Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Bruksvallsloppet Klassiskt
2015-11-20
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
10km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Petter jr Northug
Nor
23:43.142230
97.2p
2
Jimmie Johnsson
Axa SC
24:19.145840
+36.3510
94.5p
3
Martin Johansson
IFK Mora SK
24:21.146040
+38.3710
94.3p
4
Mikael Gunnulfsen
Nor
24:21.146060
+38.3730
94.3p
5
Chris Andre Jespersen
Norway
24:21.146090
+38.3760
94.3p
6
Simon Andersson
Falun Borlänge SK
24:23.146230
+40.3900
94.2p
7
Oskar Svensson
Falun Borlänge SK
24:23.146250
+40.3920
94.2p
8
Magnus Stensaas
Nor
24:24.146350
+41.4020
94.1p
9
Jens Burman
Åsarna IK
24:26.146570
+43.4240
93.9p
10
Daniel Rickardsson
Hudiksvalls IF
24:35.147440
+52.5110
93.3p
11
Mattia Pellegrin
Ita
24:41.148080
+58.5750
92.9p
12
John Kristian Dahl
Norway
24:44.148380
+1:01.6050
92.6p
13
Markus Ruus
Åsarna IK
24:46.148530
+1:03.6200
92.5p
14
Johan Kjoelstad
Nor
24:46.148550
+1:03.6220
92.5p
15
Emil Jönsson
IFK Mora SK
24:46.148570
+1:03.6240
92.5p
16
Mikael Norberg
Piteå Elit SK
24:48.148700
+1:04.6370
92.4p
17
Jesper Modin
Piteå Elit SK
24:51.149000
+1:07.6670
92.2p
18
Peter Mlynar
Svk
24:51.149030
+1:08.6700
92.2p
19
Anton Lindblad
Hudiksvalls IF
24:52.149180
+1:09.6850
92.1p
20
Anders Svanebo
Stockviks SF
24:53.149220
+1:09.6890
92.0p
21
Fredrik Byström
Orsa SK
24:55.149480
+1:12.7150
91.9p
22
Luca Orlandi
Ita
25:04.150370
+1:21.8040
91.2p
23
Bill Niemi-impola
SK Bore
25:05.150410
+1:21.8080
91.2p
24
Tore Bjoerseth Berdal
Nor
25:09.150800
+1:25.8470
90.9p
24
Anton Karlsson
Åsarna IK
25:09.150800
+1:25.8470
90.9p
26
Jens Andersson
Kalix SK
25:09.150810
+1:25.8480
90.9p
27
Viktor Thorn
Ulricehamns IF
25:10.150990
+1:27.8660
90.8p
28
Karl Edenroth
Piteå Elit SK
25:11.151000
+1:27.8670
90.8p
29
Axel Ekström
Garphyttans IF
25:15.151430
+1:32.9100
90.5p
30
Oscar Persson
SK Bore
25:17.151610
+1:33.9280
90.4p
31
Robin Norum
IFK Umeå
25:17.151690
+1:34.9360
90.3p
32
Erik Silfver
IFK Umeå
25:20.151920
+1:36.9590
90.2p
33
Joergen Saeternes Ulvang
Nor
25:20.151960
+1:37.9630
90.1p
34
Rune Malo Oedegaard
Norway
25:21.152060
+1:38.9730
90.1p
35
Anders Solin
IFK Mora SK
25:22.152110
+1:38.9780
90.0p
36
Anders Södergren
Hudiksvalls IF
25:25.152450
+1:42.10120
89.8p
37
Rikard Tynell
Grycksbo IF OK
25:26.152510
+1:42.10180
89.8p
38
Oskar Kardin
Östersunds SK
25:26.152570
+1:43.10240
89.7p
39
Viktor Brännmark
Piteå Elit SK
25:27.152630
+1:44.10300
89.7p
40
Markus Ottosson
Skellefteå SK
25:27.152650
+1:44.10320
89.7p
41
Andreas Myran Steen
Nor
25:29.152850
+1:46.10520
89.6p
42
Miha Simenc
Slo
25:33.153250
+1:50.10920
89.3p
43
Gustav Nordström
Borås SK
25:35.153410
+1:51.11080
89.2p
44
Petr Novak
Cze
25:36.153540
+1:53.11210
89.1p
45
David Frisk
IFK Mora SK
25:42.154120
+1:58.11790
88.7p
46
Andreas Holmberg
IFK Mora SK
25:42.154150
+1:59.11820
88.7p
47
Audun Laugaland
Nor
25:44.154330
+2:01.12000
88.6p
