Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Bruksvallarna Nordic Ski Marathon
2018-01-06
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
42km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Pål Åge Joten
Norway
2:10:34.783300
83.2p
2
H 21
Anders Södergren
Hudiksvalls IF
2:10:52.785100
+18.1700
82.9p
3
H 21
Anders Nordby Gullhav
Vestbyen IL
2:11:31.789000
+57.5600
82.3p
4
H 21
Fredrik Åström
Gävle SK
2:12:57.797600
+2:23.14200
81.0p
5
H 21
Anders Böhlmark
Stockholm
2:12:59.797800
+2:25.14400
81.0p
6
H 21
Fredrik Gustafsson
Strängnäs SK
2:18:24.830300
+7:50.46900
76.3p
7
H 21
Emil Svensson
Umara SC
2:18:40.831900
+8:06.48500
76.1p
8
H 21
John Björgård
Röros IL
2:19:15.835400
+8:41.52000
75.7p
9
H 21
Jörgen Roos
Brunflo IF
2:19:27.836600
+8:53.53200
75.5p
Seedningsgräns för led 1 i Vasaloppet: 2:20:00
10
H 21
Fredrik Norman
Göteborgs SK
2:20:31.843000
+9:57.59600
74.7p
11
H 21
Adam Rohr
Axa SC
2:23:43.862200
+13:09.78800
72.3p
12
H 21
Fredric Portin
IF Minken
2:24:02.864100
+13:28.80700
72.1p
13
H 21
Ola Stenseth
Topteam SK
2:24:26.866500
+13:52.83100
71.8p
14
H 21
Fredrik Göransson
Åsarna IK
2:24:27.866600
+13:53.83200
71.8p
15
H 21
Arvid Claeson
Yuppie Ski Club
2:24:30.866900
+13:56.83500
71.7p
15
H 21
David Johansson
Nässjö SF
2:24:30.866900
+13:56.83500
71.7p
17
H 21
Erik Olofsson
Åsarna IK
2:24:49.868800
+14:15.85400
71.5p
18
H 21
Anton Hallor
Karlslunds IF SF
2:24:56.869500
+14:22.86100
71.4p
19
H 21
Johan Landrø
Multiconsult
2:25:38.873700
+15:04.90300
70.9p
20
D 21
Berit GJELTEN
Team Synnfjell
2:27:08.882700
+16:34.99300
69.9p
21
H 21
Andreas Nilsson
Markaryds FK
2:27:35.885400
+17:01.102000
69.6p
22
H 21
Fredrik Borg
Särö
2:27:47.886600
+17:13.103200
69.5p
23
H 21
Göran Hammarson
Stockholms RK
2:27:49.886800
+17:15.103400
69.4p
24
H 21
Alexander Jansa
Sunnansjö IK
2:27:54.887300
+17:20.103900
69.4p
25
H 21
Mikael Lange
Storvreta IK
2:27:55.887400
+17:21.104000
69.4p
26
H 21
Mats Thorgård
Hadak AS
2:28:50.892900
+18:16.109500
68.8p
27
H 21
Markus Larin
Axa SC
2:29:15.895400
+18:41.112000
68.5p
28
H 21
Jesper Hassel
Göteborg
2:29:37.897600
+19:03.114200
68.3p
Seedningsgräns för led 2 i Vasaloppet: 2:30:00
29
H 21
Henrik Granström
Funäsdalens IF
2:30:28.902700
+19:54.119300
67.7p
30
D 21
Elin Mccallan
Stockholms RK
2:32:03.912200
+21:29.128800
66.7p
31
H 21
Jonas Olsson
Östgöta Helikopterskola IF
2:32:11.913000
+21:37.129600
66.6p
32
H 21
Stefan Andersson
Källbottens IK
