Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Bessemerloppet
2017-02-19
Deltävling i
Tiger Balsam Ski Tour 2017
<<< Orsa Grönklitt Ski Marathon
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
H 40
43km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Lars Martinsson
Nacka Värmdö SK
2:11:33.789250
76.3p
2
Johan Myhr
Nacka Värmdö SK
2:12:29.794830
+55.5480
75.7p
3
Carl Troedsson
Stockholms RK
2:13:31.801000
+1:57.11650
75.0p
4
John Wiklund
Stockholms RK
2:13:31.801040
+1:57.11690
74.9p
5
Nicklas Johansson
Rembo IK
2:18:21.830030
+6:47.40680
71.8p
6
Jacob Westling
Grycksbo IF OK
2:19:41.838040
+8:07.48690
71.0p
7
Peter Henningsson
Föreningen IKJ Haninge
2:19:45.838470
+8:12.49120
70.9p
8
Anders Allard Lindström
Sundborns GOIF
2:21:09.846810
+9:35.57460
70.1p
9
Tomas Eriksson
Upplands-Ekeby IF
2:21:12.847160
+9:39.57810
70.1p
10
Martin Höglund
Sundbybergs IK
2:21:37.849610
+10:03.60260
69.8p
11
Per Bergeå af Geijerstam
IK Rex
2:25:05.870490
+13:32.81140
67.8p
12
Håkan Sandahl
Axa SC
2:25:39.873800
+14:05.84450
67.5p
13
Fredrik Erixon
Ccc1000
2:25:39.873880
+14:06.84530
67.5p
14
Mats Berglund
Nacka Värmdö SK
2:26:15.877400
+14:41.88050
67.2p
15
Henrik Granström
Sundbybergs IK
2:26:34.879350
+15:01.90000
67.0p
16
Antti Karonen
Storvreta IK
2:26:41.880030
+15:07.90680
67.0p
17
Lennart Romin
Gävle SK
2:26:53.881240
+15:19.91890
66.8p
18
Niklas Björklund
Norrbärke SK
2:27:14.883300
+15:40.93950
66.7p
19
Ulf Angelsiöö
Storvreta IK
2:27:30.884950
+15:57.95600
66.5p
20
Jonas Albäck
Ccc1000
2:28:03.888250
+16:30.98900
66.2p
21
John Elofsson
Brovallens IF
2:28:15.889490
+16:42.100140
66.1p
22
Fredrik Ström
Bålsta SK
2:28:30.890980
+16:57.101630
66.0p
23
Johan Lundgren
Stockholms RK
2:28:58.893780
+17:25.104430
65.7p
24
Henrik Nyström
Avesta OK
2:29:09.894840
+17:35.105490
65.6p
25
Christian Haar
Attunda IF
2:29:40.897920
+18:06.108570
65.4p
26
Nicklas Bergström
Täby OK
2:30:13.901270
+18:40.111920
65.1p
27
David Wijk
Högbo GOIF
2:30:54.905360
+19:21.116010
64.7p
28
Daniel Edquist
Axa SC
2:31:32.909160
+19:59.119810
64.4p
29
Martin Axelhed
Mälarö SOK
2:31:34.909300
+20:00.119950
64.4p
30
Per Hård AF Segerstad
Västerås Skidklubb
2:31:56.911560
+20:23.122210
64.2p
31
Mattias Svärd
Gävle SK
2:32:13.913260
+20:40.123910
64.1p
32
Daniel Ehn
Norbergs SK
2:32:15.913460
+20:42.124110
64.1p
33
Tommy Vikman
Gimo IF SK
2:32:23.914210
+20:49.124860
64.0p
34
David Söderström
Sundbybergs IK
2:33:03.918250
+21:30.128900
63.7p
35
Kjell Häggquist
Näsvikens IK
2:33:28.920700
+21:54.131350
63.5p
36
Anders Möllerberg
Valbo Aif
2:34:45.928400
+23:11.139050
62.9p
37
Magnus Hult
Norrbärke SK
2:34:50.928920
+23:16.139570
62.8p
38
Mikael Svensson
Roslagsbro IF
2:35:17.931620
+23:43.142270
62.6p
39
