Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Skinnarloppet
2018-02-18
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
H 21
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Jens Eriksson
Dala-Floda IF
2:01:57.731600
88.8p
2
Tom Fahlén
Landsbro IF SK
2:06:06.756500
+4:09.24800
84.9p
3
Martin Gotting
Ulricehamns IF
2:06:06.756500
+4:09.24800
84.9p
4
Mattias Edvardsson
Årsunda IF
2:06:07.756600
+4:10.24900
84.9p
5
Michael Boberg
Älvdalens IF SK
2:06:10.756900
+4:13.25200
84.9p
6
Peo Svahn
Boxholm-Ekeby Skidklubb
2:06:11.757000
+4:14.25300
84.9p
7
Stefan SUNNERBERG
SK Ringen
2:06:28.758700
+4:31.27000
84.6p
8
Anton ENBERG
Falun Borlänge SK
2:07:43.766200
+5:46.34500
83.5p
9
Krång Mikael Sandgren
IFK Mora SK
2:08:28.770700
+6:31.39000
82.9p
10
Gabriel Höjlind
IFK Mora SK
2:10:16.781500
+8:19.49800
81.4p
11
Jonathan Hedbys
Nusnäs IF
2:11:51.791000
+9:54.59300
80.1p
12
Rasmus Ax
Boxholm-Ekeby Skidklubb
2:12:05.792400
+10:08.60700
79.9p
13
Gabriel Strid
IFK Mora SK
2:12:07.792600
+10:10.60900
79.9p
14
Patrik LIND
Tunafors SK
2:12:07.792600
+10:10.60900
79.9p
15
Linus Svensson
Ulricehamns IF
2:12:16.793500
+10:19.61800
79.8p
16
Adam EKSTEDT
IF Ski Team Skåne
2:12:57.797600
+11:00.65900
79.2p
17
Jesper Nilsson
Ulricehamns IF
2:13:38.801700
+11:41.70000
78.7p
18
Andreas BLOHM
Filipstads SF
2:14:12.805100
+12:15.73400
78.3p
19
Erik Lundell
Istrums SK
2:15:23.812200
+13:26.80500
77.4p
20
Emil Folkesson
Nybro Skidklubb
2:16:46.820500
+14:49.88800
76.4p
21
Adam Gillman
Garphyttans IF
2:16:46.820500
+14:49.88800
76.4p
22
Tony Persson
SK Bore
2:16:59.821800
+15:02.90100
76.2p
23
Fredrik Nilsson
Nybro Skidklubb
2:17:06.822500
+15:09.90800
76.2p
24
Oscar Bergström
IFK Mora SK
2:18:02.828100
+16:05.96400
75.5p
25
Jonas Engebakken
Norway
2:18:30.830900
+16:33.99200
75.2p
26
Klas Söderqvist
Älvdalens IF SK
2:20:22.842100
+18:25.110400
73.9p
27
Lasse Saborowsky
Orsa SK
2:20:22.842100
+18:25.110400
73.9p
28
Robert Olsson
Finnskogarnas SK
2:20:36.843500
+18:39.111800
73.7p
29
George Sandborg
Falköpings AIK SK
2:20:50.844900
+18:53.113200
73.6p
30
Oskar Ekholm
Karlslunds IF SF
2:21:44.850300
+19:47.118600
73.0p
31
Erik Svensson
Karlslunds IF SF
2:23:13.859200
+21:16.127500
72.0p
32
Martin LINDKVIST
IFK Mora SK
2:23:27.860600
+21:30.128900
71.9p
33
Erik Bengtsson
Ekshärads SF
2:24:40.867900
+22:43.136200
71.1p
34
Atle Ager
Skeriol IF
2:26:21.878000
+24:24.146300
70.1p
35
Anton Bäckman
Karlslunds IF SF
2:26:53.881200
+24:56.149500
69.7p
36
Rickard Kjelkenes
Ekshärads SF
2:27:09.882800
+25:12.151100
69.6p
37
Nils Svensson
Axa SC
2:28:12.889100
+26:15.157400
69.0p
38
Mårten Johansson
Falköpings AIK SK
2:28:36.891500
+26:39.159800
68.7p
39
