Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Lo-spåret
2018-01-20
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
40km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Linus Larsson
Karlslunds IF SF
1:56:09.696800
82.0p
2
H 21
Stefan Sunnerberg
SK Ringen
1:56:14.697300
+5.400
81.9p
Seedningsgräns för led 0 i Vasaloppet: 1:57:00
3
H 21
Anton Enberg
Falun Borlänge SK
2:03:04.738300
+6:55.41400
76.4p
4
H 21
Erik Johansson
Tranemo IF
2:05:18.751700
+9:09.54800
74.7p
Seedningsgräns för led 1 i Vasaloppet: 2:07:00
5
H 21
Kevin Henriksson
Garphyttans IF
2:09:19.775800
+13:10.78900
71.9p
6
H 21
Patrik Petersson
Apladalens Lk
2:14:06.804500
+17:57.107600
68.9p
7
H 21
Stellan Lindgren
Stockholms RK
2:14:07.804600
+17:58.107700
68.9p
8
H 21
Claes Malm
Skogspojkarnas OK
2:15:01.810000
+18:52.113100
68.3p
9
H 21
Oskar Ekholm
Karlslunds IF SF
2:16:07.816600
+19:58.119700
67.7p
10
H 21
Ulf Lekeborn
IFK Lindesberg
2:16:21.818000
+20:12.121100
67.5p
11
H 21
Hg Arvidsson
Sya SK
2:16:22.818100
+20:13.121200
67.5p
12
H 21
Erik Malm
Karlslunds IF SF
2:16:28.818700
+20:19.121800
67.5p
Seedningsgräns för led 2 i Vasaloppet: 2:17:00
13
H 21
Johan Ånger
Hällefors SK
2:17:03.822200
+20:54.125300
67.1p
14
H 21
Erik Höglund
Karlslunds IF SF
2:17:21.824000
+21:12.127100
66.9p
15
D 21
Olivia Hansson
Karlslunds IF SF
2:19:11.835000
+23:02.138100
65.9p
16
H 21
Kent Lindgren
Östansjö SK
2:19:13.835200
+23:04.138300
65.9p
17
H 21
Johan Larsson
Berber IS
2:19:34.837300
+23:25.140400
65.7p
18
H 21
Göran Andersson
Strömtorps IK
2:23:04.858300
+26:55.161400
63.8p
19
H 21 Motion
Jimmy Axelsson
Örebro
2:23:20.859900
+27:11.163000
63.6p
20
D 21
Madelene Nord
IFK Mora SK
2:24:08.864700
+27:59.167800
63.2p
21
H 21
Jacob Matses
Dala-Järna IK
2:24:42.868100
+28:33.171200
62.9p
22
H 21
Simon Nyreröd
Axa SC
2:25:25.872400
+29:16.175500
62.6p
22
H 21
Niklas Björn
Hagfors SF
2:25:25.872400
+29:16.175500
62.6p
24
H 21
John Lundström
Berber IS
2:26:36.879500
+30:27.182600
62.0p
24
H 21
Johan Skoglund
Hällefors SK
2:26:36.879500
+30:27.182600
62.0p
26
H 21
Ulf Hylander
Nyköpings OK
2:26:39.879800
+30:30.182900
62.0p
Seedningsgräns för led 3 i Vasaloppet: 2:27:00
27
H 21 Motion
Tommy Theoren
Örebro
2:27:37.885600
+31:28.188700
61.5p
28
H 21
Kalle Arvidsson
Sya SK
2:28:03.888200
+31:54.191300
61.3p
29
H 21
Thomas Johansson
Karlslunds IF SF
2:29:11.895000
+33:02.198100
60.7p
30
H 21 Motion
Hans Brolund
Linköping
2:30:43.904200
+34:34.207300
60.0p
31
H 21
Gustav Berner
Filipstads SF
2:31:07.906600
+34:58.209700
59.8p
32
H 21 Motion
Christer Pertun
Kristinehamns OK
2:32:19.913800
+36:10.216900
59.3p
33
D 21
Sofia Holmgård
Grava SK
2:32:42.916100
+36:33.219200
59.1p
34
H 21
Gustaf Walther
No Club
2:33:47.922600
+37:38.225700
58.6p
35
H 21
Martin Hammarlund
Motala Aif SK
2:35:19.931800
+39:10.234900
57.9p
36
H 21
Jonas Johansson
Granbergsdals IF
