Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Flyktingloppet
2017-04-02
Deltävling i
ICA Supermarket Jemtland Ski Tour 2016-17
<<< Haldo Hanssons Minne
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
OBS! Nyhet!
Visa ihopslagen resultatlista med seedningsgränser för Vasaloppet
Visa deltider
D 21
44km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Ida Ingemarsdotter
Åsarna IK
1:57:55.707400
80.4p
2
Hedda Bångman
Offerdals SK
2:04:46.748500
+6:51.41000
75.3p
3
Laila Kveli
Team Swedemount SC
2:04:52.749100
+6:57.41600
75.2p
4
Jennie Jirhed
Östersunds SK
2:13:04.798300
+15:09.90800
69.9p
5
Anja Meisler
NTNUI
2:30:30.902900
+32:35.195400
60.7p
6
Heidi Hestmark
Spillum IL
2:34:29.926800
+36:34.219300
58.9p
7
Bjärnhild Lande
Mosjøen
2:45:28.992700
+47:33.285200
54.6p
D 35
44km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Hild Sissel K Vannebo
Spillum IL
2:19:21.836000
66.3p
2
Berit Skarland Kjäglum
IL Hällingen
2:27:30.884900
+8:09.48800
62.1p
3
Marit Brändbo
Namdal Løpeklubb
2:36:28.938700
+17:07.102600
58.1p
4
Mona Vik Larsen
Hattfjelldal IL
2:44:17.985600
+24:56.149500
55.0p
5
Linda Eriksson
Spikbodarnas IK
2:46:52.1001100
+27:31.165000
54.1p
6
Ingela Engholm
Litsbygdens SK
2:46:54.1001300
+27:33.165200
54.0p
7
Anna Maria Kristoffersson
Duveds IF
3:06:50.1120900
+47:29.284800
47.7p
D 50
44km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Edel Marie Storaunet
Lierne IL
3:08:24.1130300
47.2p
H 21
44km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Petter jr Northug
Strindheim IL
1:47:23.644200
89.9p
2
Erik Melin-Söderström
Östersunds SK
1:48:49.652800
+1:26.8500
88.5p
3
Patrik Tallbom
Östersunds SK
1:52:00.671900
+4:37.27600
85.5p
4
Emil Persson
Östersunds SK
1:52:02.672100
+4:39.27800
85.5p
5
Torstein Östnor
Lierne IL
1:52:04.672300
+4:41.28000
85.4p
6
Konrad Mattsson Myhr
Åsarna IK
1:52:33.675200
+5:10.30900
85.0p
7
Carl Olander
IK Stern
1:53:46.682500
+6:23.38200
83.9p
8
Johan PERSSON
MERÅKER
1:54:13.685200
+6:50.40900
83.5p
9
Nils Persson
Östersunds SK
1:55:56.695500
+8:33.51200
82.1p
10
André Jakobsson
Östersunds SK
1:55:57.695600
+8:34.51300
82.1p
11
Emil Svensson
Åsarna IK
1:56:45.700400
+9:22.56100
81.4p
12
Tomas Northug
Strindheim IL
1:57:04.702300
+9:41.58000
81.1p
13
Espen Kveli
Lierne IL
1:57:48.706700
+10:25.62400
80.5p
14
Ståle Sirijord
Hattfjelldal IL
2:00:02.720100
+12:39.75800
78.8p
15
Even Kvemo
Lierne IL
2:00:18.721700
+12:55.77400
78.6p
16
Dennis Berglund
Gäddede SK
2:05:12.751100
+17:49.106800
75.0p
17
