Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Ulricehamnsloppet
2017-02-05
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
H 21
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
47
Johan Karlsson
Överkalix IF
2:25:09.870800
64.9p
48
Daniel Åstrand
IF Hallby SOK
2:25:16.871500
+7.600
64.8p
49
Jonas Mårtensson
OK Landehof
2:25:27.872600
+18.1700
64.7p
50
Joachim Stadig
Hestra IF
2:25:45.874400
+36.3500
64.6p
51
Stefan Carlen
OK Landehof
2:25:48.874700
+39.3800
64.6p
52
Henrik Danielsson
Sya SK
2:25:50.874900
+41.4000
64.5p
53
Thorbjörn Andersson
Tidaholm SOK Sisu
2:25:54.875300
+45.4400
64.5p
54
Måns Larsson
Herrljunga Skid o OL
2:26:11.877000
+1:02.6100
64.3p
55
Peter Carlsson
Magra IS
2:26:16.877500
+1:07.6600
64.3p
56
Magnus Pettersson
Burseryds IF
2:26:23.878200
+1:14.7300
64.2p
57
Kasper Johansson
Norabygdens SK
2:26:30.878900
+1:21.8000
64.2p
58
Johan Andersson
IK Stern
2:26:49.880800
+1:40.9900
64.0p
59
Torbjörn Gustafsson
Borås GIF
2:27:12.883100
+2:03.12200
63.8p
60
Andreas Andersson
IK Stern
2:27:28.884700
+2:19.13800
63.7p
61
Johan Hedenberg
IFK Helsingborg
2:27:47.886600
+2:38.15700
63.5p
62
Andreas Grahn
Landsbro IF SK
2:27:57.887600
+2:48.16700
63.4p
63
Clas Olsson
Äspereds IF
2:28:05.888400
+2:56.17500
63.4p
64
Lukas Högfelt
Borås SK
2:28:25.890400
+3:16.19500
63.2p
65
Ove Helgee
Alstermo IF
2:28:43.892200
+3:34.21300
63.0p
66
Per-Anders Fransson
Lenhovda IF
2:28:46.892500
+3:37.21600
63.0p
67
Viktor Asking
IF Ski Team Skåne
2:28:50.892900
+3:41.22000
63.0p
68
David Kasselstrand
Gamleby OK
2:28:54.893300
+3:45.22400
62.9p
69
Daniel Andersson
Borås SK
2:29:38.897700
+4:29.26800
62.6p
70
Tobias Thorsson
IK Trenne
2:30:15.901400
+5:06.30500
62.3p
71
Johan Käll
Borås GIF
2:30:22.902100
+5:13.31200
62.2p
72
Fredrik Almqvist
Skogsbygdens IF
2:30:29.902800
+5:20.31900
62.2p
73
Johan Olsson
IFK Helsingborg
2:30:37.903600
+5:28.32700
62.1p
74
Jonathan Hansson
Burseryds IF
2:30:45.904400
+5:36.33500
62.0p
75
Thomas Wollentz
Halmstads Skidklubb
2:30:46.904500
+5:37.33600
62.0p
76
Andreas Järnberg
IK Nocout.se
2:31:00.905900
+5:51.35000
61.9p
77
Magnus Carlander
Skogsbygdens IF
2:31:06.906500
+5:57.35600
61.8p
78
Mikael Zachrisson
IK Stern
2:31:17.907600
+6:08.36700
61.8p
79
Patrik Sylvan
Borås SK
2:31:23.908200
+6:14.37300
61.7p
80
Anders Karlsson
IK Trasten
2:31:35.909400
+6:26.38500
61.6p
81
Oskar Sagne
IF Rigor
2:32:02.912100
+6:53.41200
61.4p
82
Jonas Gobén
Göteborgs SK
2:32:10.912900
+7:01.42000
61.3p
83
Hans Christian Hage
DFI
2:32:12.913100
+7:03.42200
61.3p
84
Ola Slättengren
Nybro Ski
2:32:16.913500
+7:07.42600
61.3p
85
