Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Umeloppet
2019-02-03
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
40km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Björn Rydvall
Lycksele IF
2:15:51.815000
81.9p
2
H 21
Martin Rosvall
Lycksele IF
2:15:56.815500
+5.400
81.9p
Seedningsgräns för led 0 i Vasaloppet: 2:16:00
3
H 21
Tobias Thomson
Ttgu IF
2:17:46.826500
+1:55.11400
80.6p
4
H 21
Joel Bodén
Bike
2:18:13.829200
+2:22.14100
80.2p
5
H 21
Tommy Hedlund
Ttgu IF
2:18:30.830900
+2:39.15800
80.0p
6
H 35
Daniel Granberg
Mellansel IF
2:22:05.852400
+6:14.37300
77.6p
7
H 21
Johan Sandberg
Täfteå IK
2:22:08.852700
+6:17.37600
77.6p
8
H 45
Thomas Westman
Molidens IK
2:26:12.877100
+10:21.62000
75.0p
9
H 21
Erik Johansson
Tranemo IF
2:26:15.877400
+10:24.62300
75.0p
10
H 40
Marcus Lindfors
Skellefteå XC
2:27:49.886800
+11:58.71700
74.1p
Seedningsgräns för led 1 i Vasaloppet: 2:28:00
11
H 21
Daniel Karlström
Jokkmokks SK
2:28:15.889400
+12:24.74300
73.8p
12
H 21
Kristoffer Linder
Kiruna X-country IF
2:28:29.890800
+12:38.75700
73.7p
12
H 21
Simon Johansson
Vännäs SK
2:28:29.890800
+12:38.75700
73.7p
14
H 21
Magnus Lindfors
IK Studenterna
2:28:34.891300
+12:43.76200
73.6p
15
H 21
Erik Rydvall
Axa SC
2:29:41.898000
+13:50.82900
73.0p
16
H 21
Henrik Fors
IK Studenterna
2:33:59.923800
+18:08.108700
70.6p
17
H 35
Thomas Michaelsen
Crash n Burn
2:34:00.923900
+18:09.108800
70.6p
18
H 35
Hans Sjöberg
Röbäcks SK
2:34:41.928000
+18:50.112900
70.2p
19
H 50
Olof Stenlund
Team Esplanad
2:34:42.928100
+18:51.113000
70.2p
20
H 21
Adrian Johansson
Hägglunds Ski Team SK
2:36:09.936800
+20:18.121700
69.4p
20
H 45
Håkan Wallberg
Hägglunds Ski Team SK
2:36:09.936800
+20:18.121700
69.4p
22
H 45
Fredrik Ragnarsson
Jalles Tc Umeå
2:38:11.949000
+22:20.133900
68.4p
23
H 21
Jörgen Danielsen
Oksskolten IL
2:38:14.949300
+22:23.134200
68.4p
24
H 40
Joakim Lessmann
Umeå Holmsund SK
2:38:26.950500
+22:35.135400
68.3p
Seedningsgräns för led 2 i Vasaloppet: 2:40:00
25
H 21
Christofer Sjöström
1life IF
2:41:05.966400
+25:14.151300
67.0p
26
H 35
Stefan Lindgren
Spöland Vännäs IF
2:41:50.970900
+25:59.155800
66.6p
26
H 21 Motion
Rasmus Nilsson
No Club
2:41:50.970900
+25:59.155800
66.6p
28
H 21
Johan Spångberg
1life IF
2:41:58.971700
+26:07.156600
66.5p
28
H 50
Fredrik Nyström
SK Fart
2:41:58.971700
+26:07.156600
66.5p
30
H 40
Fredrik Karlsson
Vårby IK
2:42:13.973200
+26:22.158100
66.4p
31
H 55
Gert Lind
Team Esplanad
2:42:19.973800
+26:28.158700
66.4p
32
H 35
Patrik Byström
1life IF
2:43:14.979300
+27:23.164200
65.9p
33
H 21
Johan Albertsson
IK Studenterna
2:43:34.981300
+27:43.166200
65.8p
34
H 55
Patrik Still
Finland
2:44:00.983900
+28:09.168800
65.6p
35
H 40
Patrik Rådström
Bike
2:44:34.987300
+28:43.172200
65.3p
36
H 60
Rune Söderman
Jalles Tc Umeå
2:45:26.992500
+29:35.177400
64.9p
37
H 21 Motion
Jonatan Pantzare
Axa SC
2:45:44.994300
+29:53.179200
64.8p
38
H 21
Gunnar Hedin
Skogis IF
2:45:54.995300
+30:03.180200
64.7p
39
H 35
Peter Öbrand
Lycksele IF
2:46:23.998200
+30:32.183100
64.5p
40
