Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Intersport/Vattenfall Cup
2009-04-05
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
H 19
20km, Längdskidor, Klassiskt/Fristil, Dubbeljakt
1
Fredrik Jonsson
Hudiksvalls IF
50:31.303080
82.7p
2
Calle Halfvarsson
IFK Mora SK
50:56.305590
+25.2410
81.9p
3
Gustav Nordström
Gävle SK
51:19.307870
+47.4690
81.2p
4
Tobias Engblom
Stöde IF
51:44.310300
+1:12.7120
80.5p
5
Erik Söderman
Stockviks SF
51:54.311380
+1:23.8200
80.2p
6
Jim Åhl
Gellivare SK
52:07.312690
+1:36.9510
79.8p
7
Anton Karlsson
Alnö SK
52:13.313240
+1:41.10060
79.6p
8
Anton Lindblad
OK Landehof
52:20.313930
+1:48.10750
79.4p
9
Simon Persson
Spöland Vännäs IF
52:21.314060
+1:49.10880
79.4p
10
Bill Impola
Norbergs SK
52:32.315120
+2:00.11940
79.1p
11
Simon Sveder
Hällefors SK
52:34.315350
+2:02.12170
79.0p
12
Gustav Eriksson
IK Jarl Rättvik
52:37.315620
+2:05.12440
78.9p
13
Niklas Persson
Falu IK
52:44.316350
+2:12.13170
78.7p
14
Johan Martinsson
IFK Skövde SK
52:47.316630
+2:15.13450
78.6p
15
Jens Andersson
Kalix SK
52:49.316880
+2:18.13700
78.6p
16
Emil Linell
Högbo GOIF
53:08.318770
+2:36.15590
78.0p
17
Adrian Bergström
Strömnäs GIF
53:10.318950
+2:38.15770
78.0p
18
Marcus Svelander
Åsarna IK
53:16.319550
+2:44.16370
77.8p
19
Jack Impola
Domnarvets GOIF
53:22.320180
+2:51.17000
77.6p
20
Adam Larsson
Domnarvets GOIF
53:22.320190
+2:51.17010
77.6p
21
Oscar Quicklund
Östersunds SK
53:27.320620
+2:55.17440
77.5p
22
Victor Gustafsson
IFK Mora SK
53:27.320620
+2:55.17440
77.5p
23
Erik Lindgren
Strömnäs GIF
53:41.322030
+3:09.18850
77.1p
24
Martin Lindblad
OK Landehof
53:59.323850
+3:27.20670
76.6p
25
Anders Solin
IFK Mora SK
54:05.324430
+3:33.21250
76.4p
26
Karl-Johan Westberg
Borås SK
54:06.324560
+3:34.21380
76.4p
27
Kalle Eriksson
Domnarvets GOIF
54:07.324670
+3:35.21490
76.4p
28
Arvid Elffors
Lucksta IF
54:08.324750
+3:36.21570
76.4p
29
Daniel Halvarsson
Bodens SK
54:12.325190
+3:41.22010
76.2p
30
Daniel Svensson
IFK Mora SK
54:14.325310
+3:42.22130
76.2p
31
Johan Häggström
Kalix SK
54:26.326540
+3:54.23360
75.9p
32
Robert Åkerblom Andersson
IFK Umeå
54:32.327140
+4:00.23960
75.7p
33
Erik Simberg
SK Bore
54:43.328200
+4:11.25020
75.4p
34
Mikael Sandgren
IFK Mora SK
54:44.328360
+4:12.25180
75.4p
35
Oscar Kardin
Offerdals SK
54:45.328440
+4:13.25260
75.4p
36
Oskar Forsman
SK Bore
54:53.329230
+4:21.26050
75.2p
37
Linus Persson
Hudiksvalls IF
55:15.331400
+4:43.28220
74.6p
38
Bob Impola
Domnarvets GOIF
55:16.331570