48
Johan Hundseth
Nor
25:45.154400
+2:01.12070
88.5p
49
Anders Jonsson
Stockviks SF
25:48.154700
+2:04.12370
88.3p
50
Jerry Ahrlin
Team Swedemount SC
25:49.154840
+2:06.12510
88.2p
51
Erik Melin Söderström
Östersunds SK
25:51.155020
+2:07.12690
88.1p
52
Rasmus Hörnfeldt
Östersunds SK
25:51.155090
+2:08.12760
88.1p
53
Erik K Hoffsbakken
Nor
25:53.155210
+2:09.12880
88.0p
54
Karl-johan Dyvik
Falun Borlänge SK
25:54.155350
+2:11.13020
87.9p
55
Eddie Edström
Stockviks SF
25:55.155410
+2:11.13080
87.9p
56
Erik Lippestad Thorstensen
Nor
25:56.155560
+2:13.13230
87.8p
57
Lars Suther
IFK Mora SK
25:59.155800
+2:15.13470
87.6p
58
Gilberto Panisi
Ita
25:59.155840
+2:16.13510
87.6p
59
Jörgen Brink
Delsbo IF
26:00.155960
+2:17.13630
87.5p
60
Jonas Austad
Nor
26:00.155990
+2:17.13660
87.5p
61
Haavard Solaas Taugboel
Nor
26:01.156020
+2:17.13690
87.5p
62
Mats Iversen
Nor
26:03.156280
+2:20.13950
87.3p
63
Ole Morten Flataker
Nor
26:04.156380
+2:21.14050
87.3p
63
Johannes Ringsby
SK Bore
26:04.156380
+2:21.14050
87.3p
65
Nils Magnus Boeen Grave
Nor
26:05.156430
+2:22.14100
87.2p
66
Daniel Svensson
IFK Mora SK
26:06.156560
+2:23.14230
87.1p
67
Petter Engdahl
Östersunds SK
26:07.156620
+2:23.14290
87.1p
68
Teodor Peterson
IFK Umeå
26:07.156680
+2:24.14350
87.1p
69
Johan Persson
Trillevallens Sportklubb
26:08.156740
+2:25.14410
87.0p
70
Max Novak
Offerdals SK
26:11.157000
+2:27.14670
86.9p
71
Marcus Johansson
Ulricehamns IF
26:12.157150
+2:29.14820
86.8p
72
Sturla Lie
Nor
26:15.157410
+2:31.15080
86.6p
73
Johan Westerlund
Piteå Elit SK
26:15.157470
+2:32.15140
86.6p
74
Kalle Gräfnings
Falun Borlänge SK
26:15.157490
+2:32.15160
86.6p
75
Marcus Fredriksson
Lycksele IF
26:18.157710
+2:34.15380
86.4p
76
Jesper Nyström
Falun Borlänge SK
26:19.157840
+2:36.15510
86.3p
77
Torleif Syrstad
Nor
26:20.157940
+2:37.15610
86.3p
78
Patrik Tallbom
Östersunds SK
26:21.158060
+2:38.15730
86.2p
79
Luka Prosen
Slo
26:22.158160
+2:39.15830
86.1p
80
Espen Sundsvik
Nor
26:23.158230
+2:40.15900
86.1p
81
Olof Jonsson
Trillevallens Sportklubb
26:23.158270
+2:40.15940
86.1p
82
Anton Persson
SK Bore
26:23.158280
+2:40.15950
86.1p
83
Bostjan Klavzar
Slo
26:24.158350
+2:41.16020
86.0p
84
Gabriel Thorn
Bengtsfors Bois
26:27.158660
+2:44.16330
85.8p
85
Linus Larsson
Karlslunds IF SF
26:27.158670
+2:44.16340
85.8p
86
Tom Fahlén
Landsbro IF SK
26:27.158680
+2:44.16350
85.8p
87
Johan Lövgren
Vännäs SK
26:29.158840
+2:46.16510
85.7p
88
David Nordström
IFK Umeå
26:31.159060
+2:48.16730
85.6p
89
Einar Flaktveit Moxnes
Nor
26:35.159480
+2:52.17150
85.3p
90
Rasmus Blom
SK Bore
26:37.159690
+2:54.17360
85.2p
91
Joergen Dahl Paule
Nor
26:38.159750
+2:55.17420
85.2p
92
Daniel Nordebo
Göteborgs SK
26:38.159780
+2:55.17450
85.2p
93
Mattias Bångman
Offerdals SK
26:39.159840
+2:56.17510
85.1p
94
Torstein Haaker Dagestad
Nor
26:40.159920
+2:56.17590
85.1p
95
Carl Qvicklund
Östersunds SK
26:40.159960
+2:57.17630
85.0p
96