H 21 Motion
Fredrik Jonsson
Skellefteå XC
2:46:41.1000000
+30:50.184900
64.3p
41
H 45
Jonas Utterström
Jalles Tc Umeå
2:46:42.1000100
+30:51.185000
64.3p
42
D 21
Clara Auland
Sävast Ski Team IF
2:46:47.1000600
+30:56.185500
64.3p
43
H 50
Thomas Wallin
Team Esplanad
2:47:01.1002000
+31:10.186900
64.2p
44
H 55
Johan Svensk
Team Esplanad
2:48:08.1008700
+32:17.193600
63.7p
45
H 21
Erik Karlström
Jokkmokks SK
2:49:20.1015900
+33:29.200800
63.2p
46
H 45
Anders Näström
Hägglunds Ski Team SK
2:49:49.1018800
+33:58.203700
63.0p
47
D 45
Mona Nilsson
1life IF
2:49:56.1019500
+34:05.204400
62.9p
47
H 50
Jörgen Norén
Malå IF
2:49:56.1019500
+34:05.204400
62.9p
49
H 45
Mats Wiklund
1life IF
2:50:48.1024700
+34:57.209600
62.6p
50
H 45
Olov Hamqvist
Vårby IK
2:50:54.1025300
+35:03.210200
62.5p
51
H 65
John Arvidsson
1life IF
2:51:04.1026300
+35:13.211200
62.4p
52
H 55
Jonny Holmbom
Lycksele IF
2:51:11.1027000
+35:20.211900
62.4p
53
H 50
Martin Lundberg
Fredrika IK
2:51:19.1027800
+35:28.212700
62.3p
Seedningsgräns för led 3 i Vasaloppet: 2:52:00
54
H 21
Simon Johansson
Nyåkers IK
2:52:40.1035900
+36:49.220800
61.8p
55
H 50
Robin Olofsson
SK Järven
2:52:48.1036700
+36:57.221600
61.7p
56
H 45
Tommy Sjöblom
Hägglunds Ski Team SK
2:53:10.1038900
+37:19.223800
61.6p
57
H 35
Anders Wijk
Umeå
2:53:11.1039000
+37:20.223900
61.6p
58
H 21
Viktor Bretting
Bike
2:53:14.1039300
+37:23.224200
61.5p
59
H 21
Jonas Danielsen
Oksskolten IL
2:53:27.1040600
+37:36.225500
61.4p
60
H 21
Jakob Odeblad
IFK Umeå
2:53:29.1040800
+37:38.225700
61.4p
61
H 21
Joel LINDGREN
Stöcke Ts Järnet
2:53:43.1042200
+37:52.227100
61.3p
62
H 35
David Forsberg
Milslukarna XC
2:53:56.1043500
+38:05.228400
61.3p
63
H 35
Joel EDEBLOM
Team Esplanad
2:54:08.1044700
+38:17.229600
61.2p
64
H 21
Nils Lindberg
Umepolisens Skytte o IK
2:54:24.1046300
+38:33.231200
61.1p
65
H 50
Erik Oskarsson
Tavelsjö AIK
2:55:18.1051700
+39:27.236600
60.7p
66
H 40
Lars Sjöström
Hägglunds Ski Team SK
2:55:35.1053400
+39:44.238300
60.6p
67
H 21
Emil ISAKSSON
Lycksele IF
2:57:46.1066500
+41:55.251400
59.7p
68
H 21 Motion
Fredrik Östlund
Axa SC
2:58:23.1070200
+42:32.255100
59.5p
69
H 35
Stefan Lejon
IFK Umeå
2:58:27.1070600
+42:36.255500
59.5p
70
H 45
Johan Olsson
Hägglunds Ski Team SK
2:58:29.1070800
+42:38.255700
59.5p
71
H 45
Peter Vinnervik
Axa SC
2:58:30.1070900
+42:39.255800
59.5p
72
H 45
Robin Berg
Lycksele IF
2:58:33.1071200
+42:42.256100
59.4p
73
H 40
Olof Thelberg
IK Studenterna
2:59:17.1075600
+43:26.260500
59.2p
74
H 35
Jonas Nordin
Ttgu IF
3:01:04.1086300
+45:13.271200
58.5p
75
H 21 Motion
Rasmus SJÖLUND
IK Studenterna
3:02:31.1095000
+46:40.279900
58.0p
76
H 35
Gunnar Ågrahn
Lycksele IF
3:03:30.1100900
+47:39.285800
57.6p
Seedningsgräns för led 4 i Vasaloppet: 3:04:00
77
H 65
Jan Danielsen
Team s
3:05:48.1114700
+49:57.299600
56.8p
78
H 45
Christer Jonsson
Hägglunds Ski Team SK
3:06:21.1118000
+50:30.302900
56.6p
79
H 21
Simon Lindgren
Kalix SK
3:06:23.1118200
+50:32.303100
56.6p
80
H 21 Motion
Jan-anders Karlsson
1life IF
3:06:40.1119900
