Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Renrajden
2018-01-28
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Hannes Boström
IFK Arvidsjaur SK
2:01:42.730100
84.3p
2
Jonny Nilimaa
AXA SC
2:03:46.742500
+2:04.12300
82.7p
3
Jesper Pettersson
Strömnäs GIF
2:09:03.774200
+7:21.44000
78.7p
4
Mats Henriksson
AXA SC
2:09:12.775100
+7:30.44900
78.6p
5
Bernt Niva
IFK Kiruna
2:09:14.775300
+7:32.45100
78.6p
6
Erik Skott
Aapua IF
2:09:16.775500
+7:34.45300
78.5p
7
Mats Riekkola
OK Renen
2:09:25.776400
+7:43.46200
78.4p
8
Samuel Carlsson
Sundbybergs IK
2:11:59.791800
+10:17.61600
76.7p
9
Johan Scott
Aapua IF
2:13:19.799800
+11:37.69600
75.8p
10
Stefan Messner
Sävast Ski Team IF
2:15:09.810800
+13:27.80600
74.6p
11
Marcus Look
Studentidrott
2:15:18.811700
+13:36.81500
74.5p
12
Jon Rackner
Gellivare Skidallians IK
2:16:09.816800
+14:27.86600
73.9p
13
Marcus Nilsson
Studentidrott
2:16:19.817800
+14:37.87600
73.8p
14
Marcus Karlsson
Kalix SK
2:16:42.820100
+15:00.89900
73.6p
15
Mats Johansson
Vittangi SK
2:17:44.826300
+16:02.96100
73.0p
16
Henrik Blom
Rejlers IF
2:19:46.838500
+18:04.108300
71.7p
17
Edvin Claesson
IF Hallby SOK
2:19:48.838700
+18:06.108500
71.7p
18
Stig Lundmark
Sveaskogs IF
2:20:14.841300
+18:32.111100
71.5p
19
Markus Ranner
Luleguttene
2:20:30.842900
+18:48.112700
71.3p
20
Thomas Svensson
I 19 IF
2:21:54.851300
+20:12.121100
70.5p
21
Fredrik Medelid
Pajala IF
2:21:57.851600
+20:15.121400
70.5p
22
Lukas Skott
Aapua IF
2:23:02.858100
+21:20.127900
69.8p
23
Erik Granström
Arvidsjaur
2:24:17.865600
+22:35.135400
69.1p
24
Robert Bergvall
Storfors SK
2:24:28.866700
+22:46.136500
69.0p
25
Fredrik Öman
Antnäs BK
2:24:30.866900
+22:48.136700
69.0p
26
Joonas Lämsä
Studentidrott
2:24:34.867300
+22:52.137100
69.0p
27
Daniel Granlund
Luleguttene
2:25:18.871700
+23:36.141500
68.6p
28
Håkan Olsson
Luleå Gjutarens IF
2:26:07.876600
+24:25.146400
68.2p
29
Petter Larsson
Vittangi SK
2:28:16.889500
+26:34.159300
67.0p
30
Mattias Nilsson
Luleguttene
2:28:27.890600
+26:45.160400
66.9p
31
Tomas Törevall
Gällivare Endurance
2:28:54.893300
+27:12.163100
66.7p
32
Göran Karlsson
Luleguttene
2:29:40.897900
+27:58.167700
66.3p
33
Oskar Öqvist
Luleå
2:30:01.900000
+28:19.169800
66.1p
34
Kenneth Hagman
Svenska Marinvaror
2:31:52.911100
+30:10.180900
65.2p
35
Simon Lindgren
Kalix SK
2:32:45.916400
+31:03.186200
64.8p
36
Mattias Eklund
Uddevägen SK
2:33:03.918200
+31:21.188000
64.6p
37
Magnus Oja
IFK Kiruna
2:33:19.919800
+31:37.189600
64.5p
38
Hans Bäckström
Lulekamraterna
2:33:23.920200
+31:41.190000
64.5p
39
Henrik Risberg
