Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Årefjällsloppet 55km
2018-03-24
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
55km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Markus Jönsson
Tranemo IF
2:39:42.958100
90.7p
2
H 21
Rikard Tynell
Grycksbo IF OK
2:42:59.977800
+3:17.19600
88.5p
3
H 21
Jonas Austad
Henning Sl
2:45:38.993700
+5:56.35500
86.8p
4
H 21
Johan Lövgren
Vännäs SK
2:47:03.1002200
+7:21.44000
85.9p
5
H 21
Robert Eriksson
Björkfors GOIF
2:48:37.1011600
+8:55.53400
84.9p
6
H 21
Mikael Andersson
Skeriol IF
2:53:18.1039700
+13:36.81500
82.2p
7
H 21
Ulf Jansson
Östervåla IF
2:55:35.1053400
+15:53.95200
80.9p
8
H 21
John Magnus Haugen
Hommelvik IL
2:56:43.1060200
+17:01.102000
80.3p
9
H 21
Thommy Larsson
Team ROG
2:57:45.1066400
+18:03.108200
79.7p
10
H 21
Andreas Blohm
Filipstads SF
2:58:08.1068700
+18:26.110500
79.5p
11
H 21
Patrik Lind
Tunafors SK
2:58:49.1072800
+19:07.114600
79.2p
12
H 21
Petter Dahl
IF Strategen
3:00:13.1081200
+20:31.123000
78.4p
13
H 21
Björn Wennblom
XC Sthlm Ski Club
3:00:37.1083600
+20:55.125400
78.2p
14
H 21
Ossian Rosenberg
Åsarna IK
3:04:02.1104100
+24:20.145900
76.5p
15
H 21
Thomas Westman
Molidens IK
3:04:57.1109600
+25:15.151400
76.1p
16
H 21
Peter Henningsson
Föreningen IKJ Haninge
3:05:16.1111500
+25:34.153300
75.9p
17
H 21
Rolf Kempe
Bergeforsens SK
3:05:35.1113400
+25:53.155200
75.8p
18
H 21
Lubos Krejza
Atletiko Frymburk Pardubice
3:06:33.1119200
+26:51.161000
75.3p
19
H 21
Amund Vennatrø Hansen
Hommelvik I. L
3:06:38.1119700
+26:56.161500
75.3p
20
H 21
Ronny Wedin
Norbergs SK
3:08:01.1128000
+28:19.169800
74.6p
21
H 21
Martin Tomka
Atletiko Frymburk Pardubice
3:09:04.1134300
+29:22.176100
74.1p
22
H 21
Johannes Jillerö
Trollhättans SOK
3:09:26.1136500
+29:44.178300
74.0p
23
H 21
Martin Svanborg-östlin
Stockholms RK
3:10:16.1141500
+30:34.183300
73.6p
24
H 21
Mikael Andrsson
Ås IF
3:12:14.1153300
+32:32.195100
72.7p
25
D 21
Evelina Bångman
Offerdals SK
3:12:38.1155700
+32:56.197500
72.5p
26
H 21
Tommie Lindblom
Stockholms RK
3:12:52.1157100
+33:10.198900
72.4p
27
H 21
Arvid Vänn
Stockviks SF
3:13:47.1162600
+34:05.204400
72.0p
28
H 21
Martin Höglund
Sundbybergs IK
3:16:44.1180300
+37:02.222100
70.8p
29
H 21
Jan Östlund
Högbo GIF
3:16:46.1180500
+37:04.222300
70.7p
30
H 21
Niclas Bergfors
Ljustorps IF
3:18:03.1188200
+38:21.230000
70.2p
31
H 21
Fredrik Norman
Göteborgs SK
3:18:27.1190600
+38:45.232400
70.0p
32
H 21
Kjetil Valen Höihjelle
Schlumberger
3:18:36.1191500
+38:54.233300
70.0p
33
H 21
Michal Mateju
No Club
3:18:49.1192800
+39:07.234600
69.9p
34
H 21
Lars Nilsson
Naprapat Walle Skidklubb
3:18:53.1193200
+39:11.235000
69.9p
35
D 21
Lina Korsgren
Åre Längdskidklubb
3:19:35.1197400
+39:53.239200
69.6p
35
H 21
Gustaf Berglund
Åre Längdskidklubb
3:19:35.1197400
+39:53.239200
69.6p
37
H 21
Romain Balieu
Stockholms RK
3:19:49.1198800
+40:07.240600
69.5p
38
H 21
Atle Ager
Skeriol IF
3:21:28.1208700
+41:46.250500
68.8p
39
H 21
Morgan Åkessonforsman
