Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Orsa Grönklitt Ski Marathon
2016-02-13
Deltävling i
Tiger Balsam Ski Tour 2016
<<< Bessemerloppet
Bessemerloppet >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
H 45
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Magnus Carlsson
Nacka Värmdö SK
1:57:51.707060
83.3p
2
Ulf Jansson
Östervåla IF
1:59:28.716760
+1:37.9600
81.6p
3
Daniel Danielsson
Sya SK
2:01:26.728570
+3:35.21410
79.7p
4
Thomas Skogh
Roslagsbro IF
2:01:32.729170
+3:41.22010
79.6p
5
Anders Holmer
Stockholms RK
2:03:38.741790
+5:47.34630
77.7p
6
Leif Eklund
Tierps IF
2:06:48.760720
+8:56.53560
74.9p
7
Staffan Thörne
Hagfors SF
2:07:15.763460
+9:24.56300
74.6p
8
Lennart Holmström
No Club
2:07:23.764270
+9:32.57110
74.4p
9
Stefan Carlen
OK Landehof
2:09:32.777110
+11:40.69950
72.7p
10
Håkan Sandahl
Axa SC
2:10:36.783520
+12:44.76360
71.9p
11
Robert Lundgren
No Club
2:10:48.784740
+12:56.77580
71.7p
12
Lennart Romin
Gävle SK
2:11:23.788250
+13:31.81090
71.3p
13
Arne Nordli
Stockholms RK
2:12:04.792310
+14:12.85150
70.8p
14
Fredrik Erixon
Yuppie Ski Club
2:13:06.798510
+15:14.91350
70.0p
15
Niklas Hedberg
Gävle SK
2:13:34.801360
+15:43.94200
69.7p
16
Stefan Johansson
IFK Sala
2:13:42.802170
+15:51.95010
69.6p
17
Thomas Gustafsson
IK Rex
2:13:49.802800
+15:57.95640
69.5p
18
Niklas Björklund
Norrbärke SK
2:14:35.807430
+16:43.100270
68.9p
19
Martin Eriksson
Lima IF
2:14:52.809140
+17:00.101980
68.7p
20
Marcus Söderström
No Club
2:15:28.812740
+17:36.105580
68.3p
21
Mats Lövgren
Rembo IK
2:16:04.816310
+18:12.109150
67.9p
22
Ulf Angelsiöö
Storvreta IK
2:16:23.818250
+18:31.111090
67.7p
23
Fredrik Ahlsson
Sunnersta Aif
2:16:25.818450
+18:33.111290
67.7p
24
Nicklas Liss-larsson
Stockholms RK
2:16:42.820130
+18:50.112970
67.5p
25
Jonas Lycke
Anderstorps OK
2:16:42.820160
+18:51.113000
67.5p
26
Claus Geleff
No Club
2:16:49.820810
+18:57.113650
67.4p
27
David Wijk
Högbo GOIF
2:17:04.822310
+19:12.115150
67.2p
28
Erik Bergman
IFK Mora SK
2:17:06.822510
+19:14.115350
67.2p
29
Ulf Edsfors
IFK Mora SK
2:18:01.828020
+20:09.120860
66.6p
30
Erik Desmeules
Sågmyra SK
2:18:06.828570
+20:15.121410
66.5p
31
Jari Jussi
Gävle SK
2:18:22.830100
+20:30.122940
66.4p
32
Fredrik Liljesäter
Trollhättans SOK
2:18:25.830440
+20:33.123280
66.3p
33
Michael Jansson
Roslagsbro IF
2:19:49.838880
+21:58.131720
65.4p
34
Patrik Ytterman
No Club
2:19:54.839380
+22:03.132220
65.4p
35
Berg Tomas
Norrbärke SK
2:20:06.840500
+22:14.133340
65.2p
36
Marcus Johnsson
