Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Stråkenloppet
2019-01-20
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
40km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Martin Gotting
Ulricehamns IF
1:50:22.662120
85.5p
2
H 21
Simon Jonsson
IF Hallby SOK
1:50:22.662130
+0
85.5p
3
H 21
Erik Nero
Mullsjö SOK
1:51:09.666800
+46.4580
84.7p
Seedningsgräns för led 0 i Vasaloppet: 1:55:00
4
H 21
Dan Moberg
IFK Skövde SK
1:55:16.691580
+4:54.29360
80.8p
5
H 21
Stefan Palm
Ulricehamns IF
1:55:23.692290
+5:01.30070
80.7p
6
H 21
Robert Brundin
Karlslunds IF SF
1:55:26.692550
+5:04.30330
80.7p
7
H 21
Wictor Magnusson Broder
Nybro Ski
1:55:29.692820
+5:07.30600
80.6p
8
H 21
Linus Svensson
Ulricehamns IF
1:55:32.693140
+5:10.30920
80.6p
9
H 21
Henrik Litzell
Hestra IF
1:58:02.708180
+7:40.45960
78.4p
10
H 40
Joakim Olsson
Trosabygdens OK
1:58:33.711270
+8:11.49050
77.9p
11
H 21
Martin Ahlberger
Hestra IF
1:58:43.712210
+8:20.49990
77.8p
12
H 21
Jens Halvarsson
Göteborgs SK
1:58:46.712500
+8:23.50280
77.8p
13
H 40
Andreas Berntsson
Göteborgs SK
1:59:07.714640
+8:45.52420
77.5p
14
H 21
Tobias Westman
Göteborgs SK
2:01:37.729600
+11:14.67380
75.5p
15
H 21
Isak Nilsson
Gnosjö FK
2:01:39.729820
+11:17.67600
75.4p
16
H 21
Kristian Olofsson
Hestra IF
2:02:24.734390
+12:02.72170
74.8p
17
H 50
Göran Sahlin
Falköpings AIK SK
2:02:25.734430
+12:03.72210
74.8p
18
H 21
Simon Nilsson
Ödeshögs SK
2:02:36.735500
+12:13.73280
74.7p
19
H 21
Johan Andersson
IK Stern
2:03:59.743860
+13:37.81640
73.6p
20
H 21
Edvin Claesson
IF Hallby SOK
2:04:21.746030
+13:59.83810
73.4p
Seedningsgräns för led 1 i Vasaloppet: 2:05:00
21
H 50
Niklas Andersson
Falköpings AIK SK
2:05:52.755190
+15:30.92970
72.2p
22
H 21
Emil Folkesson
Nybro Ski
2:06:30.758960
+16:08.96740
71.8p
23
H 21
Viktor Josefsson
IF Hallby SOK
2:07:42.766120
+17:20.103900
70.9p
24
H 21
Johannes Knoll
Nybro Ski
2:07:44.766380
+17:22.104160
70.9p
25
H 21
Anders Johansson
Dalstorps IF
2:08:35.771440
+18:13.109220
70.3p
26
H 21
Tobias Andervang
Fritsla Vik
2:10:25.782480
+20:03.120260
69.1p
27
H 21
Alexander Lundh
Halmstad OK
2:11:08.786730
+20:46.124510
68.6p
28
H 21
Fredric Killèn
Hunneberg sport o motion
2:11:10.786960
+20:48.124740
68.6p
29
H 21
Daniel Larsson
Norrköping Triathlon
2:11:11.787080
+20:49.124860
68.6p
30
H 40
Tomas Johansson
Elmhults SC
2:11:22.788110
+20:59.125890
68.5p
31
H 40
David Elgh
IK Vista
2:11:23.788210
+21:00.125990
68.5p
32
H 21
Isak Mankert
Axa SC
2:11:26.788560
+21:04.126340
68.4p
33
H 40
Emil Carlson
IK Uven
2:12:18.793740
+21:56.131520
67.9p
34
H 21
Johan Olausson
Magra IS
2:12:32.795170
+22:10.132950
67.7p
35
H 21
Niklas Eriksson
IF Hallby SOK
2:12:51.797040
+22:29.134820
67.5p
36
H 21
Lars Gabrielsson
Dalstorps IF
2:13:04.798330
+22:42.136110
67.4p
37
H 40
Ulf Westlund
Anderstorps OK
2:13:28.800720
+23:06.138500
67.1p
38
H 21
Michael Edgren
OK Gränsen
2:13:28.800780
+23:06.138560
67.1p
39
H 40
Claes Olsson
Göteborgs SK
2:14:01.804000
+23:38.141780
66.8p
40
H 21
Johan Sundlöf
IF Hagen SK
2:14:35.807440
+24:13.145220
66.4p
41
H 50
Ulf Högfeldt
Borås SK
2:14:40.807920
+24:18.145700
66.4p
Seedningsgräns för led 2 i Vasaloppet: 2:15:00
42
H 21
Fredrik Almqvist
Skogsbygdens IF
2:15:03.810240
+24:41.148020
66.2p
43
H 50
Ove Helgee
Alstermo IF
2:15:15.811410
+24:52.149190
66.0p
44
H 21
Viktor park
OK Stigen
2:15:31.813090
+25:09.150870
65.9p
45
H 40
Andreas Rom
Främmestads IK
2:15:34.813390
+25:12.151170
65.8p
46
H 21
Magnus Edgren
Lekeryd-Svarttorps SK
2:15:45.814410
+25:22.152190
65.7p
47
H 50
Thomas Asp
IK Stern
2:15:50.814930
+25:28.152710
65.7p
48
H 50
Lars Andervang
Fritsla Vik
2:16:31.819090
+26:09.156870
65.3p
49
H 21
Robert Davidsson
Ölmstads IS
