Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Norrbärke Skimaraton
2019-01-27
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
42km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Adam Steen
Axa SC
1:53:13.679200
83.8p
2
H 21
Robert Eriksson
Björkfors GOIF
1:54:27.686600
+1:14.7300
82.7p
3
H 21
Gustaf Niord
Vreta Skid o Mk
1:55:28.692700
+2:15.13400
81.8p
4
H 45
Magnus Hedlund
Granbergsdals IF
1:56:31.699000
+3:18.19700
80.8p
Seedningsgräns för led 0 i Vasaloppet: 1:58:00
5
H 35
Robert Brundin
Karlslunds IF SF
1:58:55.713400
+5:42.34100
78.8p
6
H 21
Patrik Lind
Tunafors SK
2:01:22.728100
+8:09.48800
76.8p
6
H 40
Björn Wennblom
XC Sthlm Ski Club
2:01:22.728100
+8:09.48800
76.8p
8
H 21
Jerry Danielsson
IF Åland
2:01:53.731200
+8:40.51900
76.4p
9
H 21
Adam Ekstedt
IF Ski Team Skåne
2:04:56.749500
+11:43.70200
74.0p
Seedningsgräns för led 1 i Vasaloppet: 2:08:00
10
H 21
Benjamin Lembke
Linköpings SK
2:09:38.777700
+16:25.98400
70.7p
11
H 40
Niklas Härdin
Norrbärke SK
2:11:07.786600
+17:54.107300
69.7p
12
H 50
Mats Schultze
Mälarö SOK
2:11:22.788100
+18:09.108800
69.6p
13
D 21
Karin Wallén
Falun Borlänge SK
2:11:49.790800
+18:36.111500
69.3p
14
H 40
Emil Arnlund
Västerås Skidklubb
2:13:21.800000
+20:08.120700
68.3p
15
H 45
Nicklas Johansson
Rembo IK
2:14:16.805500
+21:03.126200
67.7p
16
H 21
Fredrik Eriksson Zetterberg
Granbergsdals IF
2:14:22.806100
+21:09.126800
67.7p
17
H 50
Tomas Berg
Norrbärke SK
2:15:29.812800
+22:16.133500
67.0p
18
H 21
Eivind Kjøsnes
No Club
2:15:53.815200
+22:40.135900
66.7p
19
H 21
Gustav Ottosson
Fjärdhundra SK
2:16:07.816600
+22:54.137300
66.6p
20
H 40
Magnus Boberg
Axa SC
2:16:25.818400
+23:12.139100
66.4p
21
H 21
Anton Kindlund
Bälinge IF
2:16:29.818800
+23:16.139500
66.4p
22
H 21
Joel Enqvist
Siljansnäs Skid & Löparklubb
2:17:00.821900
+23:47.142600
66.1p
Seedningsgräns för led 2 i Vasaloppet: 2:18:00
23
H 40
Torbjörn Eliasson
Bjursås IK
2:18:08.828700
+24:55.149400
65.4p
24
D 21
Susanne Hedlund
Bjursås IK
2:18:17.829600
+25:04.150300
65.3p
25
H 21
Manne Stenström
Axa SC
2:19:32.837100
+26:19.157800
64.6p
26
H 35
Johan Öhrn
Axa SC
2:19:48.838700
+26:35.159400
64.5p
27
H 21
Pär Cedergren
Dalapolisens IF
2:20:09.840800
+26:56.161500
64.3p
28
H 50
Magnus Elwin
Umara SC
2:20:17.841600
+27:04.162300
64.2p
29
H 45
Björn Norberg
Hällbybrunns IF
2:20:19.841800
+27:06.162500
64.2p
30
H 65
Juhani Ronkainen
Norrbärke SK
2:20:45.844400
+27:32.165100
63.9p
31
H 21
Ludvig Enqvist