+50:49.304800
56.5p
81
H 21
Björn Erik Dragsten
Green Team
3:07:14.1123300
+51:23.308200
56.3p
82
H 35
Jonas Eilertsen
Jalles Tc Umeå
3:08:42.1132100
+52:51.317000
55.8p
83
H 45
Tomas Holm
Umeå
3:10:12.1141100
+54:21.326000
55.3p
84
H 40
Andreas Eriksson
IFK Umeå
3:11:22.1148100
+55:31.333000
54.9p
85
D 55
Lenita Bryntesson
Sockertoppen IF
3:11:40.1149900
+55:49.334800
54.8p
86
H 40
Jörgen Stenberg
Kågedalens SK
3:11:44.1150300
+55:53.335200
54.8p
87
H 21 Motion
Hans Erik Edstrand
1life IF
3:11:48.1150700
+55:57.335600
54.8p
88
H 50
Mattias Hedlund
Jalles Tc Umeå
3:11:54.1151300
+56:03.336200
54.7p
89
H 55
Per-erik Grahn
7-Mila SK
3:12:00.1151900
+56:09.336800
54.7p
90
D 21
Lia Arvidsson
IFK Umeå
3:12:02.1152100
+56:11.337000
54.7p
91
H 21 Motion
Mattias Nilsson
IK Studenterna
3:12:27.1154600
+56:36.339500
54.6p
92
H 35
Pehr Lundberg
Axa SC
3:13:16.1159500
+57:25.344400
54.3p
93
H 40
Dan Billingham
IFK Umeå
3:15:12.1171100
+59:21.356000
53.7p
94
H 35
Michael Sjökvist
Vårby IK
3:15:15.1171400
+59:24.356300
53.7p
95
H 50
Lars Fredriksson
OF Bygg
3:15:19.1171800
+59:28.356700
53.7p
96
H 21 Motion
Markus Rosenius
Burträsk SK
3:15:20.1171900
+59:29.356800
53.6p
97
H 21 Motion
Erik Isberg
Axa SC
3:15:47.1174600
+59:56.359500
53.5p
98
H 35
Peter P Göthesson
Lycksele IF
3:16:08.1176700
+1:00:17.361600
53.4p
99
H 21 Motion
Fredrik Fransson
Fredrika IK
3:16:30.1178900
+1:00:39.363800
53.3p
100
H 21
Elias Karlsson
Liv Västerbotten
3:17:07.1182600
+1:01:16.367500
53.1p
101
H 70
Åke Johansson
Jalles Tc Umeå
3:17:21.1184000
+1:01:30.368900
53.0p
102
H 35
Erik Haglund
IFK Umeå
3:17:24.1184300
+1:01:33.369200
53.0p
Seedningsgräns för led 5 i Vasaloppet: 3:19:00
103
H 21 Motion
Patrik Stenlund
Lycksele IF
3:19:02.1194100
+1:03:11.379000
52.5p
104
H 50
Mats Warensjö
Jalles Tc Umeå
3:20:55.1205400
+1:05:04.390300
52.0p
105
H 21 Motion
Anders Gustavsson
Norrfors IK
3:21:07.1206600
+1:05:16.391500
51.9p
106
H 21
Filip Lundström
Skellefteå SK
3:21:40.1209900
+1:05:49.394800
51.7p
107
H 45
Ulf Jacobsson
Överboda SK
3:21:51.1211000
+1:06:00.395900
51.7p
108
H 21 Motion
Östen Strömgrem
Husums IF SK
3:22:43.1216200
+1:06:52.401100
51.4p
109
H 21 Motion
Martin Gidlund
Örnsköldsvik
3:22:53.1217200
+1:07:02.402100
51.4p
110
D 21 Motion
Johanna SÖDERLIND
Hägglunds Ski Team SK
3:22:55.1217400
+1:07:04.402300
51.4p
111
D 60
Elisabeth Fries
Umeå OK
3:22:56.1217500
+1:07:05.402400
51.4p
112
H 55
Stefan Skrabb
No Club
3:22:58.1217700
+1:07:07.402600
51.4p
113
H 40
Robert Eriksson
Jalles Tc Umeå
3:23:32.1221100
+1:07:41.406000
51.2p
114
D 21
Lisa Larson
Umeå
3:24:30.1226900
+1:08:39.411800
50.9p
115
D 21
Anna Isaksson
IFK Umeå
3:24:54.1229300
+1:09:03.414200
50.8p
116
H 65
Leif Isaksson
IFK Umeå
3:24:57.1229600
+1:09:06.414500
50.8p
117
H 40
Roger Fors
Junosuando IK
3:25:08.1230700
+1:09:17.415600
50.8p
118
H 21 Motion
David Öhman
Axa SC
3:25:10.1230900
+1:09:19.415800
50.7p
119
H 35
Simon Lundström
Umeå
3:25:30.1232900
+1:09:39.417800
50.7p
120
H 21 Motion
Emil ELIASSON
7-Mila SK
3:26:34.1239300
+1:10:43.424200