2:36:50.940900
+40:41.244000
57.3p
Seedningsgräns för led 4 i Vasaloppet: 2:37:00
37
D 21
Anna Lindmark
Föreningen IKJ Haninge
2:37:25.944400
+41:16.247500
57.0p
38
H 21 Motion
Per Behr
Garphyttans IF
2:38:06.948500
+41:57.251600
56.7p
39
H 21
Martin Wallin
Norabygdens SK
2:38:32.951100
+42:23.254200
56.6p
40
H 21
Mikael Nornvik
Karlslunds IF SF
2:38:33.951200
+42:24.254300
56.6p
41
D 21
Anna Lindgren
Brovallens IF
2:38:56.953500
+42:47.256600
56.4p
42
H 21
Anton Östblom
Axa SC
2:39:04.954300
+42:55.257400
56.3p
43
H 21
Andreas Bengtsson
Molkoms SK
2:39:21.956000
+43:12.259100
56.2p
44
H 21 Motion
Markus Lundin
Norabygdens SK
2:39:22.956100
+43:13.259200
56.2p
45
H 21
Henrik Sjöström
Storådalens SK
2:41:32.969100
+45:23.272200
55.4p
46
H 21
Magnus Haglund
Åkersberga SK
2:41:49.970800
+45:40.273900
55.2p
47
H 21
Olof Lundbäck
Molkoms SK
2:42:41.976000
+46:32.279100
54.9p
48
H 21
Simon Viitanen
Hällefors SK
2:45:29.992800
+49:20.295900
53.8p
49
H 21
Tomas Andersson
Hällefors SK
2:45:32.993100
+49:23.296200
53.8p
50
H 21
Peter Triumf
Stockholms RK
2:45:56.995500
+49:47.298600
53.7p
51
H 21
Markus Keränen
Ncc IF Stockholm
2:46:19.997800
+50:10.300900
53.5p
52
H 21
Thomas Thessén
IFK Lindesberg
2:46:46.1000500
+50:37.303600
53.4p
Seedningsgräns för led 5 i Vasaloppet: 2:47:00
53
H 21
Johan Gustavsson
Zinkgruvans IF
2:47:15.1003400
+51:06.306500
53.2p
54
H 21
Lars Larsson
Axa SC
2:47:55.1007400
+51:46.310500
52.9p
55
H 21 Motion
Niklas Rönning
Nora
2:47:57.1007600
+51:48.310700
52.9p
55
D 21 Motion
Yvonne Franzén
Almby IK
2:47:57.1007600
+51:48.310700
52.9p
57
H 21 Motion
Samuel Sandén
Stockholm
2:48:09.1008800
+52:00.311900
52.9p
58
H 21
Lasse Karlsson
Källbottens IK
2:49:25.1016400
+53:16.319500
52.4p
59
H 21
Erik Svensson
Sisu Forshaga SK
2:50:05.1020400
+53:56.323500
52.2p
60
H 21
Kjell Weinerhall
Sya SK
2:50:51.1025000
+54:42.328100
51.9p
61
H 21
Fredrik Rådström
Hällefors SK
2:51:21.1028000
+55:12.331100
51.7p
62
H 21
Mikael Haraldsson
Filipstads SF
2:53:50.1042900
+57:41.346000
50.9p
63
H 21 Motion
Gunnar Fredriksson
Tunafors SK
2:55:02.1050100
+58:53.353200
50.5p
Seedningsgräns för led 6 i Vasaloppet: 2:57:00
64
D 21
Tina Öljymäki
Brittatorps Tk
2:57:27.1064600
+1:01:18.367700
49.7p
65
D 21
Ida Hylander
Nyköpings OK
2:59:22.1076100
+1:03:13.379200
49.1p
66
D 21
Kristina Elf
Norrbärke SK
2:59:36.1077500
+1:03:27.380600
49.0p
67
H 21
Tobias Forsell
Hällefors SK
2:59:45.1078400
+1:03:36.381500
49.0p
68
H 21
Ricki Nilsson
Axa SC
3:00:22.1082100
+1:04:13.385200
48.8p
69
H 21 Motion
Arto Åkerman
Karlslunds IF SF
3:01:16.1087500
+1:05:07.390600
48.5p
70
D 21
Annika Holgersson
Storvreta IK
3:01:42.1090100
+1:05:33.393200
48.4p
71
H 21
Lars Holmgård
Grava SK
3:03:18.1099700
+1:07:09.402800
47.9p
72
H 21
Fridolf Östblom
Axa SC
3:03:39.1101800
+1:07:30.404900
47.8p
73
H 21 Motion
Niclas Tessmann