Johan Otto Munkeby
Frol IL
2:05:24.752300
+18:01.108000
74.9p
18
Iver Tyldum
IL Hällingen
2:06:42.760100
+19:19.115800
74.0p
19
Adrian Thorsen
Elvalandet IL
2:09:32.777100
+22:09.132800
72.1p
20
Andre Navjord Johnsen
NTNUI
2:11:16.787500
+23:53.143200
71.0p
21
Petter Torås Halseth
Henning Sl
2:14:55.809400
+27:32.165100
68.8p
22
Marius Lande
Henning Sl
2:17:33.825200
+30:10.180900
67.3p
23
Kay-arne Sandvik
Otterøy IL
2:17:46.826500
+30:23.182200
67.2p
24
Andreas Lindström
Östersunds SK
2:19:18.835700
+31:55.191400
66.3p
25
Jan Petter Lindbak
FF
2:21:26.848500
+34:03.204200
65.2p
26
Jonas Flaat
Snåsa IL
2:23:28.860700
+36:05.216400
64.1p
27
Jakob Kalvig Skogan
NTNUI
2:27:02.882100
+39:39.237800
62.3p
28
Fredrik Murray
Uppsala
2:44:41.988000
+57:18.343700
54.9p
29
Johan Eide
Lierne IL
3:29:55.1259400
+1:42:32.615100
41.9p
H 35
44km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Eric Simonsson
Landöns IF
1:53:30.680900
84.2p
2
Tommy HÅGENSEN
Skonseng UL
1:56:17.697600
+2:47.16600
81.8p
3
Frode Smevik
Byåsen IL
1:58:21.710000
+4:51.29000
80.1p
4
Jörgen Roos
Brunflo IF
2:01:49.730800
+8:19.49800
77.4p
5
Geir Martin Bjørkeng
Leirådal Il
2:05:40.753900
+12:10.72900
74.7p
6
Andreas Vannebo
Spillum IL
2:05:58.755700
+12:28.74700
74.5p
7
Børje Cato Moen
MNB AS
2:06:11.757000
+12:41.76000
74.3p
8
Bjørn Tore Nordlund
Elva/Namsskogan IL
2:07:04.762300
+13:34.81300
73.7p
9
Jan Olav Smalås
Spillum IL
2:08:17.769600
+14:47.88600
72.9p
10
Bjørnar Aksnes
Helgådal IL
2:09:12.775100
+15:42.94100
72.3p
11
Erlend Skutberg
Inderøy IL
2:11:20.787900
+17:50.106900
71.0p
12
Runar Martinsen
Lierne IL
2:11:52.791100
+18:22.110100
70.6p
13
Trond Johansen
Åga IL
2:12:00.791900
+18:30.110900
70.5p
14
Ole Leirvik
Spillum IL
2:15:19.811800
+21:49.130800
68.5p
15
Svein Oluf Åren
Kolvereid IL
2:16:24.818300
+22:54.137300
67.9p
16
Torgeir Valåen
Fuglesang Og Dahl Bedr Idr Lag
2:16:36.819500
+23:06.138500
67.8p
17
Bertil Nordqvist
SportsGym
2:19:02.834100
+25:32.153100
66.5p
18
Henry Martin Forfod
Malm IL
2:20:43.844200
+27:13.163200
65.5p
19
Öyvind Johansen
Östersunds SK
2:21:30.848900
+28:00.167900
65.1p
20
Tomas Sandvik
Otterøy IL
2:21:43.850200
+28:13.169200
65.0p
21
Håvard Overland
Snåsa IL
2:22:07.852600
+28:37.171600
64.8p
22
Ottar Anton Kaldal
Namdalseid IL
2:23:29.860800
+29:59.179800
64.1p
23
Johan Halfvarsson
Frösö IF
2:24:24.866300
+30:54.185300
63.6p
24
Tore Sundvik
Namdalseid IL
2:25:29.872800
+31:59.191800
63.1p
25
Carl-Fredrik Bernmar
Tullinge SK
2:27:09.882800
