Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Axa Ski Marathon
2018-01-07
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
H 50
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Ulf Jansson
Östervåla IF
2:04:18.745700
78.9p
2
Jan Östlund
Högbo GIF
2:13:12.799100
+8:54.53300
73.2p
3
Johan Gustafsson
Norrköpings SK
2:14:02.804100
+9:44.58300
72.8p
4
Lennart Holmström
Jomala
2:14:11.805000
+9:53.59200
72.7p
5
Jari Jussi
Gävle SK
2:14:43.808200
+10:25.62400
72.4p
6
Claes Björklund
OK Skogsvargarna
2:15:42.814100
+11:24.68300
71.8p
7
Thomas Strid
IFK Mora SK
2:16:23.818200
+12:05.72400
71.4p
8
Patrick Hansson
Karlslunds IF SF
2:17:12.823100
+12:54.77300
71.0p
9
Thomas Skogh
IK Rex
2:18:30.830900
+14:12.85100
70.3p
10
Adam Blomberg
Göteborgs SK
2:19:10.834900
+14:52.89100
69.9p
11
Jonas Häger
Ryda SK
2:20:22.842100
+16:04.96300
69.3p
12
Kennet Berglund
Bravur Sports Club
2:21:55.851400
+17:37.105600
68.4p
13
Magnus Svensson
Turebergs IF
2:24:55.869400
+20:37.123600
66.9p
14
Frank Kiereck
Karlslunds IF SF
2:25:20.871900
+21:02.126100
66.7p
15
Mikael Zachrisson
IK Stern
2:26:21.878000
+22:03.132200
66.2p
16
Mats Lövgren
Rembo IK
2:27:22.884100
+23:04.138300
65.8p
17
Håkan Karlsson
Granbergsdals IF
2:27:30.884900
+23:12.139100
65.7p
18
Mikael Lindberg
Domnarvets GOIF
2:27:40.885900
+23:22.140100
65.6p
19
Anders Backman
Turebergs IF
2:27:51.887000
+23:33.141200
65.5p
20
Christer Fyhr
Gävle SK
2:29:09.894800
+24:51.149000
64.9p
21
Magnus Svensson
Granbergsdals IF
2:29:18.895700
+25:00.149900
64.8p
22
Jan Willman
Vansbro AIK SK
2:30:21.902000
+26:03.156200
64.4p
23
Per-erik Ervasti
Högbo GIF
2:31:48.910700
+27:30.164900
63.7p
24
Tommy Finell
Sundbybergs IK
2:31:51.911000
+27:33.165200
63.7p
25
Urban Hallberg
Strängnäs-Malmby OL
2:32:15.913400
+27:57.167600
63.5p
26
Anders Grånäs
Dalarnas Försäkringsbolag IF
2:33:23.920200
+29:05.174400
63.0p
27
Gert Lind
Team Esplanad
2:34:35.927400
+30:17.181600
62.5p
28
Johan Olsson
Axa SC
2:35:03.930200
+30:45.184400
62.3p
29
Lars-Erik Persson
Karlslunds IF SF
2:36:22.938100
+32:04.192300
61.7p
30
Nicklas Bergström
Täby OK
2:36:26.938500
+32:08.192700
61.7p
31
Kjell Bergqvist
Säters IF SK
2:37:17.943600
+32:59.197800
61.4p
32
Stefan Pettersson
Ufk
2:37:51.947000
+33:33.201200
61.1p
33
Steffen Dettmann
Orsa SK
2:38:05.948400
+33:47.202600
61.0p
34
Mattias Klintemar
Stockholms RK
2:38:11.949000
+33:53.203200
61.0p
35
Anders Svahn
IF Ski Team Skåne
2:38:54.953300
+34:36.207500
60.7p
36
Ulf Edsfors
IFK Mora SK
2:39:01.954000
+34:43.208200
60.6p
37
Hans Sundberg
Föreningen IKJ Haninge
2:39:06.954500
+34:48.208700
60.6p
38
Ola Slättengren
Nybro Ski
2:39:07.954600
+34:49.208800
60.6p
39
Christian Jansson
Tranemo IF
2:39:10.954900
+34:52.209100
60.6p
40
Stefan Rodheim
Axa SC
2:41:54.971300
+37:36.225500
59.5p
41
Olle Lindman
Finspångs SOK
2:42:03.972200
+37:45.226400
59.4p
42
Tomas Gustafsson
Stora Skedvi IK
2:42:33.975200
+38:15.229400
59.3p
43
Erik Brisenheim
Stockholms RK
2:42:42.976100
+38:24.230300
59.2p
44
Johan Marmolin
Axa SC
2:42:50.976900
+38:32.231100
59.1p
45
BO Lundgren
Åmåls OK
2:42:52.977100
+38:34.231300
59.1p
46
David Svedberg
Bålsta SK