Tunafors SK
3:03:42.1102100
+1:07:33.405200
47.8p
74
D 21 Motion
Karin Vedin
Almby IK
3:04:41.1108000
+1:08:32.411100
47.5p
75
H 21 Motion
Anders Larsson
Almby IK
3:04:52.1109100
+1:08:43.412200
47.4p
76
H 21
Thommy Dicander
Källbottens IK
3:08:03.1128200
+1:11:54.431300
46.5p
77
H 21
Gustaf Kask
Karlslunds IF SF
3:10:07.1140600
+1:13:58.443700
46.0p
78
H 21 Motion
Robin Möller
Örebro
3:10:17.1141600
+1:14:08.444700
45.9p
79
D 21
Sofia Josefsson
Karlslunds IF SF
3:10:24.1142300
+1:14:15.445400
45.9p
80
D 21 Motion
Sabina Fredlund
Karlslunds IF SF
3:10:42.1144100
+1:14:33.447200
45.8p
81
H 21
Johan Garp
Zinkgruvans IF
3:10:47.1144600
+1:14:38.447700
45.8p
Seedningsgräns för led 7 i Vasaloppet: 3:12:00
82
H 21
Anders Green
Tunafors SK
3:12:48.1156700
+1:16:39.459800
45.2p
83
D 21
Gunvor Näs
Gillberga SK
3:14:06.1164500
+1:17:57.467600
44.9p
84
H 21
Tomas Andersson
Hällefors SK
3:15:19.1171800
+1:19:10.474900
44.6p
85
H 21 Motion
Henrik Nordin
Lindesberg
3:16:11.1177000
+1:20:02.480100
44.4p
86
H 21
Joakim Näs
Gillberga SK
3:17:56.1187500
+1:21:47.490600
43.9p
87
H 21 Motion
Anders Karlsson
No Club
3:18:34.1191300
+1:22:25.494400
43.8p
88
H 21
Peter Comet
Norabygdens SK
3:18:36.1191500
+1:22:27.494600
43.8p
89
H 21
Nils-Olov Åsman
Karlslunds IF SF
3:18:58.1193700
+1:22:49.496800
43.7p
90
D 21
Susanne Sandvik
Hällefors SK
3:21:18.1207700
+1:25:09.510800
43.1p
91
D 21 Motion
Lina Karlsson
Västerås
3:22:11.1213000
+1:26:02.516100
42.9p
Seedningsgräns för led 8 i Vasaloppet: 3:27:00
92
H 21 Motion
Anders Kadesjö
Nora
3:27:57.1247600
+1:31:48.550700
41.6p
93
H 21
Henrik Jonsson
Hällefors SK
3:28:40.1251900
+1:32:31.555000
41.4p
94
D 21 Motion
Sissi Carlsson
Stockholm
3:28:45.1252400
+1:32:36.555500
41.4p
95
H 21 Motion
Jörgen Rönning
Örebro
3:30:04.1260300
+1:33:55.563400
41.1p
96
D 21 Motion
Ulrica Johansson
Storvreta IK
3:30:25.1262400
+1:34:16.565500
41.0p
97
H 21
Ove Bergqvist
Ulriksbergs IK
3:31:25.1268400
+1:35:16.571500
40.8p
98
H 21 Motion
Tommie Pettersson
Axa SC
3:33:11.1279000
+1:37:02.582100
40.4p
99
H 21 Motion
Marcus Pihlquist
Karlslunds IF SF
3:33:12.1279100
+1:37:03.582200
40.4p
100
H 21 Motion
Peter Frelenius
Granbergsdals IF
3:33:25.1280400
+1:37:16.583500
40.4p
101
H 21
Nicklas Svensson
Karlslunds IF SF
3:36:22.1298100
+1:40:13.601200
39.8p
102
H 21 Motion
Samuel Wulgué
Örebro
3:36:29.1298800
+1:40:20.601900
39.7p
103
H 21 Motion
Andreas Röhr
Kristinehamns OK
3:40:05.1320400
+1:43:56.623500
39.0p
104
H 21 Motion
Erik Swedlund
Köping
3:41:26.1328500
+1:45:17.631600
38.7p
Seedningsgräns för led 9 i Vasaloppet: 3:42:00
105
D 21 Motion
Anna Meierholm
Åkersberga SK
3:42:25.1334400
+1:46:16.637500
38.6p
106
H 21 Motion
Carsten Helland
Karlslunds IF SF
3:42:37.1335600
+1:46:28.638700
38.5p
107
D 21
Emma Bergkvist
Hällefors SK
3:42:47.1336600
+1:46:38.639700
38.5p
108
H 21 Motion
Per Jemth
Arvika IS
