Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Renrajden
2017-01-14
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
42km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Klas Nilsson
Skellefteå XC
2:04:00.743900
85.5p
2
H 21
Hans Mäenpää
Ski team Mäenpää
2:07:06.762500
+3:06.18500
83.1p
3
H 21
Hannes Boström
IFK Arvidsjaur Skidor
2:07:18.763700
+3:18.19700
83.0p
4
H 21
Erik Jonsson
Rossöns IF
2:08:27.770600
+4:27.26600
82.2p
Seedningsgräns för led 0 i Vasaloppet: 2:09:00
5
H 21
Bernt Niva
IFK Kiruna
2:10:35.783400
+6:35.39400
80.6p
6
H 21
Jesper Pettersson
Strömnäs GIF
2:13:43.802200
+9:43.58200
78.5p
7
H 21
Andreas Berglund
Bergnäsets AIK
2:13:53.803200
+9:53.59200
78.4p
8
H 21
Per Anders Breistrand
Luleguttene Skid- och Löparklubb
2:15:03.810200
+11:03.66200
77.7p
9
H 21
Fredrik Öhrner
Skellefteå XC Club
2:15:04.810300
+11:04.66300
77.6p
10
H 21
Johan Lintzén
Bergnäsets AIK
2:15:05.810400
+11:05.66400
77.6p
11
H 21
Martin Bergvall
Strömnäs GIF
2:15:29.812800
+11:29.68800
77.4p
12
H 21
Viktor Mäenpää
Ski team Mäenpää
2:16:18.817700
+12:18.73700
76.9p
13
H 21
Marcus Look
Föreningen Studentidrott Luleå
2:16:40.819900
+12:40.75900
76.6p
14
H 21
Niklas Zakrisson
IFK Kiruna
2:16:41.820000
+12:41.76000
76.6p
15
H 21
Stefan Messner
Sävast Ski Team IF
2:16:42.820100
+12:42.76100
76.6p
Seedningsgräns för led 1 i Vasaloppet: 2:19:00
16
H 21
Christian Lejon
Stöcke Ts Järnet
2:19:51.839000
+15:51.95000
74.7p
17
H 21
Petter Alapää
Luleguttene Skid- och Löparklubb
2:20:03.840200
+16:03.96200
74.6p
18
H 21
Daniel Larson
Överkalix IF
2:20:24.842300
+16:24.98300
74.4p
19
H 21
David Thorell
IK Stern
2:20:49.844800
+16:49.100800
74.1p
20
H 21
Robert Boman
Strömnäs GIF
2:21:05.846400
+17:05.102400
74.0p
21
H 21
Jesper Lundkvist
Skellefteå XC Club
2:21:25.848400
+17:25.104400
73.8p
22
H 21
Lars Tuoremaa
Kiruna X-country IF
2:21:27.848600
+17:27.104600
73.7p
23
H 21
Jörgen Johansson
Skellefteå XC
2:21:51.851000
+17:51.107000
73.5p
24
H 21
Martin Ottosson
Skellefteå SK
2:23:07.858600
+19:07.114600
72.8p
25
H 21
Johannes Viklund
Skellefteå XC Club
2:23:36.861500
+19:36.117500
72.5p
26
H 21
Joel Burström
Milslukarna XC
2:24:50.868900
+20:50.124900
71.8p
26
H 21
Ola Backman
Skellefteå XC
2:24:50.868900
+20:50.124900
71.8p
28
H 21
Oskar Burström
Milslukarna XC
2:24:52.869100
+20:52.125100
71.8p
29
H 21
Markus Ranner
Luleguttene Skid- och Löparklubb
2:25:16.871500
+21:16.127500
71.6p
30
H 21
Mats Johansson
