Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Östersund Classic
2017-12-17
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
40km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Anton Karlsson
Lager 157
1:42:07.612680
90.4p
2
H 21
Oscar Kardin
Östersunds SK
1:42:09.612830
+1.50
90.4p
3
H 21
Oscar Persson
Lager 157
1:42:13.613290
+6.510
90.3p
4
H 21
Stian Hoelgaard
Team Koteng
1:42:14.613310
+6.530
90.3p
5
H 21
Andreas Holmberg
IFK Mora SK
1:42:17.613640
+9.860
90.3p
6
H 21
Marcus Johansson
Lager 157
1:42:18.613730
+10.950
90.3p
7
H 21
Bob Impola
Karlslunds IF SF
1:42:29.614870
+21.2090
90.1p
8
H 21
Markus Ottosson
Lager 157
1:42:29.614880
+22.2100
90.1p
9
H 21
Andreas Svensson
Ulricehamns IF
1:42:46.616520
+38.3740
89.8p
10
H 21
Torleif Syrstad
Team Koteng
1:42:47.616640
+39.3860
89.8p
11
H 21
Viktor Brännmark
Piteå Elit SK
1:43:04.618300
+56.5520
89.5p
12
H 21
Tore Berdal Björnseth
Team Koteng
1:43:04.618310
+56.5530
89.5p
13
H 21
Teodor Peterson
IFK Umeå
1:43:17.619600
+1:09.6820
89.3p
14
H 21
Håkan Emilsson
Offerdals SK
1:44:00.623970
+1:52.11190
88.6p
15
H 21
Rikard Tynell
Grycksbo IF OK
1:44:05.624420
+1:57.11640
88.5p
16
H 21
Alfred Buskqvist
IK Stern
1:44:06.624580
+1:59.11800
88.5p
17
H 21
Klas Nilsson
Skellefteå XC
1:44:21.626030
+2:13.13250
88.3p
18
H 21
Niklas Henriksson
Gellivare Skidallians IK
1:45:18.631750
+3:10.18970
87.4p
19
H 21
Mattias Bångman
Offerdals SK
1:46:08.636780
+4:01.24000
86.6p
20
H 21
Patrik Tallbom
Östersunds SK
1:47:17.643670
+5:09.30890
85.5p
21
H 21
Johannes Eklöf
IF Hallby SOK
1:47:26.644520
+5:18.31740
85.4p
22
H 21
Nicklas Johansson
Järvsjöby IF
1:47:37.645670
+5:29.32890
85.2p
23
H 21
Jerry Ahrlin
No Club
1:47:38.645750
+5:30.32970
85.2p
24
H 21
Edvard Sundman
Åsarna IK
1:47:38.645760
+5:30.32980
85.2p
25
H 21
Magnus Näslund
IFK Strömsund
1:47:38.645790
+5:31.33010
85.2p
26
H 21
Marcus Fredriksson
Lycksele IF
1:48:06.648500
+5:58.35720
84.8p
27
H 21
Konrad Mattssonmyhr
Åsarna IK
1:48:24.650370
+6:16.37590
84.5p
28
H 21
Edvin Andersson
Landsbro IF SK
1:48:58.653720
+6:50.40940
84.1p
29
H 21
Erik Melin-Söderström
Östersunds SK
1:49:44.658320
+7:36.45540
83.4p
30
H 21
Mickael Boberg
Älvdalens IF SK
1:49:45.658420
+7:37.45640
83.4p
Seedningsgräns för led 0 i Vasaloppet: 1:50:00
31
H 21
Jonas Böhlmark
Nacka Värmdö SK
1:50:38.663790
+8:31.51010
82.6p
32
H 21
Hugo Jacobsson
Falun Borlänge SK
1:51:33.669210
+9:25.56430
81.9p
33
H 21
Isac Holmström
Jomala
1:52:57.677620
+10:49.64840
80.7p
34
D 21
Britta Johansson Norgren
Team s
1:52:58.677780
+10:51.65000
80.7p
35
H 21
Emil Thyrèn
Trönö IK
1:52:59.677830
+10:51.65050
80.7p
36
H 21
Markus Johansson
Zinkgruvans IF
1:53:00.677970
+10:52.65190
80.7p
37
D 21
Lina Korsgren
Åre
1:53:06.678540
+10:58.65760
80.6p
38
H 21
Johan Dahlborg
Frösö IF
1:56:21.698090
+14:14.85310
78.1p
39