Stora Skedvi IK
3:22:38.1215700
+42:56.257500
68.4p
40
H 21
Oskar Grangert
IK Nocout.se
3:23:17.1219600
+43:35.261400
68.1p
41
H 21
Ulf Ekelund
Örebro
3:23:36.1221500
+43:54.263300
68.0p
42
H 21
Björn Kaijser
Axa SC
3:25:13.1231200
+45:31.273000
67.4p
43
H 21
Martin Malmerfors
Skillingaryds FK
3:26:20.1237900
+46:38.279700
66.9p
44
H 21
Mats Risberg
IF Ski Team Skåne
3:27:09.1242800
+47:27.284600
66.6p
45
H 21
Bernt Hallan
IL Markabygda
3:27:27.1244600
+47:45.286400
66.5p
46
H 21
Johan Jakobsson
Vassunda IF
3:28:14.1249300
+48:32.291100
66.2p
47
H 21
Daniel Asplund
Sunnansjö IK
3:28:37.1251600
+48:55.293400
66.1p
48
H 21
Fredrik Ragnarsson
Jalles Tc Umeå
3:29:51.1259000
+50:09.300800
65.6p
49
H 21
Andreas Karlsson
Järpens SK
3:29:55.1259400
+50:13.301200
65.6p
50
H 21 Motion
Lars Magnusson
Östersunds SK
3:30:05.1260400
+50:23.302200
65.6p
51
H 21
Lars Gustafsson
Stockholms RK
3:30:35.1263400
+50:53.305200
65.4p
52
H 21
Andreas Wenngren
Östervåla IF
3:30:59.1265800
+51:17.307600
65.2p
53
H 21
Tord Blomquist
OK Kolmården
3:31:38.1269700
+51:56.311500
65.0p
54
H 21
Nils Risberg
Sundbybergs IK
3:32:18.1273700
+52:36.315500
64.8p
55
H 21
Roman Koucky
Cks Ski Jilemnice
3:32:57.1277600
+53:15.319400
64.5p
56
H 21
Jerker Sundin
Delsbo IF
3:33:19.1279800
+53:37.321600
64.4p
57
D 21
Kari Bremseth Jessen
IL Markabygda
3:34:04.1284300
+54:22.326100
64.2p
58
H 21
Martin Rezac
Atletiko Frymburk Pardubice
3:34:13.1285200
+54:31.327000
64.1p
59
H 21
Tomas Stenström
OK Linné
3:34:40.1287900
+54:58.329700
64.0p
60
D 21
Erika Svanborg
Östersunds SK
3:34:41.1288000
+54:59.329800
63.9p
61
H 21
Eric Marklund
Axa SC
3:34:55.1289400
+55:13.331200
63.9p
62
H 21
Ulf Uddbäck
Gävle SK
3:35:02.1290100
+55:20.331900
63.8p
63
H 21
Stefan Larsson
Magra IS
3:35:14.1291300
+55:32.333100
63.8p
64
H 21
Terje Kalland
Mosjøen IL
3:35:36.1293500
+55:54.335300
63.6p
65
H 21
Fridtjov Skjerve
Skogn IL
3:36:45.1300400
+57:03.342200
63.2p
66
H 21
Peter Gyulai
Sundbybergs IK
3:36:48.1300700
+57:06.342500
63.2p
67
H 21 Motion
Oscar Claeson
Yuppie Ski Club
3:38:02.1308100
+58:20.349900
62.8p
68
D 21
Lena Gavelin
Mellansel IF
3:38:45.1312400
+59:03.354200
62.6p
69
H 21 Motion
Leif Engman
Östersund
3:39:30.1316900
+59:48.358700
62.3p
70
H 21
Ctibor Podrábský
No Club
3:39:38.1317700
+59:56.359500
62.3p
71
H 21 Motion
Björn Blomgren
Östersunds SK
3:40:06.1320500
+1:00:24.362300
62.1p
72
H 21
Olavi Nieminen
Ragunda IF
3:40:20.1321900
+1:00:38.363700
62.1p
73
H 21
Patrik Wejnermark
Östervåla IF
3:40:22.1322100
+1:00:40.363900
62.1p
74
H 21
Tomas Eriksson
Stockholms RK
3:40:33.1323200
+1:00:51.365000
62.0p
75
H 21
Lars Lundberg
Stockviks SF
3:41:03.1326200
+1:01:21.368000
61.8p
76
H 21
Jonas Eriksson
Östersunds SK
3:41:10.1326900
+1:01:28.368700
61.8p
77
H 21 Motion
Nicklas Myhrgren
Rog IK
3:41:17.1327600
+1:01:35.369400
61.8p
78
H 21
Jonas Strandell
Vassunda IF
3:41:51.1331000
+1:02:09.372800
61.6p
79
D 21
Elin Mccallan
Stockholms RK
3:42:22.1334100
+1:02:40.375900