Otto Leikvangen
Göteborgs SK
2:29:38.897700
+27:41.166000
68.1p
40
Simon Mellerstedt
Axa SC
2:30:12.901100
+28:15.169400
67.8p
41
Benjamin Chapman
Norway
2:30:24.902300
+28:27.170600
67.7p
42
Karl Ekström
IK Rex
2:30:31.903000
+28:34.171300
67.6p
43
Richard Persson
OK Skogshjortarna
2:30:52.905100
+28:55.173400
67.4p
44
Jacob Matses
Dala-Järna IK
2:31:09.906800
+29:12.175100
67.3p
45
Johan Andersson
IK Stern
2:31:20.907900
+29:23.176200
67.2p
46
John Stenberg
Främmestads IK
2:31:24.908300
+29:27.176600
67.1p
47
Oscar Modigs
Boxholm-Ekeby Skidklubb
2:31:32.909100
+29:35.177400
67.1p
48
Per Moen
Ekshärads SF
2:31:55.911400
+29:58.179700
66.8p
49
Oscar Nilsson
Filipstads SF
2:32:20.913900
+30:23.182200
66.6p
50
Johan Ånger
Hällefors SK
2:33:19.919800
+31:22.188100
66.1p
51
Fredrik Hermansson
Boxholm-Ekeby Skidklubb
2:33:23.920200
+31:26.188500
66.0p
52
Jonas Olsson
Östgöta Helikopter SK IF
2:34:04.924300
+32:07.192600
65.7p
53
Alexander SVENSSON
Äspereds IF
2:34:34.927300
+32:37.195600
65.4p
54
Ola Carlsson
Johannebergs Scoutkårs IF
2:35:49.934800
+33:52.203100
64.8p
55
Emil Bennermo
Hybo AIK
2:35:55.935400
+33:58.203700
64.7p
56
Josef Habbe
IK Stern
2:36:44.940300
+34:47.208600
64.3p
57
Ulf Erlandsson
Köla AIK
2:37:30.944900
+35:33.213200
63.9p
58
Andreas Alsin
Åmåls OK
2:37:36.945500
+35:39.213800
63.9p
59
Anton Trotzig
Salens IF
2:38:07.948600
+36:10.216900
63.6p
60
Johannes Hellström
IK Stern
2:39:01.954000
+37:04.222300
63.1p
61
Adam Johansson
Hagfors SF
2:39:15.955400
+37:18.223700
63.0p
62
Fredrik Samuelsson
Hällefors SK
2:39:31.957000
+37:34.225300
62.9p
63
Anders Holmstrand
Finnskogarnas SK
2:40:20.961900
+38:23.230200
62.5p
64
Sven Haga
IK Jarl Rättvik
2:40:21.962000
+38:24.230300
62.5p
65
Niklas Lundmark
Vissefjärda GOIF
2:40:42.964100
+38:45.232400
62.3p
66
Rasmus Svenningsson
Lima IF
2:41:27.968600
+39:30.236900
62.0p
67
Pontus Blom
Högsäters GF
2:41:50.970900
+39:53.239200
61.8p
68
Christofer Engström
Lesjöfors SK
2:42:04.972300
+40:07.240600
61.7p
69
Felix Gustavsson
IK Stern
2:42:17.973600
+40:20.241900
61.6p
70
Atle Lindh
Säffle SK
2:42:38.975700
+40:41.244000
61.4p
71
Johan Eriksson
Östmarks IF
2:43:47.982600
+41:50.250900
60.9p
72
Alfred Källsmyr
IK Fryken
2:44:32.987100
+42:35.255400
60.5p
73
Henrik Hellström
IK Stern
2:44:44.988300
+42:47.256600
60.5p
74
Arve Rønning
Norway
2:45:30.992900
+43:33.261200
60.1p
75
Daniel Brandt
Malungs IF
2:45:36.993500
+43:39.261800
60.1p
76
Janne Huhtala
Axa SC
2:46:38.999700
+44:41.268000
59.6p
77
Vidar Faxén
IK Stern
2:47:38.1005700
+45:41.274000
59.2p
78
Richard Toss
IFK Mora SK
2:48:21.1010000
+46:24.278300
58.9p
79
Mattihas Kjell
Främmestads IK
2:48:40.1011900
+46:43.280200
