Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Vålådalen Classic Skimaraton
2018-01-14
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
OBS! Nyhet!
Visa ihopslagen resultatlista med seedningsgränser för Vasaloppet
D 21
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Sofie Elebro
IFK Umeå
2:03:35.741480
74.8p
2
Frida Hallquist
Åsarna IK
2:03:49.742860
+13.1280
74.6p
3
Jennie Jirhed
Östersunds SK
2:09:03.774230
+5:27.32650
71.1p
4
Lisa K Svensson
Åsarna IK
2:22:21.854070
+18:45.112490
63.5p
5
Anna Lagerskog
Åre Längdskidklubb
2:27:49.886820
+24:13.145240
60.8p
6
Anna Persson
No Club
2:31:08.906750
+27:32.165170
59.3p
7
Emelie Stålberg
Frösön
4:04:29.1466850
+2:00:53.725270
34.9p
8
Karin Jönsson-loo
Stockholm
4:04:37.1467660
+2:01:01.726080
34.9p
D 35
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Lovisa Persson
Stuguns SOK Gjurd
2:33:57.923640
58.1p
2
Linda Eriksson
Östersunds SK
2:42:29.974810
+8:31.51070
54.7p
3
Anna Maria Kristoffersson
Duveds IF
3:03:03.1098250
+29:06.174510
47.8p
4
Kristina Petri
Ås IF
3:07:29.1124840
+33:32.201100
46.6p
5
Frida Brynjestål
Tandsbyns IF
3:33:00.1277920
+59:02.354180
40.5p
D 50
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Ingela Hiltula
Östersund-frösö SLK
3:02:58.1097780
47.9p
H 21
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Max Novak
Offerdals SK
1:48:07.648610
87.6p
2
Erik Melin-Söderström
Östersunds SK
1:48:07.648630
+0
87.6p
3
Simon Lageson
Åsarna IK
1:48:15.649460
+8.750
87.4p
4
Emil Persson
Östersunds SK
1:49:16.655590
+1:09.6880
86.5p
5
Magnus Näslund
IFK Strömsund
1:49:29.656810
+1:22.8100
86.3p
6
John Lagerskog
Åre Längdskidklubb
1:49:32.657140
+1:25.8430
86.2p
7
Didrik Fjeld Elset
Trondheim
1:50:49.664800
+2:41.16090
85.0p
8
Patrik Tallbom
Östersunds SK
1:51:18.667780
+3:11.19070
84.6p
9
Per Henrik Sundell
Hammerdals IF
1:52:28.674700
+4:20.25990
83.5p
10
Johannes Jillerö
Trollhättans SOK
1:57:08.702760
+9:01.54050
79.6p
11
André Jakobsson
Östersunds SK
1:57:10.702940
+9:03.54230
79.6p
12
Ola Karlsson
Östersunds SK
1:57:23.704250
+9:16.55540
79.4p
13
Jacob Lindkvist
NTNUI
1:58:57.713620
+10:50.64910
78.2p
14
Olle Olsson Bad
Tullus Sg
2:00:26.722560
+12:19.73850
77.1p
15
Lukas Berglund
Uppsala
2:00:31.723040
+12:24.74330
77.0p
16
Carl Bergsten
Sockertoppen IF
2:00:50.724980
+12:43.76270
76.8p
17
Martin Johansson
Linköpings SK
2:02:40.735990
+14:33.87280
75.4p
18
Anders Eriksson
XC Sthlm Ski Club
2:03:22.740110
+15:15.91400
74.9p
19
Fredrik Hansson
IFK Mora SK
2:03:41.742010
+15:34.93300
74.7p
20
Emil Meijer
Östersund
2:10:48.784740
+22:41.136030
70.0p
21
Markus Lassus Bjälnes
Östersunds SK
2:11:53.791270
+23:46.142560
69.3p
22
Gustav Yden
Östersunds SK
2:14:50.808920
+26:43.160210
67.6p
23
Sondre Janus Vigerust
Lerum Ski OG Löpeklubb
2:16:29.818840
+28:22.170130
66.6p
24
Andreas Karlsson
Mariestads FK
2:18:33.831250
+30:26.182540
65.5p
25
Magnus Grill
Axa SC
2:19:44.838300