Avesta OK
2:20:32.843120
+22:40.135960
65.0p
37
Stefan Tansbo
Bjursås IK
2:21:33.849260
+23:42.142100
64.3p
38
Stefan Högman
Turebergs IF
2:24:01.864000
+26:09.156840
62.8p
39
Erik Larsson
Domnarvets GOIF
2:24:09.864810
+26:17.157650
62.8p
40
Kim Forsman
Eksjö Garnisons IF
2:24:15.865430
+26:23.158270
62.7p
41
Patrik Söderqvist
Storvreta IK
2:24:23.866200
+26:31.159040
62.6p
42
Lars Gustafsson
Stockholms RK
2:24:54.869370
+27:03.162210
62.3p
43
Hans Ericsson
Malungs IF
2:28:02.888100
+30:10.180940
60.6p
44
Christer Alm
Karlslunds IF SF
2:29:00.893950
+31:08.186790
60.0p
45
Christer Nordberg
Göteborg/Majorna OK
2:29:44.898320
+31:52.191160
59.6p
46
Pelle Holgersson
OK Måsen
2:29:48.898780
+31:57.191620
59.6p
47
Patrik Görl
Enköpings Aif
2:30:35.903410
+32:43.196250
59.2p
48
Janne Skarner
Siljansnäs Skid & Löparklubb
2:30:35.903490
+32:44.196330
59.2p
49
Robert Johansson
Karlslunds IF SF
2:30:53.905230
+33:01.198070
59.0p
50
Mikael Gustavsson
Källbottens IK
2:31:04.906360
+33:13.199200
58.9p
51
Mikael Eliasson
Sollefteå Skidor IF
2:31:06.906550
+33:14.199390
58.9p
52
Anders Hemlin
Ufk
2:31:51.911040
+33:59.203880
58.5p
53
Niclas Odermatt
Broby GOIF
2:33:14.919380
+35:23.212220
57.8p
54
Peter Åkesson
Edsbyns SK
2:33:15.919420
+35:23.212260
57.8p
55
Robert Andersson
Baggetorps IF
2:33:26.920570
+35:35.213410
57.7p
56
Lars Landenberg
Rembo IK
2:34:36.927560
+36:45.220400
57.2p
57
Simon Gunnarsson
IK Stern
2:36:29.938850
+38:37.231690
56.3p
58
Calle Bohman
Hellas OK SK
2:37:24.944340
+39:32.237180
55.8p
59
Tommy Lahdenperä
Undersåkers IF
2:38:05.948490
+40:14.241330
55.5p
60
Mikael Nylander
Assa Korpklubb
2:39:26.956560
+41:35.249400
54.9p
61
Mikael Olsson
Eds SK
2:39:55.959420
+42:03.252260
54.7p
62
Dag Erlandsson
StormPetrel
2:40:15.961470
+42:24.254310
54.5p
63
Mikael Jonsson
Nacka Värmdö SK
2:40:33.963290
+42:42.256130
54.4p
64
Lasse Sand
SOK Aneby
2:40:56.965540
+43:04.258380
54.2p
65
Fredrik Hedqvist
Vaxholms Kanotsällskap
2:43:25.980470
+45:34.273310
53.2p
66
Tony Olsson
Hofors Aif
2:43:58.983740
+46:06.276580
52.9p
67
Johan Landstedt
Arlanda-Märsta SK
2:44:15.985400
+46:23.278240
52.8p
68
Tomas Kristoffersson
Abb IF SK
2:45:07.990610
+47:15.283450
52.5p
69
Andreas Nordin
Turebergs IF
2:45:37.993660
+47:46.286500
52.3p
70
Jakob Carlsson
Länsförsäkringar IF
2:47:19.1003840
+49:27.296680
51.6p
71
Roger Gerdvall
Östansjö SK
2:47:20.1003960
+49:29.296800
51.6p
72
Niklas Hudin
Täby OK
2:47:26.1004550
+49:34.297390
51.5p
73
Magnus Åhl