2:32:14.913300
+21:40.129900
66.6p
33
H 21
Jonas Lindahl
Norabygdens SK
2:32:31.915000
+21:57.131600
66.4p
34
H 21
Svein Joten
SØMÅDALEN
2:32:33.915200
+21:59.131800
66.4p
35
H 21
Fredrik Larsson
Athletic Club Salt Lake
2:34:01.924000
+23:27.140600
65.5p
36
H 21
Jonas Lantz
Sundsvall
2:34:29.926800
+23:55.143400
65.3p
37
H 21
Helge Holden
Trondheim
2:34:46.928500
+24:12.145100
65.1p
38
H 21
Lars Olsson
Särna SK
2:34:59.929800
+24:25.146400
65.0p
39
H 21
Karl Tiselius
Team Ormsalva
2:35:27.932600
+24:53.149200
64.7p
40
H 21
Niklas Kåviud
Tullinge SK
2:35:32.933100
+24:58.149700
64.6p
41
H 21
Johan Larsson
Berber IS
2:35:56.935500
+25:22.152100
64.4p
42
H 21
Erik Staxäng
IK Stern
2:36:56.941500
+26:22.158100
63.8p
43
H 21
Martin Westlund
Axa SC
2:38:30.950900
+27:56.167500
63.0p
44
H 21
Tommy Theoren
Berber IS
2:38:32.951100
+27:58.167700
63.0p
45
H 21
Trond Lein
Topteam Elite
2:38:34.951300
+28:00.167900
62.9p
46
H 21
Erik Rosenborg
Northsport.se
2:39:15.955400
+28:41.172000
62.6p
Seedningsgräns för led 3 i Vasaloppet: 2:40:00
47
H 21
Gunnar Nylander
Åsarna IK
2:40:23.962200
+29:49.178800
62.0p
48
H 21
Per Vikström
Långshyttans AIK SK
2:40:49.964800
+30:15.181400
61.7p
49
H 21
Jonas Kojan
Funäsdalens SLK
2:41:06.966500
+30:32.183100
61.6p
50
H 21
Lukas Sterner
Stockholms RK
2:41:19.967800
+30:45.184400
61.5p
51
H 21
Petter Egil Røkke
Topteam SK
2:42:26.974500
+31:52.191100
60.9p
52
H 21
Oskar Peterson
Finspångs SOK
2:42:50.976900
+32:16.193500
60.7p
53
H 21
Jonas Nyberg
Filipstads SF
2:43:20.979900
+32:46.196500
60.4p
54
H 21
Mattias Myhr
Semså Fritid
2:43:35.981400
+33:01.198000
60.3p
55
H 21
Fredrik Murray
Ufk
2:43:43.982200
+33:09.198800
60.2p
56
H 21
Anders Gahns
Anders Gahns Byggnads AB
2:47:49.1006800
+37:15.223400
58.3p
57
H 21
Markus Sundbaum
Strömsbergs IF
2:47:55.1007400
+37:21.224000
58.2p
58
H 21
Joni Lidberg
Funäsdalens IF
2:48:40.1011900
+38:06.228500
57.9p
59
H 21
Bujar Bunjaku
IK Hakarpspojkarna
2:49:12.1015100
+38:38.231700
57.6p
60
H 21
Jonas Eriksson
Östersunds SK
2:49:13.1015200
+38:39.231800
57.6p
Seedningsgräns för led 4 i Vasaloppet: 2:50:00
61
H 21
Arne Peterson
Edsbyns SK
2:51:11.1027000
+40:37.243600
56.7p
62
H 21
Albin Svensson
Norrköping
2:51:13.1027200
+40:39.243800
56.7p
63
D 21
Anna Persson
Team B.A.M.P
2:51:14.1027300
+40:40.243900
56.7p
64
H 21
Carl Schartau
Ica-Handlarnas IF
2:53:17.1039600
+42:43.256200
55.8p
65
H 21
Per Thurin
Skanska IF
2:53:39.1041800
+43:05.258400
