Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Scandic Cup Åsarna Sprint
2016-01-17
Deltävling i
Scandic Cup 2016
<<< Scandic Cup Gällivare Jaktstart
Intersport/Scandic cup Hudiksvall >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
Visa sprintstege
D 18
Längdskidor, Sprint, Fristil
Final
1
Moa Lundgren
Sweden
1:56.11531
2
Johanna Hagström
Sweden
1:58.11748
3
Alicia Persson
Sweden
2:00.11929
4
Emma Larsson
Sweden
2:02.12172
5
Sofie Oskarsson
Sweden
2:08.12770
6
Johanna Gustavsson
Sweden
2:11.13039
Semifinal
7
-
No Club
Kvartsfinal
8
Maja Petersson
Sweden
2:10.12973
9
Josefina Sundman
Sweden
2:10.12932
10
Gry Abrahamsson Gjersvold
Sweden
2:11.13023
11
Jenny Movitz
Sweden
2:11.13031
12
Johanna Andersson
Sweden
2:08.12794
13
Amelia Furunäs
Sweden
2:10.12982
14
Agnes Berglund
Sweden
2:11.13008
15
Ida Persson
Sweden
2:11.13082
16
Louise Roslin
Sweden
2:12.13122
17
Maja Eriksson
Sweden
2:11.13033
18
Vendela Blom
Sweden
2:12.13118
19
Ella Halvarsson
Sweden
2:12.13181
20
Ida Palmberg
Sweden
2:12.13196
21
Hulda Forsberg
Sweden
2:13.13286
22
Nelly Johansson
Sweden
2:13.13218
23
Maria Olofsson
Sweden
2:13.13265
24
Maja Majbäck
Sweden
2:14.13388
25
Nora Jacobsson
Sweden
2:15.13439
26
Frida Peterson
Sweden
2:15.13444
27
Klara Ask
Sweden
2:19.13821
28
Kristina Axelsson
Sweden
2:19.13822
29
Fanny Johansson
Sweden
2:19.13882
30
Ebba Stenman
Sweden
2:20.13927
31
Sara Thyni
Sweden
2:20.13977
Kval
32
Madelene Melin
Malungs IF
2:18.13790
33
Sofia Eriksson
Stora Tuna IK SK
2:19.13810
34
Sandra Wiig
Stockviks SF
2:19.13830
35
Anja Svedholm
Östersunds SK
2:19.13870
35
Matilda Melén
Falu IK
2:19.13870
37
Ellen Holmgren
Strömnäs GIF
2:19.13880
38
Tilda Jacobsson
Rembo IK
2:19.13890
38
Tilda Johansson
Duveds IF
2:19.13890
40
Carolina Yngvesson
Rembo IK
2:22.14100
41
Frida Olofsson
Vårby IK
2:22.14170
42
Anna Herbert
Brottby SK
2:22.14190
43
Eleonora Olsmats
Sundbybergs IK
2:24.14310
44
Lovisa Henning
Bondsjöhöjdens IK
2:24.14330
45
Evelina Lindeberg
Årjängs IF
2:25.14430
46
Elin Theander
Malungs IF
2:25.14460
47
Ida Danielsson
Garphyttans IF
2:25.14470
48
Sarah Persson
Åtvidabergs IF
2:26.14500
49
Lisa Jonsson
Sävedalens AIK
2:26.14550
50
Alva Karlsson
OK Borgen
2:26.14580
51
Linda Marie Tillstam
Sävast Ski Team IF
2:27.14600
51
Emma Wasell
Järpens SK
2:27.14600
53
Ida Eriksson
Malungs IF
2:27.14620
54
Victoria Andersson
Tranemo IF
2:28.14790
55
Nora Bäckström
Robertsfors IK
2:30.14900
56
Emma Samuelsson
IFK Grängesberg SK
2:31.15010
57