61.4p
80
H 21
Joakim Ruchatz
Axa SC
3:42:27.1334600
+1:02:45.376400
61.4p
81
H 21
Erik Brisenheim
Stockholms RK
3:42:33.1335200
+1:02:51.377000
61.4p
82
H 21
Lars-Erik Enquist
Högbo GIF
3:42:42.1336100
+1:03:00.377900
61.3p
83
H 21
Jörgen Johansson
Kalix SK
3:42:50.1336900
+1:03:08.378700
61.3p
84
H 21
Morten Langseth
IL Markabygda
3:43:45.1342400
+1:04:03.384200
61.0p
85
H 21
Dag Joar Lund
Kværner
3:43:56.1343500
+1:04:14.385300
60.9p
86
H 21 Motion
Bertil Smalås
Steinkjer Skl
3:44:17.1345600
+1:04:35.387400
60.8p
87
H 21
Christer Ström
AnnaEmil Sportklubb
3:44:28.1346700
+1:04:46.388500
60.8p
88
H 21
Ola Tuvesson
Stockviks SF
3:44:50.1348900
+1:05:08.390700
60.6p
89
H 21
Peter Bergqvist
Östersunds SK
3:44:54.1349300
+1:05:12.391100
60.6p
90
H 21
Anders Nordin
Lucksta IF
3:44:58.1349700
+1:05:16.391500
60.6p
91
H 21
Nichlas Wallström
Sävedalens AIK
3:45:45.1354400
+1:06:03.396200
60.4p
92
H 21
Ralf Jönsson
Sockertoppen IF
3:47:21.1364000
+1:07:39.405800
59.9p
93
H 21
Carl-Fredrik Bernmar
Tullinge SK
3:47:55.1367400
+1:08:13.409200
59.7p
94
H 21
Theodor Danielsson
Enebybergs IF
3:48:44.1372300
+1:09:02.414100
59.5p
95
H 21 Motion
Simon Hultmark
IK Ymer
3:48:55.1373400
+1:09:13.415200
59.4p
96
H 21 Motion
Jimmy Anjevall
Östersund
3:48:58.1373700
+1:09:16.415500
59.4p
97
H 21
Jens Kirk
Stockholms RK
3:49:16.1375500
+1:09:34.417300
59.3p
98
H 21 Motion
Johan Bartelmess
Östersund
3:49:27.1376600
+1:09:45.418400
59.3p
99
H 21
Christian Jansson
Tranemo IF
3:49:37.1377600
+1:09:55.419400
59.2p
100
H 21
Simon Oest
Östersunds Telemarksklubb
3:49:42.1378100
+1:10:00.419900
59.2p
101
H 21
Pär Lindblom
Frösö IF
3:49:49.1378800
+1:10:07.420600
59.1p
102
H 21
Jan Mårts
Vasaloppsklubben Hedemora
3:49:56.1379500
+1:10:14.421300
59.1p
103
H 21
Stefan Aaskov
Bålsta
3:50:03.1380200
+1:10:21.422000
59.1p
104
H 21
Martti Mustonen
Roslagsbro IF
3:50:12.1381100
+1:10:30.422900
59.0p
105
H 21
Scott Cole
IK Studenterna
3:50:50.1384900
+1:11:08.426700
58.8p
106
H 21
Anders Börjefors
Orsa SK
3:51:34.1389300
+1:11:52.431100
58.6p
107
H 21 Motion
Christoffer Bergman
Frösö IF
3:52:20.1393900
+1:12:38.435700
58.4p
108
H 21
Christer Hördell
Stockholms RK
3:52:21.1394000
+1:12:39.435800
58.4p
109
H 21 Motion
Olof Roos
Ås IF
3:52:41.1396000
+1:12:59.437800
58.3p
110
H 21 Motion
Jörgen Nordkvist
Rödön SK
3:53:03.1398200
+1:13:21.440000
58.2p
111
D 21
Anna Persson
No Club
3:53:11.1399000
+1:13:29.440800
58.2p
112
H 21
Björn Jansson
IFK Tumba SOK
3:53:40.1401900
+1:13:58.443700
58.0p
113
H 21
Thomas Forslin
Forslinsfabriken
3:53:41.1402000
+1:13:59.443800
58.0p
114
H 21
Magnus Lindberg
Hägglunds Ski Team SK
3:53:48.1402700
+1:14:06.444500
58.0p
115
H 21 Motion
Per Gryvik
Sya SK
3:54:05.1404400
+1:14:23.446200
57.9p
116
D 21
Helena Zingmark
Stockholms RK
3:56:17.1417600
+1:16:35.459400
57.3p
117
H 21 Motion
Jonas Melin
Uppsala
3:56:20.1417900
+1:16:38.459700
57.3p
118
H 21
Gustav Fritzon
Undersåkers IF
3:56:26.1418500
+1:16:44.460300
57.3p
119
H 21