D 21
Sara Lindborg
Östersund
1:56:26.698520
+14:18.85740
78.0p
40
D 21
Maria Gräfnings
Ski-Club Académique Suisse (SAS)
1:56:26.698530
+14:18.85750
78.0p
41
H 21
Calle Sjöstrand Brink
Delsbo IF
1:56:35.699460
+14:27.86680
77.9p
42
H 21 Motion
Jörgen Roos
Brunflo IF
1:56:54.701300
+14:46.88520
77.7p
43
H 21
Lars Åkerman
Älvdalens IF SK
1:58:45.712430
+16:37.99650
76.3p
44
D 21
Frida Hallquist
Åsarna IK
1:58:47.712670
+16:39.99890
76.3p
45
H 21
Oscar Pettersson
XC Sthlm Ski Club
1:58:47.712690
+16:40.99910
76.3p
46
H 21
Gustaf Berglund
Åre Längdskidklubb
1:58:48.712740
+16:40.99960
76.3p
47
H 21
Björn Haring
XC Sthlm Ski Club
1:58:54.713370
+16:46.100590
76.2p
48
H 21
Emil Meijer
IFK Mora SK
1:59:05.714430
+16:57.101650
76.1p
49
H 21
Erik Björkman
Täfteå IK
1:59:56.719580
+17:49.106800
75.5p
Seedningsgräns för led 1 i Vasaloppet: 2:00:00
50
H 21
Rasmus Pettersson
Hägersta GF
2:00:03.720240
+17:55.107460
75.4p
51
D 21
Laila Kveli
Team s
2:00:03.720241
+17:55.107461
75.4p
52
D 21
Evelina Bångman
Team s
2:00:05.720450
+17:57.107670
75.4p
53
D 21
Sofie Elebro
IFK Umeå
2:00:08.720760
+18:00.107980
75.4p
54
H 21
Adam Rohr
Axa SC
2:00:42.724190
+18:35.111410
75.0p
55
H 21 Motion
ulf bernhardsson
Östersunds SK
2:02:18.733750
+20:10.120970
73.9p
56
H 21
Anders Eriksson
XC Sthlm Ski Club
2:02:26.734500
+20:18.121720
73.8p
57
H 21 Motion
Markus Lassus Bjälnes
Östersunds SK
2:02:34.735300
+20:26.122520
73.7p
58
H 21
Ola Karlsson
Östersunds SK
2:03:05.738410
+20:57.125630
73.4p
59
H 21
Fredrik Mohall
Trondheim
2:03:08.738740
+21:00.125960
73.3p
60
H 21
Martin Johansson
Linköpings SK
2:03:34.741350
+21:26.128570
73.0p
61
H 21
Fredrik Bergman
Östersunds SK
2:04:14.745390
+22:07.132610
72.6p
62
H 21
Mats Jonasson
Sockertoppen IF
2:04:18.745760
+22:10.132980
72.6p
63
H 21 Motion
Tommy Hedlund
Umeå
2:05:03.750260
+22:55.137480
72.1p
64
H 21
Stig Magnar Lövås
Trondheim
2:06:20.757930
+24:12.145150
71.3p
65
H 21 Motion
Kent Rovio
Bondsjöhöjdens IK
2:06:27.758620
+24:19.145840
71.2p
66
H 21
Lennart Holmström
Jomala
2:06:34.759330
+24:26.146550
71.1p
67
H 21
Niklas Sundelin
Östersunds SK
2:07:19.763800
+25:11.151020
70.7p
68
H 21 Motion
Patrik Hakonen
Östersunds SK
2:07:21.764020
+25:13.151240
70.6p
69
H 21 Motion
Eirik Aas
Team s
2:07:43.766210
+25:35.153430
70.4p
70
H 21
Olov Molin
Östersunds SK
2:07:50.766940
+25:42.154160
70.4p
71
H 21
Martin Åström
Bondsjöhöjdens IK
2:08:18.769770
+26:10.156990
70.1p
72
H 21
Andreas Viker
IK Stern
2:09:31.777080
+27:24.164300
69.3p
73
H 21 Motion
Fredrik Olofsson
Östersunds SK
2:09:47.778690
+27:40.165910
69.2p
74
H 21 Motion
Peter Spångberg
IF Berguven
2:09:54.779360
+27:46.166580
69.1p
Seedningsgräns för led 2 i Vasaloppet: 2:10:00
75
H 21
Per Bergeå af Geijerstam
IK Rex
2:10:26.782550
+28:18.169770
68.8p
76
H 21
Axel Bengtson
SOL Tranås
2:12:32.795180