No Club
2:48:26.1010570
+50:35.303410
51.1p
74
Johan Lundberg
Axa SC
2:48:31.1011020
+50:39.303860
51.1p
75
Fredrik Modin
IFK Sala
2:50:11.1021000
+52:19.313840
50.5p
76
Magnus Ström
Ufk
2:51:24.1028310
+53:32.321150
50.0p
77
Thomas Andersson
Näs IF
2:51:31.1029050
+53:39.321890
50.0p
78
Erik Willén
Axa SC
2:52:22.1034180
+54:31.327020
49.6p
79
Fredrik Asplund
IFK Mariefred
2:52:59.1037820
+55:07.330660
49.4p
80
Pär Petterson
Ufk
2:54:46.1048510
+56:54.341350
48.8p
81
Håkan Bertilsson
Axa SC
2:55:02.1050110
+57:10.342950
48.7p
82
Markus Näslund
IK Stern
2:55:42.1054170
+57:51.347010
48.5p
83
Kari Alanen
Älvdalens IF SK
2:56:45.1060470
+58:54.353310
48.1p
84
Andreas Sundbom
Åkersberga SK
2:57:29.1064860
+59:38.357700
47.8p
85
Torbjörn Stolpe
Ufk
2:57:34.1065310
+59:42.358150
47.8p
86
Per Westlund
Ställbergs IK
2:57:50.1066960
+59:59.359800
47.7p
87
Johan Dotzauer
Högbo GOIF
2:58:05.1068470
+1:00:14.361310
47.6p
88
Torbjörn Norlund
Kumla SF
2:58:46.1072530
+1:00:54.365370
47.4p
89
Lars Lindqvist
Föreningen IKJ Haninge
2:59:26.1076510
+1:01:34.369350
47.2p
90
Lars-erik Odén
Axa SC
2:59:50.1078900
+1:01:58.371740
47.1p
91
Christer Olsson
Idefjordens SK
3:00:05.1080460
+1:02:14.373300
47.0p
92
Magnus Wiktorsson
Axa SC
3:00:49.1084890
+1:02:58.377730
46.7p
93
Fredrik Smedberg
Nässjö SF
3:02:41.1096040
+1:04:49.388880
46.1p
94
Johan Olaison
Eksjö SOK
3:02:53.1097280
+1:05:02.390120
46.1p
95
Jens Vahlquist
Axa SC
3:04:02.1104180
+1:06:11.397020
45.7p
96
Anders Bertilsson
Axa SC
3:04:57.1109610
+1:07:05.402450
45.4p
97
Thomas Nilsson
Rembo IK
3:05:23.1112270
+1:07:32.405110
45.3p
98
Carl Ristenstrand
Linköpings SK
3:05:25.1112470
+1:07:34.405310
45.3p
99
Peter Eriksson
Orsa SK
3:06:26.1118570
+1:08:35.411410
45.0p
100
Stefan Bergsten
Älta IF
3:06:49.1120880
+1:08:58.413720
44.9p
101
Mathias Elenius
Abb IF SK
3:10:33.1143200
+1:12:41.436040
43.8p
102
Mats Solman
lagunda aik
3:12:31.1155000
+1:14:39.447840
43.2p
103
Fredrik Åslund
Peab Bedriftsidrettslag
3:17:31.1185090
+1:19:40.477930
41.9p
104
Conny Magnusson
Nässjö SF
3:22:35.1215400
+1:24:43.508240
40.6p
105
Johan Thunholm
Växjö OK
3:22:55.1217420
+1:25:03.510260
40.5p
106
Håkan Andersson
Ibm-Klubben
3:28:32.1251150
+1:30:40.543990
39.2p
107
Johan Larsson
Karlslunds IF SF
3:31:37.1269620
+1:33:45.562460
38.5p
-
Juha Marttila
Hällefors SK
23:59:58.8639700
-
-
Niklas Kåvius
No Club
23:59:59.8639800
-
-
Tommy Petersson
Nybro Ski
23:59:59.8639800
-
-
Reine Eklund
Västerås Skidklubb
23:59:59.8639800
-