2:16:37.819610
+26:14.157390
65.2p
50
H 21
Andreas Sunesson
OK Orion
2:16:45.820450
+26:23.158230
65.1p
51
H 40
Per Rooth
Brittatorps Tk
2:16:50.820910
+26:27.158690
65.1p
52
H 21
Emil Andersson
IF Hallby SOK
2:16:54.821330
+26:32.159110
65.1p
53
H 40
Lars Kullman
OK Alehof
2:17:02.822190
+26:40.159970
65.0p
54
H 21
Mikael Larsson
Trosabygdens OK
2:17:29.824860
+27:07.162640
64.7p
55
H 40
Christian Lyckehed
Torestorps IF
2:17:38.825790
+27:16.163570
64.6p
56
H 40
Emil Östlin
IK Hakarpspojkarna
2:17:54.827390
+27:32.165170
64.5p
57
H 21
Anders Karlsson
Fritsla Vik
2:17:55.827480
+27:33.165260
64.5p
58
D 21
Johanna Sundström
Hestra IF
2:17:59.827830
+27:37.165610
64.4p
59
H 21
Björn Svernhage
IF Rigor
2:18:32.831180
+28:10.168960
64.1p
60
H 50
Peter Johansson
Mullsjö SOK
2:19:11.835060
+28:49.172840
63.7p
61
H 50
Ola Slättengren
Nybro Ski
2:19:25.836400
+29:02.174180
63.6p
62
H 40
Daniel Fredrikson
Axa SC
2:19:53.839210
+29:30.176990
63.4p
63
H 21
David Johansson
Nässjö SF
2:19:53.839290
+29:31.177070
63.4p
64
H 21
Niklas Lundmark
Vissefjärda GOIF
2:20:34.843380
+30:12.181160
63.0p
65
H 40
Magnus Stenvall
IK Hakarpspojkarna
2:20:55.845430
+30:33.183210
62.8p
66
H 40
Jakub Cvach
Hindås SK
2:21:06.846530
+30:44.184310
62.7p
67
H 21
Ola Grauers
Mullsjö SOK
2:21:09.846890
+30:47.184670
62.7p
68
H 40
Kristoffer Sideby
Göteborgs SK
2:21:10.846960
+30:48.184740
62.6p
69
H 21
Isak Turesson
FK Friskus Varberg
2:21:56.851500
+31:33.189280
62.2p
70
H 21
Per Tikkanen
Alvesta SOK
2:21:57.851640
+31:35.189420
62.2p
71
H 40
Michael Nilsson
Sya SK
2:22:14.853350
+31:52.191130
62.1p
72
H 40
Patric Smedberg
Elmhults SC
2:22:48.856780
+32:26.194560
61.8p
73
H 21
Peter Lagervall
IK Stern
2:23:20.859950
+32:58.197730
61.5p
74
H 40
Stefan Andersson
Landsbro IF SK
2:23:40.861950
+33:18.199730
61.3p
75
H 50
Tomas Callin
Mullsjö SOK
2:23:45.862480
+33:23.200260
61.3p
76
H 21
Rikard Fransson
Nybro Ski
2:24:01.864030
+33:39.201810
61.1p
77
D 21 Motion
John Gustavsson
Hestra IF
2:24:33.867200
+34:10.204980
60.9p
78
D 21
Sara Karlsson
Gnosjö FK
2:24:34.867360
+34:12.205140
60.9p
79
H 21
Andreas Karlsson
Umara SC
2:24:44.868300
+34:21.206080
60.8p
Seedningsgräns för led 3 i Vasaloppet: 2:25:00
80
H 21
Felix Gustavsson
IK Stern
2:25:05.870430
+34:43.208210
60.6p
81
H 21
Simon Nilsson
Eksjö SOK
2:25:25.872410
+35:02.210190
60.4p
82
H 50
Jörgen Sörqvist
Göteborgs SK
2:25:41.874000
+35:18.211780
60.3p
83
H 21
Niclas Ojala
Ölmstads IS
2:25:44.874340
+35:22.212120
60.3p
84
H 21
Mattias Lennartson
Hjobygdens OK
2:25:51.875080
+35:29.212860
60.2p
85
H 60
Christer Liljegren
Stenkyrka IF
2:26:22.878180
+36:00.215960
59.9p
86
H 21
Olliver Forsgren
Tidaholm SOK Sisu
2:26:51.881060
+36:29.218840
59.7p
87
H 60
Jan Svernhage
IF Rigor
2:26:57.881600
+36:34.219380
59.7p
88
H 40
Niklas Alvaeus
Jönköpings OK
2:27:05.882480
+36:43.220260
59.6p
89
H 21
Anders Jägard
IK Stern
2:27:28.884780
+37:06.222560
59.4p
90
H 21
Dan Oscarson
Södra IF
2:27:30.884970
+37:08.222750
59.4p
91
H 21
Per Lyzell
Malmö
2:27:58.887750
+37:36.225530
59.2p
92
H 21
Niklas Flöe
IK Stern
2:28:01.888070
+37:39.225850
59.1p
93
H 21
Ken Slättengren
Nybro Ski
2:28:02.888160
+37:40.225940
59.1p
94
H 21
Linus Johansson
IK Hakarpspojkarna
2:28:20.889990
+37:58.227770
59.0p
95
H 50
Erik Bresky
Brämhult
2:28:21.890070
+37:59.227850
59.0p
96
H 21
Tobias Arvidsson
IF Ski Team Skåne
2:29:31.897060
+39:09.234840
58.4p
97
H 21
Alexander Ladestam
Ölmstads IS
2:29:35.897450
+39:13.235230
58.4p
98
H 40
Mattias Thorén
IF Ski Team Skåne
2:29:45.898440
+39:23.236220
58.3p
99
H 40
Linus Bornmar
IK Nocout.se
2:29:54.899330
+39:32.237110
58.2p
100
H 40
Mattias Höjman
Axa SC
2:30:22.902100
+39:59.239880
58.0p
101
