Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Östersund Ski Maraton
2017-01-22
Deltävling i
ICA Supermarket Jemtland Ski Tour 2016-17
<<< Flyktingloppet
Tåsjödalen Classic Ski >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Emil Persson
Östersunds SK
1:47:53.647200
90.6p
2
Simon Lageson
Åsarna IK
1:47:55.647400
+2.100
90.5p
3
Alfred Buskqvist
IK Stern
1:47:56.647500
+3.200
90.5p
4
Anton Karlsson
Åsarna IK
1:48:04.648300
+11.1000
90.4p
4
Olof Jonsson
Trillevallens Sportklubb
1:48:04.648300
+11.1000
90.4p
4
Victor Gustafsson
IFK Mora SK
1:48:04.648300
+11.1000
90.4p
7
Patrik Tallbom
Östersunds SK
1:48:16.649500
+23.2200
90.2p
8
Max Novak
Offerdals SK
1:48:46.652500
+53.5200
89.6p
9
Arvid Forss
Åsarna IK
1:48:49.652800
+56.5500
89.6p
10
Håkan Emilsson
Offerdals SK
1:48:57.653600
+1:04.6300
89.5p
11
Marcus Grate
Östersund
1:49:18.655700
+1:25.8400
89.1p
12
Johan Persson
Trillevallens Sportklubb
1:51:05.666400
+3:12.19100
87.3p
13
Nils Persson
Östersunds SK
1:51:25.668400
+3:32.21100
87.0p
14
Mattias Bångman
Offerdals SK
1:52:59.677800
+5:06.30500
85.5p
15
Hannes Stenström
Trillevallens Sportklubb
1:56:59.701800
+9:06.54500
81.9p
16
Rasmus Klintberg
Naprapat Walle Skidklubb
1:57:27.704600
+9:34.57300
81.5p
17
Albin Andersson
Skene Sim o IS
1:57:30.704900
+9:37.57600
81.4p
18
Ulf Tingelöf
Naprapat Walle Skidklubb
1:57:34.705300
+9:41.58000
81.4p
19
Björn Haring
Östersund
1:59:24.716300
+11:31.69000
79.8p
20
Johan Dahlborg
Östersund
1:59:37.717600
+11:44.70300
79.7p
21
Ola Karlsson
Östersunds SK
2:00:46.724500
+12:53.77200
78.7p
22
Daniel Ajax
Ragunda IF
2:03:20.739900
+15:27.92600
76.7p
23
Fredrik Göransson
Åsarna IK
2:03:55.743400
+16:02.96100
76.3p
24
Emil Meijer
IFK Mora SK
2:04:57.749600
+17:04.102300
75.5p
25
Adam Burström
SK Järven
2:06:41.760000
+18:48.112700
74.3p
26
Kristian Ek
Clear Channel
2:06:49.760800
+18:56.113500
74.2p
27
Benjamin Lembke
Linköpings SK
2:07:20.763900
+19:27.116600
73.8p
28
Fredrik Hammarlund
Ockelbo SK
2:10:27.782600
+22:34.135300
71.7p
29
Edvin Olofsson
Röbäcks SK
2:15:02.810100
+27:09.162800
68.8p
30
Emil Tiberg
Umara SC
2:15:11.811000
+27:18.163700
68.7p
31
David Engström
Östersund
2:16:27.818600
+28:34.171300
67.9p
32
Sebastian Lembke
Ncc IF Stockholm
2:18:38.831700
+30:45.184400
66.6p
33
Patrik Lundgren
Landöns IF
2:18:39.831800
+30:46.184500
66.6p
34
Nils Mårtenson
Lettja IF
2:18:59.833800
+31:06.186500
66.4p
35
Niklas Sundelin
Östersunds SK
2:24:46.868500
+36:53.221200
63.3p
36
Martin Hedberg
Brunflo IF
2:26:34.879300
+38:41.232000
62.4p
37
Fredrik Hjelm
Östersunds SK
2:26:40.879900
+38:47.232600
62.3p
38
Andreas Lindström
Östersund
2:26:41.880000
+38:48.232700
62.3p
39
Anders Håkansson
OK Linné
2:27:59.887800
+40:06.240500
61.7p
40
Jens Olsén
Hestra IF
2:28:09.888800
+40:16.241500
61.6p
41
Christoffer Johansson
Trollhättans SOK
2:28:31.891000
+40:38.243700
61.4p
42
Simon Lindgren
Kalix SK
2:30:03.900200
+42:10.252900
60.7p
43
Markus Lassus Bjälnes
Östersunds SK
2:30:04.900300
+42:11.253000
60.7p
44
Klaus Enzenhofer
SU Raika Zwettl
2:30:05.900400
+42:12.253100
60.7p
45
Gunnar Neselius
Brandkårens IK
2:30:38.903700
+42:45.256400
60.4p
46
Ingemar Berg
Bodsjöböle SK
2:32:31.915000
+44:38.267700
59.5p
47
Petter Mahrs
Östersunds SK
2:34:04.924300
+46:11.277000
58.8p
48
Jonas Sjödin
Skidcenter Ärebjörnen
2:35:30.932900
+47:37.285600
58.2p
49
Martin Ekström Andersson
Brunflo IF
2:37:46.946500
+49:53.299200
57.2p
50
Kristoffer Lundahl
Axa SC
2:42:07.972600
+54:14.325300
55.5p
51
Henrik Nyman
Östersunds SK
2:42:21.974000
+54:28.326700
55.4p
52
Emil Persson
Huddinge
2:48:37.1011600
+1:00:44.364300
53.0p
53
Jonas Kristoffersson
Häggenås SK
2:49:12.1015100
+1:01:19.367800
52.8p
54
Niclas Ehn
Åkersberga
2:50:54.1025300
+1:03:01.378000
52.2p
55
David Bustos
Clear Channel
2:53:14.1039300
+1:05:21.392000
51.4p
56
Anders Lisspers
Team Spontan
2:53:46.1042500
+1:05:53.395200
51.2p
57
Björn Johansson
Östersunds Glasmästeri
2:54:45.1048400
+1:06:52.401100
50.9p
58
Joakim Nyström
Kallriga Adventure Team
3:03:16.1099500
+1:15:23.452200
48.2p
59
Robin Wessén
Tandsbyns IF
3:03:27.1100600
+1:15:34.453300
48.1p
60
Anton Redfors
Stockholm
3:09:00.1133900
+1:21:07.486600
46.5p
61
Mattias Sjöström
Team Spontan
3:10:24.1142300
+1:22:31.495000
46.1p
62
Andreas Axelsson
Östersund
3:13:12.1159100
+1:25:19.511800
45.4p
63
Alexander Gustafsson
Team Nordic Trail
3:18:47.1192600
+1:30:54.545300
43.9p
64
Anders Jonsson
Häggenås SK
3:35:15.1291400
+1:47:22.644100
40.2p
65
Stian Steinsvoll
Duved
3:43:39.1341800
+1:55:46.694500
38.5p
66
Daniel Köhler
Persson Invest Ekonomipartner
4:41:15.1687400
+2:53:22.1040100
29.9p
-
Samuel Evaldsson
Överturingen
23:59:59.8639800
-
Henrik Bergqvist
Ekshärads SF
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)