Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Kronanloppet
2019-01-12
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Erik Silfver
IFK Umeå
1:52:52.677100
80.2p
2
Jim Lundmark
Skellefteå XC Club
1:53:00.677900
+8.700
80.1p
3
Jesper Pettersson
Strömnäs GIF
1:53:24.680300
+32.3100
79.7p
3
Erik Skott
Aapua Idrottsförening
1:53:24.680300
+32.3100
79.7p
5
Mattias Sundin
Vårby IK
1:53:25.680400
+33.3200
79.7p
6
Bernt Niva
IFK Kiruna
1:53:49.682800
+57.5600
79.4p
7
Martin Bergvall
Strömnäs GIF
1:55:09.690800
+2:17.13600
78.3p
8
Alexander Mathisen
Luleå
1:57:05.702400
+4:13.25200
76.7p
9
Mats Henriksson
I 19 IF
1:57:10.702900
+4:18.25700
76.7p
10
Tommy Hedlund
TTGU IF
1:57:20.703900
+4:28.26700
76.5p
11
Fredrik Öhrner
Skellefteå XC Club
1:57:27.704600
+4:35.27400
76.4p
12
Jesper Lundkvist
Skellefteå XC Club
1:58:14.709300
+5:22.32100
75.8p
12
Johannes Rautio
Vittangi SK
1:58:14.709300
+5:22.32100
75.8p
14
Tomas Törevall
Gällivare endurance
1:58:52.713100
+6:00.35900
75.4p
15
Fredrik Mäki
Aapua Idrottsförening
1:58:53.713200
+6:01.36000
75.3p
16
Henrik Blom
Rejlers IF
1:58:56.713500
+6:04.36300
75.3p
17
Tommy Gustafsson
Hemmingsmarks Skidklubb
1:59:17.715600
+6:25.38400
75.0p
18
Johan Lintzén
Bergnäsets AIK
1:59:50.718900
+6:58.41700
74.6p
19
Olov Molin
Östersund SK
2:00:24.722300
+7:32.45100
74.2p
20
Stig Lundmark
IFK Arvidsjaur skidor
2:00:36.723500
+7:44.46300
74.1p
21
Jonas Persson
Ersnäs IF
2:01:28.728700
+8:36.51500
73.4p
22
Lucas Skott
Aapua Idrottsförening
2:01:47.730600
+8:55.53400
73.2p
23
Viktor Karlsson
Skellefteå XC
2:02:18.733700
+9:26.56500
72.8p
24
Simon Johansson
Vännäs SK
2:02:30.734900
+9:38.57700
72.7p
25
Jörgen Gustafsson
Skellefteå XC Club
2:02:36.735500
+9:44.58300
72.6p
26
Daniel Larson
Överkalix IF
2:02:48.736700
+9:56.59500
72.5p
27
Erik Oskarsson
Sorsele SK
2:03:11.739000
+10:19.61800
72.2p
28
Henrik Strand
AXA SC
2:03:18.739700
+10:26.62500
72.1p
29
Markus Ranner
Luleguttene
2:04:06.744500
+11:14.67300
71.6p
30
Niklas Markström
Skellefteå XC Club
2:04:31.747000
+11:39.69800
71.3p
31
Jonatan Eriksson
Lycksele IF
2:04:41.748000
+11:49.70800
71.2p
32
Magnus Lindfors
IK Studenterna i Umeå
2:05:00.749900
+12:08.72700
71.0p
33
Marcus Nilsson
Föreningen Studentidrott Luleå
2:05:02.750100
+12:10.72900
71.0p
34
Robert Boman
Strömnäs GIF
2:06:12.757100
+13:20.79900
70.2p
35
Thomas Svensson
I 19 IF
2:06:15.757400
+13:23.80200
70.2p
36
Olof Stenlund
Team Esplanad
2:06:17.757600
+13:25.80400
70.1p
37
Robert Bergvall
Storfors SK