H 21
Robin Larsson
Ulricehamns IF
2:30:25.902430
+40:03.240210
58.0p
102
H 50
Stefan Björk
SOK Träff
2:30:37.903610
+40:14.241390
57.9p
103
H 50
Björn Mattsson
IK Stern
2:30:53.905270
+40:31.243050
57.8p
104
H 21
Timmie Nilsson
Axa SC
2:31:03.906280
+40:41.244060
57.7p
104
H 40
Olof Blivik
Karlskrona SOK
2:31:03.906280
+40:41.244060
57.7p
106
H 40
Ulrik Jørstad Gade
Köbenhavn
2:31:24.908310
+41:01.246090
57.5p
107
D 21
Lina Sandström
OK Stigen
2:31:58.911730
+41:36.249510
57.3p
108
H 40
Per Bertilsson
Mullsjö SOK
2:32:02.912160
+41:40.249940
57.3p
109
H 21
Robert Einarsson
Axa SC
2:32:56.917500
+42:33.255280
56.8p
110
H 21
Johannes Brink
Karlskrona SOK
2:33:03.918260
+42:41.256040
56.8p
111
H 21
Magnus Håkansson
Heleneholms IF
2:33:41.922050
+43:19.259830
56.5p
112
H 21
David Fransson
ASK Växjö
2:33:48.922760
+43:26.260540
56.5p
113
H 21
Jonas Järvstedt
IF Ski Team Skåne
2:33:50.922900
+43:27.260680
56.5p
114
H 40
Torkel Gustafsson
IK Ymer
2:34:04.924370
+43:42.262150
56.3p
115
H 21
Alexander Axelsson
Axa SC
2:34:46.928550
+44:24.266330
56.0p
116
H 40
Peter Skoow
IK Stern
2:34:56.929520
+44:34.267300
56.0p
Seedningsgräns för led 4 i Vasaloppet: 2:35:00
117
H 21
David Stjerna
Skogsbygdens IF
2:35:27.932640
+45:05.270420
55.7p
118
H 21
Jonatan Larsson
Hunneberg sport o motion
2:36:34.939390
+46:12.277170
55.3p
119
H 21
Simon Alm
Göteborgs SK
2:37:07.942600
+46:44.280380
55.0p
120
H 21
Axel Ekros
Korvgrillarna SK
2:37:40.945980
+47:18.283760
54.8p
121
H 50
Jerzy Krol
IF Ski Team Skåne
2:37:53.947260
+47:31.285040
54.7p
122
H 40
Björn Andersson
ASK Växjö
2:38:38.951790
+48:16.289570
54.4p
123
H 50
Håkan Johansson
IK Hakarpspojkarna
2:38:54.953380
+48:32.291160
54.3p
124
H 21
Simon Sörlin
Ulricehamns IF
2:39:05.954400
+48:42.292180
54.2p
125
H 21
Sven Ohde
IK Stern
2:39:07.954600
+48:44.292380
54.2p
126
H 21
Robbin Slättengren
Nybro Ski
2:39:18.955700
+48:55.293480
54.1p
127
H 50
Patric Astrén
Ryssbergets IK
2:39:27.956670
+49:05.294450
54.1p
128
H 21
Christer Sigurd
Axa SC
2:39:44.958330
+49:22.296110
54.0p
129
H 40
Magnus Berand
OK Alehof
2:40:20.961910
+49:57.299690
53.7p
130
D 21
Ida Wånggren
Motala Aif SK
2:40:28.962720
+50:06.300500
53.7p
131
H 70
Arvo Teppola
IK Hakarpspojkarna
2:40:56.965520
+50:34.303300
53.5p
132
H 40
Marcus Åsgärde
Södra IF
2:41:14.967350
+50:52.305130
53.4p
133
D 21 Motion
Krister Lood
Falköpings AIK SK
2:41:14.967380
+50:52.305160
53.4p
134
D 21 Motion
Jacob Holmberg
Göteborg
2:41:26.968530
+51:04.306310
53.3p
135
D 21 Motion
Tobias Åhman
Jönköping
2:42:20.973900
+51:57.311680
52.9p
136
H 50
Thomas Hellenberg
Stenkyrka IF
2:42:27.974650
+52:05.312430
52.9p
137
H 21
William Blomkvist
Mullsjö SOK
2:42:29.974800
+52:06.312580
52.9p
138
H 40
Fredrik Wallefors
Halmstad Garnisons IF
2:42:52.977130
+52:30.314910
52.7p
139
D 21
Cecilia Bergander
Eksjö SOK
2:42:54.977310
+52:31.315090
52.7p
140
H 50
Mikael Öhrn
Hvetlanda SK
2:42:58.977780
+52:36.315560
52.7p
141
H 40
Frederik Sahlin
Åkersberga SK
2:43:32.981180
+53:10.318960
52.5p
142
D 21
Ing Marie Larsson
Redvägs SK
2:43:34.981340
+53:12.319120
52.5p
143
H 40
Jan-Eric Karlsson
Timmersdala Motion
2:43:36.981590
+53:14.319370
52.4p
144
H 50
Martin Linde
Mölndal Outdoor IF
2:43:57.983640
+53:35.321420
52.3p
145
H 21
Joakim Assarsson
Nässjö SF
2:44:22.986140
+54:00.323920
52.2p
Seedningsgräns för led 5 i Vasaloppet: 2:45:00
146
D 21 Motion
Magnus Myhrborg
Göteborg
2:45:22.992120
+55:00.329900
51.8p
147
H 60
Freddy Tengberg
Göteborgs SK
2:45:29.992890
+55:07.330670
51.7p
148
H 50
Håvard Eriksen
SOK Viljan
2:45:52.995180
+55:30.332960
51.6p
149
H 21
Edvin Johansson
IK Hakarpspojkarna
2:46:26.998540
+56:04.336320
51.4p
150
H 50
Mats Eriksson
No Club
