Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Bruksvallarna Nordic Ski Marathon
2019-01-05
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
H 21
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Nils Persson
Östersunds SK
1:38:16.589500
85.0p
2
Konrad Mattsson Myhr
Åsarna IK
1:38:31.591000
+15.1400
84.8p
3
Pål Åge Joten
Norway
1:43:06.618500
+4:50.28900
80.2p
4
Emil Svensson
Umara SC
1:43:25.620400
+5:09.30800
79.9p
5
Anders Böhlmark
XC Sthlm Ski Club
1:44:40.627900
+6:24.38300
78.7p
6
Jörgen Roos
Brunflo IF
1:44:41.628000
+6:25.38400
78.7p
7
Fredrik Åström
Gävle SK
1:44:46.628500
+6:30.38900
78.6p
8
Audun Bakk
Melhus IL
1:45:02.630100
+6:46.40500
78.4p
9
Björn Haring
XC Sthlm Ski Club
1:48:28.650700
+10:12.61100
75.4p
10
Andre Larsson
Svegs IK
1:48:58.653700
+10:42.64100
75.0p
11
Erik Olofsson
Åsarna IK
1:49:04.654300
+10:48.64700
74.9p
12
Gustav Hinder
Karlslunds IF SF
1:49:12.655100
+10:56.65500
74.8p
13
Peter Thunvall
Föreningen IKJ Haninge
1:50:55.665400
+12:39.75800
73.4p
14
Fredrik Mohall
Byåsen IL
1:53:32.681100
+15:16.91500
71.4p
15
Arvid Claeson
Yuppie Ski Club
1:53:35.681400
+15:19.91800
71.3p
16
Emil Arnlund
Västerås Skidklubb
1:54:01.684000
+15:45.94400
71.0p
17
Mats Thorgård
Heimdal Ski
1:56:14.697300
+17:58.107700
69.4p
18
Fredrik Göransson
Åsarna IK
1:56:30.698900
+18:14.109300
69.2p
19
Anton Hallor
Karlslunds IF SF
1:56:53.701200
+18:37.111600
68.9p
20
John Björgård
Röros IL
1:57:01.702000
+18:45.112400
68.8p
21
Ola Morten Eidem
Selbustrand IL
1:57:04.702300
+18:48.112700
68.8p
22
Jerker Aspgård
Göteborg
1:58:10.708900
+19:54.119300
68.0p
23
Göran Hammarson
Stockholms RK
1:58:23.710200
+20:07.120600
67.9p
24
Arne Moholdt
Ålen IL
1:59:04.714300
+20:48.124700
67.4p
25
Erik Rosenborg
Bravur Sports Club
1:59:12.715100
+20:56.125500
67.3p
26
Björn Kaijser
IK Studenterna
2:00:07.720600
+21:51.131000
66.7p
27
Frank Robert Hjulstad
Malm IL
2:00:08.720700
+21:52.131100
66.7p
28
Ulf Tingström
Föreningen IKJ Haninge
2:00:18.721700
+22:02.132100
66.6p
29
Stig Magnar Løvås
Trondheim
2:00:24.722300
+22:08.132700
66.6p
30
Olav Bolland
Flatåsen
2:00:38.723700
+22:22.134100
66.4p
31
Axel Bengtson
SOL Tranås
2:02:12.733100
+23:56.143500
65.4p
32
Markus Larin
XC Sthlm Ski Club
2:02:55.737400
+24:39.147800
65.0p
33
Nils Landegren
OK Linné
2:02:56.737500
+24:40.147900
64.9p
34
Jonas Lindahl
Norabygdens SK
2:04:06.744500
+25:50.154900
64.2p
35
Andreas Nilsson
Markaryds FK
2:04:50.748900
+26:34.159300
63.8p
36
Oscar Stenhammar
Uppsala
2:05:22.752100
+27:06.162500
63.5p
37
Knut Skovereng
Trondheim
2:05:40.753900
+27:24.164300
63.3p
38
Christian Gabrielsen
Bor
2:05:59.755800
+27:43.166200
63.1p
39
Theodor Danielsson
Enebybergs IF
2:06:36.759500
+28:20.169900
62.7p
40
Mattias Johansson
Axa SC
2:07:13.763200