50.4p
121
H 21 Motion
Henrik Långberg
IK Studenterna
3:26:36.1239500
+1:10:45.424400
50.4p
122
H 21 Motion
Torbjörn Westerlund
Nordingrå SK
3:26:38.1239700
+1:10:47.424600
50.3p
123
H 45
Tord Nilsson
Bastuträsk
3:27:04.1242300
+1:11:13.427200
50.2p
124
H 21
Andreas Brink
Försvarets Sk
3:27:24.1244300
+1:11:33.429200
50.1p
125
H 55
Tore Klingberg
Stöcke Ts Järnet
3:28:01.1248000
+1:12:10.432900
50.0p
126
D 40
Marie Lindahl
7-Mila SK
3:28:02.1248100
+1:12:11.433000
50.0p
126
D 45
Lena Mjörndal
Hägglunds Ski Team SK
3:28:02.1248100
+1:12:11.433000
50.0p
128
H 21 Motion
Oscar Lindfors
Skellefteå SK
3:28:05.1248400
+1:12:14.433300
49.9p
129
H 21
Adam Persson
Åsele IK
3:28:27.1250600
+1:12:36.435500
49.9p
130
H 55
Mats Karlsson
Byske SK
3:28:33.1251200
+1:12:42.436100
49.8p
131
D 21
Sofia Eriksson
Karlslunds IF SF
3:28:35.1251400
+1:12:44.436300
49.8p
132
H 21 Motion
Magnus Lindh
Kasamarks IF
3:29:13.1255200
+1:13:22.440100
49.6p
133
H 21 Motion
Simon Andersson
Öre-Långsele IF
3:29:40.1257900
+1:13:49.442800
49.5p
134
D 21 Motion
Josefine Eresund Tuoremaa
IK Studenterna
3:30:15.1261400
+1:14:24.446300
49.4p
135
H 21 Motion
Magnus Häggström
Axa SC
3:30:17.1261600
+1:14:26.446500
49.4p
136
D 45
Maria Björkman
No Club
3:31:04.1266300
+1:15:13.451200
49.2p
137
H 21 Motion
William Agestedt
Umara SC
3:31:46.1270500
+1:15:55.455400
49.0p
138
H 21 Motion
Joakim Johansson
Sävar IK
3:32:45.1276400
+1:16:54.461300
48.7p
138
H 21 Motion
Patrik Gustafsson
IFK Umeå
3:32:45.1276400
+1:16:54.461300
48.7p
140
H 21 Motion
Fredrik Jonsson
Trelångsele IF
3:32:50.1276900
+1:16:59.461800
48.7p
141
D 45
Boel Sandström
Skellefteå XC
3:33:32.1281100
+1:17:41.466000
48.5p
Seedningsgräns för led 6 i Vasaloppet: 3:34:00
142
D 45
Outi KREKULA
Ttgu IF
3:34:41.1288000
+1:18:50.472900
48.2p
143
D 45
Gun Hassila
No Club
3:34:43.1288200
+1:18:52.473100
48.2p
144
D 45
Anne Ekström
No Club
3:34:44.1288300
+1:18:53.473200
48.2p
145
H 21 Motion
Christian JOHANSSON
Lycksele IF
3:35:03.1290200
+1:19:12.475100
48.1p
146
H 21 Motion
Kenny Jakobsson
Axa SC
3:35:10.1290900
+1:19:19.475800
48.1p
147
D 50
Charlott Wållberg
Umedalens IF
3:35:39.1293800
+1:19:48.478700
48.0p
148
H 21 Motion
Svante Drugge
Team Esplanad
3:35:52.1295100
+1:20:01.480000
47.9p
149
H 21 Motion
Hans Persson
Team Esplanad
3:36:16.1297500
+1:20:25.482400
47.8p
150
H 35
David Andersson
Skellefteå SK
3:36:31.1299000
+1:20:40.483900
47.8p
151
H 35
Jimmy El-jaleb
Åsele IK
3:37:20.1303900
+1:21:29.488800
47.6p
152
H 21
Alfred Holmgren
SWE
3:38:39.1311800
+1:22:48.496700
47.3p
153
H 21 Motion
Jonas Forsberg
Håknäs IF
3:39:11.1315000
+1:23:20.499900
47.1p
154
H 21 Motion
Gustav Karsten
IK Studenterna
3:41:14.1327300
+1:25:23.512200
46.6p
155
H 21 Motion
David Nordin
Axa SC
3:42:41.1336000
+1:26:50.520900
46.3p
156
H 21 Motion
Anders Ringsell
Axa SC
3:46:02.1356100
+1:30:11.541000
45.5p
157
H 21
Kim Westin
Bollsta IK
3:46:40.1359900
+1:30:49.544800
45.4p
158
H 60
Martin Strand
No Club
3:47:34.1365300
+1:31:43.550200
45.2p
159
H 21 Motion
Bengt Fredrik Sjölander