2:46:29.998830
+56:07.336610
51.4p
151
H 40
Andreas Crusell
OK Skogshjortarna
2:46:52.1001170
+56:30.338950
51.2p
152
D 50
maria moensjö
Redvägs SK
2:47:04.1002370
+56:42.340150
51.2p
153
D 21 Motion
Peter Otterdahl
IK Stern
2:47:39.1005800
+57:16.343580
50.9p
154
H 60
Corswant Von
Göteborgs SK
2:47:49.1006860
+57:27.344640
50.9p
155
D 21 Motion
Stefan Ehnvall
Lidingö
2:48:10.1008970
+57:48.346750
50.8p
156
H 21
Joel Roos
Norrköping
2:48:19.1009840
+57:57.347620
50.7p
157
H 40
Mattias Dahlgren
FK Herkules
2:48:32.1011140
+58:10.348920
50.6p
158
D 21 Motion
Mårten Ärlig
Habo
2:48:45.1012440
+58:23.350220
50.6p
159
H 21
Richard Ahlstedt
Simlångsdalens IF
2:49:01.1014060
+58:39.351840
50.5p
160
H 50
Ulf Gustafsson
Ryda SK
2:49:31.1017060
+59:09.354840
50.3p
161
H 40
Mikael Dahlén
Mullsjö SOK
2:49:48.1018710
+59:25.356490
50.2p
162
H 21
Oliver Nord
Lekeryd
2:49:58.1019770
+59:36.357550
50.1p
163
H 50
Jörgen Gullbrand
Halmstads Skidklubb
2:50:28.1022780
+1:00:06.360560
50.0p
164
H 40
Niclas Edin
OK Vivill
2:50:42.1024170
+1:00:20.361950
49.9p
165
H 50
Henry Hurmavaara
Volvo IF
2:50:46.1024520
+1:00:24.362300
49.9p
166
D 21 Motion
Peter Hallén
Tibro Mk
2:50:58.1025750
+1:00:36.363530
49.8p
167
H 40
Markus Davelid
IK Vista
2:51:13.1027260
+1:00:51.365040
49.7p
168
H 21
Elia Moensjö
Redvägs SK
2:51:28.1028720
+1:01:06.366500
49.6p
169
D 50
Ulrika Wånggren
Motala Aif SK
2:51:56.1031520
+1:01:34.369300
49.5p
170
H 40
Peter Andersson
Sya SK
2:52:01.1032040
+1:01:39.369820
49.4p
171
D 21
Marie Lindberg
Öregrunds IK
2:52:20.1033920
+1:01:58.371700
49.3p
172
H 50
Jan Grahn
IK Uven
2:52:59.1037840
+1:02:37.375620
49.1p
173
H 50
Anders Karlsson
OK Kroppefjäll
2:53:11.1039090
+1:02:49.376870
49.0p
174
H 50
Anders Gunnarsson
IFK Österbymo
2:53:27.1040670
+1:03:05.378450
48.9p
175
H 50
Mattias Bergström
Norrköpings SK
2:54:35.1047480
+1:04:13.385260
48.6p
Seedningsgräns för led 6 i Vasaloppet: 2:55:00
176
H 40
Mattias Borg
Kungsäters IF
2:55:12.1051190
+1:04:50.388970
48.4p
177
D 21 Motion
Kristoffer Hagstedt
Göteborg
2:55:57.1055640
+1:05:35.393420
48.1p
178
H 40
Rickard Öst
IFK Österbymo
2:56:27.1058640
+1:06:05.396420
48.0p
179
H 50
Roger Rønning
Oil
2:56:35.1059430
+1:06:13.397210
47.9p
180
H 40
Fredrik Kindgren
Nässjö SF
2:57:13.1063200
+1:06:50.400980
47.7p
181
H 40
Mattias Lövgren
Linköping
2:57:25.1064480
+1:07:03.402260
47.7p
182
H 40
Martin Liljegrahn
Msok
2:58:33.1071290
+1:08:11.409070
47.3p
183
H 21
Marcus Nero
Mullsjö SOK
2:58:35.1071480
+1:08:13.409260
47.3p
184
H 21
Tobias Lange
Elmhults SC
2:58:52.1073190
+1:08:30.410970
47.2p
185
H 50
Martin Hellstrand
Linköpings SK
2:58:53.1073210
+1:08:30.410990
47.2p
186
H 40
Pär Carmonius
Axa SC
2:59:02.1074180
+1:08:40.411960
47.2p
187
H 21
Andreas Eriksson
Norrköpings SK
2:59:24.1076300
+1:09:01.414080
47.0p
188
H 60
Bengt Göran Strid
IK Stern
2:59:24.1076350
+1:09:02.414130
47.0p
189
H 21
Patrik Larsson
Andrarums IF
2:59:37.1077640
+1:09:15.415420
47.0p
190
H 40
Tomas Lind
Ängelholm
3:00:00.1079950
+1:09:38.417730
46.9p
191
H 21
Fredrik Carlberg
Björnstorps IF
3:00:06.1080540
+1:09:44.418320
46.8p
192
H 40
Klas Adolfsson
Borås SK
3:00:09.1080850
+1:09:47.418630
46.8p
193
D 21 Motion
Erik Stillemark
IF Hallby SOK
3:00:11.1081020
+1:09:49.418800
46.8p
194
D 21 Motion
Alexander Johansson
Ulricehamns IF
3:00:29.1082870
+1:10:07.420650
46.7p
195
H 40
Jörgen Nilsson
FK Åsen
3:00:54.1085310
+1:10:31.423090
46.6p
196
D 21 Motion
Arvid Salonen
Uddevalla SK
3:01:07.1086600
+1:10:44.424380
46.5p
197
H 21
Patrik Olofsson
IK Stern
3:01:10.1086920
+1:10:48.424700
46.5p
198
H 21
Edvin Blom
Skövde
3:01:19.1087810
+1:10:56.425590
46.5p
199
D 21 Motion
Erik Malmqvist
Malmö
3:01:47.1090620
+1:11:25.428400