Piteå Elit SK
2:35:18.931700
+33:36.201500
63.6p
40
David Falk
Jukkasjärvi IF
2:35:57.935600
+34:15.205400
63.3p
41
Mattias Karlsson
AXA SC
2:35:59.935800
+34:17.205600
63.3p
42
Mats Nordin
Lulekamraterna
2:36:05.936400
+34:23.206200
63.2p
43
Erik Lund
Luleå Gjutarens IF
2:36:42.940100
+35:00.209900
62.9p
44
Joel Pettersson
Antnäs BK
2:37:24.944300
+35:42.214100
62.6p
45
Isak Lisspers
Luleå
2:38:10.948900
+36:28.218700
62.3p
46
Jonas Majala
Luleå
2:38:50.952900
+37:08.222700
62.0p
47
Bosse Häll
Arjeplogs SK
2:39:34.957300
+37:52.227100
61.6p
48
Stephan Schnabel
Studentidrott
2:39:39.957800
+37:57.227600
61.6p
49
Andeas Tano
Ohtanajärvi IK
2:40:08.960700
+38:26.230500
61.4p
50
Jan-Anders Karlsson
1Life IF
2:41:09.966800
+39:27.236600
61.0p
51
Erik Lönnbom
Luleguttene
2:41:37.969600
+39:55.239400
60.8p
52
Olle Nilsson
Luleå Gjutarens IF
2:43:28.980700
+41:46.250500
60.0p
53
Patrik Stenberg
Bergnäsets AIK
2:44:12.985100
+42:30.254900
59.7p
54
Magnus Emanuelsson
Kiruna
2:44:17.985600
+42:35.255400
59.6p
55
Klas Lundkvist
Ersnäs IF
2:44:27.986600
+42:45.256400
59.6p
56
Ulf Isaksson
Kalix SK
2:45:06.990500
+43:24.260300
59.3p
57
Mikael Cederberg
Försvarets Sk
2:45:58.995700
+44:16.265500
59.0p
58
Christer Köhler
Abisko Ioik
2:47:14.1003300
+45:32.273100
58.5p
59
Jan Boman
Luleå Atletklubb
2:47:17.1003600
+45:35.273400
58.4p
60
Rolf Jakobsson
Vattenfalls IF
2:47:38.1005700
+45:56.275500
58.3p
61
Anders Borgeryd
Strömnäs GIF
2:48:39.1011800
+46:57.281600
57.9p
62
Krister Berglund
Sävast Ski Team IF
2:49:26.1016500
+47:44.286300
57.6p
63
Hampus Persson
Studentidrott
2:50:19.1021800
+48:37.291600
57.3p
64
Henrik Johansson
Jukkasjärvi IF
2:50:54.1025300
+49:12.295100
57.0p
65
Roland Törngren
Luleå Gjutarens IF
2:51:21.1028000
+49:39.297800
56.9p
66
Håkan Petersson
I 19 IF
2:51:49.1030800
+50:07.300600
56.7p
67
Ronny Sundqvist
Luleå Gjutarens IF
2:52:00.1031900
+50:18.301700
56.6p
68
Lars Oscarsson
Piteå Elit SK
2:54:59.1049800
+53:17.319600
55.6p
69
Patrik Grundell
Svappavaara AIF
2:55:04.1050300
+53:22.320100
55.5p
70
Oskar Sundqvist
Luleå Gjutarens IF
2:57:11.1063000
+55:29.332800
54.8p
71
Marko Hyrkäs
Team Koskitalo
2:58:16.1069500
+56:34.339300
54.4p
72
Fabian Persson
Ufk
3:00:24.1082300
+58:42.352100
53.7p
73
Jim Niemi
Sunderby SK
3:01:54.1091300
+1:00:12.361100
53.2p
74
Mikael Hakovainio
Luleå
3:01:58.1091700
+1:00:16.361500
53.2p
75
Kay Rung
Svensby SK
3:02:37.1095600
+1:00:55.365400
53.0p
76
Jonas Drugge
Lulekamraterna
3:04:20.1105900
+1:02:38.375700
52.4p
77
Mattias Rönnbäck
Luleå Gjutarens IF
3:05:48.1114700