IFK Umeå
3:47:39.1365800
+1:31:48.550700
45.2p
160
D 55
Sara Forsgren
IFK Arvidsjaur SK
3:47:51.1367000
+1:32:00.551900
45.1p
161
H 21 Motion
Henrik JONSSON
Agnäs IK
3:47:55.1367400
+1:32:04.552300
45.1p
162
H 50
Hans Rimbe
Spirit IF
3:47:56.1367500
+1:32:05.552400
45.1p
163
H 21 Motion
Martin Oskarsson
Axa SC
3:47:57.1367600
+1:32:06.552500
45.1p
Seedningsgräns för led 7 i Vasaloppet: 3:49:00
164
H 21
Isak Forsberg
Agnäs IK
3:49:11.1375000
+1:33:20.559900
44.8p
165
H 40
Thomas Bandling
No Club
3:49:25.1376400
+1:33:34.561300
44.8p
166
D 21 Motion
Molly Sjöstam
Umedalens IF
3:49:39.1377800
+1:33:48.562700
44.7p
167
H 21 Motion
Stefan Sjöstam
Strycksele IF
3:49:41.1378000
+1:33:50.562900
44.7p
168
D 45
Barbro Molander
Jakobstad
3:49:46.1378500
+1:33:55.563400
44.7p
169
H 21
Fredrik Carlsson
Täfteå IK
3:49:48.1378700
+1:33:57.563600
44.7p
170
H 21 Motion
Karl Johan Krekula
IFK Tärendö
3:50:12.1381100
+1:34:21.566000
44.6p
171
H 21 Motion
Markus Nygårdh
Axa SC
3:50:28.1382700
+1:34:37.567600
44.6p
172
H 21
Erik Hellström
Skorpeds SK
3:50:35.1383400
+1:34:44.568300
44.5p
173
D 21
Maria Hellström
Skorpeds SK
3:50:37.1383600
+1:34:46.568500
44.5p
174
H 35
Ola Fängmark
IFK Umeå
3:52:27.1394600
+1:36:36.579500
44.1p
174
H 21 Motion
Johan Eriksson
Lycksele IF
3:52:27.1394600
+1:36:36.579500
44.1p
176
H 60
Fredrik Lönneborg
Jalles Tc Umeå
3:52:29.1394800
+1:36:38.579700
44.1p
177
H 21
Martin Sundberg
Skorpeds SK
3:52:45.1396400
+1:36:54.581300
44.1p
178
H 55
Jerker Olsson
Volvo IF
3:52:51.1397000
+1:37:00.581900
44.1p
179
H 21
Daniel TYRSING
IK Studenterna
3:52:52.1397100
+1:37:01.582000
44.1p
180
H 21
Tobias Lundmark
Skellefteå SK
3:52:53.1397200
+1:37:02.582100
44.0p
181
H 21
Karl-johan Vannmoun
7-Mila SK
3:53:38.1401700
+1:37:47.586600
43.9p
182
D 21 Motion
Helena Drugge
7-Mila SK
3:55:05.1410400
+1:39:14.595300
43.6p
183
H 45
Kenny RÖNNHOLM
Lycksele IF
3:55:08.1410700
+1:39:17.595600
43.6p
184
H 21 Motion
Nicklas Augustsson
Axa SC
3:55:36.1413500
+1:39:45.598400
43.5p
185
H 21 Motion
Christoffer Lundström
Axa SC
3:58:05.1428400
+1:42:14.613300
43.0p
186
D 50
Lena Sundström
IK Studenterna
3:58:16.1429500
+1:42:25.614400
42.9p
187
H 21 Motion
Ludvig Edvardsson
Umeå
3:58:30.1430900
+1:42:39.615800
42.9p
187
H 21 Motion
Jonas Lundström
Skellefteå SK
3:58:30.1430900
+1:42:39.615800
42.9p
189
H 21 Motion
Richard Gustafsson
Lycksele IF
3:58:34.1431300
+1:42:43.616200
42.9p
190
H 70
Ernst Brändström
Röbäcks SK
3:58:42.1432100
+1:42:51.617000
42.9p
191
H 21 Motion
Fredric Genberg
Axa SC
3:59:19.1435800
+1:43:28.620700
42.7p
192
D 21 Motion
Alexandra Björnebäck
IK Studenterna
3:59:53.1439200
+1:44:02.624100
42.6p
193
H 21 Motion
Johan Berggren
Axa SC
4:01:06.1446500
+1:45:15.631400
42.4p
194
H 21 Motion
Aksel Lundgren
Sävar IK
4:01:08.1446700
+1:45:17.631600
42.4p
195
H 21
Kristoffer Genlund
Anundsjö IF
4:01:21.1448000
+1:45:30.632900
42.3p
196
D 60
Gudrun Eirell
Jalles Tc Umeå
4:02:58.1457700
+1:47:07.642600
42.0p
197
H 21
Marcus Häggström
Umeå
4:03:24.1460300
+1:47:33.645200
41.9p
198