46.3p
200
H 40
Henrik Ward
Tibro OK
3:02:04.1092360
+1:11:42.430140
46.2p
Logga in för att slippa de här annonserna
201
D 21
Stina Nero
Mullsjö SOK
3:02:14.1093330
+1:11:52.431110
46.2p
202
H 50
Jan Gustavsson
SOK Viljan
3:02:40.1095940
+1:12:18.433720
46.1p
203
H 40
Pelle Estborn
IF Ski Team Skåne
3:02:42.1096110
+1:12:19.433890
46.1p
204
D 21 Motion
Eric Dahlqvist
Habo
3:02:42.1096130
+1:12:20.433910
46.1p
205
H 40
Klaus Fjalland
København SK
3:03:11.1099050
+1:12:49.436830
45.9p
206
D 21 Motion
Jan-Ove Johansson
Ulricehamns IF
3:03:36.1101570
+1:13:14.439350
45.8p
207
D 21 Motion
Dennis Stenmark
Landvetter
3:04:23.1106250
+1:14:01.444030
45.6p
208
D 21 Motion
Sofie Norburg
IF Hallby SOK
3:04:30.1106960
+1:14:08.444740
45.5p
209
D 21 Motion
David Norburg
IF Hallby SOK
3:04:30.1106980
+1:14:08.444760
45.5p
210
H 50
Frederik Cold
KSI
3:05:01.1110070
+1:14:39.447850
45.4p
211
H 50
Erik Landergren
Stenkyrka IF
3:05:34.1113360
+1:15:12.451140
45.2p
212
D 21 Motion
Andreas Alexandersson
Bif
3:05:57.1115670
+1:15:35.453450
45.1p
213
D 21 Motion
Ola Emanuelson
IF Hallby SOK
3:06:00.1115940
+1:15:38.453720
45.1p
214
D 21 Motion
Tommy Andersson
Hvetlanda SK
3:06:02.1116140
+1:15:40.453920
45.1p
215
H 21
Martin Jakobsson
Linköpings SK
3:06:22.1118170
+1:16:00.455950
45.0p
216
H 40
Marcus Svarén
Mullsjö SOK
3:07:02.1122190
+1:16:40.459970
44.8p
217
D 21 Motion
Robin Söderholm
OK Stigen
3:07:13.1123260
+1:16:51.461040
44.8p
218
H 50
Magnus Filipsson
Vapnö IF
3:07:36.1125530
+1:17:14.463310
44.7p
219
H 40
Tony Åkerlund
Mullsjö SOK
3:07:38.1125700
+1:17:15.463480
44.7p
220
H 60
Kåre Öhrstig
IK Ymer
3:08:30.1130980
+1:18:08.468760
44.4p
221
D 40
Malin Holmqvist
IK Hakarpspojkarna
3:08:59.1133860
+1:18:37.471640
44.3p
222
H 21
Magnus Svensson
Karlskrona SOK
3:09:26.1136530
+1:19:04.474310
44.2p
223
D 21 Motion
Mattias Larsson
Östervåla IF
3:09:45.1138420
+1:19:23.476200
44.1p
224
H 21
Mikael Siebers
IK Hakarpspojkarna
3:09:52.1139110
+1:19:29.476890
44.0p
Seedningsgräns för led 7 i Vasaloppet: 3:10:00
225
D 21 Motion
Sofia Larsson
Hestra IF
3:10:00.1139930
+1:19:38.477710
44.0p
226
H 40
Peter Hedberg
Falkenbergs OK
3:10:00.1139940
+1:19:38.477720
44.0p
227
H 40
Fredrik Dyrkell
Hestra IF
3:10:21.1142030
+1:19:59.479810
43.9p
228
D 21 Motion
Mikael Laposa
Ulricehamns IF
3:10:29.1142850
+1:20:07.480630
43.9p
229
H 40
Roger Axelsson
Tranemo IF
3:10:31.1143070
+1:20:09.480850
43.9p
230
D 21 Motion
Marcus Nilsson
IF Ski Team Skåne
3:10:44.1144350
+1:20:22.482130
43.8p
231
H 21
Staffan Lundholm
Lund
3:11:17.1147650
+1:20:55.485430
43.7p
232
D 21 Motion
Tobias Nilsson
ASK Växjö
3:11:48.1150750
+1:21:26.488530
43.5p
233
D 21 Motion
Ronny Martin
Saab FF Järfälla
3:12:11.1153010
+1:21:48.490790
43.4p
234
D 21 Motion
Marcus Kilander
Ölmstads IS
3:12:47.1156680
+1:22:25.494460
43.3p
235
H 21
David Sandahl
Axa SC
3:13:51.1163090
+1:23:29.500870
43.0p
236
D 21 Motion
Jens Lindelöf
Vaggeryds SOK
3:13:56.1163520
+1:23:34.501300
43.0p
237
D 21 Motion
Hans Nyberg
Ulricehamn
3:13:57.1163620
+1:23:35.501400
43.0p
238
D 21 Motion
Martin Vallentin
Burseryds IF
3:14:31.1167050
+1:24:09.504830
42.8p
239
H 40
Johan Wallefors
Halmstad Garnisons IF
3:14:47.1168660
+1:24:25.506440
42.8p
240
H 21
John Karlsson
IK Hakarpspojkarna
3:14:52.1169160
+1:24:30.506940
42.7p
241
H 40
Erik Brostedt
FK Herkules
3:14:53.1169280
+1:24:31.507060
42.7p
242
H 50
Hans Strängby
Föreningen IKJ Haninge
3:15:56.1175590
+1:25:34.513370
42.5p
243
D 21 Motion
Ola Eriksson
IK Stern
3:16:00.1175900
+1:25:37.513680
42.5p
244
D 21 Motion
Elin Pestat
IK Stern
3:16:00.1175980
+1:25:38.513760
42.5p
245
H 21
Isak Lindmark
Hindås SK
3:16:30.1178960
+1:26:08.516740
42.3p
246
D 21 Motion
