Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Vinterpremiären dag 2
2017-12-03
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
8km
Längdskidor, Fristil, Masstart
1
H 20
Pål Jonsson
Strömnäs GIF
22:13.133260
85.0p
2
H 20
Anton Murto
Gellivare Skidallians IK
22:34.135390
+21.2030
83.7p
3
H 20
Anton Laine
Kalix SK
23:00.137980
+47.4620
82.1p
4
H 20
Eelis Murto
Gellivare Skidallians IK
23:14.139310
+1:00.5950
81.3p
5
H 20
Andreas Karlsson
Kalix SK
23:44.142360
+1:31.9000
79.6p
6
H 21
Sindre A Winter Torbergsen
Medkila Skiclub
23:52.143140
+1:38.9780
79.2p
7
H 21
Bernt Niva
IFK Kiruna
23:59.143880
+1:46.10520
78.7p
8
H 20
Jesper Lindberg
Gellivare Skidallians IK
24:13.145260
+2:00.11900
78.0p
9
H 20
Emil Simu
Luleå Gjutarens IF
24:25.146490
+2:12.13130
77.3p
10
H 20
Simon Stenberg
Kalix SK
24:55.149420
+2:41.16060
75.8p
11
H 20
Petter Johansson
Sävast Ski Team IF
25:30.152940
+3:16.19580
74.1p
12
H 21
Magnus Lindmark
IFK Kiruna
25:32.153190
+3:19.19830
74.0p
13
H 20
Victor Svensson
Gellivare Skidallians IK
26:51.161080
+4:38.27720
70.3p
14
H 20
Ludvig Söderlind
IFK Kiruna
27:01.162000
+4:47.28640
69.9p
15
H 21
Fredrik Rosenberg
IFK Kiruna
29:24.176360
+7:11.43000
64.3p
16
H 21
Vegard Johnsen
Ankenes SK
23:59:58.8639700
17
H 20
Samuel Höjlind
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
17
H 20
Jon-henrik Winter Torbergsen
Medkila Skiclub
23:59:59.8639800
17
H 20
Emil Eliasson
Gellivare Skidallians IK
23:59:59.8639800
17
H 21
Kristian Poromaa
Jukkasjärvi IF
23:59:59.8639800
5km
Längdskidor, Fristil, Masstart
1
H 15
Theo Mattei
Sävast Ski Team IF
15:31.93050
2
H 16
Pontus Lundholm
Strömnäs GIF
15:39.93830
+7.680
3
H 16
Viktor Majbäck
Jukkasjärvi IF
15:54.95380
+23.2230
4
H 15
Victor Berglund
Bodens SK
16:20.97910
+48.4760
5
H 15
David Lantto
OK Sarven
16:20.97950
+49.4800
6
D 20
Olivia Alm
Strömnäs GIF
16:23.98250
+52.5100
66.6p
7
D 20
Maja Majbäck
Jukkasjärvi IF
16:23.98280
+52.5130
66.6p
8
H 15
Simon Markström
Luleå Gjutarens IF
16:56.101540
+1:24.8390
9
D 20
Ebba Larsson
Gellivare Skidallians IK
16:59.101870
+1:28.8720
64.2p
10
D 15
Lisa Eriksson
Strömnäs GIF
17:07.102690
+1:36.9540
11
H 15
Per Anders Lind
Ballangen Ski
17:25.104400
+1:53.11250
12
H 15
Henri Murto
OK Sarven
17:25.104450
+1:54.11300
13
D 20
Moa Majbäck
Jukkasjärvi IF
17:29.104800
+1:57.11650
62.5p
14
D 16
Hanna Lundberg
Luleå Gjutarens IF
17:34.105370
+2:03.12220
15
H 16
Tobias Snell
Luleå Gjutarens IF
17:36.105560
+2:05.12410
16
D 15
Wilma Riekkola
Sävast Ski Team IF
17:38.105730
+2:06.12580
17
D 20
Svea Holmbom
Sävast Ski Team IF
17:42.106110
+2:10.12960
61.7p
18
D 15
Therese Patomella
Jukkasjärvi IF
17:44.106360
+2:13.13210
19
D 16
Lisa Ingesson
Strömnäs GIF
17:46.106570
+2:15.13420
20
D 20
Carolina Westin
Sävast Ski Team IF
17:54.107390
+2:23.14240
60.9p
21
D 20
Moa Nilsson
Sävast Ski Team IF
18:06.108570
+2:35.15420
60.3p
22
D 20
Emilia Riekkola
Sävast Ski Team IF
18:09.108870
+2:38.15720
60.1p
23
D 20
Evelina Niemi
Kalix SK
18:17.109650
+2:46.16500
59.7p
24
H 15
Oskar Johannessen
Ankenes SK
18:36.111520
+3:04.18370
25
