Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Bessemerloppet
2017-02-19
Deltävling i
Tiger Balsam Ski Tour 2017
<<< Orsa Grönklitt Ski Marathon
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
43km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Kalle Gräfnings
Karlslunds IF SF
1:58:12.709120
87.0p
2
Anton Karlsson
Åsarna IK
1:59:34.717320
+1:22.8100
85.8p
3
Rikard Tynell
Grycksbo IF OK
2:02:00.731980
+3:48.22760
83.7p
4
Axel Bergsten
IFK Skövde SK
2:03:03.738210
+4:50.28990
82.8p
5
Pontus Nordström
Östervåla IF
2:03:31.741000
+5:18.31780
82.4p
6
Jacob Söderqvist
Brovallens IF
2:07:30.764970
+9:18.55750
79.3p
7
Fredrik Wallström
Naprapat Walle Skidklubb
2:07:59.767810
+9:46.58590
78.9p
8
Ronny Wedin
Norbergs SK
2:11:08.786790
+12:56.77570
76.6p
9
Fredrik Åström
Gävle SK
2:11:23.788220
+13:11.79000
76.4p
10
Anders Boström
Ccc1000
2:11:23.788260
+13:11.79040
76.4p
11
Tobias Engblom
Stockviks SF
2:11:32.789190
+13:20.79970
76.3p
12
Stefan Ekman
Strömsbergs IF
2:12:00.791980
+13:48.82760
76.0p
13
Daniel Nilsson
OK Norrvirdarna
2:13:31.801040
+15:19.91820
74.9p
14
Henrik Löfås
Abb IF SK
2:15:36.813520
+17:24.104300
73.6p
15
Johan Stridh
Ockelbo SK
2:15:48.814750
+17:36.105530
73.4p
16
Martin Sander
Nacka Värmdö SK
2:17:27.824680
+19:15.115460
72.4p
17
Andreas Berthagen
Storvreta IK
2:17:55.827470
+19:43.118250
72.1p
18
Björn Lystedt
Stockholm
2:18:28.830780
+20:16.121560
71.7p
19
Gustaf Johansson
OK Orion
2:18:44.832300
+20:31.123080
71.6p
20
Patrik Bredolt
Axa SC
2:19:03.834280
+20:51.125060
71.4p
21
Johan Furunäs
IFK Mariefred
2:19:17.835640
+21:05.126420
71.2p
22
Carl Henrik Niper
Föreningen IKJ Haninge
2:19:41.838060
+21:29.128840
71.0p
23
Joakim Lindberg
Gävle SK
2:20:56.845530
+22:44.136310
70.2p
24
Andreas Sandgren
Hofors Aif
2:21:08.846760
+22:56.137540
70.1p
25
Joakim Ståhl
Järbo IF
2:23:21.860090
+25:09.150870
68.8p
26
Mathias Myrén
OK Alehof
2:23:30.860990
+25:18.151770
68.7p
27
Joakim Persson
Rehns BK
2:24:36.867510
+26:23.158290
68.1p
28
Julian Schönfelder
Tyskland
2:25:58.875740
+27:46.166520
67.3p
29
Victor Johansson
Korsnäs IF SK
2:26:09.876890
+27:57.167670
67.2p
30
Tobias Nilsson
Kovlands IF
2:26:36.879500
+28:23.170280
67.0p
31
Matti Näslund
Scania IF
2:26:51.881010
+28:38.171790
66.9p
32
Oscar Askerlund
Hällbybrunns IF
2:26:52.881180
+28:40.171960
66.9p
33
Johan Klinga
Axa SC
2:27:45.886430
+29:33.177210
66.4p
34
Per-ove Torstensson
Dala XC Ski Team
2:28:13.889240
+30:01.180020