Jonas Lundell
IK Vista
3:16:40.1179970
+1:26:18.517750
42.3p
247
D 21 Motion
Johannes Gustavsson
Dalstorps IF
3:16:48.1180740
+1:26:26.518520
42.3p
248
D 21 Motion
Erik Persson
Axa SC
3:17:01.1182050
+1:26:39.519830
42.2p
249
D 21 Motion
Peter Johansson
Dalsjöfors GOIF
3:17:07.1182610
+1:26:44.520390
42.2p
250
H 50
Gunnar Karlsson
OK Kroppefjäll
3:18:00.1187930
+1:27:38.525710
42.0p
251
D 21 Motion
Rickard Lantz
Axa SC
3:18:28.1190710
+1:28:05.528490
41.8p
252
D 21 Motion
Anders Murmark
Kämpinge
3:18:32.1191130
+1:28:10.528910
41.8p
253
H 21
Daniel Petersson
Söderköpings SK
3:18:54.1193340
+1:28:32.531120
41.7p
254
D 21 Motion
Erik Lindqvist
Tunafors SK
3:19:03.1194240
+1:28:41.532020
41.7p
255
D 21 Motion
Nicklas Fagerkvist
IF Hallby SOK
3:20:19.1201850
+1:29:57.539630
41.4p
256
H 50
Måns Eriksson
Ronneby OK
3:20:38.1203710
+1:30:15.541490
41.3p
257
H 21
Valter Lundgren
Axa SC
3:20:48.1204770
+1:30:26.542550
41.3p
258
D 21 Motion
Otto Ärlig
Habo
3:22:17.1213600
+1:31:54.551380
40.9p
259
H 40
Andreas Jansson
IK Stern
3:22:30.1214900
+1:32:07.552680
40.9p
260
H 21
Sam Eriksson
Andrarums IF
3:22:38.1215760
+1:32:16.553540
40.9p
261
H 21
Rikard Andersson
Tidaholm SOK Sisu
3:22:42.1216100
+1:32:19.553880
40.8p
262
D 21
Sara Moensjö
Redvägs SK
3:23:32.1221160
+1:33:10.558940
40.7p
263
D 21 Motion
Gustav Björklund
Linköping
3:23:37.1221610
+1:33:14.559390
40.6p
Seedningsgräns för led 8 i Vasaloppet: 3:25:00
264
H 21
Eric Holmén
IK Hakarpspojkarna
3:25:08.1230780
+1:34:46.568560
40.3p
265
H 70
Staffan Dittmer
IK Hakarpspojkarna
3:25:14.1231310
+1:34:51.569090
40.3p
266
D 21 Motion
Tony Axelsson
Mullsjö SOK
3:25:19.1231810
+1:34:56.569590
40.3p
267
H 40
Martin Gustavsson
Mullsjö SOK
3:25:34.1233330
+1:35:12.571110
40.2p
268
H 50
Bernd Huck
Burseryds IF
3:25:43.1234200
+1:35:20.571980
40.2p
269
H 21
Elias Kardell
Jönköping
3:26:05.1236470
+1:35:43.574250
40.1p
270
H 50
Jens Nielsen
IF Hallby SOK
3:26:32.1239120
+1:36:10.576900
40.0p
271
H 21
Peter Persson
Axa SC
3:26:48.1240710
+1:36:25.578490
39.9p
272
D 21 Motion
Isak Josefsson
Dannäs
3:27:15.1243490
+1:36:53.581270
39.8p
273
D 21 Motion
Claes Aronsson
Hestra SSK
3:27:25.1244490
+1:37:03.582270
39.8p
274
H 50
Claes Rosenlöf
IK Stern
3:27:31.1245050
+1:37:09.582830
39.8p
275
H 40
Tommy Rosenlöf
IK Stern
3:27:32.1245110
+1:37:09.582890
39.8p
276
H 50
Lars Wallersköld
Lugi SK
3:28:06.1248580
+1:37:44.586360
39.6p
277
D 21 Motion
Tomas Kanter
Lugi SK
3:28:26.1250510
+1:38:03.588290
39.6p
278
D 21 Motion
Axel Leth
Linköping
3:29:01.1254090
+1:38:39.591870
39.4p
279
H 21
Daniel Lindqvist
Umara SC
3:29:15.1255420
+1:38:53.593200
39.4p
280
D 21 Motion
Pontus Alexandersson
Björnstorps IF
3:29:15.1255460
+1:38:53.593240
39.4p
281
H 21
Christoffer Melin
Bottnaryd IF
3:29:39.1257830
+1:39:17.595610
39.3p
282
D 21 Motion
Simon Alexandersson
Burseryds IF
3:29:57.1259690
+1:39:35.597470
39.2p
283
D 21 Motion
Jürgen Busch
Kämpinge
3:30:20.1261940
+1:39:58.599720
39.2p
284
D 21 Motion
Lukas Barnisin
Hestra IF
3:30:25.1262490
+1:40:03.600270
39.1p
285
D 21 Motion
Emma SPETZ
Björnstorps IF
3:31:25.1268460
+1:41:03.606240
38.9p
286
D 21 Motion
Ulrika Ärlig
Habo
3:31:28.1268720
+1:41:06.606500
38.9p
287
D 21 Motion
David Filhm
Jönköping
3:32:25.1274430
+1:42:03.612210
38.7p
288
D 21 Motion
Evelina Josefsson
Dannäs
3:32:25.1274450
+1:42:03.612230
38.7p
289
H 40
Ingvar Rendell
Lönashults GIF
3:32:26.1274580
+1:42:04.612360
38.7p
290
D 21
Elin Carlsson
Jönköping
3:32:30.1274940
+1:42:08.612720
38.7p
291
D 21 Motion
Joachim Bernehäll
Herrljunga Skid o OL
3:33:55.1283410
+1:43:32.621190
38.4p
292
H 50
Sören Persson
Göteborg
3:34:24.1286360
+1:44:02.624140
38.3p
293
D 21 Motion
Mikael Johannesson