+33:39.201800
62.3p
26
Olav Andreas Opdal
Overhalla IL
2:28:04.888300
+34:34.207300
61.8p
27
Knut Ole Skar
Malm IL
2:28:13.889200
+34:43.208200
61.8p
28
Kjell Ove P. Tiller
Leksdal IL
2:31:02.906100
+37:32.225100
60.5p
29
Børre Furulund
Overhalla IL
2:31:23.908200
+37:53.227200
60.3p
30
Vidar Nufsfjord
Namdal Løpeklubb
2:33:56.923500
+40:26.242500
59.2p
31
Martin Ohlsson
Rödön SK
2:34:57.929600
+41:27.248600
58.7p
32
Frank Gjertsås
Sørli IL
2:37:47.946600
+44:17.265600
57.6p
33
Ulrich Wahlström
IFK Strömsund
2:37:58.947700
+44:28.266700
57.5p
34
Oyvind Fries
Trondheim
2:38:31.951000
+45:01.270000
57.3p
35
Marcus Amrén
Rödön SK
2:40:50.964900
+47:20.283900
56.3p
36
Magnus Salamon Flaat
Snåsa IL
2:47:23.1004200
+53:53.323200
53.9p
37
Jan Vidar Rønning
Steinkjer Skl
2:52:54.1037300
+59:24.356300
52.0p
38
Lars-Håvard Tømmervik
Malm IL
2:53:40.1041900
+1:00:10.360900
51.7p
39
Marcus Handler
Ås IF
2:55:45.1054400
+1:02:15.373400
51.0p
40
Terje Skogseth
Trondhjems Skl
3:23:09.1218800
+1:29:39.537800
43.5p
41
Rahul Kumar
Vallentuna
4:49:23.1736200
+2:55:53.1055200
29.7p
H 50
44km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Ola Berget
Skauga IL
2:02:06.732500
77.2p
2
Rune Veie
Aker bil
2:05:21.752000
+3:15.19400
74.9p
3
Ola Morten Eidem
Selbustrand IL
2:05:41.754000
+3:35.21400
74.7p
4
Odd Magnar Nordlund
Veidekke IF
2:10:54.785300
+8:48.52700
71.2p
5
Jonny Sundsvik
Frol IL
2:11:21.788000
+9:15.55400
70.9p
6
Trond Arild Seem Fossan
Veidekke Bil
2:13:17.799600
+11:11.67000
69.8p
7
Arne Ugseth
Elvalandet IL
2:13:41.802000
+11:35.69400
69.5p
8
Ragnar Ness
Posten IL Trondheim
2:16:33.819200
+14:27.86600
67.8p
9
Jogeir Bjørhusdal
Elva/Namsskogan IL
2:16:40.819900
+14:34.87300
67.8p
10
Jo Terje Sagmo
Overhalla IL
2:18:48.832700
+16:42.100100
66.6p
11
Tommy Grip
Brunflo IF
2:19:12.835100
+17:06.102500
66.4p
12
Sven Erik Vedvik
K-Lund As
2:21:00.845900
+18:54.113300
65.4p
13
Björn Jonsson
Duveds IF
2:21:26.848500
+19:20.115900
65.2p
14
Helge Vedvik
Grong IL
2:23:18.859700
+21:12.127100
64.2p
15
Ove Sandvik
Lierne IL
2:23:21.860000
+21:15.127400
64.2p
16
Leif Kjesbu
Ogndal IL
2:25:20.871900
+23:14.139300
63.2p
17
Geir Lauten
Kolvereid IL
2:25:47.874600
+23:41.142000
62.9p
18
Odd Garberg
Sparbu IL
2:26:12.877100
+24:06.144500
62.7p
19
Mårten Eneberg
Spikbodarnas IK
2:26:20.877900
+24:14.145300
62.7p
20
Björn Larsson
Rödön SK
2:26:28.878700
+24:22.146100
62.6p
21
Einar Kvemo
Lierne IL
2:27:15.883400
+25:09.150800
62.2p
22
Øyvind Brekkvassmo
Elva/Namsskogan IL
2:29:20.895900