Sanna Ångström
Duveds IF
2:31.15030
58
Sofia Berglund
Storvreta IK
2:31.15060
59
Magdalena Mixter Schönningsson
Spikbodarnas IK
2:32.15110
60
Hedda Berglund
Vårby IK
2:32.15180
60
Elin Blomberg
Lycksele IF
2:32.15180
62
Emma Gustafsson
Bodens SK
2:34.15310
63
Maja Landström
Gävle SK
2:36.15560
64
Gabriella Bengtson
IK Stern
2:37.15680
65
Nora Nordlund
Hybo AIK
2:38.15700
66
Thea Giselman
Rehns BK
2:39.15800
67
Ellen Svensson
Borås SK
2:41.16080
68
Meta Nordesjö
Brottby SK
2:55.17440
69
Tua Dahlgren
Spikbodarnas IK
23:59:59.8639800
69
Frida Karlsson
Sollefteå Skidor IF
23:59:59.8639800
69
Linn Svahn
IFK Umeå
23:59:59.8639800
69
Sanna Sjödén
Stuguns SOK Gjurd
23:59:59.8639800
69
Ida Gustavsson
IFK Umeå
23:59:59.8639800
69
Johanna Albertsson
Stuguns SOK Gjurd
23:59:59.8639800
69
Evelina Lax
Nässjö SF
23:59:59.8639800
69
Magdalena Larsson
Sätra IF
23:59:59.8639800
Logga in för att slippa de här annonserna
D 20
Längdskidor, Sprint, Fristil
Final
1
Ebba Andersson
Sweden
1:59.11843
2
Emma Thalin
Sweden
2:00.11941
3
Rebecca Öhrn
Sweden
2:00.11959
4
Filippa Lindman
Sweden
2:01.12067
5
Karin Björnlinger
Sweden
2:02.12154
6
Moa Olsson
Sweden
2:07.12677
Semifinal
7
Cajsa Martinsson
Sweden
8
Mathilda Björn
Sweden
2:01.12033
9
Jenny Solin
Sweden
10
Elina Rönnlund
Sweden
2:03.12261
11
Vilma Funck
Sweden
12
Malin Börjesjö
Sweden
2:10.12916
Kvartsfinal
13
Linda Ström
Sweden
13
Signe Rosenberg
Sweden
15
Sara Wadman
Sweden
2:04.12362
16
Hanna Fritz
Sweden
16
Annie Lindh
Sweden
16
Emma Backén
Sweden
19
Maria Jonasson
Sweden
2:04.12371
20
Matilda Jönsson
Sweden
2:08.12761
21
Jenny Larsson
Sweden
21
Evelina Sutro
Sweden
21
Mathilda Ruus
Sweden
24
Linn Gustafsson
Sweden
2:10.12978
25
Ingrid Hallquist
Sweden
2:11.13021
26
Klara Svensson
Sweden
26
Emma Persson
Sweden
26
Viktoria Karlsson
Sweden
29
Elin Bryne
Sweden
2:13.13289
30
Ida Kihlén
Sweden
2:21.14098
Kval
31
Hanna Claréus
Östersunds SK
2:20.13970
32
Emma Jonsson
Åsarna IK
2:21.14040
33
Frida Bjerke
Falköpings AIK SK
2:22.14130
33
Ellionore Bäckman
Hede SK
2:22.14130
35
Sofie Björklund
Järpens SK
2:23.14220
36
Elin Karlsson
OK Borgen
2:23.14230
37
Amanda Johansson
Tranemo IF
2:24.14380
38
Elin Fjellström
Garphyttans IF
2:25.14410
39
Ida Hallquist
Åsarna IK
2:27.14680
40
Ida Carling
Falu IK
2:27.14690
41
Julia Angelsiöö
Storvreta IK
2:28.14760
42
Daniela Bjärmark
Zinkgruvans IF
2:28.14770
43
Maja Westin
Hägglunds Ski Team SK
2:29.14860
44
Matilda Tagg
Hudiksvalls IF
2:31.15040
45
Josefine Ellneskog