Dag Lindmark
Undersåkers IF
3:56:49.1420800
+1:17:07.462600
57.2p
120
H 21
Thomas Axelsson
OK Linné
3:56:52.1421100
+1:17:10.462900
57.1p
121
H 21
Mikael Forsberg
Sundbybergs IK
3:57:35.1425400
+1:17:53.467200
57.0p
122
H 21 Motion
Christian Thorgerzon
Frösön
3:58:07.1428600
+1:18:25.470400
56.8p
122
H 21
Miroslav Dont
Famous Fathers Turnov
3:58:07.1428600
+1:18:25.470400
56.8p
124
H 21 Motion
Jesper Claesson
Njurunda SK
3:58:12.1429100
+1:18:30.470900
56.8p
125
H 21
Kristofer Arwin
Sollentuna Slalomklubb
3:58:29.1430800
+1:18:47.472600
56.7p
126
H 21 Motion
Johan Ramstedt
Trångsvikens IF
3:58:55.1433400
+1:19:13.475200
56.6p
127
H 21 Motion
Jan Kristian Kjøren
Spillum IL
3:58:56.1433500
+1:19:14.475300
56.6p
128
H 21
Anders Eriksson
Team ROG
3:59:24.1436300
+1:19:42.478100
56.5p
129
H 21
Julius Hefte
Åkersberga SK
3:59:50.1438900
+1:20:08.480700
56.3p
129
H 21
Marcus Markström
Åkersberga SK
3:59:50.1438900
+1:20:08.480700
56.3p
129
H 21
Stefan P Svanström
Åkersberga SK
3:59:50.1438900
+1:20:08.480700
56.3p
132
D 21 Motion
Susanna Sidén
Rog IK
3:59:51.1439000
+1:20:09.480800
56.3p
133
H 21
Christian Friman
Duveds IF
3:59:59.1439800
+1:20:17.481600
56.3p
134
H 21
Niklas Skaar
Nacka Värmdö SK
4:00:29.1442800
+1:20:47.484600
56.2p
135
H 21
Dan Fritzon
Undersåkers IF
4:00:48.1444700
+1:21:06.486500
56.1p
136
H 21 Motion
Erik Thomke
Åre
4:01:16.1447500
+1:21:34.489300
56.0p
137
H 21 Motion
Pontus Nylander
Saltsjö-Duvnäs
4:01:43.1450200
+1:22:01.492000
55.8p
138
H 21
Marcus Hemling
No Club
4:01:44.1450300
+1:22:02.492100
55.8p
139
H 21
Michel Lafis
Bålsta SK
4:01:46.1450500
+1:22:04.492300
55.8p
140
H 21
Anders Stenström
Stockholm
4:02:21.1454000
+1:22:39.495800
55.7p
141
H 21
Göran Jern
IFK Skövde SK
4:02:50.1456900
+1:23:08.498700
55.6p
142
H 21
Allan Einarsson
Malungs IF
4:02:55.1457400
+1:23:13.499200
55.5p
143
D 21 Motion
Silje Nyborg
IL Markabygda
4:04:52.1469100
+1:25:10.510900
55.0p
144
D 21
Ulrika Meyerson
OK Linné
4:05:01.1470000
+1:25:19.511800
55.0p
145
H 21 Motion
Thomas Berglund
Bondsjöhöjdens IK
4:05:35.1473400
+1:25:53.515200
54.9p
146
H 21
Staffan Bråsjö
Skogsluffarnas OK
4:05:51.1475000
+1:26:09.516800
54.8p
147
D 21
Frida Hansson
Åre Längdskidklubb
4:06:21.1478000
+1:26:39.519800
54.7p
148
H 21
Samuel Fider
RÅIS
4:06:38.1479700
+1:26:56.521500
54.6p
149
H 21
Kasper Fjellner
Undersåkers IF
4:07:10.1482900
+1:27:28.524700
54.5p
150
H 21 Motion
Dag Erlandsson
Saltsjö Boo
4:07:14.1483300
+1:27:32.525100
54.4p
151
H 21 Motion
Sebastian Karlsson
BBS
4:07:19.1483800
+1:27:37.525600
54.4p
152
H 21
Carl Martinez
Team ROG
4:07:59.1487800
+1:28:17.529600
54.3p
153
H 21 Motion
Per Sundbradt
Björnänge Aif
4:08:16.1489500
+1:28:34.531300
54.2p
154
H 21 Motion
Roger EK
No Club
4:08:48.1492700
+1:29:06.534500
54.1p
155
H 21
Per Berglund
IF Friska Viljor
4:08:55.1493400
+1:29:13.535200
54.0p
156
H 21
Rickard Carlsson
Axa SC
4:09:30.1496900
+1:29:48.538700
53.9p
157
H 21 Motion
Per-Olof Sjöberg
Östersunds SK
4:09:35.1497400