Siljansnäs Skid & Löparklubb
2:21:41.850000
+28:28.170700
63.4p
32
H 21
Thor Draiby
Smedjebacken
2:22:43.856200
+29:30.176900
62.9p
33
H 40
Mårten Berglind
Axa SC
2:22:51.857000
+29:38.177700
62.8p
34
D 21
Erika Stolpe
Filipstads SF
2:23:23.860200
+30:10.180900
62.5p
35
H 21
Roberth Fälth
Vasaloppsklubben Hedemora
2:23:24.860300
+30:11.181000
62.5p
36
H 45
Magnus Berg
Garphyttans IF
2:24:20.865900
+31:07.186600
62.0p
37
H 21
Björn Lundberg
Fjärdhundra SK
2:24:58.869700
+31:45.190400
61.7p
38
H 50
Tommy Dahlqvist
Huddinge SK LF
2:25:51.875000
+32:38.195700
61.2p
39
H 21
Johan Saarela
Brännans IF
2:26:27.878600
+33:14.199300
60.9p
40
H 45
Mats Thunwall
Fagersta Södra IK
2:26:43.880200
+33:30.200900
60.8p
40
H 50
Per-olof Persson
Norrbärke SK
2:26:43.880200
+33:30.200900
60.8p
42
H 35
Simon Bjurén
Sågmyra SK
2:26:51.881000
+33:38.201700
60.7p
43
H 55
Håkan Karlsson
Granbergsdals IF
2:27:08.882700
+33:55.203400
60.6p
44
H 35
Johan Hellström
Grillby
2:27:33.885200
+34:20.205900
60.4p
Seedningsgräns för led 3 i Vasaloppet: 2:28:00
45
H 21
Rasmus Olsims
Umara SC
2:28:08.888700
+34:55.209400
60.1p
46
H 21 Motion
Joakim Jansson
Sydnärkepolisens IF
2:28:49.892800
+35:36.213500
59.8p
47
D 40
Karin Arvelius
Västerås Skidklubb
2:29:06.894500
+35:53.215200
59.6p
47
H 65
Lars Janlöv
Foreign Citizen
2:29:06.894500
+35:53.215200
59.6p
47
H 21 Motion
Lars Hjärtsjö
Sydnärkepolisens IF
2:29:06.894500
+35:53.215200
59.6p
50
H 21 Motion
Emil Alexandersson
Stora Tuna IK SK
2:29:49.898800
+36:36.219500
59.3p
51
H 50
David Svedberg
Bålsta SK
2:29:55.899400
+36:42.220100
59.2p
52
H 21
Robin Erneby
Västerås Skidklubb
2:31:20.907900
+38:07.228600
58.6p
53
H 35
Per Pettersson
Hägersta GF
2:32:10.912900
+38:57.233600
58.2p
54
H 50
Jens Eriksson
Hammarby IF SF
2:33:15.919400
+40:02.240100
57.7p
55
D 40
Åsa Wallinder
Västerås Skidklubb
2:33:45.922400
+40:32.243100
57.5p
56
H 21
Anders Sjöberg
Källbottens IK
2:34:13.925200
+41:00.245900
57.3p
57
H 45
Stefan Andersson
Källbottens IK
2:34:14.925300
+41:01.246000
57.3p
58
H 21
Johan Nohlert
Abb IF SK
2:34:24.926300
+41:11.247000
57.2p
59
H 21 Motion
Simon Dahlqvist
Stockholm
2:34:55.929400
+41:42.250100
57.0p
60
H 21
Erik Kruukka
Vittangi SK
2:35:07.930600
+41:54.251300
56.9p
61
H 40
Erik Norgren
Källbottens IK
2:37:24.944300
+44:11.265000
55.9p
62
H 40
Marcus Bergman
Försvarets Sk
2:37:29.944800
+44:16.265500
55.9p
63
H 45
Magnus Danielsson
Himmeta IF
2:37:31.945000
+44:18.265700
55.8p