Eddy Lidström
OK Landehof
2:32:35.915400
+7:26.44500
61.1p
86
Gunnar Johannes
Karlslunds IF SF
2:33:28.920700
+8:19.49800
60.7p
87
Jonas Karlsson
OK Landehof
2:33:47.922600
+8:38.51700
60.6p
88
Lars G Johansson
IFK Göteborg
2:33:51.923000
+8:42.52100
60.5p
89
Oscar Modigs
Boxholm-Ekeby SK
2:34:23.926200
+9:14.55300
60.3p
90
Fredrik Larsson
Borås SK
2:34:42.928100
+9:33.57200
60.1p
91
Daniel Ivarsson
Krogsereds IK
2:34:46.928500
+9:37.57600
60.1p
92
John Nilsson
IK Hakarpspojkarna
2:34:48.928700
+9:39.57800
60.1p
93
Fredrik Runesson
IK Stern
2:35:06.930500
+9:57.59600
60.0p
94
Anders Joelsson
OK Landehof
2:35:10.930900
+10:01.60000
59.9p
95
Anders Bergvall
IK Stern
2:35:30.932900
+10:21.62000
59.8p
96
Hans Svensson
OK Reftele
2:35:36.933500
+10:27.62600
59.7p
97
Andreas Nilsson
Nybro Ski
2:35:37.933600
+10:28.62700
59.7p
98
Karl Larsson
Magra IS
2:35:43.934200
+10:34.63300
59.7p
99
Johan Olausson
Magra IS
2:36:02.936100
+10:53.65200
59.5p
100
Christopher Nilsson
No Club
2:36:55.941400
+11:46.70500
59.1p
101
ulf lövgren
Volvo IF
2:36:57.941600
+11:48.70700
59.1p
102
Leif Hansson
OK Alehof
2:37:21.944000
+12:12.73100
58.9p
103
Henrik Elf
IK Ymer
2:37:26.944500
+12:17.73600
58.9p
104
Alexander Friberg
Sya SK
2:37:31.945000
+12:22.74100
58.9p
105
Johan Gustafsson
Magra IS
2:37:32.945100
+12:23.74200
58.9p
106
Mikael Knutsson
Brännebrona SK
2:37:36.945500
+12:27.74600
58.8p
107
Robert Larsson
Högaborgs Athleter
2:37:58.947700
+12:49.76800
58.7p
108
Mattias Bengtsson
Tranemo IF
2:38:07.948600
+12:58.77700
58.6p
109
Jörgen Eriksson
Ätrans IF
2:38:09.948800
+13:00.77900
58.6p
110
Richard Persson
OK Skogshjortarna
2:38:11.949000
+13:02.78100
58.6p
111
Johan Cederholm
Landsbro IF SK
2:38:25.950400
+13:16.79500
58.5p
112
Martin Holmén
Hestra IF
2:38:29.950800
+13:20.79900
58.4p
113
Johan Carlsson
IK Trasten
2:38:31.951000
+13:22.80100
58.4p
114
Ola Franzén
Falköpings AIK SK
2:38:40.951900
+13:31.81000
58.4p
115
Fredrik Wessberg
OK Landehof
2:38:52.953100
+13:43.82200
58.3p
116
Linus Wallden
Nässjö SF
2:38:53.953200
+13:44.82300
58.3p
117
Daniel Josefsson
Apladalens Lk
2:38:57.953600
+13:48.82700
58.2p
118
Ola Forsman
Garphyttans IF
2:39:01.954000
+13:52.83100
58.2p
119
Stefan Wallin
Länghems IF
2:39:04.954300
+13:55.83400
58.2p
120
Tomas Johansson
Elmhults SC
2:39:07.954600
+13:58.83700
58.2p
121
Josef Romhagen
Malmbäck IF
2:39:11.955000
+14:02.84100
58.1p
122
Peter Ståhlman
Borgstena IF
2:39:16.955500
+14:07.84600
58.1p
123
Anton Svanå
Axa SC
2:39:17.955600
+14:08.84700
58.1p
124
Thomas Johnsson
Nybro Ski
2:39:22.956100
+14:13.85200
58.1p
125
Daniel Lind
Landsbro IF SK