+4:44.28390
74.6p
39
Johan Eriksson
Åsarna IK
55:22.332190
+4:51.29010
74.4p
40
Mathias Jonasson
Östersunds SK
55:24.332350
+4:52.29170
74.4p
41
Simon Kvarnström
Ekshärads SF
55:26.332530
+4:54.29350
74.3p
42
Jens Hulgaard
Danmark
55:39.333830
+5:07.30650
74.0p
43
Carl Olander
OK Landehof
55:40.333920
+5:08.30740
74.0p
44
Ronny Wedin
Norbergs SK
55:40.333970
+5:08.30790
73.9p
45
Jesper Nyström
Falu IK
55:40.333990
+5:09.30810
73.9p
46
Arvid Forss
Bondsjöhöjdens IK
55:48.334730
+5:16.31550
73.7p
47
Henrik Rosén
Lucksta IF
56:08.336750
+5:36.33570
73.2p
48
Dylan Grald
Usa
56:16.337540
+5:44.34360
73.0p
49
Per Lindgren
Strömnäs GIF
56:20.337950
+5:48.34770
72.9p
50
Jimmy Emilsson
Offerdals SK
56:22.338160
+5:50.34980
72.9p
51
Tobias Nilsson
IFK Umeå
56:26.338530
+5:54.35350
72.8p
52
Petter Hedman
IFK Umeå
56:27.338670
+5:55.35490
72.8p
53
Viktor Lund Mikko
Jukkasjärvi IF
56:37.339680
+6:06.36500
72.5p
54
Johan Ilhamn
Östersunds SK
56:48.340710
+6:16.37530
72.3p
55
Andrew Pohl
New Zealand
56:57.341660
+6:25.38480
72.0p
56
Andreas Lindström
IFK Mora SK
57:04.342300
+6:32.39120
71.9p
57
Adam Karlsson
Garphyttans IF
57:17.343630
+6:45.40450
71.6p
58
Fredrik Jonsson
Östersunds SK
57:17.343670
+6:45.40490
71.5p
59
Christoffer Olsson
Hudiksvalls IF
57:19.343850
+6:47.40670
71.5p
60
Nils Ola Labba
IFK Kiruna
57:24.344380
+6:53.41200
71.4p
61
Niklas Niska
Pajala IF
57:25.344420
+6:53.41240
71.4p
62
Patrik Tallbom
Östersunds SK
57:38.345760
+7:06.42580
71.1p
63
David Nordström
Täfteå IK
57:42.346180
+7:11.43000
71.0p
64
Martin Bodin
Sävast Ski Team IF
57:59.347800
+7:27.44620
70.6p
65
Andre Larsson
Svegs IK
57:59.347850
+7:27.44670
70.6p
66
Robin Bornström
Domnarvets GOIF
58:12.349110
+7:40.45930
70.3p
67
Carl Andersson
Stockviks SF
58:26.350550
+7:54.47370
69.9p
68
Karl Edenroth
Strömnäs GIF
58:28.350760
+7:56.47580
69.9p
69
Emil Johansson
IK Jarl Rättvik
58:29.350870
+7:57.47690
69.9p
70
Joacim Lindstedt
Domnarvets GOIF
58:34.351380
+8:03.48200
69.8p
71
Andreas Åhman
Gävle SK
58:47.352670
+8:15.49490
69.5p
72
Emil Lagergren
Tynderö IK
58:51.353050
+8:19.49870
69.4p
73
Anton Enberg
Domnarvets GOIF
58:52.353120
+8:20.49940
69.4p
74
Henrik Forsberg
Bodens SK
58:54.353390
+8:23.50210
69.3p
75
Erik Stark
Nordingrå SK
59:05.354450
+8:33.51270
69.1p
76
Simon Lindehag
Strömnäs GIF
59:21.356030
+8:49.52850
68.7p
77
Tobias Ryberg
Leksands SK
59:37.357610
+9:05.54430
68.4p
78
Rickard Börjesson
Borås SK
59:59.359870
+9:27.56690
67.9p
79
Tom Ankerstål
Ramsjö SK