+27:14.163300
61.3p
23
Gunnar Kvarsvik
Sinkaberghansen
2:29:30.896900
+27:24.164300
61.2p
24
Vidar Espenes
Overhalla IL
2:32:06.912500
+30:00.179900
60.0p
25
Nils Ivar Wallinder
Lierne IL
2:32:17.913600
+30:11.181000
59.9p
26
Ola Kvemo
Lierne IL
2:34:57.929600
+32:51.197000
58.7p
27
Jakob Lund
Stadsbygd
2:35:37.933600
+33:31.201000
58.5p
28
Tore Norkvist
IFK Strömsund
2:45:31.993000
+43:25.260400
54.5p
29
Robin Angelo
Pharmaq
2:58:04.1068300
+55:58.335700
50.3p
30
Arve Östgaard
Hommelvik IL
3:04:45.1108400
+1:02:39.375800
48.3p
H 60
44km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Egil Brørs
Steinkjer Skl
2:13:31.801000
69.6p
2
Harald Starheim
Valldal IL
2:13:45.802400
+14.1300
69.5p
3
Leo Lyngstad
Sørli IL
2:14:31.807000
+1:00.5900
69.0p
4
Ottar Lyngstad
Sørli IL
2:20:44.844300
+7:13.43200
65.5p
5
Kasper Myhr
Klæbu IL
2:22:34.855300
+9:03.54200
64.6p
6
Tor Bågseth
Namdalseid IL
2:22:37.855600
+9:06.54500
64.5p
7
Per Arild Bolaas
Steinkjer Skl
2:24:22.866100
+10:51.65000
63.7p
8
Jostein Hals
Lierne IL
2:24:32.867100
+11:01.66000
63.6p
9
Jarle Thonstad
Heimdal Ski
2:25:01.870000
+11:30.68900
63.3p
10
Lars-Göran Söderberg
Rödön SK
2:26:43.880200
+13:12.79100
62.5p
11
Bo Göransson
Åsarna IK
2:28:16.889500
+14:45.88400
61.8p
12
Almar Nilsen
Terråk IL
2:30:17.901600
+16:46.100500
60.8p
13
Asbjørn Flaat
Snåsa IL
2:30:44.904300
+17:13.103200
60.6p
14
Hallgeir Kveli
Lierne IL
2:30:47.904600
+17:16.103500
60.6p
15
Per Steen
Brunflo IF
2:33:15.919400
+19:44.118300
59.5p
16
Finn Johannesen
Vemundvik IL
2:36:53.941200
+23:22.140100
57.9p
17
Jo Gaute Mathisen
Overhalla IL
2:43:56.983500
+30:25.182400
55.1p
18
Sverre Homstad
Overhalla IL
2:46:50.1000900
+33:19.199800
54.1p
19
Torkild Bruun
Botnan IL
2:47:59.1007800
+34:28.206700
53.7p
20
Per Odd Fjær
Bangsund IL
2:48:06.1008500
+34:35.207400
53.6p
21
Knut Sklett
Grong IL
2:51:40.1029900
+38:09.228800
52.4p
22
Kristian Mosdal
Gimse IL
2:54:43.1048200
+41:12.247100
51.4p
23
Bjørn Holberg Næsvold
Allskog Ski Team
2:55:53.1055200
+42:22.254100
51.0p
24
Ole A Hustad
Frol IL
2:56:48.1060700
+43:17.259600
50.7p
25
Alf Dagfinn Ringstad
Ronglan IL
3:03:24.1100300
+49:53.299200
48.7p
26
Johannes Kalland
Aure IL
3:04:53.1109200
+51:22.308100
48.2p
27
Oddvar Sneve
Team HS Bygg
3:16:44.1180300
+1:03:13.379200
45.0p
28
Lars Jonar Larsen
Team OL Fredriksa
3:21:30.1208900
+1:07:59.407800
43.9p
29
Harald Skjelbred
Egge IL
3:47:21.1364000
+1:33:50.562900
38.5p
30
Oddvar Strøm
Lierne IL
3:57:30.1424900
+1:43:59.623800
36.7p