2:06:41.760000
+13:49.82800
69.9p
38
Göran Karlsson
Luleguttene Skid- och Löparklubb
2:06:48.760700
+13:56.83500
69.8p
39
Marcus Lindfors
Skellefteå XC Club
2:06:50.760900
+13:58.83700
69.8p
40
Herman Hjulfors
IK Falken
2:06:51.761000
+13:59.83800
69.8p
41
Per Lenndin
Strömnäs GIF
2:06:52.761100
+14:00.83900
69.8p
42
Martin Risén
Kalix SK
2:07:04.762300
+14:12.85100
69.6p
43
Mikael Stenqvist
Sävast Ski Team IF
2:07:52.767100
+15:00.89900
69.1p
44
Olof Burström
SK Järven
2:08:12.769100
+15:20.91900
68.9p
45
Kim Svedlund
Häverödals SK
2:10:08.780700
+17:16.103500
67.7p
46
Kenneth Hagman
Svenska Marinvaror
2:11:16.787500
+18:24.110300
67.0p
47
Johan Albertsson
IK Studenterna i Umeå
2:11:40.789900
+18:48.112700
66.8p
48
Jesper Matti
Bodens SK
2:12:06.792500
+19:14.115300
66.5p
49
Andreas Ehlis
Motala AIF SK
2:12:12.793100
+19:20.115900
66.5p
50
Johan Skott
Aapua Idrottsförening
2:12:16.793500
+19:24.116300
66.4p
51
David Palopää
Arjeplogs SK
2:14:01.804000
+21:09.126800
65.4p
52
Peter Vikström
Skellefteå XC Club
2:14:35.807400
+21:43.130200
65.1p
53
Joonas Lämsä
Motala Aif SK
2:15:16.811500
+22:24.134300
64.7p
54
Björn Bonthron
Luleå
2:16:07.816600
+23:15.139400
64.2p
55
Hans Bäckström
Lulekamraternas MLK
2:17:12.823100
+24:20.145900
63.6p
56
Pether Arvidsson
Jokkmokks SK
2:17:24.824300
+24:32.147100
63.5p
57
Jörgen Söderlund
Gjutarens IF
2:17:25.824400
+24:33.147200
63.5p
58
Antti Härkönen
Tornio Fin
2:18:23.830200
+25:31.153000
63.0p
59
Erik Lampa
Narkens IF
2:18:31.831000
+25:39.153800
62.9p
60
Jouni Suopanki
Alatornion Ahjo
2:18:56.833500
+26:04.156300
62.7p
61
Fredrik Jonsson
Skellefteå XC
2:19:00.833900
+26:08.156700
62.7p
62
Fredrik Öman
Antnäs BK
2:19:11.835000
+26:19.157800
62.6p
63
Magnus Oja
IFK Kiruna
2:19:14.835300
+26:22.158100
62.6p
64
Roger Lundqvist
Råneå SK
2:19:17.835600
+26:25.158400
62.5p
65
Anders Eriksson
Antnäs BK
2:19:36.837500
+26:44.160300
62.4p
66
Johan Nylund
IK Falken
2:19:41.838000
+26:49.160800
62.3p
67
Mathias Hugo
Luleå
2:20:03.840200
+27:11.163000
62.1p
68
Håkan Lundberg
Skellefteå XC Club
2:20:17.841600
+27:25.164400
62.0p
69
Ulf Nilsson
Älvsby if
2:20:38.843700
+27:46.166500
61.8p
70
Christer Köhler
Abisko IF o IK
2:21:46.850500
+28:54.173300
61.3p
71
Marcus Burström
Byske SK
2:21:49.850800
+28:57.173600
61.3p
72
Klas Lundkvist
Ersnäs IF
2:21:58.851700
+29:06.174500
61.2p
73
Robin Strålberg
Kiruna
2:22:01.852000
+29:09.174800
61.2p
74
Robin Olofsson
SK Järven
2:22:21.854000
+29:29.176800
61.0p
75
Jörgen Sehlstedt
Skellefteå XC