2:44:15.985400
+39:57.239600
58.6p
47
Bengt Björklund
Karlslunds IF SF
2:45:09.990800
+40:51.245000
58.3p
48
Dag Sandblom
Karlslunds IF SF
2:45:28.992700
+41:10.246900
58.1p
49
Tomas Ottosson
OK Gränsen
2:45:50.994900
+41:32.249100
58.0p
50
Peter Karlsson
Mölndal Outdoor IF
2:46:39.999800
+42:21.254000
57.7p
51
Peter Ramström
Brottby SK
2:46:49.1000800
+42:31.255000
57.7p
52
Lars-Åke Åberg
IFK Hedemora SK
2:47:28.1004700
+43:10.258900
57.4p
53
Henrik Jalkenäs
Dala XC Ski Team
2:47:36.1005500
+43:18.259700
57.4p
54
Christer Alm
Karlslunds IF SF
2:47:44.1006300
+43:26.260500
57.3p
55
Anders Hallgren
Svaide-Roma SOK
2:48:38.1011700
+44:20.265900
57.0p
56
Matti Nylund
Sigtuna OK
2:48:51.1013000
+44:33.267200
56.9p
57
Stefan Palmgren
Strängnäs SK
2:50:05.1020400
+45:47.274600
56.5p
58
Larsson Anders
Axa SC
2:50:18.1021700
+46:00.275900
56.4p
59
Leif Nilsson
IFK Mora SK
2:51:50.1030900
+47:32.285100
55.9p
60
Håkan Jarskog
Orsa SK
2:52:53.1037200
+48:35.291400
55.5p
61
Tomas Hurtig
OK Skogshjortarna
2:53:16.1039500
+48:58.293700
55.4p
62
Ola Emmoth
Domnarvets GOIF
2:54:09.1044800
+49:51.299000
55.1p
63
Gunnar Johannes
Karlslunds IF SF
2:54:16.1045500
+49:58.299700
55.1p
64
Stefan Ramström
Axa SC
2:54:54.1049300
+50:36.303500
54.8p
65
Pontus Rosberg
Ufk
2:55:05.1050400
+50:47.304600
54.8p
66
Claes Skoglöf
Gräftåvallens SK
2:55:14.1051300
+50:56.305500
54.7p
67
Jan Nyström
Falu IK
2:57:24.1064300
+53:06.318500
54.0p
68
Hans Karlsson
Strömtorps IK
2:57:25.1064400
+53:07.318600
54.0p
69
Mikael Kulanko
IFK Mora SK
2:57:40.1065900
+53:22.320100
53.9p
70
Per Larsson
Axa SC
3:00:29.1082800
+56:11.337000
53.1p
71
Pierre Malteskog
SK Glädjen Göteborg
3:02:30.1094900
+58:12.349100
52.4p
72
Hasse Annerbo
Falun
3:03:40.1101900
+59:22.356100
52.1p
73
Hans-eric Hansson
IK Jarl Rättvik
3:08:23.1130200
+1:04:05.384400
50.7p
74
Nils Moen
Mälarö SOK
3:09:23.1136200
+1:05:05.390400
50.4p
75
Mats Sjögren
Sundborns GOIF
3:12:15.1153400
+1:07:57.407600
49.7p
76
Svein Olav Stölen
Axa SC
3:12:30.1154900
+1:08:12.409100
49.6p
77
Tord Karlsson
Öset Skidor
3:17:38.1185700
+1:13:20.439900
48.2p
78
Per Zetterberg
Järfälla SK
3:20:12.1201100
+1:15:54.455300
47.6p
79
Lennart Englund
Brovallens IF
3:22:52.1217100
+1:18:34.471300
46.9p
80
Jonas Edlund
Axa SC
3:24:27.1226600
+1:20:09.480800
46.6p
81
Anders Andersson
Ryda SK
3:27:42.1246100
+1:23:24.500300
45.8p
82
Göran Erlandsson
IK Jarl Rättvik
3:36:23.1298200
+1:32:05.552400
43.9p
83
Lars Eriksson
Axa SC
3:38:51.1313000
+1:34:33.567200
43.4p
84
Sven Wigertz
Axa SC
3:41:51.1331000
+1:37:33.585200
42.8p
85
Claes Hedström
Axa SC
3:44:47.1348600
+1:40:29.602800
42.2p
86
Michael Karlsson
Mälarö SOK
3:56:10.1416900
+1:51:52.671100
40.1p
87
Anders Hellsten
Linköpings SK
4:13:12.1519100
+2:08:54.773300
37.3p
-
Urban Johansson
Väsby SK
23:59:58.8639700
-
Göran Andersson
Strömtorps IK
23:59:59.8639800
-
Niklas Hedberg
Naprapat Walle Skidklubb
23:59:59.8639800
-
Ulf Högfeldt
Borås SK
23:59:59.8639800
-
Magnus Carlsson
Nacka Värmdö SK
23:59:59.8639800
-
Jan Mårts
Vasaloppsklubben Hedemora
23:59:59.8639800
-
Fredrik Scholander
Axa SC
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)