2:39:27.956600
+14:18.85700
58.0p
126
Dennis Weidfors
Alstermo IF
2:39:29.956800
+14:20.85900
58.0p
127
Magnus Riisgaard
Anderstorps OK
2:39:31.957000
+14:22.86100
58.0p
128
Magnus Allard
IF Hallby SOK
2:39:32.957100
+14:23.86200
58.0p
129
Daniel Olsson
Äspereds IF
2:39:33.957200
+14:24.86300
58.0p
130
Johan Magnusson
Hestra IF
2:39:34.957300
+14:25.86400
58.0p
131
Henrik Andersson
Nybro Ski
2:39:39.957800
+14:30.86900
57.9p
132
Daniel Enesten
Axa SC
2:39:53.959200
+14:44.88300
57.8p
133
karl selander
Grönahögs IK
2:39:53.959200
+14:44.88300
57.8p
134
Markus Barkestedt
OK Kullingshof
2:39:59.959800
+14:50.88900
57.8p
135
Jonas Ahlrik
Tidaholm SOK Sisu
2:40:02.960100
+14:53.89200
57.8p
136
Michael Johansson
IK Stern
2:40:04.960300
+14:55.89400
57.8p
137
Carl Stenberg
OK Skogshjortarna
2:40:04.960300
+14:55.89400
57.8p
138
Jonas Olsson
Axa SC
2:40:14.961300
+15:05.90400
57.7p
139
Peter Rundgren
IF Rigor
2:40:16.961500
+15:07.90600
57.7p
140
Viktor Mazko
SF Vershina
2:40:23.962200
+15:14.91300
57.6p
141
Stefan Reinholdsson
Tvärreds IF
2:40:27.962600
+15:18.91700
57.6p
142
Emil Andersson
Axa SC
2:40:31.963000
+15:22.92100
57.6p
143
Rikard Hallin
Sockertoppen IF
2:41:01.966000
+15:52.95100
57.4p
144
Kristian Tydén
IK Ymer
2:41:10.966900
+16:01.96000
57.3p
145
Stefan Ekström
OK Kullingshof
2:41:39.969800
+16:30.98900
57.1p
146
Håkan Bjärsholm
Anderstorps OK
2:41:57.971600
+16:48.100700
57.0p
147
William Carlford
Hultsfreds Lk
2:42:34.975300
+17:25.104400
56.7p
148
Daniel Lönngren
Axa SC
2:42:37.975600
+17:28.104700
56.7p
149
Torsten Sörvik
IK Stern
2:42:43.976200
+17:34.105300
56.6p
150
Jonatan Larsson
OK Skogsvargarna
2:42:43.976200
+17:34.105300
56.6p
151
Kim Forsman
Eksjö Garnisons IF
2:43:05.978400
+17:56.107500
56.5p
152
Håkan Götesson
Bottnaryd IF
2:43:08.978700
+17:59.107800
56.5p
153
Fredrik Fransson
Axa SC
2:43:10.978900
+18:01.108000
56.5p
154
Ulrik Svensson
IF Hallby SOK
2:43:12.979100
+18:03.108200
56.5p
155
Linus Laggar
Axa SC
2:43:32.981100
+18:23.110200
56.3p
156
Joakim Rölander
Borås SK
2:43:54.983300
+18:45.112400
56.2p
157
Jonas Engdahl
Lenhovda IF
2:44:29.986800
+19:20.115900
55.9p
158
Michael Nilsson
Sya SK
2:45:01.990000
+19:52.119100
55.7p
159
Tobias Arvidsson
IF Ski Team Skåne
2:45:10.990900
+20:01.120000
55.7p
160
Thomas Axberg
Axa SC
2:45:12.991100
+20:03.120200
55.6p
161
Martin Andersson
Kungälvs Roddklubb
2:45:19.991800
+20:10.120900
55.6p
162
Anders Martin
SOK Viljan
2:45:23.992200
+20:14.121300
55.6p
163
Johan Hindér
Axa SC
2:45:27.992600
+20:18.121700
55.6p
164
Karl Wilenius
OK Klyftamo
2:45:42.994100
+20:33.123200
55.5p
165
