Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Scandic Cup Boden
2017-12-17
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 18
10km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Pål Jonsson
Strömnäs GIF
26:32.159100
88.1p
2
William Poromaa
Åsarna IK
26:46.160580
+14.1380
87.3p
3
Gustav Kvarnbrink
IFK Umeå
27:11.163090
+39.3890
86.0p
4
Jonathan Norder
IF Hallby SOK
27:30.164950
+58.5750
85.0p
5
Samuel Oskarsson
SK Leksand
27:42.166140
+1:10.6940
84.4p
6
William Schultz
IFK Umeå
27:43.166280
+1:11.7080
84.4p
7
Simon Åstot
IFK Umeå
27:51.167050
+1:19.7850
84.0p
8
Johan Ekberg
Nacka Värmdö SK
27:54.167350
+1:22.8150
83.8p
9
Anton Eriksson
Sollefteå Skidor IF
28:03.168200
+1:31.9000
83.4p
10
Emil Danielsson
Högbo GIF
28:04.168360
+1:32.9160
83.3p
11
Emil Hagström
Garphyttans IF
28:04.168390
+1:32.9190
83.3p
12
Filip Öberg
Kalix SK
28:05.168440
+1:33.9240
83.3p
13
Erik Granström
Strömnäs GIF
28:07.168620
+1:35.9420
83.2p
14
Martin Mickels
Bålsta SK
28:18.169720
+1:46.10520
82.7p
15
Joel Andersson
IFK Mora SK
28:18.169790
+1:46.10590
82.6p
16
Emil Simu
Luleå Gjutarens IF
28:27.170630
+1:55.11430
82.2p
17
Filip Rosjö
IF Hallby SOK
28:31.171070
+1:59.11870
82.0p
18
Georg Ersson
IF Strategen
28:33.171240
+2:01.12040
81.9p
19
Jesper Lindberg
Gellivare Skidallians IK
28:48.172740
+2:16.13540
81.2p
20
Ossian Rosenberg
Åsarna IK
28:51.173060
+2:19.13860
81.1p
21
Rikard Westin
Sollefteå Skidor IF
28:58.173770
+2:26.14570
80.8p
22
Harald Eklöf
IF Hallby SOK
29:04.174340
+2:32.15140
80.5p
23
Mårten Gedda
OK Landehof
29:04.174350
+2:32.15150
80.5p
24
Malte Stefansson
Oxbergs IF
29:04.174360
+2:32.15160
80.5p
25
Oscar Madsstuen
Halmstads Skidklubb
29:04.174370
+2:32.15170
80.5p
26
Jonathan Edman
IFK Umeå
29:06.174530
+2:34.15330
80.4p
27
Hugo Eriksson
Hägglunds Ski Team SK
29:08.174750
+2:36.15550
80.3p
28
Petter Johansson
Sävast Ski Team IF
29:14.175370
+2:42.16170
80.0p
29
William Karlsson
Källbottens IK
29:15.175440
+2:43.16240
80.0p
30
Elis Tingelöf
Sollefteå Skidor IF
29:25.176440
+2:53.17240
79.6p
31
Viktor Svensk
Stora Tuna IK SK
29:27.176690
+2:55.17490
79.5p
32
Truls Gisselman
Rehns BK
29:31.177070
+2:59.17870
79.3p
33
Hampus Bodin
Sollefteå Skidor IF
29:33.177270
+3:01.18070
79.2p
34
Alfred Eriksson
Dala-Järna IK
29:34.177350
+3:02.18150
79.2p
34
Viktor Wiig
IF Strategen
29:34.177350
+3:02.18150
79.2p
36
Adam Boman
Tranemo IF
29:38.177710
+3:06.18510
79.0p
37
Petter Dahl
IF Strategen
29:38.177770
+3:06.18570
79.0p
38
Joel Wessman
Vreta Skid o Mk
29:41.178040
+3:09.18840
78.9p
39
Isak Lieback
Ulricehamns IF
29:42.178110
+3:10.18910
78.8p
40
Henrik Millestu
Utrikes SK
29:43.178250
+3:11.19050
78.8p
41
Wilhelm Korpela
Sollefteå Skidor IF
29:45.178450
+3:13.19250
78.7p
42
Johan B Nordahl
Domnarvets GOIF
29:46.178520
+3:14.19320
78.7p
43
Max Andersson
Domnarvets GOIF
29:47.178600
+3:15.19400
78.6p
44
Erik Engelin
Offerdals SK
29:59.179820
+3:27.20620
78.1p
45
Lucas Laagen
Lidköpings VSK
30:00.179990
+3:28.20790
78.0p
46
Harald Östensen
IFK Skövde SK
30:03.180200
+3:31.21000
77.9p
47
David Sjöberg
Gimo IF SK
30:07.180640
+3:35.21440
77.7p
48