Janis Lindegger
Sui
26:41.160050
+2:58.17720
85.0p
97
Anders Quist Nyrnes
Nor
26:42.160110
+2:58.17780
85.0p
98
Andre Larsson
Svegs IK
26:42.160170
+2:59.17840
84.9p
99
Thomas Hetland
Nor
26:43.160230
+3:00.17900
84.9p
100
Alfred Buskqvist
IK Stern
26:44.160350
+3:01.18020
84.8p
101
Zackarias Toresson
Sävast Ski Team IF
26:45.160410
+3:01.18080
84.8p
102
Sindre Groenflaten
Nor
26:45.160460
+3:02.18130
84.7p
103
Adam Sten
Axa SC
26:45.160490
+3:02.18160
84.7p
104
Sjur Obrestad Gabrielsen
Nor
26:47.160640
+3:04.18310
84.6p
105
Jan Koristek
Svk
26:47.160650
+3:04.18320
84.6p
105
Truls Torvik
Nor
26:47.160650
+3:04.18320
84.6p
107
Simon Persson
IFK Umeå
26:47.160660
+3:04.18330
84.6p
108
Marcus Braathen
Nor
26:47.160690
+3:04.18360
84.6p
109
Ondrej Horyna
Cze
26:49.160820
+3:05.18490
84.5p
110
Einar Trefall
Nor
26:49.160830
+3:06.18500
84.5p
111
Anton Hedlund
Falun Borlänge SK
26:51.161050
+3:08.18720
84.4p
112
Magnus Gjemse
Nor
26:53.161250
+3:10.18920
84.3p
113
Miha Dolar
Slo
26:54.161310
+3:10.18980
84.2p
114
Sondre Handeland
Nor
26:54.161370
+3:11.19040
84.2p
115
Johan Eriksson
Åsarna IK
26:54.161380
+3:11.19050
84.2p
116
Emil Johansson
IK Jarl Rättvik
26:55.161420
+3:11.19090
84.2p
117
Thomas Hjalmar Westgaard
Nor
26:56.161540
+3:13.19210
84.1p
118
Marcus Grate
Täfteå IK
26:56.161560
+3:13.19230
84.1p
119
Georg Lande
Norway
26:58.161750
+3:15.19420
84.0p
120
Sebastian Olsson
Stockviks SF
26:59.161820
+3:15.19490
83.9p
121
Erling Engesvold Flataker
Nor
27:00.161920
+3:16.19590
83.9p
122
Emil Persson
Östersunds SK
27:01.162020
+3:17.19690
83.8p
123
Arvid Forss
Åsarna IK
27:02.162100
+3:18.19770
83.8p
124
Oscar Claesson
IF Hallby SOK
27:03.162240
+3:20.19910
83.7p
125
Jens Rönnols
Sundbybergs IK
27:08.162760
+3:25.20430
83.4p
126
Markus Jönsson
Tranemo IF Skidklubb
27:14.163330
+3:31.21000
83.1p
127
Pontus Hermansson
Ulricehamns IF
27:14.163340
+3:31.21010
83.1p
128
Peter Andersen
Nor
27:16.163510
+3:32.21180
83.0p
129
Adam Larsson
Falun Borlänge SK
27:16.163570
+3:33.21240
82.9p
130
Emil Myrvang Sorsell
Nor
27:19.163800
+3:35.21470
82.8p
131
Sindre Oewre Haugan
Nor
27:20.163920
+3:36.21590
82.7p
132
Jacob Engström
Kalix SK
27:21.164030
+3:38.21700
82.7p
133
Martin Hovin
Nor
27:22.164150
+3:39.21820
82.6p
134
Øyvind Larsen
Norway
27:23.164200
+3:39.21870
82.6p
135
Per Harald Skogstad
Nor
27:23.164250
+3:40.21920
82.5p
136
Petter Thomassen Nissen-sollie
Nor
27:30.164970
+3:47.22640
82.1p
137
Oddne Haavardstun Munkvold
Nor
27:31.165000
+3:47.22670
82.1p
138
Oeyvind Brakvatne Mjelde
Nor
27:33.165270
+3:50.22940
82.0p
139
Mattis Sjoeli
Nor
27:34.165310
+3:50.22980
81.9p
140
Joergen Borgersen
Nor
27:36.165510
+3:52.23180
81.8p
141
Emil Vinsa
Sävast Ski Team IF
27:36.165570
+3:53.23240
81.8p
142
Albin Jonsson
Högbo GIF
27:37.165630
+3:54.23300
81.8p
143
Ole Skrove
Nor
27:38.165720
+3:54.23390
81.7p
144
Anton Enberg
Falun Borlänge SK
27:38.165730
+3:55.23400
81.7p
145
