafsson
Skellefteå SK
4:02:09.1452800
+1:19:01.474000
38.9p
46
Mikael Karlsson
Skellefteå SK
4:03:14.1459300
+1:20:06.480500
38.7p
47
Josef Långberg
Skellefteå SK
4:05:05.1470400
+1:21:57.491600
38.4p
48
Thomas Ljungblad
Skellefteå SK
4:30:43.1624200
+1:47:35.645400
34.6p
49
BO Jonsson
Bolidens SK
5:21:58.1931700
+2:38:50.952900
28.8p
50
Niklas Lohman
Skellefteå SK
5:41:37.2049600
+2:58:29.1070800
27.0p
D 21 Motion
21km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Victoria Gustafsson
Skellefteå XC
1:35:45.574400
52.2p
2
Anna-karin Nordlund
Piteå Elit SK
1:40:50.604900
+5:05.30400
49.5p
3
Ulrika Larsson
Piteå Elit SK
2:00:34.723300
+24:49.148800
41.4p
4
Anna Kurkkio
Skellefteå SK
2:00:55.725400
+25:10.150900
41.3p
5
Nina Södergren
Skellefteå SK
2:01:15.727400
+25:30.152900
41.2p
6
EM Andersson
Skellefteå SK
2:01:44.730300
+25:59.155800
41.0p
7
Antonia Boman
Skellefteå SK
2:08:09.768800
+32:24.194300
39.0p
8
Kamilla Fagerberg
Skellefteå SK
2:09:36.777500
+33:51.203000
38.5p
9
Linda Blind
Bolidens SK
2:10:42.784100
+34:57.209600
38.2p
10
Petra Renman
Skellefteå SK
2:12:58.797700
+37:13.223200
37.6p
11
Susanna Hedlund
Varuträsk IF
2:28:38.891700
+52:53.317200
33.6p
12
Jenny Svanborg
Varuträsk IF
2:28:40.891900
+52:55.317400
33.6p
H 21 Motion
21km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Ola Backman
Skellefteå XC
1:16:47.460600
65.1p
2
Magnus Nygren
Skellefteå XC
1:23:00.497900
+6:13.37200
60.2p
3
Mikael Norberg
SK Järven
1:29:53.539200
+13:06.78500
55.6p
4
Kenneth Schönfeldt
Skellefteå SK
1:40:16.601500
+23:29.140800
49.8p
5
Mikael Sandström
Skellefteå SK
1:43:49.622800
+27:02.162100
48.1p
6
Erik Johansson
No Club
1:51:38.669700
+34:51.209000
44.8p
7
Tobias Lindgren
Skellefteå SK
1:58:19.709800
+41:32.249100
42.2p
8
Tejas Nair
Skellefteå SK
2:13:00.797900
+56:13.337200
37.6p