Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Umeloppet
2018-01-28
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Johan Lövgren
Vännäs SK
1:41:40.609943
83.5p
2
Robin Norum
IFK Umeå
1:41:41.610078
+1.35
83.5p
3
Björn Rydvall
Lycksele IF
1:43:45.622473
+2:05.12430
81.5p
4
Daniel Holmgren
IFK Umeå
1:43:59.623856
+2:19.13813
81.2p
5
Tobias Åhman
1life IF
1:50:22.662176
+8:42.52133
75.6p
6
Hannes Stenström
Trillevallens Sportklubb
1:50:24.662300
+8:43.52257
75.6p
7
Jonathan Grahn
Bergeforsens SK
1:50:24.662366
+8:44.52323
75.6p
8
Kristoffer Linder
Kiruna X-country IF
1:50:25.662472
+8:45.52429
75.5p
9
Tommy Hedlund
Axa SC
1:50:31.663068
+8:51.53025
75.5p
10
Claes Rosenqvist
Falun Borlänge SK
1:54:33.687238
+12:52.77195
72.3p
11
Joel Burström
Milslukarna XC
1:54:33.687239
+12:52.77196
72.3p
12
Simon Sundberg
Skellefteå XC
1:54:35.687450
+12:55.77407
72.3p
13
Andreas Andersson
Milslukarna XC
1:55:09.690883
+13:29.80840
71.8p
14
Magnus Lindfors
IK Studenterna
1:55:15.691448
+13:35.81405
71.8p
15
Ludvig WERKMÄSTER
IFK Umeå
1:55:34.693350
+13:54.83307
71.5p
16
Oskar Burström
Milslukarna XC
1:56:33.699209
+14:52.89166
70.8p
17
Christian Lejon
IK Studenterna
1:56:49.700831
+15:08.90788
70.6p
18
Erik Nygren
Agnäs IK
1:57:56.707521
+16:15.97478
69.8p
19
Simon Johansson
Vännäs SK
1:58:05.708460
+16:25.98417
69.7p
20
Niklas Gröning
Umara SC
1:58:33.711273
+16:53.101230
69.4p
21
Johan Albertsson
IK Studenterna
1:59:54.719359
+18:14.109316
68.5p
22
Viktor Lindmark
Sollefteå Skidor IF
2:00:38.723751
+18:58.113708
68.0p
23
Henrik Fors
IK Studenterna
2:01:34.729382
+19:54.119339
67.3p
24
Albert Askengren
Visborgs OK
2:01:47.730609
+20:06.120566
67.2p
25
Nils Lindberg
Umepolisens Skytte o IK
2:03:56.743561
+22:16.133518
65.8p
26
Jonathan Eriksson
Lycksele IF
2:03:59.743865
+22:19.133822
65.8p
27
Eric Marklund
Axa SC
2:05:04.750353
+23:24.140310
65.1p
28
Mikael Olofsson
Milslukarna XC
2:09:35.777467
+27:55.167424
62.5p
29
Otto DOMARS
Finland
2:11:07.786649
+29:27.176606
61.6p
30
Per Gunnarsson
SK Järven
2:11:32.789100
+29:51.179057
61.4p
31
Simon Johansson
Nyåkers IK
2:11:32.789162
+29:52.179119
61.4p
32
Oskar Karlsson
Slussfors IK
2:12:46.796587
+31:06.186544
60.7p
33
Vilgot ÖSTERLUND
IK Studenterna
2:14:30.806935
+32:49.196892
59.8p
34
Joel LINDGREN
Stöcke Ts Järnet
2:17:02.822120
+35:21.212077
58.5p
35
Harald WIGERSTEDT
IFK Umeå
2:18:09.828869
+36:29.218826
58.0p
36
Johan Karlsson
Milslukarna XC
2:18:15.829473
+36:35.219430
57.9p
37
Per Hagfors
Team Esplanad
2:22:38.855702
+40:57.245659
55.9p
38
Mikael Hautaluoma
IK Studenterna
2:29:44.898360
+48:04.288317
52.9p
39
Ludvig SYRÉN
IK Studenterna
2:29:55.899482
+48:15.289439
52.8p
40
Robert Sandström
Axa SC
2:30:01.900030
+48:20.289987
52.7p
41
Rasmus SJÖLUND
IK Studenterna
2:31:22.908164
+49:42.298121
52.2p
42
Andreas Brink
Axa SC
2:31:33.909260
+49:53.299217
52.1p
43
Pehr Lundberg
Axa SC
2:32:40.915918
+50:59.305875
51.7p
44
Elias Karlsson
Lycksele IF
2:33:49.922872
+52:09.312829
51.3p
45
Carl Christian KIRCHMANN
Axa SC
2:37:20.943982
+55:40.333939
50.0p
46
Jari Rauhala
Graninge-Alliansen
2:38:28.950795
+56:48.340752
49.5p
47
Mattias EKSTRÖM
Axa SC
2:39:32.957111
+57:51.347068
49.2p
48
Rasmus VIKTORSSON
Axa SC
2:44:37.987663
+1:02:57.377620
47.5p
49
Jakob Karlsson
Team Esplanad
2:45:08.990782
+1:03:28.380739
47.3p
50
Emanuel Näslund
Skogslöparna
2:48:48.1012794
+1:07:08.402751
46.1p
51
Mikael Lindberg
Skellefteå SK
2:50:31.1023092
+1:08:51.413049
45.6p
52
Karl BENGTSSON
SOL Tranås
2:52:15.1033429
+1:10:34.423386
45.1p
53
Kristian Jonsson
IFK Umeå
2:54:07.1044608
+1:12:26.434565
44.6p
54
Patrik JANSSON
Hägglunds Ski Team SK
2:54:10.1044923
+1:12:29.434880
44.5p
55
Tobias STENMAN
No Club
2:56:16.1057545
+1:14:36.447502
43.9p
56
Anders BERGGREN
Axa SC
2:56:30.1058998
+1:14:50.448955
43.9p
57
Dennis HALL
Röbäcks SK
2:56:51.1061087
+1:15:11.451044
43.8p
58
Philip FOUSINETTE
Röbäcks SK
2:56:53.1061296
+1:15:13.451253
43.8p
59
Henrik Widman
IFK Umeå
3:01:01.1086047
+1:19:21.476004
42.7p
60
Isak HEMMINGSSON
Östersunds SK
3:03:57.1103665
+1:22:17.493622
41.9p
61
Karl SÖRENSEN
Axa SC
3:29:58.1259738
+1:48:17.649695
36.2p
62
Oscar SJÖSTRÖM
Axa SC
4:03:31.1461024
+2:21:50.850981
30.8p
63
Daniel TYRSING
IK Studenterna
4:34:43.1648282
+2:53:03.1038239
27.0p
-
Christofer Sjöström
1life IF
23:59:59.8639800
-
Johan Spångberg
1life IF
23:59:59.8639800
-
Simon Sahlström
Axa SC
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)