+30:25.182400
67.6p
77
H 21
Olav Bolland
Strindheim IL
2:13:22.800130
+31:14.187350
67.1p
78
H 21
Oskar Strömberg
Hägglunds Ski Team SK
2:14:00.803940
+31:52.191160
66.8p
79
H 21 Motion
Johan Holmlund
IK Hakarpspojkarna
2:14:00.803990
+31:53.191210
66.8p
80
H 21 Motion
Marcus Pernevill
IFK Helsingborg
2:15:05.810470
+32:57.197690
66.2p
81
H 21 Motion
Daniel Kluge
ICA
2:15:26.812520
+33:18.199740
66.0p
82
H 21
Ulrich Wahlström
Sockertoppen IF
2:15:48.814730
+33:40.201950
65.8p
83
H 21 Motion
Öjvind Johanssen
Östersund
2:16:00.815900
+33:52.203120
65.7p
84
H 21
Daniel Berggren
Östersund
2:16:49.820850
+34:41.208070
65.3p
85
H 21
Theodor Danielsson
Enebybergs IF
2:18:19.829860
+36:11.217080
64.5p
86
H 21
Jarle Thonstad
TILLER
2:19:31.837030
+37:23.224250
63.9p
87
H 21 Motion
Martin Persson
IFK Strömsund
2:19:39.837870
+37:31.225090
63.8p
88
H 21 Motion
Lennart Ivarsson
Östersunds SK
2:19:58.839780
+37:50.227000
63.7p
Seedningsgräns för led 3 i Vasaloppet: 2:20:00
89
H 21
Elias Karlsson
Linköpings SK
2:20:44.844350
+38:36.231570
63.3p
90
H 21 Motion
Lars Norlander
Östersunds SK
2:20:58.845760
+38:50.232980
63.2p
91
H 21
Carl Lönnbark
Falu IK
2:21:00.845920
+38:52.233140
63.2p
92
H 21
Anthon Lindhé
Tunafors SK
2:21:09.846830
+39:01.234050
63.1p
93
H 21 Motion
Håkan Jonsson
Häggenås SK
2:23:21.860050
+41:13.247270
62.0p
94
H 21 Motion
Jimmy Widell
Häggenås SK
2:23:50.862980
+41:42.250200
61.8p
95
H 21 Motion
Per Risne
Sas-Klubben
2:25:04.870370
+42:56.257590
61.2p
96
H 21 Motion
Björn Larsson
Sveaskogs IF
2:25:34.873340
+43:26.260560
61.0p
97
H 21
Erik Öman
Umeå
2:26:10.876960
+44:02.264180
60.7p
98
H 21 Motion
Magnus Åström
Östersunds SK
2:26:30.878980
+44:22.266200
60.6p
99
H 21 Motion
Henrik Nyman
Umara SC
2:27:15.883450
+45:07.270670
60.2p
100
H 21
Magnus Grill
Axa SC
2:27:57.887650
+45:49.274870
59.9p
101
H 21 Motion
Sven Nilsson
Örebro
2:28:24.890340
+46:16.277560
59.7p
102
H 21 Motion
Simon Karlsson
Hallens SK
2:29:01.894040
+46:53.281260
59.5p
103
H 21 Motion
Henrik Jonsson
Edsbyns SK
2:29:18.895730
+47:10.282950
59.3p
104
H 21 Motion
Anders Karlberg
Östersund
2:29:30.896910
+47:22.284130
59.3p
Seedningsgräns för led 4 i Vasaloppet: 2:30:00
105
H 21 Motion
Patrik Norberg
Trångsvikens IF
2:30:16.901510
+48:08.288730
58.9p
106
H 21 Motion
Måns Olsson
Östersunds SK
2:31:01.906080
+48:53.293300
58.6p
107
H 21 Motion
Magnus Flodberg
Axa SC
2:31:19.907880
+49:11.295100
58.5p
108
D 21
Erika Svanborg
Östersunds SK
2:32:24.914390
+50:17.301610
58.0p
109
H 21 Motion
Hannes Bäckbro
Östersunds SK
2:33:05.918490
+50:58.305710
57.8p
110
H 21 Motion
Andreas Lindgren
Axa SC
2:33:52.923160
+51:44.310380
57.4p
Seedningsgräns för led 5 i Vasaloppet: 2:40:00
111
H 21 Motion
Joakim Ohlzon
No Club
2:40:26.962530
+58:18.349750
54.9p
112
D 21 Motion
Anna Karin Persson
Team s
2:43:37.981610
