Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
ICA Kvantum Racet
2017-12-10
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
10km
Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
H 21
Alfred Buskqvist
IK Stern
28:05.168400
90.1p
2
H 20
Jacob Nystedt
Hudiksvalls IF
28:16.169500
+11.1000
89.5p
3
H 21
Jörgen Brink
Delsbo IF
28:17.169600
+12.1100
89.4p
4
H 20
Fredrik Andersson
Sollefteå Skidor IF
29:03.174200
+58.5700
87.0p
5
H 21
Patrik Tallbom
Östersunds SK
29:05.174400
+1:00.5900
86.9p
6
H 21
Hugo Jacobsson
Falun Borlänge SK
29:29.176800
+1:24.8300
85.7p
7
H 18
Gustav Kvarnbrink
IFK Umeå
29:33.177200
+1:28.8700
85.5p
8
H 18
William Poromaa
Åsarna IK
29:46.178500
+1:41.10000
84.8p
9
H 18
Anton Eriksson
Sollefteå Skidor IF
29:56.179500
+1:51.11000
84.3p
10
H 21
Carl Olander
IK Stern
30:03.180200
+1:58.11700
84.0p
11
H 21
Sebastian Olsson
Stockviks SF
30:06.180500
+2:01.12000
83.9p
12
H 20
Tobias Lindman
Stockviks SF
30:27.182600
+2:22.14100
82.9p
13
H 20
Jonas Granlund
Hudiksvalls IF
31:15.187400
+3:10.18900
80.7p
14
H 21
Daniel Persson
Sollefteå Skidor IF
31:18.187700
+3:13.19200
80.5p
15
H 18
Elis Tingelöf
Sollefteå Skidor IF
31:23.188200
+3:18.19700
80.3p
16
H 20
Jonathan Modin
Sollefteå Skidor IF
31:27.188600
+3:22.20100
80.2p
17
H 21
Marcus Grate
IFK Umeå
31:30.188900
+3:25.20400
80.0p
18
H 21
Calle Sjöstrand
Sollefteå Skidor IF
31:42.190100
+3:37.21600
79.5p
19
H 21
Jakob Jansson
Östersunds SK
31:57.191600
+3:52.23100
78.9p
20
H 18
Hugo Eriksson
Hägglunds Ski Team SK
32:03.192200
+3:58.23700
78.6p
21
H 20
Linus Lillsjö
Hällbybrunns IF
32:18.193700
+4:13.25200
78.0p
22
H 20
Adam Westman
Hudiksvalls IF
32:53.197200
+4:48.28700
76.6p
23
H 18
Oskar Åslund
Östersunds SK
32:59.197800
+4:54.29300
76.3p
24
H 18
Petter Dahl
IF Strategen
33:04.198300
+4:59.29800
76.1p
25
H 18
Love Kreij
IF Strategen
33:05.198400
+5:00.29900
76.1p
26
H 18
Alexander Gidlund
Hägglunds Ski Team SK
33:15.199400
+5:10.30900
75.7p
27
H 21
Håkan Wallberg
Hägglunds Ski Team SK
34:30.206900
+6:25.38400
72.9p
28
H 21
Oscar Strömberg
Hägglunds Ski Team SK
34:34.207300
+6:29.38800
72.7p
29
H 18
Isak Seijsing
Hägglunds Ski Team SK
35:59.215800
+7:54.47300
69.8p
30
H 18
Pontus Wikström
Hägglunds Ski Team SK
37:18.223700
+9:13.55200
67.3p
31
H 21
Markus Nordmark
Nässjö SF
37:22.224100
+9:17.55600
67.2p
5km
Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
H 16
Gustav Pålsson
Utrikes SK
15:04.90300
2
H 16
Gustav Hedström
Östersunds SK
15:36.93500
+32.3100
3
D 20
Frida Karlsson
Sollefteå Skidor IF
15:43.94200
+39.3800
73.3p
4
D 16
Tove Eriksson
Stockviks SF
16:00.95900
+56.5500
5
H 16
Laban Nordin
Vårby IK
16:21.98000
+1:17.7600
6
D 21
Britta Johansson Norgren
Sollefteå Skidor IF
16:25.98400
+1:21.8000
70.2p
7
H 16
Isac Morin
Utrikes SK
16:32.99100
+1:28.8700
8
H 16
Viktor Olsson
Husums IF SK
16:43.100200
+1:39.9800
8
H 16