+28:57.173600
62.4p
41
Andreas Lindström
Östersund
2:07:26.764500
+29:10.174900
62.3p
42
Martin Lindroth
Östersunds SK
2:07:35.765400
+29:19.175800
62.2p
43
Bo Göransson
Åsarna IK
2:08:41.772000
+30:25.182400
61.6p
44
Martin Männer
Göteborgs SK
2:08:43.772200
+30:27.182600
61.5p
45
Ola Olsvik
No Club
2:09:05.774400
+30:49.184800
61.3p
46
Alexander Vikström
Långshyttans AIK SK
2:09:51.779000
+31:35.189400
60.9p
47
Trond Marius Fornes
Steinkjer Skl
2:10:49.784800
+32:33.195200
60.4p
48
Johan Kenneth Johansson
XC Sthlm Ski Club
2:11:32.789100
+33:16.199500
60.0p
49
Per Vikström
Långshyttans AIK SK
2:11:33.789200
+33:17.199600
60.0p
50
Jarle Thonstad
TILLER
2:11:59.791800
+33:43.202200
59.8p
51
Tomas Melin
Linköpings SK
2:12:06.792500
+33:50.202900
59.7p
52
Olov Hamqvist
Själevad SK IF
2:13:48.802700
+35:32.213100
58.8p
53
Staffan Bråsjö
Järla IF SK
2:17:29.824800
+39:13.235200
57.0p
54
Sturla Langörgen
Team Santander
2:17:48.826700
+39:32.237100
56.9p
54
Karl Tiselius
Team Ormsalva
2:17:48.826700
+39:32.237100
56.9p
56
Johannes Hörner
Åf SK
2:17:59.827800
+39:43.238200
56.8p
57
Jonas Danielsen
No Club
2:18:22.830100
+40:06.240500
56.6p
58
Edvin Ekblad
Axa SC
2:20:22.842100
+42:06.252500
55.7p
58
Jesper Swedenborg
Stockholms RK
2:20:22.842100
+42:06.252500
55.7p
60
Patrik Hallman
Föreningen IKJ Haninge
2:21:03.846200
+42:47.256600
55.3p
61
Linus Holmdal
IK Stern
2:21:37.849600
+43:21.260000
55.1p
62
Robert Svensson
Finspångs SOK
2:23:14.859300
+44:58.269700
54.4p
63
Claes Hedström
Nybro Ski
2:23:17.859600
+45:01.270000
54.4p
64
Thomas Pettersson
Attunda IF
2:24:06.864500
+45:50.274900
54.0p
65
Kjetil Lehn
Byåsen IL
2:24:15.865400
+45:59.275800
53.9p
66
Jesper Wikberg
Grava SK
2:24:31.867000
+46:15.277400
53.8p
67
Trankell Richard
Sundbybergs IK
2:26:29.878800
+48:13.289200
53.0p
68
Oscar Gustavsson
Axa SC
2:27:20.883900
+49:04.294300
52.6p
69
Robert Mohammar
Bromma
2:28:28.890700
+50:12.301100
52.2p
70
Christer Wagenius
Funäsdalens IF
2:28:40.891900
+50:24.302300
52.1p
71
Joacim Ahlebro
IF Hallby SOK
2:29:09.894800
+50:53.305200
51.9p
72
Linus Hansson
Åsarna IK
2:29:18.895700
+51:02.306100
51.9p
73
Markus Brolin
Stockholm
2:29:22.896100
+51:06.306500
51.8p
73
Martin Wallén
Lund
2:29:22.896100
+51:06.306500
51.8p
75
Markko Waas
FK bROMMA
2:29:35.897400
+51:19.307800
51.7p
76
Niklas Cumzelius
AnnaEmil Sportklubb
2:31:44.910300
+53:28.320700
50.9p
77
Jesper Rasmussen
Axa SC
2:32:12.913100
+53:56.323500
50.7p
78
Erik Jaensson
Scania IF
2:32:19.913800
+54:03.324200
50.7p
79
Thorbjörn Johnsson
Hudiksvalls IF
2:32:26.914500
+54:10.324900
50.6p
80
Jesper Bejnö
Nacka
2:33:00.917900
+54:44.328300
50.4p
81
Emil Antonsson
Stockholm
2:34:02.924100
+55:46.334500
50.0p
82
Håkan Hambeson
Volvo IF
2:35:52.935100
+57:36.345500
