Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Bessemerloppet
2018-02-18
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
H 21
52km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Jimmie Johnsson
Rembo IK
2:22:51.857080
86.7p
2
Rikard Tynell
Grycksbo IF OK
2:22:54.857380
+3.200
86.6p
3
Pontus Nordström
Östervåla IF
2:23:00.857900
+8.720
86.5p
4
Andreas Svensson
Ulricehamns IF
2:23:32.861120
+40.3940
86.1p
5
Axel Bergsten
IFK Skövde SK
2:23:35.861420
+43.4240
86.1p
6
Emil Thyrén
Trönö IK
2:32:55.917440
+10:03.60260
78.9p
7
Jonas Böhlmark
Nacka Värmdö SK
2:32:58.917770
+10:06.60590
78.9p
8
Claes Steimert
Mälarö SOK
2:33:02.918110
+10:10.60930
78.8p
9
Ronnie Löf
Högbo GIF
2:33:04.918390
+10:13.61210
78.8p
10
Stefan Johansson
XC Sthlm Ski Club
2:33:07.918670
+10:15.61490
78.8p
11
Markus Bäck
XC Sthlm Ski Club
2:33:09.918810
+10:17.61630
78.8p
12
Ronny Wedin
Norbergs SK
2:33:18.919740
+10:26.62560
78.7p
13
Fredrik Åström
Gävle SK
2:33:20.919970
+10:28.62790
78.6p
14
Stefan Ekman
Strömsbergs IF
2:37:57.947670
+15:05.90490
75.5p
15
Gustaf Johansson
OK Orion
2:41:39.969850
+18:47.112670
73.2p
16
Mandus Andersson
IK Rex
2:43:18.979780
+20:27.122600
72.3p
17
Benjamin Lembke
Linköpings SK
2:43:25.980420
+20:33.123240
72.2p
18
Kristian Ek
XC Sthlm Ski Club
2:43:25.980480
+20:34.123300
72.2p
19
Johan Klinga
AXA SC
2:43:30.980940
+20:38.123760
72.1p
20
Anders Eriksson
XC Sthlm Ski Club
2:43:30.980990
+20:39.123810
72.1p
21
Andreas Berthagen
Storvreta IK
2:43:56.983510
+21:04.126330
71.9p
22
Erik Sunden
XC Sthlm Ski Club
2:44:14.985310
+21:22.128130
71.7p
23
Christofer Stevenson
Team Ormsalva AC
2:44:37.987640
+21:45.130460
71.5p
24
Oscar Askerlund
Hällbybrunns IF
2:45:11.991010
+22:19.133830
71.2p
25
Fredrik Wallström
Naprapat Walle SK
2:45:31.993080
+22:40.135900
71.0p
26
Gustav Hall
Dalaportens OL
2:46:32.999180
+23:41.142000
70.4p
27
Mathias Myrén
OK Alehof
2:46:38.999780
+23:47.142600
70.4p
28
Martin Svanborg
Stockholms RK
2:47:00.1001990
+24:09.144810
70.1p
29
Christian Seeger
Ufk
2:47:30.1004950
+24:38.147770
69.9p
30
Niklas Hedin
Norrbärke SK
2:47:40.1005920
+24:48.148740
69.8p
31
Patrik Wejnermark
Östervåla IF
2:48:17.1009600
+25:25.152420
69.5p
32
Andreas Venngren
Östervåla IF
2:48:17.1009690
+25:26.152510
69.4p
33
Konny Andersson
Västerås Skidklubb
2:48:31.1011050
+25:39.153870
69.3p
34
Carl-Johan Herbst
Åf Skidklubb
2:48:35.1011400
+25:43.154220
69.3p
35
Johan Selander
Öregrunds IK
2:48:49.1012860
+25:57.155680
69.2p
36
Erik Hållström
Naprapat Walle SK
2:49:12.1015170
+26:20.157990
69.0p
37
Linus Af Wåhlberg
Ölands SK
2:49:55.1019430
+27:03.162250
68.6p
38
Matti Näslund
Scania IF Södertälje
2:51:03.1026290
+28:12.169110
68.0p
39
Mikael Lange
Storvreta IK
2:51:06.1026560
+28:14.169380
68.0p
40
Johan Didron
AXA SC
2:51:13.1027290
+28:22.170110
67.9p
41
Romain Balieu