66.1p
35
Carl Johan Herbst
Gävle SK
2:28:22.890160
+30:10.180940
66.1p
36
Robin Olsson
Roslagsbro IF
2:29:00.893960
+30:48.184740
65.7p
37
Petter Englund
Roslagsbro IF
2:29:16.895510
+31:03.186290
65.6p
38
John Kärrbrink
Yuppie Ski Club
2:29:44.898320
+31:32.189100
65.3p
39
Benjamin Lembke
Linköpings SK
2:31:31.909020
+33:19.199800
64.4p
40
Johan Selander
Öregrunds IK
2:32:23.914290
+34:11.205070
64.0p
41
Anders Stenström
Källbottens IK
2:32:33.915230
+34:21.206010
63.9p
42
David Olsson
Österfärnebo IF
2:32:37.915640
+34:25.206420
63.9p
43
Erik Pihl
Högbo GOIF
2:33:32.921180
+35:20.211960
63.4p
44
Erik Sjögren
Ljusdal
2:33:49.922860
+35:37.213640
63.3p
45
Fredrik Björck
IK Rex
2:34:12.925190
+36:00.215970
63.1p
46
Jonas Arrhenborg
Yuppie Ski Club
2:34:35.927490
+36:23.218270
62.9p
47
Tobias Larsson
Upplands-Ekeby IF
2:34:49.928820
+36:37.219600
62.8p
48
Anders Näslund
Svegs IK
2:34:49.928850
+36:37.219630
62.8p
49
Carl-august Westberg
Sundborns GOIF
2:35:51.935090
+37:39.225870
62.3p
50
Håkan Tunander
Turebergs IF
2:36:01.936000
+37:48.226780
62.3p
51
Fredrik Holting
Roslagsbro IF
2:36:05.936470
+37:53.227250
62.2p
52
Joel Sjölander
Bondsjöhöjdens IK
2:36:16.937570
+38:04.228350
62.1p
53
Jan Neelissen
Södertälje IF
2:36:32.939180
+38:20.229960
62.0p
54
Tomas Johansson
Team Ormsalva
2:37:02.942170
+38:50.232950
61.8p
55
Patrik Sahlberg
Trönö IK
2:37:37.945630
+39:25.236410
61.5p
56
Björn Haglund
Rehns BK
2:37:45.946420
+39:33.237200
61.4p
57
Tomas Westergren
Gävle SK
2:38:47.952610
+40:34.243390
61.0p
58
Daniel Erici
Linköpings SK
2:39:21.956020
+41:09.246800
60.7p
59
Henrik Andersson
Nacka Värmdö SK
2:39:27.956610
+41:14.247390
60.7p
60
Andreas Winarve
Ingarö IF
2:39:43.958200
+41:30.248980
60.6p
61
Daniel Björklöf
Ufk
2:39:48.958730
+41:36.249510
60.5p
62
Andre Rhodin
Yuppie Ski Club
2:39:53.959200
+41:40.249980
60.5p
63
Henrik Jonsson
Täby IS SK
2:39:57.959620
+41:45.250400
60.5p
64
Erik Harlén
Karlslunds IF SF
2:40:07.960650
+41:55.251430
60.4p
65
Fredrik Larsson
Boo IF
2:40:16.961580
+42:04.252360
60.3p
66
Robin Gerum
Axa SC
2:40:31.963080
+42:19.253860
60.2p
67
Andreas Wenngren
Östervåla IF
2:41:08.966740
+42:56.257520
59.9p
68
Daniel Kolm
Axa SC
2:41:09.966870
+42:57.257650
59.9p
69
Fredrik Antevik
Axa SC
2:41:13.967220
+43:01.258000
59.9p
70
Joakim Amadeus Olsson
Ccc1000
2:41:29.968810
+43:16.259590
59.8p
71
Jimmy Planting-bergloo
Stockholm
2:42:00.971910
+43:47.262690
59.6p
72
Markus Rüdel