Bankeryds Skid o Mk
3:34:48.1288760
+1:44:26.626540
38.2p
294
D 21 Motion
Patrik Persson
Kristianstad
3:36:25.1298490
+1:46:03.636270
37.9p
295
D 21 Motion
Katarina Myhre
IK Stern
3:37:26.1304560
+1:47:04.642340
37.7p
296
H 40
Anders Nilsson
Mullsjö SOK
3:37:57.1307600
+1:47:34.645380
37.6p
297
D 21 Motion
Daniel Persson
Halmstad
3:38:23.1310270
+1:48:01.648050
37.5p
298
H 21
Jesse Wendel
Axa SC
3:39:03.1314270
+1:48:41.652050
37.4p
299
D 21 Motion
Johan Lundgren
Axa SC
3:39:29.1316860
+1:49:07.654640
37.3p
Seedningsgräns för led 9 i Vasaloppet: 3:40:00
300
D 21 Motion
Anton Boså
Axa SC
3:40:09.1320810
+1:49:46.658590
37.2p
301
H 40
Jonas Sandberg
ASOK
3:40:38.1323720
+1:50:16.661500
37.1p
302
D 21 Motion
Marcin FIJOLEK
Axa SC
3:40:39.1323860
+1:50:17.661640
37.1p
303
D 21 Motion
Jesper Fahlén
Östersund
3:40:57.1325600
+1:50:34.663380
37.0p
304
D 21 Motion
Robert Johansson
Målilla Mörlunda SK
3:41:02.1326110
+1:50:39.663890
37.0p
305
D 21 Motion
Andreas Eirefelt Göthamn
Falkenbergs OK
3:41:42.1330120
+1:51:20.667900
36.9p
306
H 21
Alexander Agerbring
IF Hallby SOK
3:41:58.1331740
+1:51:36.669520
36.8p
307
D 21
Emma Staaf
Norrköpings SK
3:44:16.1345580
+1:53:54.683360
36.4p
308
H 40
Ola Zäther
Axa SC
3:44:56.1349540
+1:54:34.687320
36.3p
309
H 21
Martin Ahlbeck
Malmö
3:45:18.1351750
+1:54:56.689530
36.2p
310
D 21 Motion
Lars Jakobsson
IK Stern
3:45:28.1352730
+1:55:06.690510
36.2p
311
H 40
Andreas Nielsen
København SK
3:46:10.1356960
+1:55:48.694740
36.1p
312
D 21 Motion
Gregers Winbo
Herrljunga Skid o OL
3:46:15.1357420
+1:55:53.695200
36.0p
313
D 21
Ebba Petersson
IFK Sävsjö SK
3:46:16.1357590
+1:55:54.695370
36.0p
314
H 50
Göran Nilsson
Stenkyrka IF
3:46:30.1358960
+1:56:08.696740
36.0p
315
D 21 Motion
Mikael Eldblom
Lugi SK
3:46:43.1360290
+1:56:21.698070
36.0p
316
D 21 Motion
Carl Henrik Ahlbäck
Ängelholm
3:48:40.1371970
+1:58:18.709750
35.6p
317
H 21
Klavs Storm Svendsen
No Club
3:50:37.1383670
+2:00:15.721450
35.3p
318
H 21
Jonathan Wendel
Axa SC
3:52:12.1393130
+2:01:50.730910
35.0p
319
H 21
Martin Kiland
Axa SC
3:56:24.1418360
+2:06:02.756140
34.3p
320
D 21 Motion
Patrik Molin
Axa SC
3:56:49.1420840
+2:06:27.758620
34.2p
321
D 21
Sofie Reinholdsson
Kungsäters IF
3:59:01.1434010
+2:08:38.771790
33.9p
322
H 21
Oskar Karmlid
Stockholm
4:00:44.1444330
+2:10:22.782110
33.6p
323
D 21 Motion
Martin Eriksson
Eriksson Fitness
4:02:23.1454280
+2:12:01.792060
33.4p
324
D 21 Motion
Oskar Boberg
Jönköping
4:03:11.1459040
+2:12:49.796820
33.2p
325
D 21 Motion
Anton Andersson
IK Stern
4:04:40.1467900
+2:14:17.805680
33.0p
326
H 40
Fredrik Borén
Axa SC
4:13:42.1522160
+2:23:20.859940
31.7p
327
D 21 Motion
Leontina Axelsson
Axa SC
4:18:33.1551200
+2:28:10.888980
31.0p
328
D 21 Motion
Adam Fällström
Falköping
4:26:03.1596240
+2:35:41.934020
30.1p
329
D 40
Linda Engström
Göteborgs Slalomklubb
4:26:17.1597640
+2:35:55.935420
30.0p
330
H 21
Christofer Hellqvist
Umara SC
4:32:30.1634900
+2:42:07.972680
29.3p
331
D 21
Sabina Olsson
IF Ski Team Skåne
4:32:45.1636400
+2:42:22.974180
29.3p
332
H 21
Andreas Hellqvist
Umara SC
4:32:51.1637000
+2:42:28.974780
29.2p
333
D 21 Motion
Fredrik Samuelsson
Axa SC
4:33:55.1643400
+2:43:32.981180
29.1p
334
H 40
David Stenberg
IK Stern
4:41:05.1686400
+2:50:42.1024180
28.3p
335
D 21 Motion
Lars Josefsson
Stenungsunds OK
4:41:29.1688810
+2:51:06.1026590
28.3p
336
H 21
Peter Bernström
Jönköping
23:59:57.8639600
337
H 21
Linus Bladh
Tormestorps IF
23:59:58.8639700
337
H 21
Pär Lindbäck
Alvesta SOK
23:59:58.8639700
337
H 21
Mattias Olander
Högby IF
23:59:58.8639700
337
H 21
Daniel Åkerberg
Hestra IF
23:59:58.8639700
337
D 40
Åsa Brusehed
IK Stern
23:59:58.8639700
337
H 70
Rolf Hallberg
Västerviks OK