Per-Olov Nilsson
Högbo GOIF
2:35:46.934570
+24:13.145220
62.4p
40
Peter Rosenqvist
Ccc1000
2:37:51.947080
+26:18.157730
61.4p
40
Mattias Forsberg
Turebergs IF
2:37:51.947080
+26:18.157730
61.4p
42
Roland Esevik
Gimo IF SK
2:38:03.948270
+26:30.158920
61.3p
43
Per Blomgren
Vassunda IF
2:38:15.949490
+26:42.160140
61.2p
44
Niclas Ward
Spirit IF
2:39:08.954740
+27:34.165390
60.8p
45
Peder Gabrielsson
Gimo IF SK
2:39:12.955130
+27:38.165780
60.8p
46
Mikael Lindblad
Järfälla SK
2:39:30.956970
+27:57.167620
60.7p
47
Patrik Lundberg
Roslagsbro IF
2:39:41.958000
+28:07.168650
60.6p
48
Lars Gustafsson
Stockholms RK
2:39:50.958930
+28:16.169580
60.5p
49
Fredrik Lilja
Jm-Konc IF
2:40:15.961490
+28:42.172140
60.3p
50
Pelle Bergstrand
Hotagens SC
2:40:40.963930
+29:06.174580
60.1p
51
Pierre Ahlström
Brovallens IF
2:41:13.967200
+29:39.177850
59.9p
52
Anders Linck
Hudiksvalls IF
2:41:13.967220
+29:39.177870
59.9p
53
Petter Wiberg
Uppsala SLK
2:43:22.980120
+31:48.190770
59.0p
54
Andreas Hiller
Axa SC
2:44:00.983920
+32:26.194570
58.7p
55
Henrik Ejderholm
Ufk
2:44:21.986070
+32:48.196720
58.6p
56
Alexander Jansa
Sunnansjö IK
2:44:27.986660
+32:54.197310
58.5p
57
Mårten Törnquist
Rehns BK
2:44:34.987390
+33:01.198040
58.5p
58
Johan Lundberg
Axa SC
2:44:57.989680
+33:24.200330
58.3p
59
Jörgen Johansson
Kalix SK
2:45:12.991140
+33:38.201790
58.2p
60
Per Seltborg
Västerås Skidklubb
2:45:35.993430
+34:01.204080
58.1p
61
Patrik Kvarnström
Brovallens IF
2:45:37.993630
+34:03.204280
58.1p
62
Erik Nilsson
Jm-Konc IF
2:46:06.996530
+34:32.207180
57.9p
63
Anders Dannerskog
Jättendals IF
2:46:22.998120
+34:48.208770
57.7p
64
Erik Wikström
Gävle SK
2:46:30.998980
+34:57.209630
57.7p
65
Jonas Karlsson
Ekerö
2:47:03.1002290
+35:30.212940
57.5p
66
Henrik Tunér
Yuppie Ski Club
2:47:41.1006030
+36:07.216680
57.2p
67
Daniel Edlund
Nätra SK
2:48:26.1010520
+36:52.221170
56.9p
68
Henrik Pettersson
Axa SC
2:49:14.1015330
+37:40.225980
56.6p
69
Jonas Andersson
OK Linné
2:49:32.1017170
+37:59.227820
56.5p
70
Ulf Hedman
Valbo Aif
2:49:56.1019540
+38:22.230190
56.3p
71
Johannes Jögi
Nacka Värmdö SK
2:50:59.1025800
+39:25.236450
55.9p
72
Marcus Hornström
Högbo GOIF
2:51:30.1028980
+39:57.239630
55.7p
73
Jonas Malmsten
Hägersten
2:53:50.1042930
+42:16.253580
54.9p
74
Andreas Malmqvist
lagunda aik
2:57:35.1065460
+46:02.276110
53.5p
75
Johan Törner
Hammarby IF SF
2:57:47.1066630
+46:13.277280
53.5p
76
Frederik Sahlin
Åkersberga SK
2:58:19.1069840
+46:45.280490
53.3p
77
Mattias Sahlholm
Stavby IK
3:00:06.1080580
+48:33.291230
52.7p
78
Henrik Sved
Sundbybergs IK
3:00:27.1082600
+48:53.293250
52.6p
79
Johan Elliot
Saltsjöbadens SLK
3:01:38.1089770
+50:05.300420
52.2p
80
Magnus Svärd
Storviks IF
3:01:56.1091590
+50:23.302240
52.1p
