Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Alliansloppet
2016-08-27
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 20
32km, Rullskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Gabriel Strid
Sunne SLF
1:09:35.417400
84.1p
2
Gustav Aflodal
Sundbybergs IK
1:09:37.417600
+2.100
84.1p
3
Max Novak
Offerdals SK
1:10:45.424400
+1:10.6900
82.5p
4
Ludvig Holmberg
Tranemo IF
1:10:53.425200
+1:18.7700
82.3p
4
Erik Lieback
Ulricehamns IF
1:10:53.425200
+1:18.7700
82.3p
6
Gabriel Höjlind
IFK Mora SK
1:11:49.430800
+2:14.13300
81.1p
7
Edvard August Lund
Rustad IL
1:11:52.431100
+2:17.13600
81.0p
8
Erik Bertilsson
IF Hallby SOK
1:11:54.431300
+2:19.13800
81.0p
9
Axel Aflodal
Sundbybergs IK
1:12:40.435900
+3:05.18400
80.0p
9
Jakob Jansson
Östersunds SK
1:12:40.435900
+3:05.18400
80.0p
11
Gustav Johansson
Ulricehamns IF
1:13:57.443600
+4:22.26100
78.4p
12
Ådne Holter Gigernes
Nes Ski
1:14:47.448600
+5:12.31100
77.4p
13
Emil Wiik
IL Ros
1:14:48.448700
+5:13.31200
77.4p
14
GAEL EPP
Douanes Ranspach
1:15:37.453600
+6:02.36100
76.4p
15
Mads Berthelsen
Fjordens Skiklub
1:15:44.454300
+6:09.36800
76.3p
16
Lars Sørensen
Rustad IL
1:16:37.459600
+7:02.42100
75.3p
17
CLEMENT CHRISTMANN
Douanes Ranspach
1:16:38.459700
+7:03.42200
75.3p
18
Amund Riege
Rustad IL
1:17:36.465500
+8:01.48000
74.2p
19
Anders Roos
Östersunds SK
1:17:37.465600
+8:02.48100
74.2p
20
Magnus Harstveit
Rustad IL
1:17:44.466300
+8:09.48800
74.1p
21
Georg Gleirscher
Hsv Saalfelden
1:17:48.466700
+8:13.49200
74.0p
22
Albin Johansson
Sätra IF
1:18:19.469800
+8:44.52300
73.4p
23
Rickard Ericsson
Garphyttans IF
1:18:30.470900
+8:55.53400
73.2p
24
Jørgen Stigen
Fredrikstad SK
1:19:06.474500
+9:31.57000
72.6p
25
Ludvig Johansson
Ulricehamns IF
1:19:52.479100
+10:17.61600
71.8p
26
Simon Lundberg
Hagfors SF
1:20:14.481300
+10:39.63800
71.4p
26
William Kjelsrud Haug
Mjøndalen IF
1:20:14.481300
+10:39.63800
71.4p
28
Morten Andre Sætre
Rustad IL
1:21:11.487000
+11:36.69500
70.5p
29
Olle Westin
IK Stern
1:21:29.488800
+11:54.71300
70.2p
30
Joakim Herbrandsen
Rustad IL
1:22:19.493800
+12:44.76300
69.4p
31
Gothard Gleirscher
Hsv Saalfelden
1:22:39.495800
+13:04.78300
69.1p
32
Alexander Karlsson
Källbottens IK
1:24:02.504100
+14:27.86600
67.8p
33
Thomas Meyer
Runar
1:24:23.506200
+14:48.88700
67.5p
34
Jens Christian Grymyr
IL Ros
1:25:57.515600
+16:22.98100
66.1p
35
Ole Kristian Lae
Mjøndalen IF
1:25:59.515800
+16:24.98300
66.1p
36
Mads Arnesen
Fredrikstad SK
1:26:33.519200
+16:58.101700
65.6p
37
Nick Berg
Västerås Skidklubb
1:26:54.521300
+17:19.103800
65.3p
38
Tobias Olsen
Fredrikstad SK
1:26:56.521500
+17:21.104000
65.2p
39
Iver Tildheim Andersen
Rustad IL
1:29:20.535900
+19:45.118400
63.3p
40
Erik Thorn
Bengtsfors Bois
1:30:38.543700
+21:03.126200
62.3p
41
Fredrik Fossum Jensen
Tistedalen FL
1:32:39.555800
+23:04.138300
60.7p
42
Johan Pålsson
IF Ski Team Skåne
1:34:46.568500
+25:11.151000
59.2p
43
Adrian Lundberg
Hagfors SF
1:35:26.572500
+25:51.155000
58.8p
44
Magnus Frøyland Foss
Rustad IL
1:48:22.650100
+38:47.232600
51.1p
-
Erik Sjöberg
Eksjö SOK
23:59:58.8639700
-
Elis Berg
Sunne SLF
23:59:58.8639700
-
Ludvig Svenningsson
Ulricehamns IF
23:59:58.8639700
-
Eivind Kjennerud
Sande Sk, Norge
23:59:59.8639800
-
Ole Marius Kirkeng
IL Ros
23:59:59.8639800
-
Eric Jansson
Tranemo IF
23:59:59.8639800
-
Anton Swedberg
Borås SK
23:59:59.8639800
-
Iver Hustvedt
Rustad IL
23:59:59.8639800
-
Alfred Nilsson
Filipstads SF
23:59:59.8639800
-
Christian Olsson
Årjängs IF
23:59:59.8639800
-
Edwin Franzen
IFK Grängesberg SK
23:59:59.8639800
-
Simon Jonsson
Storviks IF
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)