Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Fjälltopploppet
2009-04-18
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Information
Arrangör:
Funäsdalens IF
Plats: Funäsdalen
Längdskidor
Fristil
Masstart
Länk till officiella resultat
Bilder
Fjälltopploppet 2009
Fjälltopploppet 2009
Fjälltopploppet 2009
Fjälltopploppet 2009
Fjälltopploppet 2009
Fjälltopploppet 2009
Se fler bilder från Fjälltopploppet
Resultatsammanfattning
D 15
7km, Längdskidor, Fristil
1
Lotten Sjödén
Älvdalens IF SK
19:05.114460
2
Jonna Sundling
Tvärålund IF
19:06.114510
3
Jackline Lockner
Nätra SK
19:15.115480
D 16
7km, Längdskidor, Fristil
1
Stina Nilsson
Malungs IF
19:33.117200
2
Sofie Elebro
Vilhelmina IK
19:39.117860
3
Hanne Boegseth
Steinkjer Skl
19:47.118620
H 15
7km, Längdskidor, Fristil
1
Truls Torvik
Varden Il,
17:44.106360
2
Espen Sonflå
Varden Il,
17:44.106380
3
Viktor Eriksson
Domnarvets GOIF
17:49.106880
H 16
7km, Längdskidor, Fristil
1
Olof Andersson
Häggenås SK
17:10.102920
2
Håkan Emilsson
Offerdals SK
17:10.102960
3
Mats Iversen
Varden Il,
17:18.103760
D 13
4.8km, Längdskidor, Fristil
1
Jenny Solin
Remsle SK
14:17.85610
2
Sara Östling
Svegs IK
14:25.86490
3
Elina Rönnlund
IFK Umeå
14:50.88990
D 14
4.8km, Längdskidor, Fristil
1
Emma Rusth
Alnö SK
14:18.85760
2
Julia Johansson
Duveds IF
14:18.85790
3
Hedda Bångman
Offerdals SK
14:19.85800
H 13
4.8km, Längdskidor, Fristil
1
Iver Anton Aune
Steinkjer Skl
12:42.76160
2
Markus Fredriksson
Lycksele IF
12:47.76670
3
Roar Jystad
Stod IL
13:12.79130
H 14
4.8km, Längdskidor, Fristil
1
Edvard Sundman
IK Trissan
12:20.73990
2
Björn Sandström
Täfteå IK
12:21.74030
3
Lukas Johansson
IK Jarl Rättvik
12:21.74040
D 11
2.7km, Längdskidor, Fristil
1
Sanna Sjödén
Älvdalens IF SK
8:57.53660
2
Josefina Sundman
IK Trissan
8:58.53770
3
Amanda Holst
Stockviks SF
9:13.55280
D 12
2.7km, Längdskidor, Fristil
1
Kristina Skjevdal
Röros IL
8:44.52320
2
Emma Backén
Svegs IK
8:49.52820
3
Patricia Lockner
Nätra SK
8:59.53840
H 11
2.7km, Längdskidor, Fristil
1
Magnus Horten
Röros IL
8:55.53450
2
Arvid Jonsson
Duveds IF
9:00.53950
3
Elis Strömbäck
Nätra SK
9:05.54400
H 12
2.7km, Längdskidor, Fristil
1
Wiktor Finn Eriksson
Domnarvets GOIF
8:31.51010
2
Steffen Solhaug Sæter
Röros IL
8:32.51140
3
Sebastian Samuelsson
Graninge-Alliansen
8:35.51450
D 9
2km, Längdskidor, Fristil
1
Katrin Sjödén
Älvdalens IF SK
10:45.64410
2
Gabriella Pålsson
Utrikes SK
11:06.66540
3
Marit M Riddervold
Röros IL
11:39.69820
D 10
2km, Längdskidor, Fristil
1
Gry Abrahamsson Gjersvold
Utrikes SK
10:22.62150
2
Moa Larsson
Hede SK
10:48.64730
3
Majken Johansson
IFK Grängesberg SK
10:53.65290