Kristoffer Lamoey
Nor
27:38.165750
+3:55.23420
81.7p
146
Erik Johansson
Tranemo IF Skidklubb
27:42.166120
+3:58.23790
81.5p
147
Mattias Vesterlund
Lycksele IF
27:44.166300
+4:00.23970
81.4p
148
Mattias Edvardsson
Årsunda IF
27:45.166490
+4:02.24160
81.3p
149
Oskar Suomi Olsson
IFK Mora SK
27:49.166840
+4:06.24510
81.1p
150
Mikael Krång Sandgren
IFK Mora SK
27:53.167280
+4:10.24950
80.9p
151
Daniel Södersten
Orsa SK
27:57.167650
+4:14.25320
80.7p
152
Anton Killi Ringen
Nor
27:58.167760
+4:15.25430
80.6p
153
Markus Johansson
Zinkgruvans IF
28:05.168430
+4:22.26100
80.2p
154
Fredrik Hansson
IFK Mora SK
28:07.168640
+4:24.26310
80.1p
155
Erik Persson
IF Hallby SOK
28:09.168870
+4:26.26540
80.0p
156
John Gunnar Hoaas
Nor
28:16.169500
+4:32.27170
79.7p
157
Eivind Maurseth Blindheim
Nor
28:16.169530
+4:33.27200
79.7p
158
Inge Brennmoen Tollan
Nor
28:19.169840
+4:36.27510
79.5p
159
Sondre Stormo
Nor
28:24.170300
+4:40.27970
79.3p
160
Jonas Berg
Nor
28:25.170450
+4:42.28120
79.2p
161
Johannes Andersson
IF Ski Team Skåne
28:26.170510
+4:42.28180
79.1p
162
Harald Hansen
Nor
28:28.170740
+4:45.28410
79.0p
163
Paul Andre Kristoffersen
Nor
28:29.170820
+4:45.28490
79.0p
164
Erlend Wideroee Hennig
Nor
28:32.171180
+4:49.28850
78.8p
165
Martin Johansson
Linköpings SK
28:35.171490
+4:52.29160
78.6p
166
Erlend Nysaeter
Nor
28:38.171770
+4:55.29440
78.5p
167
Brynjar Kristinsson
Ulricehamns IF
28:41.172070
+4:58.29740
78.3p
168
Per Sandberg
Filipstads SF
28:42.172130
+4:59.29800
78.3p
169
Martin Emilsson
Offerdals SK
28:44.172350
+5:01.30020
78.2p
170
Gustav Aflodal
Sundbybergs IK
28:50.172930
+5:07.30600
77.9p
171
Endre Nyberg Haaland
Nor
29:06.174520
+5:22.32190
77.1p
172
Stefan Ekman
Strömsbergs IF
29:07.174660
+5:24.32330
77.0p
173
Filip Åslin
Stockviks SF
29:12.175170
+5:29.32840
76.8p
174
Anders Kallings
Visborgs OK
29:14.175310
+5:30.32980
76.7p
175
Joakim Eriksson
IFK Mora SK
29:34.177330
+5:51.35000
75.7p
176
Albert Carling
Falu IK
29:45.178410
+6:01.36080
75.2p
177
Ole Gunnar Wangensteen
Nor
29:49.178880
+6:06.36550
75.0p
178
Erik Ohlström
IK Rex
29:50.178900
+6:06.36570
75.0p
179
Markus Persson
Hudiksvalls IF
29:59.179890
+6:16.37560
74.5p
180
David Dahl
Visborgs OK
30:10.180920
+6:26.38590
74.1p
181
Simon Svanebo
Tynderö IK
31:08.186730
+7:25.44400
71.5p
182
Marius Wang
Nor
32:59.197870
+9:16.55540
67.1p
-
Johan Edin
IFK Mora SK
23:59:58.8639700
-
-
Gustav Eriksson
Falun Borlänge SK
23:59:58.8639700
-
-
Jonas Eriksson
Falun Borlänge SK
23:59:58.8639700
-
-
Gabriel Höjlind
IFK Mora SK
23:59:58.8639700
-
-
Jakob Jansson
Östersunds SK
23:59:58.8639700
-
-
Joel Lager
Garphyttans IF
23:59:58.8639700
-
-
Erlend Moian Nydal
Nor
23:59:58.8639700
-
-
Andreas Svensson
Ulricehamns IF
23:59:58.8639700
-
-
Håkan Emilsson
Offerdals SK
23:59:59.8639800
-
-
Sindre Stiklestad
Nor
23:59:59.8639800
-
-
Ludwig Tärning
Falköpings AIK SK
23:59:59.8639800
-
-
Andrew Young
Gbr
23:59:59.8639800
-