Stockholms RK
2:51:15.1027430
+28:23.170250
67.9p
42
John Gull
AB Karl Hedin IF
2:53:00.1037920
+30:08.180740
67.0p
43
Kristian Tufvesson
IK Rex
2:53:17.1039670
+30:25.182490
66.8p
44
Jonas Söderling
Mälarö SOK
2:53:27.1040690
+30:36.183510
66.8p
45
Per Granqvist
Loos IF
2:53:38.1041790
+30:47.184610
66.7p
46
Tomas Stenström
OK Linné
2:53:41.1042060
+30:49.184880
66.6p
47
Tobias Larsson
Upplands-Ekeby IF
2:54:10.1044990
+31:19.187810
66.4p
48
Viktor Larsson
Hedesunda IF
2:54:46.1048500
+31:54.191320
66.1p
49
Fredrik Björk
IK Rex
2:55:25.1052470
+32:33.195290
65.8p
50
Alex Kamelod
Tunafors SK
2:55:30.1052900
+32:38.195720
65.7p
51
Patrik Sahlberg
Trönö IK
2:55:43.1054230
+32:51.197050
65.6p
52
Oliver Sparrings
IKJ Haninge
2:56:19.1057880
+33:28.200700
65.3p
53
Johan Thalin
Östervåla IF
2:56:32.1059150
+33:40.201970
65.2p
54
Daniel Kolm
XC Sthlm Ski Club
2:56:41.1060040
+33:49.202860
65.2p
55
Jimmy Planting-Bergloo
Umara SC
2:57:57.1067650
+35:05.210470
64.6p
56
Carl-August Westberg
Sundborns GIOF
2:58:51.1073010
+35:59.215830
64.2p
57
Daniel Pelyhe
Söders-Tyresö
2:58:57.1073670
+36:05.216490
64.1p
58
Peter Blomgren
Boo Kanot och Skidklubb
2:59:28.1076720
+36:36.219540
63.9p
59
Otto Linderborg
Ufk
2:59:36.1077510
+36:44.220330
63.8p
60
Gustav Norén
ELU Idrottsförening
3:00:01.1080070
+37:09.222890
63.6p
61
Julian Schönfelder
AXA SC
3:00:26.1082510
+37:34.225330
63.4p
62
Stefan Gustavsson
IK Jarl Rättvik
3:00:30.1082960
+37:38.225780
63.4p
63
Fredrik Johansson
Norrbärke SK
3:00:49.1084840
+37:57.227660
63.3p
64
Andreas Karlsson
Vreta Skid o MK
3:01:26.1088560
+38:34.231380
63.0p
65
Lars Pettersson
Hudiksvalls IF
3:01:43.1090230
+38:51.233050
62.9p
66
Wilhelm Lönnies
Gimo IF SK
3:02:05.1092410
+39:13.235230
62.7p
67
Erik Sundvall
AXA SC
3:02:42.1096150
+39:50.238970
62.4p
68
Erik Westberg
Vallsta SK
3:02:59.1097870
+40:07.240690
62.3p
69
Johan Olofsson
Stockholms RK
3:03:21.1100070
+40:29.242890
62.1p
70
Robin Gerum
AXA SC
3:03:38.1101730
+40:46.244550
62.0p
71
Ronnie Branteström
IK Rex
3:04:33.1107220
+41:41.250040
61.6p
72
Magnus Sahlberg
Trönö IK
3:05:26.1112510
+42:34.255330
61.2p
73
Sebastian Lembke
NCC IF Stockholm
3:06:25.1118430
+43:33.261250
60.8p
74
Per Hammarbäck
IFK Sala
3:07:36.1125540
+44:44.268360
60.3p
75
Eric Johansson
Östervåla IF
3:08:17.1129680
+45:26.272500
60.1p
76
Anders Edberg
Ufk
3:08:58.1133750
+46:06.276570
59.8p
77
David Brandemark
Västerås Skidklubb
3:09:01.1134050
+46:09.276870
59.8p
78
Alexander Sundin
Sundbybergs IK
3:09:08.1134780
+46:17.277600
59.7p
79
Daniel Westlund
Naprapat Walle SK
3:09:20.1135970
+46:28.278790
59.6p
80
Jacob Lundqvist
SWE
3:10:10.1140940
+47:18.283760
59.3p
81
Johannes Gårdh
Nacka Värmdö SK
3:10:12.1141110
+47:20.283930
59.3p
82
Fredrik Olsson
Åmots SK
3:10:42.1144130
+47:50.286950
59.1p
83
Staffan Herbst
AXA SC
3:10:54.1145320