D 21 Motion
Nathalie Karlsson
IK Studenterna
4:04:10.1464900
+1:48:19.649800
41.8p
199
H 21
Balder BERGSTRÖM
Täfteå IK
4:05:01.1470000
+1:49:10.654900
41.6p
200
H 21 Motion
Niklas Vallin
IFK Umeå
4:05:03.1470200
+1:49:12.655100
41.6p
Logga in för att slippa de här annonserna
201
H 40
Magnus Sjökvist
Axa SC
4:05:05.1470400
+1:49:14.655300
41.6p
202
H 45
Erik C Nordlund
IK Studenterna
4:05:06.1470500
+1:49:15.655400
41.6p
203
H 21 Motion
Sadreddin Behzadmehr
IK Studenterna
4:05:39.1473800
+1:49:48.658700
41.5p
204
D 21
Sabinha Önnerlöv
IK Studenterna
4:05:40.1473900
+1:49:49.658800
41.5p
205
H 21 Motion
Olov Sandberg
Axa SC
4:06:29.1478800
+1:50:38.663700
41.4p
206
D 45
Susanne Sigfridsson
Röbäcks SK
4:06:31.1479000
+1:50:40.663900
41.4p
207
H 35
Rickard Nordin
Eksjö SOK
4:07:20.1483900
+1:51:29.668800
41.2p
208
H 21 Motion
Mattias Andersson
IFK Umeå
4:07:40.1485900
+1:51:49.670800
41.1p
209
H 21 Motion
Gunell Herbert
IK Studenterna
4:08:51.1493000
+1:53:00.677900
40.9p
210
D 65
Gerd Kronqvist
Jakobstad
4:08:55.1493400
+1:53:04.678300
40.9p
Seedningsgräns för led 8 i Vasaloppet: 4:09:00
211
H 21 Motion
Niklas TJÄRNBERG
Axa SC
4:09:43.1498200
+1:53:52.683100
40.8p
212
H 21
Jeff Viksten
Axa SC
4:12:06.1512500
+1:56:15.697400
40.4p
213
H 21
Petri Norgård
IK Stern
4:12:44.1516300
+1:56:53.701200
40.2p
214
D 21 Motion
Frida Brattlöf
IK Studenterna
4:13:41.1522000
+1:57:50.706900
40.1p
215
D 40
Susanna Jakobsson
Jakobstad
4:15:29.1532800
+1:59:38.717700
39.8p
216
H 21 Motion
Patrik Södergren
Axa SC
4:16:34.1539300
+2:00:43.724200
39.6p
217
H 40
Robert Ylipää
IFK Umeå
4:17:42.1546100
+2:01:51.731000
39.4p
218
H 21 Motion
Simon Gustafsson
Byske SK
4:19:53.1559200
+2:04:02.744100
39.0p
219
D 21 Motion
Karoline Österholm
Axa SC
4:21:17.1567600
+2:05:26.752500
38.8p
220
D 35
Ronja Asplund
IFK Hällnäs
4:21:58.1571700
+2:06:07.756600
38.7p
221
D 21 Motion
Kristina Vestman
Hägglunds Ski Team SK
4:22:52.1577100
+2:07:01.762000
38.5p
222
H 21
Andreas Arvidsson
Skorpeds SK
4:22:56.1577500
+2:07:05.762400
38.5p
223
D 21
Frida Bylander
IK Studenterna
4:23:27.1580600
+2:07:36.765500
38.4p
224
H 45
Peter Saari
Umedalens IF
4:24:41.1588000
+2:08:50.772900
38.3p
225
D 21 Motion
Cecilia Sandén
IFK Umeå
4:26:26.1598500
+2:10:35.783400
38.0p
226
D 21 Motion
Malin Falk
Bjurholms IF
4:27:58.1607700
+2:12:07.792600
37.7p
227
H 21 Motion
Per-EM Enhsson
Bjurholms IF
4:28:09.1608800
+2:12:18.793700
37.7p
Seedningsgräns för led 9 i Vasaloppet: 4:29:00
228
H 21
Johan Genlund
Anundsjö IF
4:31:01.1626000
+2:15:10.810900
37.3p
229
D 21 Motion
Ingrid Sandberg
Röbäcks SK
4:31:17.1627600
+2:15:26.812500
37.2p
230
H 21 Motion
Rickard Jonsson
IF Berguven
4:31:19.1627800
+2:15:28.812700
37.2p
230
D 21 Motion
Michaela Björnebäck
SWE
4:31:19.1627800
+2:15:28.812700
37.2p
232
D 21 Motion
Maja Palm
Axa SC
4:31:20.1627900
+2:15:29.812800
37.2p
233
H 21 Motion
Thomas Hagberg
Bike
4:31:40.1629900
+2:15:49.814800
37.2p
234
D 21
Clara Kassman
1life IF
4:32:04.1632300
+2:16:13.817200
37.1p
235
D 21 Motion
Sandra Gauffin
IFK Umeå