1:00:21.362010
+9:49.58830
67.4p
80
Torsten Kempe
Tynderö IK
1:00:22.362100
+9:50.58920
67.4p
81
Max Själin
Storumans IK
1:00:55.365420
+10:23.62240
66.7p
82
Jakob Sundin
Nordingrå SK
1:01:06.366550
+10:34.63370
66.5p
83
Linus Palolampi
Tynderö IK
1:02:15.373490
+11:44.70310
65.1p
84
Niklas Henriksson
Bodens SK
1:02:16.373580
+11:45.70400
65.1p
85
Daniel Karlsson
Östersunds SK
1:02:17.373620
+11:45.70440
65.1p
86
Samuel Lindehag
Strömnäs GIF
1:02:24.374380
+11:53.71200
64.9p
87
Johan Sjödin
Lycksele IF
1:02:26.374550
+11:54.71370
64.9p
88
Endre Stjernström
Sundbybergs IK
1:04:21.386060
+13:49.82880
62.7p
89
Jonas Langman
Bålsta SK
1:04:41.388060
+14:09.84880
62.3p
90
Alexander Sundström
Strömnäs GIF
1:04:47.388670
+14:15.85490
62.2p
91
Carl Rapp
Linköpings SK
1:07:05.402470
+16:33.99290
59.8p
Logga in för att slippa de här annonserna
H 21
20km, Längdskidor, Klassiskt/Fristil, Dubbeljakt
1
Daniel Rickardsson
Hudiksvalls IF
47:54.287370
88.1p
2
Anders Högberg
IFK Umeå
48:02.288120
+7.650
87.8p
3
Jens Eriksson
Dala-Floda IF
48:06.288510
+11.1040
87.7p
4
Tiio Söderhielm
Östersunds SK
48:09.288830
+14.1360
87.5p
5
Rikard Andreasson
IFK Mora SK
48:09.288840
+14.1370
87.5p
6
Fredrik Karlsson
Eksjö SOK
48:33.291280
+39.3810
86.7p
7
Teodor Peterson
Åsarna IK
48:49.292870
+55.5400
86.1p
8
Fredrik Byström
Sollefteå SK
48:50.292910
+55.5440
86.1p
9
Andreas Svanebo
Stockviks SF
48:53.293230
+58.5760
86.0p
10
Peter Jönsson
Ramsele IK
48:54.293300
+59.5830
86.0p
11
Kalle Gräfnings
Falun Borlänge SK
48:55.293480
+1:01.6010
85.9p
12
Jesper Modin
Piteå Elit SK
49:00.293940
+1:05.6470
85.8p
13
Markus Ottosson
Skellefteå SK
49:00.293960
+1:05.6490
85.7p
14
Mikael Ojala
Östersunds SK
49:20.295960
+1:25.8490
85.1p
15
Daniel Bergsten
Hudiksvalls IF
49:30.296960
+1:35.9490
84.7p
16
Lars Nelson
Funäsdalens IF
49:33.297230
+1:38.9760
84.6p
17
Johan Westerlund
Hemmingsmarks IF
49:34.297310
+1:39.9840
84.6p
18
Mikael Norberg
Piteå Elit SK
49:35.297440
+1:40.9970
84.6p
19
Anders Svanebo
Stockviks SF
49:37.297690
+1:43.10220
84.5p
20
Fredrik Uusitalo
Sollefteå SK
49:39.297850
+1:44.10380
84.4p
21
Tor Larsson
Skellefteå SK
50:03.300250
+2:08.12780
83.6p
22
Anders Jonsson
Stockviks SF
50:15.301470
+2:21.14000
83.3p
23
David Hedlund
Piteå Elit SK
50:16.301530
+2:21.14060
83.2p
24
Robin Norum
IFK Umeå
50:17.301610
+2:22.14140
83.2p
25
Gunnar Hammarberg
Östersunds SK
50:17.301680
+2:23.14210
83.2p
26
Anton Sjöholm
Östersunds SK
50:50.304980
+2:56.17510
82.1p
27