+48:02.288140
59.0p
84
Johan Fornander
IK Rex
3:11:08.1146780
+48:17.289600
58.9p
85
Erik Pihl
Högbo GIF
3:11:20.1147910
+48:28.290730
58.9p
86
Jonas Arrhénborg
Yuppie Ski Club
3:11:27.1148650
+48:35.291470
58.8p
87
Claes Törnsten
Yuppie Ski Club
3:12:03.1152240
+49:11.295060
58.6p
88
Fredrik Lundell
Norrbärke SK
3:12:34.1155350
+49:42.298170
58.4p
89
Johan Olsson
Årsunda IF
3:13:02.1158100
+50:10.300920
58.2p
90
Henrik Ling
Tärnsjö IF
3:13:16.1159540
+50:24.302360
58.1p
91
Tobias Brodén
Nybro Skidklubb
3:13:17.1159640
+50:25.302460
58.1p
92
Peter Alzen
Solna
3:13:27.1160650
+50:35.303470
58.0p
93
Gustaf Tegell
AXA SC
3:14:00.1163900
+51:08.306720
57.8p
94
PÄR LINDH
Vallsta SK
3:15:18.1171760
+52:26.314580
57.3p
95
Niklas Kåvius
Axa SC
3:15:35.1173420
+52:43.316240
57.2p
96
Glenn Källström
Roslagsbro IF
3:15:46.1174510
+52:54.317330
57.2p
97
Daniel Franco Franco Cereceda
IKJ Haninge
3:16:14.1177350
+53:22.320170
57.0p
98
Tomek Jansson
SWE
3:16:32.1179170
+53:40.321990
56.9p
99
Kim Engqvist
SWE
3:16:38.1179780
+53:47.322600
56.9p
100
Fredrik Karlsson
Oxvretens SK
3:16:40.1179990
+53:49.322810
56.8p
101
Michael Stevenson
Team Ormsalva AC
3:17:55.1187440
+55:03.330260
56.4p
102
Daniel Frisén
Edsbyns SK
3:18:58.1193700
+56:06.336520
56.0p
103
Patrik Käll
IK Rex
3:19:19.1195890
+56:28.338710
55.9p
104
Jon Nilsson
AXA SC
3:19:41.1198090
+56:50.340910
55.8p
105
Niklas Wenngren
Östervåla IF
3:19:45.1198410
+56:53.341230
55.7p
106
Thomas Essén
Ericsson IK
3:19:46.1198570
+56:54.341390
55.7p
107
Johan Småroos
IF Åland
3:19:49.1198820
+56:57.341640
55.7p
108
Roger Lindqvist
XC Sthlm Ski Club
3:20:15.1201480
+57:24.344300
55.6p
109
Simon Jörgensen
Athletic Club Salt Lake
3:20:45.1204420
+57:53.347240
55.4p
110
Johan Fält
Östervåla IF
3:20:50.1204990
+57:59.347810
55.4p
111
Henrik Ejderholm
Ufk
3:21:09.1206840
+58:17.349660
55.3p
112
Christofer Johansson
AXA SC
3:21:14.1207320
+58:22.350140
55.2p
113
Marcus Ekermo
Stockholms RK
3:21:21.1208040
+58:29.350860
55.2p
114
Niklas Norrby
Kungsgårdens SK
3:22:01.1212010
+59:09.354830
55.0p
115
Niklas Karlsson
Knutby IF
3:22:46.1216580
+59:55.359400
54.7p
116
Mattias Karlsson
Roslagsbro IF
3:23:55.1223400
+1:01:03.366220
54.3p
117
John Sterner
Roslagsbro IF
3:26:01.1236050
+1:03:09.378870
53.6p
118
Oskar Svensson
AXA SC
3:26:21.1238020
+1:03:29.380840
53.5p
119
Henrik Engbom
Täby
3:27:00.1241980
+1:04:09.384800
53.3p
120
Kristoffer Wahlberg
Gävle SK
3:27:16.1243520
+1:04:24.386340
53.2p
121
Mikael Wahlberg
Gävle SK
3:27:16.1243580
+1:04:25.386400
53.2p
122
Victor Fredriksson
Grava SK
3:28:08.1248710
+1:05:16.391530
53.0p
123
Alfred Emanuelsson
SWE
3:28:30.1250990
+1:05:39.393810
52.8p
124
Tobias Steen
Haninge SOK
3:29:33.1257290
+1:06:42.400110
52.5p
125
Martin Andersson
IK Rex
3:30:47.1264690
+1:07:56.407510
52.1p
126
John Hilander
Eckerö IK