Vittangi SK
2:26:10.876900
+22:10.132900
71.1p
31
H 21
Patrik Marklund
Hemmingsmarks Skidklubb
2:26:12.877100
+22:12.133100
71.1p
32
H 21
Jesper Matti
Bodens SK
2:26:16.877500
+22:16.133500
71.0p
33
H 21
Henrik Blom
Luleå
2:26:20.877900
+22:20.133900
71.0p
34
H 21
Johan Ahlström
Sävast Ski Team IF
2:26:40.879900
+22:40.135900
70.8p
35
H 21
Mattias Nilsson
Luleguttene Skid- och Löparklubb
2:27:02.882100
+23:02.138100
70.6p
36
H 21
Daniel Granlund
Luleguttene Skid- och Löparklubb
2:27:58.887700
+23:58.143700
70.1p
36
H 21
Johan Scott
Aapua IF
2:27:58.887700
+23:58.143700
70.1p
38
H 21
Hans Turtola
Överkalix IF
2:28:31.891000
+24:31.147000
69.9p
39
H 21
Johannes Rautio
Vittangi SK
2:28:41.892000
+24:41.148000
69.8p
40
H 21
Joel Jelf
Föreningen Studentidrott Luleå
2:28:43.892200
+24:43.148200
69.8p
Seedningsgräns för led 2 i Vasaloppet: 2:29:00
41
H 21
Mats Hedström
Luleguttene
2:29:31.897000
+25:31.153000
69.3p
42
H 21
Olof Burström
SK Järven
2:31:07.906600
+27:07.162600
68.5p
43
H 21
Marcus Nilsson
Föreningen Studentidrott Luleå
2:31:45.910400
+27:45.166400
68.2p
44
H 21
Niklas Markström
Skellefteå XC Club
2:32:09.912800
+28:09.168800
68.0p
45
H 21
David Palopää
Arjeplogs SK
2:32:16.913500
+28:16.169500
68.0p
46
H 21
Josef Karlsson
Milslukarna XC
2:33:29.920800
+29:29.176800
67.4p
47
H 21
Anders Tuoremaa
Kiruna X-country IF
2:33:46.922500
+29:46.178500
67.2p
48
H 21
Erik Skott
Aapua IF
2:33:49.922800
+29:49.178800
67.2p
49
H 21
Seppo Koivisto
Lohko
2:34:55.929400
+30:55.185400
66.7p
50
H 21
David Falk
Jukkasjärvi IF
2:36:45.940400
+32:45.196400
65.8p
51
H 21
Fredrik Medelid
Pajala
2:37:24.944300
+33:24.200300
65.5p
52
H 21
Lars Nilsson
Strömnäs GIF
2:37:32.945100
+33:32.201100
65.5p
53
H 21
Fredrik Öman
Antnäs BK
2:37:35.945400
+33:35.201400
65.4p
54
H 21
Henrik Karlborg
Stöcke Ts Järnet
2:37:43.946200
+33:43.202200
65.4p
55
H 21
Tomas Ottosson
Skellefteå SK
2:38:30.950900
+34:30.206900
65.0p
56
H 21
Lars Sandberg
Antnäs BK
2:38:37.951600
+34:37.207600
65.0p
57
H 21
Peter Wikström
Skellefteå XC
2:38:46.952500
+34:46.208500
64.9p
Seedningsgräns för led 3 i Vasaloppet: 2:39:00
58
H 21
Jan Johansson
Norrfjärdens IF
2:39:00.953900
+35:00.209900
64.8p
59
H 21
Fredrik Mäki
IK Studenterna i Umeå
2:39:09.954800
+35:09.210800
64.7p
60
H 21
Erik Löfroth
Skellefteå XC Club
2:39:59.959800
+35:59.215800
64.4p
61
H 21
Magnus Nygren
Skellefteå XC Club
2:40:03.960200
+36:03.216200
64.3p
62
H 21
Roger Lundqvist