+31:36.189590
64.9p
26
Johan Samuelsson
Husums IF SK
2:20:39.843860
+32:32.195150
64.4p
27
Emil Tiberg
Umara SC
2:21:55.851450
+33:48.202740
63.7p
28
Simon Mellerstedt
Axa SC
2:22:14.853300
+34:06.204590
63.6p
29
Martin Persson
IFK Strömsund
2:23:42.862130
+35:35.213420
62.8p
30
Anders Edberg
Ufk
2:26:14.877380
+38:07.228670
61.6p
31
Daniel Wessén
Brunflo IF
2:28:57.893650
+40:50.244940
60.3p
32
Erik Memmi
Östersund
2:31:58.911770
+43:51.263060
58.9p
33
Lars Christian Boberg-Ans
Hellerup
2:32:09.912810
+44:02.264100
58.9p
34
Måns Olsson
Östersund
2:32:13.913240
+44:06.264530
58.8p
35
Lukas Säw
Frösön
2:40:17.961630
+52:10.312920
55.5p
36
Robin Wessén
Tandsbyns IF
2:43:05.978400
+54:57.329690
54.4p
37
Fridtjof Janus Glorvigen
Woldsdal Ski OG Löpeklubb
2:50:38.1023770
+1:02:31.375060
51.7p
38
Erik Thomke
Åre
3:00:36.1083520
+1:12:29.434810
48.6p
Logga in för att slippa de här annonserna
H 35
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Lars-Åke Stenmark
Junsele IF
1:57:08.702730
79.6p
2
ulf bernhardsson
Östersunds SK
2:00:31.723030
+3:23.20200
77.0p
3
Öivind Viken
Trondheim
2:03:00.737910
+5:51.35080
75.2p
4
Mikael Andersson
Ås IF
2:09:26.776510
+12:17.73680
70.8p
5
Niklas Allberg
Östersund
2:17:34.825380
+20:26.122550
66.0p
6
Rickard Johnson
IFK Helsingborg
2:21:36.849520
+24:27.146690
63.9p
7
Michael Westin
Bondsjöhöjdens IK
2:22:00.851910
+24:51.149080
63.7p
8
Magnus Flodberg
Axa SC
2:22:13.853210
+25:04.150380
63.6p
9
Mattias Loqvist
Åre Längdskidklubb
2:22:16.853550
+25:08.150720
63.5p
10
Håkan Stenskog
Axa SC
2:23:49.862830
+26:40.160000
62.8p
11
Jarle Thonstad
No Club
2:26:21.878040
+29:13.175210
61.5p
12
Per Risne
Sas-Klubben
2:27:46.886560
+30:38.183730
60.8p
13
Daniel Abrahamsson
Graninge-Alliansen
2:28:47.892610
+31:38.189780
60.4p
14
Stefan Sedin
Frösön
2:30:51.905070
+33:43.202240
59.4p
15
Dan Leo L Sunnerheim
Järpens SK
2:30:52.905160
+33:44.202330
59.4p
16
Pierre Olsson
Klättermusen
2:43:00.977960
+45:52.275130
54.5p
17
Mattias Bendrik
Nälden
2:44:27.986680
+47:19.283850
53.9p
18
Jakob Wilhelmsson
Åre
2:45:06.990570
+47:58.287740
53.7p
19
Jonas Eriksson
Åre
2:55:49.1054810
+58:40.351980
50.0p
20
Henrik Bardosson
IFK Strömsund
3:02:27.1094650
+1:05:19.391820
48.0p
21
Henrik Lagerberg
Duved
3:15:56.1175530
+1:18:47.472700
44.4p
22
Niklas Bergh
Nacka
3:22:34.1215310
+1:25:25.512480
42.8p
H 50
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Kent Rovio
Bondsjöhöjdens IK
2:04:10.744910
74.4p
2
Stig Magnar Løvås
Freidig SPK
2:09:10.774950
+5:00.29940
71.0p
3
Peter Spångberg
IF Berguven
2:11:53.791290
+7:43.46280
69.3p
4
Olav Bolland
Strindheim IL
2:13:52.803190
+9:42.58180
68.1p
5
Gunnar Nylander
Åsarna IK
2:17:30.824900
+13:19.79890
66.1p
6
Björn Jonsson
Duveds IF
2:19:04.834310
+14:54.89300
65.2p
7
Björn Larsson
Sveaskogs IF
2:20:49.844820
+16:39.99810
64.3p
8
Lennart Ivarsson
Östersunds SK
2:22:03.852230
+17:53.107220
63.6p