3:31:54.1271380
+1:09:03.414200
51.8p
127
Johan Helmerskog
Ufk
3:32:00.1271940
+1:09:08.414760
51.8p
128
Adrian Gehrig
SWE
3:35:22.1292140
+1:12:30.434960
50.8p
129
Johnny Nilsson
Gävle SK
3:38:45.1312410
+1:15:53.455230
49.8p
130
Nicklas Winestedt
Järbo IF
3:39:31.1317000
+1:16:39.459820
49.6p
131
Niklas Gisselman
Atlas Copco Idrottsförening
3:39:43.1318290
+1:16:52.461110
49.5p
132
Matthias Eriksson
Östervåla IF
3:40:30.1322970
+1:17:38.465790
49.3p
133
Erik Bywall
AXA SC
3:41:38.1329770
+1:18:46.472590
49.0p
134
Ricki Nilsson
AXA SC
3:44:51.1349020
+1:21:59.491840
48.2p
135
Pål Werdenhoff
AXA SC
3:46:01.1356010
+1:23:09.498830
47.9p
136
Jonas Brändström
Vassunda IF
3:46:46.1360510
+1:23:54.503330
47.7p
137
Emanuel Janzon
AXA SC
3:48:25.1370400
+1:25:33.513220
47.3p
138
David Törnquist
Stockholm
3:50:03.1380250
+1:27:11.523070
46.8p
139
Daniel Rufelt
IF Spirit Idrottsförening
3:53:01.1398090
+1:30:10.540910
46.1p
140
Nils Persson
Trönö IK
3:55:11.1411040
+1:32:19.553860
45.6p
141
Anton Fors
Gävle SK
3:57:19.1423830
+1:34:27.566650
45.1p
142
Henrik Johansson
Söders-Tyresö
4:00:04.1440390
+1:37:13.583210
44.5p
143
Adam Hultman
AXA SC
4:03:06.1458520
+1:40:14.601340
43.8p
144
Carl-Adam Von Scheele
Sälens IF
4:03:12.1459180
+1:40:21.602000
43.8p
145
Mattias Holmström
Athletic Club Salt Lake
4:04:14.1465360
+1:41:22.608180
43.6p
146
Martin Åberg
AXA SC
4:07:11.1483080
+1:44:20.625900
43.0p
147
Marcus Johansson
Storviks IF
4:10:44.1504350
+1:47:52.647170
42.2p
148
Joakim Jansson
Alnö SK
4:10:54.1505320
+1:48:02.648140
42.2p
149
Vinicius Rocha
Slussfors IK
4:16:24.1538340
+1:53:32.681160
41.1p
150
Victor Lindgren
Stockholm
4:19:56.1559540
+1:57:04.702360
40.5p
151
Stefan Pettersson
Nacka Värmdö SK
4:38:55.1673440
+2:16:03.816260
37.3p
-
Fabian Karlsson
OK Klyftamo
23:59:58.8639700
-
Tommy Elomaa
Åf Skidklubb
23:59:58.8639700
-
Pär Tjärnberg
Nacka Värmdö SK
23:59:58.8639700
-
Johan Strid
Ockelbo SK
23:59:58.8639700
-
Magnus Boman
Roslagsbro IF
23:59:58.8639700
-
Adam Sten
AXA SC
23:59:58.8639700
-
Björn Hänninen
Högbo GIF
23:59:58.8639700
-
Joakim Ståhl
Järbo IF
23:59:58.8639700
-
Fredrik Helander
Turebergs IF SOK
23:59:58.8639700
-
Jan Troeng
OK Linné
23:59:58.8639700
-
Fredrik Friman
Brottby SK
23:59:58.8639700
-
Andreas Degerfeldt
Turebergs IF SOK
23:59:58.8639700
-
Joel Kröjs
Åf Skidklubb
23:59:59.8639800
-
Andreas Eriksson
Kungsgårdens SK
23:59:59.8639800
-
Johan Bartholf
Yuppie Ski Club
23:59:59.8639800
-
Björn Florentinsson
AXA SC
23:59:59.8639800
-
Anders Boström
XC Sthlm Ski Club
23:59:59.8639800
-
Peter Folkesson
Årsunda IF
23:59:59.8639800
-
Björn Hübinette
Bälinge IF
23:59:59.8639800
-
Mats Lindström
Gävle SK
23:59:59.8639800
-
Björn Wennblom
XC Sthlm Ski Club
23:59:59.8639800
-
Edward Nordendahl
Yuppie Ski Club
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)