IFK Skövde SK
2:34.15330
46
Elin Wickberg
Hägglunds Ski Team SK
2:35.15420
47
Lina Åslund
Hedesunda IF
2:36.15500
47
Frida Lindqvist
Hagfors SF
2:36.15500
49
Amanda Lindblad
Stockviks SF
23:59:59.8639800
49
Saga Stenman
SK Järven
23:59:59.8639800
49
Ilona Lusth
Åsarna IK
23:59:59.8639800
49
Maja Wiik
Tvärreds IF
23:59:59.8639800
H 18
Längdskidor, Sprint, Fristil
Final
1
Adam Persson
Sweden
2:22.14191
2
Martin Johansson
Sweden
2:23.14297
3
Felix Forsberg
Sweden
2:24.14351
4
Elias Andersson
Sweden
2:25.14400
5
Erik Lieback
Sweden
2:27.14638
6
Alexander Karlsson
Sweden
2:28.14762
Semifinal
7
-
No Club
Kvartsfinal
7
Axel Aflodal
Sweden
9
Simon Karlsson
Sweden
9
Jacob Nystedt
Sweden
11
Eric Jansson
Sweden
2:29.14818
12
Carl Rotvold
Sweden
12
Simon Stenberg
Sweden
14
Jonas Granlund
Sweden
2:28.14723
15
Eric Rosjö
Sweden
2:29.14841
16
Jesper Svensk
Sweden
2:31.15024
17
Adam Westman
Sweden
17
Gustav Jonsson
Sweden
19
Linus Lillsjö
Sweden
2:29.14830
20
Gustav Berglund
Sweden
2:30.14905
21
Anton Elvseth
Norway
2:31.15055
22
Jesper Matti
Sweden
22
Johan Herbert
Sweden
24
Zackarias Björn
Sweden
2:30.14946
25
David Ljunglund
Sweden
2:33.15286
26
Ludvig Svenningsson
Sweden
2:34.15346
27
Edvin Nordström
Sweden
27
Tom Forsberg
Sweden
29
Arvid Jonsson
Sweden
2:31.15082
30
Tobias Lindman
Sweden
2:36.15565
31
Anton Eriksson
Sweden
2:42.16157
Kval
32
Axel Jutterström
IFK Mora SK
2:37.15650
33
Viktor Strömberg
Täfteå IK
2:37.15660
34
Samuel Björn
Rembo IK
2:37.15680
35
Jacob Stark
Stockviks SF
2:38.15710
36
Linus Nygren
Ulricehamns IF
2:38.15730
37
Tobias Olsson
Åsarna IK
2:38.15740
38
Elis Berg
Sunne SLF
2:38.15750
39
Jonathan Modin
Sollefteå Skidor IF
2:38.15780
40
Erik Bertilsson
IF Hallby SOK
2:38.15790
41
Albin Persson
Tranemo IF
2:39.15800
41
Fredrik Andersson
Sollefteå Skidor IF
2:39.15800
43
Sebastian Eriksson
Falu IK
2:39.15830
44
Valdemar Nilsson
Bodens SK
2:39.15840
45
Leo Johansson
Skillingaryds FK
2:39.15860
46
Alfred Nilsson
Filipstads SF
2:39.15870
47
Johannes Engdahl
Domnarvets GOIF
2:39.15880
48
Joel Åström
Bodens SK
2:39.15890
49
Mathias Modin
Sollefteå Skidor IF
2:40.15900
50
Felix Erlander
Hudiksvalls IF
2:40.15930
51
Anton Swedberg
Borås SK
2:41.16020
52
Arvid Vänn
Stockviks SF
2:41.16030
53
Jonatan Palander
Sellnäs IF
2:41.16070
54
Olle Grywenz
Storvreta IK
2:42.16120
55
Oskar Danielson Frost
Dala-Järna IK
2:42.16190
56
Filip Kyrö
Högbo GOIF
2:43.16210
57
Anton Murto
Gellivare Skidallians IK
2:43.16280
58
Albert Carling