3:43:11.1339000
+1:47:02.642100
38.4p
109
H 21 Motion
Tomas Lönnqvist
Fagersta
3:46:11.1357000
+1:50:02.660100
37.8p
110
H 21 Motion
Göran Hult
Hällefors SK
3:48:47.1372600
+1:52:38.675700
37.4p
111
H 21 Motion
Daniel Persson
Östansjö SK
3:49:20.1375900
+1:53:11.679000
37.3p
112
D 21 Motion
Mira Norkola
Norberg
3:49:58.1379700
+1:53:49.682800
37.2p
113
H 21 Motion
Jonas Spalin
Nora
3:50:01.1380000
+1:53:52.683100
37.2p
113
D 21 Motion
Anna Spalin
Nora
3:50:01.1380000
+1:53:52.683100
37.2p
115
H 21 Motion
Niclas Andersson
Örebro
3:50:08.1380700
+1:53:59.683800
37.1p
115
H 21 Motion
Daniel Larsson
Axa SC
3:50:08.1380700
+1:53:59.683800
37.1p
117
D 21 Motion
Emma Sätterqvist
Hallsberg
3:53:29.1400800
+1:57:20.703900
36.5p
118
D 21 Motion
Pernilla Hägglöf
Östansjö SK
3:54:14.1405300
+1:58:05.708400
36.4p
119
H 21 Motion
Gustav Makander
Örebro
3:55:34.1413300
+1:59:25.716400
36.2p
120
H 21 Motion
Lars Westman
Stockholm
4:01:22.1448100
+2:05:13.751200
35.2p
121
H 21 Motion
Åke Gisslar
IK Jarl Rättvik
4:03:54.1463300
+2:07:45.766400
34.8p
122
H 21
Jan Funcke
Ställbergs IK
4:11:13.1507200
+2:15:04.810300
33.7p
123
H 21
Matthias Sjö
Karlslunds IF SF
4:14:45.1528400
+2:18:36.831500
33.2p
124
D 21 Motion
Anna-Lena Parkstam
Uppsala
4:28:07.1608600
+2:31:58.911700
31.4p
125
D 21 Motion
Annika Hansen
Hallsberg
4:28:20.1609900
+2:32:11.913000
31.4p
126
D 21 Motion
Ann-Sofi Persson
Lindesberg
5:01:06.1806500
+3:04:57.1109600
27.7p
127
D 21 Motion
Mathilda Persson
Lindesberg
5:01:07.1806600
+3:04:58.1109700
27.7p
128
H 21
Simon Sveder
Hällefors SK
23:59:58.8639700
128
H 21
Dennis Sandhu
Karlslunds IF SF
23:59:58.8639700
128
H 21 Motion
Kjell Ljungkvist
Sisu Forshaga SK
23:59:58.8639700
131
H 21
Erik Svensson
Karlslunds IF SF
23:59:59.8639800
131
H 21 Motion
Carl Jonas Borehed
Örebro
23:59:59.8639800
131
H 21 Motion
Gustav Ramberg
Ale
23:59:59.8639800
20km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 20
Johan B Nordahl
Domnarvets GOIF
1:12:55.437400
73.8p
2
H 20
Albin Berger
Domnarvets GOIF
1:13:46.442500
+51.5000
72.9p
3
H 20
Edwin Franzen
IFK Mora SK
1:18:27.470600
+5:32.33100
68.6p
4
H 21 Motion
Per Nordahl
Domnarvets GOIF
1:19:35.477400
+6:40.39900
67.6p
5
H 20
Christoffer Näs
Gillberga SK
1:30:17.541600
+17:22.104100
59.6p
6
H 20
Daniel Näs
Gillberga SK
1:37:52.587100
+24:57.149600
55.0p
7
D 20
Elsa Holmgård
Grava SK
1:38:56.593500
+26:01.156000
54.4p
8
H 21 Motion
Gert Hurtig
Hällefors SK
2:02:37.735600
+49:42.298100
43.9p
9
H 21 Motion
Jakob Idril
Nora
2:10:31.783000
+57:36.345500
41.2p
10
H 21 Motion
Joakim Olsson
Dala-Floda IF
2:22:50.856900
+1:09:55.419400
37.7p
11
D 21 Motion
Åsa Öström
Stockholm
2:36:47.940600
+1:23:52.503100
34.3p
12
D 21 Motion
Stina Eriksson
Karlslunds IF SF
23:59:58.8639700
13
H 21 Motion
Hamza Turkoguz
Hällefors SK
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)