+1:29:53.539200
53.9p
158
H 21 Motion
Östen Strömgrem
Husums IF SK
4:09:58.1499700
+1:30:16.541500
53.8p
159
H 21
Olav Morten Ude
Trondheim
4:10:10.1500900
+1:30:28.542700
53.7p
160
H 21 Motion
Petr Cap
OK99 Hradec Králové
4:10:15.1501400
+1:30:33.543200
53.7p
161
H 21
Björn Holm
Stocksunds IF
4:13:49.1522800
+1:34:07.564600
52.9p
162
H 21 Motion
Kent Selin
Team ROG
4:14:51.1529000
+1:35:09.570800
52.6p
163
H 21 Motion
Hans Nylen
Undersåkers IF
4:14:58.1529700
+1:35:16.571500
52.6p
164
H 21 Motion
Martin Sikorski
Stockholm
4:15:08.1530700
+1:35:26.572500
52.5p
165
H 21 Motion
Jonas Eriksson
SBC Sport
4:15:28.1532700
+1:35:46.574500
52.5p
166
H 21 Motion
Jan Forsberg
Göteborg
4:15:35.1533400
+1:35:53.575200
52.4p
167
H 21
Nicklas Persson
Järvsö
4:16:00.1535900
+1:36:18.577700
52.3p
168
H 21
Peter Norberg
Alnö SK
4:16:14.1537300
+1:36:32.579100
52.3p
169
H 21 Motion
Karl-Axel Wenzlaff
Saltsjöbadens SLK
4:16:21.1538000
+1:36:39.579800
52.3p
170
D 21 Motion
Frida Nilvander
Tynderö IK
4:16:29.1538800
+1:36:47.580600
52.2p
171
H 21 Motion
Samuel Nilsson
Trafikverkets FF
4:16:50.1540900
+1:37:08.582700
52.2p
172
H 21
Max Halvarsson
Axa SC
4:17:43.1546200
+1:38:01.588000
52.0p
173
H 21 Motion
Thomas Arnebrant
Terrible Tuesdays
4:18:39.1551800
+1:38:57.593600
51.7p
174
H 21
Per Fremlin
Lund
4:19:11.1555000
+1:39:29.596800
51.6p
175
H 21 Motion
Jan Eriksson
No Club
4:19:42.1558100
+1:40:00.599900
51.5p
176
H 21
Torbjörn Karlsson
Mälarö SOK
4:19:47.1558600
+1:40:05.600400
51.5p
177
H 21 Motion
Mikael Rönnlund
Ockelbo SK
4:20:44.1564300
+1:41:02.606100
51.3p
178
H 21 Motion
Tobias Eklund
Frösön
4:22:16.1573500
+1:42:34.615300
50.9p
179
H 21
Libor Kosek
Famous Fathers Turnov
4:22:26.1574500
+1:42:44.616300
50.9p
180
H 21
Erik Dahlberg
Vattudalens Ldk
4:22:57.1577600
+1:43:15.619400
50.8p
181
D 21
Anna Eklöf
IF Hallby SOK
4:23:20.1579900
+1:43:38.621700
50.7p
182
H 21
Klas Zetterman
Täby Slalomklubb
4:23:34.1581300
+1:43:52.623100
50.7p
183
H 21
Jonas Thelander
Gräftåvallens SK
4:23:39.1581800
+1:43:57.623600
50.6p
184
H 21
Kjell Lindén
Stockholms RK
4:24:12.1585100
+1:44:30.626900
50.5p
185
H 21
Anton Pettersson
Mariestads FK
4:24:23.1586200
+1:44:41.628000
50.5p
186
H 21
Anders Åkerblom
Östersund
4:24:25.1586400
+1:44:43.628200
50.5p
187
H 21 Motion
Stefan Struck
Saltsjö Boo
4:24:59.1589800
+1:45:17.631600
50.4p
188
H 21
Håkan Svanberg
Nora
4:25:25.1592400
+1:45:43.634200
50.3p
189
H 21 Motion
Mattias Marktin
Frösön
4:26:33.1599200
+1:46:51.641000
50.0p
190
H 21
Henrik Casserlund
No Club
4:27:57.1607600
+1:48:15.649400
49.7p
191
H 21
Mathias Jonasson
Team Skidzonen
4:28:14.1609300
+1:48:32.651100
49.7p
192
H 21
Fredrik Boren
Åby
4:30:26.1622500
+1:50:44.664300
49.2p
193
H 21
Mikael Ranhagen
Huddinge
4:30:37.1623600
+1:50:55.665400
49.2p
194
H 21
Peter Kemlin
Åre SLK
4:30:42.1624100
+1:51:00.665900
49.2p
195
H 21 Motion
Thomas Pohjanen
Sollentuna Fotboll
4:31:45.1630400
+1:52:03.672200
49.0p
196
H 21 Motion
Jan Brinnen
Gävle