49.4p
83
Espen Sjøvoll
Trønderlaget
2:37:14.943300
+58:58.353700
48.9p
84
Bobo Bäckström
Funäsdalens IF
2:37:21.944000
+59:05.354400
48.8p
85
Per Berglund
IF Friska Viljor
2:37:58.947700
+59:42.358100
48.6p
86
Carl Vonutfalldanielsson
Axa SC
2:38:55.953400
+1:00:39.363800
48.3p
87
Christer Henricsson
Axa SC
2:38:56.953500
+1:00:40.363900
48.3p
88
Klas Granström
Karlstad
2:39:08.954700
+1:00:52.365100
48.2p
89
Joakim Sorsa
Ica-Handlarnas IF
2:41:04.966300
+1:02:48.376700
47.6p
90
Jan Sarnet
Nacka
2:41:42.970100
+1:03:26.380500
47.4p
91
Andreas Nilsson
IF Rigor
2:44:07.984600
+1:05:51.395000
46.6p
92
Lukas Säw
Östersunds SK
2:47:22.1004100
+1:09:06.414500
45.6p
93
Magnus Karlsson
Östervåla IF
2:50:30.1022900
+1:12:14.433300
44.6p
94
Petter Langørgen
Team Santander
2:51:21.1028000
+1:13:05.438400
44.4p
95
Dennis Myhr
Funäsdalens IF
2:52:56.1037500
+1:14:40.447900
43.9p
96
Peter Palmqvist
Axa SC
2:53:24.1040300
+1:15:08.450700
43.8p
97
Johan Sjöberg
Funäsdalens IF
2:53:51.1043000
+1:15:35.453400
43.7p
98
Emil Huusko
Ufk
2:53:54.1043300
+1:15:38.453700
43.6p
99
Magnus Mertzig
Axa SC
2:53:55.1043400
+1:15:39.453800
43.6p
100
Emil Henricsson
Axa SC
2:54:52.1049100
+1:16:36.459500
43.4p
101
Pontus Petersson
Åsarna IK
2:54:57.1049600
+1:16:41.460000
43.4p
102
Anders Larsson
Rydaholms GOIF
2:55:38.1053700
+1:17:22.464100
43.2p
103
Fritjof Lindkvist
Umeå
2:56:49.1060800
+1:18:33.471200
42.8p
104
Mats Pettersson
IFK Mora SK
3:00:30.1082900
+1:22:14.493300
41.9p
105
Erik Andersson
Solna
3:00:44.1084300
+1:22:28.494700
41.8p
106
Pär Duwe
Stockholm
3:01:04.1086300
+1:22:48.496700
41.7p
107
Christian Mertzig
Carotte
3:01:54.1091300
+1:23:38.501700
41.5p
108
Erik Håkansson
Solna
3:04:00.1103900
+1:25:44.514300
41.0p
109
Lars Björnmyr
Hedevikens IF
3:07:20.1123900
+1:29:04.534300
40.2p
110
Per Svensson
Bäckefors IF
3:08:47.1132600
+1:30:31.543000
39.8p
111
Bengt Andréson
No Club
3:09:14.1135300
+1:30:58.545700
39.7p
112
Frank Sunde
Stjördal
3:10:40.1143900
+1:32:24.554300
39.4p
113
Leif Lindkvist
Bromma
3:11:41.1150000
+1:33:25.560400
39.2p
114
Gunnar Karlsson
OK Kroppefjäll
3:12:03.1152200
+1:33:47.562600
39.1p
115
Magnus Finne
Sundbybergs IK
3:13:40.1161900
+1:35:24.572300
38.7p
116
Johan Andersson
ED
3:43:54.1343300
+2:05:38.753700
33.0p
117
Johan Edlund
Axa SC
3:45:01.1350000
+2:06:45.760400
32.8p
118
Johan Berg
Axa SC
4:26:32.1599100
+2:48:16.1009500
27.3p
-
Jørgen Danielsen
Trondheim
23:59:58.8639700
-
Björn Malmroth
Trønderlaget
23:59:58.8639700
-
Kjell Schelin
Sundsvall
23:59:58.8639700
-
Adrian Vikström
Långshyttans AIK SK
23:59:59.8639800
-
Peter Flodin
Axa SC
23:59:59.8639800
-
Markus Grängzell
Funäsdalens IF
23:59:59.8639800
-
Sverker Jutvik
Johanneshov IF
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)