81
Nicklas Åhlander
Östervåla IF
3:02:45.1096400
+51:11.307050
51.8p
82
Sami Maliniemi
Gävle SK
3:04:04.1104390
+52:31.315040
51.4p
83
Marko Säävälä
Norrbärke SK
3:04:44.1108350
+53:11.319000
51.2p
84
Ulf Axelsson
Axa SC
3:05:44.1114340
+54:10.324990
50.9p
85
Patrik Grönman
Valbo Aif
3:05:58.1115700
+54:24.326350
50.8p
86
Joakim Landström
Åshammars IK
3:06:03.1116250
+54:30.326900
50.8p
87
Tony Olsson
Hofors Aif
3:06:15.1117420
+54:41.328070
50.7p
88
Jan Sarnet
Göteborgs SK
3:08:18.1129730
+56:44.340380
50.1p
89
Robert Lundgren
Roslagsbro IF
3:09:22.1136130
+57:48.346780
49.8p
90
Johannes Rudbeck
Axa SC
3:10:18.1141760
+58:45.352410
49.5p
91
Magnus Andersson
Karlslunds IF SF
3:10:38.1143790
+59:05.354440
49.4p
92
Per Berglund
IF Friska Viljor
3:11:40.1149940
+1:00:06.360590
49.1p
93
Pierre Hållen
Östervåla IF
3:11:54.1151350
+1:00:21.362000
49.0p
94
Mattias Blomqvist
Roslagsbro IF
3:13:34.1161390
+1:02:01.372040
48.5p
95
Torbjörn Stolpe
Ufk
3:13:47.1162640
+1:02:13.373290
48.5p
96
Anders Jorlin
Eds SK
3:14:24.1166320
+1:02:50.376970
48.3p
97
Jöns Barthoudson
IK Ymer
3:15:08.1170700
+1:03:34.381350
48.1p
98
Karl Pontus Larsson
Axa SC
3:18:09.1188890
+1:06:36.399540
47.3p
99
Mikael Nyström
OK Ravinen
3:21:41.1210010
+1:10:07.420660
46.3p
100
Jonas Forslund
Gävle SK
3:22:37.1215660
+1:11:04.426310
46.1p
101
Per Jansson
Almunge IK
3:24:56.1229570
+1:13:23.440220
45.5p
102
Johan Huhtamaa
Spirit IF
3:25:17.1231620
+1:13:43.442270
45.4p
103
Pontus Mattsson
Öregrunds IK
3:32:27.1274650
+1:20:54.485300
43.7p
104
Fredrik Åkerblom
Preem IF
3:39:32.1317170
+1:27:59.527820
42.1p
105
Ulf Skalberg
Hybo AIK
3:57:17.1423620
+1:45:43.634270
38.6p
106
Patrik Teste
No Club
3:58:36.1431570
+1:47:03.642220
38.4p
107
Henrik Andersen
Stockholm
4:02:56.1457590
+1:51:23.668240
37.6p
108
Martin Malm
Sundborns GOIF
4:07:18.1483790
+1:55:45.694440
36.9p
109
Johan Regnell
Bålsta SK
4:07:43.1486240
+1:56:09.696890
36.8p
110
Henrik Cranser
Axa SC
4:10:48.1504750
+1:59:15.715400
36.3p
111
Thomas Svedin
Haninge SOK
4:29:51.1619030
+2:18:17.829680
33.5p
-
Peter Thunvall
Föreningen IKJ Haninge
23:59:58.8639700
-
Pär Hedén
Naprapat Walle Skidklubb
23:59:58.8639700
-
Björn Winell
Storvreta IK
23:59:58.8639700
-
Mikael Sporron
Mälarö SOK
23:59:58.8639700
-
Robert Foss
Fet SK
23:59:58.8639700
-
Mikael Gelin
Bålsta SK
23:59:58.8639700
-
Björn Wennblom
Stockholm
23:59:58.8639700
-
Jimmy Nevak
Haninge SOK
23:59:58.8639700
-
Ronnie Löf
Högbo GOIF
23:59:59.8639800
-
Johan Hedlund
Valbo Aif
23:59:59.8639800
-
Henrik Andersson
Nybro Ski
23:59:59.8639800
-
Andreas Röstberg
Gävle SK
23:59:59.8639800
-
Jonas Strandell
Vassunda IF
23:59:59.8639800
-
Göran Westman
Turebergs IF
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)