Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Vinterpremiären dag 2
2019-01-06
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
8.4km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Felix Selin
IFK Kiruna
23:11.139020
81.4p
2
H 21
Elias Andersson
Sunderby SK
23:16.139510
+4.390
81.1p
3
H 21
Bernt Niva
IFK Kiruna
23:16.139560
+5.440
81.1p
4
H 21
Henrik Fjällborg
Gellivare Skidallians IK
23:17.139670
+6.550
81.0p
5
H 20
Lars Nikolai Jenssen
Salangen IF Ski
23:27.140670
+16.1550
80.5p
6
H 21
Emil Winsa
Gellivare Skidallians IK
23:43.142270
+32.3150
79.5p
7
H 20
Kristian Vatne
Tromsø SK
24:11.145030
+1:00.5910
78.0p
8
H 20
Edvard Berg Frantzen
Salangen IF Ski
24:35.147440
+1:24.8320
76.8p
5.6km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 16
Theo Mattei
Sävast Ski Team IF
15:45.94490
2
H 16
Henning Berg Franzen
Salangen IF Ski
16:14.97340
+28.2750
3
H 16
Henri Murto
OK Sarven
16:14.97380
+28.2790
4
H 16
David Lantto
OK Sarven
16:17.97650
+31.3060
5
H 21 Motion
Kenneth Daleng
Salangen IF Ski
16:27.98640
+41.4050
65.7p
6
H 15
Noah Nylund
Medkila Skilag
16:29.98800
+43.4210
7
H 21 Motion
Kristian Poromaa
Jukkasjärvi IF
16:41.100090
+56.5500
64.8p
8
H 16
Ivar Fredheim
Salangen IF Ski
16:43.100210
+57.5620
9
H 15
Oscar Säfström Niemi
Kalix SK
17:03.102240
+1:17.7650
10
H 16
Simon Markström
Luleå Gjutarens IF
17:06.102540
+1:20.7950
11
H 16
Matias Riipi
Karihaaran Visa
17:20.103980
+1:34.9390
12
H 15
Oskar Ingvarsson
Luleå Gjutarens IF
17:37.105660
+1:51.11070
13
D 16
Therese Patomella
Jukkasjärvi IF
17:37.105690
+1:52.11100
14
H 15
Martin Lundholm
Luleå Gjutarens IF
17:39.105830
+1:53.11240
15
H 15
Valter Eriksson
Luleå Gjutarens IF
17:39.105870
+1:53.11280
16
H 21 Motion
Johnny Hatt
Gällivare Endurance
17:47.106640
+2:01.12050
60.8p
17
D 16
Lovisa Broström
Sävast Ski Team IF
18:12.109100
+2:26.14510
18
D 15
Alva Isaksson
Sävast Ski Team IF
18:17.109640
+2:31.15050
19
D 20
Andrine Daleng
Salangen IF Ski
18:34.111350
+2:48.16760
58.2p
20
D 20
Ariane Daleng
Salangen IF Ski
19:02.114180
+3:16.19590
56.8p
21
H 16
Edvin Olsson
Jukkasjärvi IF
19:03.114200
+3:17.19610
22
H 21 Motion
Kenny Westerberg
Jukkasjärvi IF
19:12.115150
+3:26.20560
56.3p
23
D 20
Ellen Nykäinen
Pajala IF
19:19.115850
+3:33.21260
56.0p
24
H 15
Anton Hedström
Luleå Gjutarens IF
19:51.119080
+4:05.24490
25
D 15
Clara Granljung
Kalix SK
20:11.121030
+4:25.26440
26
D 20
Emilia Kähkönen
Ounasvaaran Hiihtoseura
20:20.121970
+4:34.27380
53.2p
27
D 15
Ella Johansson
Sävast Ski Team IF
20:23.122270
+4:37.27680
28
H 15