Melker Eklund
Vårby IK
16:43.100200
+1:39.9800
10
H 16
Sebastian Hägglöf
Hägglunds Ski Team SK
16:48.100700
+1:44.10300
11
H 16
Axel Saitton
Vårby IK
17:01.102000
+1:57.11600
12
H 16
Anders Dahl
Alnö SK
17:07.102600
+2:03.12200
13
D 20
Linn Svahn
IFK Umeå
17:08.102700
+2:04.12300
67.3p
14
D 21
Jessika Ericsson
Stockviks SF
17:12.103100
+2:08.12700
67.0p
15
H 16
Ebbe Abrahamsson Gjersvol
Östersunds SK
17:31.105000
+2:27.14600
16
H 16
Leo Svahn
Östersunds SK
17:32.105100
+2:28.14700
17
D 18
Lovisa Olsson
Hägglunds Ski Team SK
17:45.106400
+2:41.16000
64.9p
18
H 16
Axel Mannelqvist
Vårby IK
17:50.106900
+2:46.16500
19
D 16
Elin Modin
Sollefteå Skidor IF
17:54.107300
+2:50.16900
20
D 16
Klara Torshage
Vårby IK
17:58.107700
+2:54.17300
21
D 20
Vendela Blom
Stockviks SF
18:14.109300
+3:10.18900
63.2p
22
H 16
Lowe Wagman
Sollefteå Skidor IF
18:16.109500
+3:12.19100
22
D 16
Amanda Pallin
Alnö SK
18:16.109500
+3:12.19100
24
D 16
Elin Forsgren
Vårby IK
18:21.110000
+3:17.19600
25
D 18
Gabriella Pålsson
Utrikes SK
18:28.110700
+3:24.20300
62.4p
26
D 16
Elsa Eriksson
Husums IF SK
18:29.110800
+3:25.20400
27
D 20
Maja Petersson
Vårby IK
18:41.112000
+3:37.21600
61.7p
28
D 18
Emma Lundell
Hägglunds Ski Team SK
18:48.112700
+3:44.22300
61.3p
29
H 16
Arvid Henning
Bondsjöhöjdens IK
18:51.113000
+3:47.22600
30
D 18
Julia Sjödin
Bondsjöhöjdens IK
18:59.113800
+3:55.23400
60.7p
31
H 16
Seth Borglund
Bondsjöhöjdens IK
19:05.114400
+4:01.24000
32
H 16
Teo Eikelboom
Vårby IK
19:13.115200
+4:09.24800
33
D 16
Sofia Redman
Östersunds SK
19:23.116200
+4:19.25800
34
D 16
Sigrid Hübenette
Husums IF SK
19:28.116700
+4:24.26300
35
H 16
Njord Spovmark
Husums IF SK
19:30.116900
+4:26.26500
35
D 18
Moa Backlund
Högbo GIF
19:30.116900
+4:26.26500
59.1p
37
D 18
Elsa Forsberg
Hägglunds Ski Team SK
19:50.118900
+4:46.28500
58.1p
38
D 20
Hedda Berglund
Vårby IK
19:59.119800
+4:55.29400
57.7p
39
D 16
Marie Dahlberg
Sollefteå Skidor IF
20:08.120700
+5:04.30300
40
D 18
Emilia Pettersson
Sollefteå Skidor IF
20:23.122200
+5:19.31800
56.5p
41
D 16
Alva Eklund
Sollefteå Skidor IF
20:35.123400
+5:31.33000
42
D 16
Sanna Sundström
Husums IF SK
20:58.125700
+5:54.35300
43
D 18
Johanna Dahl
Vårby IK
22:00.131900
+6:56.41500
52.4p
Logga in för att slippa de här annonserna
2.5km
Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
H 14
Erik Byström
Vårby IK
7:34.45300
2
H 14
Sebastian Höglund
Bondsjöhöjdens IK
7:37.45600
+3.200
3
D 14
Elin Näslund
Vårby IK
7:41.46000
+7.600
4
H 14
Rikard Sjödin
Bondsjöhöjdens IK
7:43.46200
+9.800
5
H 14
Hjalmar Oskarsson
Ås IF
7:44.46300
+10.900
6
D 14
Elvira Nilsson
Sollefteå Skidor IF
7:50.46900
+16.1500
7
H 14
Marcus Nilsson
Hägglunds Ski Team SK
7:53.47200
+19.1800
8
H 14
Carl Gustafsson
Vårby IK
7:58.47700
+24.2300
9
H 14
Viking Olsson
Husums IF SK
8:05.48400
+31.3000
10
H 14
Oskar Höglund
Sollefteå Skidor IF