55.6p
66
H 21
Tomas Lilja
Söders SOL Tyresö
2:53:48.1042700
+43:14.259300
55.6p
67
H 21
Mats-Åke Lantz
Sundsvall
2:54:24.1046300
+43:50.262900
55.3p
68
H 21
Morgan Bygdell
Team B.A.M.P
2:54:28.1046700
+43:54.263300
55.3p
69
H 21
Pål Jansson
OK Roslagen
2:54:32.1047100
+43:58.263700
55.3p
70
H 21
Mikael Erlandsson
Magra IS
2:57:08.1062700
+46:34.279300
54.2p
71
H 21
Mikael Sandzelius
Älvdalens IF SK
2:57:31.1065000
+46:57.281600
54.0p
72
H 21
Linus Holmdahl
Kullavik IF
2:59:08.1074700
+48:34.291300
53.4p
73
H 21
Martin Wåhlin Kämpedal
Vemdalens IF
2:59:14.1075300
+48:40.291900
53.3p
74
H 21
Håkan Hambeson
Volvo IF
2:59:19.1075800
+48:45.292400
53.3p
75
H 21
Tomas Lundin
Uppsala
2:59:58.1079700
+49:24.296300
53.1p
Seedningsgräns för led 5 i Vasaloppet: 3:00:00
76
H 21
Håkan Hellström
OK Linné
3:02:59.1097800
+52:25.314400
51.9p
77
H 21
Patrik Lundstedt
Sundbybergs IK
3:03:33.1101200
+52:59.317800
51.7p
78
H 21
Christer Henricsson
Björkö RK
3:04:08.1104700
+53:34.321300
51.5p
79
H 21
Mats Eriksson
Strömsbergs IF
3:04:23.1106200
+53:49.322800
51.4p
80
H 21
Lars Karlsson
Oxvretens SK
3:04:39.1107800
+54:05.324400
51.3p
81
H 21
Per Svensson
Nacka Värmdö SK
3:05:11.1111000
+54:37.327600
51.1p
82
H 21
Martin Berglund
Föreningen IKJ Haninge
3:07:18.1123700
+56:44.340300
50.4p
83
D 21
Lina Fransson
IK Hakarpspojkarna
3:07:25.1124400
+56:51.341000
50.3p
84
H 21
Lars Jönsson
Sundsvall
3:07:54.1127300
+57:20.343900
50.1p
85
D 21
Tove I Gløtheim Ryttervoll
Brekken IL
3:08:57.1133600
+58:23.350200
49.8p
86
H 21
David Granath
Godegårds SK
3:11:41.1150000
+1:01:07.366600
48.9p
87
H 21
Peter Triumf
Stockholms RK
3:11:44.1150300
+1:01:10.366900
48.8p
88
H 21
Tobias Tobias Larsson
Magra IS
3:14:52.1169100
+1:04:18.385700
47.8p
Seedningsgräns för led 6 i Vasaloppet: 3:15:00
89
H 21
Björn Malmroth
Trønderlaget
3:17:16.1183500
+1:06:42.400100
47.1p
90
H 21
Fredrik Nilsson
Axa SC
3:18:14.1189300
+1:07:40.405900
46.8p
91
D 21
Carina Kalered
Vikbolandet
3:18:37.1191600
+1:08:03.408200
46.7p
92
D 21
Jonna Granström
Uppsala
3:18:51.1193000
+1:08:17.409600
46.6p
93
H 21
Klas Granström
Karlstad
3:19:19.1195800
+1:08:45.412400
46.5p
94
D 21
Lena Wiberg
Uppsala SLK
3:19:25.1196400
+1:08:51.413000
46.4p
95
H 21
Joakim Sorsa
Ica-Handlarnas IF
3:22:08.1212700
+1:11:34.429300
45.6p
96
D 21
Helena Bergvall
Hisingsbacka
3:23:07.1218600
+1:12:33.435200
45.4p
97
D 21
Therese Granelli
IK Stern
3:23:46.1222500
+1:13:12.439100
45.2p