58.7p
80
Andrew Hooker
Orsa SK
2:48:41.1012000
+46:44.280300
58.7p
81
Niklas Westlund
Ryda SK
2:49:04.1014300
+47:07.282600
58.6p
82
Patrik Olsson
Malungs IF
2:49:08.1014700
+47:11.283000
58.5p
83
Anders Adler
IK Stern
2:49:43.1018200
+47:46.286500
58.3p
84
Niklas Pettersson
Norabygdens SK
2:49:48.1018700
+47:51.287000
58.3p
85
Erik Isaksson
Lima IF
2:50:34.1023300
+48:37.291600
57.9p
86
Albin Theander Gransten
Siljansnäs Skid Löparklubb
2:51:46.1030500
+49:49.298800
57.4p
87
Andreas Branell
Ryda SK
2:51:49.1030800
+49:52.299100
57.4p
88
Björn Börjesson
Trollhättans SOK
2:52:07.1032600
+50:10.300900
57.3p
89
Andreas Toresson Nygårds
Axa SC
2:52:26.1034500
+50:29.302800
57.2p
90
Johan Myrman
Arvika IS
2:53:21.1040000
+51:24.308300
56.8p
91
Adam Eriksson
Åf Skidklubb
2:53:29.1040800
+51:32.309100
56.7p
92
Johan Proos
Kimstad GOIF
2:53:59.1043800
+52:02.312100
56.6p
93
Marcus Åkesson
Ryda SK
2:54:41.1048000
+52:44.316300
56.3p
94
Svarf Michael Jönsson
Skogis IF
2:55:22.1052100
+53:25.320400
56.0p
95
Anders Axelsson
Sveden Trä IF
2:55:45.1054400
+53:48.322700
55.9p
96
Johan Larsson
AXA Sportsclub
2:55:56.1055500
+53:59.323800
55.8p
97
Linus Åkerlind
IFK Mora SK
2:57:16.1063500
+55:19.331800
55.3p
98
Johan Haltorp
Malungs IF
2:59:12.1075100
+57:15.343400
54.6p
99
Henrik Syrjä
Korsnäs IF SK
2:59:50.1078900
+57:53.347200
54.3p
100
Dennis Lindberget
Evertsbergs SK
3:00:53.1085200
+58:56.353500
54.0p
101
Thomas Persson
Malungs IF
3:01:02.1086100
+59:05.354400
53.9p
102
Erik Björkman
Axa SC
3:01:07.1086600
+59:10.354900
53.9p
103
Jonatan Hedin
Axa SC
3:01:18.1087700
+59:21.356000
53.8p
104
Peder Albert
Axa SC
3:02:46.1096500
+1:00:49.364800
53.3p
105
Mikael Sundler
Finnskogarnas SK
3:03:29.1100800
+1:01:32.369100
53.0p
106
Johan Carlsson
Arvika IS
3:03:42.1102100
+1:01:45.370400
53.0p
107
Thomas Larsson
Finnskogarnas SK
3:03:50.1102900
+1:01:53.371200
52.9p
108
Marcus Möllenberg
Malungs IF
3:03:54.1103300
+1:01:57.371600
52.9p
109
Robin Slättengren
Nybro Skidklubb
3:04:07.1104600
+1:02:10.372900
52.8p
110
Andreas Persson
Råda IK
3:04:39.1107800
+1:02:42.376100
52.6p
111
Erik Axelsson
Gillberga SK
3:06:21.1118000
+1:04:24.386300
52.1p
112
Marcus Johansson
IF Hagen SK
3:06:37.1119600
+1:04:40.387900
52.0p
113
Erik Boklund
Axa SC
3:06:38.1119700
+1:04:41.388000
52.0p
114
Peter Filipsson
GÖTEBORG
3:06:45.1120400
+1:04:48.388700
51.9p
115
Carl-Alfred Falk
Ställbergs IK
3:07:01.1122000
+1:05:04.390300
51.8p
116
Andreas Hellestig
Gagnefs IF
3:07:14.1123300
+1:05:17.391600
51.8p
117
Rickard Leander
Siljansnäs Skid Löparklubb
3:07:41.1126000
+1:05:44.394300
51.6p
118
Björn Lennartsson
Töcksfors IF
3:08:07.1128600
+1:06:10.396900
51.5p
119
Andreas Jangnäs