4:32:26.1634500
+2:16:35.819400
37.1p
236
H 75
Gunnar Sjöblom
Västerbottens Skidveteraner
4:33:16.1639500
+2:17:25.824400
36.9p
237
D 21 Motion
Lina Jonsson
Gräsmyr IK
4:33:24.1640300
+2:17:33.825200
36.9p
238
D 21 Motion
Anna Westman
Gräsmyr IK
4:33:25.1640400
+2:17:34.825300
36.9p
239
D 21 Motion
Kristina Nilsson
SWE
4:36:21.1658000
+2:20:30.842900
36.5p
240
D 21 Motion
Cecilia Lindgren
IFK Umeå
4:36:29.1658800
+2:20:38.843700
36.5p
241
D 55
Marie Omgren
Jalles Tc Umeå
4:37:37.1665600
+2:21:46.850500
36.3p
242
D 21 Motion
Lovisa Burström
IK Studenterna
4:38:23.1670200
+2:22:32.855100
36.2p
243
D 21 Motion
Julia Nilsson
Axa SC
4:42:56.1697500
+2:27:05.882400
35.6p
244
H 21 Motion
Erik Lindgren
Umeå
4:44:00.1703900
+2:28:09.888800
35.4p
245
H 35
Christophr Augustsson
No Club
4:44:09.1704800
+2:28:18.889700
35.4p
246
H 35
Daniel Fajers
Axa SC
4:44:11.1705000
+2:28:20.889900
35.4p
247
H 21 Motion
Lars-göran Sten
Obbola IK
4:47:25.1724400
+2:31:34.909300
35.0p
248
H 21 Motion
Håkan Appelblad
Umedalens IF
4:49:49.1738800
+2:33:58.923700
34.6p
249
H 21
Marcel Mukdad
Karlskrona SOK
4:53:02.1758100
+2:37:11.943000
34.2p
250
D 21
Annie Andersson
Karlskrona SOK
4:53:03.1758200
+2:37:12.943100
34.2p
251
H 21 Motion
Mikael Ödling
Axa SC
4:56:07.1776600
+2:40:16.961500
33.8p
252
D 21 Motion
Emma Lysholm
Bodens SK
4:59:59.1799800
+2:44:08.984700
33.4p
253
H 60
Mats Persson
Jalles Tc Umeå
5:03:55.1823400
+2:48:04.1008300
32.9p
254
D 21 Motion
Cecilia Backlund
Hörnefors IF
5:14:23.1886200
+2:58:32.1071100
31.7p
255
D 45
Ramona RÖNNHOLM
Lycksele IF
5:29:51.1979000
+3:14:00.1163900
30.1p
256
H 21 Motion
Fredrik Lidén
Försvarets Sk
5:35:43.2014200
+3:19:52.1199100
29.6p
257
H 21
Peter Westin
IK Studenterna
23:59:58.8639700
257
H 21
Gustav Bengtsson
Axa SC
23:59:58.8639700
257
H 21
Emil Eriksson
Hägglunds Ski Team SK
23:59:58.8639700
257
H 21
Robin Still
Finland
23:59:58.8639700
257
H 21
Erik Bonnedahl
Hägglunds Ski Team SK
23:59:58.8639700
257
H 21
Jesper Spjuth
IF Ski Team Skåne
23:59:58.8639700
257
H 21
Henning Sundström
IK Studenterna
23:59:58.8639700
257
D 21
Saga Stenman
SK Järven
23:59:58.8639700
257
H 35
Robert Lundkvist
Bygdsiljum SK
23:59:58.8639700
257
H 35
Olov Persson
Röbäcks SK
23:59:58.8639700
257
H 35
Anders Nordlander
IFK Umeå
23:59:58.8639700
257
H 40
Magnus Röjlind
Malmbergets AIF
23:59:58.8639700
257
H 40
Karl-Magnus Sjöström
Bike
23:59:58.8639700
257
H 45
Peter Nilsson
7-Mila SK
23:59:58.8639700
257
H 45
Roberth Forsgren
Jalles Tc Umeå
23:59:58.8639700
257
H 50
Fredrik Lejon
Vännäs SK
23:59:58.8639700
257
H 50
Gunnar ÖLUND
Skellefteå XC
23:59:58.8639700
257
D 50
Ann-Marie Lindgren
Hägglunds Ski Team SK
23:59:58.8639700
257
H 55
Mikael Karlsson
Skellefteå SK
23:59:58.8639700
257
H 55
Peter Andersson
Team s
23:59:58.8639700
257
H 70
Kenneth Axelsson
Lycksele IF
23:59:58.8639700
257
H 21 Motion
Pelle Edlund
Stöcke Ts Järnet
23:59:58.8639700
257
H 21 Motion
Tobias Gustafsson
Umepolisens Skytte o IK
23:59:58.8639700
257
H 21 Motion
Tomas Hernestål
Axa SC
23:59:58.8639700
257