98
H 21
Jens Holmberg
Stockholm
3:24:14.1225300
+1:13:40.441900
45.0p
99
H 21
Espen Sjøvoll
Trønderlaget
3:24:29.1226800
+1:13:55.443400
45.0p
100
H 21
Runar Aune
Trønderlaget
3:24:51.1229000
+1:14:17.445600
44.9p
101
D 21
Matilda Berghäll
Stockholms RK
3:24:55.1229400
+1:14:21.446000
44.9p
102
D 21
Simone Stöppler
SSC Hanau- Rodenbach
3:26:00.1235900
+1:15:26.452500
44.6p
Seedningsgräns för led 7 i Vasaloppet: 3:30:00
103
H 21
Johan Grim
Bruksvallarnas IF
3:30:23.1262200
+1:19:49.478800
43.4p
104
H 21
Magnus Mertzig
Axa SC
3:30:45.1264400
+1:20:11.481000
43.3p
105
D 21
Charlotte Klaxman
Långshyttans AIK SK
3:33:31.1281000
+1:22:57.497600
42.6p
106
H 21
Magnus Wallin
Strängnäs SK
3:35:02.1290100
+1:24:28.506700
42.2p
107
H 21
Johan Westin
Fredrikshofs CK
3:38:31.1311000
+1:27:57.527600
41.4p
108
H 21
Magnus Karlsson
Östervåla IF
3:39:25.1316400
+1:28:51.533000
41.2p
109
H 21
Lars Palm Olsson
Östersunds SK
3:44:41.1348000
+1:34:07.564600
40.0p
Seedningsgräns för led 8 i Vasaloppet: 3:45:00
110
D 21
Catharina Söderström
Folksamkamraterna
3:45:06.1350500
+1:34:32.567100
39.9p
111
H 21
Mikael Aleryd
Vaxholms RF
3:45:56.1355500
+1:35:22.572100
39.7p
112
H 21
Martin Lindahl
Göteborg
3:47:38.1365700
+1:37:04.582300
39.3p
113
H 21
Hans Svensson
IK Stern
3:49:42.1378100
+1:39:08.594700
38.9p
114
D 21
Malin Sjödin
Stuguns SOK Gjurd
3:54:34.1407300
+1:44:00.623900
37.9p
115
D 21
Madeleine Åstrand
IK Hakarpspojkarna
3:56:26.1418500
+1:45:52.635100
37.5p
116
D 21
Tina Benditz
Järfälla SK
3:59:13.1435200
+1:48:39.651800
37.0p
117
H 21
Erik Johannesson
Gävle SK
3:59:59.1439800
+1:49:25.656400
36.8p
Seedningsgräns för led 9 i Vasaloppet: 4:00:00
118
H 21
Anders Molinder
Hammarby IF SF
4:00:22.1442100
+1:49:48.658700
36.8p
119
H 21
Inge Åsen
Trønderlaget
4:09:40.1497900
+1:59:06.714500
35.1p
120
H 21
Olle Olsson
Axa SC
4:10:27.1502600
+1:59:53.719200
35.0p
121
D 21
Louise Balkén
Team Ormsalva
4:15:56.1535500
+2:05:22.752100
34.1p
122
D 21
Karin Rusck
Rävdun SK
4:17:23.1544200
+2:06:49.760800
33.8p
123
H 21
Andreas Lagerkrans
Järfälla
4:18:01.1548000
+2:07:27.764600
33.7p
124
D 21
Maria Carlund
Funäsdalens SLK
4:18:12.1549100
+2:07:38.765700
33.7p
125
H 21
Torsten Agenhag
Österbybruk
4:27:43.1606200
+2:17:09.822800
32.3p
126
D 21
Jill Nordin
Stöde IF
23:59:58.8639700
126
H 21
Gustaf Lönn
Solna
23:59:58.8639700
126
H 21
Mats Sundqvist
Sinv
23:59:58.8639700
126
H 21
Robert Svensson
Bråvikens KK
23:59:58.8639700