Axa SC
3:08:38.1131700
+1:06:41.400000
51.3p
120
Tommy Holmberg
Hällefors SK
3:08:42.1132100
+1:06:45.400400
51.3p
121
Marcus Sellström
Nybro Skidklubb
3:13:39.1161800
+1:11:42.430100
49.7p
122
Jesper Eriksson
Axa SC
3:14:02.1164100
+1:12:05.432400
49.6p
123
Fredrik Lundberg
Gillberga SK
3:15:49.1174800
+1:13:52.443100
49.1p
124
Victor Bryntesson
Malungs IF
3:15:50.1174900
+1:13:53.443200
49.1p
125
David Carlson
Öje IF
3:15:53.1175200
+1:13:56.443500
49.1p
126
Fabian Ilgner
Berber Idrottssällskap
3:16:34.1179300
+1:14:37.447600
48.9p
127
Fredrik Höglund
Falun Borlänge SK
3:21:26.1208500
+1:19:29.476800
47.5p
128
Anton Emanuel Kristiansen
SK Bore
3:22:07.1212600
+1:20:10.480900
47.3p
129
Joel Anttonen
Axa SC
3:24:36.1227500
+1:22:39.495800
46.6p
130
Tobias Andersson
Nn
3:25:44.1234300
+1:23:47.502600
46.3p
131
Eric Pettersson
Östansjö SK
3:25:48.1234700
+1:23:51.503000
46.3p
132
Per Nilsson
OK Skogsvargarna
3:27:57.1247600
+1:26:00.515900
45.7p
133
Filip Samuelsson
Axa SC
3:37:30.1304900
+1:35:33.573200
43.4p
134
Carl Billton
IK Stern
3:41:29.1328800
+1:39:32.597100
42.5p
135
Robin Andersson
Hällefors SK
3:41:32.1329100
+1:39:35.597400
42.5p
136
Jörgen Olsson
Gillberga SK
3:41:47.1330600
+1:39:50.598900
42.4p
137
Erik Bergström
Råda IK
3:44:00.1343900
+1:42:03.612200
41.9p
138
Mikael Svensson
Gnosjö FK
3:44:38.1347700
+1:42:41.616000
41.8p
139
Henrik Böris
Hultsfreds LK
3:48:04.1368300
+1:46:07.636600
41.1p
140
Dominik Büchel
IK Stern
3:48:57.1373600
+1:47:00.641900
40.9p
141
Daniel Bergström
Dala-Floda IF
3:50:45.1384400
+1:48:48.652700
40.5p
142
Viktor Johansson
Gunnarskog IK
3:52:34.1395300
+1:50:37.663600
40.1p
143
Robert Svensson
Umara SC
3:56:44.1420300
+1:54:47.688600
39.3p
144
Samuel Jakoby
Salens IF
4:15:11.1531000
+2:13:14.799300
36.1p
145
Arvid Forsman
Domnarvets GOIF
4:35:29.1652800
+2:33:32.921100
33.1p
-
Mattias Bäckström
Vingåkers OK
23:59:58.8639700
-
Kristofer Borgström
Karlslunds IF SF
23:59:58.8639700
-
Calle Eriksson Lilja
KARLSKOGA
23:59:58.8639700
-
Marcus Lagerquist
Sundbybergs IK
23:59:58.8639700
-
Jon Samuelsson
Bålsta SK
23:59:58.8639700
-
Patric Björk
Storvreta IK
23:59:59.8639800
-
Henrik Edholm
Järfälla Skidklubb
23:59:59.8639800
-
Jimmy Friestad
IF Ski Team Skåne
23:59:59.8639800
-
Albin Götborg
Filipstads SF
23:59:59.8639800
-
Johan Hansson
Lima IF
23:59:59.8639800
-
Adrian Hörnqvist
Vansbro AIK Skidklubb
23:59:59.8639800
-
Andreas Karlsson
Vreta Skid o MK
23:59:59.8639800
-
Arvid Mohlin
Vreta Skid o MK
23:59:59.8639800
-
Mathias Nilsson
SK Bore
23:59:59.8639800
-
Elon Strömbäck
Vallsta SK
23:59:59.8639800
-
Kenneth Westlund
Filipstads SF
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)