9
Ulrich Wahlström
Sockertoppen IF
2:26:03.876200
+21:52.131190
61.7p
10
Helge Vedvik
Grong IL
2:32:42.916100
+28:31.171090
58.6p
11
Jari Hiltula
Östersund
2:39:17.955600
+35:06.210590
55.9p
12
Tore Norkvist
Tåsjö IF
2:44:42.988110
+40:32.243100
53.8p
13
Jan Lindgren
Bondsjöhöjdens IK
2:51:46.1030560
+47:36.285550
51.4p
14
Jan-Åke Sjömäling
Ås IF
2:55:29.1052880
+51:19.307870
50.1p
15
Håkan Oskarsson
Brunflo IF
3:05:38.1113740
+1:01:28.368730
47.1p
H 60
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Lars-Göran Söderberg
Rödön SK
2:22:56.857510
63.2p
2
Kalle Lennartsson
Vattudalens Ldk
2:52:41.1036030
+29:45.178420
51.1p
D 21 Motion
19km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Karolina Hedenström
Östersunds SK
1:09:17.415620
68.5p
2
Elin Andersson
Stuguns SOK Gjurd
1:09:35.417400
+17.1680
68.2p
3
Karin Estensson
Vallbo SK
1:36:20.577980
+27:03.162260
49.3p
4
Louise Wallin
Åre Längdskidklubb
1:42:53.617210
+33:35.201490
46.1p
5
Ulrika Hellby
Alsens IF
1:56:44.700380
+47:27.284660
40.7p
6
Filippa Bernsten
Spikbodarnas IK
2:03:41.742030
+54:24.326310
38.4p
7
Lovisa Svensson
Axa SC
2:05:39.753870
+56:22.338150
37.8p
8
Kristina Bernsten
Spikbodarnas IK
2:09:06.774540
+59:49.358820
36.8p
H 21 Motion
19km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Johannes Engdahl
Domnarvets GOIF
1:01:07.366620
77.7p
2
Martin Fryklund
Östersund
1:08:10.408960
+7:03.42240
69.6p
3
Roger Hållstrand
Åre
1:16:52.461160
+15:45.94440
61.8p
4
Martin Öhlin Vatten
Åre
1:16:56.461500
+15:48.94780
61.7p
5
Tobias Lundmark
Järpens SK
1:24:09.504880
+23:02.138160
56.4p
6
Tommy Lahdenperä
Åre Längdskidklubb
1:25:05.510470
+23:58.143750
55.8p
7
Stefan Lund
Kramfors Alliansen
1:25:07.510660
+24:00.143940
55.8p
8
Joakim Lindström
Torpshammars IF
1:40:22.602100
+39:14.235380
47.3p
9
Victor Olausson
Åre Längdskidklubb
1:43:13.619270
+42:06.252550
46.0p
10
Thomas Berglöf
Järpens SK
1:46:08.636790
+45:01.270070
44.7p
11
Mikael Sjöberg
Östersund
1:50:30.662960
+49:23.296240
43.0p
12
Peter Berglöf
Östersunds SK
2:32:18.913750
+1:31:11.547030
31.2p
D 21 Motion
8km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Ingrid Hallquist
Åsarna IK
25:42.154190
71.3p
2
Ida Andersson
Stuguns SOK Gjurd
26:20.157960
+37.3670
69.6p
3
Ylva Olsson
Offerdals SK
31:16.187560
+5:33.33270
58.7p
4
Carina Magnusson
Brunflo IF
32:24.194350
+6:41.40060
56.6p
5
Åsa Pettersson
No Club
54:39.327830
+28:56.173540
33.6p
6
Kajsa Bernsten
Spikbodarnas IK
1:01:46.370580
+36:03.216290
29.7p
H 21 Motion
8km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Marcus Grate
Östersund
21:04.126390
87.0p
2
Marcus Ruus
Åsarna IK
21:48.130750
+43.4260
84.1p
3
Stefan Andersson
Brunflo IF
29:33.177220
+8:28.50730
62.1p
4
Manne Bernhardsson
Östersunds SK
39:45.238410
+18:40.111920
46.1p
5
Janne Andersson
Undersåkers IF
47:43.286250
+26:38.159760
38.4p
6
Fredrik Bernsten
Frösön
1:01:46.370590
+40:42.244100
29.7p