Nacka Värmdö SK
2:43:23.980230
+45:11.271010
59.0p
73
Simon Andersson
Forsa OK
2:44:24.986330
+46:12.277110
58.6p
74
Christina Bouvier
Axa SC
2:44:39.987850
+46:27.278630
58.4p
75
Christian Nyström
Trönö IK
2:44:55.989460
+46:43.280240
58.3p
76
Thorbjörn Johnsson
Hudiksvalls IF
2:45:47.994660
+47:35.285440
58.0p
77
Carl Christian Ryberg
Axa SC
2:46:09.996840
+47:57.287620
57.8p
78
Wilhelm Lönnies
Gimo IF SK
2:46:20.997930
+48:08.288710
57.8p
79
Joel Kröjs
Åf SK
2:46:32.999140
+48:20.289920
57.7p
80
Carl-johan Medin
Axa SC
2:46:45.1000460
+48:33.291240
57.6p
81
Dag Jönsson
Västerås Skidklubb
2:47:13.1003240
+49:01.294020
57.4p
82
John Andersson Gull
AB Karl Hedin IF
2:47:38.1005780
+49:26.296560
57.2p
83
Carl Westin
Boo IF
2:48:02.1008180
+49:50.298960
57.1p
84
Erik Sundvall
Axa SC
2:48:33.1011230
+50:21.302010
56.9p
85
Roger Broström
Surahammars SOK
2:48:40.1011910
+50:27.302690
56.8p
86
Fredrik Sandesjö
Axa SC
2:48:41.1012060
+50:29.302840
56.8p
87
Patric Björk
Storvreta IK
2:49:39.1017860
+51:27.308640
56.5p
88
Kristoffer Fransson
Valbo Aif
2:50:00.1019900
+51:47.310680
56.3p
89
Henrik Richter
Axa SC
2:50:19.1021890
+52:07.312670
56.2p
90
Patrik Wejnermark
Östervåla IF
2:50:26.1022550
+52:14.313330
56.2p
91
Fredrik Murray
Ufk
2:50:28.1022720
+52:16.313500
56.1p
92
Johan Småroos
IF Åland
2:50:57.1025680
+52:45.316460
56.0p
93
Joakim Lindström
Axa SC
2:51:32.1029150
+53:20.319930
55.7p
94
Henrik Eng
Tullinge SK
2:52:45.1036410
+54:32.327190
55.3p
95
Alfred Emanuelsson
OK 64 Torpa
2:52:58.1037790
+54:46.328570
55.2p
96
Jacob Berggren
Yuppie Ski Club
2:53:14.1039380
+55:02.330160
55.1p
97
Erik Svensk
Hudiksvalls IF
2:53:23.1040280
+55:11.331060
55.0p
98
Anders Eriksson
Axa SC
2:53:53.1043200
+55:40.333980
54.9p
99
Erik Karlström
Jokkmokks SK
2:54:29.1046840
+56:17.337620
54.6p
100
David Ranger
Australia
2:54:35.1047470
+56:23.338250
54.6p
101
Johan Orre
IF Åland
2:55:03.1050270
+56:51.341050
54.4p
102
Erik Gauffin
Axa SC
2:55:08.1050750
+56:56.341530
54.4p
103
Robert Nyman
SOL Tranås
2:55:15.1051430
+57:03.342210
54.4p
104
Axel Kinell
Västberga PF
2:55:23.1052230
+57:11.343010
54.3p
105
Peter Blomgren
Boo IF
2:55:58.1055760
+57:46.346540
54.1p
106
Andreas Danielsson
Västerås Skidklubb
2:56:28.1058760
+58:16.349540
53.9p
107
Mikael Jonsson
Nacka Värmdö SK
2:57:02.1062110
+58:49.352890
53.7p
108
Johannes Gårdh
Nacka Värmdö SK
2:57:26.1064530
+59:14.355310
53.6p
109
Niklas Karlsson
Knutby IF
2:57:29.1064850