Seedningsgräns för led 4 i Vasaloppet: 2:38:00
64
H 45
Thomas Hylander
Linköping
2:38:39.951800
+45:26.272500
55.4p
65
H 40
Anders Lindh
IK Jarl Rättvik
2:39:43.958200
+46:30.278900
54.9p
66
H 45
Marko Säävälä
Norrbärke SK
2:40:20.961900
+47:07.282600
54.7p
67
H 40
Petter Åman
Nacka Värmdö SK
2:42:34.975300
+49:21.296000
53.8p
68
H 21
Tobias Mattsson
No Club
2:42:39.975800
+49:26.296500
53.8p
69
H 35
Jonatan Larsson
Axa SC
2:42:45.976400
+49:32.297100
53.7p
70
D 35
Therése Nordlund
Västerås Skidklubb
2:42:53.977200
+49:40.297900
53.7p
71
H 21
Johan Bodin
Sävast Ski Team IF
2:44:14.985300
+51:01.306000
53.2p
72
H 21 Motion
Daniel Westerlund
Avesta
2:44:53.989200
+51:40.309900
52.9p
73
H 50
Fredrik Waern
Täby
2:45:43.994200
+52:30.314900
52.6p
74
H 21
Henrik Lidhage
Tunafors SK
2:46:29.998800
+53:16.319500
52.3p
75
H 21 Motion
Joakim Nordqvist
Csk Ludvika Triatlon
2:46:34.999300
+53:21.320000
52.3p
76
H 21 Motion
Adam Reger
Uppsala
2:47:41.1006000
+54:28.326700
51.9p
Seedningsgräns för led 5 i Vasaloppet: 2:48:00
77
H 21 Motion
Edward Lunqe
Huddinge
2:49:08.1014700
+55:55.335400
51.4p
78
H 45
Tomas Nestor
Köping
2:50:35.1023400
+57:22.344100
50.8p
79
H 21 Motion
Janne Andersson
Krylbo OK
2:51:02.1026100
+57:49.346800
50.7p
80
H 55
Eric Karlsson
OK 64 Torpa
2:51:18.1027700
+58:05.348400
50.6p
81
D 55
Ingrid Alexandersson
Stora Tuna IK SK
2:54:02.1044100
+1:00:49.364800
49.7p
82
H 21
Marcus Eriksson
Eskilstuna
2:56:58.1061700
+1:03:45.382400
48.7p
83
H 55
Niko Tapanila
Storvreta IK
2:57:28.1064700
+1:04:15.385400
48.5p
Seedningsgräns för led 6 i Vasaloppet: 2:58:00
84
H 50
Mats Hagman
Hällbybrunns IF
2:59:29.1076800
+1:06:16.397500
47.9p
85
H 21 Motion
Erik Lind
Stockholm
3:00:51.1085000
+1:07:38.405700
47.5p
86
H 21 Motion
Anders Eriksson
Västerås
3:02:37.1095600
+1:09:24.416300
47.0p
87
D 40
Erika Brömses
Källbottens IK
3:03:02.1098100
+1:09:49.418800
46.8p
88
H 21 Motion
Niklas Söderman
Morgongåva SK
3:05:06.1110500
+1:11:53.431200
46.2p
89
H 40
Henrik Roström
Mälarö SOK
3:06:30.1118900
+1:13:17.439600
45.8p
90
H 21 Motion
Anders Dahlström
OK Kolmården
3:07:19.1123800
+1:14:06.444500
45.6p
91
D 21
Anna Mörk
Vreta Skid o Mk
3:10:15.1141400
+1:17:02.462100
44.8p
92
H 45
Joakim Sundeman
Axa SC
3:11:11.1147000
+1:17:58.467700
44.5p
Seedningsgräns för led 7 i Vasaloppet: 3:13:00
93
D 21 Motion
Lina Byman
Axa SC
3:13:42.1162100
+1:20:29.482800
43.9p
94
H 40
Nicklas Rudehov
Umara SC
3:17:50.1186900
+1:24:37.507600
42.8p
95
D 21 Motion