2:22:26.854500
+29:34.177300
60.9p
76
Johan Lasu
Vittangi SK
2:22:27.854600
+29:35.177400
60.9p
77
Olof Thelberg
IK Studenterna
2:22:29.854800
+29:37.177600
60.9p
78
Vicktor Hjulfors
Kållby Ski-Team- Finland
2:23:04.858300
+30:12.181100
60.6p
79
Hans Bodin
Luleå
2:23:41.862000
+30:49.184800
60.3p
80
Johan Ekman
Piteå
2:23:45.862400
+30:53.185200
60.3p
81
Mattias Jaako
Team Experience
2:23:49.862800
+30:57.185600
60.3p
82
Daniel Berggren
Jävre IF
2:24:13.865200
+31:21.188000
60.1p
83
Olle Nilsson
Luleå Gjutarens IF
2:25:10.870900
+32:18.193700
59.6p
84
Göran Olsson
Boden
2:25:26.872500
+32:34.195300
59.5p
85
Bosse Häll
Arjeplog SK
2:28:07.888600
+35:15.211400
58.3p
86
Thomas Jonsson
Piteå Elit SK
2:29:01.894000
+36:09.216800
57.9p
87
Patrik Jacobsson
Jokkmokk sk
2:29:02.894100
+36:10.216900
57.8p
88
Tero Kasala
Torneå
2:29:27.896600
+36:35.219400
57.7p
89
Henrik Henriksson
Kiruna
2:29:55.899400
+37:03.222200
57.5p
90
Máté Kerényi
Irf
2:30:13.901200
+37:21.224000
57.3p
91
Thomas Brännström
Piteå
2:30:51.905000
+37:59.227800
57.1p
92
Tomas Wennström
Kalix
2:31:33.909200
+38:41.232000
56.7p
93
Måns Lundberg
Luleå
2:31:44.910300
+38:52.233100
56.7p
94
Olle Edström
Luleå
2:32:03.912200
+39:11.235000
56.5p
95
Patrik Stenberg
Luleå
2:32:25.914400
+39:33.237200
56.4p
96
Markus Rosenius
Burträsk SK
2:32:27.914600
+39:35.237400
56.4p
97
Martin Bodin
Sävast Ski Team IF
2:32:48.916700
+39:56.239500
56.2p
98
Anton Boman
Byske SK
2:33:13.919200
+40:21.242000
56.0p
98
Andreas Edström
IFK Kiruna
2:33:13.919200
+40:21.242000
56.0p
100
Christoffer Demby
Luleå
2:33:54.923300
+41:02.246100
55.8p
101
Anders Borgeryd
Rolles ski-team
2:33:56.923500
+41:04.246300
55.7p
102
Gunnar ÖLUND
Skellefteå XC
2:34:00.923900
+41:08.246700
55.7p
103
Andreas Palo
Luleå
2:34:15.925400
+41:23.248200
55.6p
104
Markus Palokangas
Alatornion Pirkat
2:35:13.931200
+42:21.254000
55.2p
105
Kay Rung
SVENSBYN sk
2:35:34.933300
+42:42.256100
55.1p
106
Martin Larsson
Skellefteå SK
2:36:15.937400
+43:23.260200
54.8p
107
Andreas Hellström
Jävre IF
2:37:20.943900
+44:28.266700
54.4p
108
Hans Johansson
Kiruna X-country IF
2:37:33.945200
+44:41.268000
54.3p
109
Stefan Södersten
Luleå
2:37:54.947300
+45:02.270100
54.2p
110
Victor Tjärnberg
Luleå
2:38:53.953200
+46:01.276000
53.8p
111
Jerker Jakobsson
Luleå
2:39:01.954000
+46:09.276800
53.7p
112
Mathias Vainionpää
Luleå
2:39:09.954800
+46:17.277600
53.7p
113
Jim Niemi
Luleå
2:39:29.956800
+46:37.279600
53.5p
114
Inge Axelsson
Luleå Gjutarens IF
2:40:33.963200