H 21 Motion
Ole Juuso
IFK Kiruna
18:43.112210
+3:11.19060
58.3p
26
D 21
Hanna Wikman
Gellivare Skidallians IK
18:48.112780
+3:17.19630
58.0p
27
D 16
Emma Lindqvist
Bodens SK
18:50.112980
+3:19.19830
28
D 20
W Linn Elise Torbergsen
Medkila Skiclub
19:26.116500
+3:54.23350
56.2p
29
H 16
Gabriel Miernik
Malmbergets AIF
19:28.116790
+3:57.23640
30
D 16
Sofia Lundkvist
Kalix SK
19:33.117210
+4:01.24060
31
D 16
Sanna Nordholme
Strömnäs GIF
19:41.118010
+4:09.24860
32
H 21 Motion
Frode Ström
Narvik SK
19:46.118510
+4:14.25360
55.2p
33
D 20
Ellen Nykäinen
Pajala IF
19:47.118650
+4:16.25500
55.2p
34
D 15
Elsa Larsson
Sävast Ski Team IF
19:49.118850
+4:18.25700
35
D 16
Eline Hansen
Ballangen Ski
20:00.119990
+4:29.26840
36
H 16
Mattias Pigg
Malmbergets AIF
20:19.121890
+4:48.28740
37
D 20
Karin Rönnbäck
Kalix SK
20:58.125720
+5:26.32570
52.1p
38
D 20
Sara Thyni
Kalix SK
21:29.128880
+5:58.35730
50.8p
39
D 15
Sigrid Kvandal Solberg
Ballangen Ski
21:34.129340
+6:02.36190
40
D 16
Cornelia Nilsson
Strömnäs GIF
21:52.131150
+6:21.38000
41
D 21 Motion
Anneli Murto
OK Sarven
22:33.135200
+7:01.42050
48.4p
42
D 15
Inga Kristoffersen
Ballangen Ski
25:45.154480
+10:14.61330
43
D 21
Cecilia Karlsson
Malmbergets AIF
25:51.155080
+10:20.61930
42.2p
44
D 20
Ida Maenpää
IF Brahe
23:59:58.8639700
44
D 20
Tova Nyberg
Gellivare Skidallians IK
23:59:58.8639700
46
H 15
Tobias Sörslett Samuelsen
Ballangen Ski
23:59:59.8639800
46
H 15
Sebastian Hansen
melbo
23:59:59.8639800
46
D 16
Alma Hansson
Malmbergets AIF
23:59:59.8639800
46
D 16
Ingeborg Hansen
Medkila Skiclub
23:59:59.8639800
46
D 16
Elsa Holmbom
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800
46
H 16
Christoffer Alm
Strömnäs GIF
23:59:59.8639800
46
H 16
Hannes Mickelsson
OK Sarven
23:59:59.8639800
46
D 20
Eida Härkönen
Jukkasjärvi IF
23:59:59.8639800
2km
Längdskidor, Fristil, Masstart
1
H 14
Jesper Lundholm
Strömnäs GIF
8:30.50960
2
H 13
Tim Lundberg
Luleå Gjutarens IF
8:31.51060
+1
3
D 14
Ella Turesson
Luleå Gjutarens IF
9:04.54300
+33.3240
4
H 13
Jim Blomqvist
Luleå Gjutarens IF
9:21.56040
+50.4980
5
D 13
Felicia Westin
Sävast Ski Team IF
9:34.57380
+1:04.6320
6
D 13
Isabell Åberg
Luleå Gjutarens IF
9:44.58310
+1:13.7250
7
D 14
Olivia Söderlind
IFK Kiruna
9:46.58560
+1:16.7500
8
H 13
Isak Simonsen
Ankenes SK
9:48.58760
+1:18.7700
9
D 13
Lina Lantto
Gällivare SK
9:55.59460
+1:25.8400
10
D 13
Asta Lind-oja
Jukkasjärvi IF
10:07.60680
+1:37.9620
11
H 14
Tobias Hansen
melbo
10:17.61640
+1:46.10580
12
D 14
Ella Johansson
Sävast Ski Team IF
10:21.62040
+1:50.10980
13
D 14
Charlene Ödegård Backe
Ballangen Ski
11:10.66970
+2:40.15910
14
H 13
Jakob Gunnare
IFK Kiruna
12:08.72760
+3:38.21700
15
H 13
Eddie Tornberg
IFK Kiruna
12:09.72810
+3:38.21750
16
D 13
Kristina Lindmark
IFK Kiruna
23:59:59.8639800
16
H 13
Sigurd Hansen
Medkila Skiclub
23:59:59.8639800
16
H 14
Oskar Ingvarsson
Luleå Gjutarens IF
23:59:59.8639800
16
H 14
Sune Ögren
Jukkasjärvi IF
23:59:59.8639800
16
H 14
Emil Eriksson
Gällivare SK
23:59:59.8639800
1km
Längdskidor, Fristil, Masstart
1
H 12
Ulrik Jonsson
Strömnäs GIF