+1:01:29.368830
53.7p
113
H 21 Motion
Thomas Berglund
Älandsbro
2:45:21.992090
+1:03:14.379310
53.1p
114
H 21 Motion
Niklas Boström
Skorpeds SK
2:47:05.1002490
+1:04:58.389710
52.5p
115
H 21 Motion
Lars Kirksaether
Trondheim
2:48:27.1010690
+1:06:20.397910
52.1p
Seedningsgräns för led 6 i Vasaloppet: 2:50:00
116
D 21 Motion
Erika Sundin
Östersunds SK
2:52:41.1036080
+1:10:33.423300
50.7p
117
H 21 Motion
Pär Johannesson
Östersund
2:54:25.1046480
+1:12:17.433700
50.2p
118
H 21 Motion
Morgan Bygdell
No Club
2:58:31.1071030
+1:16:23.458250
48.9p
119
H 21 Motion
Niklas Karlsson
Tandsbyns IF
2:58:59.1073860
+1:16:51.461080
48.8p
120
D 21 Motion
Chatrine Segersten
Brunflo IF
3:00:16.1081530
+1:18:08.468750
48.4p
121
H 21 Motion
Christer Lindgren
Junsele IF
3:00:23.1082240
+1:18:15.469460
48.4p
122
H 21 Motion
Gunnar Linde
Sas-Klubben
3:04:53.1109210
+1:22:45.496430
47.1p
Seedningsgräns för led 7 i Vasaloppet: 3:05:00
123
H 21 Motion
Martin Elofsson
Marieby GoIF
3:08:51.1133010
+1:26:43.520230
46.1p
124
H 21 Motion
Tomas Waldebäck
Östersunds SK
3:10:42.1144100
+1:28:34.531320
45.6p
125
D 21 Motion
Jessica Hallblad
Falu IK
3:14:49.1168870
+1:32:41.556090
44.6p
Seedningsgräns för led 8 i Vasaloppet: 3:20:00
126
H 21 Motion
Kristofer Nilsson
Gällö SK
3:39:39.1317840
+1:57:31.705060
39.2p
127
D 21 Motion
Malin Eriksson
Junsele IF
23:59:58.8639700
127
D 21
Jenny Larsson
Gellivare Skidallians IK
23:59:58.8639700
127
H 21 Motion
Lars-Göran Söderberg
Rödön SK
23:59:58.8639700
127
H 21 Motion
Anton Öström
Lucksta IF
23:59:58.8639700
127
H 21 Motion
Mats Lif
Junsele IF
23:59:58.8639700
127
H 21 Motion
Pelle Bergstrand
Hotagens SC
23:59:58.8639700
127
H 21 Motion
Lars Ove Birgersson
Offerdals SK
23:59:58.8639700
127
H 21
Peter Molander
IK Studenterna
23:59:58.8639700
127
H 21
John Kristian Dahl
Team Koteng
23:59:58.8639700
127
H 21
Jens Eriksson
Dala-Floda IF
23:59:58.8639700
137
D 21
Astrid Øyre Slind
Team s
23:59:59.8639800
137
H 21 Motion
David Henriksson
Junsele IF
23:59:59.8639800
137
H 21 Motion
Ingemar Granqvist
Bullarens GOIF
23:59:59.8639800
137
H 21
André Jakobsson
Östersunds SK
23:59:59.8639800
137
H 21
John Lagerskog
Åre Längdskidklubb
23:59:59.8639800
137
H 21
Nils Persson
Östersunds SK
23:59:59.8639800
137
H 21
Emil Persson
Östersunds SK
23:59:59.8639800
Logga in för att slippa de här annonserna
18km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21 Motion
Jens Burman
Åsarna IK
45:45.274470
88.9p
2
H 21 Motion
Gustav Rotvold
Åsarna IK
47:45.286480
+2:00.11910
85.2p
3
H 21 Motion
Simeon Deyanov
Trillevallens Sportklubb
48:07.288640
+2:21.14070
84.6p
4
H 21 Motion
Fredrik Jonsson
Hudiksvalls IF
48:25.290400
+2:39.15830
84.0p
5
H 21 Motion
Jakob Jansson
Östersunds SK
49:14.295370
+3:29.20800
82.6p
6
H 21 Motion
Jesper Thor
Åsarna IK
51:28.308770
+5:43.34200
79.0p