+47:41.286000
53.1p
115
Andreas Brink
Försvarets sportklubb
2:41:00.965900
+48:08.288700
53.0p
116
Petter Larsson
Vittangi SK
2:42:03.972200
+49:11.295000
52.6p
117
Niklas Mannberg
Skellefteå XC
2:42:32.975100
+49:40.297900
52.4p
118
Bosse Björnfot
Kalix SK
2:43:41.982000
+50:49.304800
52.0p
119
Lars Källströmer
Skellefteå XC Club
2:43:59.983800
+51:07.306600
51.9p
119
Simon Tjärnberg
Luleå
2:43:59.983800
+51:07.306600
51.9p
119
Anders Franzén
Strömnäs GIF
2:43:59.983800
+51:07.306600
51.9p
122
Pekka Vanha
Torneå
2:45:21.992000
+52:29.314800
51.4p
123
Mikael Mansikka
team tornedalen if
2:48:19.1009800
+55:27.332600
50.4p
124
Hjalmar Törnqvist
Råneå SK
2:49:01.1014000
+56:09.336800
50.1p
125
Robert Andersson
Luleå
2:49:07.1014600
+56:15.337400
50.1p
126
Olov Granström
Älvsby IF Skidor
2:49:19.1015800
+56:27.338600
50.0p
127
Jörgen Lindmark
Skellefteå XC Club
2:49:38.1017700
+56:46.340500
49.9p
128
Petter Nilsson
Luleå
2:50:13.1021200
+57:21.344000
49.7p
129
Daniel Kempe
Skellefteå SK
2:51:32.1029100
+58:40.351900
49.3p
130
Torbjörn Forsman
Jokkmokk sk
2:51:51.1031000
+58:59.353800
49.2p
131
Kent Tuoremaa
Sävast Ski team
2:52:53.1037200
+1:00:01.360000
48.9p
132
Erik Andersson
AXA SC
2:53:02.1038100
+1:00:10.360900
48.8p
133
Kenneth Nordmark
Sävast Ski Team IF
2:54:05.1044400
+1:01:13.367200
48.5p
134
David Åman
Luleå
2:54:14.1045300
+1:01:22.368100
48.4p
135
Åke Strandberg
Skellefteå SK
2:54:21.1046000
+1:01:29.368800
48.4p
136
Mats Långström
Piteå Elit SK
2:54:36.1047500
+1:01:44.370300
48.3p
137
Ludvig Lundin
Partille
2:54:41.1048000
+1:01:49.370800
48.3p
137
Erik Risén
Kalix SK
2:54:41.1048000
+1:01:49.370800
48.3p
139
Lars Sandström
Luleå
2:55:20.1051900
+1:02:28.374700
48.1p
140
Marcus Lejon
Luleå
2:55:50.1054900
+1:02:58.377700
48.0p
141
Anton Hurmavaara
Luleå
2:57:22.1064100
+1:04:30.386900
47.5p
142
Bengt Asplund
Strömnäs GIF
2:57:46.1066500
+1:04:54.389300
47.4p
143
Niklas Grip
Lulekamraternas MLK
2:57:48.1066700
+1:04:56.389500
47.4p
144
Göran Adolfsson
Kiruna
2:58:28.1070700
+1:05:36.393500
47.2p
145
Petter Stenman
Luleå Gjutarens IF
2:59:08.1074700
+1:06:16.397500
47.0p
146
David Andersson
Skellefteå SK
2:59:38.1077700
+1:06:46.400500
46.8p
147
Gustav Nyström
Stockholm
3:00:44.1084300
+1:07:52.407100
46.5p
148
Peter Wikström
Team Gote
3:00:53.1085200
+1:08:01.408000
46.5p
149
Mathias Lyngmark
Gällivare Endurance
3:00:55.1085400
+1:08:03.408200
46.4p
150
Lars Oscarsson
Hortlax SK
3:01:15.1087400
+1:08:23.410200
46.4p
151
Mikael Kivijärvi