23:59:58.8639700
337
D 21 Motion
Thomas Aagaard-Raun
Rödovre (dk)
23:59:58.8639700
337
D 21 Motion
Marita Alm
Göteborgs SK
23:59:58.8639700
337
D 21 Motion
Sandra Eriksson
Axa SC
23:59:58.8639700
337
D 21 Motion
Henrik Louring-Skogstrand
København SK
23:59:58.8639700
337
D 21 Motion
Jan Norrman
IK Stern
23:59:58.8639700
337
D 21 Motion
Staffan Sandstedt
Mullsjö SOK
23:59:58.8639700
337
D 21 Motion
Mads Peter Tulinius
Valby
23:59:58.8639700
350
H 21
Markus Jönsson
Tranemo IF
23:59:59.8639800
350
H 21
Johan Ahlberg
Ryda SK
23:59:59.8639800
350
H 21
Joakim Alriksson
Skogsbygdens IF
23:59:59.8639800
350
H 21
Hannes Assarsson
Nässjö SF
23:59:59.8639800
350
H 21
Jakob Svensson
Härlövs IF
23:59:59.8639800
350
H 21
Johan Wernefur
Skillingaryds FK
23:59:59.8639800
350
H 40
Lars Göran Engström
Göteborgs Slalomklubb
23:59:59.8639800
350
H 40
Magnus Hilvenius
Södra IF
23:59:59.8639800
350
H 40
Andreas Larsson
OK Nackhe
23:59:59.8639800
350
H 40
Stefan Virtanen
Nässjö SF
23:59:59.8639800
350
H 50
Martin Cleve
Brattås Ck
23:59:59.8639800
350
H 50
Conny Gunnarsson
OK Älgen
23:59:59.8639800
350
H 60
Per-Olov Rudenstam
IK Vista
23:59:59.8639800
350
D 21 Motion
Emil Berglund
Tunafors SK
23:59:59.8639800
350
D 21 Motion
Mats Christiansson
Landskrona
23:59:59.8639800
350
D 21 Motion
Bernt Karlsson
OK Reftele
23:59:59.8639800
350
D 21 Motion
Magnus Myhrborg
Göteborg
23:59:59.8639800
350
D 21 Motion
Jörgen Nilsson
IF Ski Team Skåne
23:59:59.8639800
350
D 21 Motion
Veronica Persson
Ulricehamns IF
23:59:59.8639800
20km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
D 21 Motion
Emma Levemyr
Axa SC
1:21:10.486960
70.0p
2
D 21 Motion
Jonas Ek
IF Hallby SOK
1:27:26.524570
+6:16.37510
65.0p
3
D 21 Motion
Fredric Johansson
Habo
1:29:57.539690
+8:47.52630
63.2p
4
D 21 Motion
Niclas Horal Schultz
IK Stern
1:34:52.569180
+13:42.82120
59.9p
5
D 21 Motion
Rebcca Elgh
IK Vista
1:34:52.569190
+13:42.82130
59.9p
6
D 21 Motion
Anna Thulin
Jönköping
1:34:55.569430
+13:44.82370
59.9p
7
D 21 Motion
Mathias Carlsson
Vaggeryds SOK
1:35:13.571240
+14:02.84180
59.7p
8
D 21 Motion
Karin Bäckdal
Vaggeryds SOK
1:35:54.575380
+14:44.88320
59.3p
9
D 21 Motion
Peter Jonsson
Mullsjö SOK
1:41:14.607300
+20:03.120240
56.2p
10
D 21 Motion
Martina Johansson
Hestra IF
1:43:29.620890
+22:19.133830
54.9p
11
D 21 Motion
Marita Boström
Göteborg
1:44:00.623980
+22:50.136920
54.7p
12
D 16 Motion
Matilda Asp
IK Stern
1:47:11.643050
+26:00.155990
13
D 21 Motion
Lotta Lindelöf
Vaggeryds SOK
1:48:53.653250
+27:42.166190
52.2p
14
D 21 Motion
Madelene Nilsson
FK Åsen
1:50:37.663660
+29:27.176600
51.4p
15
D 21 Motion
Jonna Bäckdahl
Vaggeryds SOK
1:51:08.666720
+29:57.179660
51.2p
16
D 21 Motion
Caroline Törnblad
Jönköping
1:52:41.676070
+31:31.189010
50.5p
17
D 21 Motion
Erika Ekström
Jönköpings OK
1:56:00.695930
+34:49.208870
49.0p
18
D 21 Motion
Linnéa Näsén
Ängelholm
1:56:59.701850
+35:48.214790
48.6p
19
D 21 Motion
Emma Ripa Brunius
Västra Frölunda
1:59:13.715280
+38:03.228220
47.7p
20
D 21 Motion
Tomas Stensson
Nässjö SF
1:59:19.715890
+38:09.228830
47.7p
21
D 21 Motion
Maria Westberg
Västkust Surfski
2:00:52.725100
+39:41.238040
47.0p
22
D 21 Motion
Rune Strand
Linköping
2:02:13.733250
+41:02.246190
46.5p
23
D 21 Motion
Sara Ednell
Floby
2:09:08.774770
+47:58.287710
44.0p
24
D 21 Motion
Urlica Franke
IK Hakarpspojkarna
2:17:33.825270
+56:23.338210
41.3p
25
D 21 Motion
Eva Eliasson
Vaggeryds SOK
2:59:55.1079460
+1:38:45.592400
31.6p
26
D 21 Motion
Kent Eriksson
Skövde
3:32:10.1272980
+2:11:00.785920
26.8p
27
D 21 Motion
Josefin Gabrielsson
Dalstorps IF
23:59:58.8639700
27
D 16 Motion
Gustav Asp
IK Stern
23:59:58.8639700
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)