Daniel Nordebo
Bodens SK
50:53.305230
+2:58.17760
82.1p
28
Gordon Jewett
Canada
50:54.305310
+2:59.17840
82.0p
29
Martin Rosvall
Lycksele IF
50:56.305550
+3:01.18080
82.0p
30
Sebastian Backlund
Eksjö SOK
50:59.305860
+3:04.18390
81.9p
31
Robert Eskelund
Jäderfors SK
51:02.306140
+3:07.18670
81.8p
32
David Frisk
IFK Mora SK
51:09.306840
+3:14.19370
81.6p
33
Ole Erik Heen Moe
Norway
51:21.308060
+3:26.20590
81.2p
34
Hampus Lindblom
Åsarna IK
51:26.308530
+3:31.21060
81.0p
35
David Flinkfeldt
Piteå Elit SK
51:27.308630
+3:32.21160
81.0p
36
Patrik Johansson
IFK Skövde SK
51:33.309230
+3:38.21760
80.8p
37
Jimmie Johnsson
Eksjö SOK
51:33.309290
+3:39.21820
80.8p
38
Joakim Jonsson
Skellefteå SK
51:34.309310
+3:39.21840
80.8p
39
Adam Johansson
IFK Mora SK
52:21.314000
+4:26.26530
79.4p
40
Magnus Engström
Stockviks SF
52:36.315550
+4:41.28080
78.9p
41
Asger Fischer Moelgaard
Danmark
52:37.315600
+4:42.28130
78.9p
42
Emil Brindbergs
Vansbro AIK SK
52:53.317240
+4:58.29770
78.5p
43
Mikael Larsson
I 19 IF
52:56.317530
+5:01.30060
78.4p
44
Klas Nilsson
Skellefteå SK
53:27.320660
+5:32.33190
77.5p
45
Anton Södergren
Skellefteå SK
53:57.323620
+6:02.36150
76.7p
46
Jonny Nilimaa
Gellivare SK
54:12.325170
+6:18.37700
76.2p
47
Tomas Persson
Piteå Elit SK
56:30.338900
+8:35.51430
72.7p
48
Niclas Eklöw
Sundbybergs IK
57:54.347390
+10:00.59920
70.7p
D 19
13.3km, Längdskidor, Klassiskt/Fristil, Dubbeljakt
1
Hanna Brodin
Falun Borlänge SK
36:32.219160
75.4p
2
Lisa Larsen
Sundbybergs IK
36:33.219290
+1.30
75.3p
3
Hanna Falk
Ulricehamns IF
37:20.223970
+48.4710
73.3p
4
Jennie Öberg
Kalix SK
38:07.228660
+1:35.9400
71.3p
5
Maria Nordström
Gävle SK
38:40.231950
+2:07.12690
70.0p
6
Terese Andersson
Stockviks SF
38:41.232090
+2:09.12830
69.9p
7
Emma Wikén
Åsarna IK
38:54.233310
+2:21.14050
69.5p
8
Erica Ahnberg
Gellivare SK
39:03.234220
+2:30.14960
69.1p
9
Linn Sömskar
IFK Umeå
39:05.234490
+2:33.15230
69.0p
10
Christina Hellberg Løvald
Sundbybergs IK
39:12.235150
+2:39.15890
68.8p
11
Ida Clareus
Offerdals SK
39:13.235250
+2:40.15990
68.7p
12
Evelina Settlin
Hudiksvalls IF
39:13.235280
+2:41.16020
68.7p
13
Lisa Dahl
Offerdals SK
39:17.235600
+2:44.16340
68.6p
14
Maria Sundström
Strömnäs GIF
39:30.236910
+2:57.17650
68.1p
15
Ida Lindkvist
IFK Mora SK
39:34.237380
+3:02.18120
67.9p
16
Emma Sjölander
Strömnäs GIF
39:38.237720
+3:05.18460
67.8p
17
Ida Indahl
Östersunds SK
39:42.238140
+3:09.18880
67.6p
18
Johanna Meyer
Östersunds SK
39:43.238210
+3:10.18950
67.6p
19