Sune Ögren
Jukkasjärvi IF
20:26.122550
+4:40.27960
29
D 15
Olivia Söderlind
IFK Kiruna
20:41.124020
+4:55.29430
30
D 16
Tilde Hansen Tuoremaa
Manndalen Uil
21:50.130980
+6:04.36390
31
D 21
Wilma Fjordell
Jukkasjärvi IF
22:28.134730
+6:42.40140
48.1p
32
H 21 Motion
Tom Ivan Simonsen
Ankenes SK
22:32.135120
+6:46.40530
48.0p
33
D 16
Wilma Riekkola
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800
33
H 21 Motion
Nils Henrik Allas
IFK Kiruna
23:59:59.8639800
2.8km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 14
Tim Lundberg
Luleå Gjutarens IF
8:54.53350
2
H 14
Isak Simonsen
Ankenes SK
8:55.53410
+0
3
H 14
Filip Enberg
Strömnäs GIF
9:02.54110
+7.660
4
H 13
Tor Kronholm
Luleå Gjutarens IF
9:19.55830
+24.2380
5
H 13
Samuel Gustavsson
Luleå Gjutarens IF
9:23.56230
+28.2780
6
D 13
Emmy Johansson
Gällivare SK
9:26.56530
+31.3080
7
H 13
Jesper Jakobsson
Gällivare SK
9:34.57390
+40.3940
8
D 14
Diana Söderberg
Kalix SK
9:38.57720
+43.4270
9
D 12
Agnes Isaksson
Sävast Ski Team IF
9:44.58310
+49.4860
10
D 14
Lina Lantto
Gällivare SK
9:46.58510
+51.5060
11
D 12
Märta Johansson
Luleå Gjutarens IF
9:48.58720
+53.5270
12
H 13
Viggo Normann
Strömnäs GIF
9:48.58790
+54.5340
13
H 13
Arvid Ingvarsson
Luleå Gjutarens IF
9:49.58820
+54.5370
14
D 14
Asta Lind-oja
Jukkasjärvi IF
10:01.60030
+1:06.6580
15
D 13
Ingrid Fredheim
Salangen IF Ski
10:09.60890
+1:15.7440
16
D 14
Hilma Hansen Tuoremaa
Manndalen Uil
10:10.60970
+1:16.7520
17
D 14
Ella Larsson
Luleå Gjutarens IF
10:11.61030
+1:16.7580
18
D 13
Agnes Säfström Niemi
Kalix SK
10:16.61540
+1:21.8090
19
D 13
Klara Johansson
Jukkasjärvi IF
10:21.62060
+1:27.8610
20
D 12
Edit Söderlind
IFK Kiruna
10:41.64090
+1:47.10640
21
D 12
Alice Broström
Sävast Ski Team IF
10:51.65070
+1:57.11620
22
D 13
Sofie Simonsen
Ankenes SK
10:52.65130
+1:57.11680
23
H 12
Vilgot Kuokkanen
Luleå Gjutarens IF
11:10.66990
+2:16.13540
24
H 14
Eddie Tornberg
IFK Kiruna
11:41.70040
+2:46.16590
25
H 14
Jakob Gunnare
IFK Kiruna
11:46.70510
+2:51.17060
26
D 13
Inez Häggrot
Jukkasjärvi IF
11:55.71410
+3:00.17960
27
D 12
Ella Hedström
Luleå Gjutarens IF
12:13.73230
+3:18.19780
28
D 12
Hanna Hansen Tuoremaa
Manndalen Uil
13:00.77900
+4:05.24450
29
H 14
Mårten Mäkelä
Gällivare SK
23:59:59.8639800
29
H 14
Liam Dahlberg
Strömnäs GIF
23:59:59.8639800
29
H 13
Rasmus Normann
Strömnäs GIF
23:59:59.8639800
29
H 12
Alvin Svonni
Jukkasjärvi IF
23:59:59.8639800
29
D 14
Kristina Lindmark
IFK Kiruna
23:59:59.8639800
29
D 14
Emilia Hörnström
IFK Kiruna
23:59:59.8639800
29
D 14
Lisa Hörnqvist