Råneå SK
2:40:49.964800
+36:49.220800
64.0p
63
D 21
Anna Rimpi
Jokkmokks SK
2:40:50.964900
+36:50.220900
64.0p
64
H 21
Peter Johansson
Gällivare EC
2:41:41.970000
+37:41.226000
63.6p
65
H 21
Nicke Juuso
Luleguttene Skid- och Löparklubb
2:41:51.971000
+37:51.227000
63.5p
66
H 21
Fredrik Lundkvist
Strömnäs GIF
2:42:13.973200
+38:13.229200
63.4p
67
H 21
Daniel Berglund
AXA Sports Club
2:42:23.974200
+38:23.230200
63.3p
68
H 21
Joonas Lämsä
Föreningen Studentidrott Luleå
2:43:28.980700
+39:28.236700
62.8p
69
H 21
Atle Ager
Föreningen Studentidrott Luleå
2:43:53.983200
+39:53.239200
62.7p
70
H 21
Andreas Tano
Ohtanajärvi IK
2:44:01.984000
+40:01.240000
62.6p
71
H 21
Claes Christensson
Boden
2:44:18.985700
+40:18.241700
62.5p
72
H 21
Andreas Ehlis
AXA SC
2:44:30.986900
+40:30.242900
62.4p
73
H 21
Magnus Stålnacke
Svappavaara AIF
2:44:37.987600
+40:37.243600
62.4p
74
H 21
John Strandberg
I 19 IF
2:44:56.989500
+40:56.245500
62.2p
75
H 21
Hans Bäckström
Lulekamraternas MLK
2:46:12.997100
+42:12.253100
61.7p
76
H 21
Hans Fjellborg
Kiruna
2:46:57.1001600
+42:57.257600
61.4p
76
H 21
Jörgen Norén
Malå IF
2:46:57.1001600
+42:57.257600
61.4p
78
H 21
Jens Kärrman
Luleguttene Skid- och Löparklubb
2:47:27.1004600
+43:27.260600
61.2p
79
H 21
Conny Lagerskog
IFK Arvidsjaur Skidor
2:48:03.1008200
+44:03.264200
61.0p
80
H 21
Thomas Mikko
OK Renen
2:48:10.1008900
+44:10.264900
60.9p
81
H 21
Lennart Jonsson
IFK Arvidsjaur Skidor
2:48:41.1012000
+44:41.268000
60.7p
82
D 21
Åse Borgeryd
Strömnäs GIF
2:48:45.1012400
+44:45.268400
60.7p
83
H 21
Per Rendahl
Boden
2:48:58.1013700
+44:58.269700
60.6p
Seedningsgräns för led 4 i Vasaloppet: 2:49:00
84
D 21
Linnea Silva
Föreningen Studentidrott Luleå
2:49:01.1014000
+45:01.270000
60.6p
85
D 21
Susanne Pettersson
Skellefteå XC Club
2:49:42.1018100
+45:42.274100
60.3p
86
H 21
Robert Bergenstråle
Luleguttene Skid- och Löparklubb
2:50:26.1022500
+46:26.278500
60.0p
87
D 21
Ellen Scheidegger
AXA SC
2:50:29.1022800
+46:29.278800
60.0p
88
H 21
Jonas Majala
Luleå
2:50:48.1024700
+46:48.280700
59.9p
89
H 21
Anders Eriksson
Antnäs BK
2:51:07.1026600
+47:07.282600
59.8p
90
D 21
Malin Källman
Sportia Mattsson
2:51:38.1029700
+47:38.285700
59.6p
91
H 21
Patrik Grundell
Svappavaara AIF
2:51:49.1030800
+47:49.286800
59.5p
92
H 21
Mikael Eriksson
IFK Kiruna
2:53:49.1042800
+49:49.298800
58.8p
93
H 21
Olle Nilsson
Luleå Gjutarens IF
2:56:22.1058100
+52:22.314100
57.8p
94
H 21
Johan Riesbäck
Mefos IK