Maria Lind
Sundbybergs IK
3:18:23.1190200
+1:25:10.510900
42.7p
96
D 21 Motion
Sandra Öhrström
Sundbybergs IK
3:18:24.1190300
+1:25:11.511000
42.7p
97
H 21 Motion
Pär Brodén
Fagersta Södra IK
3:18:33.1191200
+1:25:20.511900
42.7p
98
H 21 Motion
Peter Eldestrand
Accenture IF
3:20:30.1202900
+1:27:17.523600
42.2p
99
H 21 Motion
Micael Mathsson
Norbergs OK
3:20:41.1204000
+1:27:28.524700
42.1p
100
H 21 Motion
Kenth Pettersson
Karbennings GOIF
3:20:47.1204600
+1:27:34.525300
42.1p
101
H 21 Motion
Johnny Kihlström
Vallentuna
3:24:08.1224700
+1:30:55.545400
41.3p
102
H 21 Motion
David Romlin
Norrbärke SK
3:25:49.1234800
+1:32:36.555500
40.9p
103
H 21 Motion
Jon Stenberg
Domnarvets GOIF
3:25:51.1235000
+1:32:38.555700
40.9p
104
H 21 Motion
Erik Arvidson
Lulekamraterna
3:27:19.1243800
+1:34:06.564500
40.6p
Seedningsgräns för led 8 i Vasaloppet: 3:28:00
105
H 21 Motion
Filip Forsberg
Axa SC
3:30:44.1264300
+1:37:31.585000
39.9p
106
H 55
Lars Åke Stefansson
Fagersta
3:32:27.1274600
+1:39:14.595300
39.5p
107
H 40
Schaeffer David
Västerås Skidklubb
3:33:40.1281900
+1:40:27.602600
39.2p
108
D 45
Karin Pihlström
Källbottens IK
3:33:55.1283400
+1:40:42.604100
39.2p
109
D 21 Motion
Sofia Alexandersson Ros
Uppsala
3:34:10.1284900
+1:40:57.605600
39.1p
110
D 40
Camilla Lindström
Telia IoFF
3:37:58.1307700
+1:44:45.628400
38.4p
Seedningsgräns för led 9 i Vasaloppet: 3:43:00
111
H 21 Motion
Ulf Andersson
Domnarvets GOIF
3:47:31.1365000
+1:54:18.685700
36.6p
112
D 21 Motion
Marina Kranjec
Stockholm
3:51:13.1387200
+1:58:00.707900
35.9p
113
H 21 Motion
Åke Gisslar
IK Jarl Rättvik
3:53:32.1401100
+2:00:19.721800
35.5p
114
D 21 Motion
Sandra Lindblå Stenberg
Axa SC
3:53:39.1401800
+2:00:26.722500
35.5p
115
H 35
Richard Ohlsson
Telia IoFF
3:56:40.1419900
+2:03:27.740600
35.0p
116
D 21 Motion
Matilda Hellman
Lulekamraterna
3:56:57.1421600
+2:03:44.742300
34.9p
117
H 21 Motion
Marcus Linder
Umara SC
4:02:18.1453700
+2:09:05.774400
34.1p
118
H 21 Motion
Erik Westin
Lulekamraterna
4:05:11.1471000
+2:11:58.791700
33.6p
119
H 21 Motion
Axel Iger
Lulekamraterna
4:05:12.1471100
+2:11:59.791800
33.6p
120
H 21 Motion
Lars Westman
Stockholm
4:07:49.1486800
+2:14:36.807500
33.2p
121
D 21 Motion
Linnéa Östlund
Stockholm
4:19:12.1555100
+2:25:59.875800
31.6p
122
D 40
Cecilia Falk
Falun
4:46:17.1717600
+2:53:04.1038300
28.3p
123
D 40
Theres Vidin
Falun
4:46:42.1720100
+2:53:29.1040800
28.3p
124
D 21
My Eriksson Kåberg
Heds IF
4:52:18.1753700
+2:59:05.1074400