Emilia Lindstedt
Domnarvets GOIF
39:44.238310
+3:11.19050
67.6p
20
Marika Sundin
Delsbo IF
39:47.238620
+3:14.19360
67.5p
21
Karin Carlsson
Kvarnsvedens GOIF SK
39:48.238710
+3:15.19450
67.4p
22
Karin Wasell
Graninge-Alliansen
39:57.239690
+3:25.20430
67.1p
23
Josefin Halvarsson
Bodens SK
40:07.240690
+3:35.21430
66.7p
24
Märta Larsen
Sundbybergs IK
40:08.240760
+3:36.21500
66.7p
25
Caroline Glännerud
Domnarvets GOIF
40:12.241110
+3:39.21850
66.6p
26
Tonje Rensberg Haanaes
Funäsdalens IF
40:14.241330
+3:41.22070
66.5p
27
Malin Eriksson
Söderala AIK
40:15.241430
+3:42.22170
66.5p
28
Lisa K Svensson
Åsarna IK
40:18.241700
+3:45.22440
66.4p
29
Evelina Lundqvist
Bolidens SK
40:18.241750
+3:45.22490
66.4p
30
Linda Danvind Malm
IFK Umeå
40:19.241810
+3:46.22550
66.3p
31
Kristina Lycke
Malungs IF
40:21.242000
+3:48.22740
66.3p
32
Jennie Jirhed
Östersunds SK
40:22.242120
+3:49.22860
66.2p
33
Evelina Bångman
Offerdals SK
40:25.242450
+3:52.23190
66.1p
34
Emmy Thelberg
Valbo Aif
40:30.242920
+3:57.23660
65.9p
35
Lisa Hallberg
IFK Mora SK
40:34.243340
+4:01.24080
65.8p
36
Fanny Pekkari
IFK Tärendö
40:39.243890
+4:07.24630
65.6p
37
Maria Nordström
Östersunds SK
40:55.245490
+4:23.26230
65.1p
38
Emma Wennebjörk
Gellivare SK
40:57.245610
+4:24.26350
65.0p
39
Lina Hultin
Garphyttans IF
41:08.246730
+4:35.27470
64.6p
40
Carolin Lundgren
Älvsby IF SK
41:12.247120
+4:39.27860
64.5p
41
Emma Wikberg
Funäsdalens IF
41:16.247590
+4:44.28330
64.4p
42
Julia Jansson
Månkarbo IF
41:21.248020
+4:48.28760
64.2p
43
Moa Larsson
Domnarvets GOIF
41:24.248330
+4:51.29070
64.1p
44
Amanda Mattsson
Stockviks SF
41:29.248840
+4:56.29580
63.9p
45
Linnéa Hedlund
Hägersta GF
41:34.249390
+5:02.30130
63.8p
46
Vendela Eriksson
Husums IF SK
41:35.249400
+5:02.30140
63.8p
47
Evelina Johansson
Ramsjö SK
41:39.249800
+5:06.30540
63.6p
48
Petra Nilsson
Åsarna IK
41:48.250770
+5:16.31510
63.3p
49
Maria Bois
Malungs IF
41:52.251160
+5:20.31900
63.2p
50
Emelie Stark
Nordingrå SK
42:01.252040
+5:28.32780
62.9p
51
Eva Johansson
Linköpings SK
42:05.252430
+5:32.33170
62.8p
52
Hanna Larsson
Hybo AIK
42:17.253650
+5:44.34390
62.4p
53
Frida Hallquist
Åsarna IK
42:21.254040
+5:48.34780
62.3p
54
Terese Bergbom
Sävast Ski Team IF
42:38.255770
+6:06.36510
61.8p
55
Elin Mohlin
Graninge-Alliansen
42:43.256200
+6:10.36940
61.6p
56
Jill Johansson
Timrå SOK
42:51.257000
+6:18.37740
61.4p
57
Malin Nilsson
Malungs IF
43:01.258090
+6:29.38830
61.1p
58
Erika Oskarsson
Östersunds SK
43:07.258660
+6:35.39400