2:56:39.1059800
+52:39.315800
57.7p
95
D 21
Marlene F Forsman
Botsmarks SK
2:56:40.1059900
+52:40.315900
57.7p
96
H 21
Robert Segerlund
Luleå
2:57:00.1061900
+53:00.317900
57.6p
97
H 21
Erik Lönnbom
Luleguttene Skid- och Löparklubb
2:57:37.1065600
+53:37.321600
57.4p
98
H 21
Bo Olofsson
Skellefteå XC Club
2:57:52.1067100
+53:52.323100
57.3p
99
D 21
Amanda Fjällberg
Umeå
2:58:44.1072300
+54:44.328300
57.0p
Seedningsgräns för led 5 i Vasaloppet: 2:59:00
100
H 21
Peter Hietala
Övertorneå IF
2:59:53.1079200
+55:53.335200
56.6p
101
H 21
Fredrik Wikberg
Skellefteå XC Club
3:00:54.1085300
+56:54.341300
56.3p
102
H 21
Marko Hyrkäs
Övertorneå IF
3:01:32.1089100
+57:32.345100
56.0p
103
H 21
David Vesterberg
Avans SK
3:02:29.1094800
+58:29.350800
55.7p
104
H 21
Marko Roininen
Råneå SK
3:02:30.1094900
+58:30.350900
55.7p
105
H 21
Daniel Medelid
Boden
3:02:33.1095200
+58:33.351200
55.7p
106
H 21
Mikael Lindvall
Antnäs BK
3:02:39.1095800
+58:39.351800
55.7p
107
H 21
Björn Svensson
IK Stern
3:03:11.1099000
+59:11.355000
55.5p
108
H 21
Per Wollbrand
OK Ravinen
3:03:33.1101200
+59:33.357200
55.4p
109
H 21
Patrik Lindfors
Luleå
3:04:14.1105300
+1:00:14.361300
55.2p
110
H 21
Jonas Drugge
Lulekamraterna
3:05:07.1110600
+1:01:07.366600
54.9p
111
H 21
Daniel Rova
Antnäs BK
3:06:06.1116500
+1:02:06.372500
54.6p
112
H 21
Mats Isaksson
Lulekamraterna
3:06:36.1119500
+1:02:36.375500
54.4p
113
D 21
Ingrid Persson
Burträsk SK
3:07:22.1124100
+1:03:22.380100
54.2p
114
D 21
Lisa Larson
Bergnäsets AIK
3:07:59.1127800
+1:03:59.383800
54.0p
115
H 21
Mikael Bucht
Luleå
3:08:35.1131400
+1:04:35.387400
53.8p
Seedningsgräns för led 6 i Vasaloppet: 3:09:00
116
H 21
Michael Cederberg
Luleå
3:11:59.1151800
+1:07:59.407800
52.7p
117
D 21
Victoria Gustafsson
Skellefteå XC Club
3:12:22.1154100
+1:08:22.410100
52.6p
118
H 21
Isak Lisspers
Mora
3:12:32.1155100
+1:08:32.411100
52.6p
119
H 21
Anders Borgeryd
Strömnäs GIF
3:13:23.1160200
+1:09:23.416200
52.3p
120
D 21
Anna Lindgren
Råneå SK
3:13:38.1161700
+1:09:38.417700
52.3p
121
H 21
Peter Rantatalo
Korpilombolo GIF
3:14:10.1164900
+1:10:10.420900
52.1p
122
D 21
Annika Svensson
Piteå
3:21:11.1207000
+1:17:11.463000
50.2p
123
D 21
Åsa Nilsson
Luleå
3:23:38.1221700
+1:19:38.477700
49.5p
124
D 21
Ellen Karlsson
Ufk
3:23:57.1223600
+1:19:57.479600
49.4p
Seedningsgräns för led 7 i Vasaloppet: 3:24:00
125
D 21
Christine Johansson
Gällivare
3:24:00.1223900
+1:20:00.479900
49.4p
126
D 21