Falu IK
2:44.16360
58
Mattias Wedin
Stockviks SF
2:44.16360
60
Johan Samuelsson
Husums IF SK
2:44.16370
61
Albin Larsson
Sunderby SK
2:45.16480
62
Oskar Årebäck
Bolidens SK
2:46.16510
63
Adam Axelsson
Hvetlanda SK
2:46.16520
64
Oliver Angelsiöö
Storvreta IK
2:46.16550
65
Victor Svensson
Gellivare Skidallians IK
2:47.16630
66
Emil Sångberg
Hudiksvalls IF
2:47.16640
67
Philip Kristoffersson
Alnö SK
2:47.16650
68
Anton Laine
Kalix SK
2:47.16660
69
Timor Sandberg
Jättendals IF
2:48.16710
70
Karl Hjalmarsson
IK Stern
2:48.16720
71
Hampus Millestu
Utrikes SK
2:48.16730
71
Albin Johansson
Sätra IF
2:48.16730
73
Olle Westin
IK Stern
2:48.16760
74
Håkan Ramberg
Hällbybrunns IF
2:52.17120
75
Alexander Sjödin
Rembo IK
2:52.17130
76
Viktor Barkegren
Domnarvets GOIF
2:53.17220
77
Evert Wester
Jukkasjärvi IF
2:54.17350
78
Jonathan Dahlberg
Byske SK
2:55.17410
79
Martin Granberg
Strömnäs GIF
2:55.17490
80
Samuel Höjlind
IFK Mora SK
2:57.17650
81
William Westerlund
Byske SK
2:57.17680
82
Filip Fahlström
Johannisbergs AIK
2:58.17760
83
Nick Berg
Västerås Skidklubb
3:08.18720
84
Isak Augustsson
IFK Mora SK
3:09.18800
85
Alfred Nilsson
Täfteå IK
3:18.19760
86
Adrian Lundberg
Hagfors SF
3:19.19870
87
Simon Jonsson
IF Hallby SOK
23:59:59.8639800
87
Oscar Olsson
Hudiksvalls IF
23:59:59.8639800
87
Albin Eriksson
Husums IF SK
23:59:59.8639800
87
Emil Simonsson
Lima IF
23:59:59.8639800
87
Karl Ingard
IK Rex
23:59:59.8639800
87
Petter Persson
Borås SK
23:59:59.8639800
87
Simon Lundberg
Hagfors SF
23:59:59.8639800
87
Andreas Karlsson
Kalix SK
23:59:59.8639800
87
Simon Eriksson
Täfteå IK
23:59:59.8639800
87
Ludvig Karlsson
Järpens SK
23:59:59.8639800
87
Kristoffer Forsberg
IFK Umeå
23:59:59.8639800
Logga in för att slippa de här annonserna
H 20
Längdskidor, Sprint, Fristil
Final
1
Hugo Jacobsson
Sweden
2:19.13892
2
Marcus Grate
Sweden
2:20.13984
3
Gustav Aflodal
Sweden
2:21.14046
4
Viktor Thorn
Sweden
2:22.14136
5
Alfred Buskqvist
Sweden
2:23.14220
6
Marcus Fredriksson
Sweden
2:23.14252
Semifinal
7
-
No Club
Kvartsfinal
8
Edvin Andersson
Sweden
2:21.14016
9
Carl Schogster
Sweden
2:22.14119
10
Jakob Jansson
Sweden
2:19.13889
11
Elias Dahl
Sweden
2:21.14092
12
August Spik
Sweden
2:22.14138
13
Nils Augustsson
Sweden
2:22.14105
14
Jens Selahn
Sweden
2:22.14136
15
Gabriel Strid
Sweden
2:22.14151
16
Marcus Lennartsson
Sweden
2:23.14211
17
Markus Johansson
Sweden
2:20.13966
18
Jonas Eriksson
Sweden
2:22.14127
19
Albin Tärning
Sweden
2:22.14193
20