126
H 21
Bernt Petter Tennstrand
Norway
23:59:58.8639700
131
H 21
Poul Kéri
Saltsjö Boo
23:59:59.8639800
131
H 21
Powerpuff
Kungälvs Roddklubb
23:59:59.8639800
131
H 21
Christian Seeger
Ufk
23:59:59.8639800
131
H 21
Magnus Ståhlberg
Axa SC
23:59:59.8639800
Logga in för att slippa de här annonserna
21km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21 Motion
Oliver Olsson
Uddevalla IS
1:10:50.424900
66.6p
2
H 21 Motion
Thomas Ole Andersen
Saanti Sijte
1:16:44.460300
+5:54.35300
61.5p
3
H 21 Motion
Rolf Inge Odden
OS I ØSTERDALEN
1:18:38.471700
+7:48.46700
60.0p
4
H 21 Motion
Lars Gløtvold
Os IL
1:21:07.486600
+10:17.61600
58.2p
5
D 21 Motion
Anna Nystedt
Sundsvalls OK
1:23:58.503700
+13:08.78700
56.2p
6
D 21 Motion
Anna-Lena Blomdahl
Funäsdalens IF
1:29:38.537700
+18:48.112700
52.7p
7
D 21 Motion
Viktoria Wallin
Mölndal Outdoor IF
1:30:52.545100
+20:02.120100
51.9p
8
H 21 Motion
Jörgen Larsson
Saltsjö-Duvnäs
1:49:30.656900
+38:40.231900
43.1p
9
D 21 Motion
Gabriella Nilsson
Järfälla
1:50:29.662800
+39:39.237800
42.7p
10
H 21 Motion
Torkel Nilsson
Järfälla
1:51:13.667200
+40:23.242200
42.4p
11
H 21 Motion
Lennart Tång
Trollhättans SOK
1:52:12.673100
+41:22.248100
42.1p
12
D 21 Motion
Sara Johnson
IFK Helsingborg
1:53:20.679900
+42:30.254900
41.6p
13
D 21 Motion
Josefin Alerydh
Vaxholms RF
1:53:24.680300
+42:34.255300
41.6p
14
D 21 Motion
Malin Bergmanlidberg
Funäsdalens IF
1:55:51.695000
+45:01.270000
40.7p
15
D 21 Motion
Annika Johansson
Trollhättans SOK
1:58:17.709600
+47:27.284600
39.9p
16
D 21 Motion
Kristin Johnson
IFK Helsingborg
2:01:50.730900
+51:00.305900
38.7p
17
H 21 Motion
Stefan Roll
Åsätra MK
2:03:42.742100
+52:52.317100
38.2p
18
H 21 Motion
Erik Engström
Östersund
2:04:03.744200
+53:13.319200
38.0p
19
H 21 Motion
Per-olof Lindkvist
Bromma
2:04:52.749100
+54:02.324100
37.8p
20
D 21 Motion
Lisa Cockette
Östersund
2:06:20.757900
+55:30.332900
37.4p
21
D 21 Motion
Anna Backlund
Östersund
2:08:28.770700
+57:38.345700
36.7p
22
D 21 Motion
Gunilla Roll
Fair Trade Runners
2:08:47.772600
+57:57.347600
36.6p
23
H 21 Motion
Anton Holmgren
Spånga
2:17:10.822900
+1:06:20.397900
34.4p
24
D 21 Motion
Ida Bylund
Stockholm
2:44:42.988100
+1:33:52.563100
28.7p
25
D 21 Motion
Karin Af Forselles
Seglingsupplevelser.se
3:15:47.1174600
+2:04:57.749600
24.1p
25
D 21 Motion
Eva Rodillas
Seglingsupplevelser.se
3:15:47.1174600
+2:04:57.749600
24.1p
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)