7
D 21 Motion
Elin Mohlin
Hudiksvalls IF
51:29.308830
+5:43.34260
79.0p
8
H 21 Motion
Marcus Sonnefelt
Duveds IF
54:05.324480
+8:20.49910
75.2p
9
D 21 Motion
Lisa K Svensson
Åsarna IK
56:01.336040
+10:15.61470
72.6p
10
D 21 Motion
Wilma Jönsson
Östersunds SK
56:46.340500
+11:00.65930
71.7p
10
D 21 Motion
Signe Rosenberg
Åsarna IK
56:46.340500
+11:00.65930
71.7p
12
H 21 Motion
Max Johansson
Östersunds SK
1:03:57.383650
+18:11.109080
63.6p
13
H 21 Motion
Stefan Andersson
Brunflo IF
1:05:29.392860
+19:43.118290
62.1p
14
H 21 Motion
Fabian Neugirg
Vattudalens Ldk
1:10:32.423110
+24:46.148540
57.7p
15
H 21 Motion
Nore Ring
Zinkgruvans IF
1:16:40.459970
+30:55.185400
53.1p
16
D 21 Motion
Sara Ring
Östersunds SK
1:17:07.462610
+31:21.188040
52.8p
17
D 21 Motion
Britta Ahlin
Östersund
1:19:31.477040
+33:45.202470
51.2p
18
H 21 Motion
Mikael Lunnehed
Östersunds SK
23:59:59.8639800
9km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21 Motion
Gustav Hedström
Östersunds SK
25:47.154680
72.1p
2
H 21 Motion
Ebbe Abrahamsson Gjersvol
Östersunds SK
27:08.162710
+1:20.7930
68.5p
3
H 21 Motion
Leo Svahn
Östersunds SK
27:09.162820
+1:21.8040
68.5p
4
H 21 Motion
Isac Morin
Utrikes SK
27:09.162850
+1:21.8070
68.5p
5
D 21 Motion
Cajsa Martinsson
Östersunds SK
27:38.165730
+1:50.10950
67.3p
6
D 21 Motion
Ida Andersson
Stuguns SOK Gjurd
29:51.179050
+4:03.24270
62.3p
7
H 21 Motion
Henning Lindhtenberg
Östersunds SK
30:17.181690
+4:30.26910
61.4p
8
D 21 Motion
Sara Uddegård
Offerdals SK
31:47.190680
+6:00.35900
58.5p
9
D 21 Motion
Ottilia Niemi
Gellivare Skidallians IK
32:00.191960
+6:12.37180
58.1p
10
H 21 Motion
Hugo Frykman Krans
Tullus Sg
33:58.203760
+8:10.48980
54.7p
11
H 21 Motion
Sebastian Ärlebrant
Östersunds SK
34:11.205070
+8:23.50290
54.4p
12
D 21 Motion
Wilma Karlsson
Östersunds SK
34:23.206260
+8:35.51480
54.1p
13
H 21 Motion
Axel Wistmangunneriusson
Östersunds SK
34:27.206630
+8:39.51850
54.0p
14
H 21 Motion
Emil Ärlebrandt
Östersunds SK
34:44.208390
+8:57.53610
53.5p
15
D 21 Motion
Lizzie Sonnefelt Magnusson
Duveds IF
35:23.212260
+9:35.57480
52.5p
16
D 21 Motion
Carina Magnusson
Brunflo IF
35:24.212340
+9:36.57560
52.5p
17
D 21 Motion
Maja Aronsson
Östersunds SK
35:30.212900
+9:42.58120
52.4p
18
H 21 Motion
Melwin Bång
Östersunds SK
35:36.213500
+9:48.58720
52.2p
19
H 21 Motion
Nils Ring
Östersunds SK
37:26.224590
+11:39.69810
49.7p
20
H 21 Motion
Manne Bernhardsson
Östersunds SK
37:55.227490
+12:08.72710
49.0p
21
H 21 Motion
Tuve Johnson
Östersunds SK
41:06.246530
+15:18.91750
45.2p
22
H 21 Motion
Ante Duveskog
Östersunds SK
41:34.249380
+15:47.94600
44.7p
23
D 21 Motion
Ingrid Hallquist
Åsarna IK
23:59:59.8639800
23
D 21 Motion
Nora Samuelsson
Östersunds SK
23:59:59.8639800
23
H 21 Motion
Fredrik Lindberg
Östersund
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)