4:32:25.1634400
+1:52:43.676200
48.8p
197
H 21
Mats Ohlsson
Infranord Östersund
4:33:15.1639400
+1:53:33.681200
48.7p
198
H 21
Robert Ivonen
Östersund
4:33:22.1640100
+1:53:40.681900
48.6p
199
H 21
Mats Ribbefors
Infranord Östersund
4:33:29.1640800
+1:53:47.682600
48.6p
200
H 21 Motion
Arne Kaijser
Stockholm
4:33:30.1640900
+1:53:48.682700
48.6p
Logga in för att slippa de här annonserna
201
H 21 Motion
Jani Talvilahti
IFK Mora SK
4:34:05.1644400
+1:54:23.686200
48.5p
202
H 21 Motion
Peter Englund
Åshammars IK
4:34:33.1647200
+1:54:51.689000
48.4p
203
H 21
Steinar Gran
Inderøy IL
4:34:46.1648500
+1:55:04.690300
48.4p
204
H 21 Motion
Anders Nordenfors
Gävle SK
4:34:54.1649300
+1:55:12.691100
48.3p
205
H 21 Motion
Anders Pettersson
Härnösands OK
4:35:15.1651400
+1:55:33.693200
48.3p
206
D 21
Eleonor Öström
IK Stern
4:35:35.1653400
+1:55:53.695200
48.2p
207
H 21 Motion
Håkan Karlsson
Mälarö SOK
4:36:35.1659400
+1:56:53.701200
48.0p
208
H 21 Motion
Erik Österlin
Sävedalens AIK
4:36:48.1660700
+1:57:06.702500
48.0p
209
H 21 Motion
Peter Wikander
Mörsils IF
4:37:43.1666200
+1:58:01.708000
47.8p
210
H 21
Albin Svahn
Främmestads IK
4:37:55.1667400
+1:58:13.709200
47.8p
211
H 21 Motion
Jens Olsson
Rättvik
4:37:56.1667500
+1:58:14.709300
47.8p
212
H 21
Olof Ranhagen
Vallentuna
4:38:17.1669600
+1:58:35.711400
47.7p
213
H 21
Anders Lövefors
Täby IS SK
4:39:36.1677500
+1:59:54.719300
47.4p
214
H 21 Motion
Mathias Gisslén
Nykvarn
4:39:45.1678400
+2:00:03.720200
47.4p
215
D 21
Catrin Brodin
Bromma
4:40:23.1682200
+2:00:41.724000
47.3p
215
H 21 Motion
Staffan Olsson
Trosabygdens OK
4:40:23.1682200
+2:00:41.724000
47.3p
217
H 21 Motion
Hans Dahlqvist
Sundsvall
4:40:37.1683600
+2:00:55.725400
47.2p
218
D 21 Motion
Sandra Lind
Östersunds SK
4:41:12.1687100
+2:01:30.728900
47.1p
219
D 21
Eva Tjäder
Malå IF
4:41:27.1688600
+2:01:45.730400
47.1p
220
H 21 Motion
Erik Jönsson
Lidingö
4:41:32.1689100
+2:01:50.730900
47.1p
221
D 21 Motion
Sofie Öhlin
Järpens SK
4:41:57.1691600
+2:02:15.733400
47.0p
222
H 21
Johan Ingvarsson
Stockholm
4:41:58.1691700
+2:02:16.733500
47.0p
223
H 21
Fredrik Carlstedt
Stockholm
4:41:59.1691800
+2:02:17.733600
47.0p
224
H 21 Motion
Jon Olav Forbord
Skatval Skilag
4:43:37.1701600
+2:03:55.743400
46.7p
225
H 21 Motion
Olof Johansson
Stockholms RK
4:44:16.1705500
+2:04:34.747300
46.6p
226
H 21 Motion
Jonathan Nilsson
Ulricehamn
4:45:13.1711200
+2:05:31.753000
46.4p
227
D 21 Motion
Ingela Hiltula
Frösön
4:45:38.1713700
+2:05:56.755500
46.3p
228
H 21 Motion
Kennet Fredriksson
Ufk
4:45:59.1715800
+2:06:17.757600
46.3p
229
H 21 Motion
Kjell Rosenlind
Örebro
4:46:38.1719700
+2:06:56.761500
46.1p
230
D 21 Motion
Anna Berg
Axa SC
4:48:12.1729100
+2:08:30.770900
45.9p
231
H 21 Motion
Jörgen Berg
Axa SC
4:48:25.1730400
+2:08:43.772200
45.8p
232
H 21 Motion
Jan Reuterswärd
Brunflo IF
4:50:29.1742800
+2:10:47.784600
45.5p
233
H 21 Motion
Uno Kallström
Häggenås SK
4:51:08.1746700
+2:11:26.788500
45.4p
234
D 21 Motion
Christina Bohlin