60.9p
59
Elin Nilsson
Älvsby IF SK
43:26.260530
+6:53.41270
60.3p
60
Malin Eriksson
Tierps IF
43:32.261150
+6:59.41890
60.2p
61
Katja Schwartz
Åsarna IK
43:33.261270
+7:01.42010
60.1p
62
Lina Karlsson
Östersunds SK
43:40.261950
+7:07.42690
59.9p
63
Anna Österberg
Graninge-Alliansen
43:41.262070
+7:09.42810
59.9p
64
Anna Nystedt
Stockviks SF
44:06.264520
+7:33.45260
59.2p
65
Ida Nilsson
Gellivare SK
44:28.266720
+7:55.47460
58.6p
66
Sofia Lindberg
Robertsfors IK
44:29.266830
+7:56.47570
58.6p
67
Malin Landerdahl
Hägersta GF
44:37.267670
+8:05.48410
58.3p
68
Emma Bergman
Månkarbo IF
45:39.273840
+9:06.54580
56.7p
69
Monica Wiklund
Ramsjö SK
45:49.274800
+9:16.55540
56.5p
70
Lovisa Ottosson
Åsarna IK
45:55.275480
+9:23.56220
56.3p
71
Alexandra Persson
IFK Tärendö
46:03.276220
+9:30.56960
56.1p
72
Sofia Sepänmaa
Selånger SOK
46:07.276610
+9:34.57350
56.0p
73
Ida Naartijärvi
Jukkasjärvi IF
46:25.278410
+9:52.59150
55.6p
74
Moa Ullén
Hammerdal IF
46:37.279680
+10:05.60420
55.2p
75
Moa Strömquist
Östersunds SK
47:08.282730
+10:35.63470
54.5p
76
Anna Estegren
Hybo AIK
47:54.287300
+11:21.68040
53.4p
D 21
13.3km, Längdskidor, Klassiskt/Fristil, Dubbeljakt
1
Charlotte Kalla
IFK Tärendö
35:00.209930
79.8p
2
Maria Rydqvist
Östersunds SK
35:51.215040
+51.5010
77.3p
3
Ida Ingemarsdotter
Åsarna IK
36:04.216310
+1:03.6280
76.7p
4
Magdalena Pajala
Strömnäs GIF
36:35.219450
+1:35.9420
75.2p
5
Ingrid Vikman
Östersunds SK
36:37.219670
+1:37.9640
75.1p
6
Sofia Bleckur
IFK Mora SK
36:39.219860
+1:39.9830
75.1p
7
Mia Eriksson
Väsby SK
36:39.219890
+1:39.9860
75.0p
8
Ida Olsson
Åsarna IK
36:43.220270
+1:43.10240
74.9p
9
Eva Svensson
IFK Mora SK
37:10.222980
+2:10.12950
73.7p
10
Britta Johansson Norgren
Sollefteå SK
37:16.223590
+2:16.13560
73.4p
11
Anna Simberg
SK Bore
37:22.224110
+2:21.14080
73.2p
12
Susanne Nyström
Piteå Elit SK
37:30.224970
+2:30.14940
72.8p
13
Carolin Andersson
Gellivare SK
37:35.225410
+2:34.15380
72.6p
14
Therese Svensson
Järpens SK
38:18.229740
+3:18.19710
70.9p
15
Lina Korsgren
Falun Borlänge SK
38:30.230940
+3:30.20910
70.4p
16
Brooke Gosling
Canada
38:47.232610
+3:46.22580
69.7p
17
Karin Nilsson
Luleå Gjutarens IF
38:49.232830
+3:49.22800
69.6p
18
Julia Limby
Åsarna IK
38:52.233110
+3:51.23080
69.5p
19
Sandra Haglund
Åsarna IK
39:12.235120
+4:11.25090
68.8p
20
Sara Hewitt
Canada
40:02.240160
+5:02.30130
66.9p
21
Nina Lintzén
Årsunda IF
40:04.240330
+5:04.30300
66.9p
22
Sofie Jonsson
Hudiksvalls IF
41:17.247680
+6:17.37650
64.3p