Gustav Rotvold
Sweden
2:23.14266
21
Martin Herbert
Sweden
2:23.14284
22
Oscar Lindholm
Sweden
2:21.14003
23
Konrad Mattsson Myhr
Sweden
2:24.14375
24
Jonatan Engdahl
Sweden
2:24.14394
25
Anders Roos
Sweden
2:26.14520
26
Ludvig Holmberg
Sweden
2:40.15940
27
Gabriel Hallquist
Sweden
2:26.14563
28
John Leander
Sweden
2:29.14840
29
Oscar Johansson
Sweden
2:32.15105
30
Oscar Lindell
Sweden
2:32.15142
31
Adam Gillman
Sweden
3:03.18237
Kval
32
Elias Andersson
Sunderby SK
2:33.15240
32
Martin Lindkvist
IFK Mora SK
2:33.15240
34
Jonathan Engström
Borås SK
2:34.15340
35
Jonas Åsander Grahn
Hudiksvalls IF
2:34.15350
36
Gabriel Höjlind
IFK Mora SK
2:34.15370
37
Gustav Johansson
Ulricehamns IF
2:35.15410
38
David Larsson
Hudiksvalls IF
2:35.15470
39
Jon Lund Kempe
Kramfors Alliansen
2:36.15530
40
Mattias Sundin
Vårby IK
2:36.15560
40
Nils Tjärnlund
Stockviks SF
2:36.15560
42
Oscar Westin
Sävast Ski Team IF
2:37.15680
43
Jakob Fridesjö
Sävast Ski Team IF
2:37.15690
44
Elias Olofsson
Vårby IK
2:38.15720
45
Edvin Murto
Gellivare Skidallians IK
2:38.15770
45
Erik Sjöberg
Eksjö SOK
2:38.15770
47
Johan Ahlström
Sävast Ski Team IF
2:38.15780
48
Nico Larsson
Bengtsfors Bois
2:39.15850
49
Alexander Engman
Gellivare Skidallians IK
2:39.15880
49
Gustav Nilsson
Hudiksvalls IF
2:39.15880
51
Kevin Larsson
Bengtsfors Bois
2:41.16090
52
Ludvig Johansson
Ulricehamns IF
2:42.16190
53
Johan Forslund
Lycksele IF
2:43.16290
54
Kevin Henriksson
Garphyttans IF
2:44.16330
54
Alexander Johansson
Älvdalens IF SK
2:44.16330
56
Marcus Karlsson
Kalix SK
2:44.16360
56
Daniel Hägesten
Sollefteå Skidor IF
2:44.16360
58
Dennis Lindberget
Älvdalens IF SK
2:45.16490
59
Oskar Lundqvist
Sellnäs IF
2:47.16640
60
William Westerlund
Falu IK
2:47.16690
61
Rasmus Pettersson
Hägersta GF
2:50.16920
62
Jack Sjödin
Junsele IF
2:50.16950
63
Christoffer Lindberget
Älvdalens IF SK
2:50.16980
64
Edvin Claesson
IF Hallby SOK
2:54.17330
65
Hugo Tärning
Falköpings AIK SK
2:54.17370
66
Charles GREENBERG
Duveds IF
2:54.17390
67
Alexander Svensson
Äspereds IF
2:58.17780
68
August Östlund
Hedesunda IF
3:01.18000
69
Filip Danielsson
Garphyttans IF
23:59:59.8639800
69
Max Novak
Offerdals SK
23:59:59.8639800
69
Mattias Vesterlund
Lycksele IF
23:59:59.8639800
69
Fredrik Arnberg
Stockviks SF
23:59:59.8639800
69
Filip Åslin
Stockviks SF
23:59:59.8639800
69
Joakim Ståhl
Järbo IF
23:59:59.8639800
69
Jonathan Persson
Domnarvets GOIF
23:59:59.8639800
69
Lukas Sondell
Hägglunds Ski Team SK
23:59:59.8639800