Jakob Thellsén
Vreta Skid o Mk
30:11.181010
+3:39.21810
77.6p
49
Oskar Ahnbrink
Sundbybergs IK
30:16.181550
+3:44.22350
77.4p
50
Sven Leander
Åsarna IK
30:17.181680
+3:45.22480
77.3p
51
Anton Björk
Orsa SK
30:27.182690
+3:55.23490
76.9p
52
Mattias Törnqvist
Garphyttans IF
30:32.183180
+4:00.23980
76.7p
53
Axel Eriksson
Kvarnsvedens GOIF SK
30:35.183410
+4:03.24210
76.6p
54
Oskar Åslund
Östersunds SK
30:35.183450
+4:03.24250
76.6p
55
Alexander Gidlund
Hägglunds Ski Team SK
30:36.183560
+4:04.24360
76.5p
56
Linus Westergren
Täfteå IK
30:37.183680
+4:05.24480
76.5p
57
Eric Carlsson
IFK Umeå
30:45.184450
+4:13.25250
76.2p
58
Axel Åslund
Hedesunda IF
30:45.184480
+4:13.25280
76.1p
59
Olle Windahl
Zinkgruvans IF
30:46.184590
+4:14.25390
76.1p
60
Arvid Larsson
IFK Umeå
30:50.184990
+4:18.25790
75.9p
61
Jacob Lindehag
Strömnäs GIF
30:54.185330
+4:22.26130
75.8p
62
Elias Antonsen
Sävast Ski Team IF
30:56.185510
+4:24.26310
75.7p
63
Per Jutterström
IFK Mora SK
30:57.185650
+4:25.26450
75.7p
64
Benjamin Terent
Rehns BK
30:58.185760
+4:26.26560
75.6p
65
Love Kreij
IF Strategen
31:26.188530
+4:54.29330
74.5p
66
Fabian Csiky
Lycksele IF
31:30.188950
+4:58.29750
74.4p
67
William Selander
Östersunds SK
31:40.189970
+5:08.30770
74.0p
68
Emil Logård
Rehns BK
32:01.192040
+5:29.32840
73.2p
69
Anton Wikström
Bodens SK
32:12.193160
+5:40.33960
72.8p
70
Linus Nilsson
IFK Umeå
32:16.193540
+5:44.34340
72.6p
71
Hugo Hilmersson
Göteborgs SK
32:18.193790
+5:46.34590
72.5p
72
Kasper Wiken
Åsarna IK
32:36.195580
+6:04.36380
71.9p
73
Karl Stark
Vaggeryds SOK
32:38.195750
+6:06.36550
71.8p
74
Alfons Peterson
Borås GIF
32:42.196160
+6:10.36960
71.7p
75
Martin Elmvall
Högbo GIF
32:49.196890
+6:17.37690
71.4p
76
Anton Andersson
Garphyttans IF
32:50.196930
+6:18.37730
71.4p
77
Kasper Keerberg
Estonia
32:52.197100
+6:20.37900
71.3p
78
Pontus Wikström
Hägglunds Ski Team SK
32:56.197560
+6:24.38360
71.2p
79
Jonathan Nahlen
Domnarvets GOIF
33:09.198830
+6:37.39630
70.7p
80
Alex Vinsanius
Västerås Skidklubb
33:25.200410
+6:53.41210
70.2p
81
Emil Eliasson
Gellivare Skidallians IK
33:31.201030
+6:59.41830
70.0p
82
Ask Abrahamsson
IK Stern
33:43.202230
+7:11.43030
69.6p
83
Vincent Johnson
Matfors SK
33:50.202910
+7:18.43710
69.3p
84
Alexi Pirttikoski
Kalix SK
33:56.203560
+7:24.44360
69.1p
85
Johannes Josefsson
Täby IS SK
34:19.205820
+7:47.46620
68.4p
-
Anton Mäkinen
Högbo GIF
23:59:58.8639700
-
Loke Östangård
Eksjö SOK
23:59:58.8639700
-
John Hermansson
IFK Mora SK
23:59:58.8639700
-
Isak Seijsing
Hägglunds Ski Team SK
23:59:58.8639700
-
Simon Strömberg
Täfteå IK
23:59:58.8639700
-
Rasmus Rudberg
Sya SK
23:59:59.8639800
-
Albin Hallander
Vreta Skid o Mk
23:59:59.8639800
-
Jens Eriksson
Strömnäs GIF
23:59:59.8639800
-
Anton Karlsson
Tanums IF
23:59:59.8639800
-
Elias Hortlund
Älvsby IF SK
23:59:59.8639800
-
Hampus Östlin
Sunderby SK
23:59:59.8639800
-
Edvin Quist Weghagen
IFK Skövde SK
23:59:59.8639800
-
Joel Ernstsson
Finspångs SOK
23:59:59.8639800
-
Eelis Murto
Gellivare Skidallians IK
23:59:59.8639800
-
Jesper Persson
Åsarna IK
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)