8:06.48500
+32.3100
11
H 14
Isac Lundblad
Hägglunds Ski Team SK
8:07.48600
+33.3200
12
D 14
Alva Svahn
Östersunds SK
8:09.48800
+35.3400
13
D 14
Louise Jonsson
Alnö SK
8:19.49800
+45.4400
14
H 12
Kaspar Ericsson
Stockviks SF
8:29.50800
+55.5400
14
H 14
Elias Redman
Östersunds SK
8:29.50800
+55.5400
16
D 14
Belle Spets
Vårby IK
8:30.50900
+56.5500
17
D 12
Maja Pålsson
Utrikes SK
8:31.51000
+57.5600
18
H 14
Axel Tingelöf
Sollefteå Skidor IF
8:34.51300
+1:00.5900
19
H 14
Charlie Ahlmark
Sollefteå Skidor IF
8:37.51600
+1:03.6200
20
H 12
Kalle Birve
Alnö SK
8:43.52200
+1:09.6800
20
D 14
Hanna Mårtensson
Utrikes SK
8:43.52200
+1:09.6800
22
D 14
Nora Westerlund
Vårby IK
8:48.52700
+1:14.7300
23
D 12
Hilde Oscarsson
Ås IF
8:49.52800
+1:15.7400
23
D 14
Wilma Nilsson
Sollefteå Skidor IF
8:49.52800
+1:15.7400
25
H 14
Knut Saitton
Vårby IK
8:53.53200
+1:19.7800
26
D 12
Leia Ugarph Nordström
Näsvikens IK
8:54.53300
+1:20.7900
26
D 14
Ellen Norenius
Hägglunds Ski Team SK
8:54.53300
+1:20.7900
26
D 14
Liv Persson
Sollefteå Skidor IF
8:54.53300
+1:20.7900
29
H 12
Martin Nilsson
Hägglunds Ski Team SK
8:57.53600
+1:23.8200
30
H 14
Isak Bodin
Sollefteå Skidor IF
9:03.54200
+1:29.8800
31
D 14
Maja Wallberg
Hägglunds Ski Team SK
9:05.54400
+1:31.9000
32
D 12
Minna Mikaelsson
Vårby IK
9:06.54500
+1:32.9100
33
D 12
Emma Forsgren
Vårby IK
9:12.55100
+1:38.9700
33
D 14
Emilia Johansson
Hägglunds Ski Team SK
9:12.55100
+1:38.9700
35
D 14
Filippa Hägglund
Sollefteå Skidor IF
9:15.55400
+1:41.10000
36
H 14
Erik Sundberg
Vårby IK
9:24.56300
+1:50.10900
37
H 12
Hugo Kallin
Hägglunds Ski Team SK
9:30.56900
+1:56.11500
38
H 12
Marcus Edlund
Hägglunds Ski Team SK
9:40.57900
+2:06.12500
39
D 12
Linnea Arnlöf
Hägglunds Ski Team SK
9:46.58500
+2:12.13100
40
H 12
Erik Gustafsson
Vårby IK
9:48.58700
+2:14.13300
41
H 12
Linus Källman
Sollefteå Skidor IF
9:54.59300
+2:20.13900
42
H 12
Joel Byström
Vårby IK
9:58.59700
+2:24.14300
43
D 12
Penny Spets
Vårby IK
10:13.61200
+2:39.15800
43
D 14
Elsa Bergqvist
Sollefteå Skidor IF
10:13.61200
+2:39.15800
45
H 12
Teo Dolk
Sollefteå Skidor IF
10:14.61300
+2:40.15900
46
H 12
Noa Rindeskog
Hägglunds Ski Team SK
10:15.61400
+2:41.16000
47
D 14
Ronja Nilsson
Sollefteå Skidor IF
10:17.61600
+2:43.16200
48
H 12
Oskar Andersson
Sollefteå Skidor IF
10:46.64500
+3:12.19100
49
D 14
Cornelia Hörnqvist
Hägglunds Ski Team SK
10:48.64700
+3:14.19300
50
H 12
Nils Wallberg
Hägglunds Ski Team SK
10:53.65200
+3:19.19800
51
D 12
Märta Hübenette
Husums IF SK
11:33.69200
+3:59.23800
52
D 12
Noelia Frank
Alnö SK
11:44.70300
+4:10.24900
53
D 12
Skade Spovmark
Husums IF SK
11:48.70700
+4:14.25300
54
D 12
Hilda Bergqvist
Sollefteå Skidor IF
12:03.72200
+4:29.26800
55
D 12
Stina Morin
Utrikes SK
12:17.73600
+4:43.28200
56
H 12
Hugo Johansson
Backe IF
13:35.81400
+6:01.36000
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)