+59:17.355630
53.6p
110
Andreas Nehvonen
Järbo IF
2:58:07.1068670
+59:55.359450
53.4p
111
Fredrik Olsson
Åmots SK
2:59:06.1074580
+1:00:54.365360
53.0p
112
Olof Höglin
Gävle SK
2:59:27.1076610
+1:01:14.367390
52.9p
113
Jonas Friberg
Huddinge
2:59:32.1077140
+1:01:20.367920
52.9p
114
Henrik Karlsson Nääs
Sockertoppen IF
2:59:49.1078850
+1:01:37.369630
52.8p
115
Marcus Hellmark
Rossöns IF
3:00:07.1080640
+1:01:55.371420
52.7p
116
Niklas Wenngren
Östervåla IF
3:01:04.1086380
+1:02:52.377160
52.4p
117
Jens Reichert
Karlsruher SC
3:01:16.1087590
+1:03:04.378370
52.3p
118
Andreas Eriksson
Upplands-Ekeby IF
3:02:04.1092370
+1:03:52.383150
52.0p
119
Erik Prytz
Karlslunds IF SF
3:02:17.1093690
+1:04:05.384470
52.0p
120
Viktor Skalin
Axa SC
3:02:24.1094370
+1:04:12.385150
51.9p
121
Ola Carell
Örsundsbro
3:02:56.1097530
+1:04:44.388310
51.8p
122
Niklas Gisselman
Atlas Copco IF
3:06:16.1117540
+1:08:04.408320
50.7p
123
Johan Helmerskog
Ufk
3:07:05.1122430
+1:08:53.413210
50.4p
124
Patrik Käll
IK Rex
3:07:32.1125110
+1:09:19.415890
50.3p
125
Niklas Norrby
Kungsgårdens SK
3:07:55.1127430
+1:09:43.418210
50.2p
126
Peter Öhlen
Kovlands IF
3:10:11.1141090
+1:11:59.431870
49.5p
127
Axel Mild
Ugglan IK
3:10:43.1144230
+1:12:31.435010
49.4p
128
Andreas Flemmer
Väsby SK
3:10:56.1145500
+1:12:43.436280
49.3p
129
Edward Nordendahl
Yuppie Ski Club
3:11:00.1145980
+1:12:48.436760
49.3p
130
Marcus Svedare
IK Rex
3:12:57.1157690
+1:14:45.448470
48.7p
131
Patrik Andersson
IF Ski Team Skåne
3:14:10.1164900
+1:15:57.455680
48.4p
132
Bjørn Andersen
Danmark
3:14:52.1169150
+1:16:40.459930
48.2p
133
Henrik Ricknell
Järbo IF
3:15:43.1174250
+1:17:31.465030
47.9p
134
Martin Andersson
IK Rex
3:16:15.1177470
+1:18:03.468250
47.8p
135
Martin Landås
Västerås Skidklubb
3:17:16.1183590
+1:19:04.474370
47.5p
136
Johan Blomme
Umara SC
3:17:27.1184630
+1:19:15.475410
47.4p
137
Patrik Törner
Ufk
3:17:51.1187060
+1:19:39.477840
47.3p
138
Tomas Neuman
Axa SC
3:21:29.1208850
+1:23:17.499630
46.4p
139
Patrik Staffansson
Yuppie Ski Club
3:21:30.1208920
+1:23:18.499700
46.4p
140
Mattias Karlsson
Roslagsbro IF
3:21:57.1211670
+1:23:45.502450
46.2p
141
Anders Palmqvist
Fagersta Södra IK
3:22:26.1214530
+1:24:14.505310
46.1p
142
Henrik Lundewall
Nyköping
3:23:18.1219790
+1:25:06.510570
45.9p
143
Andreas Mellberg
Uppsala
3:23:31.1221010
+1:25:18.511790
45.8p
144
Niklas Isaksson
Gävle SK
3:24:43.1228260
+1:26:31.519040
45.5p
145
John Hagfält
Roslagsbro IF