H 21 Motion
Filip Sundberg
Ersboda SK
23:59:58.8639700
257
H 21 Motion
Sebastian HEINO
Hägglunds Ski Team SK
23:59:58.8639700
257
H 21 Motion
Patrik Svedberg
Björna IF
23:59:58.8639700
257
H 21 Motion
Filip Agestedt
Gräsmyr IK
23:59:58.8639700
257
H 21 Motion
Andreas Gunnarsson
Gräsmyr IK
23:59:58.8639700
257
H 21 Motion
Jan Appelblad
Umedalens IF
23:59:58.8639700
257
H 21 Motion
Krister Granberg
IFK Umeå
23:59:58.8639700
257
D 21 Motion
Anna DE Jong
IK Studenterna
23:59:58.8639700
257
D 21 Motion
Anna Agestam
Axa SC
23:59:58.8639700
257
D 21 Motion
Therese Kallin
Axa SC
23:59:58.8639700
257
D 21 Motion
Veronica Byström
Axa SC
23:59:58.8639700
257
D 21 Motion
Hanna Wirström
Sunds OK
23:59:58.8639700
Logga in för att slippa de här annonserna
20km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21 Motion
Christian Skanderby
Jalles Tc Umeå
1:14:24.446300
63.5p
2
D 21 Motion
Klara Svensson
Äspereds IF
1:30:19.541800
+15:55.95400
52.3p
3
D 21 Motion
Amanda Flodell
Agnäs IK
1:33:20.559900
+18:56.113500
50.6p
4
D 21 Motion
Ting Odlander-nilsson
SWE
1:41:08.606700
+26:44.160300
46.7p
5
D 21 Motion
Jessica EDLUND
Umedalens IF
1:41:11.607000
+26:47.160600
46.7p
6
H 21 Motion
Magnus Vinblad
Team Esplanad
1:41:14.607300
+26:50.160900
46.7p
7
H 21 Motion
Kenneth Jacobsson
IFK Umeå
1:41:16.607500
+26:52.161100
46.7p
8
D 21 Motion
Annelie Jonsson
Tavelsjö AIK
1:41:57.611600
+27:33.165200
46.4p
9
D 21 Motion
Angelica Andersson
Umeå
2:03:01.738000
+48:37.291600
38.4p
10
D 21 Motion
Cecilia Tiger
Lycksele IF
2:06:25.758400
+52:01.312000
37.4p
11
D 21 Motion
Annika MANNI
Umedalens IF
2:09:14.775300
+54:50.328900
36.6p
12
D 21 Motion
Nina Stenman
Jakobstad
2:14:20.805900
+59:56.359500
35.2p
13
D 21 Motion
Åsa Karlsson-Perez
No Club
2:16:00.815900
+1:01:36.369500
34.8p
14
D 21 Motion
Malin Nystedt
Lycksele IF
2:18:09.828800
+1:03:45.382400
34.2p
15
D 21 Motion
Britta Strand
No Club
2:18:43.832200
+1:04:19.385800
34.1p
16
H 21 Motion
Jonas Forssell
IFK Hällnäs
2:21:51.851000
+1:07:27.404600
33.3p
17
D 21 Motion
Ingmari Bergkvist
IFK Umeå
2:30:43.904200
+1:16:19.457800
31.4p
18
D 21 Motion
Lena Nygård
Umeå
2:33:56.923500
+1:19:32.477100
30.7p
19
D 21 Motion
Gudrun Johansson
Umeå
2:33:57.923600
+1:19:33.477200
30.7p
20
D 21 Motion
Linda Sandqvist
Sorsele SK
2:35:08.930700
+1:20:44.484300
30.5p
21
D 21 Motion
Gun-marie Johansson
Umeå
2:45:00.989900
+1:30:36.543500
28.6p
22
H 21 Motion
Peter Wallin
IK Studenterna
2:50:08.1020700
+1:35:44.574300
27.8p
22
H 21 Motion
Bjerre Ljungberg
No Club
2:50:08.1020700
+1:35:44.574300
27.8p
24
D 21 Motion
Wilma Tiger
Lycksele IF
3:03:24.1100300
+1:49:00.653900
25.8p
25
D 21 Motion
Lina Åslund
Hedesunda IF
23:59:58.8639700
26
H 21 Motion
Leif Hultman
Jalles Tc Umeå
23:59:59.8639800
26
H 21 Motion
Johan Knutsgård
Hägglunds Ski Team SK
23:59:59.8639800
26
D 21 Motion
Carola Sandström
Håknäs IF
23:59:59.8639800
10km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21 Motion
Stefan Fries
Umeå OK
1:16:13.457200
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)