H 9
2km, Längdskidor, Fristil
1
Eirik Horten
Röros IL
9:40.57900
2
Samuel Oskarsson
Leksands SK
9:51.59070
3
Jørgen Solhaug Sæter
Röros IL
10:09.60840
H 10
2km, Längdskidor, Fristil
1
Axel Aflodal
Sundbybergs IK
9:32.57180
2
Mathias Modin
Remsle SK
9:47.58620
3
Måns Olsson
Mörsils IF
10:03.60220
H 21
33km, Längdskidor, Fristil, Masstart
1
Petter JR Northug
Strindheim IL
1:19:30.476980
91.9p
2
Einar A Ulsund
Norway
1:20:29.482870
90.7p
3
Mikael Ojala
IFK Umeå
1:21:16.487520
89.7p
Logga in för att slippa de här annonserna
D 18
26km, Längdskidor, Fristil, Masstart
1
Kari Øyre Slind
Norway
1:14:21.446080
71.1p
2
Vilde Haugan Buhrkall
Mosvik IL
1:15:45.454410
69.7p
3
Maria Nordström
Gävle SK
1:16:04.456320
69.3p
D 20
26km, Längdskidor, Fristil, Masstart
1
Lisa Larsen
Sundbybergs IK
1:08:56.413550
77.5p
2
Emma Wikén
Åsarna IK
1:12:11.433060
73.5p
3
Jennie Öberg
Piteå Elit SK
1:13:04.438360
72.5p
D 21
26km, Längdskidor, Fristil, Masstart
1
Ida Olsson
Åsarna IK
1:08:48.412770
77.7p
2
Astrid Øyre Slind
Norway
1:08:49.412810
77.7p
3
Klara Moravcova
Czech Republic
1:09:05.414430
77.3p
H 18
26km, Längdskidor, Fristil, Masstart
1
Gustav Eriksson
IK Jarl Rättvik
1:04:54.389350
83.0p
2
Emil Linell
Högbo GOIF
1:05:29.392820
82.2p
3
Linus Öberg
Bergeforsens SK
1:05:30.392990
82.1p
H 20
26km, Längdskidor, Fristil, Masstart
1
Jiri Horcicka
Czech Republic
1:03:25.380480
85.3p
2
Erik Söderman
Stockviks SF
1:04:21.386080
83.8p
3
Tomas Northug
Strindheim IL
1:04:46.388580
83.2p
D 21 Motion
26km, Längdskidor, Fristil, Masstart
1
Johanna Ojala
Östersunds SK
1:20:23.482280
65.2p
2
Unni Iversen
Varden Il,
1:20:52.485180
64.7p
3
Matilda Sundbaum
Tierps IF
1:24:19.505810
61.8p
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)
Se hela resultatlistan
Inofficiella resultat
Resultaten från den här tävlingen är inte inlagda av arrangören själv, det är alltså inte officiella resultat.
Läs mer
Länk till officiella resultat
Karta
Relaterat
Tidigare tävlingar
Lilla Fjälltopploppet 2023
Lilla fjälltopploppet 2019
Lilla Fjälltopploppet 2018
Lilla Fjälltopploppet 2017
Lilla Fjälltopploppet 2016
Fjälltopploppet 2016
Fjälltopploppet 2015
Fjälltoppsloppet 2014
Fjälltopploppet 2013
Fjälltopploppet 2012
Fjälltopploppet 2011
Fjälltopploppet 2010
Fjälltopploppet 2009
Lilla Fjälltopploppet 2008
Lilla Fjälltopploppet 2007
Tävlingar i närheten
Vålådalen Classic Ski Marathon 2009
Idretävlingarna/Intersport Cup 2009
Särnatävlingarna/Intersport Cup - Prolog 2009
Bruksvallsloppet 2009
Vålådalsloppet 2009
Duvedsrajden 2009
Idre-Särnaloppet 2009
Bädda in
Bädda in resultaten på din hemsida eller blogg!
Till inbäddningssidan