Luleå Gjutarens IF
23:59:59.8639800
29
D 13
Turina Johansson
Jukkasjärvi IF
23:59:59.8639800
29
D 13
Unni Häggrot
Jukkasjärvi IF
23:59:59.8639800
29
D 13
Mirakel Lind
Jukkasjärvi IF
23:59:59.8639800
1.7km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 11
Ruben Eriksson
Luleå Gjutarens IF
6:09.36880
2
D 11
Ebba Drugge
Ersnäs IF
6:35.39400
+25.2420
3
D 9
Tyra Johansson
Jukkasjärvi IF
6:43.40260
+33.3280
4
D 10
Vega Oja
Jukkasjärvi IF
6:46.40550
+36.3570
5
D 11
Milly Hansson
Malmbergets AIF
6:50.40900
+40.3920
6
D 10
Sally Johansson
Jukkasjärvi IF
6:57.41650
+47.4670
7
D 10
Rebecka Drugge
Ersnäs IF
7:28.44730
+1:18.7750
8
D 10
Elvira Niva
IFK Kiruna
7:31.45050
+1:21.8070
9
D 10
Vilma Kuokkanen
Luleå Gjutarens IF
7:32.45180
+1:23.8200
10
H 10
Leo Dahlberg
Strömnäs GIF
7:44.46340
+1:34.9360
11
D 11
Vendela Linder
Jukkasjärvi IF
7:47.46620
+1:37.9640
12
D 10
Irma Ingvarsson
Luleå Gjutarens IF
7:49.46870
+1:39.9890
13
D 9
Alma Svonni
Jukkasjärvi IF
7:55.47400
+1:45.10420
14
D 11
Lova Blind
Soppero Sameförening
8:00.47960
+1:50.10980
15
D 9
Winna Lind
Jukkasjärvi IF
8:05.48400
+1:55.11420
16
D 11
My Gunnelbrand
IFK Kiruna
8:12.49180
+2:03.12200
17
D 10
Mali Simonsen
Ankenes SK
8:24.50310
+2:14.13330
18
D 11
Ellen Lahti
Jukkasjärvi IF
8:45.52440
+2:35.15460
19
D 9
Thildé-Maren Blind
Soppero Sameförening
8:49.52800
+2:39.15820
20
D 9
Linn Mäki
Jukkasjärvi IF
8:51.53050
+2:41.16070
21
D 9
Mimmi Lindmark
IFK Kiruna
9:01.54040
+2:51.17060
22
H 10
Erik Hörnqvist
Luleå Gjutarens IF
9:25.56420
+3:15.19440
23
H 9
Noak Bergenstråhle Utsi
IFK Kiruna
9:53.59250
+3:43.22270
24
D 9
Tide Sammelin
Jukkasjärvi IF
9:58.59740
+3:48.22760
25
D 9
Klara Isaksson
Jukkasjärvi IF
10:10.60990
+4:01.24010
26
H 11
Måns Hörnström
IFK Kiruna
12:19.73800
+6:09.36820
27
D 11
Elina Nilimaa
IFK Kiruna
23:59:59.8639800
0.8km
Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
D 8
Elma Andersson
Gällivare SK
1
D 8
Juni Andersson
Gällivare SK
1
D 8
Gertrud Engqvist
Malmbergets AIF
1
D 8
Greta Engqvist
Malmbergets AIF
1
D 8
Stina Lindmark
IFK Kiruna
1
D 8
Jessika Miernik
OK Sarven
1
D 8
Alvina Niva
IFK Kiruna
1
D 8
Philippa Stålnacke
Jukkasjärvi IF
1
D 8
Selina Vesterberg Nilsson
Jukkasjärvi IF
1
H 8
Even Andre Isaksen
Salangen IF Ski
1
H 8
Hugo Isaksson
Jukkasjärvi IF
1
H 8
Folke Lahti
Jukkasjärvi IF
1
H 8
Alvar Linder
Jukkasjärvi IF
14
D 8
Savannah Nilsson
Jukkasjärvi IF
23:59:59.8639800
14
D 8
Joline Lund
Jukkasjärvi IF
23:59:59.8639800
14
H 8
Nils-Isak Lund
Jukkasjärvi IF
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)