Duveds IF
4:51:13.1747200
+2:11:31.789000
45.3p
235
H 21
Lars Grangert
IFK Mora AK
4:51:14.1747300
+2:11:32.789100
45.3p
236
H 21 Motion
Fredrik Olsson
Brunflo IF
4:51:18.1747700
+2:11:36.789500
45.3p
237
H 21 Motion
Fredrik Haggren
Stockholm
4:51:51.1751000
+2:12:09.792800
45.2p
238
H 21 Motion
Svein Arne Nilsen
No Club
4:52:36.1755500
+2:12:54.797300
45.1p
239
H 21
Lars Knudsen Pedersen
No Club
4:52:40.1755900
+2:12:58.797700
45.1p
240
H 21 Motion
Gudmund Eles
Nasdaq Technology AB
4:54:48.1768700
+2:15:06.810500
44.7p
241
H 21
Jan-Ole Österback
IFK Lidingö SOK
4:54:51.1769000
+2:15:09.810800
44.7p
242
H 21
Victor Olausson
Åre Längdskidklubb
4:55:12.1771100
+2:15:30.812900
44.7p
243
H 21 Motion
Anders Andersson
Sisu Forshaga SK
4:56:04.1776300
+2:16:22.818100
44.5p
244
H 21 Motion
Jonas Zachrisson
Östersunds Telemarksklubb
4:57:18.1783700
+2:17:36.825500
44.3p
245
H 21 Motion
Thomas Fredriksson
Vaxholms RF
4:57:42.1786100
+2:18:00.827900
44.2p
246
H 21
Lennart Stenström
Källbottens IK
4:57:57.1787600
+2:18:15.829400
44.2p
247
H 21
Dag Svensson
Föreningen IKJ Haninge
4:58:02.1788100
+2:18:20.829900
44.2p
248
D 21
Åsa Eriksson Hemphälä
Sollentuna
4:58:09.1788800
+2:18:27.830600
44.2p
249
H 21
Jan Adolfsson
FK Herkules
4:58:25.1790400
+2:18:43.832200
44.1p
250
D 21 Motion
Ingrid Söderberg
Rödön SK
4:58:45.1792400
+2:19:03.834200
44.1p
251
H 21
Carl Eric Ankarås
Östervåla IF
4:58:58.1793700
+2:19:16.835500
44.0p
252
H 21 Motion
Lars Sander
IFK Vaxholm
5:00:47.1804600
+2:21:05.846400
43.7p
253
H 21
Håkan Åskag
Eskilstuna
5:01:06.1806500
+2:21:24.848300
43.7p
254
H 21 Motion
Hasse Abrahamsson
Gideå IK
5:01:51.1811000
+2:22:09.852800
43.6p
255
H 21
Johan Sollbe
Hammarby IF SF
5:03:02.1818100
+2:23:20.859900
43.4p
256
D 21 Motion
Malin Sjöström
Östersund
5:03:35.1821400
+2:23:53.863200
43.3p
257
D 21
Gisela Norberg
Frösö IF
5:04:01.1824000
+2:24:19.865800
43.2p
258
H 21 Motion
Mats Sundberg
Saltsjö Boo
5:05:24.1832300
+2:25:42.874100
43.0p
259
H 21
Jan Aksel Knudsen
Trondheim
5:05:25.1832400
+2:25:43.874200
43.0p
260
H 21 Motion
Torbjörn Eles
IK Stern
5:06:04.1836300
+2:26:22.878100
42.9p
261
H 21 Motion
Torbjörn Rost
Mälarö SOK
5:06:39.1839800
+2:26:57.881600
42.8p
262
H 21 Motion
Niklas Kristoffersson
Danderyd
5:07:02.1842100
+2:27:20.883900
42.8p
263
H 21 Motion
Jaroslav Meier
Famous Fathers Turnov
5:07:04.1842300
+2:27:22.884100
42.8p
264
D 21 Motion
Gunn Fornes
Skatval Skilag
5:07:39.1845800
+2:27:57.887600
42.7p
265
H 21 Motion
Ulf Wölker
Undersåkers IF
5:08:50.1852900
+2:29:08.894700
42.5p
266
H 21 Motion
Per Jemth
Arvika IS
5:10:17.1861600
+2:30:35.903400
42.3p
267
H 21 Motion
Magnus Berglund
Handelsbankens IF
5:10:21.1862000
+2:30:39.903800
42.3p
268
H 21 Motion
Ulf Sundin
Undersåkers IF
5:10:26.1862500
+2:30:44.904300
42.3p
269
H 21 Motion
Olof Vackermo
No Club
5:10:33.1863200
+2:30:51.905000
42.2p
270
H 21
Kenneth Knudsen
Trondheim
5:10:46.1864500
+2:31:04.906300
42.2p
271
H 21
Uno Brinnen
Lima IF
5:11:07.1866600
