Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Östersund Ski Maraton
2017-01-22
Deltävling i
ICA Supermarket Jemtland Ski Tour 2016-17
<<< Flyktingloppet
Tåsjödalen Classic Ski >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
H 35
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Eric Simonsson
Landöns IF
1:53:15.679400
85.2p
2
Arild Olav Sagvold
Leirådal Il
1:55:50.694900
+2:35.15400
82.9p
3
Lars-Åke Stenmark
Junsele IF
1:57:09.702800
+3:54.23300
81.7p
4
Jörgen Roos
Brunflo IF
1:57:42.706100
+4:27.26600
81.3p
5
Daniel Danielsson
Sya SK
1:59:25.716400
+6:10.36900
79.8p
6
Markus Göransson
Duveds IF
1:59:41.718000
+6:26.38500
79.6p
7
Magnus Österberg
Ås IL
1:59:46.718500
+6:31.39000
79.5p
8
Geir Martin Bjørkeng
Verdal IL
2:04:51.749000
+11:36.69500
75.6p
9
Mårten Areskoug
Frösön
2:05:18.751700
+12:03.72200
75.3p
10
Joakim Kangasharju
HAMMARSTRAND
2:05:20.751900
+12:05.72400
75.2p
11
Marcus Carlén
Bodsjöböle SK
2:05:56.755500
+12:41.76000
74.8p
12
Patrik Hakonen
Östersunds SK
2:07:13.763200
+13:58.83700
73.9p
13
Christer Jonsson
Östersunds SK
2:07:48.766700
+14:33.87200
73.5p
14
Johan Holmlund
Axa SC
2:10:33.783200
+17:18.103700
71.6p
15
Martin Åström
Bondsjöhöjdens IK
2:10:34.783300
+17:19.103800
71.6p
16
Fredrik Thiger
Bergeforsens SK
2:14:54.809300
+21:39.129800
68.8p
17
Øyvind Arnes Johansen
Östersund
2:17:35.825400
+24:20.145900
67.2p
18
Marcus Pernevill
IFK Helsingborg
2:19:09.834800
+25:54.155300
66.3p
19
Daniel Kluge
Östersund
2:19:58.839700
+26:43.160200
65.9p
20
Mikael Lundholm
Östersunds SK
2:20:29.842800
+27:14.163300
65.6p
21
Per Bixo
Jämtlandspolisens Idrottsförening
2:22:55.857400
+29:40.177900
64.3p
22
Andreas Lindgren
Axa SC
2:25:37.873600
+32:22.194100
62.9p
23
Pelle Bergstrand
Hotagens SC
2:27:16.883500
+34:01.204000
62.0p
24
Olov Svärd
Vallsta SK
2:27:51.887000
+34:36.207500
61.8p
25
Stefan Ajax
Rörösjöns IK
2:28:23.890200
+35:08.210700
61.5p
26
Ulrich Wahlström
IFK Strömsund
2:29:06.894500
+35:51.215000
61.1p
26
Magnus Åström
Östersunds SK
2:29:06.894500
+35:51.215000
61.1p
28
Magnus Holmgren
Frösön
2:30:29.902800
+37:14.223300
60.5p
29
Morten Jakobsen
Stiftstaden SK Trondheim
2:30:56.905500
+37:41.226000
60.3p
30
Jonas Hälldal
Hägglunds Ski Team SK
2:32:03.912200
+38:48.232700
59.8p
31
Mattias Hassel
IK Hakarpspojkarna
2:33:49.922800
+40:34.243300
59.0p
32
Magnus Nyström
Östersund
2:34:23.926200
+41:08.246700
58.7p
33
Jonas Woxlägd
Hallens SK
2:34:47.928600
+41:32.249100
58.5p
34
Carl-Fredrik Bernmar
Tullinge SK
2:37:02.942100
+43:47.262600
57.5p
35
Jonas Göransson
Östersund
2:39:01.954000
+45:46.274500
56.7p
36
Mikael Kangasharju
Ragunda IF
2:40:53.965200
+47:38.285700
55.9p
37
Nicholas Lundkvist
Edsåsdalen Multisport
2:41:37.969600
+48:22.290100
55.7p
38
Hans Nordell
Lillhärdals IF
2:43:31.981000
+50:16.301500
54.9p
39
Tomas Elvbo
Team Slowmotion
2:44:02.984100
+50:47.304600
54.7p
40
Björn Lindgren
Sollentuna
2:44:08.984700
+50:53.305200
54.7p
41
Markus Brugge
Östersunds SK
2:46:21.998000
+53:06.318500
53.8p
42
Anders Sahlin
Frösön
2:49:33.1017200
+56:18.337700
52.7p
43
Roger Pålsson
Aspås IF
2:50:25.1022400
+57:10.342900
52.3p
44
Markus Flinkberg
Östersunds SK
2:52:24.1034300
+59:09.354800
51.7p
45
Mikael Grelsson
Ånge SK
2:52:32.1035100
+59:17.355600
51.6p
45
Thomas Jarnehill
Östersunds SK
2:52:32.1035100
+59:17.355600
51.6p
47
Christian Andersson
Hotings IF
3:00:19.1081800
+1:07:04.402300
49.1p
48
Robert Dahlin
Brunflo IF
3:10:32.1143100
+1:17:17.463600
46.1p
49
Tobias Runberg
Axa SC
3:15:17.1171600
+1:22:02.492100
44.8p
50
Fred Persson
Östersund
3:33:48.1282700
+1:40:33.603200
40.5p
51
Mikael Sjöberg
Östersund
3:37:56.1307500
+1:44:41.628000
39.6p
52
Anders Valoandersson
Trevål IF
3:37:57.1307600
+1:44:42.628100
39.6p
53
Daniel Isvén
Frösön
3:43:04.1338300
+1:49:49.658800
38.6p
54
Roger Enström
Marieby GoIF
3:57:08.1422700
+2:03:53.743200
36.1p
55
Johan Karlsson
Täby
4:01:06.1446500
+2:07:51.767000
35.4p
56
Rahul Kumar
Östersunds SK
4:10:10.1500900
+2:16:55.821400
34.0p
57
Natanael Persson
ØRBÆK
4:31:02.1626100
+2:37:47.946600
31.2p
-
Ingar Mikkelsen
Funäsdalens IF
23:59:58.8639700
-
Håkan Ekelljung
Granit Teknikbyrå AB
23:59:58.8639700
-
Joakim Wistmar
Nacka
23:59:59.8639800
-
Rikard Jeneskog
Tullinge
23:59:59.8639800
-
Patrik Jonasson
Sollefteå Skidor IF
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)