+1:04:06.384500
52.0p
78
Daniel Rova
Luleå Gjutarens IF
3:05:49.1114800
+1:04:07.384600
52.0p
79
Hannes Hedlund
Luleå
3:07:26.1124500
+1:05:44.394300
51.5p
80
Niklas Grip
Lulekamraterna
3:08:48.1132700
+1:07:06.402500
51.0p
81
Roger Larsson
Antnäs BK
3:11:07.1146600
+1:09:25.416400
50.4p
82
Andreas Nurmilampi
Vittangi SK
3:11:09.1146800
+1:09:27.416600
50.3p
83
Nils Ross
Luleå
3:12:17.1153600
+1:10:35.423400
50.0p
83
William Von Ahn
Värmdö
3:12:17.1153600
+1:10:35.423400
50.0p
85
Filip Isaksson
Kalix SK
3:13:22.1160100
+1:11:40.429900
49.7p
86
Andreas Nilsson
Antnäs BK
3:14:35.1167400
+1:12:53.437200
49.4p
87
Jörgen Lindmark
Skellefteå XC
3:15:07.1170600
+1:13:25.440400
49.2p
88
Per Thörnevall
Bodens SK
3:16:55.1181400
+1:15:13.451200
48.7p
89
Magnus Stålnacke
Svappavaara AIF
3:17:52.1187100
+1:16:10.456900
48.5p
90
Christian Mäki
Sävast Ski Team IF
3:21:56.1211500
+1:20:14.481300
47.4p
91
Erik Haapalahti
Luleå
3:22:09.1212800
+1:20:27.482600
47.3p
92
Ivar Rockström
Studentidrott
3:23:18.1219700
+1:21:36.489500
47.0p
93
Fredrik Öqvist
Luleå
3:23:21.1220000
+1:21:39.489800
47.0p
94
Niklas Öqvist
Luleå
3:23:22.1220100
+1:21:40.489900
47.0p
95
Niklas Larsson
Vittangi SK
3:25:15.1231400
+1:23:33.501200
46.5p
96
Johan Edenhamn
Luleå
3:25:55.1235400
+1:24:13.505200
46.4p
97
Thomas Widmark
Axa SC
3:27:35.1245400
+1:25:53.515200
46.0p
98
Micke Jonsson
Stadium IF
3:28:20.1249900
+1:26:38.519700
45.8p
99
Göran Berglund
Antnäs BK
3:34:31.1287000
+1:32:49.556800
44.3p
100
Holger Jakobsson
Övertorneå IF
3:36:00.1295900
+1:34:18.565700
44.0p
101
Jan-Christer Mäki
No Club
3:37:42.1306100
+1:36:00.575900
43.6p
102
Oscar Edgert-nilsson
Luleå
3:39:07.1314600
+1:37:25.584400
43.3p
103
Josef Esberg
Luleå Gjutarens IF
3:40:36.1323500
+1:38:54.593300
43.0p
104
Göran Kihlanki
Luleå Gjutarens IF
3:40:51.1325000
+1:39:09.594800
42.9p
105
Christoffer Lantto
Pajala IF
3:41:35.1329400
+1:39:53.599200
42.8p
106
Simen Romsdal
Tverrelvdalen IL
3:53:20.1399900
+1:51:38.669700
40.4p
107
Robin Andersson
Studentidrott
3:53:48.1402700
+1:52:06.672500
40.4p
108
Henrik Blom
Storöns IK
3:57:01.1422000
+1:55:19.691800
39.8p
-
Jonatan Norin
Luleå
23:59:58.8639700
-
Ulf Sundqvist
Luleå
23:59:58.8639700
-
Thomas Brännström
Piteå Elit SK
23:59:58.8639700
-
Lars Forsberg
Norrfjärdens IF
23:59:58.8639700
-
Mats Johansson
Båstad
23:59:58.8639700
-
Roger Lundqvist
Råneå SK
23:59:59.8639800
-
Benjamin Sorsa
Överkalix IF
23:59:59.8639800
-
Tony Sorsa
Överkalix IF
23:59:59.8639800
-
David Vesterberg
Bodens SK
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)