Luleå
3:01:22.1088100
+1:08:30.410900
46.3p
152
Ingemar Larsson
Narken
3:01:52.1091100
+1:09:00.413900
46.2p
153
Tomas Olsson
Luleå
3:01:56.1091500
+1:09:04.414300
46.2p
154
Christer Larsson
Gellivare Skidallians IK
3:03:21.1100000
+1:10:29.422800
45.8p
155
Jonas Lundström
Skellefteå SK
3:06:14.1117300
+1:13:22.440100
45.0p
156
Oscar Edgert-nilsson
Luleå Gjutarens IF
3:06:26.1118500
+1:13:34.441300
44.9p
157
Mattias Kenttä
Luleå
3:06:44.1120300
+1:13:52.443100
44.8p
158
Simen Romsdal
Tverrelvdalen IL
3:07:41.1126000
+1:14:49.448800
44.6p
159
Magnus Tjärnberg
Luleå
3:08:03.1128200
+1:15:11.451000
44.5p
160
Rolf Ritzen
Gellivare Skidallians IK
3:09:05.1134400
+1:16:13.457200
44.2p
161
Bo Axel Lerner
Skellefteå XC
3:10:41.1144000
+1:17:49.466800
43.8p
162
Johan Stenlund
Skellefteå SK
3:14:14.1165300
+1:21:22.488100
42.9p
163
Viktor Rönnbäck
Luleå
3:16:58.1181700
+1:24:06.504500
42.3p
164
Mikael Storeide
Luleå
3:18:12.1189100
+1:25:20.511900
42.0p
165
Thomas Granlund
Skellefteå SK
3:21:17.1207600
+1:28:25.530400
41.3p
166
Tomas Lundberg
Luleå
3:21:20.1207900
+1:28:28.530700
41.2p
167
Josef Esberg
Gjutarens IF
3:23:01.1218000
+1:30:09.540800
40.9p
168
Lars Clausén
Luleå
3:29:17.1255600
+1:36:25.578400
39.5p
169
Jimmy Nilsson
Piteå Elit SK
3:30:03.1260200
+1:37:11.583000
39.4p
170
Magnus Baltzari
Luleå Gjutarens IF
3:34:08.1284700
+1:41:16.607500
38.5p
171
Peter Johansson
Överkalix IF
3:48:25.1370400
+1:55:33.693200
35.9p
-
Jakob Sandström
Överkalix IF
23:59:58.8639700
-
Mattias Nilsson
Luleguttene
23:59:58.8639700
-
Christer Thornberg
Luleå
23:59:58.8639700
-
Markus Lidman
Hemmingsmarks Skidklubb
23:59:58.8639700
-
Håkan Olsson
Aapua IF
23:59:58.8639700
-
Jonatan Palander
Sellnäs IF
23:59:58.8639700
-
Espen Trældal
AXA SC
23:59:58.8639700
-
Jens Vikström
Skellefteå XC
23:59:58.8639700
-
Kenneth Lindén
Skellefteå XC Club
23:59:58.8639700
-
Per Rendahl
Boden
23:59:58.8639700
-
Anders Lundkvist
Piteå Elit SK
23:59:58.8639700
-
Marko Hyrkäs
team tornedalen if
23:59:58.8639700
-
Jan Erik Grahn
Antnäs
23:59:58.8639700
-
Johan Boldrup
AXA SC
23:59:58.8639700
-
Johan Forslund
Föreningen Norsjö Skidor
23:59:59.8639800
-
Melker Andersson
Stockholm
23:59:59.8639800
-
Emil Johansson
Luleå
23:59:59.8639800
-
Anders Forsling
Luleå
23:59:59.8639800
-
Jan-olov Nilsson
Svappavaara Aif
23:59:59.8639800
-
Robin Olsson
Roslagsbro IF
23:59:59.8639800
-
Elias Andersson
Sunderby SK
23:59:59.8639800
-
Albin Karlsson
Skellefteå SK
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)