Johan Ekbäck
Hemsö IF
2:46:15.997400
+21:06.126500
55.2p
166
Magnus Lövgren
IK Trasten
2:46:56.1001500
+21:47.130600
55.0p
167
Per Andersson
Borås SK
2:46:56.1001500
+21:47.130600
55.0p
168
David Jönsson
Stenungsunds OK
2:47:22.1004100
+22:13.133200
54.8p
169
Jonas Richson
Aktivitus Sports Club
2:47:23.1004200
+22:14.133300
54.8p
170
Daniel Persson
Tidaholm SOK Sisu
2:47:26.1004500
+22:17.133600
54.8p
171
Freddi Almgren
IK Ymer
2:47:36.1005500
+22:27.134600
54.7p
172
Jonas Järvstedt
IF Ski Team Skåne
2:47:39.1005800
+22:30.134900
54.7p
173
Lars Brydolf
IK Stern
2:47:59.1007800
+22:50.136900
54.6p
174
Emanuel Möller
IF Ski Team Skåne
2:48:38.1011700
+23:29.140800
54.3p
175
Daniel Stenmarker
Malmbäck IF
2:48:43.1012200
+23:34.141300
54.3p
176
Per-Anders Lindén
No Club
2:48:48.1012700
+23:39.141800
54.3p
177
Fredrik Windell
Borås SK
2:48:57.1013600
+23:48.142700
54.2p
178
Erik Arvidsson
Axa SC
2:49:24.1016300
+24:15.145400
54.0p
179
Anders Andreasson
IK Ymer
2:49:50.1018900
+24:41.148000
53.9p
180
Fredrik Cervin
IFK Helsingborg
2:50:29.1022800
+25:20.151900
53.6p
181
Anders Svahn
IF Ski Team Skåne
2:50:34.1023300
+25:25.152400
53.6p
182
Per Waltersson
Tranemo IF
2:50:35.1023400
+25:26.152500
53.6p
183
Johan Axelsson
IFK Helsingborg
2:51:37.1029600
+26:28.158700
53.2p
184
Stefan Carlsson
IK Ymer
2:52:02.1032100
+26:53.161200
53.1p
185
Gustav Öhrvik
IF Ski Team Skåne
2:52:36.1035500
+27:27.164600
52.9p
186
Carl Johan Wahlund
IK Stern
2:52:40.1035900
+27:31.165000
52.8p
187
William Blomkvist
Mullsjö SOK
2:53:22.1040100
+28:13.169200
52.6p
188
Mathias Dahlander
Borås SK
2:53:27.1040600
+28:18.169700
52.6p
189
Tobias Espling
IFK Helsingborg
2:53:29.1040800
+28:20.169900
52.6p
190
Oskar Udd
OK Kroppefjäll
2:53:33.1041200
+28:24.170300
52.5p
191
Alexander Gustafsson
Axa SC
2:53:34.1041300
+28:25.170400
52.5p
192
David Ekblad
Umara SC
2:54:33.1047200
+29:24.176300
52.2p
193
Michael Persson
OK Landehof
2:54:35.1047400
+29:26.176500
52.2p
194
Benny Woentin
Eksjö SOK
2:54:36.1047500
+29:27.176600
52.2p
195
Johan Olsson
OK Alehof
2:54:54.1049300
+29:45.178400
52.1p
196
Calle Lönnvald
Uddevalla IS
2:55:04.1050300
+29:55.179400
52.0p
197
Pierre Björkli
Borås SK
2:55:40.1053900
+30:31.183000
51.8p
198
Dennis Svensson
IFK Stockaryd
2:56:00.1055900
+30:51.185000
51.7p
199
Marcus Johansson
IF Hagen SK
2:56:08.1056700
+30:59.185800
51.6p
200
Linus Andersson
Gnosjö FK
2:57:38.1065700
+32:29.194800
51.1p
201
Patric Smedberg
Elmhults SC
2:58:20.1069900
+33:11.199000
50.9p
202
Henrik Sandberg
OK Landehof
2:58:36.1071500
+33:27.200600
50.8p
203
Markus Bohman
Axa SC
2:58:48.1072700