27.7p
125
D 21 Motion
Louise Högdahl
Lulekamraterna
4:58:30.1790900
+3:05:17.1111600
27.1p
126
D 21 Motion
Anmari Susa
Stockholm
23:59:58.8639700
126
H 21
Tobias Sjögren
IFK Hedemora SK
23:59:58.8639700
126
H 55
Leif Åhman
Hägersta GF
23:59:58.8639700
126
H 21 Motion
Fredrik Lavén
Tunafors SK
23:59:58.8639700
126
H 21 Motion
Peter Sörensson
Rembo IK
23:59:58.8639700
131
H 21
Andreas Thuresson
Lima IF
23:59:59.8639800
131
H 21
Joel Björklund
Norrbärke SK
23:59:59.8639800
131
H 21
Jonatan Steen
Team Ormsalva
23:59:59.8639800
Logga in för att slippa de här annonserna
21km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21 Motion
Hugo Östby
Norrbärke SK
1:05:57.395600
63.6p
2
D 21 Motion
Linnea Turesson
Lima IF
1:16:02.456100
+10:05.60400
55.2p
3
D 21 Motion
Elisabet Öjeskog
Orsa SK
1:21:07.486600
+15:10.90900
51.7p
4
H 21 Motion
Bengt Ottosson
Fjärdhundra SK
1:21:26.488500
+15:29.92800
51.5p
5
H 21 Motion
Kent Berglund
No Club
1:23:03.498200
+17:06.102500
50.5p
6
H 21 Motion
Yngve Perjons
Dala-Floda IF
1:23:59.503800
+18:02.108100
49.9p
7
H 21 Motion
Sven Erik Möllberg
Källbottens IK
1:25:51.515000
+19:54.119300
48.9p
8
H 21 Motion
Andreas Hermansson
Söderbärke
1:27:47.526600
+21:50.130900
47.8p
9
D 21 Motion
Lova Hermansson
Norrbärke SK
1:28:01.528000
+22:04.132300
47.7p
10
H 21 Motion
Kenneth Ågren
Källbottens IK
1:29:39.537800
+23:42.142100
46.8p
11
H 21 Motion
Nicklas Eriksson
Ludvika
1:29:58.539700
+24:01.144000
46.6p
12
H 21 Motion
Anders Jansson
Eskilstuna
1:31:33.549200
+25:36.153500
45.8p
13
H 21 Motion
Kjell Eriksson
Torshälla
1:32:06.552500
+26:09.156800
45.5p
14
D 21 Motion
Johanna Lång
Siljansnäs Skid & Löparklubb
1:35:30.572900
+29:33.177200
43.9p
15
D 21 Motion
Marika Nohrstedt
Söderbärke
1:36:25.578400
+30:28.182700
43.5p
16
H 21 Motion
Johannes Rosin
Ludvika
1:37:38.585700
+31:41.190000
43.0p
17
D 21 Motion
Taru Eriksson
Västerås
1:42:38.615700
+36:41.220000
40.9p
18
D 21 Motion
Jeanette Bäcklund
Falun
1:42:49.616800
+36:52.221100
40.8p
19
D 21 Motion
Bitte Nyman
Krylbo OK
1:45:01.630000
+39:04.234300
39.9p
20
D 21 Motion
Elin Lausch Granlund
Smedjebacken
1:49:57.659600
+44:00.263900
38.1p
21
H 21 Motion
Gunnar Klingberg
Karbennings GOIF
1:56:02.696100
+50:05.300400
36.1p
22
D 21 Motion
Annika Pettersson
Karbennings GOIF
2:05:49.754800
+59:52.359100
33.3p
23
D 21 Motion
Judith Zamore
Lulekamraterna
2:07:02.762100
+1:01:05.366400
33.0p
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)