3:29:08.1254710
+1:30:55.545490
44.5p
146
Christian Claesson
SK Bore
3:31:37.1269660
+1:33:25.560440
43.9p
147
Johnny Nilsson
Gävle SK
3:35:19.1291820
+1:37:07.582600
43.0p
148
Xinbing Yang
Högbo GOIF
3:35:39.1293850
+1:37:27.584630
43.0p
149
Martin Stavnsbjerg
Danmark
3:36:00.1295920
+1:37:48.586700
42.9p
150
Marcus Westlund
Axa SC
3:39:45.1318420
+1:41:33.609200
42.1p
151
Marcus Johansson
Storviks IF
3:40:27.1322670
+1:42:15.613450
41.9p
152
Tommy Elomaa
Åf SK
3:50:43.1384290
+1:52:31.675070
39.8p
153
Thomas Gustafsson
IK Rex
4:02:41.1456020
+2:04:29.746800
37.7p
154
Bernhard Bergström
Nacka Värmdö SK
4:10:57.1505660
+2:12:45.796440
36.3p
155
Andreas Harlén
Karlslunds IF SF
4:37:20.1663970
+2:39:08.954750
32.5p
156
Olof Eriksson
Axa SC
5:06:52.1841160
+3:08:40.1131940
29.1p
-
Linus Studeny
Sundbybergs IK
23:59:58.8639700
-
Johan Thalin
Östervåla IF
23:59:58.8639700
-
Erik Dahlqvist
Storviks IF
23:59:58.8639700
-
Linus Fredrikson
Nacka Värmdö SK
23:59:58.8639700
-
Ulrik Schäfer
Ufk
23:59:58.8639700
-
Johan Ståhlberg
Axa SC
23:59:58.8639700
-
Anders Eriksson
Ccc1000
23:59:58.8639700
-
Niklas Härdin
Norrbärke SK
23:59:58.8639700
-
Mattias Björck
Mälarö SOK
23:59:58.8639700
-
Joakim Ludvigsson
1life IF
23:59:58.8639700
-
Anders Lagerwall
OK Linné
23:59:58.8639700
-
Ronnie Branteström
IK Rex
23:59:58.8639700
-
Martin Persson
Stockholms RK
23:59:58.8639700
-
Glenn Karlsson
Roslagsbro IF
23:59:58.8639700
-
David Holmström
Roslagsbro IF
23:59:58.8639700
-
Rickard Nilsson
Stockholm
23:59:58.8639700
-
Gustav Lindeborg
Täby OK
23:59:58.8639700
-
Mikael Schylander
Hofors Aif
23:59:58.8639700
-
Fabio Svaizer
Stockholms RK
23:59:58.8639700
-
Andreas Kvarnström
Brovallens IF
23:59:58.8639700
-
Patric Wilhelmsson
Norbergs Ck
23:59:58.8639700
-
Mikael Andersson
Turebergs IF
23:59:59.8639800
-
Per Granqvist
Loos IF
23:59:59.8639800
-
Ragnar Johansson
Axa SC
23:59:59.8639800
-
Oskar Kanmert Gustafsson
Tunafors SK
23:59:59.8639800
-
Mattias Fritz
Karlslunds IF SF
23:59:59.8639800
-
Niclas Norling
Strömsbergs IF
23:59:59.8639800
-
Patrik Vestlund
Högbo GOIF
23:59:59.8639800
-
David Ståhlberg
Gävle SK
23:59:59.8639800
-
Daniel Persson
Accenture IF
23:59:59.8639800
-
Andreas Nordfors
Axa SC
23:59:59.8639800
-
Morgan Åkesson
Stora Skedvi IK
23:59:59.8639800
-
Mikael Lange
Storvreta IK
23:59:59.8639800
-
Magnus Karlsson
Östervåla IF
23:59:59.8639800
-
Erik Sundin
Högbo GOIF
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)