+33:39.201800
50.7p
204
Freddy Tengberg
Göteborgs SK
2:58:55.1073400
+33:46.202500
50.7p
205
Tomas Johansson
IK Hakarpspojkarna
2:58:57.1073600
+33:48.202700
50.7p
206
Jan Forsberg
Göteborgs SK
3:00:08.1080700
+34:59.209800
50.3p
207
Fredrik Ylander
No Club
3:00:30.1082900
+35:21.212000
50.2p
208
Mårten Johansson
Fritsla Vik
3:00:31.1083000
+35:22.212100
50.2p
209
Gustav Nilsson
Axa SC
3:00:35.1083400
+35:26.212500
50.2p
210
Oskar Persson
Eksjö SOK
3:01:25.1088400
+36:16.217500
49.9p
211
Ronny Andersson
Lugi SK
3:02:16.1093500
+37:07.222600
49.6p
212
Claes Götarsson
Högaborgs Athleter
3:02:22.1094100
+37:13.223200
49.6p
213
Sören Ivarsson
IK Stern
3:02:33.1095200
+37:24.224300
49.5p
214
Thomas Riggers
Axa SC
3:02:44.1096300
+37:35.225400
49.5p
215
Viktor Rikner
IK Stern
3:03:06.1098500
+37:57.227600
49.4p
216
Bengt Håkansson
Björnstorps IF
3:03:45.1102400
+38:36.231500
49.2p
217
Anders Gunnarsson
IFK Österbymo
3:04:24.1106300
+39:15.235400
49.0p
218
Staffan Henriksson
Lidköpings VSK
3:04:27.1106600
+39:18.235700
48.9p
219
Peter Johansson
IK Stern
3:05:55.1115400
+40:46.244500
48.5p
220
Fredrik Kindgren
Nässjö SF
3:06:20.1117900
+41:11.247000
48.4p
221
Linus Rogersson
Axa SC
3:06:24.1118300
+41:15.247400
48.4p
222
Jakob Svensson
Ölmstads IS
3:06:50.1120900
+41:41.250000
48.2p
223
Daniel Lingenhult
Volvo IF
3:07:35.1125400
+42:26.254500
48.0p
224
Niklas Petersson Fröling
Axa SC
3:07:37.1125600
+42:28.254700
48.0p
225
Christoffer Brushöj
København SK
3:07:40.1125900
+42:31.255000
48.0p
226
John-william Momark
Vreta Skid o Mk
3:08:57.1133600
+43:48.262700
47.6p
227
Staffan Andersson
Trollhättans SOK
3:09:24.1136300
+44:15.265400
47.5p
228
Mattias Olofsson
Tranemo IF
3:09:27.1136600
+44:18.265700
47.5p
229
Daniel Svensson
Borgstena IF
3:09:36.1137500
+44:27.266600
47.4p
230
Henrik Unosson
Lerums SOK
3:10:03.1140200
+44:54.269300
47.3p
231
Mats Dahlberg
Borås SK
3:10:21.1142000
+45:12.271100
47.2p
232
David Glans
IK Stern
3:10:34.1143300
+45:25.272400
47.1p
233
Niclas Andersson
IF Hallby SOK
3:10:58.1145700
+45:49.274800
47.0p
234
Christian Carlsson
Håfreströms IF
3:11:27.1148600
+46:18.277700
46.9p
235
Sture Österlund
Horndals IF
3:11:45.1150400
+46:36.279500
46.8p
236
Göran Wikström
Jönköpings OK
3:11:50.1150900
+46:41.280000
46.8p
237
Fredrik Ingemansson
IF Hallby SOK
3:11:50.1150900
+46:41.280000
46.8p
238
Lars Abrahamsson Hjerpe
Stalklubbens IF
3:11:59.1151800
+46:50.280900
46.7p
239
Magnus Haglind
Tidaholm SOK Sisu
3:12:20.1153900
+47:11.283000
46.7p
240
Viktor Udd
OK Kroppefjäll
3:13:05.1158400
+47:56.287500
46.4p
241
Robin Jönsson
Stigmännen Karlshamn OK