5:11.31030
2
D 12
Unni Häggrot
Jukkasjärvi IF
5:28.32740
+17.1610
3
H 11
Andreas Sagnes Jørgensen
Ballangen Ski
5:29.32820
+17.1690
4
H 12
Jesper Jakobsson
Gällivare SK
5:30.32970
+19.1840
5
H 12
Arvid Ingvarsson
Luleå Gjutarens IF
5:36.33530
+25.2400
6
H 12
Rasmus Normann
Strömnäs GIF
5:37.33640
+26.2510
7
H 11
Vilgot Kuokkanen
Luleå Gjutarens IF
5:39.33800
+27.2670
8
D 12
Mirakel Lind
Jukkasjärvi IF
5:41.34050
+30.2920
9
H 12
Viggo Normann
Strömnäs GIF
5:42.34110
+30.2980
10
D 11
My Blomqvist
Luleå Gjutarens IF
5:44.34390
+33.3260
11
D 12
Elsa Eriksson
Strömnäs GIF
5:50.34990
+39.3860
12
D 11
Ellen Lundholm
Strömnäs GIF
5:51.35070
+40.3940
13
D 11
Edit Söderlind
IFK Kiruna
5:56.35530
+45.4400
14
D 12
Emmy Johansson
Gällivare SK
5:58.35770
+47.4640
15
H 11
Alvin Svonni
Jukkasjärvi IF
6:04.36310
+52.5180
16
H 11
Christen Hansen
Ballangen Ski
6:04.36340
+53.5210
17
H 10
Andre Jonsson
Strömnäs GIF
6:04.36380
+53.5250
18
H 12
Oskar Junkka
OK Sarven
6:08.36730
+57.5600
19
D 12
Sofie Simonsen
Ankenes SK
6:29.38810
+1:17.7680
20
H 10
Arvid Junkka
OK Sarven
6:39.39870
+1:28.8740
21
D 9
Vega Oja
Jukkasjärvi IF
6:43.40220
+1:31.9090
22
D 11
Märta Johansson
Luleå Gjutarens IF
6:47.40650
+1:36.9520
23
D 12
Inez Häggrot
Jukkasjärvi IF
6:52.41180
+1:41.10050
24
H 12
John Håvard K Larsen
Alsvåg IL
7:00.41960
+1:49.10830
25
D 9
Vilma Kuokkanen
Luleå Gjutarens IF
7:02.42110
+1:50.10980
26
D 10
Milly Hansson
Malmbergets AIF
7:02.42130
+1:51.11000
27
D 11
Andrea Kristoffersen
Ballangen Ski
7:04.42370
+1:53.11240
28
D 12
Siri Kristiansen
IFK Kiruna
7:07.42690
+1:56.11560
29
D 12
Turina Johansson
Jukkasjärvi IF
7:20.43940
+2:09.12810
30
H 10
Aksel Kristiansen
IFK Kiruna
7:25.44430
+2:14.13300
31
H 9
Elias Åberg
Luleå Gjutarens IF
7:32.45170
+2:21.14040
32
D 11
Helena Johannessen
Ankenes SK
7:42.46120
+2:30.14990
33
D 9
Sally Johansson
Jukkasjärvi IF
7:50.46910
+2:38.15780
34
D 9
Irma Ingvarsson
Luleå Gjutarens IF
8:36.51500
+3:24.20370
35
D 9
Mali Simonsen
Ankenes SK
9:00.53900
+3:48.22770
36
D 10
Selma Eriksson
Jukkasjärvi IF
9:08.54750
+3:57.23620
37
D 9
Elvira Niva
IFK Kiruna
9:18.55770
+4:07.24640
38
D 9
Selma Solberg Kvandal
Ballangen Ski
9:23.56250
+4:12.25120
39
H 9
Peder Kristoffersen
Ballangen Ski
15:38.93730
+10:27.62600
40
D 12
Ragnhild Solberg
Ballangen Ski
23:59:58.8639700
41
D 9
Karoline Jørgensen
Ballangen Ski
23:59:59.8639800
41
D 10
Elina Nilimaa
IFK Kiruna
23:59:59.8639800
41
D 12
Klara Johansson
Jukkasjärvi IF
23:59:59.8639800
0.8km
Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
D 8
Ida Eriksson
Jukkasjärvi IF
1
D 8
Tyra Johansson
Jukkasjärvi IF
1
D 8
Winna Lind
Jukkasjärvi IF
1
D 8
Mimmi Lindmark
IFK Kiruna
1
D 8
Joline Lund
Jukkasjärvi IF
1
D 8
Alvina Niva
IFK Kiruna
1
D 8
Philippa Stålnacke
Jukkasjärvi IF
1
D 8
Troja Sundin
Gällivare SK
1
D 8
Alma Svonni
Jukkasjärvi IF
1
H 8
Hugo Junkka
OK Sarven
11
D 8
Meya Johansson
Jukkasjärvi IF
23:59:59.8639800
11
D 8
Ellen Särkimukkae
Jukkasjärvi IF
23:59:59.8639800
11
H 8
Nils-Isak Lund
Jukkasjärvi IF
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)