+2:31:25.908400
42.2p
272
H 21
Johan Malmström
Bromma Vällingby SOK
5:11:58.1871700
+2:32:16.913500
42.0p
273
D 21 Motion
Christina Zetterman
Täby IS SK
5:12:38.1875700
+2:32:56.917500
41.9p
274
D 21 Motion
Karin Ström
Åre Kommun Uif
5:21:23.1928200
+2:41:41.970000
40.7p
275
D 21 Motion
Helen Jonsson
Undersåkers IF
5:21:26.1928500
+2:41:44.970300
40.7p
276
H 21
Tommy Falkelind
Infranord Östersund
5:23:05.1938400
+2:43:23.980200
40.4p
277
H 21 Motion
Charlie Rehn
No Club
5:26:06.1956500
+2:46:24.998300
40.0p
278
H 21 Motion
Leif Terje Nilsen
No Club
5:27:52.1967100
+2:48:10.1008900
39.8p
279
H 21 Motion
Gunnar Örnerborg
Nykvarn
5:28:10.1968900
+2:48:28.1010700
39.8p
280
H 21 Motion
Ulrik Bonnevier
IFK Lidingö SOK
5:28:24.1970300
+2:48:42.1012100
39.7p
281
H 21 Motion
Henrik Bondeson
Stockholm
5:30:07.1980600
+2:50:25.1022400
39.5p
281
H 21 Motion
Erik Lundbom
No Club
5:30:07.1980600
+2:50:25.1022400
39.5p
283
H 21 Motion
Pelle Zandén
Riddarnas IF
5:33:06.1998500
+2:53:24.1040300
39.1p
284
H 21 Motion
Mats Langkjaer
Täby IS SK
5:34:05.2004400
+2:54:23.1046200
39.0p
285
H 21 Motion
Jörgen Sameus
Västra Frölunda
5:34:39.2007800
+2:54:57.1049600
38.9p
286
H 21 Motion
Lars Öman Zotterman
Upplands-Ekeby IF
5:36:21.2018000
+2:56:39.1059800
38.7p
287
H 21 Motion
Thomas Eriksson
Hobacken
5:36:42.2020100
+2:57:00.1061900
38.7p
288
D 21
Linda Engström
Ställbergs IK
5:38:13.2029200
+2:58:31.1071000
38.5p
289
H 21 Motion
Staffan Håkansson
Viksjö Golfklubb
5:38:15.2029400
+2:58:33.1071200
38.5p
290
H 21
Ainars Cirulis
Belimo
5:41:27.2048600
+3:01:45.1090400
38.1p
291
D 21
Agnetha Leclaire
Mölndal
5:41:54.2051300
+3:02:12.1093100
38.0p
292
D 21 Motion
Magdalena Gryvik
Sya SK
5:42:58.2057700
+3:03:16.1099500
37.9p
293
D 21 Motion
Elisabet Wenzlaff
Stockholm
5:43:47.2062600
+3:04:05.1104400
37.8p
294
H 21
Mats Andersson
Sollentuna
5:45:19.2071800
+3:05:37.1113600
37.6p
295
H 21
Kjell Jönsson
No Club
5:49:19.2095800
+3:09:37.1137600
37.1p
296
H 21 Motion
Sigvard Karlsson
OK Landehof
5:52:17.2113600
+3:12:35.1155400
36.8p
297
H 21 Motion
Maria Renntun
Örebro
5:55:56.2135500
+3:16:14.1177300
36.4p
298
H 21
Martin Olofsson
Offerdals SK
5:58:37.2151600
+3:18:55.1193400
36.1p
299
H 21 Motion
Vasily Simutkin
Tobo
6:01:41.2170000
+3:21:59.1211800
35.8p
300
H 21
Christian Stenhamn
No Club
6:02:48.2176700
+3:23:06.1218500
35.6p
301
H 21
Clint Fischerström
Röjdyk91
6:07:23.2204200
+3:27:41.1246000
35.2p
302
H 21
Erik Marthinsen
Axa SC
6:08:33.2211200
+3:28:51.1253000
35.0p
303
H 21
Tomas Hajek
Famous Fathers Turnov
6:14:09.2244800
+3:34:27.1286600
34.5p
304
D 21
Marta-Lena Antti
OK Renen
6:16:51.2261000
+3:37:09.1302800
34.2p
305
H 21 Motion
Ulf Persson
Trillevallens Sportklubb
6:20:03.2280200
+3:40:21.1322000
33.9p
306
H 21
Rolf Nyström
Östersund
6:35:50.2374900
+3:56:08.1416700
32.4p
307
H 21 Motion
Morgan Karlander
Uppsala
7:10:22.2582100
+4:30:40.1623900
29.7p
308
D 21 Motion
Elisabeth Farrelly
Huddinge
7:33:05.2718400
+4:53:23.1760200
28.1p