3:13:16.1159500
+48:07.288600
46.4p
242
Per Johansson
Sundbybergs IK
3:13:21.1160000
+48:12.289100
46.4p
243
Erik Ceder
IK Stern
3:13:26.1160500
+48:17.289600
46.3p
244
Kristoffer Andersson
IF Ski Team Skåne
3:13:30.1160900
+48:21.290000
46.3p
245
Dan Sjölander
IK Stern
3:13:45.1162400
+48:36.291500
46.3p
246
Mats Sjögren
IK Stern
3:14:05.1164400
+48:56.293500
46.2p
Logga in för att slippa de här annonserna
247
Mattias Bergström
Norrköpings SK
3:14:19.1165800
+49:10.294900
46.1p
248
Per-Olof Ivarsson
Krogsereds IK
3:14:22.1166100
+49:13.295200
46.1p
249
Mattias Höjman
Axa SC
3:14:31.1167000
+49:22.296100
46.1p
250
Emil Biström
Stora Tuna IK SK
3:15:10.1170900
+50:01.300000
45.9p
251
Fredrik Larsson
IF Ski Team Skåne
3:15:27.1172600
+50:18.301700
45.8p
252
Erik Strid
Österfärnebo IF
3:15:28.1172700
+50:19.301800
45.8p
253
Bengt Göran Strid
IK Stern
3:15:48.1174700
+50:39.303800
45.7p
254
Mikael Törmänen
IK Stern
3:19:37.1197600
+54:28.326700
44.7p
255
Martin Blomdahl
Axa SC
3:19:40.1197900
+54:31.327000
44.7p
256
Peter Nilsson
Axa SC
3:20:14.1201300
+55:05.330400
44.6p
257
Styrbjörn Johansson
IK Stern
3:20:15.1201400
+55:06.330500
44.5p
258
Mattias Eriksson
IK Stern
3:20:17.1201600
+55:08.330700
44.5p
259
Olof Mohill
Axa SC
3:20:45.1204400
+55:36.333500
44.4p
260
Niklas Fungbrandt
OK Gränsen
3:21:31.1209000
+56:22.338100
44.2p
261
Mattias Thorén
IF Ski Team Skåne
3:22:09.1212800
+57:00.341900
44.1p
262
Oscar Ljungberg
Försvarets Sk
3:24:35.1227400
+59:26.356500
43.5p
263
Thomas Esebrant
IK Stern
3:27:14.1243300
+1:02:05.372400
42.8p
264
Peter Täreby
IK Stern
3:28:54.1253300
+1:03:45.382400
42.5p
265
Daniel Ankarstrand
Axa SC
3:30:05.1260400
+1:04:56.389500
42.2p
266
Marcus Stenkil
Axa SC
3:33:02.1278100
+1:07:53.407200
41.5p
267
Mikael Andreasson
Borås SK
3:33:54.1283300
+1:08:45.412400
41.3p
268
Hans Strängby
Föreningen IKJ Haninge
3:34:05.1284400
+1:08:56.413500
41.3p
269
Anders Jönsson
Axa SC
3:39:14.1315300
+1:14:05.444400
40.2p
270
Aske Brekling
København SK
3:40:56.1325500
+1:15:47.454600
39.9p
271
Gustav Granath
Forserums SOK
3:44:13.1345200
+1:19:04.474300
39.2p
272
Niclas Håkansson
Umara SC
3:44:52.1349100
+1:19:43.478200
39.1p
273
Algot Svensson
Forserums SOK
3:46:27.1358600
+1:21:18.487700
38.8p
274
Felix Asking
Lugi SK
3:47:45.1366400
+1:22:36.495500
38.5p
275
Daniel Blomdahl
Nybro Ski
3:50:32.1383100
+1:25:23.512200
38.0p
276
BO Andersson Möller
IF Hallby SOK
3:51:20.1387900
+1:26:11.517000
37.9p
277
Daniel Clarholm
Håfreströms IF
3:55:34.1413300
+1:30:25.542400
37.1p
278
Mikael Bokerud
IF Rigor
3:57:39.1425800
+1:32:30.554900
36.7p