Jeanette Nilsson
Luleå
3:31:32.1269100
+1:27:32.525100
47.5p
127
H 21
Torbjörn Lundberg
Piteå
3:31:59.1271800
+1:27:59.527800
47.4p
128
H 21
Sven Stork
Sollentuna
3:32:29.1274800
+1:28:29.530800
47.3p
129
H 21
Dan Johansson
Gellivare Skidallians IK
3:34:32.1287100
+1:30:32.543100
46.8p
130
H 21
Göran Kihlanki
Luleå Gjutarens IF
3:35:16.1291500
+1:31:16.547500
46.6p
131
H 21
Rolf Ritzén
Gellivare Skidallians IK
3:36:26.1298500
+1:32:26.554500
46.4p
132
H 21
Simen Romsdal
Tverrelvdalen IF
3:37:11.1303000
+1:33:11.559000
46.2p
133
D 21
Lina Nilsson
Sävast Ski Team IF
3:37:29.1304800
+1:33:29.560800
46.1p
134
H 21
Lorentz Eriksson
Svensby SK
3:37:31.1305000
+1:33:31.561000
46.1p
135
D 21
Marta Matyasova
Piteå
3:38:47.1312600
+1:34:47.568600
45.8p
Seedningsgräns för led 8 i Vasaloppet: 3:39:00
136
D 21
Rebecka Hylander
Nyköpings OK
3:40:07.1320600
+1:36:07.576600
45.5p
137
H 21
Björn Lundsten
Sävast Ski Team IF
3:40:57.1325600
+1:36:57.581600
45.3p
138
H 21
Jesper Lageholm
IFK Kiruna
3:42:49.1336800
+1:38:49.592800
44.9p
139
D 21
Helena Lindberg Johansson
Gällivare
3:42:57.1337600
+1:38:57.593600
44.9p
140
H 21
Jan-Erik Sundberg
Luleå
3:46:03.1356200
+1:42:03.612200
44.3p
141
D 21
Petronella Rutström
Boden
3:47:17.1363600
+1:43:17.619600
44.0p
Seedningsgräns för led 9 i Vasaloppet: 3:54:00
142
D 21
Stella Persson
Strömnäs GIF
3:54:08.1404700
+1:50:08.660700
42.6p
143
D 21
Inga-Lill Elenius
Bergnäsets AIK
3:54:21.1406000
+1:50:21.662000
42.6p
144
D 21
Signe Rosendahl
OK Renen
3:55:11.1411000
+1:51:11.667000
42.4p
145
D 21
Mona Sjöberg Johansson
Norrfjärdens IF
4:01:40.1449900
+1:57:40.705900
41.2p
146
H 21
Ivar Rockström
Föreningen Studentidrott Luleå
4:02:18.1453700
+1:58:18.709700
41.1p
147
H 21
Peter Johansson
Överkalix IF
4:06:07.1476600
+2:02:07.732600
40.4p
148
D 21
Birgitta Rantatalo
Korpilombolo GIF
4:14:50.1528900
+2:10:50.784900
39.0p
149
H 21
Anton Pettersson
Hudiksvalls IF
4:26:48.1600700
+2:22:48.856700
37.1p
149
D 21
Emma Björklund
Föreningen Studentidrott Luleå
4:26:48.1600700
+2:22:48.856700
37.1p
151
D 21
Irene Danielsson
Piteå
4:30:52.1625100
+2:26:52.881100
36.5p
152
D 21
Linda Drugge
IFK Kiruna
4:37:06.1662500
+2:33:06.918500
35.7p
153
D 21
Stina Eliasson
IFK Kiruna
4:40:39.1683800
+2:36:39.939800
35.2p
154
H 21
Håkan Petersson
I 19 IF
23:59:58.8639700
154
H 21
Espen Trældal
AXA SC
23:59:58.8639700
154
H 21
Kristian Poromaa
Jukkasjärvi IF
23:59:58.8639700
154
H 21
Simon Sundberg
Skellefteå XC Club
23:59:58.8639700
154
H 21
Hans Bodin
Sävast Ski Team IF
23:59:58.8639700
154
H 21
Kenneth Lindén
Skellefteå XC Club
23:59:58.8639700
154
H 21
Tomas Bredin
Skellefteå XC Club
23:59:58.8639700
154
H 21
Mathias Marklund
Hemmingsmarks Skidklubb
23:59:58.8639700
154
H 21
Göran Olsson
Sävast Ski Team IF
23:59:58.8639700
154
H 21
Mikael Berglund
IK Studenterna
23:59:58.8639700
154
H 21
Jouni Suopanki
Haparanda SKT
23:59:58.8639700
154
H 21
Erik Wallström
Luleguttene
23:59:58.8639700
154
H 21
Fredrik Lindström
Luleguttene
23:59:58.8639700
154
H 21
Lage Antonsson
Råneå SK
23:59:58.8639700
154
H 21
Fredrik Forsgren
No Club
23:59:58.8639700
169
H 21
Hannes Mäenpää
Ski team Mäenpää
23:59:59.8639800
169
H 21
Jan-Olov Nilsson
Kiruna
23:59:59.8639800
169
H 21
Fredrik Jakobsson
Luleguttene Skid- och Löparklubb
23:59:59.8639800
169
H 21
Anton Brynolfsson
Skellefteå XC Club
23:59:59.8639800
21km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Oskar Sundqvist
Luleå Gjutarens IF
1:18:29.470800
71.2p
2
D 21
Boel Sandström
Skellefteå
1:31:39.549800
+13:10.78900
61.0p
3
H 21
Axel Broholm
Luleå
1:38:38.591700
+20:09.120800
56.7p
4
H 21
Ulf Sundqvist
Brändöns IF
1:40:47.604600
+22:18.133700
55.4p
5
H 21
Erik Lundgren
Boden
1:43:10.618900
+24:41.148000
54.2p
6
D 21
Annika Segerlund
Luleå
1:47:39.645800
+29:10.174900
51.9p
7
H 21
Sami Hietala
Luleå
1:50:13.661200
+31:44.190300
50.7p
8
H 21
Mathias Tönnesson
Lidingö
1:50:45.664400
+32:16.193500
50.5p
9
D 21
Ida Jaako
Sävast Ski Team IF
2:03:18.739700
+44:49.268800
45.3p
10
D 21
Emma Hedlund
Luleå Gjutarens IF
23:59:58.8639700
11
H 21
Henrik Flygar
Lidingö
23:59:59.8639800
11
D 21
Emma Johansson
Föreningen Studentidrott Luleå
23:59:59.8639800
10km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H/D 21 Motion
Peter Johansson
Luleå Gjutarens IF
31:41.190000
68.8p
2
H/D 21 Motion
Simon Markström
Luleå Gjutarens IF
38:13.229200
+6:32.39100
57.1p
3
H/D 21 Motion
Anton Ökvist
Ersnäs IF
42:43.256200
+11:02.66100
51.0p
3
H/D 21 Motion
Erik Josefsson
Luleå Gjutarens IF
42:43.256200
+11:02.66100
51.0p
5
H/D 21 Motion
Amalia Söderberg
Sunderby SK
46:25.278400
+14:44.88300
47.0p
6
H/D 21 Motion
Nikolaj Riekkola
Luleå Gjutarens IF
47:45.286400
+16:04.96300
45.7p
7
H/D 21 Motion
Susanne Edgert
Luleå Gjutarens IF
57:55.347400
+26:14.157300
37.6p
8
H/D 21 Motion
Therese Johansson
Luleå
1:12:29.434800
+40:48.244700
30.1p
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)